Lees! de zeer beiangrille breetiure: „BE R80M8GIE BOERU". Prils 38 seats. Brakkeril Je Ipaaraestaf', marten. Maandag 20 Novomber 1922. 14e Jaargang. >31 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ZSS 433 BUITENLAND. van zweden, j r. k. staatspartij en n. k. p. FEUILLETON. Sb m ia ut geld i No- 681. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met Oeillustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reelat per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" by vou uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan aüa abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,f 400,—, f 200,—f 100,—, f 60,—f 35,—f 15,— DE CRISIS IN HET OOSTEN. Stamboelinski vraagt volks stemming. Een der voorstellen, aan de Turken toegeschreven, besprekend, reide de Bulgaarsehe premier Stamboelinski, iat het plan van een plebisciet in jVest-Thracië onzinnig was zonder uit braiding van dit plebisciet tot Oost- Thracië. Indien de Turken een derge lijk plan voorstelden, zou hü voorstel ten. dat Ooat-Thracië eenzelfde behan deling zou krijgen, met inbegrip van de tweehonderdduizend Oost-Thraci- «che vluchtelingen, die thans in Bul garije verblijf hadden. De voorbereidende be sprekingen. De besprekingen tusschen Poincaré en Curzon, zijn geëindigd. Zij hebben geleid tot een volkomen overeenstem ming tusschen de geallieerden ten op zichte van de kwesties, welke hert on derwerp der debatten te Lausanne zul len zijn. v De reis van den Sultan. Vernomen wordt, dat de sultan van daag op Malta aankomt, doch in offi- cieele krinnen bewaart men een vol strekt stilzwijgen. De adjudant van den sultan is reeds 12 November op Malta aangekomen. Uitgeweken Turken. Tewfik pasja, de vroegere groot-vi zier, Moestapha Sabri, de vroegere sjelk-oel-lslam, en elf andere voorna me Turken zijn uit Konstantinopel te Alexandrië aangekomen. De opening der Conferentie. De conferentie van Lausanne zal vandaag geopend worden en Dinsdag de organisatie der werkzaamheden van de conferentie regelen. Betreffende de tusschen Poincaré en Curzon bereikte overeenstemming aeldt de diplomatieke medewerker van Havas nog, dat de beide ministers tot de conclusie kwamen dat niet kan geduid worden, dat de Turken, met tchending van de door hen aangega ne verplichtingen, door gebruik te ma ken van wapengeweld een ontoelaat bare pressie op het verloop der diplo matieke besprekingen uitoefenen, De conventie van Moedania moet worden geëerbiedigd. Wanneer de geallieerde strijdkrachten in de neutrale zone wor den aangevallen, zouden zij vanzelf verplicht zijn, zich teweer te stellen. Vóór de opening der conferentie komen Curzon en Poincaré met den italiaanBChen premier nog eens samen Curzon en Poincaré zijn gisteren te Territet aangekomen en werden door Mussolini opgewacht, die hen naar zijn hotel bracht. Er bar' een privé-onderkoud tusschen de ministers plaats, en daarna een int.ergeallieei'de bespreking met de chefs der delegatie en de hooge func tionarissen, die de geallieerde minis ters vergezellen. De nieuwe Kalief Volgens de laatste berichten uit Angora verwekte het nieuws van het vertrek van den sultan aldaar geen sensatie. De raad van commissarissen van Angora deelde mede, dat de groo- te nationale vergadering in een ge heime zitting een nieuwen kalief zou kiezen. Gekozen werd Abdoel Medjid. Refet Pasja toonde in heftige be