tl Si 1 ONS BLAD" EB. plaat «kers No. 274. Vrijdag 24 November 1922. i6e jaargang clientèle irijien. landol, Abonnementsprijs: Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Bureau: HOF ALKMAAR. - Telefoon: S 433 BUITENLAND. VERSPREIDE BERICHTEN. KORTE BERICHTEN. BINNENLAND. FEUILLETON. aai*. Inaar etters ken, 16. nelend, QHHCVEN. LNELB. ER. ROOD, ipftrtij geheel beneden dei 11 en MANS- as feeds d» zen. VOORT. 20.-. 1000 Li f 45.—. d, Jr. tuigen. ascsdeau thilderijen, en. NOORD - .9, 3AGBLAD 99 Per kwartaal voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar .f2 85 Advertentieprijs. Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Réclamé per regel t 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vor> uitbetaling per plaatsing f 0.60 liivt vibliiusnvviu r-ia Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—f 60,—f 35, f 15,—' DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Het werd Woensdag ter conferen tie al spoedig duidelijk, dat de Kleine Entente en bloc tegen de toewijzing van West-Thracië aan Turkije was, zelfs langs den weg van een plebis- siet. Men plaatste zich op liet standpunt Jat bij geen der besprekingen, welke aan de conferentie van Lausanne voorafgingen, sprake is geweest van de verlegging der Turksche grens tot voorbij de Maritza. De moeilijke kwes tie van het station Karagatsj aan den rechteroever der Maritza bij Adriano- pel was daarmee tegelijkertijd opge lost. Op initiatief van Venizelos en Stam boelinski kwamen de vertegenwoordi gers van Zuid-Slavië, Roemenië, uBl- garije en Griekenland bijeen om te be raadslagen over de gedragslijn, te vol gen tegenover de Turksche eischen inzake West-Thracië en bepaalde pro blemen op het gebied der Balkan-ge meenschap. De besprekingen tusschen de gealli eerde generaals en Refet pasja over de geallieerde politie voor de be scherming van de geallieerde onder danen zijn op het doode punt geko men. Refet weigerde de Grieken en Russen als „geallieerde onderdanen" te erkennen en verklaarde dat de zorg voor de Grieken aan de Zweden moest worden toevertrouwd. Generaal Har rison handhaafde het standpunt der geallieerden en protesteerde tegen Re fet's voortdurende pogingen om een wig te drijven in de positie der ge- tllieerden. De correspondent van de „Daily News" te Lausanne zegt dat het thans weinig twijfelachtig is, dat een smal le zone cp den westelijken oever van de Maritza, en waarschijnlijk even eens op den Qostelijken oever, geneu traliseerd zal worden en dat Dedea- fratsj onder de hoede van den Volken boni zal komen. Naar verluidt zal bet Vatikaan een waarnemer naar Lausanne zenden om de belangen der katholieke minderhe den, die besproken zullen worden, te beschermen. De commissie voor de territoriale en militaire kwesties kwam gisteren morgen te 11 uur bijeen. lsmet Pasja antwoordde uitvoerig op de verklar ringen en voorstellen in de vorige zit ting gedaan door de verschillende de legaties. Venizelos repliceerde op be paalde opmerkingen van lsmet. De commissie besloot een sub-com missie te benoemen, belast met het onderzoek der ingediende voorstellen nopens de stichting eener gedemilita riseerde zone langs de grens van Oost-Thracië; deze subcommissie zal tevens het eventueele regime bestudee ren var den spoorweg en de haven van Dedeagatsj, ten einde aan Bul garije een economischen uitweg naar de Egeische Zee te verzekeren. De commissie voor de territoriale kwesties zal het rapport der «ub-com- missie afwachten alvorens haar werk zaamheden te