NooH H^jlar^sch D?^!ad Tweede ühd Zaterdag 25 November i922. Proïincte en proïinciaal bestnar. NEDERL. LAND30QWBANK Belast zich met de bundeling van alle Bankzaken. Heemskerk. y. BENTHEM.' PROVINCIAAL NIEUWS. BijkantorenIkmaar, F^dtionsn, Hoorn, Piirnercnj BURGERLIJKE STAND. HANDEL EN MARKT. SCHEEPSTIJDINGEN. T. In verband met de a.s. verkie zingen voor de Provinciale Staten is het misschien niet overbodig op deze plaats iets meer van dit colle ge en deszelfs machtsgebied onder de aandacht van kiezeressen en kiezers te brengen, dan de bestu ren van onze kiesvereenigingen dat in de algemeene vergaderingen plegen te doen. Daartoe ontbreekt dikwijls de tijd en over 't algemeen is men daar meer bezet met besprekingen omtrent keuze van candidaten en andere zaken. Om een zaak goed te kennen, moet men beginnen met hare ge schiedenis. En om te begrijpen wat tegenwoordig de provincie en de Staten zijn, is het van groot belang ook te weten hoe en wat ze vroe- eer waren. In betrekking met ons Staats recht zijn de provinciën zeer oud. De macht en het gezag van de pro vinciën was echter iri den loop der tijden zeer verschillend. Immers vóór 1579, vóór de Unie van Utrecht, was alleen de vorst souverein. Nadien, onder de Republiek der Vereenigde Nederlanden, waren het de Provinciale Staten, d.w.z. elke provincie was baas in eigen huis. Wel berustte de hoogste '-acht in schijn bi' de generale starden of Staten-Generaal, rdaad bii de Staten van elke provincie. Hoe leerrijk in dit oo z.cnt is hier de geschiedenis, waar wii den strijd lezen van Oldenbar neveidt, toen nop samenwerkend met Prins Maurits, tegen de macht zucht v. den graaf van Levcester, destijds door Koningin Elisabeth van Engeland tot hulp tegen de Spanjaarden naar de Nederlanden gezonden. Voorai aan Oldenbarneveldt is het te danken, dat als gevolg van dien strijd, de gewesien of provin ciën hunne onafhankelijkheid be hielden, welke duurde tot aan het einde der 18e eeuw. Na de Fransche revolutie kre gen wii 'in 1798 een nieuwe staats regeling, de Fransche centralisatie. De provincën werden gemaakt tot administra ieve lichamen, eenvou dige onderdeelen van een centraat gezag. Zoo vrij de Staten vóór 1798 waren, zoo afhankelijk wer den zii daarna. Twee groote beginselen ston den hier tegenover elkaar. Hoe verderfelijk de laatste jaren de souvereiniteit famiiieregee- ring in de „zeven geünieerde provinciën" ook was, de centrali- sa.ie van de macht der provinciën na 1798. n.i. dat alles van uit één punt bestierd werd, was geheel in strijd met het karakter van de Ne derlanders. Van de revolutionnaire ideecn uit Frankrijk kreeg men dan ook spoedig zijn bekomst. Eu een nieuwe staatsregeling in 1801 werd decentralisatie zoo ver mo gelijk weer doorgevoeld. Aan de Staten werd toen weer meer macht gegeven, we^ke bii fte daarop volgende regeling van 1805 gestand bleef. bet het in ons staatkundig leven in d.e dagen nog ai druk toeging, blijkt wel hieruit, dat bii een nieu we consiiiutie in 1806 de Staten nun maciit weer verloren en de cen.ra.isa..e weer werd ingevoerd. Met deze centralisatie ging het nu steeds verder en verder en dezé bereikte haar hoocr'enunt bij de in lii.ving, van ons land in 1810 door den overweldiger Napoleon. Zoo waren net gezag en de macht der p.ovinciën