Zondag geopend. 11. Aikiaarstli faresiliuis. Zondag a.s« 2 uur ALCM.VICTRIX Sr "tc" gm- l HOORN. ingezonden Hflededoeiinsen. Langestraai 24. achterstraat 49 ILHMfli I. een Interview mat St. ËiÈGOiaas. P1IMEÜRD. Een St. ülcoïaas-verteüing HANOIL il MARKT. I F. 0. I de W.eringermeei 1 droeg jan is het kanaal seen wensch meer. doch een eisch, een noodzakelijkheid en zal de ver dere doorgraving zeer zeker ge schieden, om comra'T~atie te verkrijgen. Mogen wii hopen, dat met de uitvoer1 ng d werken, ook uit een ander oogpunt, niet al te lang gewacht wordt. PROVING" ALE STATEN NOORD HOLLAND. Gisteren werd de zitting der Prov. Sla i en van Noord Holland voor gezet Ged. Staten hebben hun voorstel inzake heffing van opcenten ge-wij sigd in den zin van het amende ment van den heer Verlam en stel len dus nu voor, dit de provincie in het dienstjaar 1923 voor dat jaar zal hellen: 20 opcenten op de ge bouwde en do ongebouwde eigcm'o n- men en op de personeel» belast.ng en 10 opcenten op de Rijksinkom- stenbeiasting, belastingjaar 1923—'24 en op de vermogensbelasting, zalfde belast ngjaar Het woord was nu aan Ged, Sta'en. Do heer Michels (Ged. St.) zegt, dat de algemeene beschouwingen naar zijn meening niet hebben ge geven, wat men er van verwachtte. Van een provincialen ge/jond'ieids- dienst wil spr. niets weten. Spr. be twijfelt uo' of het bouwen van klei ne z'eken'ruizen ten pia t. nlande wel aanbevelenswaardig is. Beter is het groote centra te hebben met een goed georran.seerden buitendienst. De heer Van Lennep (Gid. St.) zal eerst bespreken den nood in den tu nbouw. Het voorstel van de heeren Westerhof en Van de .Vall is zooais liet daar ligt, onaannemelijk. Maar Ged. Staten willen aan de ge lite wensohen tegemoet komen. Zij willen een post op de begrooting brengen van f200.000 voor bijdra gen ter bestrijding van den nood in den tuinbouw. Ged. Staten loopen dus vooruit op het advies van den Tuinbouwraad. De hoer Ketelaar (Gad. Si.) merkt ten opzichte van het vernielen der wegen door .provinciale auto's" (van de bedrijven) op, dat die auto's in dienst zajn van het algemeen belang Er bestaan overigens voorschriften voor de snelheid enz. der provincia le auto's. Er is gevraagd: kunnen Ged. &t. de gemeentebesturen niet opwekken, om wat te doen aan de bestrijding van de werkloosheid. Spr. zal dit in het college ter sprake brengen. Wat de loonen betreft: het Rijk geeft alleen subsidie, wanneer het door het Rijk vastgestelde loon wordt uitbetaald. Dit brengt Ged. St. en gemeentebesturen in moeilijkheden. Nu het „'millioen-voorstel" van den heer Ceton. Spr. is zeer bevreesd, dat als men zoo royaal is, liet Rijk in 't geheel n.et moor zal willen helpen. De hew Hendrix (Ged. St.) betoogt dat Ged. St. n.et van een provinciaal gasbedrijf willen weten. De opmerking van'dr. De Har togh, dat er voor het waterleidings bedrijf op het platteland meer pro paganda moet worden gemaakt, heeft spr. verbaasd. Reeds de helft van de voor aansluiting in aanmerking ko mende gemeenten zijn aangesloten. Spr. gelooft, dat de te kor ton jxi n der zu.len worden en op den duur zullen ver-anderen in overschotten De heer GERHARDT (Ged Stalen) zal het standpunt van Ged. Staten uit eenzetten inzake de opcenten. Toen de begroot mg moest worden opgemaakt gebood de voorzichtigheid 'het zekere voor het onzekere te nemen