XIII". NING alien aiieT LAW) USSEL Noord-Hollandsch Dagblad Tweede Blad in den i Kraaupautoffels, in. J. VELZE- SPffRRIUE- RDHMSGH Woensdag 22 Koyembep 1922. BRiEVEN UIT FRANKRIJK. SPORT EN SPEL KERK IN SCHOOL KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. PR8VINSIAAL HiEtfWS. ïastraat 27. ines in veraehU- ?arl Jongens-en DEKKER. verkocht). -• - --,r 5, BERGEN. opnamen vanaf- erd. Emaille. Fotograaf. eest I. dsshoBiien, enz. enz., UmJ28l met ^.LLE con- goederen. Kruis, Jlo DULDEN, oor rente 1ERIJ DE :n zijn op S LAND" PAARNE- ^BANK en bij de ver- UIT HET PARIJSCHE MUZIEKLEVEN. Het klinkt ongelooielijk en toch, het is de waarheid.... zelfs de vrijkaartjes doen 't niet meer in de Panische muziekwereld. Het aantal concerten neemt met den dag en den avond vooral toe, maar kil en leegr .greinzen in negen van de tien gevallen, de al te ruime zalen de concertgevers tegen. Ik spreek hier over de Kamermuziek en niet over de uitvoeringen dooi groot orchest onder leiding van Bathon of Pierne gegeven. Deze mogen zich steeds in een groote be.angstel.ing verheugen. Het ge voi-g vati die gedaalde belangstel ling in Kamermuziek is niet akeen een financieele teleurstelling voor de Goncertgevenden, maar niets werkt zoo deprimeerend als een ieege zaal. Nieuw is dit verschijnsel niet, Je ingewijden weten wel dat ook vroeger slechts voor enkelen het geven van een concert een goud- mijn.je, is voor sommigen een zil- vermijntje, voor de meesten echter een onderneming, waar geld bii .noest. Hoogstens de impressario vaarde wel. bii den ongebreidelden lust der lang niet altijd belangrijke con certeerenden. De zaal was echter meestal goed bezet, het uiterlijk decorum was bewaard en de illu sie, dat men storm liep, was ten minste gewekt, al bleef er bii het natellen van de kas meestal weinig te deelen, want... de vrijkaartjes waren met milde hand gezaaid. Ook nu nog, verzekerde mii een deskundige, passen wii dat zelfde 3vsteem toe, groote kantoren, al le mogelijke instellingen worden met kostelooze entreé's over stroomd, maar het verschil met vroeger is. dat heel weinigen aan die gratis noodende stem gehoor geven. fotn mii dit werd medegedeeld dacht ik onwillekeurig aan de sta- k ng der werkloozen die zich eent je jaren geleden te Amsterdam heert voorgedaan, een staking van vrijkaarthouders leek mii bijna wen belachelijk. En toch, ije re den is begrijpelijk, men krijgt, zoo al niet van het goede, zeker van het niet goede, te veel en geèft er den voorkeur aan een cinema te bezoeken of na vermoeienden dagarbeid thuis de gezelligheid te vinden. Bovendien, dat gratis, is langzamerhand wel wat denk beeldig geworden. De eigenaar ran een vrijbiijet begint met een verplichte taxe te betalen, variee- rend van 1.50 tot 3 franc; hii nag de „ouvreuse" niet vergeten en kan moeilijk de vestiaire voorbij ioopen. Deze kleine onkosten ge voegd bii de onvermijdelijke uitga ven voor bus of métro, vormen te zamen minstens genomen een be drag van 4 a 5 franc, te veel, om vr meer dan spaarzaam gebruik van te maken. Het zijn echter niet alleen onbekende grootheden die gebrek aan publieke belangstelling ondervinden, en voor wie heel dikwijls geldt, dat de afwezigen gelijk hebben, ook kunstenaars met wereldnaam moeten niet ver baasd staan hier een huiveringwek leende leegte bü hun ontreden te vinden. De markt is overvoerd, oo één avond soms drie pianisten van we- reklreputatie, die zich laten hoo- ren. Voeg daarbij de steeds dalen de zin voor ernstige ontspanning, een hang naar bioscoop en slecht