woordingen zijn ontstemming over het vertrek van den sultan. Het is niet on waarschijnlijk, dat hij van Angora een ernstige reprimande zal ontvangen, omdat hU den sultan heeft laten ont snappen. Zeer waarschijnlijk zal hij als gouverneur van Konstantinopel worden vervangen en naar Oost-Thra- cië gaan zijn oorspronkelijke bestem ming. Tevens wordt uit Angora gemeld, dat afgevaardigden van de oostelijke pro vinciën in de aationale vergadering een interpellatie zullen houden over hst gedrag van Refet Pasja te Kon- Rtantinopel. DE REGEERINGSCRISIS IN DUITSCHLAND. Cuno heeft de opdracht tot kabinets formatie aan den rijkspresident terug gegeven. Het verluidt echter, dat de rijkspresident hem zal verzoeken, een tweede poging te doen, ditmaal zon de de partijen te vervangen. De Duitsche ry'kspresident, die de vertegenwoordigerr8 van de sociaal-de mocraten, het centrum, de democraten en de Duitsche volkspartij tegelijk ont ving, stelde hun de vraag, of hun fracties bereid zouden zijn, een regee ring te steunen, welke door Cuno naar vrije keuze uit de personen, wel- jee volgens hem voor een portefeuille m aanmerking zouden komen, zou worden samengesteld. Het resultaat der besprekingen was dat de woordvoerders der burgerlijke partijen verklaarden, dat zij Cuno bfl een nieuwe poging tot samenstelling van een kabinet geheel vrij zouden laten zijn ministers bulten het parle ment te kiezen, dan wel uit het parle ment zonder voorafgaande onderhan delingen met de verschillende fracties. De soeiaal-democraten hebben hun beslissing evenwel nog niet kenbaar' gemaakt. Gisterenmorgen heeft een bijeen komst plaats gehad van het fractiebe- stuur der sociaal-democraten. Het be stuur is tot de conclusie gekomen, dat een samenwerken der partij met de Duitsche volkspartij onmogelijk moet worden geacht Om die reden zal der halve aan leden van de sociaal-demo- CTatische rijkadagfraetie niet worden toegestaan te zamen niet leden der Duitsche volkspartij zitting te nemen in een kabinet-Cuno. Mén kan dus ook deze tweede op dracht van Cuno als mislukt beschou wen. COMMISSIE VAN HERSTEL. De oificieele zitting der Commissie van Herstel was gewijd assa het on derzoek van het verlangen, der Duit sche regeerimg tot vermindering der hmitleveranltes Zij hoorde de uiteen zettingen van twaalf Duitsche verte genwoordigers, die liet verzoek tracht ten te rechtvaardigen. Naar de „D Alg, Ztguit Parijs ver neemt, is de Duitsche staatssecretaris Bergmann reeds weder daar aangek», men. Hij zaï vtooi-loopig te Parijs Wij ven om te aden tijde voor besprekin gen met de Commissie van Herstel ter beschikking te zijn. Van welinge lichte zijde verneemt de correspon dent van bet blad, dat de vooruit zichten voor het tot stand komen van een internationale bankiersconferetotie in de laatste dagen aanmerkelijk gun stiger zijn geworden DE GISTING IN HET RIJNLAND. In de v oiks wijken van. Keulen heers dit nog steeds een zekere op gewondenheid en er worden weder winkels geplunderd Er is voor meer dan /O mi'Juioen aan goederen gestolen. Te Müjheim drongen jongelieden een fabriek binnen en wilden de ar beiders met de revolver in de hand dwingen het werk neer te leggen. Zij werdeai door de politie op de vlucht gedreven. De hervatting van het werk in het district Dusseldorf is thans algemeen. De pogingen der communisten om de beweging naar de naburige districten