Het wa> toen nog niet zeker, dat dé gunstiu verwachtingen, die men van het p j= N. had, zouden bewaarheid worden' Het saldo 1920 van het P. E. N. van f 1 900.000 voor belastingverlaging u gebruiken, was dus toen nog niet raad zaam. Ged. Stalen hebben zich nu bevoegd en verantwoord geacht tot «enige verlaging over te gaan. Spr Reeft de heeren Kooiman en Verdam in overweging, hun voorstellen in te trekken. Aan den heer Bomans, die geklaagd had, dat er te weinig katholieke amb tenaren zijn, antwoordt spr, dat he i niet aangaat bij een benoeming altijd «en onderzoek in te stellen naar het geloof van den ie benoemen ambte naar en naar hel geloof van de andere 'eeds werkzame ambtenaren, opdat ei 'venwicht komt De heer BOMANS, interrumpeert. "U moet er geen lolletje van maken!' De heer GEKHARDT protesteert le- tegen d^e interruptie I>e Woensdag r en lieer Bomans gemaakte op Na de pauze zegt de VOORZITTER te hoiHïn oal de heer Bomans uo- zal terugkomen op zijn tweede inter ruptie in de ocbtendvergaderiiig Ik Wijf er toen bij!" Hierna volgden de replieken De beer WESTEHHÖi- deelt'mede at hij en de heer v. d. Vall hun voorstel intrekken. Ook het amendement-Verdam c.s. wordt ingetrokken, evenals het voorstel Kooiman c.s. De heer CETON zegt, dat hij zijn voorstel niet kan intrekken. Na sluiting van de algemeene be raadslagingen wordt het voorstel-Ceton verworpen met 52 tegen 5 stemmen. De itegroo'ing wordt aangenomen. De hoer BOMANS vraagt het woord voor een persoonlijk feit Spr. heeft ten opzichte van de be noeming van ambtenaren alleen een feit willen constateer en en dat feil blijft hij volhouden. Hij heeft Ged. Sta- en mets willen verwijten en kent den heer Gerhardt als een eerlijk man. 11 jj handhaaft echter volkomen wat hij in eerste instantie gezegd heeft. De VOORZITTER zegt, dat, nu dui delijk is geworden wat de heer Bomans met zijn interruptie ,Ik biijf er bij" bedoeld heeft, hij het persoonlijk Feil gesloten ach,. Een adres van de Land- en Tuin- bouwnrbeidersbon d „St. Deus Dedit" 'ragende bespoediging van de droog making van de Westeinder Plas, wordt nog in handen van Ged. Staten ter al- doening gesteld. MALARIABESTRIJDING MUGOENVERDELGING. Begin Januari van hel volgend iaar zal voor de derde maal de muggenverdelging van overheids wege op de gebruikelijke wijze ter hand worden genomen, .en ver moedelijk, met het oog ,op de kas ten voor de laatste maal. Het Staatstoezicht op .de Volksgezond heid acht trouwens dan de wijze van verdelging voldoende bekend en vertrouwt, dat een ieder en speciaal de veehouders het groo- nut en belang dezer bestrijding vol komen beseffen zullen en zoodoen de zelve hiertoe op geregelde til den zuilen overgaan, waarbii van overheidswege op alle medewer king en voorlichting kan gerekend worden. Een der beste middelen om ziek ten bii mensch en dier te voor komen en voorkomen is beter dan genezen is het betrachten der grootst mogelijke zindelijkheid Een van tijd tot tijd toegepaste be sproeiing der stallen met lysolop- iossing waardoor naast muggen ook alle verder ontuig wordt ver nietigd is een zeer gemakkelijk toe te passen zuiveringsproces, waar door ongetwijfeld de algemeene gezondheidstoestand bevorderd zal woden. Ten einde deze belangen nog meer ter Aigemeene bekendhéid té brengen is door het gemeentebe stuur te Edam op verzoek van genoemd