ITO ST. mCSiüAS CAOEAUX. MEIJER IN ZOON. Noord-HoWaiidsch Dagblad Tweede Blad Zaterdag 2 December Ml, flUMHHR. DAMES- EN ÏINDERM&NTELS, BLOUSES, J4F0NNEN, PELTERIJEN. GROOT* PRIJSVERMINDERING. MANDEL EN MARKT. BURGERLIJKE STAND. RmKüH non. OPMEER. OPMEER. Geen vrijstel ling. De door den dienstplichti ge I -Druif, der lichting 1922. ee» vraagde vrijstelling wegens kost winnerschap, is bit beschikking van 24 November j.l. door den Minister van oorlog niet toege staan. 1 111 NEDERLANDSCHE LANDBOUW- BANK. Zooals reeds gemeld is het bijkan toor van de Nederlandsohe Landbouw- bank Hoofdkantoor te Amsterdam, overige bijkantoren te Eindhoven, Hoorn en Purmerend met ingang van gis'er overgeplaatst naar de Pic- terstraat. hoek Koningstraat, ter plaat se van het voormalige Koning Willems huis. Op verzoek van de directie, de hee- ren Mulder en Beekman, hebben wij he denmorgen een kijkje in het nieuwe kantoorgebouw genomen. Reeds dadelijk zij gezegd, dat hèt gebouw een aangenamen indruk maakt De architect, de beer P. N. Leguit. heeft het gebouw op laten trekken van imitatiehandvorm, en ernaar gestreefd het pand een hoogst eenvoudig aan zien te geven, maar vooral het prak tisch in te richten, wat o.a. moge blij ken uit bet feit, dat er twee ingangen zijn, nl. één aan de Pieterstraat en één aan de Koningstraat. Alvorens het ge bouw zelf te beschrijven, mcenen wij goed te doen eerst een paar interessan te bijzonderheden mede te deelen. De twee schamppalen (z.g. sluit-teenen), die vroeger voor het café van den hr. Nettenbreijers stonden, heeft de direc tie ten geschenke gegeven aan het gemeentelijk museum. Deze palen be hoorden aan de in 1867 gesloopte Ken- nemerpoort. De twee alombekende oude steenen (waarvan men de her komst niet met zekerheid weet en men meende, dat ze bijeenhoordenl ziin aan gebracht in de gevel aan de Pieter straat. Op één dezer steenen is het volgende uitgehouwen: Blyt hier Opynene regeert. (Hier beerscht blijde zin). Wij heb ben gemeend onze lezers deze bijzon derheden van het Willemshuis niet te mogeu onthouden. Het belangrijke werk is uitgevoerd door den heer C. M. van Latum, die daarmede zeer veel eer heeft behaald en de Landbouwhank in een minimum van tijd (ongeveer 5 mnd.) een zeer modern kantoor heeft afgeleverd. De fa's de Munk en van Woerden, Ritsevoort, en W. Bakfcum Konings weg verzorgden het schilderwerk, te- wijl de fa. Heijste, Smit en Co. te Am sterdam, de tegels voor lambriseering, schoorsteenmantels enz leverden. De fa's Paleari en' Pedroli zorgden voor de electrische installatie. Vanuit do luchtige directiekamer komt men in de gang, waarin zich rechts de Lipsklui» bevindt. Het deurkozijn van de kluis is gecon strueerd uit bijzonder zwaar boek-, staf- en profitlsiaal, benevens een zwaar tagoustaal, en van zuiver uitge- fraisde konische tanden voorzien. Aan de massieve met beton verstijf de kozijnstijlen." waarin bovendien pant serstaugen zijn aangpbracüt, is een uit 10 m.M. dikke staalplaten samenge steld portaal bevestigd met hoekstalen achterflenzen, hetwelk den geheelen klui.