ONS BLAD" Leest de zeer belaegrlike brssbere„DE GIOMSGHE BQEBIR". Prijs 35 cent. Drukkerij „Be Spaanesta", Haarlem. m hef No 276. Maandag 27 November 1922. 16e Jaargang. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Duifsche dien tboden in Rolland. BUITENLAND. BINNENLAND FEUILLETON. 33 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiien Alkmaar .f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsb'ad 0 60 f hooger. Advertentiep.rijsi Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclan per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vc uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan a"a abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,f 400,-~i.2O0i t f 100,—, f 60,f 35,f 15.J De invasie van vreemdelingen veelal Duitschers is langzamer hand geworden tot een economische kwestie van niet te onderschatten be teek enis. En de bedenkelijke gevolgen daar van voor Holland dreigen van dien aard te worden of zijn misschien al van dien aard dat onze regee ring zich voor de taak gesteld zal zien, aan genoemde invasie hoe noode tot op zekere hoogte mis schien ook paal en perk te stellen. De trek van Duitsche dienstboden naar Holland vormt een déél der to tale economische kwestie, een be langrijk deel voorzeker, doch voor ons, naar ons inzicht, van méér en vooral van hóóger belang om de mo- reele dan wel om de economische zij de vaD het vraagstuk. Wat ,eeh is het. geval? In verband met het tekort aan Hol- landsche dienstboden welk tekort langzamerhand echter al aardig af neemt was.en is menige huisvrouw verheugd, te kust en te keur meisjes uit DuitschlanJ in dienst te kunnen nemen; er is van het Duitsche aanbod dan ook al reeds een exorbitant groot gebruik gemaakt, getuigen de cijfers, welke daaromtrent gepubliceerd wor den, getuige ook het feit, dat de broodbezorgers, de melkboer en de groenteman zoo langzamerhand al een aardig mondje Duitsch beginnen te praten. Voorzoover nu de intocht der Duit sche gedienstige geesten het Neder- landsche dienstbodenvraagstuk tame lijk radicaal oplossen, voorzoover me nige Noderlaudsche huisvrouw tevre den, ja, blij mag zijn met een goede Duitsche hulp, en voorzoover nijvere Duitsche meisjes alzöo in de gelegen- leid zijn, zich een goed plaatsje te veroveren in „het beloofde land" en tevens baar noodlijdende familie in Duitsehland nog loffelijk kunnen on dersteunen met gespaarde loonpennin- gen, voor zóó ver mogen allen zich verheugen over den intocht van Duitsche dienstboden. Er is echter méér. Over 't algemeen aldus hebben wfj reeds booren klagen wordt er door de Hollandsche mevrouwen te weinig aan gedacht, dat de Duitsche meisjes, welke naar Holland trekken, op jeugdigen leeftijd in een vreemd land geheel op eigen beenen staan, dat zij het ouderlijk toezicht, de liefde en hartelijkheid van het eigen huise lijk leven missen en in haar vrije uren zich heimweevol gestemd en verlaten moeten voelen. Wat daarvan het gevolg kan en vaak ook zAl zijn, is duidelijk. Treurige gevallen hebben zich dan ook reeds voorgedaan: wanneer de huisvrouwen het Duitsche meisje niet zooveel mogelijk datgene bieden, wat deze hier jammerlijk moeten ontberen dan zoekt het meisjo die dingen bij vriendinnen en vrienden en 't behoeft geen betoog, dat zulks in tallooze ge vallen tot heillooze gevolgen lelden moet Vele ouders in Duitsehland zien dit reeds in, getuige een ingezonden stuk je, dat wij in een provinciaal West- phaalsch blad vonden en waarin een dame o.a. schrijft: „Vele Gode zij dank, niet alle Duitsche meisjes jagen in Holland vermaak en pret na komen in ge zelschap, dat voor haar niet past en vergeten, wat zij aan den goe den naam barer ouders schuldig zijn Duitsche ouders, trekt daaruit uw conclusie! Ik wend mij tot alle vrou wen van stad en land met de hartelij ke bede, er toi h toe mede te werken, dat de jeugdige krachten voor het va derland behouden blijven...." Deze conclusie lijkt ons wat te sterk: immers, het