Staatstoezicht aan de on derwijzers ter plaatse een vlug schrift toegezonden waarin een en ander is omschreven en is verzocht ook de leerlingen bii het onderwijs met den inhoud in kennis te stel len SCHERMERHORN. SCHERMERHORN. - Baldadig heid. Heeft men de vorige week Dij verschillende personen een ruit ingew worpen, thans heeft men afweer ■letzelfde feit geconstateerd, ditmaal o-p het late avonduur. De politie z'ij toch vooral op 'baar ,.qui vive" want het is meer dan treurig. WINKEL. WINKEL. Plaatsing. Onze vroe gere plaatsgenoot, de eerste luite nant P H. Oudt, wordt op 1 Dec. a.s. geplaatst bij het 21e regt. infan terie te Amersfoort. 'T VELD—NIEUWE NIEDORP. R K. Kiesvereeniging. De R. K. -iesvereeniging „Kiesrecht is Kies plicht" vergaderde ten lokale van den heer H. Schiebroek. De WelEd. Heer J. A. Rhode, Voor; it er, opent met gebed en den t-r.nstel .ken groet en roept de aan wezigen een hartelijk welkom toe. spr. hoopt, zooaIs dit bij deze kies vereeniging gebruikelijk is, weder om op een gezellige toon te mogen vergaderen. Vervolgens memoreert de Voor- dt er de schitterende uitslag der 5 Juli-verkiezingen; dat alleen is even wel met vo.uaende op onze polpieke eenheid rust als "t ware een zekere beklemming, het deugt nog niet ge- teel, niet zoozeer in de regeerings- lichamen, maar bij ieder indivudieel De Voorzitter brengt hulde aan liét ge in.-raadslid de Groot, als eenigste Katholiek raads'id in deze gemeente die zoo openhartig zijn Roomsclié opinie in genoemde functie tot uiting brengt Niet alleen door ons maar ook in naburige plaatsen wordt een dergelijk optreden toegejuicht. De heer W. Leegwater, secretaris, leest de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Na lezing van de bekende circulaire van het Stafenkieskringfresfuur Hel der, betreffende de candidaatsteiling voor daf bestuur, wordt hiertoe over gegaan. lntusscffen komt de Zeer Eerwaar de Pastoor ter vergadering en wordt door den Voorzitter verwelkomd. De voorgestelde candidaten worden vrijwel allen overgenomen, doch aan gezien slechts e'en vrouwelijke can- didaat door het bestuur wordt ge noemd wordt op voorstel van den heer Jb. de Groot goedgevonden 2 vrouwelijke candidaten voor te dra gen. Gekozen worden de heeren Nij- pels, Heider; Burgem. Harenkarspel., v. Nuland, Scihagen; Kramer Z.-Scfiar woude, Jong, Zijdewind. Jansen, An na Paulov. na. Rhode, Nieuwe Nie- dorp en de dames Smeets—Snel, Hel der en Schut - Vlaming, Sch'agen. Op voorstel van het bestuur wordt met algemeene stemmen besiojen een verzoek te richten aan de Redactie van het Noord Holï. Dagblad om in 't vervolg de raaasverslagen der ge meente Nieuwe Niedorp zoo volledig mogelijk te plaatsen. De rondvraag leverde niets op, waarna de Voorzitter onder dank de vergadering sfoot met gebed. „HOFDIJK" Volgens loopende geruchten is er prahe de vroeger in Hoorn zoo alge meen bekende tooneelvereeaiging „Hofdijk", welke een groote reputatie had niet aheen in- doch ook buiten Hoorn, wederom le doen berlven UITVOER VAN VEE. Japarmeezen, die hier aanwezig wa ren en koejeu aankochten voor Japan, hebben door lussohenkomst van den heer Visser in „De Roskam" gisteren een twintigtal exemplaren afgeleverd, terwijl binnenkort nog mnerdere prachtexemplaren zullen volgen. Voor onze veehandel geen ongeluk kig verschijnsel „ROOMSCH STREVEN." Naar we vernemen