-uugaiig besi-nermt Het hierdooor ontstane z.g. grijpraam, omvat rondom de volle muurdikte, welke op 60 c.M. berekend is. Deze brandvrije, zwaar gepantserde en smeltproef kluisdeur is zeer massief uitgevoerd. De stalen voorplaat heeft een dikte van 20 m.M.. waardoor het mogelijk is dat de gaten voor de schroeven der ver dere constructiedeelen niet naar bui ten doorkomen, zoodat inbrekers geen kans hebben om van buitenaf de lig ging der verbindingen te bepalen. Op de voorplaat volgt een 50 m.M. dikke smeltproefplaat. alsmede 10 m.M. dik onhoorbaar compound-pant- serstaal hetwelk tot aan de deurran- den uoorloopt en daar, tegelijk met de deurkanten. zuiver pas geslepen is. De smeltproefplaau vervaardigd van met flen autogenen snijbrander niet te snij den metaal, is bovendien aan de voor zijde onhoorbaar en is extra met een groot aantal, naar achter liggende, bou ten bevestigd. Vervolgens komt een zeer dikke laag harde, smeltproef beton, met ge draaide onhoorbare compound-pantser- stangen, doorsnede 70 bij 10 m.M., daai achter een 10 m.M. dikke onhoorbare eompound-pantserplaat over het gehee le deurvlak en tenslotte nog een 10 m.M. dikke stalen plaat Op deze zwaar gepantserde materi aalmassa is een stevige rand van hoek staal opgebouwd, de ruimte vormend welke het sluitwerk en de sloten bevat en afgedekt door een stalen plaat die terwille van de controle gemakkelijk afneembaar is en 't mechanisme tegen stof en atmosferische invloeden be schermt Bij de constructie der deurkanten is, evenals bij het kozijn met konische tan den uitgefraisd fagonstaal toegepast. Deze konische tanden «grij pon zuiver in elkaar en brengen een zeer innige slui ting te weeg, welke door geweldple ging nog slechts inniger wordt; overi gens zijn de deurkanten over de to tale deurdikte geheel blank afgewerkt zoodat de meest mogelijk nauwkeurige sluiting van s'eur in deurkozijn ver joegen wordt nl van metaal op metaal De constructie is de zwaarste, welke Lips levert De vloer en het plafond zijn van gewapend beton. Het sluitwerk wordt bewogen door middel van een bronzen handwiel, waarbij zeer zware ronde stal8n scho ten aan de vier deurkanten uitschui ven; elke schoot sluit achter een zui ver passend sluitvlak. Afsluiting heeft plaats door middel van 2, onafhankelijk van-elkaar wer kende sloten t.w. één onopensteekbaar kruitproef sleutelslot met dubbelbaard- sleutel en één cijfercombinatieslot op 100.000.000 verschillende combina ties verstelbaar. Bovendien b> nog een z.g. noodschoot aangebracht welke het sluitwerk on wrikbaar vastzet zoodra een inbreker er toch nog in mocht slagen een der sloten te bereiken. De deur pl.m. 400 K.G. zwaar draait op zware, gesmede en verstel bare scharnieren, met spillen van pri ma staal en voorzien van geharde sta len kogels en zijrollen, waardoor de deur, ondanks haar gewicht, gemakke lijk draait. Zij kan geheel 180 gr. open draaien en ligt in gt ten toestand in één vlak met den buitenvoorkant van het kozijn. Achter de kluisdeur is in het portaal een dubbelvleugelig ventilatiehek aan gebracht, stevig geconstrueerd uit zwa re stalen dwursleggers en 20 m.M. dik ke ronde vertikale spijlen, welke op korten afstand van elkaar geplaatst zijn. Het hek wordt afgesloten met een onopensteekbaar sleutelslot, hetwelk van beide kanten op den sleutel werk.t aan de bovenzijde zet een zware, bron zen klepel de beide hekvleugels in ge sloten (toestand vast,. Bij de nooddeur is het hek enkel vleugelig. Deze nooddeur is van de zelfde zwar re constructie als de groote. deur. De loketten zijn voorzien van dub bele sluitingen. Bovendien zijn de slo ten uitwisselbaar. Links in de gang bevinden zich af zonderlijke knipkamers voor