hervatten. lsmet Pasja verklaarde, dat de Tur ken ontevreden waren over de recon structie van het Balkanblok. Blijkens bericht uit Konstantinopel is de Amerikaansche hooge commis saris, admiraal Bristol, naar Lausan ne vertrokken. DUURTE-RELLETJES. Zoowei in Dresden als in Bronswijk luren de relletjes voort. Terwijl in de eerste stad reeds voor ruim 12 millioen is vernield, zijn in Bronswijk Woensdagavond weer vele winkeleta leiders voor een bespreking van den lazes geplunderd. De politie heeft van haar wapens gebruik gemaakt. Even als te Berlijn, zijn ook hier vergade ringen in de open lucht verboden. HET OPTREDEN DER TURKEN IN KONSTANTINOPEL. De Turksche commandant van Kon stantinopel heeft een communiqué ge nublieeerd, waarin hij het vervoer van wapenen verbiedt, alsook onbe voegde inmenging Vb het telegraaf- pn telefoonbedrijf. Zij, die zich schul dig maken aan overtreding dezer be palingen zulien voor een Turkschen krijgsraad worden gedaagd. De geallieerden beschouwen dezen stap als het begin van den dor de Turken afgekondigdpn staat van be- W In Konstantinopel. DE OPENING VAN HET ENGEL- SCHE PARLEMENT. De Eugelsche koning zeide ter ope ning van het parlement: Ik beb u bij eengeroepen, opdat de wetgeving, noo dig voor de constitutie van den Ier- schen Vrijstaat terstond aan uw goed keuring kan worden onderworpen. De toestand van handel en bedrijf blijft mij groote zorg baren. U zal wor den verzocht, een leening te waarbor gen, overeenkomstig het plan van den Volkenbond, voor het herstel van Oostenrijk. Ik hoop, dat de pogingen van mijn ministers te Lausanne die samenwerken met de vertegenwoor digers mijner bondgenooten, tot ge volg mogen hebben, dat de vrede her steld wordt, alsmede de veiligheid te- tugkeert voor de bewoners der stre ken, welke onlangs het tooneel zijn ge weest van zooveel ellende. DE TOESTAND IN TURKIJE. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, ia daar een delegatie van ne gentien leden der vergadering van Angora aangekomen voor de investi tuur van den nieuwen Kalief. Uit Malta wordt gemeld, dat het Blagschip „Malaya", dat onlangs den sultan naar Malta overbracht, van daar is vertrokken om naar Konstan tinopel terug te keeren. De Nationale vergadering van An gora heeft besloten Adan bey tot di plomatiek vertegenwoordiger en Se- lah Addin Adil Pasja tot militair ver tegenwoordiger te Konstantinopel te benoemen als opvolgers van Refet Pasja. Het Turksche hoofdbureau van po litie deelt, naar uit Konstantinopel gemeld wordt, mee, dat er geen ver gunningen meer. zullen verleend wor den voor den kleinhandel in sterken drank. DE CONFERENTIE VAN BRUSSEL Poincaré. Theunis, Jaspar en Bar- thou kwamen gisterenmiddag bijeen. Het onderhoud was slechts van vriend sehappelijken officieuzen aard. In Bel gisehe kringen wordt verzekerd, dat de resultaten bevreuigend waren. Poincaré zal een bijeenkomst der premeirs van Frankrijk, Engeland, Ita lië en België uitlokken om gemeen schappelijk een program voor de con ferentie van Brussel vast te stellen, die uiterlijk 16 December zal worden geopend en waarvan de voornaamste kwestie is de betaling door Duitsch- land en de liquidatie der intergeaili- eerde schulden. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. De Duitsche Rijkskanselier Cuno heeft gisterenmorgen bezoeken afge legd bij den president van den Rijks dag en dien van den Pruisischen Land dag. Gisterenmiddag hield het kabi net een zitting, waarin de regeerings- verklaring werd besproken. Heden- voormildag ontvangt Cuno de partij- tcgenwoordigen toestand en te 2 uur nam. zal dan de rpgeeringsverklaring in de plenaire vergadering van den Rijksdag worden voorgelpzen. EEN NIEUWE MISLUKTE AAN SLAG OP DEN ROEMEENSCHEN KONING. Volgens de ïdre Starea is de koning van Roemenië door een toeval ont snapt aan een tegen hem gerichten aanslag. Hij zou met den minister van hinnenl. zaken deelnemen aan een jachtpartij 'n de omstreken van Sig- hisoara, doch zijn trein had 10 uur op onthoud aan het station Bresof, daar de trein, welke aan dien van den koning voorafging, tien minuten van te voren was gederailleerd. De bizon- derheden zijn nog niet vastgesteld, maar men neemt aan, dat de rails op zettelijk In het ongereede waren ge bracht. AANSLAG OP EEN GOEDEREN TREIN BIJ KEULEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op het traject tus schen Keuien-Kalk-Nord en Crem- berg een goederentrein beschoten door een zwaarbewapende bende van vijf tien personen, die den trein dwong te stoppen. De uit Kalk te hulp gesnel de spoorwegpolitie bond den strijd aan met de aanvallers, die numeriek sterker en ook beter gewapend wa ren. Een beambte van de spoorwegpo litle werd zwaar gewond. De bende is er weliswaar in geslaagd, baar mis daad ten uitvoer te brengen, doch men is baar reeds od het spoor. Een deel der gestolen goederen heeft men reeds weer in beslag kunnen nemen. Met ingang van 1 December zal len uit bezuinigingsoverwegingen 109 treinen in Italië met meer loopen. Een brand te Sydney in Nova Scotia verwoestte drie groote beton nen gebouwen en beschadigde andere De schade wordt geschat op een kwart millioen dollar. Er zijn geen slachtoffers. Het verzoek tot het uitvaardi gen van een bevel om Erskine Chil- ders die door den krijgsraad ter dood zou zijn veroordeeld voor een gewone rechtbank te doen terechtstaan te Du blin afgewezen. Te Lancaster Is een gezin van zes personen in zijn woning dood ge vonden. Men vermoedt, dat het ten gevolge van vergiftiging gestorven iB Te üilo in Hawai is een lichte aardschok waargenomen. Schade werd niet aangericht. Naar wordt gemeld, verkeeren de stoomschepen „Bersie Dollar" en „Stuart Dollar" in nood op 800 mij len buiten kaap Foatte. Zjj schijnen than» in zinkenden toestand te zijn. Een bediende van het bankhuis Loewenberg te Berlijn, Werner ge naamd, ontvreemdde eenigen tijd ge leden geldswaardige papieren tot een totaalbedrag van 12 millioen mark. Werner werd in Bad Wildungen ge arresteerd. De Fran8che Senaatscommissie voor het leger heeft zich met 16 te gen 6 stemmen en 6 blanco uitgespro ken voor het beginsel van den dienst tijd van 18 maanden. Vandaag komt de commissie voor de volkshuisvesting uit den Duit schen Economischen Rijksraad bijeen om te beraadslagen over den invloed van het tusschen Stinnes en De Lu- borsac gesloten verdrag op de voor ziening van het Duitsche bouwbe drijf met materiaal. Berlijnsche inbrekers zijn het landgoed van vorstin Blticher bin nengedrongen en hebben daar de ver zameling zilver geplunderd. Tot de gestolen voorwerpen behoort o.a. een drinkbeker vau Napoleon. Bij het ongeluk te Birmingham, bedraagt het aantal dooden reeds meer dan honderd. Drie en tachtig lijken zijn naar boven gebracht, en eveneens 60 gekwetsten, van wie naar men ver wacht, verscheidene zullen sterven. Naar de „B. Z. a. M." meldt, Is gisterenmiddag bet bedrijf der Hoch- hahn te Berlijn stopgezet, nadat de tweede stemming onder het personeel met 1853 tegen 452 stemmen tot een verwerping van de concessie