hebben de plan nen van „Roomsch Streven", ten doel hebbende een liefdadigheids-uitvoérlng te ofganiseeren voor het St. Jans-Gasl- hui3, een vasteren vorm gekregen en zal hoogstwaarschijnlijk hiertoe wor den overgegaan DISTRICTS-AK'BEIDSBEURS HOORN. Telefopn 141 Aangeboden A. Mannen: 1 kalkbrander, 1 letter zetter, 2 betonweikers, 15 grondwer kers, 3 metselaars, 7 opperlieden, 7 schilders, 10 timmerlieden, 2 voegers, 1 behanger-sterteerder, 1 slucadoor, 5 houtbewerkers, 7 goudsmeden, 1 ma chinist, 1 electrioien, 1 smid, 1 bank werker, 1 meiaaldraaier, 1 leed. ma chinist, 1 boekbinder, 1 cartonnage- werkcr, i landarbeider, 3 sigarenma kers, 1 winkelbediende, 1 varensgezel 2 kantoorbedienden, 1 kleermaker, 1 graveur, 62 lo.'se werklieden. B. Vrouwen; 3 winkelbedienden, 1 kantoorbediende, 1 dagmeisje, 1 dienst bode, 1 werkvrouw. Gevraagd. A Mannen: 1 leerL metaaldraaier. B V rouwen: 1 fabrieksmeisje, 1 dienstbode, 1 werkvrouw GEVONDEN VOORWERPEN. Een boodschaptascn met inhoud, 3 portemonnaies inh eenig geld, twee stukjes band, een zilver ringetje, een kinderjasje, een ledige portemonnaei, een vulpenhouder, een sierspeld, een bril in étui, twee sleuteltjes, een eend, een stuk van een rozenkrans, een gonjezak met innoud, een horloge mei polsriempje, oen beursje inh. eenig geld. Alleen gesloten van 1 tot 3 uur- Aangemoeuigu „c .iet genoegen dat wij de vorige we&x ge tod h'efcbti. van onze nachtelijke inspectiereis en door de vriendelijke .voorden die de goede oude Heil.ge ons toevoegde (mne kan nooit we.en) z'iju wij heden ten tweede male St. Nicolaas gaan opzoeken en hij was ook nu dadelijk bereid ons op zijn .zwerftocht mede te nemen. Daar ging het dan met een vaartje waaidoor we ernstig begonnen te vree zen voor het geval dat wij onverhoeds tegen een of andere schoorsteen mochten aanhotsenGelukkig.ijk is er voor de lucht nog geen maxi mum-snelheid bepaald en wij konden ongehinderd onzen gang gaan, zon der last van torens, sohoorsteenen of verkeersagenten te ondervinden. Het eerste magazijn waar wij langs den 'bekenden weg naar beneden zak ten was dit van den heer A. BRASSER aan de Laat„Och, och, wat een voorraad", dit was de uitroep die inSt Nicolaas zich liet ontvallen toen hij de stapels manufacturen zag waar over hier beschikt wordt. „Niks geen moeite om een keuze te doen'" grinnikte Zwarte Piet eti meteen ging h'ij' zijn gang op aanwij zingen van St. Niooiaas, toen we hier klaar waren, togen we rechtstreeks naar het Fnidsen bij den hleer G. W. VAN VEEN en direct al toen we vasten grond' onder ons voelden was hef ons dui delijk dat SI Niooiaas hier een be zoek bracht met de bedoeling, eens lekker te smullen, geen wonder ook want waf ons onder de fanden kwam mocht er zijn echt delicieus. „Als geen journalisten waren, zouden we... St. Nicolaas willen zlijn, al was het aheen maar om af cn toe eens in dergelijke zaken te kunnen neerstrij ken". Ziedaar onzen gedadhtengang Chue tocht verder doorzettend kwamen we met een smak ferecht in de zaak terecht van den Weer D. A. DEKKER, St. Annas traaf. Schoenen, van de meest grarieuse modelien, écht- noe g i zóó dat ze aan de dames voetj- jes nóg meer elegance geven en daar door een niet-onbel angrijke factor worden in het damestoilet tot de mooiste moderne heerensfibenen en stevig werksdhoeisel vonden we hüer te kust en te keur. Na