gekomen van van het eene uiterste in het andere Hoe kwamen zii daar weer uit? Het was in de eerste dagen van November 1813. De schrik van Europa, de groote dwingeland Na poieon, leed op zijn terugtocht van Rus.and in den grooten vol kenslag bij Leipzig de nederlaag; "a hiervan werd in ons 1?I+c nS'op.o'0 afschudding van r--r^ni iS 'ulc weer levendig. Qusbert Karei Graaf van Ho gendorp en de zijnen, stelden spoe dig üaaroe een voorloopig ]and- bestuui ;n. Dit om te voorkomen, dat het is tegenwoordig in Europa :n dit opzicht nog niet= veranderd anderen ons land a's veroverd gebied zouden gaan be schouwen. Deze mannen deden hun best >m den staat thans onder een eigen "koning, onder een monar chalen regeeringsvorm te brengen. Bi' .een proclamatie ontsloegen ze alle ambtenaren van den eed van rouw, den keizer der Franschen gedaan, en den laatsten Novem- iv/MiVan !aar keerde Prins Willem Freccnk, onze toekomsti ge koningWillem I en oudste toon van den Erfstadhouder Wil- .em V te Scheveningen in het va derland terug. WEGENONDERHOUD IN NOORDHOLLAND. De gemeentebesturen van Zaan dam, Koog aan de Zaan, Zaandijk. Wormerveer, Westzaan, Assen delft. Uitgeest, Heemskerk en Be verwijk, en de besturen van de waterschappen der polders West zaan, Assendelft, den Droogge- maakten veenpolder te Assendelft, de Uitgeester- en Heemskerker broek, de Wiikerbroek en de pol ders de Noorderbuitendijken en de Zien hebben aan Ged. Staten van Noord Holland een adres ge zonden naar aanleiding van de twee ontwerp besluiten, betreffen de de overneming in beheer en on derhoud van den Zaanlandschen Communicatieweg en het verplich ten van de belanghebbende streek tot het bijdragen in de onderhouds lasten van den weg. Zii verzoeken, dat de onder houdskosten van den Zaanland schen Communicatieweg met de daarbii behoorende zijtakken van het Assumerto'.hek naar Assum en door de kom van Westzaan naar de nWestzanerzeedijk geheel ten laste worden gebracht van de pftivincie. BOEKHOUDING. SCHAGERBRUG. - Cursus. Maandagavond waren, daartoe per circulaire uitgenoodigd, eenige per sonen aanwezig in net lokaal van den heer Loman alhier, om te ver nemen de voordeelen, welke land bouwers en veehouders kunnen bereiken met een eenvoudige door henzei fgevoerde, boekhouding. De heer Th. List alhier, zette op zeer eenvoudige en bevattellijke wijze voor de aanwezigen uiteen het groote nut van een boekhou ding voor landbouwers en veehou ders, vooral met het oog op het belastingvraagstuk. Spr. merkte op dat het veelzijdig bedrijf van een boer nogal eens tot moeilijkheden aanleiding geeft om het zuiver belastbaar inkomen nauwkeurig op t egeven, voor de vaststelling, der belastingaanslagen. De heer List wenscht alhier een cursus te houden in landbouwboek houden (zie advertentie in dit num mer). Afgaande op de resultaten, jwelke reeds door den heer List in deze zijn bereikt en de gunstige adviezen, welke hii van den in specteur der belastingen mocht ontvangen, ziin redgenen om be langhebbenden tot deelneming aan dezen cursus op te wekken. Reeds gaven zich een tiental personen als deelnemers voor den cursus op. ST. PANCRAS. ST.. PANCRAS. R. K» Kiesvereeni- Uing, Donderdagavond werd alhier in het café van Mej. de Wed.. Blokker een vergadering van de R. It. Kies- vereeniging gehouden. Ue