der di rectie geleid had. (o) R. K. LANDBüUWBEDRIJFSRAAD. Hieronder volgt een resume van 'n Rapport eenei Studiecommissie uit den Algemeeiien R. K. Landbouw-Be drijfsraad inzake a. de grondslagen van het arbeidsloon in den landbouw, b. opuemiug van kapitaalrente in de exploitatierekening van een land bouwonderneming en c. de instelling van een Documeutatiebureau. Eenigen tijd geleden verzocht de R. K. Landbouw-Bedrijfsraad van den Aartsdiocesauen R. K. Boeren- en Tuindersbond uet Bestuur van den Al gemeenen K. K. Landbouw-Bedrijfs- raad de volgende vraagpunten in be handeling te nemen: a. Up welke grondslagen moet het arbeidsloon in het landbouwbedrijf in het algemeen rusten en in hoeverre dienen in het bijzonder de uitkomsten van het bedrijf en speciaal de quauti- tatieve opbrengst der landbouwproduc tie op het loon van invloed te zijn? b. Volgens welke beginselen mag In de exploitatierekt. g van een land bouwbedrijf, welke de uitkomsten van het bedrijf moet bewijzen in ver band met de ioonsbepaling, kapitaal rente worden opgenomen? Tegelijkertijd diende de adjunct-se cretaris van den Algemeeneu R. K. L&ndbouw-Bedryfsraad, voordat het plan tot indiening van bovenvermelde vraagpunten hom bekend geworden was, bjj het Bestuur eene Nota in be treffende de instelling van een Doeu- meutatie-Bureau voor den Landbouw De Algemeene R. K.Landbouw-Be dijjfsraad besloot daarop eene com missie in te stellen, om deze kwestie te bestudeeren. In deze commissie wer den benoemd de Zeereerw. Zeergel. Pater Mr. Dr. Arn. Borret S. J. als voorzitter, de Heeren A. J. Loerakker en J. Pyuacker als leden en Mr. H. v. Haastert ais secretaris. De commissie heeft onlangs een Rapport uitgebracht, dat in do alge meene vergadering van den Algemee- nen R. K. Landbouw-Bedrijfsraad is goedgekeurd en vastgesteld. Het Rap port kan als volgt worden samenge vat. Vraagpunt 1. Grondslagen van het arbeidsloon. De wijze, waarop dit vraagpunt ge steld is, doet de prealabele vraag rij zen of de grondslag van het arbeids loon in den landbouw principieel een andere moet zijn dan die van het ar beidsloon in de industrie. In het algemeen draagt, volgens 't oordeel der commissie, de arbeidsover eenkomst in het moderne bedrijfsle ven te veel het karakter van eene ver mogensrechtelijke en niet of te wei nig dat van eene familieverhouding. In het algemeen is het stellen van de arbeidsovereenkomst op een ande ren, dan den louter vermogensrechte lijken grondslag, n.l. op een meer so cialen grondslag in den geest van de 'arrilieverhonding zooals deze neg wel voorkomt insschen gezinshoofd** -n inwonende dienslboden alle? rins en dringend gewenseht. Het is zoowel economisch als ethisch juist, dat onrtcr rechtvaardig loon lient vprstaan te worden bet loon dat zooals de Encycliek „Rerum No- varum" het uitdrukt voldoende Is om een spaarzaam en oppassend werk man te onderbrndpn. Blijft dus de grondslag van het ar beidsloon de prestatie van den arbei der, dan zal toch dit arbeidsloon nim mer mogen dalen beneden het be staansminimum. Een consequentie van dit beginsel is o.m dit, dat het bedrijfsresultaat al lereerst moet worden aangewend om het rechtvaardig minimumloon te be talen. De commissie meent, dat bet arbeid? loon in verband kan worden gebracht met de bedrijfsresultaten en wel door altijd met in acht neming van het rechtvaardig minimumloon tot grondslag vooi het loon te nemen het gemiddelde van de bedrijfsresultaten, over een bepaald aantal jaren. In dit gemiddelde zijn de goede