tooneel en „last not least", de in vloed van net op zichzelf reeds dure leven. Helaas ondervinden ook buhen.andsche kunstenaars 'n zelfde deceptie, als zii Parijs in hrn reisplannen hebben betrok ken. Dii hebben in de afgeloopen week Ho'llandsche kunstenaars van beteekenis in Parijs mogen be groeten, wii hebben „Dirk Scha- teri znn meesterlijk talent hooren ontplooien, wii hebben „Berthe Seroen" en „Evert Cornells" op- Pieu^., moSen bewonderen in de heerlijkste wedergave van hun diepdoorvoe.de kunst, en wii heb ben eens te meer het betreurd dat geen volle zaal deze kunstenaars de tol van haar vereering is komen betalen. Zeker, aan óprecht en warm applaus heeft het hen niet ontbroken, maar zii hadden aan spraak mogen maken op belang stelling in breederen kring. Waar Nederland zich steeds gereed toont kunstenaars uit den vreem de met open armen te ontvangen, zelfs te vaak geneigd is dezen den voorkeur te geven boven eigen Iandgenooten. was het niet meer dan billijk geweest eenige dank baarheid daarvoor thans te onder vinden. Denken wii slechts aan het onlangs gehouden Fransche mu ziekfeest te Amsterdam; aan de vele moeite die de „Alliance Fran caise" zich geeft Fransche kunste naars ui Holland te introduceeren j&n de algemeen goede op&^st bi' Fransche tooneeivcörstelllngen en stellen wil hier eens tegenover de uiterst matige belangstelling voor kunstenaars als Schafer, Ber tha Seroen en Evert Cornells. Ongetwijfeld, de motieven waar aan het slechte concertbezoek is te wijten en door mii hier boven zijn genoemd doen zich ook voor deze kunstenaars gelden, maar daarom valt de al te geringe op komst niet minder te betreuren. 'Het zou echter onbillijk zijn deze geheel 'aan de Franschen toe te schrijven, ook de eigen Iandgenoo ten te Parijs, schitteren al te zwaar door afwezigheid bii conecrten door Nederlanders gegeven. Het moede voorbeeld door onzen ge zant Jhr. Loudon en oo kdoor Me vrouw Loudon steeds gegeven, ook nu waren zii wederom op pile drie concerten aanwezig, wordt door al te weinigen nagevolgd. Het zijn steeds dezelfden die wii er a'anlreffen, een klein clubje getrou wen, enkele tientallen van de vele duizenden Nederlanders te Parijs. Wii zijn het aan onze vaderland- sche eer verschuldigd dat in de toe komst hierin verandering komt, dat in het éigen land geëerde pro feten ook in het buitenland de de waardeering ondervinden waar op hun groot talent met recht aan spraak mag maken. Eerst dan zul len wii met volkomen recht van bransche ziide kunnen verlangen, dat zij komen om onze Holland- sche kunstenaars te leeren kennen en te bewonderen. De waarheid is vaak hard om te worden gehoord, maar de waar heid is, dat Nederlanders al te vaalt die saamhoorigheid missen, noodig, om groote dingen tot stand te brengen. ,,L'Union fait la force", éénheid is macht, die éénheid moet zich ook en misschien vooral, in het buiten.and onder Iandgenooten toonen, op ieder gebied, waar het geld de roem van ons land te ver- grooten. Wii hopen van harte dat de Hol- landsche kunstenaars zich niet zul len laten afschrikken Parijs te be- zoeekn, wii hebben alleen eerlijk en oprecht onze meening gezegd, overtuigd dat alleen hierdoor in de toekomst velen een desillusie kan worden bespaard, in het vertrou wen vooral dat in de toekomst onze Iandgenooten te Parijs, daad werkelijk blijk zullen geven die komst te waardeeren. Het hartelijk applaus aan Scha ter. Berthe Seroen en Evert Cor nells ten deel gevallen moge ver goed hebben wat een te geringe opkomst hen te kort deed. Besluit ik met de