voorzitter, de lieer Jn. Tames Jnz, opent de vergadering mei den Cliris-teijjken Groei en een woord van welkom aan de weinigen, die aan den oproep hebben gehoor gegeven; spr meent, dal de dames nog niet veel met nun kiesrecht óp hebben, daar er niei één aanwezig js. Hierna volgt voorlezing der notulen, welke met een woord van waardeering aan den Secreiaria onveranderd wor den goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van den Rijkskieskring, houdende mededeeling, dat het geheelé bestuur meende te moeten aftreden, om reden dal bij sommigen de mee- niug de ronde doet, dat het te eenzijdig is samengesteld en er geen rekening werd genouden met de minderheid Deze meening werd hier evenwel niei gedeeld en men besloot de af treden den opnieuw candidaat te stellen. Schrijven van den Slalenkieskring Helder, waarin verzocht werd, can- Uidolen le stellen voor de as. Staten verkiezingen en hjervan mededeeling le doen aan den secretaris van den Staieiikieskrina, den heer Vermeulen te Heerhugowaard. Met algemeene stemmen werden de navolgende personen als candidaat aan gewezen: de heeren Johan Burger, burgemeester Harenkarspel; van N'u- laud. gemeenteraadslid te Scliagen C. Kramer, idem te Zuid-Scharwoude; Hallus, idem te Bergen en Mevrouw Schutlaming te Schagen.. Rondvraag De heer F. Hes vind, dat de regeering er een eigenaardigi manier van bezuiniging op na houdt, iiezien de verhooging van het presen tiegeld van Je leden van de Tweede Kamer, en keurde dil in scherpe be woordingen af. Spr. betoogde aan de hand van feilen, dai die verbuiging ab»oluut niel noodig is. Ook de vergadering deelde deze meening en nam in overweging het eens in een vergadering van den Rijks- kieskring ter sprake te brengen. De heer Verduin bracht ter sprake de belastingkwestie der gemeente Koe dijk en s'.elde de vergadering de vraag, „wat denkt u er van?" üp de be- grooting dezer gemeente is vastgesteld een heffing hoofdei, omslag k f36..00H Nu deelde de Burgemeester in de vorige raadsvergadering mede, dat hel wel kon zijn - vast kon bij het nog met mededeelen dal de beffing f50000 or nog meer zou bedragen Lang werd hierover gediscusseerd. Men was algemeen van oordeel, dat krachtig tegen deze heffing moet ge- (H'otesleerd worden en desnoods moet terugbetaling van het t« veel gehevene geschieden. Een der leden deelde mede, dat ook de tuinbouw vereeoiging „de West" te Koedijk zich met een protest tot den Gemecnleraad wend; kunnen wjj daar niet mee instemmen r De vergadering meende eerst eens de vereeniging „Ons Belang" hierover te polsen, daarna kunnen wij nog zien Het bestuur stelde vervolgens het volgende verzoek voor, te richten aan de vereeniging „Ons Belang": „De R, K. Kiesvereenigjng Koedijk op Donderdag 23 November 1923 in vergadering bijeen in het café van Mej. de Wed.. Blokker; Heeft met algemeene stemmen be goten om de vereeniging „Ons Belang" le verzoeken zoo spoedig mogelijk (en dit wel Maandagavond a.s.een alge meene vergadering te houden met als onderwerp: bespreking der veel te hooge plaatselijke belastingen. Dit on derwerp zal door het raadslid de heer N. J. v. Duin nader worden toegelicht. Hopende, dat uw geacht Bestuur aan het verzoek van bovengenoemde Kiesvereenigjng zal voldoen, verblijven wij. met hoogachting, enz." Wordt algemeen goedgevonden. Volgt sluiting. 