is zeer goed mo gelijk, dat hulp van Duitsche dienst boden in Hollaniisc.be gezinnen èn Duitsehland èn Nederland tot heil is. mdar willen de Duitsche ouders hun kinderen behoeden voor wat de dame in haar ingezonden stuk be doelt, en willen de Hollandsche huis vrouwen voorzoover 't in haar ver mogen ligt voorkomen, dat zich in Nederland een leger vormt van Duitsche vrouwen van min-edel allooi dan zullen eenerzijds de Duitsche ouders, alvorens zij haar dochters la ten vertrekken, er absoluut zeker van moeten zijn, dat haar kinderen in alle opzichten in goede omgeving komen, en dan zullen anderzijds de Holland sche huisvrouwen zich er bewust van moeten zijn, dat zij een groote verant woordelijkheid op zich laden, wanneer zij een Duitsch meisje In haar huis nemen. Dan zullen deze huisvrouwen zich verplicht moeten voelen, het Duitsche meisje haar gemis zooveel mogelijk te vergoeden en het te beschermen met bijzondere zorg. (o) KABINETSCRISIS IN GRIEKEN LAND Het Oriekache kabinet is afgetreden. De politieke toestand js zeer ingewik keld. De militairen Willen van geen toegeven welen in de kwestie der mi nisters. die vaat hoogverraad beschul digd worden. De ministercrisis js het gevolg van den atap van den Britschen gezan. tegen de terechtstelling van de ex- minisiers, dje van verraad worden be schuldigd, voor het geval zij ter dood worden veroordeeld. De Engelsche ge zant zal de betrekkingen afbreken eai onmiddellijk Griekenland verlaten, in dien de executie plaats vindt. In de zitting van den krijgsraad werd door een lid van het revolu- tionnaire eomjté gewezen op de ver antwoordelijkheid, respectievelijk de schuld van alle aangeklaagde oud-mi nisters en werd door hem voor alle beklaagden de doodstraf geëischt ln de zitting voerden de overige leden het woord en dachten hetzeirde vonnis. De samenstelling van het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk als volgt zijn: Kolonel Gonatas, premier zonder portefeuille; Brigade-generaal Panga- los Oorlos (tijdelijk); Brigade-gene raal Mavromicalis, Binnenlandse!) p Zaken; Admiraal Voulcaris, Marine; Kapitein Gerontas, Posterijen en Tele grafie; Kolonel Sakeilaropo ulos, Ver keerswezen; Apostolos Alexandria, Bui- leiilandscbe Zaken; Rentis, Justitie:, Kofinaa, Financiën; Embjrikos, Levens middelenvoorziening en Sjotis, Onder wijs. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Turkije aanvaardt de gedemilitaris- seerde zone ter breedte van 60 K.M., welke de afscheiding zal vormen tus schen West- en Oost-Thracië. Het ver bindt zich de forten van Adrianopel te ontmantelen en vraagt voor de be scherming dezer zone waarborgen van internationalen aard. De conferentie is bereid het ver zoek van Bidgarije in te willigen en het een economischen uitgang naar zee te verzekeren onder den vorm van een permanente erfpacht, onder con trole eener internationale commissie, van de haven van Dedeavatsj. Op Curzon's verklaring, dat te Moe- dania de geallieerde generaals monde ling noch schriftelijk Karagatsj aan de Turken beloofden en dat generaal Harington zulks telegrafisch bevestigd had, zullen de Turken de schriftelijke verzekering van generaal Mombetti en de belofte van Harington uit hun proces-verbaal aantoonen. De Fransche correspondenten te Lausanne geven als hun meening te kennen, dat ook deze conferentie gaat draaien om het petroleumvraagstuk. De bespreking over de grenzen van Europeesch Turkije werd voortgezet. De vertegenwoordigers van de kleine Entente en van Turkije herhaalden, wat bet wezen der zaak betrof, de op merkingen in verschillende vroegere zittingen gemaakt. Het schijnt, dat ieder op zijn stuk blijft staan. Tsjitsjerin heeft aan de geallieerde regeeringen doen weten, dat nu de conferentie van Lausanne geopend is, de Russische delegatie onverwijld der waarts zal vertrekken. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn zal Tsjitsjerin persoonlijk aan de conferentie deelnemen en zou Ra- kofski, als tweede Russische gedele geerde reeds Zoudag, aankomen. De Ottomaansche delegatie ter con ferentie heeft van uet Indische Kali faat-comité, het centrale orgaan der Indische Mohammedanen een tele gram ontvangen, het volledige ver trouwen der Mohammedanen in Indië uitsprekend in de nationale vergade ring. De eerste commissie zette de be spreking voort van de kwestie der grenzen van Europeesch Turkije. Na een discussie, waaraan Venize- los Curzon en Barrère deelnamen, werd besloten een subcommissie te be noemen ter onderzoek van de kwes tie der demilitariseering van eenige dezer eilanden. De commissie voor de territoriale en militaire kwesties zal hedenmorgen bijeenkomen ter bestudeering der kwestie van de zuidelijke grenzen van Aziatisch-Turkije. Dp de conferentie werd Zaterdag de Marilza-Iinje def;njtgef vastgesteld ala de Europeesche grens van Turkije in overeenstemming met de nota der geallieerden van 23 September. Wesl- Thracië zal Grieksch blijven. Volgens een perstelegram handhaafde Jsmet Pa.-.ja zijn eisch betreffende eene volks stemming tn West-Thracië en verlang de oij dat deel van het gebied ten N.W der Maritza, hetwelk Ln 1915 aan Bul garije was afgestaan. Curzon gaf eene algemeene verkla ring aangaande den toestand. Hij sprak over de bewering ter Turken, dat gene raal Harington en generaal Mombelh beloofd hadden, Karagatch aan de Turken te geven. De Turken liadden drie argumenten ontwikkeld betreffen de Karagatcti Het eerste was van mili tairen aard, maar Curzon merkte op, dat dit niet steekhoudend was, aan- gezien besloten was, dat Karagatch zou worden negrepen in de gedemilitairi- seerde zóne, welke zich 30 K.M. aan weerszijden van de Maritza zou uit strekken. In de tweede plaats beweer den de Turken, dat Karagatch feitelijk niets anders was als eene voorstad van Adrianopel, maai-, zei de hij. de be volking van Karagatch was uilslujtend Griekscn, terwijl die van Adrianopel uitsluitend Turksch was. In de derde plaats hadden de Turken betoogd, dat het niet toelaatbaar was, dat de be volking van Adrianopel zou worden genoodzaakt, om wanneer zij van den spoorweg gebruik wilde maken, de grens over te gaan en in Grieksch ge bied te komen. Dit bezwaar was zeci ernstig ,naar Lord Curzon toegaf. Er was echter aan den linkeroever der Maritza een klein spoorwegstation, het welk aan de Turken kon worden ge geven en verbonden met het centraal station te Karagatch. DE IF.BSCHE KWESTIE. Vrijs laait roepen doorzochten de dis tricten Kinsale en Ballygarvan. Zij von den onmetelijke voorraden munitie, wapens en uitrustingsstukken en na men 13 rebellen gevangen. De West-Iersche leider der rebellen, generaal KiJroy, is met 80 zijner vol gelingen in liet graaTschap Mayo ge vangen genomen. Drie man der regee- rtngriroepen werden gedood. - Vierhonderd Iersche politieke ge vangenen zijn Zaterdag onder sterk ge leide uit de gevangenis van Limerick gehaald en overgebracht aan boord van een stoomschip, dat met onbe kende bestemming vertrok,. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. Er wordt op het ooganbllik vain ge dachten gewisseld tusschen Parijs, Lon den en Rome met het oog op het vaststellen van een datum voor de bijeenkomst van de premiers en minis ters van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, Engeland, Italië en België waarop in gemeenschappelijk overleg de bases van de financieele conferen tie van Brussel moeten worden vast gelegd. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. De Duitsche rijksminister voor dc Lev onsmiddelen voorziening, Müller- Eoon, is afgetreden. Zaterdag werd een door de demo craten bjj den Rijksdag in gediende motie goedgekeurd, waar in gezegd wordt, dat de Rijksdag van de regeeringsverklaring kennis neemt en er mede instemt, dat de re geering de nota van 13 November aan de Commissie van Herstel tot basis van liaar politiek wil maken. Tegen de motie stemden de communisten, de groep-Led;bour en de Duitsch-Völki- ache afgevaardigden Wulle en Van Grafe. DE SPAANSCHE DEB&CLE IN MAROKKO. Bij de voortzetting van de deballen over het rapp rl van Picasso inzake de gebeurtenissen in Marokko, ver klaarde Alca.'a Zamora (democraat), dat het kabinet Aliende Salazar verantwoor delijk was voor de militaire débftcle. weshalve hij de verbanning van de leden van genoemd kabinet eischic. DE TOESTAND IN TURKIJE. De politiedienst te Konstantjnopcl zal werden toevertrouwd aan Turksch; agenten. De jintergeallieerdc politie zal slechts optreden in gevallen, waarbij geaireerden staatsburgers betrokken zijn. Sedert zijn aankomst op Malta heeft de sultan zijn vertrekken niet veriaten Hij wordt behandeld met alle ceremo nieel en or'zag overeenkomstig zijn rand Naast zijn eigen persoonlijke staf voorziet de Britsche regeering hem van dienaren en wachten ten Ixeftoeve van zijn comlort en waardigheid. AAN AANSLAG. Uit Insbruck wordt gemeld: De soc.- dem. „Laudeehauptmann" Grüner is door onbekend gebleven penso-nen over vallen en met gummistokken bewerkt, zoodat hij bewusteloos ineenzakte Zijn vrouw, die hem vergezelde, raakte men niet aan, terwijl mm hem ook zijn portefeuille en voorwerpen van waarde liet behouden, zoor)at men ver moedt. dat de beweegredenen tot de daad van poli'ieken aard zijn geweest. VERSPREIDE BERICHTEN. MIJNRAMP IN AMERIKA. Bij een ontploffing in een Kolen mijn te Santafé in New-Mtxieo, zijn 7 personen gedood en minstens 80 gewond. ERNSTIGE AANVARING IN DEN BOSPORUS. Het Amerikaansciip relief-Rtoom- sohip „Belgravian" is gisteren bij den westelijken ingang van den Bosporus met het Transatlantisch stoomschip „New York" in botsing gekomen. De „Belgravian", die 2000 christenen uit Klein-Azië aan boord had, werd ern stig beschadigd. Twee personen wer den gedood Verscheidene kinderen werden gewond. Geallieerde schepen, die zich in de nabijheid bevonden, hielpen bij bet reddingswerk. BRAND IN EEN UNIVERSITEIT. Bij een brand in het St. Boniface- College te Winnipeg in Manitola zijn 2 studenten omgekomen, terwijl 20 an deren werden gewond. KORTE BERICHTEN. In den loop van de volgende maand :al in Rusland een proces be ginnen tegen 800 Zionisten, beschul digd van Zionistische actje. Een aantal fabrieken te Weenen heeft tengevolge van de steeds slech ter wordende arbeidsmogelijkheden het bedrijf aanzienlijk moeten inkrimpen. Ben groot deel der arbeiders is tegen begin December omslagen Het Spaansche Staatsblad bevat een bericht, waarbij de cursussen der Universiteit te Madrid worden geslo ten tot de rector en de hoogleerarein een normale hervatting van het Uni versiteitsleven kunnen waarborgen. Ongeveer 20 millionaire zijn uit Zwitserland vertrokken, daar ze de van socialistische zijde gewenschhe kapi taalsbelasting niet willen betalen. De onderhandelingen tusschen den Berlijnscnen hond van scnouw- burgdireciies en dien van toneelspe lers zijn zonder resultaat geëindigtli De artioien ziju Zaterdag in staking gegaan. De Ver. Staten hebben besloten deel te nemen aan de te Parijs te nou- (len conferentie over de kosten der be- zeltinestroepen De Italiaamsche fascisten hebben beslaten een collecte in hei land ie houden, die ten doel heeft aan de re- gecring een som van vijf milliard lire te scheuken, ter dekking van hal te kort op de etaatsbegjooling van di1 laar. Vjjf individuen overvielen den kassier van de „General Cigar Com pany" te Detroit en beroofden ham van 10838 dollars in contanten. Daarop spoedden zfj zich in een auto weg Het Duitsche Staatsgerechtshcf te Leipzig heeft bepaald, dat het prooes tegen de schuldigen aan den moord aanslag op Scheidemann 4 Doe. a.s zal beginnen, Nadat in de tabaksindustrie bij Fichsfeld en in de omgeving van Nord- hausen reeds vele arbeiders waren ont slagen en de bedrijven ingekrompen, heeft thans ook een groot aantal fa brieken in Weetfalen het personeel moeten opzeggen. Tengevolge van kortsluiting ont stond brand in de Shamrock m-jti te Herne bij