ONS BLAD' Zaterdag 25 November 1922. ïoe Jaargang BINNENLAND. No. 275. ANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs; Per kwartaal voor Alkmaar Voor bui en Alkmaar Met Oei lustreerd Zondagsblad f2 f 2 85 0 60 f hooger. Ad vertentiep.rijs j Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclam# per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voer uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan a a abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—f 100,—, f 60.—, f 35,—, t 15,- BRAVEN UIT DUITSCHLAND BERLIN, 21 Nov. 1922 DE „GRAUEN SCHWESTERN" IN BERLIJN. In Neisze, een klein stadje in Sile- zië, leefde een jonge dame, die reeds op zeer jeugdigen leeftijd vele armen en zieken tot troost en opbeuring was door hare lieve kinderlijke blijken van deelname in hun leed. Wees geworden, vatte zij het plan op, zich gel.eel aau dit Liefdewerk te wijden. Drie vriendinnen sloten zieh bij haar aan, wat ze bezaten voegden ze bijeen ongeveer 80Ü Taler en huurden zieh een kleine woning, van waaruit zij haar Liefdewerk begonnen Gedurende het eerste jaar verpleeg den ze 110 zieken en deelden 7108 maaltijden uit. Hoe beseheiden hare middelen ook waren ze verkochten alles wat ze aan kleeding en huisraad maar even kenden ontberen toch waren ze in het vierde jaar in staat 13700 maaltijden uit te reiken en 430 zieken te vei plegen. Zoo was Dorotliee Wolf in 1842 bij gestaan door Francisca Werner en Mathilde en Marie Louise Merkert, de stichtster der St Elizabeth-Vereeni- ging, die in 1859 onder de geestelijke orden werd opgenomen. Het werk, be gonnen door deze vier eenvoudige meisjes in een klein Silezisch stadje, breidde zich uit over geheel Duitsch- land. Polen, Italië, Zweden en Noor wegen, waar „die Granen Sehwestem zooals ze genoemd worden, hare werken van Barmhartigheid, uitoefe nen in hospitalen, in weeshuizen, in inrichtingen voor opvoeding en red oing van verwaarloosden en in de wo hingen der zieken en armen zelf. Sedert 1863 verrichten de Grauen Sehwestcrn baar zegenrijken arbeid in Herlijn en wonnen er achting en hartelijke toegenegenheid uit alle kringen der samenleving. Ik behoef \uoi onze Katholieke lezers hier wel niet uit te vvei.lón over den aard en de wijze van weiken dezer Grauen Sebwestern. Uveral, waar onze goe ie nonnetjes optreden, hetzij hier als „gratie" of bij u of waar ter wereld ook als „zwarte" zustertjes, ze zijn ivera. de goede engelen, die helpen -n troosten en zoo ontzettend veel ond lenigen. Zij geven zich geheel en net liefde aan nare werken van Barnvha-tigheid. En als zij zelf in nood z"n, is het dan voor ons niet een giaag te vervullen plicht, haar te helpen, zooveel ze vermogen? De „Grauen Scbwestirn" in Berlijn ver- kperen in nood! Het voortbestaan ba rer inrichtingen, die reeds zoovelen voor geestelijken on lichamelijken on dergang behoedden, dreigt groot ge baar Terwijl de zusters vroeger voor de armen en zieken, die ze in hunne wo ningen verpleegden voeding en klee ding konden meenemen, behoort dit nu nog maar tot de groote zeldzaam heden, zal wel spoedig geheel moeten ophouden. De betere standen, die hier in vroeger voorzagen, dragen nu zelf minne ileeren tut op den laatsten draad ai' en verheugen zich, als hun eigen maaltijd niet al te schraal is. Eu afgezien nu van deze toch on ontbeerlijke liefdegaven, veroorzaken de liooge taritven van alle vervoer- niddelen, die door de groote afstan den niet vermeden kunnen worden, de lusters groute zurgeu. Elk bezoek aan cm