verklaring van een bekend criticus, die onom wonden te kennen gaf, deze kun stenaars tot de allerbeste te re kenen die hij in zijn veeljarige carrière had mogen hooren. Parijs, 15 November 1922. Mr. P. v. S. (o) JUNIOREN-COMPETITIE, De uitslagen zijn als volgt Ceel-ZwartES, V. I 2—9 Geel-Zwart JUS.D.W. III 1—9 Vitesae III—S D_W. II 3—9 De stand is nu de volgende gesp gw„ gel. vl. doelp, p. v—t Geel-Zwart II 5 5 1ÉSO 10 Vitesse III 5 3 11 196 7 Geel-Wit I 4 3—1 10—3 6 S. D W II 4 112 3—11 3 L. V. V II 3 1—2 3—4 2 Geel-Zwart III 4 1 3 1—9 2 S. D. W. III 2—11 0—1 1 L. V. V. III 2 - 1 1 2—4. 1 Ej S. V. I 3 - 3 1—6 - He4 programma voor a.s. Zondag 26 November luidt ais volgt: OUDORP: S.D.W. 2—Geel-Wit. Aan vang 21/2 uur. Schei tsrechter Zeegers. OUDORP: S.D.W. 3—Vrlesse 3 Aanvang 121/8 uur. Scheidsrechter Zee gers. MMENLV.V., 3—ES.V. 1. Aan vang 12'/a uur. Scheidsrechter W. Cas- trreum. L1MMEN: L.Y.V. 2—Geel-Zwart 2 Aanvang 2Va uur. Scheidsrechter W. Lastri cum. MGR. DIEPEN NAAR ROME. Zaterdag vertrok Z. D. H. de Bis schop van 's-Hertogenbosch naar Nij megen en aanvaardde van daar Zon dagochtend met zjjn secretaris de reis naar Rome. „TWEE GELUKKIGE DAGEN". DOOR „ALBERDINGK THIJM". TE ALKMAAR. Maandagavond hebben wij weer eens sterk gevoeld, welk een uitstekende tconeelciuo wij iu „Alberdingk Thijm" bezitten. - De club kwam ditmaal met „Twee gelukkige dagen' van von Schönthan en Kadelburg, vertaald door J. Haus een kluchtspel in den waren zin des woords: een spel om ""het kluchtige. Zooals steeds: 't vloog niet hoog, 't deed nigft breed, '1 was niet diep,' de logische lijn, welke de eenheid brengt en hoiidt in de voornamere stukken was niet altijd even gemak kelijk te vinden, 't was luchtig en vluchtig allemaal, midi-grappig en leuk en steeds preltig onderhoudend, met geestige zeilen en komische wen dingen: de „Twee gelukkige dagen' I""'/. zfn nieuw genouwde villa, waaraan hij Friedrich Weinholz met z'n gezin in zijn laatste geld besteedde, doorbrengt, in gezelschap van een rijke, maar ver velend-brutale en aanmatigende tante, in gezelschap ook van den inwonen- den ouden oom Lüttchen en voorts vau een beele serie op bezoek komende vrienden en bekenden van hem zeil èn van tante.. Ja, zoowaar komt er van de dochter Else, óók nog een kennis opdagen, n.l. I'epi Freisinger, een Wiene,r die tij deiijk in Berlijn waar het stuk speelt vertoeft, en de genoemde jongedame op een spoorwegperron leerde kennen. De twee bewuste dagen zijn zóó gelukkig, dat Friedrich Weinholz den hemel dankt, ais bij spoedig in de gelegenheid is, z'n villa weer te ver knopen! Tante ziet verbazend plot seling baar onhebbelijkheid in, be keert zich, wordt een goede Tee voor oom Lüttchen, wiens iievelingswenseh ze vervult door hem mee op reis te nemen naar het buitenland, Pepi wordl gelukkig gemaakt met Else, enz. enz Het stuk heelt door de vertaling nogal wat geleden: is het op zich zelf al vreemd, dal in een te Berlijn spelend siuk een Wiener gebroken Duilsch eigenlijk gebroken Hoi - land sell zonder 'n greinije 'Duitsch - spreekt; vreemd is het nog méér dat een pot geraniums in Berlijn een k vvar- tje kost, enz. De vertaler heelt de lout begaan, het stuk eenerzijds zijn Duilsch karakter te laten behou den en anderzijds zich te wagen aan v erffcllaiidsc'hing. Het stuk esichte een groote bezet ting, niet minder dan 19 personen, zoo dat er vele hulpkrachten moesten aan rukken en eenige doublures noodig waren. Dit gevoegd bij de ingewik keldheid en drukheid van het stuk (hoe hield de regisseur er