NoorH-HoIlandsch Dagblad Tweede Blad Yrfjdag 24 November 1922. KLHMMIR. Vergadering van den Raad. BIJ HET JUBIILe DER EEUW ZUSTERS VAN HET ST ELISABETHS-GESTICHT TE ALKMAAR. Porro utium est secessarium Maria optimum partem elegit, quae non auferêtur ab-ea. Êéne zaak is maar noodzake lijk, Maria heeft het beste deel verkoren, hetwelk haar niet zal ontnomen worden Lucas X 42. Wat een liefelijk tafereel verhaalt tos de II Lucas in het tiende hoofd- 'tuk van zijn H. Evangelie. De laatste dagen van zijn sterfelijk leven verbleef de Meester in het dorp Retnaniè, een groot half uur van Jeru zalem, aan de overzijde van den Olijf berg Daar nam hij zijn intrek in het gezegende huis van Lazarus en zijne twee zusters Martha en Maria. Martha wordt ons voorgesteld als de gastvrouw die Jezus in hare woning ontving Hare zuster Maria, ook Magdalena ge- lieeten, zette zich aan Jezus' voeten neder, om naar Zijn onderricht ic luisteren, Intusschen was Martha ijve rig in de weer, om den Heer rijke lijk te ontnaien, maar als zjj nu be merkte, dat haar zuster haar in den steek gelaten had, stond zij bij Jezus en zeide: „Heer, gaat het u niet aan. Jat mijue zuster mij alleen laat dienen, :eg haar toch, dal zij mij helpe." En du Heer antwoordde tiaar en zeide uaar zacht vermanend,,Martha» Mar tha, gij zijl te zeer bezorgd en al te bekommerd over vele zaken. Slechts ééne zaak is maar noodzakelijk, (zich te heiligen en zijne ziel zalig te maken) Maria heeft hel beste deel verkoren, wat haar niet zat ontnomen wordetn." Mij dunkt, jubilceretide Zusters, DA'l EENIG NOODZAKELIJKE en dai BESTE DEEL heelt ook voor uwen geest gezweeld, toen de heinelsche Bruidegom bij U zacht-roerend aan klopte: „Mijn kind, geef Mij uw hart, geheel en onverdeeld, en wijdt u, naar het voorbeeld van den Ooddelijken Ge neesheer, aan de verpleging van zieken en zwakken, erbarmt u over de lij dende menschheid," En gij hebt de stem des bloeds het zwijgen opgelegd, omdat gij den Heer uwen God meer lielhadt boven vader en moeder, Loven'broeders eb zusters En gij nelil de eer en bet geluk en de vreugde van het moederschap P' ingegeven, om als reine bruid des Heeren van vele ongelukkigen een troostende engel te wezen. En gij hebt afstand gedaan van uw •geld en uw goed, om den armen Jezus na te volgen, die zelfs geen steen bezat, waarop Hij zijn gezegend boofd kon neerleggen, om velen rijk te maken voor tijd en eeuwigheid. En gij hebt het grootste otter ge bracht wat een mensen brongen kan, ut. uw wil gesteld in de macht en ar besciiikking uwer overheid: Gij tebt uwe ziel gehaat voor deze we- ■eld, om haar te bewaren voor bel teuwige teven. tui gij hebt de bruidstooi dezer .vereld algelegd, om den spotmantel van Lhrisius om de schouders te hangen. En gij hebt liet sieraad der vrouw versmaad, om de doornenkroon van Jezus te dragen Hulde en dauk, jubileerende Zus ter. voor uwe grootsche edelmoedig heid en heldhaftigheid en zeltopofte- ritig, om de smarten uwer medemen- schen te lenigen en hunne pijnen te sUUen en zuik» reeds een kwart eeuw in deze stad en in het geheele Noor derkwartier Het geschiedde, dal -Lazarus, de broeder van Martha en Maria, te Be- Uianic, door eene zware ziekte gelrol- ten werd De zusters sluurdeu berichi aan den Meester met deze boodschap „Heer zie, dien Gij lietiiebt is krank, uw vriend Lazarus is ziek!" Wat een vertrouwen op de bekende goedheid van Jezus Volstrekt geeu aandrang om bunnen