Wisselkoersen en koersen foor Bankpapier PfMUOIRHL NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. TELEGRAMMEN. HANDEL EN MARKT. aan de inwijding der nieuwe regenten kamer de intronieatie te verbinden: wat in de intronisatiegebeden gezegd is, kan eigenlijk al reeds een kleine pre dikatie heeten. Dit beeld van bet- F Hart, hier ge- introniseerd, is niet alleen een h""ld om er de ongui aan te vergasten, uaar teven, olik om eraan te herinne ren, wat wij aan het H. Hart verschul digd zijn. Toen Jezus aan de H. Lutgardis ver scheen en daarbij Zijn verwond hart toonde, zeide Hij: „Zie, hoeveel gij Mij beminnen moet", dat was een her haling van wat Hij voorheen al tot Zijn leerlingen gezegd had: „Bemint elkan der, geljjk Ik u heb liefgehad." Bij de aanschouwing van dit beeld nu mogen de proveniers steeds denken aan wat Jezus eens sprak: „Leert van Mij, dat ik zachtmoedig en ootmoedig van harte ben"; dan zult ge elkan ders gebreken gemakkelijk verdragen. Dan zal het hier een gelukkig huis zijn, waar zegen woont, zegen, die vooral ook zal rusten op hen. die de zorgen voor deze instelling dragen. Zich hierna richtend tot de WelEw. heer Kapelaan Dessing, informeerde Z. D. H., hoever de archivaris al met zijn taak gevorderd was, Monseigneur mocht vernemen, dat als voorloopig re sultaat alreeds aanwezig was een ca talogus van het grootste gedeelte der handschriften. Vervolgens werd de eerewijn aange boden. Alsdan werd het woord gevoerd door den provenier den heer L. Room die zich namens de gezamenlijke .preveniers met ongeveer de volge- de woorden tot Mgr. richt: Het zij me vergund een enkel woord te spreken. Het is vandaag een ieestdag: keurig en mooi, vooral om den zegen welken wij uit Uw hand mochten on.vangen. Verder, om dat wij een bestuur hebben, zooais je er maar weinige hebt. Ze maken het ons zoo heerlijk en gezellig mo- gel'.jk. Al waren we in pension te Bergen aan Zee, dan konden we het niet beier hebben. En hoe gemak kelijk markt men het ons niet. U zit op 't O-ogenblik op een van onze stoelen ja, dat neem ik U niet kwal k ik wil maar zeggenn,, dat cie stoelen, die zoo best zitten, eigen lijk van ons zijn. Een andere re den tot tevredenheid geven ons de goede spijzen, door „boterhammoe der" zoo lijn klaar gemaakt. Moeder ve troe clt ons zoo'n beetje. Spr. telic teert tens'o-tte net bestuur m ?t de mooie kamer en hoopt, dat dit bestuur er nog jarenlang in mo ge vergaderen. De heer Hovius aisnu hét woord verkrijgende, heeft niet zonder aar zeling de opdracht tot installatie van de Regentenkamer aanvaard, omdat de mociljkheden legio waren. Dankbaar releveert spir. het werk, door de heeren Viveen en van Latum verricht en waarvoor Hij allen lol heelt. SpT. besluit met den wensch dat de heeren regenten vmnrt de nieuwe kamer nog menig jaar het beheer over h'et Provennuis „Het Huis van Zessen" mogen voeren. Hierna werd de oorkonde van dit feit ge'.eekend. Tenslotte sprak de Burgemeester. Spr. stelde er prijs op, het bestuur te danken voor de eer, om deze in tiem n f f cP.tigh'eid te mogen meema ken en in de gelegenheid te z'ijn, kennis te maken met Z. D. H. den Fbschop van Haarlem, hetwelk spr. een groot genoegen doet. Deze plecf tighëid, aldus spr., mo ge veel zegen afwerpen voor het huiselijk leven in deze inrichting, al thans het besef daartoe dieper doen gevoelen. Spr. uit den wenscH, dat Het be stuur deze stichting tot in lengte van d"gen moge besturen. Hi rmede was de p'hc'.tigfiLid len einde. Namens de regenten, werd Mgr. Cal'ier, ten hu'ze van mr. Kusters, een hmtfi aangeboden. De regentenkamer heeft men in gericht 'ter plaatse, waar zich, aan de zijde van de Schoutenstraat, voorheen twee kleine kamers be vonden: door wegbreking van een muur