'T VELD. 'T VELD Gecombineerde vergade ring der afd. Ned. R. K. Volksbond en „St. Deus Dedit" gehouden op Vrij dag 17 Nov. ten huize van den heer H. Schiebroek, 't Veld. De 2de voorzitterde heer G„ Mo lenaar, opende wegens afwezigheid van den ten v'oorzilter de vergadering en heette allen welkom. De notulen en hel verslag van den Ontralen Raad werden voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Hierna volgde verkiezing secretaris voor den Volksbond Gekozen de hT A. Brink; en 2 bestuursleden en een voorzitier voor „St. Deus Dedit". Ge kozen werden de heeren A Koomen en J Mulier; dp beer J H Schie broek als voorzitter. Volgt behandeling ingekomen stuk ken Besloten werd f2 steun te geven voor de Christelijk Sociale Arbeids- beweging in Oostenrijk. Nadere inlich tingen zullen gevraagd worden aan gaande een schrijven over regeerings- steun inzake de Land arbeiders wet De heer G. Portegijs werd aange wezen om zitting te nemen in de Commissie van de L. T B Ziekte- en Ongevallenwet. Besloten werd een H.. Mis te laten lezen en algemeene H. Communie te houden en dan een feesiavond le geven op een nader le bepalen dag. Ook zal men een spreker van het Hoofdbestuur uitnood i,gen. Bij de bespreking werkloosheid, deelde de 2de Voorzitter mede, dal de regeeringssleun voor de werklo zenkassen was verlaagd, maar de con tributie zoo js gebleven en dat er totizegging is gedaan, dat er waar schijnlijk ongeveer half December zal worden begonnen met de Zuiderzee werken, waar ongeveer 500 man zou kunnen worden geplaatst. Als actie voor dezen winter zal het bestuur 'nog trachten een beste spreker le krijgen, teneinde den bloei van onze afdeeling Ned. R. K. Volksbond te be vorderen. Volgt sluiting. HEER-HUGOWAARD. H.H.-WAARD Feest vergadering. - Woensdagavond 29 Nov. houdt de afd Ned H. K Volksbond in café Veld man een feesl vergadering. Op tiet pro gramma staal o.a.„Lezing van den WelEerw. Kapelaan", zaug en looneel. Voor wal hel looneel betreft kunnen we mededeelen, dat de slukjes getiteld zijn. „Janus de Wonderdokter". „Levie ïiuos", „Teeuwis de keukenmeid". Ons dunkt de namen zeggen al ge noeg. Wjj gelooven, dat de leden van den Volksbond en de donateurs een genoeglijken avond wordt bereid. V r ij w i 11 ig e Landstorm.. Zaterdag 25 November a.s. te half acfil 's avonds, komt iemand van den vi ijwijiiigen landstorm in het café van den heer Veldman spreken over de voordeelen van dil instituut, BERGEN. P>ERGEN. Raadsvergadering. Dinsdag 28 Nov as. zal alhier een openbare vergadering van den Raad der gemeente gehouden worden. Op de agenda koml o.a. voor: Vaststelling der 2e Suppl gemeente- begrooting, dienst 1922 Vastelling besluit inzake den aanleg van wegen in bet tuindorp aan den Kogeudijk Behandeling en vaststelling der Ge- meente-begi-ooting, dienst 1923, met bij- Mioorenile begrootingen voor hel Ge meentelijk Eiectricileibbedrijf, het Ge meentelijk Woningbedrijf en het Bur gerlijk Armbestuur. De navolgende adressen zullen o.m. bij de begroeiing in behandeling ko men a Verzoek bewoners Lijtweg, Doorntjes, Midden Geestweg enz. om beharding dier wegen; b Verzoek bewoners Karei de Grooielaan om beharding van een ge- heelen weg; c. Verzoek bewoners Zuidlaan om een tweetal lichtpunten