broeder te ko men bezoeken Zij rekenen stellig op 's Heeren lieldevode ontferming. Als Jezus deze tijding ontving, zeide Hij. „Dze krankheid is niet tot den doud, maar tot glorie van God, opdat de /.non Gods daardoor verheerlijk worde Hoe menigmaal, Eerwaarde Zuster hebt gq die zeilde bede tot den God tienjkeu Geneesheer gericht: Hee. zie, dien Gij tiethebt is krank";"wan, de iclitpper heelt al zijne schepsele. liet Hoe vurig was uw gebed als dan, een huisvader ot eene huismoeder op tie ziekbed lag uittgeslrekl; als daai een kostwinner al 'ts wara worsleidi met den dood; vooral ais het goldi een armen algedwaalden broeder 01 ee.ie atgewtkeu zuster; hoe gij toen haar de Kapel geyi !n, ou, uid- den en te smeaken, het II Olfe, der Mis bij te wonen en uwe H.'Communie aan God o; ie dragen voor het hei stel d r ti toevertrouwde zielenen hoe hebt gij gejuicht en gejubeld in i w hart, toen de genezing intrad eu d krankheid niet was lol den dood. maar tol glorie van God, opdat <fe Zoon Góds daardoor verheerlijkt .werd Hulde en dank, jut/Lerende Zus iers. wie zal ze tellen de velen, die in deze vijf en twintig jaren in Alk maar en omstreken door uw kundige behandeling en door uw vurig gebed het van den dood hebben opgehaald en hersteld en genezen naar hunne familie zijn teruggekeerd! Omdat Lazarus' dood moest dienen om de eer van den Vader en den Zoon tegelijk te bevorderen, wilde Jezus hem niet van zijne krankheid genezen maar hem uit den dood opwekken, op- dat de menschen, door dit schitte rende wonder, èn in Zijne zending door den Vader èn in Zijne Godheid zouden gelooven Maria bevond zich in het sterfhuis en zat daar in het midden dergenen die met haar treurden en haar zoch ten te vertroosten Marta bevond zich buitenshuis er vernam de komst van Jezus; zonder dat iemand anders het hoorde, deelde zij hare zuster het bericht mede van Jezus' aankomst, zeggende: „De Mees ter is daar en roept u" Hoe menigmaal, jubileerende Zus ters, hebt gij, zacht fluisterend, de ster venden toegesproken- „Die Meester is daar en roept u." Gij hebt uw loop baan volbracht, het geloof behouden nu wacht u de kroon, die de recht vaardige Rechter u zal opzetten; ver trek christenziel uit deze wereld in den naam van God den almachtigen Vader, die u heeft geschapen: in den naam van Jezus Christus, den Zoon van den levenden God, die voor geleden heeft: in den naam van den Heiligen Geest, die voor u is ujtge stort: in den naam van de glorievolle en heilige Moeder Gods en Maagd Maria En bemoedigd en getroost zijn zij den Meester tegemoet gegaan, zalig in den Heer ontslapen Gaat voort. Eerwaarde Zustere, iD hel bedrijvige teven gelijk Martha en volnardt aan de voeten van Jezus in liet beschouwende leven gelijk Maria En als bet uur van vergelding slaat zult gij in den Hemel honderdvoudig 'erugbekomen, wat gij hier op aarde hebt prijsgegeven; zal de spotmantel verwisseld worden met het blanke ge waad der Bruiden, die bet Lam Gods volgen waar het gaat, zal de door nenkroon verruild worden met de kroon van onverwelkbare glorie en zullen uwe zieken de schoonste pare len zijn aan uwe gloriekroon in de eeuwen der eeuwen. Alkmaar, den 2)en November 1922 M P. A. OOMS, Deken. verdedigt van de nog der gemeente ALKMAAR GEMEENTERAAD. Vervolg. Wethouder THUMSEN, zijn beleid, als voorzitter commissie voor het grom Wethouder LEESBERG uooit gehoord van het aanleggen van een stratenplan in de O verdie. De heer WESTERHOF is niet te vreden over het antwoord der beide wethouders. Beiden zeggen, dat zij het mogelijke gedaan hebben. Dat ontkent spr. Het zijn plannen en niets dan plannen. 