armen kost den lusters aan tram of omnibus reeds 60 Mark! Door de gehetde Duitsche pers gaan iikwijls verhalen rond over droevige toestanden in sommige gezinnen, zóó aangrijpend, dat de lezer niet draalt, der Redactie van zijn blad, een be drag toe te zenden, tot leniging van den nood dier gezinnen. Ach, als men alles wist, hoeveel meer zou men doen om te hedpen. Waar de bitterste nood horscht, daar komen de zustertjes en als we haar helpen, dan weten we, dat we door baar den nood lenigen der be- klagenswaardigen, wier aanblik ons diep zou ontroeren. Een der inrichtingen, die vroeger tot de finantieel gunstigste behoorde, is die voor arme oudjes, voor wie van buitenaf per persoon en per week 3 Mark werd bijgedragen, eene bijdra ge, die onlangs met alle macht en goeden wil kon verhoogd worden tot 8 Mark. En één brood kost 150 M?rk, een li, melk 178 Mark, een ei 75 Mark, een pond margarine 1200 Mark enz Men kan zich voorstellen, met wel ke zorgen de goede zusters te kam pen hebben. Het aantal hulpbehoeven den stygt met den dag en de midde len vloeien niet meer voldoende toe, gevolg van den algemeenen grooten nood. Wel geeft een ieder nog gaarne naar vermogen en vele gaven stroo men dan ook wel toe, maar hoe vele van die gaven zijn noodig, om te ko men tot eeD bedrag van honderd dui zend Mark en wat beteekenen dan nog honderd duizend Mark bij de te genwoordige ontzettende duurte en hoeveie Duitschers zijn er in staat ook maar een tiende of zelfs een hon derdste van dit bedrag te offeren! Als ge op een kouden avond of in den nacht een paar lieve kindertjes, rillend van kou, uitgeput ziet neerzit ten langs den weg, terwijl een gure wind den regen in de gezichtjes slaat zoudt ge dan niet met innig medelij den de arme kleinen opnemen, om ze te brengen in de koesterende warmte van uw eigen woning, of, als bet in uw bereik lag, in bet gastvrije Huis der goede Zusters, die altijd bereid zijn eiken nooulijdende op te nemen? Zooiets droevigs ziet ge niet dik wijls, do Grauen Sehwestem in Ber lijn zien heiaas dagelijks zoo ontzet tend veel droevigs, dat u het hart zou doen breken en altijd nelpen zij.,., maar als haar de middelen ontbreken helpen wij baar dan niet gaarne, op dat ze voort kunnen gaan met haar Liefdewerk, waardoor wij met zoo weinig moeite en opoffering zooveel leed helpen stillen en deelnemen aan een God zoo welgevallig werk? Het adres der goede zustertjes in nood is: Convent der Grauen Sehwes tern von der hl. Elisabeth, N iederwallstrasse, Berlin C 19. fl. L. -fo)- BUITEKLAND. DE CONFERENTIE VAN LAU SANNE. De Donderdagmorgen samengestelde subcommissie kwam 's middags ball vijf bijeen. Zij bestaal uit gedelege'v- 'ten vati de Ver. Staten, het Britsclie ijk. Frankrijk, Griekenland. Italië, lapan, Roemenië, Servië. Jurkije en een aantal d eskuiwligen. Generaal Weysand werd tot voorzitter benoemd lipsloten werd de twee Bulgaarsclie gedelegeerden te Jiooren. Le subcommissie ter behandeling van het voorstel inzake dein. uitweg van Bulgarije naar de Aegeïsche Zee onderzocht deze aangelegenheid uit militair oogpunt. De werkzaamheden tot instelling eener neutrale zóne voor liet BuJgaar- srhe débouché zijn begonnen. Een Egyptische d elegalie üeeft verzocht tot de conferentie te worden loegelalen om haar eh<-hen naar voren te brengen, daar Egypte zichzelf als volkomen onafhankelijk en de aan wezigheid san Engeland in het Nijldal als een aanslag op zijn onafhankelijk heid beschouwt. Curzon, Barrère, Garoni en Isme! hadden