Dagblad Tweede Blad provinciaal nieuws. Vrijdag 1 December 1922. CENTRAAL GENOOTSCHAP ,VOOR KIN DERHEHSTELLINGS- EN V ACANTIEKO LONI ES. Het Herstellingsoord van het Bur gerweeshuis van Amsterdam teBer- fen aan Zee is voor den tijd van 5 jaar verhuurd aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings en Vakantiekolonies. Bit in 1908 gebouwde en volgens de eisohen des tijds ingericht her- steirngsoord is een ware aanwinst voor genoemd genootschap. Het ge brek aan plaatsruimte aan zee is door dit achtste koloniehuis weder voor eengen tijd overwonnen. Het kolonie huis „Zwartendijk" te Esmond aan Zee is nog bezet met 59 kinderen. Dit huis sluit 20 Dec. en wordt 26 Januari weder geopend VERKIEZING PBOV. STATEN N.-HOLLAND. De R. K. Kiesvereeniging „Biecht en Plicht" te Zaandam heeft tót voor* loopige oaiïdidaten voor de Provin ciale Staten gesteld de beieren P. E. Ransuuijsen en A. J. van der Huij sen, beiden te Zaandam. DE ONGEZONDE FINANCIëN VAN N.-HOLLAND. Door de Contralc Commissie voor de Bezuiniging uit de Nederlandsche My. van Nijverheid en Handel is aan Pro vinciale Staten van Noord-Holland 'n adres gericht, waaraan wy ontleenen: Uit hetgeen bekend ia geworden om trent het beheer van het Pi E. N. blijkt dat bet bedryfsverlies van dat lichaam reeds ten minste 6 lA millioen gulden bedraagt, welk bedrag wel voor reke ning van de provincie zal moeten ko men. Waarschijnlijk zal dit verlies in de eerstvolgende jaren nog verder op- loopen, zoodat tot dekking van de te korten nog groote sommen aan de pro vinciale geldmiddelen onttrokken zul len moeten worden. Zeer te betreuren is het, dat zoo lange tijd verloopt,alvorens wordt overgegaan tot publicatie en behandè- ling van net rapport der Staten-com- missie, ingesteld en de wyze van be heer van dit bedrijf te onderzoeken. Het verschijnen van het rapport van deze oommissie dient in elk geval zoo veel mogelijk bespoedigd te worden, opdat eindelijk eens het volle licht over deze zaak opga en de aangele genheid grondig publiek worde behan deld. Naast een eleetriciteitsbedryf brengt ook het Provinciaal Waterleidingbe drijf zeer groote uitgaven voor de pro vincie mede. Volgens mededeelingen, door het lid van Gedeputeerde Staten, den heer Hecdrix, gedaan in de zomer zitting 1921. kau gerekend worden, dat thans in het waterleidingbedrijf reeds is vastgelegd een bedrag van rond 10 millioen gulden, terwijl in de eerstvolgende jaren nog ten minste 'n dergel ij k bedrag in het bedrijf zal moe ten worden gestoken. In de eerste 20 jaren zal, volgons de uitlatingen van den heer Hendrix, van betaling van rente on aflossing door het bedryf over dit bedrag ad ongeveer 20 milli oen guldon, wellicht wel geen sprake kunnen zijn Gezion de ervaringen, met het elec- triciteitsbedrijf opgedaan, mogen de vooruitzichten hier ten aanzien van het waterleidingbedrijf geopend, ze ker in hooge mate verontrustend wor den genoemd. Met te moer zorg beschouwt onze Commissie den toestand, waar de hr. Hendrix in de najaarszitting 1921 met zooveel woorden heeft gezegd, dat het provinciaal bestuur volstrekt niet is ingericht vcor een goed beheer van de bedrijveD en Gedeputeerde Staten dus eigeulyl- niet de verantwoordelijk heid ervoor kunnen dragen. Deze ver klaring. op welker belang de heer Michielsei' terecht onmiddellijk heeft gewezen, brengt de commissie tot de vraag, of het niet het best zou zijn. indien de provincie zich zoo spoedig mogelijk van Let terrein der bedrijven terugtrok en een en ander