en verder naar het Ruihrgebied over te brengen, hehben slechts voor korten tijd succes gehad. EEN INCIDENT IN DC ITALI- AANSCHE KAMER. Na een rede van dan Italiaanscheu minister van financiën nam Turatti het woord ter bestrijding der regeerinjg, doch hij werd herhaaldelijk gèinter- rumpeerd door fascisten. Leden van andere partijen protesteerden tegen deze interrupties, waarop de fascist Devecchl antwoordde. Hij gebruikte daarbij termen, die den president aan leiding gaven hem tot de orde te roe pen, Hij weigerde evenwel zich hier aan te storen Naar aanleiding van dit incident verklaadre de president, dat hij zal aftreden. CLEMEN CE AU TE NEW-YORK. Clemenoèau is Zaterdag te New-York aangekomen. Hij werd hartelijk toe gejuicht door de mienlgte. In antwoord op de welkomstwoor den van den voorzitter van den ge meenteraad deelde Clemenceau het doel tan zijn bezoek mede Hjf voegde er aan toe i „Ik kom uiteenzetten^ dat Frankrijk noen militaristisch, noch imperifiiia- tlscni is. Hel handhaaft een sterk leger, omdat dit de eenige waarborg biedt tegen een nieuwen overval. Geeft ons de noodige waarborgen, dan zullen vrij ons leger terstond afschaffen," Deze woorden van Clemenceau wer den langdurig toegejuicht. COMMUNISTISCHE OPSTOOTJES, De communisten zijn begonnen te Dresden kvenemiddelenopstootjes te verwekken. Alle betcogèrs waren van rugzakken voorzien. Een aantal levens middelen- en confectiewinkels werden inderdaad geplunderd, doch de politie wist plundering op groote schaal te voorkomen. Sterke patrouilles bereden politie doorkruisen thans de stad om samenscholingen uiteen te drijven. Het tramverkeer staat stil. FASCISME IN LETLAND. Het blad „Soziel-Demokrat" maakt melding vatn geheime bijeenkomsten van voormalige en nog in dienst zijn de officieren, met het doel een ge heime organisatie op te richten naar het voorbeeld van het Italiaansche fas cisme. Zij willen actief optreden, in dien het parlement als toekomstige re geering de z.g liuksche coalitie zou kiezen. DE TOESTAND IN HET RUSSI SCHE HONGERSNOODGEBIED Uit de rapporten, die de verschillen de gedelegeerden der Europeesche hulp organisaties dezer dagen hebben inge diend blijkt duidelijk, dat jn alle door den 'hongersnood getroffen Russische districten de oogst slechts voldoende is voor niet meer dan drie maanden Het zal den Sovjet-nutoriteitem niet mogelijk zijn in andere streken vün Rusland voldoende voedsel en zaai graan te verkrijgen om de honger lijdende provincies aan den Wolga, in, de Oekrajiene en de Kri-m te helpen In bet Wolga gebied zal een tekort zijn van een milltoen ton graan, in de Oekrajiene van meer dan 500000 ton DE IERSCHE KWESTIE Annie Mac Swiney, de zuster vuti May Mac; Swinery, die in de gevange nis «van Mountjoy een hongersfaki rg toepast, deelde, uit de gevangenis ko mende, haar voornemen mede, aan de poorten te blijven en geen voedsel tot zich te nemen zoolang haar zuster ntet vrije voeten is gesteld. Het proces-Erftkine Cb'üders to ge ëindigd De uitspraak zal bjjnnenkori worden bekend gemaakt. DE VERVOLGING DER GRIEK- SCHE MINISTERS Volgens berichten uit Athene heeft de revolutionaire rechtbank generaal Doesmanie, oud-minister-president Goe- naris en de andere beschuldigden ter dood veroordeeld. Hun Vrienden heb ben bij de geallieerden stappen ge daan met bet oog op een verzachting van dit vonnis. KORTE BERICHTEN. Bij