verkreeg men een be hoorlijke ruimte. De gansche installatie is gehou den ih streng 17-eeuwschen stijl, een en ander in verband met meer dere mooie 17e eeuwsche meubel stukken, welke in de instelling reeds aanwezig waren. Aanpacsend aan deze meubelen, o a. een zeer fraaie kast, een tafel en een mangel, werd het geheel ontworpen. Hierin werden de hoofdmotie ven gevonden, welke in de instal latie dominee ren. Ook de gebrandschilderde ra men (antiek glas in lood) zijn streng 17-eeuwsch gehouden. De wanden zijn op halve hoogte betimmerd met lambriseering .van gesneden en gebeeldhouwd hout. Daarboven is prachtig behang aangebracht van imitatie-goudleer. De mooie schouw heeft een ge- beeldhouwden eikenhouten boven kap, rustende op kolompilasters met gebeeldhouwde zandsteenen consoles. De blauwe schouwtegels (met ars middenstuk het in deskundige kringen zeer bekende tegelta- bleautje .„Paard van Nieuwkoop1") zijn origineel antiek; boven de schouw zien wit een oud-Holland- sche voorstelling van een zeeslag. De verdere, inderdaad keurig^ aankleedinw .der kamer is bereikt door middel van koper en DelftsrB blauw. Bii gelegenheid van deze histo rische gebeurtenis, willen wij j- aan de nand van wat de gemeente archivaris. de heer Dresch onlangs over het „Huis van Zessen" schreef 'in ons blad onzen lezers alsnog eenige van de interessante oud-historische bijzonderheden om frent deze stichting in herinnering brengen. Meldt een oud(?) geteekend do cumentje, aanwezig in het „Huis van Zessen", (evenals een wand- teekening in de conversatiezaal der inrichting), dat de instelling ge sticht werd (door Dirk Boshuy- sen) in bet jaar 1511, de heer Dresch heeft vastgesteld, dat de stichting dagteekent uit het jaar 1510: in April van genoemd iaar toch stichtte Dirck Svmonz de Jonge van Aelbout (ook genaamd Corff), heer van Boshuysen, dit provenhuis, waarbij hii tevens de middelen beschikbaar stelde tot huisvesting van „ses oude arme mans." Een reglement betreffende in terne aangelegenheden werd in het jaar 1512 vastgesteld. Familieleden van den stichter en opvo'gende geslachten vermaakten bii testamentaire beschikking aan deze fundatie vaak niet onaanzien lijke bedragen. Het is deze instelling niet immer zoo voorspoedig gegaan als thans (nu men ten koste van een aan zienlijk bedrag een waarliik rijke regentenkamer heeft kunnen in- riichten); immers tijdens het patro nage over deze stichting van graaf Guillaume Charles Ghislain de Me rode, (woonachtig te Brussel), in den aanvang der 19e eeuw, had men meestal met een jaarlijksch tekort te kampen en moest gere- §eld bijgepast worden uit op- rengst van bezittingen, welke ge noemde graaf elders be-rentmeeste ren liet Later is de stichting in patrona ge gekomen aan den te Alkmaar welbekenden Italiaanschen hertog van Aosta: het huis kreeg zich vooral door diens hulp vele be zittingen in de omgeving van Alk maar toegewezen en op 30 Juni 1910 deden de prinsen van Savoye afstand van hun rechten op het toen welvarende „Huis van Zes sen" en erkenden de instelling als een onafhankelijke stichting, waarover regenten ziin aangesteld behoudens toezicht van den Bis schop van Haarlem, zoodat als eer ste bisschoppelijke patroon thans Mgr. Callier fungeert, een feit, dat men bii de inrichting der nieuwe regentenkamer heeft vast gelegd door op den rug van den eere-zetel in dit vertrek het wa pen van Z. D. H. Mgr. Callier te doen aanbrengen in prachtig borduursel. de nuKEN AAN DEN TIENENWAL. Er is op het oogenblik een actie gaande van de bewoners van het nieu we kwartier aan den Tienenwal tegen de hun door het gemeentebestuur voor geschreven huurprijzen. Indertijd heeft de burgemeester het Comité van bewoners reeds mondeling medegedeeld, dat deze