aan parti culier beheer overdroeg. Ter belichting van "den financieelen toestand geett de commissie nog en kele cijfers De geraamde opbrengst der belastingen om do bëgrooting te doen sluiter steeg in Noord-Holland van D62.000 over 1914 tot over '22 j 7.185.000; voor Zuid-Holland waren die cijfers resp. 1 millioen en 3 mil lioen gullen. per 1000 inwoners had Noord-Holland in 1922 noodig ƒ5509 meer dan eenige andere provincie; voor Zuid-Holland 'was het bedrad slechts 1815. De schuldenlast der provincie Noord Holland bedroeg in 1914: 4.6 millioen gulden; Zuid-Hulland had toen (i'A miliioon gulden scnuld. In 1922 was de schuh: van laatstgenoemde provin cie gestegen tot 9J4 millioen gulden; die van Noord-Holland beliep niet min der dan 65 millioen gulden, terwijl voorgesteld wordt in 1923 weer 2.8 millioen gulden nieuw te leenen. De stijging van den schuldenlast is na tuurlijk voor een deel gevolg van den watersnood die zeer kostbare voorzie ningen noodig maakte; dat had echter een reden had metten zijn om op an der gebied veel zuiniger huis te hou den. Nu moet in Noord-Holland aan rente en aflossing per 1000 inwoners betaald worden 3956, tegen slechts V .465 da Zuid-Holland Uit het bovenstaande blijkt voldoen' de hoe zorgelijk de toestand van de geldmiddelen der provincie is gewor den, ook in vergelijking mot de pro vincie Zuid-Holland, die in tal van opzichten zeer goed met onze provin cie te vergelijken is. Daar is geen spra ke van de millioenen-uitgaven als in Noord-Holland voorkomen, terwijl de algemeene toestand in Zuid-Holland voor de bevolking zeker niet slechter is dan hier. Dat de toestaDd in Noord-Holland zoo zorgelijk is geworden, is zeker niet aan een bepaalde partij te wijten; waarschijnlijk zal dit feit een alge meene samenwerking der politieke partijen om tot verbetering van den toestand der financiën te geraken, ver gemakkelyken. In elk geval dient onverwijld tot zeer ingrijpende maatregelen te wor den overgegaan. Zooals de financiën tot dusverre beheerd zijn. kan het niet langer gaan, ook tegenover de be lastingbetalers, die reeds tot het uiter ste van hun draagkracht getroffen zijn en wier -inkomen en vermogen door de crisis zoo ernstig achteruit zijn gegaan. Uit alles, wat bekend is geworden, blijkt voor een onbevooroordeeld toe schouwer wel duidelijk, dat dit provin ciaqj bestuur volkomen ongeschikt is voi-r het beheer van bedrijven als wa terleiding- en eleetriciteitsbedryf. De eenige uitweg is dau ook, naar de meening der commissie, dat de provin cie tracht de bedrijven, zij het ten kos te van grooter of kleiner kapitaalver lies, ten spoedigste over te dragen aan particulier beheer. ANNA PAULOWNA. ANNA PAULOWNA. „St. De us Dedit". Dinsdagavond werd door den Land- en Tuinbonwar- beiders Bond „St. Deus Dedit" af- deeling Anna Paulowna een alge meene vergadering gehouden, wel ke goed bezocht mag- heeten. De voorzitter opent met den Chr groet en verheugt zich dat zoo- velen zijn opgekomen. Hierna worden de notulen ge lezen en onveranderd goedge keurd. Voorzitter deelt mede, dat een schrifven is ingekomen van de Kerstfeestcommissie om een bijdra ge uit de Bonds kas. Genoemde commissie stelt zich ten doel om met tweede Kerstdag een feest te organiseeren voor kinderen van leden van de R. K. Volksbond. Door een der leden wordt opge merkt dat hü zulks zeer mooi viindt maar acht den toestand te slecht om daar iets toe bi» te dra gen. De Voorzitter deelt mede. dat htt bedrag uit de kas zal worden bijgedragen