de behandeling? in Üen Franschen Senaat van het wetsont werp inzake het toekennen van het kiesrecht aan de vrouw is er op gewezen, dat er in Frankrijk thans 1.800.000 vrouwen meer dan mannen zijn. In de loodsen a. de Hamburg sche haven werd' voor een bedrag' van vier miliioen mark aan cocaï ne gevonden, bestemd om naar hei buitenland te worden ge smokkeld. Verscheiden personen zijn gearresteerd. Voor de tweede strafkamer van het Rijksgerecht te Leipzig be gon een nieuw oorlogsmisdadi- gersproces en wel tegen den kleer maker Carl Qriiner wegens plun dering en ernstsgen dieStai De „Lofcal Anz." maakt mel- melding van duurterelletjes te Bronswijk, evenals te Charlotten- burg. i In de eerste najaarszitting der Hpagaarsche Nat. Vergadering veroorzaakte de oppositie storm achtige tooneelen, zoodat de pre sident de zitting moest 6chorsen. Het Nooreche stoomschip „Falkefjerl" is te Mobile door zocht wastrbU 100 vaten Schotsche whisky werden in beslag geno men. Zes leden der bemanning werden gearresteerd. in de Brusselsche voorstad Kbepelbeig is een hoedenfabriek afgebrand. De schade wordt op IVj miliioen francs geschat Bdi 't blusschings we rk weiden twee brandweermannen gewaaid. Tengevolge van een ontplof fing in het chemisch laboratorium van de Columbia University te New York werd de student W. D, Spandow op slag gedood, terwijl verschillende andere studenten ge wond werden. Zeeroovers hebben den met whisky geladen schoener „Daisy" buitgemaakt Rj de nabijheid van Plumpers Pas.. De bemanning werd te Sirtisland aan land gezet. Beia Kun is tot voorzitter gekozen van de Hongaarsche af- deeiing der Derde Internationale Dr. Hagen, de president van het gerechtshof tot bescherming van de Duitsche republiek treedt af. Te Genève en Lausanne rijn de typografen in staking gegaan. De bladen te Lausanne besloten gedurende de staking een gemeen schappelijk blad uit te geven geti teld „La Presse Lausannoise." Kardinaal Mercier houdt reeds sinds acht dagen zijn Kamer. Hit heeft kou gevat bü de teraarde bestelling van den Belgischen on bekenden soldaat Eenige inbrekers hebben in de Franscne Domkerk op de Oen- dannenmarkt te Berlifn 12 stuk ken Ieder gestolen, die uit de stoe len zijn gesneden, alsmede twee bronzen lichtkronen. De in Tripolis opereerende Italiaansche troepen hebben Chat- tau Carlan en de heuvels rondom die plaats bezet De Italiaansche verliezen zijn zeer gering. De be volking onderwierp zien onvoor waardelijk. De thans bil de Duitsche spoorwegen geldende goederen- tarieven worden met ingang van 1 Dec. met 150 pCt. verhoogd. Van betrouwbare zijde wordt uit Petersburg aan de „Times" gemeld, dat op Zinovieff, den voor zitter van de communistische inter nationale, een moordaanslag, is gepleegd. Te Sandwich 'in Kent is een vrouw overleden in den ouderdom van 103 jaar. Zij had '40 kleinkin deren, 66 achterkleinkinderen en 71 achter-achterkleinkinderen. De vrouw had zelf 15 kinderen, ter wijl het huisgezin van een harer dochters, ,bi? wie zitinwoornde 16 kinderen telt (o) moral EüGENiua r Prins Eugenius van Zweden, een broeder van den Koning van Zwe den, vertoeft op dit oogenblik.te Am- ebejwiij echter coder handhaving van een strikt Incognito. i HET TWEEDE-KAMERLED SANNES. Nas® het Volk verneemt, te In den toestand van het Kameflid Saranes een omgtmetige wending' gekomen. Zijn arte verklaarde het ziekte proces met Bonder bezorgdheid te volgen. i ii CONGRESDAG i- „VOOR EER EN DEUGD." IN HET BISDOM HAARLEM. (Woensdag 22 Nov. sal te 's-Graven- bage in het St Alphonswspatronaai (Elandstraat hoek Heimerisstraat) de tweede diocesane congresdag van d® Vereenigingen „V. E, en Dl" worden gehouden. 