huurprijzen ech ter niet naar den vrijen wil van het gemeentebestuur aldus waren bepaald, maar dat de Minister van Arbeid deze uitdrukkelijk had voorgeschreven. Het Comité richtte zich desniettemin nogmaals met een verzoekschrift tot B. en W„ die dit terstond in behandeling namen. Een correspondentie was daar van het gevolg, welke jj. Vrijdag be ëindigd werd. In hun eerstvolgende ver gadering daarna dat is die van gis teren hebben B. en W. hun antwoord aan het Comité vastgesteld, hetwelk nogmaals bevestigt, dat de huren ver hoogd zijn op uitdrukkelijke aanschrij ving van den Minister. Overigens erkennen B. en W. dat de huur verhooging een week eerder is in gegaan dan rechtens geoorloofd was, in verband waarmede zij besloten, deze fout te herstellen door de verhooging over een week terug te doen betalen. BENOEMD. De heer en Mei. A. Hakkenberg alhier, vroeger te Enkhuizen, ziin benoemd toi vader en moeder van een rusthui» voor ouden van da gen, dat 15 Januari a.s. te Delft zal geopend worden. S i\ ELlSAbu. i huESTICHT. Men verzoekt ons nog mede te deepen, dat bii gelegenheid van het zilveren feest van het St. Elisabeth gesticht de op het oogenblik in net gesiient vertoevende patiënlen aan het ziekenhuis een weegstoei ten geschenke gaven, voorwaar een practised en waaidevoi cadeau Ook wordt er de aandacht op gevestigd, dat de fraa.e b.oemen- versiermg, die in de kapel, in de receptiezaal en in geheel het huis zoo smaakvol was aangebracht, het werk was van den heer P. van Kessel, Laat 129, alhier. ST. N1COLAAS- PRIJSRAADSEL. Volgens de in dit blad voorko mende advertentie van den heer S. Budding, Sigarenmagazijn „In sulinde", beeft deze zijn clientele gedurende de St. Nicolaasweek een aardige attractie bereid. El ke kooper ontvang) bii -hem een prijsraadsel, waarna onder de gpe de oplossers een tweetal prijzen zullen worden verloot, bestaande uit een kistje sigaren van 50 st. ter waarde van f5 en een kistie van 25 stuks ter waarde van f2.50 aanwezig yviilen ziin bii uitloting ter controle. i DE RAADSVACATURE /VAN MEVR. AUKES-TIMMERS. Naar wit vernemen heeft de hr. C. de Boer. thans van de directie der Nederlandsche Spoorwegen verlof bekennen om zijn benoe ming tot raadslid te aanvaarden. Zoodat eindelijk de gemeente raad weer voltallig js. R. K. VOLKSBOND. Wif herinneren nog even aan de ledenvergadering van den R. K. Volksbond op Donderdagavond a. s. om half 8 bit den heer Mooit. Als spreker zal de heer A. M. I. Angenent Secretaris v. d. Ar beid. in het Bisdom Haarlem, op treden, met als onderwerp: de Standsorganisatie op 'Godsdien- stig-Zedelijk gebied. INSPECTIE. Hedenmiddag heeft Z.ExcelIen- tie Generaal-majoor Kemper, in specteur van het onderwijs, een bezoek gebracht aan de cadetten school, alhier. HINDERWET. Burg. en Weth. brengen ter aïge- meene kennis, dat zij bij hun besluit van 28 November 1922 een beslis sing op het verzoek d.d. 17 October 1922 van Jac. Stikvoort, wonende al hier, Houdende het verzoek hem ver gunning te willen verleenen tot het oprichten van een kuiperij met plaat sing daarin van 2 eïectro-motoren en diverse werktuigen in het per ceel Achterdam C., No. 8, Hebben verdaagd. BERGEN. BERGEN. Raadsvergadering. Gisteren werd alhier een vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarvoor meer dan gewone belang stelling was van de zijde der werk- loozen. Ze hadden n.i. de heele pu blieke tribune bezet. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen van 20 Oc tober en 17 November j.l. worden vastgesteld. Aan de orde komen: Een adres van de R. K. Woning- bouwvereeniging „Roomsche Actie", waarbij verzocht wordt om een voor schot voor den bouw van 20 wonin gen, ten bedrage van f 68400. B, en W. adviseeren dit adres in hun handen te stellen om advies. Goedgevonden. Een adres van bewoners van ae J. Jacoblaan, waarbij verzocht wordt te willen overgaan tot rioleering. Zal aan het einde der vergadering in behandeling genomen worden. Een adres van verschillende arbei ders, waarin verzocht wordt in de bestekken voortaan te wilien opne men dat de aannemers verplicht zijn arbeiders uit deze gemeente aan ie stellen en bij werkvoorziening te wil len bepalen, dat slechts één persoon uit één gezin te werk wordt gesteld. B. en W. zullen dit adres in over weging nemen. Adres van de heeren Boenderma ker en Klomp', waarbij zij berichten, met het raadsbesluit ingevolge hun jongste adres volkomen actoord te gaan, maar dat zij toch gaarne zou den zien, dat de gemeenie het werk geheel in eigen beheer nam, dus niet aanbesteden. Zal bij Ae begrooting behandeld worden. Behandeling en vaststelling der Ge- meentebegroodng dienst 1923 met bijbehoorende begrootingen vóór Het Gemeentelijk Eleci-ri-it-ifs-bedrijf, hei Gemeentelijk Woningbedrijf en het Burgerlijk Armbestuur. De uitgaven worden eerst in be handeling gebracht, algemeene be schouwingen worden met gehouden maar de opmerkingen en tegenvoor stellen der commissie van nazicht zullen bij puntsgewijze behandeling ter tafel gebracht worden. De Voorzitter zegt, dat het hém aangenaam is te mogen constateeren, dat de 4 leden der commissie zich ministieus van hun taak gekweten hebben. De eerste bemerking wordt door de commissie gemaakt op den post jaar wedde van de wethouders deze is vastgesteld op f 3d0 voor ieder per jaar. De Burgemeester stelt voor, in veiband met de veie en zich steeds uitbreidende werkzaamheden, de jaar wedde van ieder der Wethouders met ingang van 1 Januari 1923 te ver- hoogen met f 100 en dientengevolge aan Ged. Staten voor te stellen de jaarwedde van ieder der Wethouders nader vast te stellen op f 400. De Commissie, van meening zijnde dat het nu geen tijd is om tot ver hooging van dit salaris over te gaan steli voor het bij het salaris te laten zooals het oorspronkelijk was vast gesteld. B. en W. zeggen in hun memorie van antwoord, dat de zuinigheid niet mag betracht worden ten koste van een onbillijkheid, voor de f 400 heb ben de wethouders jaarlijks circa 70 vergaderingen bij te wonen. De Voorzitter wil het voorstel der commissie eerst in stemming brengen De heer Apeldoorn betoogt, dat de commissie geen voorstel gedaan heett, ze wil hét alleen maar bij1 het oude laten. De heer Hoksbergen is integendeel van meening, dat de commissie wel een voorstel doet en nog wel het verst strekkendst. De heer Apeldoorn 2égt, dat Het B. en W. die wei voeten, dat hét op Op yerzoek zal ook die redactie* een staking van stemmen aal a<*n- komen alleen te doen is om Hun voorstel te redden; dat gaat hier echter niet op: de commissie Heett geen voorstel gedaan, dus zai het voorstel van B. en W. na tweemaal verworpen te Zijn, van de baan ge schoven worden. Als B. en W. niet met een voorstel tot verhooging ge komen waren, zou de commissie niet genoodzaakt geweest zijn, deze hou ding aan te nemen, dus gaat het voorstel hier wel degelijk van B. en W. uit. De heer Hoksbergen merkt op-, dat men niet tot in het onbillijke toe bezuinigen mag. In stemming gebracht verklaren de heeren Swaan, Apeldoorn en Bogt- man zich tegen verhöoging zoodat dit voorstel bij staking van stem men wordt aangenomen. De heer Bogtman verklaart met deze stemming niet ac'coord te gaan. het "verst strekkendst was hét voorstel van de commissie. De heer Apeldoorn: niet waar. Wegens jaarwedden der ambtenaren van den Burgerlijken Stand wordt geraamd: voor den eersten ambte naar J. van Reenen f 50, voor den tweeden ambtenaar G. J. H. Fijr f 200, voor den derden ambtenaar G. Taapten f 