en niet zooals mis schien verondersteld wordt, dat er extra bijgedragen moet worden. Het Bestuur stelt voor f 25 bit te dragen, het doel is nuttig en zon der geld kan men niets beginnen. De kas is in goeden staat, zoodat een dergelijk bedrag geen bezwa ren met zich brengt Gevraagd wordt of het alleen alleen is voor kinderen van de koomsche School. De Voorzitter zegt alléén voor kinderen van leden van de afd. Ned. R. K. Volksbond, en vindt in verband hiermede een bedrag van f25 niet te hoog, omdat alle leden van St Deus Dedit ook lid van de afd. Ned. R. K. Volksbond zijn. Üe heer Wildenburg vraagt tot weiken leeftijd de kinderen mogen deelnemen. De Voorzitter zegt daarop nog geen antwoord te kunnen geven, dit wordt geregeld door die oom missie. De heer van Kampen deelt me de, dat het a.leen voor schoolgaan de kinderen is. als ouders kinde ren meebrengen Hie nog niet naar school gaan, dan zullen die ook wel onthaald worden. De heer van Steiin zegt, dat hi' die vcrdeellng niet kan goedkeu ren, daar de kinderen die het dom ste zitn en tot hun 14e jaar naar school gaan wél profiteeren ter wijl ijverige kinderen die met het 12e jaar van school zijn niets krii- gen. hii zou alle kinderen tot 14 jaar willen toelaten. Onder laatstgenoemde voorwaar den wordt een bedrag ad f25 toe gekend. Volgt bespreking werkioozen- kas. De Voorzitter zegt, dat de mees ten weten dat in den afgeloopen zomer besloten is een verplichte vergadering in de Maand Novem ber te houden en wel hierom, dat het Bestuur telkens om kleinighe den wordt lastig .gevallen en dat er vragen worden gedaan omtrent werkloozenkas die alle in het Re glement staan, dat is dus enkel een „slof" om het Reglement niet ter hand te nemen. Spr. zegt, dat de werkloozenkas in werking treed 1 December, dit jaar eerst op 4 December doordat in 't Regle ment vermeld staat, dat men 3 da gen werkloos moet zijn en daar nu dit jaar 1 December op Vrii- dag valt kan men geen drie werk- looze dagen krijgen in die week die twee dagen tellen niet mee' Wie dus werkloos is, kan zich Maandagmorgen laten inschrijven aan de Arbeidsbeurs ter Secretarie Daar ontvangt men een kaart die 14 dagen geldig is. Zoolang ie mand werkloos is, moet hij .zich lederen dag komen melden bii den penningmeester dé? voorin.1 van 10—11 uur en ..niet om half T Hgrenkarspel. Het reglement werd tien en ook niet om half twaalf, door de vergadering ongewijzigd alleen diegenen die naar de H Mis gaan.'s morgens, mogen in 'tnaar huis gaan even aanloopen. Evenals het vorig jaar, heeft voor Breezand de heer Van Oor schot op zich genomen, om (de controle te houden. Veider deelt spr. mede, dat Üe trektijd loopt van Dec. tot April, maar niet langer dan 36 dagen. Gehuwden trekken dan f8.40 per week en ongehuwden f7.20. Het is verder in 't belang van de leden zelf, dat zij zich zoo spoedig mo gelijk aanmelden, wanneer ze werkloos rijn. De kaart die men dan krijgt moet iederen dag afge stempeld worden door den penning meester en spr. raadt allen aan daar goed de hand aan te houden want als men ter Secretarie zich stipt aan de voorschriften houdt, dan krijgt men last als men dat niet doet. Bovendien zegt spr. als er dan vergadering is van de Arbeidsbe middeling .en er wordt over de le den geklaagd, zit ik „met een mond vol tanden." Er wordt ook gezegd, dat het Bestuur van „St. Ileus Dedit" „krap" is .spr. kan wel zeggen dat dit er niet op,zal verbeteren of verslechteren, zoo men 't noe men wil. Het Bestuur zal de teu gels strak