aan dien weg; d. Verzoek drietal bewoners Kruis weg om één lichtpunt aau dien weg; e. Verzoek bewoners Jichtpad om pen* tweetal lichtpunten aan dien weg, f. Verzoek H.. Melkman en S. Trij- tel om rioleering van het laatste ge deelte van de Brcelaan; g. Verzoek der K. K, Vereeniging ter bestrijding der tuberculose „Her wonnen Levenskracht "om een jaar- iijkache subsidie; h Verzoek der Vereeniging tot In standhouding der Openbare Leeszaal Boekerij te Alkmaar om een subsidie over 1923; i. Verzoek der bewoners aan den Kanaaldijk om electrificatie. Keuringsdienst. Door den Keuringsdienst is dezer dagen ten hui- ze van J v. W., wonende in de 'Ber- germeer, alhier, in beslag genomen een varken, dat door den eigenaar was geslacht, zonder dat voldaan was aan de gemeentelijke keuringsverordening Tegen den overtreder is pjoces-verbaal opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd en waarin het geslachte vleesch werd bewaard, in beslag zijn genomen. Bekentenis. De persoon, ge naamd Jozef Berts, die onlangs een rijwiel leende van den heer Ide Min en verzuimde dast aan den eigenaar terug te brengen, heeft bij zijn ver hoor door de politie alhier, bekend dit rijwiel te Amerongen aan iemand op den openbaren weg verkocht te hebben voor 15.heigeen bij onder zoek aldaar is gebleken waar te zijn Berts is naar hel huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Toestand in het Bouwbedrijf op 22 Nov. 1922 Aantal woningen waarvoor vergunning verleend is, doch die nog niet in uitvoering zijn (nieuw bouw) 65. Aantal woningen, waarvoor vergun uing verleend is en die in uitvoering zijn (nieuwbouw) 6, in herbouw 1. Aantal woningen voltooid van I Ja nuari tot 22 Nov 1922 niet minder dan 10. Veranderd gedurende dal tijdvak 1 Aantal arbeiders werkzaam in hel bouwbedrijf 79 Bouwkosten vanwoningen, waar voor vergunning verleend is, doch die nog niel in uilvoering zijn (nieuwbouw,, 1217 400.ieni van dandere burger lijke bouwwerken f21.000.—, idem van woningen die wel in uilvoering zijn fG8 5O0,idem van andere burger lijke bouwwerken f 67 000. SCHAQEN. SCHAGEN. - Het goudstuk van Frederjk U 1635 Rij het ploegen te cShagen gevonden, is aangekocht door het Haagsche Penningkabinet vooir i 12.—. Uitstag der verkooping alhier, ten overSiaan van notaris Vrijburg Zijpe, Boerenplaats, genaamd Je.ty's Hoeve, bestaande uii Huismanswo- ning met arbeiderswoning, bijgebou wen, even, tuin, bouw- en weiland in den polder ,.Het Koegias" nabij den Helder, groot 50.24.80 H.A. Eigendom van den heer Vorstel man te Hilversum. Kooper de heer J. J. Verfaille, Helder, v. f 74905.68. KOLHORN. KOLHORN. Gekozen. Tot Mo- ienmeestcr van den bchrinkkaagpol- der is gekozen de heer A. Jiare, alhier. WARMENHUIZEN. WARMEN HUIZEN. - Ljdit'beel- denavond. -- De aangekondigde Lciit jeeklenavond, te geven in het Pa- tronaatsgebouw, expluiteur de Wei Eerw. Heer Kapelaan, is geweest een avond, waarop alien mej genot kun nen terug zien. Het actual be:angstellenden was be vredigend te noemen, aEoewe! wij verwaoiten dut bij een volgende ge- legenneid het Pa.ronaatsgeixiuw ge heel gevuld zal zijn. in onze jeugd hebben wij gelezen het interessante werk ,,met een dubbel.je de were,d rond". Welnu de bezoekers konden voor een dubbeltje, waarvoor zij be komen een zitjJa..ts de wererd bk.