'a Morgens algemeen® H. Gomnau- nie der leden ia eigen parochiekerk Te 11 uur ,de huishoudelijke ver gaderingen, *s Middags te half 8 rede vian Fla ter Bomosnaeus de Greeve over „Het huwelijk en zajn onontbindbaarheid. Des avonds te 7 uur plechtig lof in de St. Teresiakerk (Westeindo) waaronder predikatie van den Wel- eerw. Ze erge!, heer G. J. V. d. Burg leeaiaar aan het seminarie „Hage- veld". over „Het reine bufegeizm de hoop der toekomst". DE COMMISSARIS VOOR OOSTENRIJK Naar thans gemeld wordt., kan de benoeming van den burgemeester van Rotterdam, tnri A, R. Zimmer man, tot algemeen commissaris van den Volkenbond dezer! dagen wor den verwacht. i NEDERLANDSOHE I JOURNALISTEN KRING In verband met de verwerping van het nieuwe reglementsar. ikel, dat den leden van den Nederiandsohen Journalisten Kring verplichtte ook lid I te worden van de betrokken plaatse lijke of gewestelijke vere niging, heeft de heer O. K. E]out, thans bij liet Kringbestuur een nader voorstel tot reglementaherriening Ingediend!. Dit voorstel beoogt in het regle ment eenige nieuwe bepaling n c*p te nemen, die de positie van de aan gesloten vereenigingen in den Kring zullen versterken en, zonder dwin gend voorschrift, den lust om van die vereeniging' lid te worden, zullen be vorderen. Het voorstel wil mede mogelijk tnaken. dat op de algemeeno ver gaderingen van den Kring bdj schrif telijke machtiging gestemd kan worden namens loden/ die de verga dering niet bijwonen. BEDRIJTHRAAD VOOR HET STUKADOORSBEDRI.TF. Nadat reeds eerder de algemeeno vergadering vain den EL K. Bood vast StJuoadoorspatroons aiah had uitge sproken. voor handhaving van den bedrijfsraad. kwam die raad voor het Stocadoorsbedrijf bijeen, onder leiding van het dagelijksdt bestuur van den Midde nsiamd s bedrij Lraad. Allereerst constateerde men cfen nood zakelijkheid, dat in een permanent college de patroons en de arbeiders elkaar regelmatig ontmoeten. Vervolgens werden de aangelegfenhe den besproken, welke meer in het bijzonder om een oplossing vroegen en welke men in den bedrij faraad tot oplossing wil rien te brengen. Aan de hand van de gevoerde be sprekingen werd een programma op gesteld van hetgeen men in de naast® toekomst door middel van den be drij fsraad meent te kunnen bereikett Besloten werd, om regelmatig bij een te komen, ter afwerking van hef programma en ter verbetering van de verhouding tassckon patroons ea? aribeidera. EEN SOCIALISTISCH DOEREN EN TUINDERSBLAD. Met ingang; van 1 December zal door de S. EX A. P. een Boeren- en Tuindersblad worden uitgege ven. SCHORSING VAN I VEEMARKTEN. i Da Minister van Landbouw heeft met ingang van 20 Nov. geschorst de riindveemarkten in Zeeland ea voor zoover Schouwen en Duiveland en Walcheren betreft bovendien ver verknopingen e.d. boden veekeuringen teayoonsbelliiigieri De „Utrechteche Courant" rneldlfc dat het overleg tusschen N. K, Pi en R. K. Staatspartij te Utrecht nog] eerst goed beginnen moet. De voormannen van beide ergatii saties zijn het op een gecomteneerdja vergadering eems geworden over dei 'wenssohelijkheid, dat