blijven aanhalen, dan zal het niet gebeuren, zooals het vorig jaar bh .den Christeüiken en bii den Modernen Bond, dat mid den in. den trektijd de kas leeg is. i 4vil noch kan beweren, dat zulk,* door fraude is ontstaan, maar laten wij daar dan toch in geen geval aanleiding toe geven. Zoo is het 't vorig .jaar gebeurd dat men op reis ging en vroeg om evengoed door te trekken, 't Be stuur heeft zulks geweigerd en zal het blijven weigeren. Als men bi' een patroon is en men wil uit dan moet men ook verzuimen. Als iemand naar een andere plaats gaat om werk te zoeken en dat in een dag niet af kan, dan moet hii dat bewijzen door overlegging van een schriftelijk bewijs van den betrokken patroon. Hierna komt in behandeling de agenda voor de 18 en 19e jaar vergadering van den Bondsraad, welke gehouden wordt op 26 en 27 December te Utrecht. Bii enkele punten wordt halt ge houden. De Voorzitter krijgt, als lid van den Bondsraad, vrtt man daat De heer Sikking .stelt nog voor aan de Bondsraad voor te stellen, invloed uit te oefenen om den Zo mertiid afgeschaft te krijgen. De 'Voorzitter zegl, dat het daar te laat voor is, het kan niet meer in be handeling worden genomen Bij de nu volgende rondvraag deelt een lid mede, dat hij onmogelijk de contributie kau betalen. De Voorzitter zegt overleg te zul len plegen met de overige Bestuurs leden. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat in December een Prop.-ver- gadering zal worden gehouden, als al len daarvoor nu al eens propaganda maken en ieder lid, nu aanwezig, een ongeorganiseerde meebrengt, kan die vergadering veel nut afwerpen. Voor al de bloemislkneehts zijn nog sleciu georganiseerd Wij hebben het zwaar te verantwoorden, aldus spr., de reactie hoeft ons omkneld, van de eene zijde valt men onze geestelijke- en van de andere zijde onze stofielijke belangen aan en daarom is de organisatie ook zoo hoog noodig. Hierna sluiting met den Chr. groet. De collecte „Hulp in Nood" bracht f 1 41 Vs op. WAARLAND. WAARLAND. Uit vo erin g. Zondag j.l. gaf de tooneelvereeni ging „Ons genoegen" een wel geslaagde uitvoering in het lokaal van de Wed. A. van Ophem. De zaal was goed bezet. We hadden voor dezen avond een drietal klucht- en blifspelletjes op het pro gramma staan. Als no. 1 kwam ,.ln de wachtkamer". Alle medespelers voldeden hierin best. Dan kregen we „Onnoozele Klaas" te zien. De hoofdrollen van dit stukje alsook de andere rollen waren in ver trouwde handen. De figuur ïsaak (Jac. Ursem) werd voortreffelijk uit gebeeld. Ook Elips en Flaps en Da miaan waren goed. .evenals de hr. P. Spaans die de rol vertolkte van boer. Het laatste stukje was getiteld „Joost Uilenspiegel. Schrapenburg voogd en rentenier werd uitge beeld door den heer Jac. Ursem. Zijn neven Anton en Karei van Weeren werden vertolkt door resp .C Dekker en W. Dekker als zijn knecht fungeerde P. Spaans, terwijl G. Jaspers fungeerde als deurwaarder, genaamd Inpakker. Tijdens de pauze zorgden voor muzikale afleiding de heeren Jac. van Diemen en W. Lingerak. Het geheel was een genotvolle avond waarvan alleen maar jam mer was, dat hii zoo erg gerekt werd door véél te lange pauzes en. dat véél te Iaat aangevangen werd. Hopelijk, dat bii een volgende gelegenheid hiermede rekening .ge houden zal worden. R. K. Kiesver. Dinsdag avond werd alhier ten huize van Mej, Wed A. v. Ophem vergade ring gehouden met het doel om over fte gaan tot het oprichten van een zelfstandige Kiesvereeni- ging jm het'Oostelijk deel der gem. goedgekeurd