5 weken heeft men tijd voor voorbereiding gehad. En dan is er weinig gedaan. Voor den tuin van Lmpink is nog iets gedaan, Wethouder CLOECK: Ik heb vóór me liggen, dat het werk aan arbeids loon 12.750 en aan materiaal J 21250 kus-en zal. Is het nu in voor bereiding oi metï De heer WESTERHOF: Neen. U heett alleeo maar prijs gevraagd. Spr. komt er tegen op, dat men van demo- gagie spreekt, als spr. het over werk verschaffing heeft. Er is nog geen enkel groot werk aangevangen. De heer Cloeek houdt veel van getalieD. 2400 weken werk is een half jaar voor 48 men schen. Wethouder CLOECK: dat is 91 menschen. De heer WESTERHOF: Volgens Bartjens 48. Wethouder CLOECK: Dan kan Bartjens niet goed rekenen, groote hi lariteit. De heer WESTERHOF erkent zijn vergissing. De VOORZITTER verzoekt den lieer Westerhof voor 800 menschen voor een half jaar werk te verschaf- ien. Dan schieten we op. We hebben H menschen aan werk geholpen voor een half jaar. Wilt u het anders, noem dan eiiters. De heer WESTERHOF gaat op de ze provocatie niet in. De VOORZITTER constateert dan dat de heer Westerhof alleen critiek wil uitoefenen, op hetgeen B. en W. doen. De heer WESTERHOF verdedigt 't voorstel van den Bestuurdersbond. Spr. verzoekt B en W concreet te onderzoeken binnen den kortst moge lijken tjjd; of de verzoeken der Ka tholieke organisaties te realiseeren zijn. Uit de woorden van den voor zitter cotfcludeert spr., dat het ge zwam van de heeren Cloeck en Lees- uerg demagogie is. B. en W. hebben het edele plan van dé 839 werkloozen er 91 aan het werk te stellen. Dat zijn alle plannen die ze hebben uitge werkt en meer doen ze niet. Spr. hoopt, dat de werkloozen nu zelf ook eens gaan spreken. Toen in 1918 de 300 arbeiders een dreigende houding aann aen bestond het burgerlijke ■teel van den Raad uit lafaards. De VOORZITTER: Dat woord kan ik niet toestaan. De heer WESTERHOF: uit vrees- tchtigèn. Toen zijn er voorstellen langenomen, die wij zelfs te dol, von- t en om ze te doen. Als het democra tie is, óm 91 menschen aan het werk' te stellen, dan geeft spr. het Ooilege die democratie cadeau. De financieele toestand van Alk maar is zeer goed, één van de beste uit het land. De heer GOVERS: En de hooge be lastingen. De heer WESTERHOF: de burge meester zal het niet tegenspreken. De VOORZITTER: Natuurlijk niet, maar wat de heer Govers zei, is ook waar. De heer WESTERHOF verzoekt ook van andere plaatsen een staatje te ma ken en niet alleen van die plaatsen, die lager zijn dan de onze. De VOORZITTER merkt op. dat 't bewuste staatje hier niet gemaakt is. De heer WESTERHOF ziet er kans toe, net een tegenovergesteld staatje over te leggen. Spr. herhaalt zijn ver zoek inzake het adres der Katholie ken. Geeft u nu eens over uiterlijk 8 weken praeadvies Zijn er dan vol doende werkloozen a, h. werk, dan zal spr. niet zeggene dat er niets gedaan wordt. Anders zullen we zelf voorstel len indienen, tenzij het praeadvies gun stig luidt. Wethouder CLOECK merkt op, dat die 91 menschen in werkverschaffing werken. Maar we zorgen ook nog voor werkverruiming. En voor een groot deel. De heer BOSMAN herhaalt, dat er aan de terreinverhooging aan den Westerweg nog niets gedaan is, hoe wel het tegenovergestelde beweerd werd. Spr. verzoekt praeadvies