er wijzigingen zullen worden aangebracht in het be- etaande verkiezingsreglement. Nu is< aan twee heeren, uit elke groep een, opgedragen wijzigingsvoorstellen te formuleeren. Deze wijzigingen moet ten nog in de besturenvergadorin- gen worden besproken en vervolgen# behandeld inde algemeeno i,.c.eïiyeïS giaderingen. lil een E»aelsche vorming). Maar..,. Geduld, geduld! riep zij uit; het te alles argwaan.... ik U geen be- wyzenen kan niet redeneeren Ik ontdekte late.., dat Herbert eetoge dagen voor den. dood van mijnen man handteefcen onder eenen wissel van twee duizend pond had nagemaakt Dat was eene vreeselijke ontdekking- lk herinner mjj, dat hjj zegevierend naar Nettlewood wederkeerde om mij met m(jne vrijheid geluk te wenschen, en nuj van toen af veel meer te kwel len dan mijn echtgenoot ooit gedaan had. Ik verdacht hem zelfs toen nog Met van mijnen man vermoord te heb- ben met voordat uit al zijne daden bleek, welk een gevaarlijk man hij was 'Venford wilde mij huwen. Ik geloof at die man mij op zijne eigenaardi- woeste manier beminde, en dat ik u>ou Invloed op zijn betere natuur uit rende, maar ik was niet geneigd mij toekomst aan hem te vertrouwen, evenmin droomde ik van liefde voor -em. Mijn broeder wilde mij tot dat hu welfjk dwingen, driegde mij als ik weigerde, hield mij in mijn eigen huis gevangen, in de hoop, dat Ik in Wen- ford's armen een toevlucht zou zoe ken; kortom hij wendde alle mogelijke middelen aan, stelde alle kunstgrepen In het werk om mij aan dien man te binden. Maar wat zou hem dat gebaat hebben? Het geld zou alsdan in de han den van de Rays zijn gekomen, en hij was toen op Letty Ray verliefd. Als ik Wenford gehuwd had zou Letty aan stonds zijne vrouw zijn geworden. Men praatte in het dorp reeds over die vrij age, toen ik Wenford verzekerde dat ik hem niet kon beminnen. En toen Zy zweeg, en werd nog bleeker; de uitdrukking van haar gelaat verontrust te mij; ik verweet mij, dat ik haar zoo geduldig aanhoorde, en toch hield eene onweerstaanbare macht mij aan hare lippen geboeid. En toen waagde hij eenen aan slag op mijn leven; hij poogde mij te dooden, door mijn zenuwachtigen angst op te wekken, en toen dat niet gelukte, trachtte hij mij te vergiftigen Dat is niet mogelijk, Mary. Hij was nooit zulk een deugniet; g'ii moet u daarin bedrogen hebben. Dat poogde zij mfl eveneens te doen gelooven, toen mijn argwaan was opgewekt; toen ik aan Janet mij nen angst bekend had, en Janet er njj mee uitgelachen had. Toen was ik over tulgd, dat mijn echtgenoot door Her- bert vermoord was, en dat mijn leven in gevaar verkeerde 'nu hij Letty Ray verlangde te trouwen. Ik wist dat hü valsche wissels maakte) dat hij mijn handteeken sedert den dood van mij nen man meermaals had nagemaakt; dat hij tekens mijne hand in het kas boek naschreef als hij geld noodig had en, op den trots zijner zuster vertrou wende, overtuigd was, dat ik liem niet aanklagen zou. Ik wist, dat wij ge twist hadden, en dat ik hem voor zij ne misdaden gewaarschuwd had; Ik wist dat hij gevaarlijk was, en geen genade had voor degenen in wier macht hij stond. Janet, mijne trouwe, waakzame vriendin bestreed mijn argwaan en spotte er mee. Maar, Ca- nutl ik was van toen af ook op mijne hoede en ik luisterde eens toen Janet en mijn broeder in de bibliotheek aan het twisten waren. Zij trek toen partij voor mij; zij waarschuwde