100, totaal f 350. In verband met het bij Raadsbesluit van 20 October 1.1. aan N. J. Punt met ingang van 1 Januri 1923 ver leende eervol ontslag als Ambetaar van den Burgerlijken Stand, is het aantal ambtenaren teruggebracht van 4 op 3. Burgemeester en Wethouders achten hét bi li ijk en gewenscht dat het in verband met dit ontslag be schikbaar komende bedrag van t 50 wordt gevoegd bij de jaarwedde van den derden ambtenaar, die vrijwel alle huwelijken vojtrekt en wiens te genwoordige jaarwedde niet in ver houding is tot de groote verant woordelijkheid, welke Hij als amb tenaar van den Biurgl. Stand heett te dragen. In verband hiermede stellen B. en W, voor de jaarwedde van den der den ambtenaar (G. Taapken) met in gang van 1 Januari I9z3 te verhoo- gen met f 50 en diemengevolge te brengen op f 150. De vaststelling der jaarwedde geschiedt door Ged. Sta ten, zoodat indien de Raad met het voorstel van B. en W. medegaat, evengenoemd voorstel aan Ged. Sta ten zal moeten worden gedaan. De commissie is het met dit voor stel niet eens en wen scat het salaris van den 3en ambtenaar niet te ver- hoogen, het totaal van dezen post zou dus worden f 300. B. en W. zeggen in hun memorie van antwoord dat zij bij hun voor stel blijven. De heer Apeldoorn merkt op, dal de 4e ambtenaar bedankte wegens on voldoende werkzaamheden, moet nu ue 3e ambtenaar die deze werkzaam heden overneemt, weer als vroeger kei «nOo* b-cofcmdc kcdrag" ->xrl- vangen? dit zou toch juist onbillijk zdjn. Het voorstel van de commissie wordt aangenomen met de commis sieleden, n.l. de heeren Swaan, Baltus, Apeldoorn en Bogtman als voorstem mers. Voor Raadhuismeubelen zai ver moedelijk noodig Zijn: Linoleum voor de Raadzaal f 350, 4 nieuwe stoelen (in verband mei uitbreiding in 1923 van het aantal Raadsleden) f 100, deurmatten in gangen f 3o, gordijnen, reparatie, ver nieuwen en wassühen f 25, onvoor ziene uitgaven f 40, totaal f 550. De commissie wil in plaats van een kostbaar vloerkieed in kurklino- leum een coco,smat.en-kieed, dat kost slechts f 3 en geeft dus een niet onbelangrijke besparing B. en W. zijn het in hun memorie van antwoord met dit voorstel niet eens, kurkilnoleuin is veel duurzamer dan is men ineens van de kosten af. Het voerstel der commissie wordt aangenomen met 4 regen 2 stem men, vóórstemmers de commissiele den. Voor het bijhouden en bijwerken der leggers en plans der wegen wordt f 3J0 geraamd. De hieraan verbon den kosten zullen zeer zeker belang rijk hooger zijn Daar het bijwerken evenwel zal geschieden door den tfj- d dijken ambtenaar Jb. van Exter, wiens jaarwedde op den post volgnr. 80 wordt geraamd, is een bedrag op dezen post van f 3J0 voor aan schaffing van materieel voldoende. De Commissie stelt voor den tijde- lijken ambtenaar 1 Apiril a.s. eervol ontslag te verleenen en deze post i 3J0 hooger te ramen, ten einde met behulp van een losse kracht dit werk te kunnen verrichten. De heeT Apeldoorn vindt hét tret- fend dat nu weer diezelfde post op de begrooting komi, moet daaruit blijken dat het werk niet gebeurd is zooals vorig jaar door den Raad is opgedragen? Alls spreker deze be grooting nagaat, dan lijkt het hem telkens of er met de pet zoo maar naar gegooid is, het is precies een middagkarwe.tje. Telkens en telkens moest de commissie posten noodza kelijkerwijze verlagen, maar als dót noodig is, waarvoor hebben we dan onzen gemeente-opzichter? want "de Raad is ten slotte wat dit punt be- terff, toch samengesteld uit leeken. De Voorzitter merkt op, dat er veel toezicht noodig is en dat bo vendien de administratieve werkzaam heden ontzettend vergroot zijn, dat is de reden waarom voor dezén amfcte naar nog steeds een post op de begrooting voorkomt. De Keer Baltus gaat niet acooord 