zijn hoofd bij!) Heelt het „Alberdingk Thijm' voorzeker erg lastig moeten maken; liooge eis chert, té liooge eischen eigen lijk, zijn hier gesteld, en toch ja we zeiden net reeds hierboven: juist nü hebben we eens sterk kunnen voe len, hoe uitstekend Alberdingk Thijm" werkt Het probleem was ingewikkeld, de laak was zwaar, maar meesterlijk heell men zich uit alle moeilijkheden gered, alles liep vlot van stapel, geen onge lukje, geen foutje, geen sukkelarijt'je. Ieder mee-.spclcnde gaf het beste van zijn of haar praestalie-vermogen, en dat zóó kalm en rustig, zóó zéker en zelfbewust, dat we geen oogenblik be koelden te vréézen. Is dit allereerst te danken aan den regisseur, den beer W Vermeulen, ook den dilettanten alzondertijk behoort dank te worden gebracht. Aan Friedrich Weinholz voor de hoogst oorrecle en leuke typeering van den „gelukkigen" vilLa-bo-uwer en gastheer; aan Hugo Witte, den in genieur, om zijn gnappig-kwiek spel; aan Christine Hollwïtz om de éénige, onverbeterlijke uitbeelding van de bru tale tante (dai was geen dileltanlenspel meer!); aan Lüttchen, die zoo markant en zoo sympathiek den ouden oom speelde; aan Pepi Freisinger, dje ons verbaasd heelt doen staan over de vlotte verlottiing van de uiterst moei lijke Wiener-rol. Vrouw en dochter van Weinholz bleven ook geen oogenblik in gebreke, evenmin als Alma, Hugo Witte's echtgenoot»}. Onder de visite-luidjea mogen voor al opgemerkt worden de heer Mora- witz en zijn vrouw, die door hun aan matigende nouding en prikkelbare al- ltjy-es het publiek berliaaldelijk in spon- lanen lach deden schieten. vaak tcvi hindering van wie geregeld dóór luis teren wilden. Killer (was die niet wal jong?), me vrouw Rifter, bun zoon de cadet Ed gar, architect Killer, Frieda. (Je dochter vag Morawetz, de substituut-griffier Mr Görlicü, Dr. Werndi, de huisei genaar Ruschke en last not least ook Weinholz' dienstbode Mina, zij allen hebben ertoe bijgedragen, het succes voijr „Alberdingk Thijm" gis terenavond zóó groot te maken, als net inderdaad geworden is De bier genoemde speelsters en spe lers maken met de opvoering van „Twee gelukkige dagen" voor het pu bliek een koslelijken avond, zóó, dal het hartelijk gelach niet van de lucht is. Komt er van dit stuk zóóveel goed» terecht, dan werkt voorzeker ook het prachtige en juist passende décor, door uen heer Th. Groothuizen expresselijk voor deze uilvoering, vervaarigdd in gemodernisee, den, opgefleurden renais sance-stijl, daartoe ten sterkste mee. Wij herinneren ons niet, in de „Har monie" ooit een zóó mooi décor gezien te hebben; de slofieering van den heer Leo Bakker was daarbij keurig in orde, evenals de grime van den lieer Jac. Groothuizen, behalve dan een enkele te jeugdige kop. Voor en tusschen de bedrijven ver hoogde een gezellig strijkje bestaan de uit de dames Vermeulen, Visser en Veer, onder leiding van den heer W, Schreurs, de genoegelijke stemming in de zaal, welke prettig niet tè zeer gevuld was. Wij twijfelen niet, of hedenavond aal 't weer dito zijn, i De faam van gisterenavond zal zich snel verbreid hebhbeni! L, Sy VOOR DEN POLITIERECHTER IMorgenzittingi van Maandag 20. November. Met een bierglas gekegeld. De eerste politierechters zaak be trot heden 'n paar krullebollen uit jde Koolstreek. De 18-jarige Her- y.in Aih v 7 IVUVKïlICClV. L/C iO-Rlli&'C 11CI- J - elke een zekere m ttheei'jeg JD.. uit Nooridscharwoude had in een herberg te ZuidscHarwoude hooggaande ruzie gekregen met den eveneens 18 lententellenden Ja cob M. Herke blies zich van kwaadheid op