met de min cler goede en slecbte jaren verrekend, zoodat de arbeiders van een goede conjunctuur gedurende het bepaalde aantal jaren de goede gevolgen in de hoogte van hun loon terugvinden. Blijkt het mogelijk om een zoodanig gemiddelde te vinden, dan is een ge zonde en rechtvaardige grondslag voor het loon voor goed gevonden. Wat betreft de vraag of „speciaal de quantitatieve opbrengst der land bouwproductie" het loon behoort te beïnvloeden, meont de Commissie een ontkennend antwoord te moeten ge ven. Alvorens tot, de eigenlijke beant woording van dit vraagpunt over te gaan, vestigt de commissie er de aandacht op, dat in het gedeelte van de opbrengst, dat den ondernemer toe valt» een drieledig karakter valt te onderscheiden. 1. Het ondernemersloom dat ia de vergoeding voor arbeid en risico. 2. Kapitaalrente. <LL de vergoeding voor het in de onderneming gestoken kapitaal. 8. de eigenlijke ondernemerapre- mie. Dit is de ex tra-whist die de on dernemer uit het bedrijf verkrijgt, De vragen, die zich hier voordoen zijn de volgende: a. van welk kapitaal mag de rente in de exploitatierekening worden op genomen? De commissie is van mee ning, dat slechts rente mag worden berekend van het kapitaal, dat in de onderneming als zoodanig is gesto ken en dus tot de onderneming als zoodanig behoort. b. Welke waarde van het kapitaal mag hier in aanmerking komen? De commissie meent, dat een scherp on derscheid dient te worden gemaakt tusschen de verkoopwaarde en de ge bruikswaarde. Verkoopwaarde is de in geld uitgedrukte waarde, welke een zaak oebrengt of op redelijke gron den geacht kan worden op te brengen bij vrijen verkoop. Gebruikswaarde daarentegen is de gekapitaliseerde opbrengst eener zaak, de waarde dus, die zij heeft wigens en in verhouding tot hare opbrengst-mogelijkheid. Slechts de gebruikswaarde kan in aanmerking wurden gebracht en niet de verkoopwaarde. c. Mag ook van de schulden, die op de onderneming rusten, rente in reke ning worden gebracht? De commissie is van aardeel, (lat dit niet aan twij fel onderhevig is. Vraagpunt 111 De commissie acht voor eene zoo zuiver mugeliike vast ■delling van het arbeidsloon de hulp van een Dneumentatiebureau onont- hpprlijk. Indien too het arh*H*looij ■poet worden bppnald ppm-rziids op <m>nd van de gemiddelde behoefte van een arbeidersgezin en anderzijds op grond van de gemiddeld* uitkom sten van bet bedrijf, dan hehooret» laartop dp noodige gpgevens te wor dpn verzameld Dez* verzameling var gegevens zal op deskundige wiize moe ten gesehieden waarna ze eene sfatiR- tisehe bewerking zullen mopfen onder gaan. Met deze taak wnrdp een bu reau belast, dat den naam van Do- eumentatie-Burpau voor den Land bouw kan dragpii. Het Bureau zal zich niet uitsluitend behooren bezig te houden met het vet zamelen van gegevens, maar zal zóó moeten worden uitgerust, dat het te gen eene nader vast te stellen vergoe ding ook diensten zal kunnen prestee ren als Centraal Bopk houd. an foor en Belasting-Advits-Bureau en mettertijd wellicht ook als Schattingsbureau. Ten slotte heeft de commissie ge meend ook een raming te moeten op maken vau de kosten der instelling van een Bureau als hier omschreven. Deze kosten behoeven, zeker in den aanvang niet boog te zijn. Immers de Nederlandsche Boerenbond bezit in zijn Centraien Accountantsdienst eene instelling die uitmuntend geschikt is om de ducumentatiewerkzaambeden te beginnen. Daartoe is voorloopig niet meer noodig, aan dat aan dezen Dienst eene hulpkracht worde toege voegd