het op maken van de lijst verdwenen we weer even geheimzinnig ais we ge komen waren en zochten op Het ma gazijn van den heer P. DE GRAAF aan de Breedstraat, waar we zooveel verdheidenWeid in de meest gewilde iietsen-modehen en -merken vonden, dat St. Nicolaas ronduit bekende dat hem Wet koopen gemakkelijk was. want je had ze zoo maar op te schrijven. Een lekker sigaartje werd opgesto ken in het magazijn van den heer SLOTEMAKER aan de Heerenstraat en onder het ge not van het narcotisch kruid konden we inzage nemen van den bes-nikba- ren voorraad, die zóó meeviel,, dat Zwarte Piet verklaarde, niel één merk te kunnen opnoemen, dat hier niet vertegenwoordigd was. Bij de Fa. KUHNE in de Boterstraaf zagen we dat het gelaat van St Nicoiaas mei een heel bijzondere glans overtogen was, en we begrepen het dan ook hleel spoe dig, want de religieuse artikelen das hier verkrijgbaar Zijn, stemden Wem vroom en voerden hem in gedach ten voor een oogenMik weg van de aarde. Plotseling wendde hij zich1 tot ons en met een stem, die niet vrij was van aandoening, zeide hij: „Wil je wel gelooven, dat een geschenk uit deze collectie, al is het nog zóó klein, aangenaam is nan God. en heil brengi zoowel aan den gever als aan die het ontvangt?" Wij beaamden dit ten volle en gin gen verder met Sint Nicolaas mee naar de zaak van den heer S. BOUMA. stoffeerder aan hei Verdronken Ourd, waar onze oogen verzadigd werden bij het zien van de tallooze nuttige cadeaux, waaruit Sint Nicolaas een keuze deed, die menig huisvrouwtje in verrukking brengen zal en waar ze misschien nog wel jaren lang ge not zal aan hebben. Blij mej. de Wed. v. EIJK aan het Luttik-Oudorr werd bewon derd de zeldzame en keurige oo.lectie uurwerken. Sint Nicolaas was van avond erg spraakzaam uitgevaren en het verbaasde ons dan ook heeie- maal niet hem te hooren zeggen: „Ik ben niet meer aan tijd gebonden, omdat ik tot de Eeuwigneid behoor, maar als ik persoonlijk een uurwerk noodig had, zou dit voor mij een adres Zijn, waarvan ik overtuigd ben wat goeds voor mijn geld te kunnen koopen." ST. NICOLAASFEEST BOND VAN GROOTE GEZINNEN. Zondag a.ns. zal Sf. Nicolaas en Zijn knecht te Purmerend komen en zal een bezoek brengen aan het Pa tronaatsgebouw, alwaar hij aan de kinderen van de leden van den bond van groote gezinnen een feestje zal aanbieden. St. Nicolaas komt vanuit de Beem- ster te ongeveer half drie en Cres cendo zal hem door de stad ge leiden. Z'iju route zal genomen wor den langs Beemsterburgwal, Wester- straat, Nieuwstraat, Gouw* Heeren gracht, Koemarkt, Du bh -buurt. Breed straat en zoo naar het P&tronaa.s- gebouw. Sint Nicolaasavond! Liep alles op rolletjes, zooals het in prettige geheim zinnigheid berekend was, dan zou het familiepartijtje der Vervorens het pret tigste, het heerlijkste St. Nicolaasfeest worden dat ze ooit hadden gevierd. Welke surprises waren er al bedacht? Wie moest er in 't. ootje gen..nen worden? Er werd gefluisterd en ge lachen, maar wie niet ingewijd was, kon er al vast zeker van zjju, dat de oplossing van het raadsel wel op een heel leuke vcirssing zou uitdraaien. Mevrouw Ver voren gaf in de keu ken nog enkele aanwijzingen voor het souper dat den avond besluiten zou en ging dan naar de huiskamer, waar alles voor de ontvangst der gasten reeds gereed was. Bertha, de oudste dochter, en Wies, de jongste