gelijk de kikvorsch in de fabel en om niet te barsten van nijd, zocht hii een veiligheids klep in den vorm van een bierglas, dat hii zijn tegenstander met volle kracht naar zijn krulharigen kop slingerde. Het projectiel trof zoo goed het doel, dat Jaap's edel ge vormd hoofd eenigermate werd beschadigd en Herke thans terecht stond ter zake mishandeling. De officier vorderde f20 boete ot 20 dagen, maar Mr. Muller leg de er een tientje duurtetoeslag op en veroordeelde den snaak tot 30 gulden boete subs. 30 dagen. Piet wist zich te redden. De Blokker ingezetene P. J. B. was finaal door ziin looddeelen heengeraakt Zekere K. de J. uit Westerblokker die 'n bedrag van hem had te vorderen, voldeed hii met in klinkende munt, maar met een partijtje van 56 vrachtmanden.- dte hii jn z'n bezit had. De eige naar van de manden M. Duin uit Wijdenes, ging niet accoord met deze vrijpostigheid en heden werd P. J. B. die inmiddels failliet is verklaard, ter zake verduistering veroordeeld tot 1 maand voorvv. gevangenisstraf met 1 iaar proeft. De valsche Napoleon. Het is van algemeene bekend- heitl dat de firma A. J. Donker, te Gouda, sigaren in den handel brengt onder het merk „Napoleon A. J. D." De goede reputatie die deze sigaar geniet, had Leendert de H. sigarenfabrikant te Amster dam op net idee gebracht, sigaren te vervaardigen onder hetzelfde merk, maar dan zonder de letters A. J. D. Mijnheer Mordechai V., 'n geroutineerd markt koopman, bracht deze sigaren op de markt te Schagen aan den man. Maar de wettige eigenaar van het handels merk, die het in 1921 wettig had laten deponeeren, zat hem echter hardnekkig achter de vodden en heden stond meneer Mordechai te recht wegens „grober unfuf". Hii trachtte óen politierechter te be duiden, dat hii ter goeder trouw was geweest maar deze nam dit verweer niet aan en veroordeelde bekl. tot f50 boete subs. 50 da gen. Den fabrikant L. d. H. die als getuige optrad, wenschte de poüitierechter gaarne op een an dere plaats, het beklaagde bankje terug te zien. We Betwijfelen ech ter sterk ot de fabrikant zieii van harte met deze wensch heeft ver- eenigd. Ue mbeslagjgenomen sigaartjes zullen vernietigd moeten worden, vermoedelijk per stuk! Geen aangename verstandhouding. De heer Thijs S. landbouwer te Aartswoud schijnt het niet bijzon der te kunnen vinden met de al daar eveneens gevestigde familie M. Ze kiften op een reuze manier met elkaar en heden stond Thijs terecht, omdat hii Mej. M. had beleedigd met haar toe te voegen )e benne 'n slecht kreng en een groote dief. Volgens jufrr. M. had Thijs het nog veel erger gemaakt en gezegd: Betaal me nou, slecht kreng, boef, koeiediet, scheipedtef, maar voor al dat mopi's stond Thijs niet terecht Hij beweerde trouwens zelf, dat hii alleen ge zegd had slecht kreng" en voorts lepelde hit een geheeie historie op over de onaangenaamheden die er tusschen hem en de familie M. bestaan. Volgens de politie is Thijs een lastig- ventje en kijkt hii at en toe eens te diep in het g'aas- je, met welke inlichtingen Thijs zich absoluut niet kon vereenigen. De officier vorderde f 40 boete subs. 40 dagen en nadat bekl. had gevraagd ot hai den hifkendal gien recht had. veroordeelde de politie rechter hem tot t 30 boete subs. 30 dagen. Beki. wou nog eens beginnen doch als het vonnis eenmaal uit gesproken is, blijft er niets anders over dan: zahlen und münd hal ten! De achterstand wordt ingehaald Nog alt'jd houdt onze bi-ave poli tierechter met ongedoolden ijverden geheelen namiddag zit.ing om oen achterstand in te halen. En nu win nen we. We zijn al gekomen aan de delicten van hall October, wie doet je wat? Het is te voorzien, dat zwarte Piet met St, Niooiaas niet veel te doen heeft. De aardappeldie ven. De gebroeders G. en Th. B. uit Wervershoot, die aardappelen had den gestolen van den ak'ker, zijn er heel genadig algekomen met 'n voor waard. straf van 2 maanden voor ieder met 2 proefjaren. 