Donderdagavond in het hotel der Briisrhe delegatie een vriend schappelijk onderhoud over de onder handelingen, dje aan den gang zijn. Zweden en oNorwegen besloten op uitnoodigjng der mogendheden elk een afgevaardigde te zenden ter beraadsla ging over liet regime, dat voor de eapitLlatjes jn de plaats zal worden gesteld. De algemeene verwachting, dat gis teren de kwestie der Turksche grens in Europa geregeld zou worden, is niet uitgekomen, maar de moeilijkheden zijn thans niet van de Turken maar van de Grieken gekomen, die in een vrij heftig debat met de Bulgaren ver klaarden, dal zij niet door dezen waren verslagen. De 'lurken blijven op hun stuk staan ten aanzien van den eisch betreffende ivara.gatsj en toonden aan, dal uit het proces-verbaal der besprekingen le iloedatiia olijkt, dal de drie geallieerde generaals met toestemming van hun re- geertugen meedeelden, dat deezn gen bezwaar hebben tegen toewijzing van liet station en de voorstad aan de Tur ken, de llaliaansche generaal Mon- behl zelfs na ruggespraak met den lialiaanschen hoogen commissaris te iionstanünopel.. ERSKINE CHILDERS GE- FXECUTEERD. Erskine Guilders is gisterenmorgen geëxecuteerd. Erskine Childers }s naar men ge looft gelusilleetd In het offïcieele le- gerrappoct wordt gezegd, dait Childer op 17 Nov. in de Portobeüo-kazerro ie Dublin door een militaire recht bank is gevonnist op de beschuldiging in hel onbevoegde bezit 'te zijn van een automatisch pistool toen hij door troepen van den bereden vrijstaat op 10 Nov. werd gevangen genomen in het graafschap Wicklow. Hy werd «chuldig bevonden en ter dood veroor deeld. liet geloof, dat Childers zou worden terecntgesteld, leidde Donderdagavond tot nevige, doch mislukte aanvallen door Iet-schc ongeregelde troepen op militaire posten te Dublpi. Het bericht der executie verwekt? sensatie in Dublin Er wordt aan her innerd, dat De Valera onlangs dreigde met bloedvergieten als ChildeTS te recht gesteld werd. Childers had een overheerschenden invloed op De Va lera en was de militaire kop van de rebellenbeweging. DE SPAANSCHE DEBaCLE IN MAROKKO. De Spaansehe Kamer verwierp met 144 tégen 7 stemmen het voorstel van den socialist Prieto om generaal Be- rrnguer en alle officieren, dje tijdens de debacle van Mefilla aldaar het be vel voerden, uit hun ambt te ontzet- Len en het kabinet Salazar-Maura, als in politjek opzjcht verantwoordelijk voor de iltbarie, door de Kamer tc doen berechten. DE TOESTAND IN TURKIJE. De Turksche regeering heeft aan de hooge commissarissen verzocht de con trodeurs der Turksche en te Konstan- tihopel gevestigde bujtenlandsche ban ken van hun functie te ontheffen, daar alle financieele instellingen zonder ou derscheid van nationaliteit Zjch aan de Turksche wetgeving moeten onderwer pen. De invoerrechten op luxe-artikelen zijn teruggebracht van 15 maal tol j maal het vroegere tarief. De invoer van alkohol is weder toegestaan, doch tegen een recht van 20 °/o der waarde DREIGENDE STAKING DEIl BERLIJNSCHE ACTEURS.. ïn Berlijn dreigt een staking van iooneehpelers. Zij eisehen voor dc maand November een minimum gage van 62.C00 mark. De directies heb ben <15.000 mark aangeboden, wat de tconeekpeiers echter hebben gewei gerd.. Zij hebben besloten in staking te gaan, indien de djrecljee de eisehen niet voor vandaag hebben aangeno men.. Siechts de Haup'mann-feeslvoor- neiiing ten gunste van de Berlijasche oers zal vanavond doorgaan. LOONSVERLAGING IN OOS TENRIJK. In de Costenrijksciie industrie is ten gevolge