de behan deling van coupon? en effecten. Deze kamers zijn uitsluitend ten dienste van de cliënten. Door de spreek- en wachtkamer komt men in her zeer ruime kantoor van het. personeel. Bijzondere vermelding hierin verdient de kasafdeeling, die zoodanig ingericht is. dal men zelfs bp druk verkeer, in staat is de cliëntèle persoonlijk en vlug te bedienen en zon der dat aan het intieme karakter, waar op door vele cliënten hooge prijs wordt gesteld, eenige afbreuk behoeft te worden gedaan Hierin heeft men voorzien door een paar afgesloten boxen. Dit is voot Alkmaar iets „noch nie dagewesens". Op de eerste verdieping vindt de huisbewaarder, een zeer geriefelijke wo ning. Verder heeft men hier nog-re- .scrve-kantoorrjrjmte voor de admini stratie. De zojder is geheel voor ar chief ingericht. De directie- en personeelkamers heb ben een betonnen vloer met houten bedekking. Het behoeft geen betoog, dat aan alle hygiënische eischen voldaan is en dat. naast de praktische inrichting ook het geriefelijke niet' vergeten is. In dit verband dienen de volgende leveranciers nog genoemd te worden: fa's Buers en Vroom en Dreesmann, gordijnen; Colaty en lridri, granieten vloer; fa. Kerrebpn. glas iu lood en geëtst glas; Haker en Swart, hardsteen voor de kasafdeeling; J. Tacoma. Amsterdam, glazen schij ven voor de kasafdeeling en de kope ren letters aan de voorgevel; en fa- v. d. Berg, Amsterdam, closets, fonteintjes, enz. Het spreekt vanzelf dat de Neder- landsche Laudbouwbank ook aange sloten is bp de draadlooze telefonie. Hiertoe bedient men zich van het aller nieuwste toestel met loudspeaker, zoo dat door het geheele gebouw het ge luid opgevangen kan worden. Rest ons nog te vermelden, dat ter gelegenheid v. d. opening v. h. nieu we bankgebouw, waarop Alkmaar met recht trotsch kan zijn, de directie met een paar bloemstukken vereerd werd. CONrLRENTIE VOOR NIET- KATHOL1EKEN. Donderdagavond werd in de St. Do- minicuskeik aan de Laat ahiier de vierde uonierentie voor met-Katho- ken gehouden. Als spreker trad op de Wei Eerw. Pater M. Gijlswijk met het onder werp: „De alléén zaligmakende Kerk". spreker begint zijn rede met de meaedeeling. dat, zooals tot op he den de gewoonte was, ook morgen voor hen die zulks wenschen ue gelegenheid oestaat om ëen persoon lijk onderhoud te hebben aan tie pastorie en wel tusschen 111 uur. en 1 uur. Spr. zegt dat tot op heden op zettelijk niet gesproken is over, de goede hos-uaiiigheden der Katholie ke Kerk, men heeft haar niet van naar beminneiijken kant wiilen laten zien, maar spr. zou haast willen zeg gen van haar hatelijke zijde, daar mee bedoelend van den kant die door haar teegnstanders het meest aangevochten wordt en om de be wijzen te leveren, dat het hier met te doen is om op de eerste plaats proselieten te maken zal daar de hand streng aan gehouden worden en zal spreker het ook dezen avond weer hebben over een hatelijk onder werpt, dat zoo vaak tegen de Katho lieke Kerk* wordt uitgespeeld, door haar vijanden, n.l. over de Katho lieke Kerk ais alléén zaligmakende Kerk, Spr. ztal zijn onderwerp des te lever oehanüeien omdat iïet een ongezochte gelegenheid is om aan te toonen, dat deze stelling nog niet zoo exclusief is als men oppervlak kig zeggen zou. Dat de Katholieke Kerk de alléénzaligmakende is be teekent, dat zij alleen beschikt over de middelen die noodig zijn voor het bereiken van