b.v. een jongmensch met de Mercurius-aete op un salaris van pl. m, 2500, die onder leiding en toe zicht van den Directeur de dagelijk- sche werkzaamheden verrieht. De commissie heeft door haar se cretaris een onderhoud gehad met den Directeur van den Centraien Ac countantsdienst, die zicb behoudens goedkeuring van de door den Neder- landschep Boerenbond ingestelde Com missie van Toezicht, bereid verklaar de de leiding der Documentatie op zich te nemen. Indien dus de Neder landsche Boerenbond daartoe zijn toe stemming geeft en de Algemeene R. K. Landbouw-Bedrijfsraad er zich mee vereenlgt, dat de Centrale Accou- tantsdienst van den Nederlandschen Boerenbond zich met de werkzaamhe den van het Documentatie-Bureau be last, kan dit Bureau in werking ko men, zonder, dat er meer dan 2500 A 8000 voor behoeft te worden uit getrokken. DE CONFERENTIE .VAN j LAUSANNE. Het Departement van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat bericht werd ontvangen, dat mor- gendlieden met capitulate ver dragen indien zitdat verlangen, in de behandeling 'der capitulaties ter conferentie te Lausanne zullen worden gekend, m verband waarmede de Nederlandsche re geering werd uitg-noodigd om zich, voor zoover deze materie be treft, ter conferentie door een ge delegeerde te laten vertegénwoor- digen. i 1 De Nederlandsche Regeering heeft de gezant te Bern, jhr. mr. F. U. van Panhuys, aangewezen om als zoodanig op .te ticden Mr. H. Krame.c, gewezen drogman aan het gezan.schap te Konstanti nopel, thans lector in de Perzische en Turksche talen aan de Rijks Universiteit te Leiden, die zich daartoe heeft beschikbaar gesteld, is aan den gezant toegevoegd. li viqek uen tset geld 1 'Waar een Eaqelsche vertellingJ. 118. Het werd nu zijne beurt om mij te ondervragen; maar ik onttrok mij aan ziju nieuwsgierigheid door een nieuws blad te nemen en mij in deszelfs in houd te verdiepen. Dit was een Cumberlandsch blad, dat eenige weken oud was, en eenige plaatselijke nieuwstijdingen bevatte, benevens eenige aankondigingen van verkoopingen en van kwakzalvers ge neesmildelen, waarvan men in Londen sedert lang genezen was! Ik las die aankondigingen werktui gelijk, toen een der zei vï eensklaps zoodanig mijne aandacht trok, dat ik verplicht was bet blad steviger vast te houden om aan de beide mannen, die op korten afstand van mij rustig hunne pijp zaten te rooken, bet be- yen mijner hand te verbergen. Ik las de aankondiging tweemaal, per ik ze goed begreep. Zij luidde: Kennisgeving: AM (le personen, die t wee paarden aan Quirkett's Hoeve, bij Horley, in den morgen van verleden 21 Juli ach terlieten, deze niet laten afhalen, vóór of op 14 Augustus, zullen dezelve ver kocht worden, tot betaling der ge maakte onkosten." Waar ligt Quirkett's Hoeve hier ergens, vroeg ik, terwijl ik het blad op deop de tafel wierp en op sprong. Drie mijlen van hier, dieper de vallei in, denk ik, zei de beenhouwer. Gij keut mogelijk de Triesdale-Engte? Neen. ,Ik wdde zeggen dat het daar juist by is. Ik dank u. Ik verliet met oen kloppend hart de kamer. De koster sloeg met de hand op de knie, toen ik heenging, terwij] hij zeide: Die man zit eenen schelm op de hielen, daar verwed ik een shilling op. Hy is er fel op uit om den armen drommel te snappen. Ik ging het dorp door en nogmaals voorbij het bierhuis. ik stapte met versnelden tred naar Quirkett's Hoeve; het bioed tintelde mij in dè aderen. De jacht begun,-en ik aanvaardde die "met 'dezelfde geestkracht, die meer maals de bewondering had