van de vijf kinderen, waren handig bezig met een bloemenmand te vullen, 't Zou 'n geschenk zijn voor hun schoonzuster, die met Jan wel aanstonds komen zou. Een prachtige gouden armband werd in den hengel der fraaie mand gebor gen en daarmee was de eenig bedachte surprise gereed. Mevrouw Var-voren stond er ver baasd over. Ze haastte zich Tom en Frans, die bezig waren hun fietsen op te pompen, even te zeggen, dat de bloe mentnatitl eindelijk afgewerkt was. Da' broers mochten ze nog even zien, maar vlug, want Cor werd ieder oogenblik verwacht. Terwijl hij zijn lange Goudsche pijp smookte, keek papa Vervoren met vergenoegden blik naar de prettige drukte om hem heen. Hij was een kal me goedaardige man, met uitstekende hoedanighedenmaar een beetje zon derling. Zijn oigenaardige gewoonten en ideeën hadden hem het leven al vaak lastig gemaakt. Zoo was hij uiterst beducht voor 't getal dertien. Een kraai op het dak was hem een slecht voortecken. Een bloem buiten haar tijd bracht wis en vast een onge luk. Vooral had de heer Vervoren 'n afkeer var zalfjes en poeders en pil len. Een flesch medicijn beschouwde bij met hetzelfde wantrouwen als een wilde Afrikaner den hem aangeboden dronk van een blanke. Apothekers vond hij onsympathieke menschen. Met ziekte had hij nooit kennis ge maakt en voor lichte ongesteldheden had mevrouw 't nog altijd kunnen vin den met bekende huismiddeltjes. De gedachte dat hij nog wel eens zoo'n vreeselijken dokter noodig kon heb ben, en zijn heil dan moest verwach ten van poeders of pillen of vreemd gekleurde fleschjes met zoet of bitter vocht, was hem zoo akelig als een nachtmerrie Een buwelijkscandidaat voor zijn mooie Bertha kon in zijn oogen geen genade vinden, alleen omdat hij onge lukkigerwijze apotheker was. Louis en Bertha hielden veel van elkaar. Me vrouw Vervoren zou niets tegen het huwelijk hebben gehad; er was hoege naamd geen reden om Louis Hensen niet tot schoonzoon te wenschen en bij de heele familie was hij welkom. Mijnheer alleen was er niet over te spreken, Hensen was apotheker, dus basta! Was het wonder dat de kinderen papa Vervorcn's bezwaren niet zoo heel ernstig opnamen? En dat ze be sloten hadden, hem met St. Nicolaas eens duchtig in het zonnetje te zetten en tot heil van twee minnende harten zijn zonderlinge eigenschappen eens duchtig tegen elkaar uit te spelen! Buiten hield een rijtuig stil. Nota ris Dunkel, een broer van mevrouw Vervoren met zijn echtgenoote en zoons en dochter stapten uit. Slechts even later kwamen Cor en Jan. De kring was nagenoeg voltallig. Alleen Oom en tante Vervoren, een echtpaar zonder kinderen, lieten zich nog wach ten. De goede toon ontbrak nooit in de familie en de pret was er nu ook t. e dig. De eene surprise volgde de an dere en 't waren telkens nieuwe ver rassingen. Een vroolijk geschater met de noodige plagerijen vulde de druk ke gesprekken aan en alle handen hadden werk aan 't uitpakken van doosjes en mandjes. Hoe die goede Sint toch allei verlangens wist te be vredigen! „Hoe dikwijls heeft vader nu al op zijn horloge gekeken," dacht Frans. Terwijl Wies haar zoo juist ontvan gen fraai in chagrin gebonden mis saal bij de andere geschenken voegde zei ze: „Wat jammer nu toch, dat oom en tante Vervoren er nog niet zijn; ze missen zooveel van don heer lijken avond." „Al by achten! Zouden ze nog wel komen", antwoordde Tom. Nog geen tien minuten later werd voor mijnheer Vervoren een briefje ge bracht, een bericht van zijn broer iat ze 't er liever niet op waagden zich aan de mistige avondlucht bloot te stellen. „Ja, tante moet heel voorzichtig zijn voor kou vatten"', zei Jan. Na een praatje over de ziekelijke tante vroeg mijnheer Vervoren met een bezorgd gezicht: „Heeft niemand er nog aan gedacht: „Heeft niemand dertienen zijn?" „0, ja, waarlijk, dertien! 