hem, als hij kwaad in den zin had; zij zwoer dat z\j hem zou aanklagen, als mij iets over kwam, zij verzekerde hem, dat zij hem lief had en hom nog geloofde, dat zü hoopte, dat mijne verdenking onge grond was, maar zij verborg het niet voor hem, dat ik hem wantrouwde, en ik geloof dat zij mij het leven reddel Arme Janet, zij zal hem trots alle omstandigheden, nog altijd trach ten te verechoonen; zij vertrouwt hem nu nog, niettegenstaande zijne eigene zuster geene liefde meer voor hem ge voelt. Wij hébben het recht hem -te ver denken, maar er bestaan geen tastbare feiten. Hij moge een slecht mensch, 'n vervalscher, een bedrieger en een deugniet zijn; er bestaat geen bewijs, dat hij zich aan erger misdaden heeft schuldig gemaakt. Die twijfel ondersteunde ik in den treurigen tijd, voordat Ik u ontmoette, zeide zij; ik bestreed de sombere ge dachten die mij vervolgden, en de hoop dat mijne verdenking mij misleid had bewaarde mij voor wanhoop. Som tijds bracht ik het zoo ver, dat ik nog in hem geloofde. Hebt gij nog meer te zeggen, Mary? Nog dit, dat naarmate mijn ge zondheid zwakker weid, mijne vrees voor hem toenam; dat Ik mijn verstand verloor en goed en kwaad dooreen warde, toen ik mijn vroegeren arg waan voor een kwaden droom poogde te houden. Toen vatte ik het voorne men op alleen te gaan wonen; vandaar dat ik het plan voor een nieuw huis beraamde, waar ik voor alle gevaar veilig hoopte te zijn. Ik beloofde hem, nooit te zullen hertrouwen, maar ver klaarde, dat ik, van hem verwijderd, mijne dagen wenschte te slijten, en dat ik hem jaarlijks zulk 'n aanzienlijk inko men wilde schenken, dat zelfs hij in zij ne schraapzucht daarmede tevreden kon zijn. Op deze voorwaarde schonk hij mij de vrijheid, neen, verheugde hij zich van mij ontslagen te worden. Wel nig vermoedde ik toen wat de toe komst mjj bereidde. Hoe zou ik hebben durven hopen, dat iemand mij zoo lief kon hebben om alles voor mij op te offeren, en uit belanglooze liefde met mi) te trouwen. Gij hadt u te lang in een verlam- menden dampkring bewogen, en alle geloof In trouw en liefde verloren, zeide ik, terwijl ik haar aan mijn hart drukte. Gij beleeft nu ten minste bete re dagen. Ja, ik beleefde die, tot Ik begon te vreezen ook uwe liefde te zullen verliezen. Dat zou niet mogelijk zijn. Ik was bekommerd over het treurige ver leden, dat u nog altijd kwelde en ik wilde u daaraan ontrukken, mijne Mary. Het is een afschuwelijk verleden Gij kunt dus denken hoe ik, die altijd; zwak en teer was, daardoor heb gele den. Is er nog meer te vertellen, Ca- nut? vroeg zij, behoef ik u den wed strijd te herinneren het verlaDgen mijns broeders dat ik u tot architect zou kiezen de inlichtingen die hij in Londen naar u ging nemen, zijne liefde voor uwe zuster, eene liefde die hem had kunnen redden en verbetoren als bij - zijne gouddorst had willen overwinnen. Canut, ik geloof, dat. hij haar eenen tijd beminde, tot zij zijne laaghartige ziel doorgrondde, evenals ik dat in vroegere jaren had gedaan,. Toen hij met haar gehuwd was, ver» nam hjj eerst dat ik uwe hand had aan. genomen; gij herinnert u, hoe hij zich 1 herwaarts spoedde, terwijl gij in Loa* 's den waart. Hij hoopte mij vrees aaa I" te jagen, hij herinnerde mij de belof te die ik hem gedaan had en dwong] rnjj, mijne verloving te verbreken

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1