opgewekt van hen die mij handelen zagen. Die volharding in alle moeilijkhe den was een gave van God, waarvoor ik Hem toen dankbaar was. Ik voelde dat ik het niet zou opge ven eer ik myn doel 'bereikt had. ik vond weldra yuirkett's Hoeve. Het was een laag ouderwetsch ge bouw met rieten dak, en dat aan den ingang van eene dier schilderachtige bergengten stond, zooals men er in Cumberland zooveel aantreft. Het was een sombere plek, ten min ste de Hoeve maakte dien indruk op mij, toen ik er aankwam in do sche mering, met de stilte van het graf om mij heen. ik ging den heuvel op naar de Hoeve, en klopte met den knop van mijnen wandelstok tegen de zware eikenhouten deur; een kort, dik man, met een rood gezicht en rosachtige knevels, opende die. Uw naam is Quirket? Zoo heette mijn voorganger die hier gestorven is, maai ik heet niet alzoo. Maar dit is dan toch Quirkett's Hoeve? tr= Js- Men heeft hier in den vroegen morgen van den 21 Juli twee paarden achtergelaten? De drommel hale zeize heb ben my schier de ooren van den kop gegeten!.. Ja. Zijn de paarden hier? Ik heb ze verkocht. Ik heb de verantwoordelijkheid op mij genomen riep by uit. Het is voor de paarden niet; ik wilde slechts weten waarom men ze hier liet staan. Het eene paard was kreupel en het andere was bedwelmd door de slagen die bet van dien langen dollen kerel op zijnen kop had gekregen. Een man en een vrouw bereden die paarden? Neen.... twee mannen. Was een van hen een knecht? Ja. - dat geloof ik toch.ik herinner my dat ik witte kaplaarzen by het kaarslicht zag blinken. En was de andere niet een zeer rijzige man, met zware knevels: Wen- ford van Nettlewood? Ik ben nog vreemd en ken Wen- ford van Nettlewood niet; ik verlang ook niet hem te kennen. Het was een lange man met xossigen knevel. Ik heb schade by die paarden geleden. Komt gij het tekort betalen. Welken weg gingen die mannen op, toen zij van hier vertrokken zijn? vroeg ik. Door de bergengte. Zyt gij hier gekomen om Kar, men door de bergongtc naar Nettlewood gaan, of van daar, langs een anderen bergweg te Nettle wood komen? Men gaat door de bergengte recht naar Kavendaie; maar ik heb nooit gehoord dat men ook zoo te Nettlewood kan komen. Maar zeg, komt gy bier bet te kort betalen? Neen, was myn antwoord, ik moet die beide mannen opsporen, en ik moet dus heden avond zoo spoedig mogelijk naar Kavendaie gaan, Hoe ver is dat van hier? Zes mijlen, door de bergengte. Ik verhuur mijnen muilezel voor dien rit tegen zes shillings en zes stuivers, en myn jongen zal u voor eene halve kroon den weg wijzen. Hij is zeer goed voor de toeristen, die zieh hier in menigte ophouden. Dan zal ik dien muilezel nemen Ik praatte voort met den eige naar der hoeve terwijl de muileael voor mi) werd gereed gemaakt. Ik merkte op dat de man Oer Hoe ve niettegenstaande alle zijne bewe ging, gerustgesteld scheen, toen hjj wist, dat ik de paarden niet kwam opeischen, of het bedrag van den ver koop kwam vergelijken bij de ge maakte onkosten voor het onderhoud. Hij vertelde mij dat meester en knecht te voet door de bergengte waren gegaan, en dat de meester ont zettend gevloekt had, tot hij uit het gehoor was verdwenen. Ik begreep dat ik in deze ricuung niet op het spoor van Ellen was, maar ik zette toch mijn weg naar Kaven daie voort, waar ik des avonds om tien ure aankwam, toen de buizen der dorpelingen reeds gesloten waren. Kavendaie was een klein dorp met slechts eene herberg. (Wordt vervolgd)/,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1