op het stratenplan in de Overdie en on dersteunt het verzoek van den heer Wpq+prh nf De VOORZITTER verzoekt den heer Bosman, den bouwondernemer naar het college te verwijzen. S, r. dringt nogmaals op verkorting der discussies aan. Laat men kleinighe den a-chterwege laten tenzij men el kaar in de baren wil zitten, wat ®pr, evenwel niet denkt. Laat men zich uitspreken over den gedachtegang van B. en W. De heer VAN DEN BOSCH westf*- te voorstellen te krijgen. Dan kun nen we elk oogenbiik ons stand punt bezien. Laten we zooveel moge l'ijk werk verschaffen. De heer WESTERHOF wil ook de commissie van bijstand de ver zoeken der Katholieken laten onder zoeken. De VOORZITTER heelt geen be zwaar hiertegen, maar voorziet dat er elke keer dezeifde discussies ont staan. Het voorstel van den heer Wes terhof wordt aangenomen. Verder is ingekomen: aa. een adres van denzel'fden datum en hetzelfde bestiur, verzoekende aan werkloozen een reductie van 25 pCt. op den prijs van cokes toe te staan. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. De heer WES i ERHOF verzoekt dit in de eerstvolgende raadszitting. De VOORZITTER zegt spoed toe. Als we at die spoedvoorstel|en willen afdoen, dan mogen we er nog wel vier wethouders bij nemen. bb. een adres d.d. 21 Nov. Li, van de atd. Alkmaar van den Ned. Sci .ilclersgeze'.Ienbond, verzoekende niet in eigen beheer uit te voeren schilderwerken openbaar te doen aan besteden. Alsvoren. cc. een adres d.d. 22 November 1.1, van de AJ'km. IJsclub, verzoekende gedurende üen winter 1922-'23 bij berijdbaar ijs voor eiken dag een subsidie te mogen ontvangen van f 100. Alsvoren. ee. een schrijven d.d. 22 Nov. 1.1. van het lid dezer vergadering, den heer G. Veen, verzoekende aan B. en W. de volgende vraag te mogen stellen: Is er bij Uw college al een nader schrijven ingekomen van de Regen ten van 't Stads-Ziekenhuis omtrent de kwestie Mej. Lobach en de werk vrouw Mej. Visser?" De VÜÜRZlTlER stelt voor deze vraag te behandelen aan bet eind der agenda. Aldus besloten. Voorts deelen B. en W. mede, dat zij ter visie van den Raad hebben gelegd het verslag met balans cn winst- en verliesrekening der Ver- eeniging voor Volkshuisvesting „Alk maar" over 1921. Voor kennisgeving aangenomen. Benoeming personeel aan de Nijverheidsscholen. B. en W. setllen den Raad voor 1. voor den cursus 1922—'3 te be noemen: 1. aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs: a. den heer A. H. Bijleveld tot leeraar in natuurkunde; b. den heer F. J. Vorstenburg tot leeraar in vakteekenen en electrici- teitsleer 2. aan de School voor Vóórberei dend middelb. techn. onderwijs: den heer A. H. Bijleveld tot leeraar in natuurkunde. II. te benoemen gerekend te z'ijn ingegaan met den aanvang van den cursus 1922—'23 en behoudens ge- sohiktbevinding na geneeskundig on derzoek 1. aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs: den heer D. W. Abelskamp tot leeraar in werktuigkunde. 2. aan de School voor Vóórberei dend middelb. techn. onderwijs: a. den heer M. J. Lutterot tot leeraar "in Ned. taal; b. den heer J. N. Kroone tot leeraar in Duitsch. De voorgedragenen worden met' atgemeene stemmen üenoema. Voorziening hoofdschap 7e Gemeente-Schoof. In de toelichting tot de uitvoe ringsmaatregelen der reorganisatie van het openbaar lager onderwijs vermeldden B. en W. bij voorbaat reeds o.m. de voorziening tezijnertijd in het hoofdschap der zevende Gem. school (voor meisjes). Zij kunnen den Raad thans die voor dracht aanbieden en stellen vóór, met ingang van 1 Dec. a.s. definitief te benoemen tot hoofd der 7e Geni.