'n Aanhouder wint. De lange Egmoiider visscher Corn. B. die den ouden Willem K. had „mis-angdeld" en deswege in verzet was gekomen, kon den politierech ter niet duidelijk' maken, waarom hij in de oppositie kwam. Zelf moest hij toegeven, dat h!ij Koik 'n slag en 'n schop liad toegedeeld. Enfin, na lang over en weer praten, want Kees was goed van de tongriem gesneden was de politierechter zoo vriendelijk de boete metij f 5 te verminderen. Een ruwe pikeur. De pikeur j. ten Z., die op 26 .Sept. met zijn harddraver te Schagen meedong naar den prijs, was zoo nijdig dat ziijn paard niet kon win nen, dat hij het arme dier geweldig met de zweep afroste. Enkele toe schouwers waren daarover zeer ver ontwaardigd en deden aangifte. De politierechter veroordeelde nu den ruwen pikeur tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Hij uad er van ons 500 gehad, reken maar. Ook in de oppositie. De arbeider Piet de L. was door zijn rumoerigheid in een herberg te de Rijip niet meer de gewilde ker misklant en werd do~r den reusach- tigen rijksveldwachter Kok de aeur uitgekegeld. Hij verzette zich noga: tamelijk tegen deze verwijdering uit de feestvreugde en werd nu veroor deeld tot f 40 boete aubs. 40 dagen. Nit-i galant tegen het schoonJ geslacht. De Egmond Zeeër Piet D. heeft op 24 Sept. de 18-jarige dorpsschuo- ne Aatje Sloot zeer ongaiant ont haald op een paar schoppen. Meneer werd zoo boos omdat een vriendin van Aaije tegen hem aanbo.sfe. Het lijkt wel ol Piet een vrouwenhatei isHij werd tot f 20 boete subs. 220 dagen veroordeeld. Die blijft maar nijdig. Bern. H. uit het dorpje Rinnegom omgeven door een meidoornhaag, blijft de pik maar houden op den bloemist H. de Jongh. Ontangs werd hij veroordeeld omdat hij den ar men bloemist had geslagen, nu stond hij weef terecht wegens bcLeciiging. Hij had de Jongh gescholden voor oplichter en schooier. Hij werd thans tot t 10 boete subs. 10 dagen ver oordeeld. 'n Collectie zwanen dooi geknuppeld. Com. W., 'n landbouwer te Span broek, die veel last Scheen te hebben van zwanen op z'n land nam einde lijk zeer afdoende maatregelen en sloeg er 5 dood-stikken dood. Maar voor deze moordpartij en gros stónd hij heden terecht en werd na ellen- lande deleberatie tot f 20 boete subs. 20 dagen gevorderd. Zijn verdediger Mr. Smal beriep zich op noodweer en concludeerde ontslag van rechtsvervolging. Maar zag toch na de uitspraak van den politierechter at van het hooger be roep. Oom afgedroogd. D© twee gebroeders Leendert en Pieter Gr., te Egmond aan Zee, hebben op 3 October hun ouden oom Willem K. en hun neef Wil lem Junior op hun baaitje gespeeld Het is dikwerf hommeles tussohen die twee families. De politierechter wil nu trachten de gemoederen wat te kalmeeren en heeft daarom de gebr elk 30 gulden boete subs. 30 dagen opgelegd! 