Darmstadt. Br zijn zestien mijnwerkers gestikt.. De Ooetenrijksche nationale ver gadering heefi met 103 tegen 58 (soc.) stemmen de drie protocollen van Go- nève geratificeerd. Het Hongaarsch-Tsjecho-Slowaak- sche handelsverdrag is te Boedapest ge» leekend. Volgens de „Daily Mail" was Dinsdagnacht Grenoble gedurende ver durende verschillende uren zonder electrisch licht. Een arend was ver ward geraakt tusschen de electrische draden. Eerst nadat het dier geheel en al verbrand was, ging het licht weer aan. De rechtbank van Oorlogschade te Luik heeft aan de wapenfabriek te Herstal een vergoeding van oorlogs schade toegekend van 59Vs millioen frajn.es. Het gerucht omtrent den aanslag op den koning van Roemenië is van allen grond ontbloot. In Italië is weder de censuur in gesteld op de mededeelingcn die voor de buitenlandsche nieuwsbladen be stemd zijn. (o) ADVI ES-CcMMJCCI E O WERKVERSCHAFFING. t Het Alg. Ned. Vakverbond heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres gericht waarin het zegt met belangstel ling te hebben kennis genomen van het antwoord van den Minis- aan den heer Van den Tempel in zake de vorming van een nieuwe commissie van advies ten aanzien van de werkverschaffing. Daar volgens de meening der Neder- landsche Regeering zelve de vijf ebstaande vakcentrales als de be langrijkste arbeidersorganisaties moeten worden beschouwd, meent adressante ernstig er op te moeten aandringen, dé samenstelling der in uitzicht gestelde commissie uit te breiden in dien zin, dat ten min ste iedere vakcentrale daarin haar vertegenwoordiger ziet opgeno men. ij 1NVALIDITEITS- EN t OUDERDOMSWETTEN. Op 1 Nov. 1922 weiden 1635 weduwenrenten en 3446 weezen- renten krachtens de Invaliditeits wet genoten, terwijl op dien datum krachtens art. 373 dier wet 23 25 personen in het genot verkeerden van een als vruent hunner verzeke ring verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzeke ring geregeld in de Ouderdoms wet 1919 waren oo vorengenoem den datum 53.871 personen Ln het genot, van een als vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdoms rente van drie gld. per week. 'Naai een Enpelsche vertellinai. 120. Tk ondernam «dme geliefkoosde wan deling langs den oever van het meer om zoo mogelijk een geregeld plan tè vormen, voor een verder onderzoek Ik koos het pad dat naar den rots muur opleidde die de vallei insloot, in plaats van dat langs het Veerhuis te volgen. Het was zeven uren in den mórgen en er was nog niemand opgestaan. De goede, eenvoudige buitenlieden sliepen Zondags een weinig langer, om de schade in te halen van het vroeger opstaan in de week. Ik wan delde langzaam voorbij de plek waar ik eens had neergeknield om Letty uit het water te redden, in de dagen, toen zij wanhopend van afgunst was; ik list dc woning van juffrouw Ray links en stond voor de lage eiken omheining stil, die het landgoed van Vaughan voor indringers moest be veiligen. ^ijn grond was door den rijweg van het huis gescheiden, en strekte zich tot aan het meer uit. Ik begaf mij naar den rijweg, ging tusschen de twee eiken omheiningen door. en daalde toen langs de andere zijde weer naar het meer af. Ik bespeurde voor het eerst eene opening in de eikenhaag, en dacht, toen iji weer lang3 het water voort- wandelde, of Ellen misschien dien nacht haar huis uitgeslopen, den weg overgestoken en door die opening naar het meer zou gegaan zijn en zich in hare wanhoop daarin gestort zou hebben. Ik rilde bij het denkbeeld, en toch smaakte ik een sombere voldoening om te peinzen over de waarschijnlijk heid daarvan. Het kwam mij mogelijk, zelfs waar- sohijnlijk voor, als ik roy haar zonder ling gedrag van dien avond herinner de, toen ik haar het laatst had gezien Toen namen mijne gedachten een meer somberen loop, en het kwam mij eveneens aannemelijk voor na alles wat ik van het karakter van Vaughan vernomen had, dat hij haar vermoord had in een oogenblik van hartstocht, gedreven door zijn