'met Het zioo maar ontslaan van een van 29 Nov. 1922. Opgave van de Nederlandsche Landbouwbank. Bijkantoor Alkmaar v.h. MULDER QUA_X. (Ontvangen per draadlooze teletoon). VORIGE KOERS. KOERSEN VAN HI'HliN 11'/ uur I 2 uur 3 uur iificiee'k BERLIJN Bankpapier PARIJS M Bankpapier BROSSEL Bankpapier WEENEN Bankpapier LONDEN Bankpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHKIPTIANIA - BAZEL ROME NEW-YORK 2.95 17.42^ 15 97V4 0.0037^ 11 42», 68 20 51 45 46 80 47 25 11 80 2.52'/, 0.0299 17.50 16.10 0.0040 11.421/, 68 15 51 55 46 70 46 95 12.05 2.52Vj 3 10 1755 1620 0.0037 11.42Jt 68.15 51.60 46 65 46 85 12.05 2.527, 315 17.52^ 16.17fc I H137 l/j II 42 68 20 51 60 46 75 47.05 BEURSOVERZ1CHT. DRAADLOOS. AMSTERDAM, 29 Nov. De marlfit had alweer een zeer stil ver'nop en oij gebrek aan zaken brok kelden de koersen in verschillende af de^.higen af. De berichten van de Koloniale productenmarkl blijven gunstig luiden Dit alles vermocht de effec- tenmarkt echter niet te stimuleeren, ook niet hel herstel, dat de New- Yorksche Beurs gisteren vertoonde. Aaudcelen Koninklijke Olie waren bij gisteren niet veel veranderd, echter aan den eenen kant SuikeraandeeldE iets lager dan gisteren zakten en bet verdere verloop der beurs in Aan- deelen in Koninklijke en Nederl. Ind. Handelsbank zoo goed als onveran anderd, Sclieepvaartaandeelen iets lager, niettegenstaande de toestand in het cSheepvaartbedrijf iets beter is. Rubberaandeelen moeslen van het revance van gisteren een gedeelte prijsgeven. De prijs van het product Londen was iets lager, doch nog steeds met koper Gewone aandeeleu Jurgens slechts weinig beneden gisteren. De Amerikaanache in navolging van Wallstreet iets beter. Prolongatie 4 pCt. ambtenaar. Zal bij den volgenden post behan deld worden. Op dezen post worden verantwoord lo. de jaarwedde van den klok kenist bij Raadsbesluit van 23 Dec. 1919, vastgesteld op f 180; 2o. de jaarwedde van den tijdel ij ken ambtenaar Jb. van Exter, n.l. 52 maall f 40 is f 2080, tot. f 2260. De Commissie stelt voor dezen rost met het salaris van den heer v. Exter te verlagen en te brengen op t 700 voor het aanstellen van een losse kracht. De heer Baltus is hét niet eens met dit voorstel der commissie. B. en W. zeggen in hun memorie van antwoord, dat van vermindering der werkzaamheden geen sprake kan zijn en bezitten de overtuiging dat deze post in verband met de vorige moet gehandhaafd Wijven. De heer Baltus is stellig overtuigd Hat mpn van Exter niet missen kin" en licht z'ijn meening toe door te wijzen op de kilometers lange be- liarde wegen enz. die veel toezicht vereisChen. Het voorstel der commissie, in stemming gebracht, wordt met 3 te gen 3 stemmen aangehouden. Vóór de heeren Bogtman, Swaan en Apel doorn. Op den post onderhoud van hui zen, torens, poorien en dergelijke, wordt verantwoord een post befrei- fende de woning Baretta aan de Ka- rel de Grootelaan: aanbrengen schoorsteen met man tel in achterkamer van die woning t 250, diverse onderhoudswerken f 50. De commissie vindt deze post sdiro meKjk overdreven en is van oor deel, dat voor f 75 heel gemakkelijk een schoorsteenmantel kan aange bracht worden. B. en W. stellen in hun memorie van antwoord voor deze post tót f 100 te verlagen, wat goedgevonden wordt. Bij den post ortdefhoud van we gen en voetpaden stelt de commissie voor het bedrag van f 350 voor 140 M3. zand te verlagen met f 100 en over het totaal het geraamde bedrag van f 11500 te verhoogen met f2250. B. en W. gaan hier in zioverre mee acooord dat zij het totaal wil len brengen op f 14000. Zij willen f 5000 behouden voor de werkverschatfing door onderhoud en uitbreiding der wegen. De heer Bogtman meent, dat B. en W. er maar naar gooien, telkens is hun