en tot verkiezing van een. bestuur werd overgegaan. Ge kozen werden de volgende perso nen; S. Hoek, S. Ligthart, Mei, Zut—Bijwaard, Abt Bos. Henr. Dekker. Mef. A. v. Ophem, Jac. Morsink, Jac Hoebe en C Blankeridaafwelke allen hunne be noeming aannamen. De functies zullen onderling worden verdeeld. Ingekomen is een schrifven van den Statenkieskring Jielder, waar in werd verzocht candidaten te stellen voor de a.s. statenverkiezin gen en hiervan mededeeling te doen aan den secretaris van den Statenkieskring den heer Vermeu len te Heerhugowaard. Door het bestuur werd voOrge steld om de volgende alle reeds rit ting hebbende heeren opnieuw candidaat te stellen en wel: joh. Buiger, Harenkarspel. N. Dekker Obdam, Mr. A. j. F. M. N. Dor- beck, Alkmaar, P. H. L. I. Lom men Castricum en C. Nolet De Rifp. De heer '-.Bos kan zich met deze candidaatstelKngjniet best ver eenisren en zou gaarne zien, dat voor laatstgenoemde een ander werd aangewezen jen dan bil voor keur een landbouwspecia'liteit. Spr. noemde daarvoor den heer L Zon neveld van Uitgeest Bri.de gehou den stemming werd inplaats van den heer Nolet de heer L. Zonne veld van Uitgeest candidaat ge steld. Bii de rondvraag bespreekt de heer Jac. van Diemen de wensche- lijkheid om te komen tot de oprich ting van een propaganda-club in onze parochie. Spr. meent dat de tijid is gekomen dat deze zaak eens nader onder oogen gezien wordt. Spr. meent dat een propaganda- club met het doel om te komen tot algemeene ontwikkeling, in onze parochie gemakkelijk levensvat baarheid zal hebben en is bereid om indien dit noodig is in deze zaak de leiding te geven. De Z.Eerw. heer 1. j. Vollering zegt toe dat de noodige aandacht aan het gesprokene zal worden geschonken en dankt den heer van Diemen voo ziin nuiiige wenken en sluit de vergadering met den Chr. Groet Batig saldo. De uitvoering de vorige week gehouden, ten bate der St. Elisabethsvereeniging heeft een bati£ saldo opgebracht van f 50. HEER-HUGOWAARD. H. H. WAARD. Melk ver morst. Dinsdagmorgen brak van de vrachtauto der Coöperatieve Zuivelfabriek „Excelsior" een bakje, dat aan de auto hangt en waarop bussen melk .geplaatst worden. Twee volle bussen melk kwamen op de straat terecht. HEILOO. HEILOO. Vergadering R. IC. Kies- vereeniging „Recht en Plicht," De vergadering was uitstekend bezocht. De heer J. Opdam opende de ver gadering en wees op de belangrijk heid \au de verkiezing voor de Stalen, welke een zeer groeten invloed uil- oelent. Behandeld werden de ingekomen stukken Circulaire van den liijkskies- kriuporgauieatie „Helder"; motie Zaan dam inzake den heer Lomiuen, die met voorkeurstemmen lot lid der Pro*. Sta ten is gekozen; schrijven van de Kies vereeniging Egmond-Binnen. Gandidaalslelling voor de Provinci ale Staten. De Voorzitter deelde mede, dat de leden, die onmogelijk ter vergadering kunnen komen, gelegenheid was ge geven om namen van candidaten bij den Secretaris op te geven, waarvan een bescheiden gebruik was gemaakt. De Voorzitter beveelt de candidaten aan, die in Uitgeest candidaat zijn ge steld; men moet vertrouwen in het politiek advies hebben. De heer Swart (bestuurslid) wensen alle, die aan het P. A. voor de Kamer hebben meegewerkt, een politieken dood. Meerderen betoogen, dat de beloften bij de stemming voor de Tweede Ka mer afgelegd, een bittere ontgooche- lnig zijn voor de land- en tuinbouwers. Candidaat werden nog gesteld de hoeren Jac. Sengers (voorzitter afd. L. T. B.), J. Valkering te Limmeri, Zonnevete