- school mej. E. Sellemans. De heer WESTER HOF vraagt hoe het komt dat hier maar één persoon op de voordracht is geplaatst, ter wijl er 3 bevoegden moeten zijn. Wethouder CLOECK kon niet an ders doen. De heer WESTERHOF wij>st er op, dat er ook een Koninklijk Bestuit bestaat, dat zegt, dat een herhaalde moet geschieden, als zich' geen 3 bevoegden aanmeldden. Deze voor dracht is onwettig en dus stelt spr. voor, dat B. en W. deze voordracht terugnemen. De VOORZITTER bestrijdt deze uitlegging. De heer WESTERHOF: Waren er meer dan 3 sollicitanten. De VOORZITTER antwoordt be vestigend. De heer WESTERHOF vraagt waarom dan niet meerderen op de voordracht voorkomen. Weth. CLOECK antwoordt dat B, en W. de anderen wel bevoegd, maar niet geschikt achtten. De heer WESTERHOF wil een oproeping plaatsen als hoofd van een MEISJESSCHHOL. Weth. CLOECK vindt dit over bodig. We hebben in de voorgedra- gene een uitstekend hoofd. Mej. Sellemans wordt met alge- meene stemmen benoemd. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken bij het Vervolgonderwijs, De oproeping van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres in de nutlige handwerken aan den cur sus voor vervolgonderwijs had tot resultaat dat zich siechts één solli citante ,t. w. mej. M. de Carpen- tier, onderwijzeres aan de 2e Gem.- school heeft aangemeld. Mitsdien stellen B. en W. den Raad vóór Mej. M. de Carpentier onderwij zeres aan de 2e Gem.-School voor den duur van den cursus 1922—'23 te benoemen tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan den cur sus van het vervolgonderwijs, ge rekend te zijn ingegaan 1 Oct. jJ. De voorgedragene wordt met al- gemeene stemmen benoemd. Benoeming leeraar Gymnasium Onder insluiting van het betreffend advies van den Inspecteur der Gym nasia hebben Curatoren de eer den Raad bijgaande voordracht te doen toekomen ter voorziening in de va cature van leeraar in de Nattuuriijke Historie aan het Gymnasium alhier: 1. I. W. Wichers. 2 J. F. van Hes. Zulks tijdelijk voor den verderen duur van den cursus 1922—'23 en gerekend te zijn ingegaan 1 Novem ber 1922 No. 1 van de voordracht wordt met aigetneene stemmen benoemd. Benoeming leeraar Natuur lijke Historie aan de Handels- dagschool. Overeenkomstig het voorstel van den Directeur der Handelsscholen be treffende de benoemii.g van een leer aar in de Natuurlijke Historie aan die scholen, welk voorstel gelijk is aan dat van het College van Cura toren voor zoover betreft de benoe ming van een leeraar in hetzelfde vak aan het Gymnasium bieden B. en W. den Raad voor de benoeming van een leeraar in dit vak aan de Han delsdagschool voor den cursus 1922— "23 de volgende voordracht aan: 1. J. W. Wichers. 2 J. F. van Hes. B. en W. stellen vóór tot de benoe ming over te gaan en de bepaling van den datum van infunctietreding aan hun college over te late.i. Alsvoren. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Benoeming lid Commissie van Advies. De Raad verleende bij besluit van 19 October jJ. aan den hter J. B. Spaaij op diens verzoek een eervol ontslag als lid der Commissie van Advies voor Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling. Ter voor ziening in de daarvoor voor verte genwoordiging in voormelde Com missie van den Alkmaarschen Be stuurdersbond opengevallen plaats, hebben B. en W. dien Bond uitge- noodigd een aanbeveling in den vorm van een dubbeltal voor de benoeming in aanmerking komende personen te doen toekomen. Contorm de aanbeveling hebben B. en W. de navolgende voordracht opgemaakt: 1. J. J. Schermer, wonende al hier, Uitenboschstraat 40. 