raming te hoog. De heer Baltus antwoordt, dat we nie meer moeten uitgeven dan noo dig is, maar als we te laag gaan ra men, dan zitten we bij het minste in zak en asch'. Het voorstel van B. en W. wordt aangehouden met 3 tegen 3 stem men; stemming aisboven. Bij den post onderhoud van wan delplaatsen en plantsoenen enz. merkt de commissie, dat beter was de le vering van boomen aan te besteden. B. en W. willen de boomen in eigen beheer planten. De heer Baltus is absoluut tégen eigen beheer, men h'eett veel meer garantie door een aanbesteding. De heer Apeldoorn wil hier nog aan toevoegen, dat als een aanbeste ding gébeurt, daarbij de bepaling dient gemaakt te worden, dat men voor het aanplanten arbeidskrachten uit Bergen moet gebruiken. De heer Bogtman steunt Het voor stel Baltus, dat Z. h. st. aangeno men wordt. Voor gewoon onderiióud van de gemeentelijke begraaf ^plaatsen aan de Schoolstraat en aan den Kerkedijk, wordt gerekend noodig te zijn een 'bedrag van f 200, kosten van be graven f 50, onderhoud en aankoop gereedschappen f 25, onderhoud ge- oouwen, hekken, poorten enz. f 5C\ voor een tafeltje en stoelen in het wachtlokaal t 125, onvoorziene uit- ven f 50, totaal! f 500. De Commissie w.l deze post tö f 450 verlagen en geen stoelen aan schallen. B. en W. stellen voor het genoem de bedrag te handhaven maar zij zullen met de wenschen der commis sie rekening houden. Goedgevonden. (Wordt vervolgt.) GETROUWD: Cornelis Adrjaan de Ruiter en Wou terijntje Neeltje Eiland. Jan Corne lis Dirk Gerard K-es en Maria BaiAei Homke Jorrit?ma. Simon Marie Spruit eu Maria Elizabeth vau dei Haan. GEBOREN: Tjitske, d. v. Henri Paul Victor Plan- fema en Cornelia Anna Zweedijk, POODELIJK ONGEVAL VEENDAM. 29 Nov De arbeide» Klaas Bekkering geraakte onder' eer houtwagen, waarvan de paarden op nol geslagen waren. Hij werd onmiddellijk gedood. K. Bekkering waa een zee, oppassend werkman DE IERSCHE GRONDWET. LONDEN, 29 Nov. Het Lagerhui heeft gisteravond in laatste lezing he* wetsontwerp betreffende de Grondwe van den lersciien Vrijstaat behandeld Na behandeling in het HoogerhuU za het wetsontwerp waarschijnlijk Maan dag ter goedkeuring aan den Konin{ worden voorgelegd. DE TERECHTSTELLING DER OUD MINISTERS VAN GRIEKENLAND BERLIJN, 29 Nov. Het verluidt, da tengevolge van de terechtstelling van de ter dood veroordeelde oud-minis Lers te Athene, Engeland. Frankrijk ei de Vereeuigde Stalen aan Griekenland geen financieelen steun zuilen verlee nen. 1 DIPLOMATE BETREKKINGEN VERBROKEN ATHENE, 29 Nov. De Engelsche ge zant heeft de Grieksehe regeering me degedeeld, dat de diplomatieke betrek kingen met Griekenland zijn verbro ken. MINISTER RUIJS. DEN HAAG, 29 Nov. Minister Ruij» is uit Limburg, waar hij wegens ern- sijge familie-omstandigheden vertoefde Ie 's-Hage teruggekeerd in verband me de neden aanvangende behandeling der Grondwetsherziening in de Eerste Ka mer EERSTE KAMER. DEN HAAG, 29 Nov. De Eerste Kamer heefi heden een wetsontwerp Lot wijziging vau bet invoeren van si garen aangenomen met 33 tegen 8 st DE VLOOTWETCOM MISSIE DEN HAAG, 29 Nov. De Mi ruste van Marine installeerde hedenmiddag de Vlootwetcommissie met een rede voering, waarop de voorzitter, de heer R. J. II. Patijn, met een redevoering antwoordde. AMSTERDAM, 29 Nov. De aardappe- lenprijzen waren hedenAndijker blau we f180, Zeeuwsche blauwe f2.60— r2.80, 'idem bonte f3—3.10. idem et genh f jj.501.80, idem bl. eigenhei mers r 160—2. Aanv. 2 ladingen. AMSTERDAM, 29 Nov. Veemarkt. - 19 övette kalveren 1© kw. fl.80-l.9Q 2e kw. r 1.50, 3e kw. f 1.20 per K.G.-, •13 nuchtere kalveren f1520 p. stuk; 511 vette varkens le kw f 1.18—1.20, 2a kw. f 1.16-1.17 per K,G ecli, ge$

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 6