't Onge luksgetal!" Als was er in de buurt een bom gevallen, vloog plotseling alle vroolijkheid heen. De meerderheid van 't gezelschap was op de hand van mijnheer Ver voren; 't getal der tien bracht altijd onheil. De een wist er dit van, de ander dat. Hee] wat sombere tonneelen werden er opge hangen over de rampzaligheid van 't ellendig getal dertien. Angstige blik ken gingen naar den spiegel. Wie van de dertien onder den spiegel zat, was immers ter dood veroordeeld! De feestelijke St. Nicolaasavond dreigt in saaie kalmte over te gaan. Weer werd een surprise binnenge bracht, doch neen 't ging niet meer van harte, 't Versomberd gezicht vati mijnheer Vervoren was meelijwek kend. Van een gezellig soupertje kon nu ook geen sprake meer zijn. Met dertienen aan tafel, 't was om van te rillen! Daatje, de dienstbode, tikte tegen de deur. „Er is een groote mand gekomen van St. Nicolaas, ze staat in de vesti bule, maar ik kan ze onmogelijk dra gen", boodschapte het meisje, „ze is zóó zwaar, ik kan ze niet eens op tillen." „Best Daatje", knikte mevrouw met haar gewone vriendelijkheid, „de hee ren kunnen ze wel halen." Na een oogenblik droegen Frans en neef Henri de kolossale mand, die voor Bertha bestemd was, naar bin nen. „Nou, nou", zuchtte neef vermoeid, „jij hebt nog niets gekregen, nichtje, hier hebt ge nu zeker alles tegelijk, denk ik." Nieuwsgierig begon Bertha de mand los te maken. Met vragende blik ken keken allen toe. „0", riep Bertha opeens verschrikt Steefseiie bliksoa gingen van 'de; genen die in het geheim waren inge wijd, naar het gelaat van den hee' des huizes. Hoe zou hjj het opnemen? Je kon toch maar nooit weten.... Waa het misschien niet een beetje gewaagd geweest? Daar opeens ging het deksel om hoog, en boven den rand van de mand vertoonde zWtde lachendte kop van Louis Hensen, den apothe ker. Allen klapten In de handen: „Hoe zee, de veertiende man brengt geluk aan", klonk het. Terwijl Bertha hem lachend er schreiend tegelijk de hand reikte, sprong Louis uit de mand en trad. door Bertha geleid, nu toch wel wat zenuwachtig op den heer Vervoren toe. Deze was opgerezen en 't werd van alle kanten met een zucht van verlichting begroet heette den jor. gen apotheker hartelijk welkom. „Ik geef mij gewonnen", zei hij „'t is waar, de veertiende man brengt ge luk aan". Weenend van aandoening viel Ber tha haar moeder om den hals. Terwjjl allen zich in een kring schaarden om het jonge paar geluk te wensohen, zei oom Dunkel: „Ge dacht dat Sint Nicolaas je vergeten was, en nu?" „Wie 'l laatste lacht, lacht het best oompje", antwoordde ze gelukkig. Intusschen stapte Frans naar de telefoon die gelukkig nogal ver van de gezellige feestdrukte verwijderd was. „Oom", riep hjj zachtjes, „stap da delijk met tante in 't rijtuig: we wachten u met ongeduld De list is prachtig geslaagd! Vader heeft zij'1 schoonzoon in spe met open armen ontvangen." Eerst later hoorde de heer Ver vo ren, hoe geducht ze hem te pakken hadden gehad. Zijn afkeer van apoth- kers en van het getal dertien is hü sedert dien glad kwijt. GROOTE SORTEERING IONGENSLEES BOEKEN KLEUR- EN PRENTENBOEKEN VOOR ELKE LEEFTIID. VAN PUTTEN &OORTMEIJER PAYGLOP. VOORLOOPIG MARKTBERICHT. ALKMAAR,, 1 Dec. Op de Kaasmarkt waren heden aangevoerd 120 stapels, wegende OOO 0K.G. Fabrieksbaaskleine m. m. f60.