zonderlinge lust naar vrijheid om Letty te kunnen hu wen, en in den nacht haar lijk in het meer had laten zinken. Ik zette mij aan den kant van het water neer en stelde mij het gansche tooneel voor oogen; de plechtige stil te van den nacht, de bergen in duis ternis gehuld, geen getuigen behalve die, welke uit den hemel op de gru weldaad neerzagen, de gestalte die met de last geladen langs het huis, over den weg door de opening van de haag sloop, het neerplonsen in het diepe water.. En toen was alles voor bij, en verborgen tot den dag des oor deels toe. Ik sprong op en verdreef met ge weld die wreede, afschuwelijke gedach ten; neen, het was niet mogelijk! Ellen was zeker haar huis ont vlucht, niet om zich bij Wenford te voegen, maar om haar leven te red den Iemand had zich dien nacht met de veerboot overgezet, had het touw van de veerboot doorgesneden, en was het meer overgevaren.... Waarom zou dat Ellen niet geweest zijn? Maar nu geraakte ik in nieuwe ver legenheid, en woelden er mij allerlei tegenstrijdige gedachten door het hoofd. Onder aan het meer, bij het kasteel Nettlewood lag eene kleine boot, die zelden gebruikt werd, doch aan elk die het meer wilde overvaren ten dienste stond. Waarom zou Ellen naar het veer zijn gegaan om zich over te zetten, als zij een ander middel dichter bij de hand had geweten? Was het niet waarschijnlijker dat Ellen met de kleine boot was overge varen en dat baar echtgenoot, toen hij haar later bij zijne tehuiskomst miste zich naar het veer had begeven, en om haar te zoeken, aldaar overgeva ren was, nu er voor hem geen ander middel bestond om den overkant te bereiken? Om haar te zoekenlangs welken weg? Door de engte van den zwarten Gap, van welken kant wij het pistool schot gehoord hadden. Wie vuurde dat af, en op wien werd er geschoten? Thans rees er een nog ümngwekken der tooneel voor mijn verhitte verbeel ding op Ik zag de arme vervolgde, doode- lijk ontstelde vrouw door de bergeng te naar Engerdale vluchten en den moordenaar achter haar ijlen.... Ik hoorde het pistoolschot en de echo's der bergen weerkaatsen het en hieven eene klacht aan over de vree selijke daad; ik zag de vrouw voor over, op het aangezicht vallen, en ha ren vervolger in het schemerdonker zjjn slachtoffer naderen Dat was eene vreeseljjke, maar na tuurlijke gevolgtrekking. Mijn eerste werk moest zijn de zwar te Gap-engte te onderzoeken; met Gods goedheid zou ik misschien het een of ander teeken vinden, dat mij verder op het spoor mijner arme zus ter brengen zou. Dit besluit stond bij mij op den voor grond en de uitslag ervan zou mijne verdere gedragslijn regelen. Hoe meer ik over alleB nadacht, des te waarschijnlijker kwam het mü voor, dat Ellen op die wijze aan haar einde was gekomen. Wat toch was natuurlijker, dan dat Ellen toen zü zich in levensgevaar be vond, door de zwarte Gap-engte had pogen te ontkomen; zü kende dien weg, en had daar menig eenzaam uur doorgebracht, om in stilte over haar wreed lot te peinzen of schetsen te ne men va» de woeste gezichtspunten die haar aldaar omringden. Ik bezat te hms in mijn teeken- tascb eene schets, die zij in den zwar ten Gap genomen had, toen de neve len die zij vreesde haar nog niet gansch hadden ingesloten. Toen ik huiswaarts keerde stond 't bü mij vast, dat Ellen over den zwar ten Gap naar Borrowdale had willen vluchten; dat zij den weg had geko zen die baar in de armen harer moe der zou voeren, waar zij troost en liefde verwachten mocht, en dat Vaughan haar vervolgd had. Ik hield mij overtuigd, dat er tus> seL Vaughan en Wenford een wan kopig plan was gemaakt, dat mis schien door Ellen's vlucht verijdeld was geworden; vandaar dat Vaughan haar vervolgd had. Ik voelde mij diep ter neer gedrukt mün hart was bezwaard en beklemd, want ik werd allengs meer overtuigd, dat Ellen op jammerlijke wijze aap haar einde gekomen was, Ja, zü was vermoord, tWiordf vervolgd)}

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1