-z.en en op gemakkelijke wijze kennis ma ken met de aarde en hare volken. Er is genoten door oog en óór. Want 't is heuseh verbazetidwekk'end, op hoe een iutcressan.e e., leerzame wij ze de expüateur er slug van heelt de beelden te verklaren. Onze aardrijkskundige kennis die gedaald was tot nu!, werd op zoo'n avond weer eens opgcr.keld en men stond eenvoudig pat over het en orme geheugen van onze Kapelaan wanneer hij zeli getuigi dat het ru.m tien jaar geleden is dat hij zich aar drijkskundige kenn.s moest eigen ma ken. Wij zijn overtuigd, dat deze reis naar Poit-Said ons aken heeft voldaan en wij zoo mogelijk niet in gebreken zullen blijven, liet ver dere van de reis naar ind.ë op het doek mede te maken. Wij mogen ook nog gerust een passagier mede- nemen. EDAM. EDAM. Benoemd. Onze plaats genoote Mej. E. Jongens is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Broek in Waterland. Bekeuring. Wegens het rijden zonder licht op een tiets liep C. W. te Edam een bonneije op. Polite. Gevonden voorwer pen: een portemonnaie, met inhoud, een witte wollen dameshandscboea, en een mantelriem. Inlichtingen worden gegeven aan 't poli.ie bureau alhier. Prijsuitreiking. Maandag avond had de prijsuitreiking plaats van den schietwedstrijd der bijz. vrij- will. landstorm. Hieronder vermelden we de prijs- winners 1. j. Kwakman, barometer. 2. TTi. Knijn, wekker. 3. A. Bturghouts, tabakspijp. 4. B. Buisman, horlogeketang. 5. C. Buisman, horloge. 6. J. Butter, bigarenpijpje. 7. A. Groot, Ascnbakje. 8. C. Kemper, Zilv. Dasspeld. 9. S. Delver, Doublé Dasspeld. 10. J. v. d. Nes, Blocnote. LI. C. de Koning, troostprijs, Por tefeuille. Dien avond werd er ook nog een Edammer kaas verschoten en een medaille voor de schutters, die de meeste rozen schoot. Beide werden gewonnen door den heer A. Burgiiouts. BurgerL Stand van 17—22 Nov. Geboren: AUrgaretha Carfirin, d, v. AMSTERDAM. Gestort maatschappe'ljk kapitaal I 3.000.000. (SE SM Justus Josephus Out en Cathaiina Geertruida Stadegaard. Aaltje, d. v. Simon Buijs en Neeltje Davids. Getrouwd: Jan Beek en Hilletje Leijnes. Gerard Not rot en Hillegon- da Maria Kok. Dirk van der Voet en Grietje Bouw es. Overleden: Mathilda Teeuwen, 84 jaar, wed. van Dirk van baar. Maar ten Groot, 24 jaar, ongehuwd. ILPENDAM. ILPENDAM. Rectiüca.ie. In het raadsverslag dat wij in ons nummer van Woensdag plaatsten is een klenie tout geslopen, die eenige verbetering behoeft. Bij de behandeling van de wijzi ging in de schoolgeldverordening staat n.m. dat er een klas is bijge maakt te beginnen met een inkomen van f 1000 waarvan 22'/2 cent per week schoolgeld geheven zou wor den, dit moet echter zijn per maand, zooals de aandachtige lezer wel zal begrepen hebben. VOLENDAM. VOLENDAM. Voetbal. Zondag zal Volendam I zijn krachten moe ten toonen tegen V. V. M. van Me- demblik. Dit zal een heeien strijd worden, toch zijn wij wei zoo optimistischl gestemd dat de winnende puntjes op het dorp zulten blijven. Alle supporters worden verwacht Volendam II heeft uitwedstrijd en wel tegen Forward te Hoorn. Slechte tijden. Het staat er voor onze visscherslui en al wat daar mede verband houdt, zeer slecht vooi Naast de vele windstilte wordt, wan neer trr?»eze:ld kan worden, bijna niets gevang-tfc He? is alsof de Zet hijjua