te Uitgeest en Lommen te Castricum. Voorstel tot wijziging van art, 4 van het reglement van den Rijkskieskriog waardoor èn uitbreiding van het be stuur van 21 op 27 leden èn moge lijkheid open staat, dat 2 personen uit een locale kies vereeniging lid van den Rjjkakies kring kunnen zijn. Na een meeningsverschii over de beteekenis van dit artikel tusschen den Voorzitter en den heer Veltman, was men het met het eerste eens; tot hel laatste kon men uit billijkheidsoverwe ging niet besluiten. Een stem innigs uit- slag gaf aan 50 voor 1 en 44 voor 2 personen. Een vooistel-Hoetjes, om den Secre taris van het Hijkskieskringbestuur een salaris te geven, kon de heer Veltman (zelf secretaris) niet goedkeuren, om reden hij f 100 gratificatie heeft en het toekennen van salairs contribu tie ver hooging inhoudt. Stellen van candidaten voor hel be stuur der Rykskieskringorganisatie „Helder". Ook hierin kwam duidelijk tot ui ting, dat men land- en tuinbouw daar in meer vertegenwoordigd wil zien De stemming, later bekend gemaakt, wees aan: zittend bestuur: Leesberg 52, Veltman 56, Barnhorn 29, Kroon 30, Zonneveld 73, Mej. Boom 24, Mej. Buitenman 41, Mathijsen os; nieuw gestelde candidaten: C Repping, Lim- men 47; Boon, Kronr.ae'nie, 41 en G. Bos, Egmonid a. d. H' 43. De heer Veltman betoogt in wel gekozen woorden, dat de plaatselijke kieavereen!ging in de naaste toekomst rekening zal houden ook in den geest der circulaire van Let Rykskieskriftg- bestuur en ruimte zal geven voor leden van de volks- en werkliedenbonden; in democratischr^ geest zet bet ook de deuren open voor allen. Tegen een eenzydige samenstelling in het be stuur is dat z.L wel gewenscht De Voorzitter zegt, dat men daar mede wel rekening zal houden, doch RH is pas het bestuur voor 4 jaar gekozen. De heer Veltman verwonderd zich er over, dat het bestuur en bloc om de 4 jaar aftreedt. Spr. acht een regle ment voor de leden gewenscht Mej. Buitenman vjndt dien wensch van den Volksbond zeer billijk; zij zou het bestuur met 2 leden willen uit breiden. De Voorzitter voelt daarvoor niets, doch beeft een andere oplossing, welke toch reeds in het bestuur besproken was, n.l. dat het lidmaatschap van den Gemeenteraad en van het bestuur der locale kiesvereeniging niet kan samen gaan. Het bestuur wenscht dit voor stel in bespreking te brengen. Na uitgebreide discussie bleef de zaak zooals ze was. De heer Veltman merkte op, dat de Volksbond ter zyner tyd wel zal ko men Het bestuur stelt nog voor, dat bij de a.s. Gemeenteraadsverkiezing elk bestuur in zijn vergadering met een geschikte candidaat naar voren zal ko men, welk voorstel de algemeene in stemming had. Voorts wil de Voorzitter wijzen op de \er-ie ing 'ai he Hi oo heemraadschap welke het volgende jaar plaats heeft en wekt op om te zorgen, dat men gereed ie. De heeren Gielis en Brand wyzen op de onheusohe behandeling van de Prapagandaelub, De Voorzitter zegl, dat wij dien dank van God moeten verwachten, elkheefi er aan meegewerkt. De heer Veltman wijst op het gezon den adres aan den Raad inzake werk verschaffing aan georganiseerdendat he ad es zoi,d r één woord pro est van den naad is aangenomen verwondert spreker in hooge mate.'