van het dalen der indexcijfers een algemeene beweging tot verlaging ier loonen ontstaan. Deze zijn in dc metaalindustrie tot aan het ejnd des jaars met gem 12Va pCt., in de che mische industrie met 11 pCt. verlaagd. DE OOSTENU1J KSCH E LEEN ING. De Zwitsersche regeering wil twin tig miliioen franc waarborgen in de Ouetenrijksciie leening. Zwitserland zat niet het politieke garantjc-protoool tee kenen. Zwitserland zal ook niet deel nemen aan de controle, maar ia te vreden met de controle van den Vol kenbond. EEiN PROTEST DER BRITSCHE REGEERING. Reuter verneemt, dal de Britsche re geering door middel van de conferentie van ambassadeurs te Parijs een vertoog heeft gericht tot de Duitsche regeerxng. waarin de aandacht wordt gevestigd ip de buitensporige belasting waaraan •ingelschen in Duitschland zijn onder- vrpen. Iii goed ingelichte kringen rdt verklaard, dal liet opleggen van i-gelijkc belastingen in strijd is met tiet verurag van Versailles.. DE ENTENTE-COMMISSIE GEMOLESTEERD. Uit Jngoistadt wordt gemeW: Bij aankomst eener Entente-commissie v. de controle der hier gevestigde mu nitiefabrieken, bestaande uit Franjohe en Italiaanscne officjeren en een Duit- schen officier als begeleider, veroor zaakte hier een grooten volksoploop. De menigte nam tegenover de com missie een zeer vijandige houding aan. De Duitsche officjer trachtte het volk te kalmeeren. Een armbeweging van den Franschen officier werd opgevat al3 een greep naar zijn vuurwapen, waarop de menigte de auto zwaar be schadigde. De commissie kon haai taak niet volbrengen, maar moest on- verrichterzake terugkeeren. Alles ge beurde in zoo korten tijd, dat hel ingrijpen der autoriteiten te laat kwam. DE MILITAIRE JUNCTA'S IN SPANJE De Spaansehe kamer hoeft vrijwel zonder debat hel wetsontwerp aange nomen, waarbij de militaire junta's worden ontbonden en het etelsel van promoties en beloonimgen voor speci ale diensten, in den oorlog bewezen, wordt gewijzigd. Het wetsvoorstel is naar den Senaat doorgezonden. KORTE BERICHTEN. De Dulteoho rijksspoorwegen veriicogen met 1 December de ta rieven voor goederen en vee pret 150 pCt. de jva-ssagierstarieven met 100 pCt. Kjn'ng Boris van Bulgarije is op een autotoeat, welke hij zonder gelelde maakte, in de nabijheid van Sofia door roovers aangehouden, die hem al zijn sieraden enz. afnamen en daarna verdwenen. Op den Busstag ié uit een der kerken te Stettin het zeer koet- bare avondmaalstel geslolen. Bij het ineenstorten van een huis te Carlito bij Napels zijn ne gen personen onder liet puin be dolven. De jongste zuster van den Deen schen komng, prinses Dagtnar, is in het huwelijk getreden m©t luite nant Carstenskjoid. Olemenceau heeft te Boston een Fr-msche vlag ge kregen, waarop een gouden tijger geborduurd is. De oucLnrnister-rresident van Italië, Sonnino, is overleden. Daar de prijsverhoog'ng van brood in Parijs voortanen is, gaan de bakkers aldaar in staking. Bij verschillende Weensehe in- dustreele ondernemingen is staking u'tgebroken, daar de employés wei geren de verlaging der Iconen te aanvaarden. De president van do Fortu- geesohe republiek heeft besloten om het volgend jaar in de maand Mei een bezoek té br «gen aan de Por- tugeesehe koloniën. Het blijft roerig in het Rijn land. Nu wordt weer melding ge maakt van het uitbreken van wilde stakingen, uitgelokt door de commu nisten te Crefeid, Gladbaoh, Kemp- ten en andere steden. De L-onimiss.e van Herstel behandelde een aantal kwesties v. ondergeschikten aard. Nopens de