't Is te hopen, dat zijn edel streven waardeering vindt. Er op getrommeld. Diirk D.. te Enkhuizen kreeg het op 16 Oct. aan den stok met ze keren P. Dom berg, over een uitba- talingsaang-elegenheid en gaf Dom burg -'n doffer, die niet mis was. Dit grapje kostte hem 20 gulden boete of 20 dagen. Niet aan de wassenbeelden Gerrit Jan V., 'n grondwerker uit Hoorn, bevond zich op 8 Oct. te Enkhuizen in feeststemming en streek toen een aardig meisje onder de kin, zeer tot verontwaardiging van haar galant, die het alleenverioo ningsreoht van zulke lielkoozingen meende te hebben. Hij maakte dus een niet malsohe aanmerking, waar op de grondwerker hem coc onder de kin streelde, maar nu zóó hard, dat z'n reukorgaan aan bloeden sprong. De grondwerker, die nu terecht stond en beweerde onschul dig te zijn, werd veroordeeld tot 30 gulden boete of 30 dagen. Blijft maar knocken. Te Heiloo is de bakkersknecht Joh. A., afgedroogd door zekeren Corn. N.. reden onbekend. De bak kersknecht viel ook nog 'n gat in z'n Zondagsohe broek. N. werd thans veroordeeld tot 20 gulden boete ol 20 dagen en moet ook nog 'n tientje bijdragen tot de reparatie van de be schadigde pantalon. Niet vriendelijk. De vrouw van den Opperdoeser R. Antje M.. heeft de 12 jar ge Ali Trompetter lang niet zachtzinnig aan de haren getrokken. Het arme kind kwam thuis met 'n hoofd als 'n bosohduivel en huilde tranen met tuiten. De hardhandige buurvrouw werd tot 15 gulden boete subs. 15 dagen veroordeeld. Doe open de poort 1 Te Nieuwe Niedorp kreeg de koop man Arie V. heibel met zekeren Sohekkerman over de dubbeltjes en ging later naar de woning van Sch. om het debat voort te zetten. Hij vond de deur secuur gesloten en be gon nu met zooveel geweld op de deur los te beuken, dat het heele gevaarte uit haar scharnieren raakte Ter zake poging tot wederrechtelijk binnendringen werd Arie, die het pen aan den bajk bij Stuifbergen kan gaan uitvlakken. j ZWAAGDIJK. ZWAAGD1JK, Vv aterschapsbe- langen. Vrijdag veig„a^r„e de atü Zwaagdijk van WaLroc a s./ua'igen en Verkeerswegen in caié PorKgies. De heer Maas bespraK ue ücias- ting van het Hoogheemr«aus,hap die onder de huidige ongunstige tijds- omdanaigiieden voor velen ..eet druk kend is. Hij wees op de onbihykheid, dat Noord-HoLand boven 't IJ dre lasten moet dragen, terwijl Amsier- dam en Haarlem daartoe niet be hoeven bij te dragen. >-ca aougiucm- raadschap voor de geheeie provincie zij nog immers de leuze van „Wa- cerschapsbelangen". De lte.fing van de waterschappen en dan nog we der aizondeilijk vaa de ingelanden aditte hij onbillijk. De wipe, waai^ op de provincie hier Hoogheemraad schap belast heelt met een bedrag van 12 miliioen, zijnde 6ü pCt. van de kosten van het herstellen dei dijken, die door de overstrooming van 1916 li ebben geleden, a Jrtte iuj aan gegronde bedenking o.iderrtevig. Deze overeenkomst dagteekend van 1918. Toen landbouwer en veehot- der zich in een betrek'keiijken we,- stand mochten verheugen. Nu rijn de bordjes verhangen, de uitkom sten van het land- en tuinsbouw- bedrijf zijn niet loonend. Daarom aciitie hrj het juiste oogen blik gekomen zich tot Ged. Staten en het Hoogheemraadschap te wen den om te trachten een herziening van die overeenkomst te bewerken waartoe besloten werd. Daar vele bouwers onmachtig wa ren den aanslag over 1922 voor het Hoogheemraadschap te voldoen be sloot men dit lichaam te verzoeken nun, die daarvoor in de termen vie len, uitstel van betaling te verlee- nen. Ernstig waarschuwde h'ij tegen het niet voldoen van aeu aans.ag, uaar liet Hoogheemraadschap het recht van parate executie heeft en daarvan bij onwil ste.l.g geo.u.k zal maken. De slechte toestand van den Straatweg in de „Streek" en de rails, uie reeds zoo menig ongeval ver oorzaakten, was weder het onder werp van het gesprek. Nogmaals zal men den onhoudbaren toestand on der de aandacht van Ged. Staten