de zaligheid, die Christus voor ons door z'ijn ver diensten bereikbaar heeft gesteld. De stelling „alleen-zaligmakende Kerk"" berust op den grondslag, dat de Katholieke Kerk de ware kerk van Christus is. Zou bet geen vermetelheid zijn ais wij akius spra ken als menschen en op mensdie- lijk gezag? Maar dat doen wij niet, waar wij onze argumenten patten uit het woord Gods zelf. Grondslag voor de stelling, dat de Katholieke Kerk de ware kerk van Christus, de door God gewilde is, is dus het woord Gods zelf. Terloops wil ik even aanstippen, dat Christus niet meer dan één Kerk kon gesticht hebben en kan willen. Het kan onmogelijk in zijn bedoe ling gelegen hebben meerdere onder ling e.kaar bestrijdende kerken te stichten. De door Christus gewilde Kerk, de Katholieke Kerk, de alléén zalig makende kerk en volgt d ui rui. dat wij r.iet kunnen aannemen, dat Chris tus een weg wijzende aan het mensch dom om te komen tot de zaligheid, zou wenschen dat de menschen op eigen gezag een anderen weg gaan volgen en andere middelen aanwen den. En om daaromtrent niet de minste twijfel te laten, heeft hij woor den gesproken waaruit zonneklaar blijkt wat Zijn wil is. Dat blijkt im mers toch ten duidelijkste waar Hij reide; „gaat erf onderwijst alle vol keren", predikt het evangelie aan alle schepselen en dat beteekende niet een bepaald volk of een afge bakende landstreek maar het heeie menschdom. Wij zouden den duren plicht niet gehad hebben zijn leer te volgen als buiten zijn Kerk, aangegeven in die leer nog mogelijk ware de zaligheid te verwerven. Christus heeft wei degelijk aan ons menschen voorgeschreven leden, kinderen van Zijn Kerk te z'ijn. „Wie geloofd zal hebben en ge doopt zal zijn, zal de zaligheid ver werven". Dat beteekent letterlijk, dat wie mijn Kerk niet volgt en in mij niet gelooft zal worden veroordeeld. Christus wilde een sterken band leggen tusschen ons, Zijn Vader, Hem en zijn Kerk. Wie U hoort, hoort Mij, wie U ontwijkt, ontwijkt Mij en wie U smaadt, smaadt Mij. Het is dus niet mogelijk buiten dien door Hem gewildèn band om zalig te worden en daaruit blijkt dat Christus allen'ter zaligheid heeft wil len géieid'en langs éénzelfden weg Als gij niet tiaar Mijn Kerk misrert zijt gij als de heidenen. Deze woorden uit de eerste eeuwen van het Christendom en de Kerk bevatten nog steeds dezelfde waar heid en vele schrijveïs uit die tijden als bijv. Cyprianus zeggen het ook ,Wie God heeft tot Vader, heeft de Kerk tot moeder." Uit de stel.ing dat de Katholieke Kerk de aiiéén zaligmakende Kerk is volgt dat de Katholieken den plicht hébben getrouw te zijn aan hun geloof aan hun Kerk. Afval van hun geloof beteekent voor hen het verlies van hun .zalig heid in den Heer. De Katholieken hebben ook den strengen piicht hun kinderen een goede katholieke opvoeding te geven. Als men dat ailes in overweging neemt dan zal het U nu ook dui delijk zijn waarom de Katholieke Kerk zich zoo scherp verzet tegen gemengde huwelijken en ais zijdaar- toe in bepaalde dringende gevallen dispensatie geeft dan is dat nog alleen onder de zeer bijzondere voor waarde dat de uit dien echt voort spruitende kinderen Kauiol. gedoopt en opgevoed worden en als die voor- waaitle niet nagekomen of aanvaaro werd zou zij ook geen dispensatie verleenen. De verklaring hiervan is eenvou dig en ligt volkomen voor de hand n.l. dat Zij niet kan gedoogen dat uit