leveringen van hout door Duitsch land werd de beslissing tot over een week verdaagd. In de FTansche Kamer ver klaarde minister Peyrormet bi' de de behandeling der arbeidsbegroo ting dat er thans slechts 2104 werkloozen waren tegenover 91000 in 1921. - In zijn regeeringsverklaring zegt de Duitsche Rijkskanselier Cuno, dat de Duitsche Regeering zonder voorbehoud de laatste no ta aan de Commissie van Herstel erkent. In het Duitsche Rijksbedrirfs radencongres dienden de gedele geeixjen van het Ruhrgebied, Mid- den-Duitsch!and en de Palts een voorstel 'in tot spoedige afkondi ging der algemeene staking. De door de duurte-opsmoties te Keulen veroorzaakte schade wordt blijkens een mededeeling in den Keulschen gemeenteraad op 100 miliioen mark geschat. Volgens de „D. Alg. Ztg." is ,de Duitsche Rifksregeering voor nemens den voormaligen Pruisi- schen minister van financiën en den tegenwoordigen president van de riiksrekenkamer Samisch tot „Spardirekfor" te benoemen. Tengevolge van kortsluiting ontstond Donderdag brand in de mijnen Shamrock I en II te Her- ne, waarbii negen mijnarbeiders en een opzichter stikten in den rook. De brand is grootendeels ge bluscht. (o) DE VLOOTWETCOMMISSIE. Bij Koninklijk besluit js thans een Viool wel com missie ingesteld en zijn daarin benoemd als lid en voorzit ter de heer R. J. Patijn, buitengewoon gezam en gevolmachtigd minister te s-Hage, tot leden de heeren H. J van Brink, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, noofd 2e afd.. Departe ment van Koloniën; A. F Goossen, sehoul-bij-nacht, chef van den Marine staf; C. J. Hossehnan, id. van dpn Raad ian State; Mr.. Dr. H. Struv- ken, lid van den Raad van State; H. J. Swart, oud-viee-president Raad van Indië; L. J. Tr'1 thesaurier generaal aan het Depiu van Financiën; R. Zuijderhof, lid van de A'g. Rekenka mer, allen le Den Haag. Als secretaris is aan deze Comnvswe toegevoegd df heer J. E. Ferwerda, luitenant ter zee le klasse. DE STROO UITVOER De minister van Landbouw ad in teruil heeft aan het dagelijksch be stuur der Groninger maatschappij v. landbouw geschreven, dat de regie ring geene maa regelen denkt te ne men met betrekking tot den uitvoer van stroo. ARBEIDSGESOHILLENWET. Aan de Eerste Kamer hebben de Algemeene R.-K. Werkgeversvereeni- ging en het R. K. Verbond v. Vak ver eenigingen een adres gericht n. aan leiding van het ontwerp „Arbeidsge- sehillonwet." Hun principieel bezwaar tegen het ontwerp betreft de verpln-h tiug tot openlegging van do boeken der bij een geschil betrokken onder neming of iustelling en van alle an dere voor het onderzoek vereischte bescheiden, zouwel van de hoofden of bestuurders dier ondernemingen als van ieder andere, die die boeken en bescheiden onaer zijn berusting heeft. Voor de rust en de ontwikkeling in het bedrijfsleven lijkt het adressan ten daarom ongewenscht, dat een wet het Staatsblad bereikt, waarin de verplichting tot boekonderzoek in ar lieidsgescbilleu is opgenomen. Zü dringr-n dan cok bij de Kamer op verwerping van bet ontwerp aan. ZUIVELCONSULENTEN. Bij K. B. is met. ingang van 1 Jan. a.s. de Minister van Landbouw enz. gemachtigd voor het deelnemen aan door rijkszuivelcousulenteu of door assistenten en hoofdassistenten bij den dienst der rijkszuivelconsulenten te geven cursussen een lesgeld vast te stellen van ten hoogste J 5; voor het door rijkszuivelconsulen- ten op aanvrage van belanghebbenden verrichten van onderzoekingen en ge ven van adviezen het volgende tarief vast te stellen; voer