2. A. F. Zeegcrs, wonende alhier, le Landdwarsstraat 20. De heer VAN DRUNEN stel't voor ook plaatsvervangers te benoemen. De VOORZITTER: Die zaak is op het oogenbiik niet aan de orde, maar komt U er eens met mij over spreken. Met 11 stemmen wordt de hoer Schermer benoemd. De heer Zeegers verkreeg 5 st. Openbaar Lager Onderwijs. Overplaatsing onderwijzend personeel. Nu de vijlde Gemeenteschool sinds liet in werking treden der reorgani satie van het Laffer Onderwjjs ook voor meisjes is opengesteld, kbmt het B. en W. gewenscht voor, aan die school een vrouwelijke leerkracht te verbinden. Door overplaatsing van twee alhier iungeerende onderwijs krachten ware hierin naar de mee ning van B. en W. op de meest een voudige wijze te voorzien. B. en W. stellen den Raad derhalve vóór, mej. A. C. G. Romunde, onder wijzeres aan de zesde Gemeente school, over te plaatsen naar de 5e Gemeenteschool en den hteer C. Daal der, onderwijzer aan de vijfde Ge meenteschool, over te plaatsen naar de zesde Gemeenteschool, beiden met ingang van 4 December a.s. Wethouder CLOECK rectificeert 4 December in 1 Januari. Het voorstel wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Oninbaarverklaring. Voorstel tot oninbaarverklaring en verhaalbaarstelling van plaatselijke be lastingen over vroegere diensten. Dit punt wordt in comité behan deld Gemeenterekening. Behandeling van h'et rapport der Commissie voor het nazien der ge meenterekening over 1921. Het voorstel wordt zonder fioóf- deiijke stemming vastgesteld. Keuringsdienst van waren. Voorstel inzake de huisvesting van den Keuringsdienst van Waren. De Commissie voor Publieke Wer ken gaat accoord met de voorstellen. De heer WESTERHOF verzoekt de stukken ter inzage te laten liggen. De VOORZITTER is het Hierme de eens. De heer GOVERS vraagt ot er werkelijk geen groot gebouw is. De heer BOSMAN: Werkverrui ming. Wethouder LEESBERG: HeW U de bijlage gelezen? (gelach). De heer OOVERS: blijkbaar niet (gelach). Wethouder LEESBERG: Dan Had U er niet over moeten spreken (ge lach). Het voorstel wordt zonder ïïoóf- delijke stemming aangenomen. Afkmaarsche tram' vereeniging. Voorstel betreffende een overeen komst met de nog op te richten N.V. nieuwe tram. Nader berichten B. en W. nog, dat zij hun reeds gedaan voorstel alsnog wijzigen in dier voege, dat de voor waarden van het eerste besluit wor den gelezen als volgt: a. de leening is groot f40.000; b. ieder jaar wordt ten minste f 1000.— afgelost; 0. voor het nog niet afgeloste ge deelte der leening zal ieder jaar een rente verschuldigd zijn van 6 pCt; d. de N.V. heeft recht op uitstel van betaling der onder o bedoelde rente naar de volgende regelen: 1. indien de hruto-winst (waaronder verstaan wordt de winst na voldoen de afschrijving en na de onder t bedoelde aflossing, doch met wegla ting der onder o bedoelde rente) in eenig jaar f 2250 of minder bedraagt, ml over dat jaar op den betrokken vervaldatum voorshands slechts ren te verschuldigd zijn tot een zoodanig percentage, aat dit percentage zich verhoudt tot dat van het dividend, dat kan worden uitgekeerd, als 4 tot 7 2. indien de bruto-winst