geen visco meer bevat Wij spraken ouden van dagen, die beweerden nog nooit zoo een slech te vangst om dezen tijd gekend te hebben. Een tweede groote ramp is, dat een groote leverancier van scheeps tuigen enz., die voorheen ahyd aan onze visscherslui zijn art kelen oj ciediet gaf, welke dan in betere' tij den weer werden afbetaald, dezei dagen in een aanplakbiljet bekend maakte dat vanat heden de te be trekken ar.ikelen contant betaald moe ten worden, alsook de kleine repa- .ratiën. Als motiet voert de fa. aan de droogmaking van de Zuiderzee, waarvan in de toekomst niet bekend is, welke atmetingen het leggen dei dijken zal aannemen of weike in vloed de voorbereidende werkzaamhe den zullen hebben op de jaarlijkscbe trek van ansjovis, haring, aal, bot enz.; de waarborgen van het Rijk zijn haar onvoldoende. Bij vooitgang van het werk zuilen geen trekjaren meer komen. Verder zegt de fa. noodgedwon gen tot dezen maatregel over te zijn gegaan. MONNIKENDAM. Een groote verbetering. Melden we onlangs, dat de verlichting van dp wagens van de Noord-Holl. tram elec trisch zou geschieden, thans kunnen wij melden, dat dezen week reeds eenige malen een proefrit is gemaakt met de electrisch verlichte rijtuigen. Zeer zeker zal dit een groote ver betering zjjn. berichten opgenomen in een ge deelte onzer vorige oplage. BELANGRIJKE DJEF81AL.. DEN HAAG, 24 oNv. Een bewonei van de koninginnegracht heeft bij di jKilitie aangjfte gedaan van een vcr- inoedelijken diefstal van een kistje me juweelen, ter waarde van f 15.006, ui. een koffer, die van Davos per spoo, naar Den Haag ws vervoeard. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Johan Philippus van den Berg en Catharina Authonia Hendrika Meijer Gijsbertus Pieler Elles en Elisabeth Kooij. Frederik Johannes van dei Vliet en Grietje Zomerdijk. Pielei Brugman en Alida Willielmiiia van Gicrsbergen Cornells Ernst Slingei en Geerntiida Janna van Wyk. GEBOREN Antonia Maria en Elisabeth Catha rina, ds. v. Jan Jongejan en Nauda Brouwre. Harry, z. v.. Antonius Meeusen en Hendrika Triesscheijn. ALKMAAR, 24 Nov. Op de Graan markt waren üedeu aangevoerd tolaal 2687 zakken, als: 837 zak tarwe f 11- f 12.50, 87 zak rogge f 1111.50, 595 zak gerst chev. (9—11.50, 772 zak ha ver f 11.50—13, 214 zak paardebooueti f 13—i4.50, bruine boonen f2835, c.- troen id. f 4750, wille id. f 4452, 17 zak rood mosterdzaad f 40—44, 135 zak erwten groene kl. f 20—22, id. gr. f32—3b, id. grawue f4553, id. vale f27—40, alles per 100 Kilo. STOOMVAARTLIJNEN. STV. MIJ. NEDERLAND. BANKA thuisr., vertr. 19 Nor, van Bet a wan, KUN. iNED 51 li MIJ. ERATO vertr. 22 Nov. v. Amst. n Pasages. TELLUS vertr. 22 Nov. v. Amsl, n. Curlhagena via Roltenlam. ZEUS arr. 22 Nov 's avonds 10 u. 30 "v. Lissanon te IJMUIDF'.N KON. IIOLL LLOYD. DF.LFLAND uitr., vertr 23 Nov. v. Pernambuco. HOLLAND AMERIKA LIJN. CARDIGONHIRE v. Seattle n RotL arr 20 Nov. te San Francisco. EDAM v. Rolt n New-Orleans, arr. 23 Nov. te Corunna. KINDERDIJK arr 23 Nov van de Pacifickust 1 v Londen te Rotterdam LEERDAM v New-Orleans n Bon., pass 23 Nov nam 3 u. 45 QuessanI ROTTERDAM v. Rott. n. New-York vertr 23 Nov. 10 u 30 v.m, van Ply. Dioulh HOLLAND AUSTRALIË LIJN. ALMKERK uitr, pass 23 Nov nam Wight HOLLAND BRITSCH-INDIE LIJN. HOOGKERK thuisr., pass. 23 Nov. ;e Colombo. R. KAASMARKT. Pe aanvoer van Vrijdag bestoud uit 118 stapels, wegende 81.000 Kilo. Fabrieksedammers 42 stapels, F'a- briekscommisxje 7 st., Boerenedam- tners 15 st. en Boerencominissie 54 sl., totaal 118 stapels. De hoogste markt voor de Boeren- edammera was f55..