brengen. De vergadering, niet blind zijnde voor de voordeelen van kanalisatie, meende, dat de tijdsomstandigheden niet toelieten, met dit omvangrijk en kostbaar werk thans een aan vang te maken. De lasten zajn hoog genoeg. Het inkomen der Provincie bestaat slechts uit opcenten op ver schillende belast.ngen. Door het da ling der inkomens zullen het vol gend jaar ook de inkomsten der pro vincie verminderen zoodat het batig saldo der rekening van 19zl goed te have zal komen en niet aange sproken moet worden voor Kamii- satie, waarvan dezen winter niets ver wacht kart worden voor bestrijding der werkloosheid. Verder drong men aan op eleo- trische verluchdng van den Zwaag- dijk, doch de Voorzitter verwachtte van nieuwe pogingen geen heil, n-i des ympathie voor aansluiting her- naaide tnaien zeer gering was geble ken. Met voldoening had men gezien dat de voorbereidende muajegeier. genomen worden to, verwijdering van net hoogspanningsnet langs den Dos ter Zwaagdijk. Vroeg of laat zouden ongelukken niet kunnen uitblijven. De Commissie tot aanleg van een overhaal bij het „Arkje" bracht ver slag uit van haar werkzaamheden en deelde mede, dat zij door de hooge kosten genoodzaak. was het bijltje er bij neer te leggen. Deze inededeeling werd met leed wezen vernomen en de we.,sch ge uit, dat Dreou.erLiid ot Ged. Staten het werk weder ter hand zullen ne men. Men zou de medewerking van Ged.^Staten inroepen. Vari een vernieuwde poging tot vestiging van een hulppas .'k.ntoor der Posterijen al ier verw h te men niet veel heil, evenmin van het dau wenden van nieuwe pogingen bij de raden der gemeenten Wervcrshccjt en Westwoud tot het ves.igen vin een stembureau ai.iier bij de verkie zingen van het volgend jaar. Gewezen werd op de naj jzakekjk- heid van het uitdiepen v:n de Dijk- gracht bij het „Arkje"' waarna df gezellige vfcrgader.ng gesloten werd HEERHUGÜWAARD. HEERHUGOWAARD. Ontslag. - Aan het mrikrijderspersoneei der Coop. Stoomzuivel.a..-ri k ,,L..ce.üor' werd Maandag medcgeuceld dat de rijder' C, Jongkind met ingang v.in lang niet met den officier en poli .Zaterdag a.s. zal worde i on.o ap r, en niet door een nieuwe zal wo vervangen. Hierdoor vervallen voo» de melkrijders de vrije dagen. Commissie. Naar we verne men heeit zich liter een commissie van oudleeriingen gevormd om uên op 15 December vertrtkkendeh on derwijzer S. Brugman, die door .e neuwe openoaire lagere soiooi over compleet is en den dienst zal verla ten een huldeblijk aan te bieden De commissie zal eerstdaags huisbe zoek' doen. Modern. Onze plaatsgenoot de heer J. Duink'er, zal zijn bedri^ moderniseeren. Geschiedde het meS vervoer naar Haringi jtizen steeds met twee wagens, thans za hliji ziaf een Ford vrachtauto aanschaffen e> zoo de ntellk! derwaarts brengen. tierechter eens was. veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Een voorbeeld-g huisvader H. de G„ te Oasiricum woonachtig, stond terecht, omdat hij den café houder Stuifbergen met een bjerflesi h tegen het hoofd had gegooid. De bra ve man werd boos op den cafehou der. omdat deze weigerde hem meer op de lat te laten sikkeren. Van H. de G.. wordt gerapporteerd, dat hij lui is en dikwerf misbruik maakt van sterken drank Volgens verklar.ng van den caféhouder heeft de G. nog pl.m. f30 herbeTgsohuld. Bekl.. werd tot f20 boete of 20 dagen veroor deeld. Dius zal Stuifbergen nog wat geduld- moeten hebben. De G. zal nu eerst wel de boete centen bij elkaear gaan scharrelen ypor hij de krijtstre-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5