controleonder zoek van melk voor zuivelfabrieken per monster 0.25; voor onderzoek van thermometers per stuk 0.10; voor onderzoek van andere kleine in strumenten per stuk 0.25; voor ad vies betreffende den bouw en de in stallatie van zuivelfabrieken 50; v. advies betreffende den verbouw van zuivelfabrieken 25. VLEESCH. De commissie van deskundigen v. het invoerrecht op versch en ge koeld vleesch, heeft in hare vergade ring van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvlaesch, versch of ge koeld, 100 KG. 100; paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld 100 K.G. 35. Gedurende de maand Dec. zal mits dien het invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vleeschsoorten bedra gen 10 percent van de hiervoor ver melde waardtn. MR. A. R. ZIMMERMAN. Mr. A. R. Zimmerman zal voor- loopig st edits enkele dagen te Wee- nen blijven, om met invloedrijke per sonen te confereeren. Hij zal diar- na naar Rotterdam terugkeeren. Het overnemen van het ambt van ,,Oene- ral-Kimmissar" wordt eerst tegen het midden van December verwed. HhUlLLhTON. p ttSöBi? m net grid 'Naai een E.iaeteche vertellinqi. 119. De bazin der herberg, een welbe spraakte vrouw, bezat een uitstekend geheugen, zij herinnerde zich met de grootste nauwkeurigheid al wat er aldaar in de laatste vijf-en-veertig ja ren was voorgevallen. Ook de 21 Juli was haar niet ontgaan. Ziehier wat zij ervan wist: Een grom was 's morgens vroeg de herberg binnen gekomen, en had een fiesch met brandewijn gevuld, terwijl een ander rijzig man het dorp had doorgewandeld, zonder rechts of links ;e zien. Zij had zich verbeeld, dat deze laatste ^mijnheer Wenford was, over wien zij meermalen had hooren spre ken, maar zij had hem slechts een tnkele keer gezien, en kon er dus -gcenen eed op doen". Beiden man- ten hadden bemodderde beenen, en waren ongetwijfeld door de Triesdale- figte van Hurley gekomen. Ik bleef dien nacht in de herberg, vast bosioten, den volgenden morgen Koog naar Nettlewood terug te kee- reu. Ik begaf mij dadelijk naar mijne ka mer om niet in aanraking te komen met een half dozijn opgewondene toe risten, die in de gelagkamer vroolijk waren. Toen ik in mijne kamer gekomen was, ën over de voorvallen van den dag peinsde, gevoelde ik mij ver heugd over de ontdekking dat Ellen niet met Wenford gevlucht was. Indien ik niet geheel en al misleid en op een volslagen dwaalspoor was gebracht, iets dat mij onmogelijk toe scheen, zou ik ten minste de schande niet 'beleven, dat Ellen geen verdere nasporing verdiende. Liever betreurde ik haar dood, dan zulk een ontdekking te moeten doen. Een oogenblik later berouwde mij weder die wensoh. Hoe verlangde ik liever, dat zij in al den glans harer jeugd en schoonheid, toen het leven haar nog toelachte, vermoord was vermoord door den ellendeling die haar den genadeslag zou hebben toe gebracht, terwijl zij geen kwaad vrees del Herbert Vaughan had mij in het veerhuis gezegd dat zij met Wenford gevlucht was; waarom had hij die leugen bedacht?waarom was ik dien avond, ondanks de ondervonde- ne teleurstelling van mijn eerste on derzoek, zoo vast overtuigd, dat ik op dit punt was de waarheid te door gronden, die hjj zoo wanhopig voor mij had pogen te verbergen. II. Er was geen weg door de Trienada- le-engte naar Nettlewood, zeide de her bergierster den volgenden morgen. Zjj had hooren vertellen dat iemand zieh eens een weg over de bergen had gebaand, maar niemand geloofde het verhaal, want er waren twee bergke tenen tusschen