*Als de gemeen te is toegetreden tot het Rijkswerk- loozenbesluit 1919 verwondert spr. zich nog meer; men breekt dan ai Wat men daarin goedkeurt, wat spr. ui emzel; door hun organisatie heb ben zij de levensvoorwaarden verbe terd en hunne vereeniging sterk ge maakt, waarvan evenwel ook de on georganiseerden profiteeren. De Voorzitter (zelf raadslid) kan zich zeer goed met het voorstel-B. en W. vereenigen. De heer Veltman bleef dit afkeu ren; men werd hel niet eens. De heer Admiraal wees op de on juistheid in verslagen Hij zou, ook voor deze vergadering, een gesprek met den verslaggever heel noodig vin den. lie Voorzitter wil zich niet met jour nalisten inlaten, men bekt altijd aan liet korste eind. (Ik kom daar, met toe- jtenimitig der redactie, op terug. Berichtgever.) De Z.Ew. Pastoor sprak daarop nog een kernachtig woord; hij' wees alle leden op het groote doel, waarvoor ons geen ofier te groot mag zijn Die iet3 giootsch doet in het belang der goede zaak, moet dit met hoogere inzich ten doen. Na enkele andere huishoudelijke be sprekingen, volgde sluiting met den teiristelijken goet u b e rc u 1 o s e-bestrijding. Dinsdagavond vergaderde het PI. Co mité ter bestrijding van tuberculose, onder leiding van den heer G. Smits. De Voorzitter opende de vergade ring, De notulenwerden goedgekeurd. Besloten woidt loten, scheurkalen ders en vooral Kerstkaarten te bestel len. lie handeling Beschi ijzingsbrief. De candidaten voor het plaatselijk werk, voorgesteld door het Hoofdbe stuur voor de Dioc Utrecht, 's-Bosch, Breda en Roermond, werden overge nomen. Met het pi. comité Alkmaar is voor gesteld om de groote vergaderingen neit meer te houden om de hooge kosten, doch daarvoor gewestelijke ver gaderingen in de plaats te geven. Hier mede kon men zich uitstekend vereeni- gen. De geheeie vergadering was het voorts eens, dat men den verkoop van scheurkalenders moest staken, waar voor eeo voorstel ter vergadering komt. Met een wijziging, voorgesteld door Bussum, dat alle Katholiekerf lid kun nen worden van H. L., kon men zich niet vereenigen, omdat het een instel ling der arbeidersorganisatie is. Met de zienswijze van de afdeeling Leidén, om het Episcopaat te verzoe ken ten bate van H. L. een collecte in de kerken te mogen houden, kon men zich vereenigen. Als afgevaardigde werd gekozen Mej Buitenman, plaatsvervanger de heer G. Smits. Na bespreking verpleging en uitzen ding van patiënten, volgde sluiting met den Christelijken groet, SCHAGEN. 1 SCHAGEN. Hinderwet - Burg. en Weth. fctrengen ter apenbare ken- ftis, dat ter gemeentesecretarie ter in z:age Mgt een verzoek met bijlagen van J. H. Vrielink, drogist te Sdia- gen om vergunning1 tot oprichting van een inrichting tot hlet malen en bereiden van verf in liet perceel, ka- dastraal bekend in sectie E, mx. 664, Op Maandag 11 Dec. a s., des voormiddags 11 uur, Zal ten Raadhui- ze gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichlfen. Zoowel de verzoeker, als rij1, die bez'waren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. R. K. Kj es vereeniging. Maan dagavond te 8 uut vergaderde de R. K. Kiesvereeniging in het R. K. Vereenigingsgetouw. De Voorzitster opende deze ver gadering en bracht in herinnering de gehouden Kamerverkiezingen. Bovendien wees züj op deze belang rijke bijeenkomst. Hierna las de secretaris de notulen welke behoudens eenige wij-.iging werden goedgekeurd. Thans kwam aan de orde de ver kiezing van negen leden voor het Rijkskieskringbestuur. Het bestuur stelde de negen aftredende .eden weder candidaat. Staande de verga dering werden hier nog aan toege voegd de heeren A. O. Meijer, 't Zand, C. N. de Wit, 't Zand, H. A. Jansen,. Anna Paulowna, F. Trompy Zijdewind, G. Krom, Heer-Hugo- waard, J. Groen, Zuid-Scharwoude, J. Apeldoorn, Bergen,, J. A. de