—, z m. f56.50 commissie, m. tn. f59; Boerenkaaskleine m. m„ f 55.—j z. m f 55 50, commissie m. m. f 59.— Han del goed. IlblLOO, 30 Nov. Exportveiling „St. Willibrordus." Brusselsch witlof le srt 22—27 ot., 2e soort 1216 ct., spruit- kool 7—io ot per K.G.; andijvie 40 ot. per kist; prei 40 ct. en selderie 20 ct per 10 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Nov. Bloemkool le soort le Gerf 14.80- f 7 90, idem reuze f 7.30—15.20 per IOC stuksroode kool le soort f 1 10—2.00, 2e f 070—1, gele kool le soort f0.8t' —1 30, 2e f 0.400 70, Deensche witk kool le soort f0.8Ó—1..60, 2e 10.20- 10.70, blauwe aardappelen f 1.40, ram menas f 140—2.40, bieten fl.102.50 uien drielingen f 1 90. ujen f IJ0—2.30. rapen f 1.10, losse wortelen f 1.30—? spruiten f 5 90. alles per 100 IC.G. Aanvoer: 4500 stuks bloemkool. 51700 KG. roode kool, 31500 IC.G. w kool, 45250 K.G, gele kool, 21400 K.G. losse wortelen, 21000 K.G. uien, 250 K.G, aardappelen, 5550 K.G. bieten. SÓO KG. rammenas, 1250 KG. rapei en 20 K.G. spruitkool. NOORDSCHARWOGDE, 30 Nov - Roo-de kool f 0 50—1.40, gele k. f0.30 —0 0 1 eensche vff te kool f 0 70—130, gorene iftiol f 0 60O 70, nep f 2.30— f2 70, driel. i 1.50—2*10, uien fl.30- f 2 40, peen f 1.20—1.50, alles per 10( KG aard. schoolm 1190, bravo's fi.gö per 100 K.G. Aanvoer op 29 Nov. 19950 K.G. roo de kool, 9450 KG. gele kool, 47450 K.G. Deensche wtite kool en 90000 K..G uien en qpp. SCIIAGeN, 30 Op de Paardenmarkt bij gelegenheid van de scheiinarkt al hier gehouden, waren 226 paarden, veulens en hitten aangevoerd. Besleed werd voor: rjjtuigpaarden f200—400, 2y2-jarige f 100—2500, 1V» f80—200, veulens f50150, werkpaar den f 200400, slachtpaarden f 100 1200, hitten 1 100—350 Handel goed, DOORN, 30 Nov. Aangevoerd dooi 13 vaartuigen: 313 pond bot 27?439Vj ct., 93 pond schol 20—24 ct. p. pond: 165 stuks haring 4Vi ct. per stuk. IIOOGKARSPEL, 30 Nov. „De Een dracht." Blauwe aardappelen f0.90, bloemkool le soort f 8 30—1150, 2e 2e f5 10—5.70, 3e 11.80—2; witte kooi f 2425, roode kool £60—63, gele k f 5472; groote uien f0 650.75. HEM, 30 Nov. „De Zuider-Kogge." Novo Petau £2—4.10, winterperen f3 —4.20, S|, Germain f 1.402.50, Bue- res lCarisjou £6.40—7, winterlouwen f 5.20—3.50, Present van Engelandf 5.5C il.50, goudreinelten f 44.50. BOVENKARSPEL. 30 Nov. Biaiu we aardappelen f 0.80—0.85 id. bont» f0.85, uien, groote gele f 0.46—0.90, id. kleine f0.851.25, bloemkool f6.25—12.75 id. 2e soort f 2..70—5.50 id. 3e soort f 0.75—2.10.. mode kop! fÓ.40—1, gele kool f 0.500.90, wit te kool f 0.25—0.75, bieten groot» f 4 id kleine f 1.80-2.90 per 1000 et. MEDEMBLAK. 30 Nov. R. KL Markteer. „St. Joaef". Bloemkool f8 tot f 11.50, witte kool f 0,25—0.30 roode kooi f 0.60—0.70, savööie kool en ze sloeg de hand op het hart, „er ['0.60 O.i(kruien groote geic 10.90 .1 leeft iets daarbinnen!" bieten 1 l.oa—1.40.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 3