in eenig jaar meer dan f 2250 bedraagt, doch minder dan f 3450, zal over dat jaar op den betrokken vervaldatum voors hands slechts rente verschuldigd zijn tot een zoodan.g percentage, ais mo gelijk zal blijken, nadat voor de aan deelhouders een dividend van 6yt pCt. za-l zijn gereserveerd; 3. indien de bruto-winst in eenig ;aar f3450 bedraagt of meer, zal de volle rente over dat jaar ver- schuld.gd zijn en het meerdere ge heel ten goede komen aan de aan deelhouders. evenwel met dien ver stande. dat, indien met toepassing van een der beide voorgaande re- jelen, of doordat in het geheel geen 3-ruto-winst werd gemaakt, over eenig vor.g jaar de rente voorshands ge heel of gedeeltelijk onbetaald bleef, de aandeelhouders niet meer ontvan gen, dan een dividend van 7 pCt. zoolang die uitgestelde rente eu de rente daarvan (d.i. de gemiddelde kapitaalrente van ieder jaar) niet ge heel betaald zullen zijn geworden; 4. indien na algeheel© aflossing van het kapitaal der leening nog achterstallige rente verschuldigd is, geschiedt de terugbetaling van die rente en van de rente daarvan op overeenkomstige wijze als hierboven de aflossing en rentebetaling zijn ge regeld. zoodat die achterstallige ren te zal worden afgelost volgens de bepal.ng der voor aaide sub b op dezeifde wijze alsof zij hoofdsom wa re, en de rente dier rente volgens de regelen sub d 1—3; en zoo vervol gens; De genoemde getallen zijn geba seerd op een maatschappelijk kapi taal van f 20.000; ondergaat dit kapi taal wijziging dan behooren de ge tallen overeenkomstige wijzigingen te ondergaan; e. Zoolang de leening niet pen vol le zal zdjn afgelost en de verschuld.g de rente ten volle is betaald, zajn de -aarlijksehe besluiten tot vaststelling van de balans, de winst- en veriies- reken.ng en de winstbestemming aan goedkeuring van B. en ,W. on derworpen. Indien dus het maatschappelijk ka pitaal f20.000 bedraagt, het tegen pOt. geleende bedrag f40.000, en een achterstallige rente is van bijv. f800, dan de verdeeling van en de aandeelhouders als volgt: bij een bruto-winst van; Gemeente I 2250 f 1200 (3 pCt.)' Aandeelh. f 1050 (5i/i pet) >,3050 „2000 (5 pCt. i - id. f 1050 (51/4 pet.) 3450 |i 2400 (6 pet.) -|1 id. f 1050 (5<4 pet.) 3800 j 2400 (6 pet) I p id. 1400 (7 pet.) 5,4200 1 2400 (6 pet.) id. 1400 (7 pot.) f400 achterst, rente 5,4600 2400 (6 pet.) I id. 1400 (7 pet.) f800 achterst, rente 5,5000 „2400 (6 pet.) 1 id. 1800 (9 pet.) f800 achterst, rente In dit voorbeeld is een eenvoudig heïdshalve de interest op interest buiten beschouwing gelaten. De heer GOVERS heeft bezwaren tegen deze voorstellen. Hij ziet er niet veel heil in. Spr. heeft op het oog de groote moeilijkheden op de Laat, die thans da hartader van de stad is. Daar hebben we nog de Zaterdagavondmarkt. Spr. had ge hoopt, dat B. en W. zich in ver binding hadden gesteld met de nieu we autobus en die zouden onder steunen. De heer VAN DEN BOSCH is nog niet overtuigd. We moeten ook het oog gevestigd houden op de toekomst der stad en dan moeten we een goed vervoermiddel hebben. Spr. bestrijdt de meening, dat de Laat de hartader der stad is. Ze kan dat wel worden. Spr.'s fractie gaat niet met deze voorstellen mee. De heer KEIJSPER had verwacht, dat B. en W. medezeggingschap in de vennootschap bedongen zouden hebben. Den heer BAK lijkt het toe, dat do ontvangsten niet hooger zullen zijn dan f 6000, als de tram 70.000 men schen per jaar vervoerd