Rltó- de, 't Veld, P. A. IGaver, Sflhagen. Tot stemming overgegaan weiden gekozen: Mevr. Sdhut—Vlaming, H. C. NL Nijpels, F. C. Jong, Mevr. Smeets— Snel, j. Burger, C. Kramer, J. rGoen, M. Baltus, P. A. Klaver en C. N. de Wit. Een nieuwe vrije stemming heeft er plaats voor het negende bestuurslid. Gekozen wordt de heer D. Keet Szn. Volgt candidaatstelling voor de groslijst voor de Prov. Staten. Door het bestuur worden voorge dragen, de heeren: J. Burger, Haren- karspel en H. C. M. Nijpeis te Helder De vergadering neemt hiermede genoegen. V an de bestuurstafel wordt de wen- schel'ijkhleid uitgesproken of de ouden van dagen niet in een stembureau konden stemmen voor de a.s. verkie zingen, dat gelijkvloers is. Hierna sluit de presidente met een woord van opwekking de vergade ring. SINT MAARTEN. SINT MAARTEN. R. K. Kiesver eeniging. Maandagavond verader- de onze R. K. Kiesvereeniging in de R. K. Bijz. School aan hei Rij'pje. Ondanks het gure weer, was de opkomst goed, welke omstandigheid den voorzitter de vergadering in opi- gewekte stemming deed openen. De plaats van den secretaris, die bericht van verhindering had inge zonden, werd ingenomen door den eere-voorzitter. Deze gaf verslag van de ingekomen stukken en een korte maar duidelijke uiteenzetting der te verrichten werkzaamheden. De stemming over de candidaten voor de R. K. Kamerkieskringvereen. „Helder" en voor de „groslijst der Provinciale Staten", liep vlug van stapel. Respectievelijk werden met groote meerderheid van stemmen ge kozen het volgende negental: JoH. Burger, H. Nijpels, M. Baltus, C. Stoop; C. Kramer, F. C. Jong, J. v. d. Meuten, Mevr. Schut—Vlaming, Mevr. Smeets—Snel en het volgend viertal: Joh. Burger, H. Nijpels, M. Baltus, C. Stoop. Bij de rondvraag pleitte de waar nemend secretaris voor het uitnoo- digen van een spreker. Wegens den lang niet gunstigen toestand der fi nanciën zal hiervan echter worden af gezien. Rectificatie. In het verslag de R. K. Kiesvereeniging van Teit- jenhorn, is abussieveïijk als candi daat voor de Rijkskieskringvereen. „Helder" de heer F. C. Jong niet genoemd. Deze is echter wel als candidaat opgegeven. NIEUWE NIEDORP. NIEUWE NIEDORP. Bedankt.- De heer J. B. Wilken alhier, heeft bedankt als lid voor de gemeenteraad Overleden. De groenteboer Waterdrinker, dien men bedwelmd door de gaskachel in zijn bed vond liggen is niettegenstaande hij door dr. Maats behandeld was geworden met een zuurst.-apparaat na 3 dagen over leden. BARSINGERHORN. BARSINGERHORN. Bedankt. De heer C. Bol alhier, heeft bedankt voor de betrekking als secretaris van het Heemraadschap der Strijkmolens van de Sdhager Kogge. De hleer Bol heeft deze functie tot bijzonder ge noegen van het bestuur 35 jaren waargenomen. AKERSLOOT. AKERSLOOT. Eervol ontslag. - De burgemeester, de heer J. Hen nes, heeft eervol ontslag gevraagd tegen 1 Jan. 1923. Sinds 21 Juni 1890 was hij iö functie. Raadhuis. Het nieuwe raad huis alhier, is in gebruik genomen; het voldoet in alle opzichten. BEVERWIJK. BEVERWIJK. Onderwijs. - Mej. Anna Japikse, geb. in 1853 sedert 1882 werkzaam bij het O. L. O. te Beverwijk, zal na een ruim 40-jarige ambtsvervulling tegen 1 Maart e.k. haar taak neerleggen. Zij heeft haar sporen bij het onderwijs verdiend en de raad heeft haar het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze verteend, Benoemd is tot Koofd der sch'oój alhier vac, v. Lingen, de hleer L &aq .Zanten te Haarlemmermeer,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5