Triesdale en Nettle wood, en bovendien een hobbeligen rotsweg te beklimmen. Zelfs indien het mogelijk was, zou men een merkelijk tijdverlies te be treuren hebben en ongehoorde ver moeienissen moeten doorstaan. Ellen had sedert haar huwelijk wel smaak in verre wandelingen door het gebergte opgevat, maar ik dacht het niet waarschijnlijk, dat zij in het hart van den nacht zulken moeilijken weg zou genomen hebben, om den man te ontmoeten met wien men haar ver dacht gevlucht te zijn. Ilr zag transoh af van de gedachte aan die schuldige vlucht. Ik had het spoor van Wenford tot Raverdale toe gevolgd; het was niet mogelijk dat Ellen hem daar ontmoet had, evenmin was er eene oorzaak denkbaar om zich daar bij hem te hebben gevoegd; het zou dan veel gemakkelijker zijn geweest hem van het begin af te vergezellen. Het vertrek van Wenford was af zonderlijk geschied en niet met El len, dat was een uitgemaakte zaak. Misschien had degene die het ge heime plan ontworpen had, het der wijze ingericht dat beide zaken te ge lijk plaatsgrepen, en wellicht zou ik mij later genoodzaakt zien, als alle andere middelen vruchteloos waren, het nieuwe spoor van Wenford te volgen, Wenford was met de geheimen van dien nacht bekend; hjj en Vaughan waren het jaren lang eens geweest, al was Wenford dan ook slechts als een eenvoudig werktuig gebruikt geweest Ik herinnerde mij mijne eerste reis van Londen herwaarts, en mijne ont moeting met Wenford; duidelijk stond my het gesprek aan het meer van Win dermere voor den geest, en het was mjj alsof ik de beide gedaanten op. de bank, aan den oever van het meer op nieuw voor oogen had. Ik was nu overtuigd dat het Vau ghan en Wenford geweest waren, en dat de laatste als spion was uitgezon den, om verdere inlichtingen over mijn karakter in te winnen, eer ik mijne betrekking als bouwmeester van mevrouw Zitman begon. Dus zou ik later misschien het spoor van Wenford verder moeten volgen, maar ik wist voor het oogenblik ge noeg. Ellen was niet met hem ge vlucht. Ik vertrok den volgenden morgen vroegtijdig naar Nettlewood, en be reikte in den namiddag het oude strijd perk. Ik had twintig mijlen afgelegd, en slechts van tijd tot tijd onderweg uitg'e rust; thans was ik weer bereid om de eerste gelegenheid waar te nemen ten einde mijn onderzoek in eene nieuwe richting voort te zetten. Mijn hart zuchtte onder het ge pleegde verraad; maar mijn hoofd gloeide van ijver om verder te onde; zoeken, en ik had rust noch duur. Ik kon niet lezen of schrijven zelfs niet aan mijne vrouw ik kon niet slapen, want honderd yerschüler de plannen woelden mij door het hoofd, en ik wist niet welke te kiezen Ik 6peelde een spel, waarin iedere worp gevaarlijk was; mijn eigen le ven werd misschien bedreigd ais men argwaan tegen mjj opvatte Ik moest dus noodwendig zeer voor zichtig te werk gaan; de vijand was weer in het dorp teruggekeerd, en ik moest mij wachten voor zijne sluw heid en waakzaamheid. Het was den volgenden dag Zondag Ik ontwaakte vroegtijdig en ver langde met koortsachtig ongeduld om verder te kunnen handelen. Ik voelde mij gejaagd en rusteloos mijn pols sloeg onregelmatig, ik haak te naar beweging en werkzaamheid. Ik, die gedurende de ziekte mijner vrouw zoo weinig aan Ellen gedacht had, die dagen on weken werkeloos had laten voorbijgaan, en half geloof had geslagen aan de verhalen die over haar in omloop waren, betreurde thans elke minuut dio ongebruikt voorbij ging. {Wordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1