—, met merk f58, F'ahneksedammjrs f 56.50, met merk f 61.—, Boerencommissiè m. m. 157, F'abriekscommissie m. m. f 57.50. Het vorig jaar was de aanvoer 8 stalls, wegende 70.000 Kiio. De hoogste prijs voor de Boeren- edaaimers was toen f73met merk f 70 Fabrieksedammers f6 7.me' merk f 69.Voor de Boere-ncom- itiissle mei merk was de hoogste markl f 68.— en voor de Fabriekseommis- de met merk f 64.—. Vandaag waren er 4 stapels minder aangevoerd dan verleden week en het aanial Kilo's was 11.000 minder. De pi ijzen van de vorige week waren voor de Boerenedammers f 56—, m. merk 1'58.50, Fabrieksedammers f58.—, met merk f 63 Voor de Boerenedammers mei merk (55.— en voor de Fabrieks- comniissie met merk f56. De markt voor de Fabrieksedammers begon kalm en eindigde kalm. De handel van de commissiekazen daar entegen was goed en bleef goed. BEGRAFENIS K. DE HAAN. f Woensdagmiddag te half 4 had de teraardebestelling plaats van 't stof- lelijk overschoi van den heer K. de Haan, oud-brievenbesteller, die Zatei^ dagmorgen bij het ongeluk aan dei. Ilelderschen spoor-overweg zoo jam merlijk getroflen werd en in hel St, Ivlisabelhgeslicht overleed. De rouwkoets was met een vijftal bloemkransen, w.o. één van het post personeel, behangen. Het personeel de posteijen te Alk maar volgde voorzoover het met liet oog op Sen dienst aanwezig kon zijn de koets in ambiskleeding. Vóór tiet post- en telegraafkantoor waarvan de gordijnen waren neergela ten en waar nog meerdere leden van net kantoorpersoneel zich hadden op gesteld om daar zich in den stoet te uK-gen, werd een oogenblik halt ge nouden. V\ egens ongesteldheid van den Di recteur van nel Poslkanfoor bewees de lieer Hoofdcommies den overledene de laatste eer. BRAN Dl Gisterenmorgen omslreeks half elf brak er brand u.t in een ouden boer, wandelende bij het Tbxelscke hek. Rookwolken stegen op uit zijn dufi'eische jas, die vermoedelijk ten gevolge van een brandende pijp in brand was geraakt. Voorbijgangers, die den rook uit kraag en zakken van de jas van liet arg.oos voor.wandelende boet'.je zagen opstijgen, schoten iji.nga toe en wisten het vuur in zijn aanvang te stuiten, zoodat een uitslaande brand voorkomen werd. Het geval had veel bekijks en na dat hij weer een meer normale temperatuur om zich heen vooide nam nij kalmpjes zijn eiermaiidja weer op en ver.o.gtle zijn weg uaar het stat on aisot er niets gebeurd was De inboedel was laag verzekerd. HET COMITÉ VAN zCcVEN. De afdeeling Alkmaar van het Nauonaal Verbond van gemeente ambtenaren besloot gisteravond, ui eene ledenvergadering, tersiona uit te treden uit het plaatselijk co mité van actie (z.g. comité van ze ven) aangezien zii .geenszins ac- .)coord gaat met inhoud en strek king van eene, door dat comité, buiten medeweten van haar afge vaardigd edaarin, verspreide con vocatie voor eene openbare ver gadering. Zij acht den inhoud daarvan in strijd met het neutra liteitsbeginsel dat zii wenscht hóois te houden..

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5