heeft. Is het dan niet wat te optimistisch te spreken van f5.000 bruto-winst? Spr. verwondert zich ook over den zwaai" van B. en W„ die eerst niet meer dan f30.000 wilden yo- teeren en nu f40.000 voorstellen. Do heer WESTERHOF had het den plicht van alle raadsleden ge vonden, de sectie-vergaderingen Dij te wonen. Van de 19 hebben er 11 de sectie-vergadering bezocht. Nie mand der aanwezigen had bezwaar tegen het plan, wel tegen eenige on derdeden. We moeten deze tram niet besclhouwen uit een oogpunt van klei nigheden. Het gaat er hier om: zulien we liet paardentrammetje behouden of zullen we iets beters nemen. Ais de lijn veriengd en verlegd wordt, zal ze meer aan haar doel beant woorden. We moeten toch in elk geval iets hebben. Leven heett men niet zonder verkeer. De afstanden in de stad zijn groot, dus hebben we een tram noodig. Spr. heeft geen bezwaren tegen het plan maar wel tegen de bijlage. De verhouding 4 tot 7 vindt spr. niet goed. Spr. vindt het een kwaad ding, dat aandeelhou ders him geld safe willen maken, ten koste van de gemeente. Uit de voor zichtige gestie van de N.V. proeft spr. een vrees, dat de plannen niet zullen gelukken. Het aandeejenkapi- taai verhoudt zich ais 1 tot 2. De N. V. moet het meerdere voor zicht nemen. Spr. acht de exploitatie ge flatteerd en vindt het niet serieus, dat de N.V. den tijd benut heeft om de verplichtingen zwaarder te maken. Spr. vraagt of dit nu alles is dat geëischt wordt. Is de gemeente er hiermee at? En is er voor een be hoorlijke salarisregeling van het per soneel gezorgd? Het fooiensteisel achtis pr. verkeerd. Het personeel moet gelijk' gesalarieerd worden als in de laatste gemeentekïasse. Dat de paardentram weinig opbrengt, ligt na tuurlijk ook aan het gebrekkige ver voermiddel. Deze plannen zijn be ter en de wagens zullen op alje trei nen loopen. Dan lijkt spr. de begroo- ting niet gellatteerd en durft hij er wel op vertrouwen. Ten slotte vraagt spr. hoelang de concessie zal duren. Als het te lang duurt, kan het ons een sta-in-den-weg worden wanneer we b.v. een clectrisehe tram zouden aanschaffen. Spr. heeft geen bezwaar tegen den duur van 40 jaar, zoolang de aflossingen loopen. Spr. zou graag antwoord op deze vragen hebben. We kunnen deze kwestie nog wel eens aanhouden. De VOORZITTER zegt, dat het college bij de verdediging van d.t voorstel op merkwaardigen basis s.aat Wij kunnen dit voorstel zoo maar niet wijzigen. We hebben hier de aanbieding van een comité, dat zich niet hoeit te gedragen naar de aan- wijzigingen van het dageiijksch be stuur. Het viel het comité moeilijk het geld bijeen te krijgen. Toen nu de Raad zich niet erg willig betoon de, heeit dat de bevolking minder gunstig gestemd. Ook hier werkt de malaise tegen. De combina.ie wij voor 1 December antwoord hebben. Houdt de raad de plannen aan dan zal men naar spr.'s meening, er geen uitvoe ring aan geven. De heer WESTERHOF: Dat is onverstandig. De VOORZITTER: Dat kan ons koud laten, maar wij zuilen er mee zitten en geen tram krijgen. Spr. be schouwt het ais een standpunt van een handelsman. Het was nu wet niet zoo erg, als de gemeente, deze zaak kon aanvatten. Dat kan ze niet en spr. hoopt, dat de Raad in deze naast B. en W. staat. Noch bij de commissie, noch bij B. en W. is iets bekend, dat meer dan f 60000 ben >o- de bruto-winst te «solien de gemeente Jdigd zal zijn. Van den zomer hem-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5