Haar geloovigen kinderen geboren worden die geen deel zouden hebben aan de middelen ter bereiking van de zaligheid De ouders moeten terdege zor gen, dat hun kinderen op Katholieke scholen gaan en een Katholiek on derwijs genieten, dat hun opvoeding vervolledigt. Het zal U thans ook duidelijk zijn dat de Katholieken er steeds verlangend naar uitzien, Katholieke onderWijsinriehtingen voor hun kin deren te verkrijgen en nu zelfs een Katli. Universiteit willen tot stand brengen. Op dien grond ook heeft de Ka tholieke Kerk haar kinderen den plicht opgelegd, zich in de vakvereenigin- gen steeds te organiseeren op Katho lieken grondslag, ofschoon zij het geoorloofd en zelfs gewenscht acht met andersdenkenden samen te wer ken. De Katholieke Kerk laat bij haar kinderen, haar geloof door hiet heele leven doordringen en verwijdert alles met zorg wat zou kunnen leiden, tot verlies of verslapping van dit geloof en een gevolg daarvan is ook, dat ziij zioh niet kan yereenigen met vele dingen die een gevolg zijn van dezen modernen tijd van zedenbe derf. De Katholieke Kerk stelt ook voor op dat men het ware geloof moet be lijden en aan God eerder gehoor zaam zijn dan aan de menschen. Christus heeft eens gezegd, spre kend tot ziij n leerlingen, en bedoe lend de kinderen der Kerk „Leert hen onderhouden wat Ik hén geboden heb". En God heeft de wijze waarop Hij door ons wil gediend worden duidefijk genoeg uitgelegd. Daarom is het ook volstrekt niet aan te nemen dat de menschen Hem zoo maar op hun eigen wijze zou den mogen dienen. En nu worden er nog wei meer bezwaren geopperd tegen de stel ling „alléén zaligmakende kerk", wel ke bezwaren ik hier natuurlijk in het bestek van dezen avond niet alle behandelen kan, maar enkele daarvan wil ik toch eens onderwerpen aan den toets der werkelijkheid. Men zegt dan wel eens: hoe is het nu te rijmen, dat de Katholieke Kerk de alléén zaligmakende is, met het feit, dat Christus gestorven is voor alle menschen, dus ook voói ni et-Katholieken. Welnu: dat is juist een der hoofd waarheden van ons Katholiek geloof. Christus is gestorven voor ons al len, maar de verdiensten van zijn lij den en zijn dood moeten nog op ons worden toegepast. Christus is wél gestorven voor ons allen, zelfs voor de zondaars, maar niet voor wie Hem niet ver langen. Eff in dit lidht bezien, is dan al léén die Kerk ae ware, waar niet alleen het woord Gods wordt na geleefd en verkondigd, maar waar ook nog de door Hem ingestelde Sacramenten ten dienste staan van degenen waarvoor Hij gestorven is. Ons wordt ook wel eens voor de voeten geworpen, de vraag hoe, ais het beginsel, „alleen zaligmakende kerk" wééir is, de Katholieken dan staan tegenover het beginsel „ver draagzaamheid"' en hier moet ik ter verduidelijking al dadelijk een scherp onderscheid maken tusschen het be grip onverdraagzaamh. tegenover de dwaling en onverdraagzaamh. tegen over de dwalenden zelf. De eerste beteekenis wil jooveel z'eggen als niet onverschillig staan tegenover wat door anderen als .„waarheid"' verkondigd wordt het beteekent dat men alles zoo inaar niet goed vindt. Alles goed vinden zou neutraliteit zijn, en neutraliteit is geen verdraagzaamheid, maar een lafheid, een vrees voor het kiein- mensohelijke voor het z.g. mensche- fijk opzicht Tegenover een dwaling moet men ten allen tijde onverdraagzaam zijn; men mag een dwaling niet gelijk stellen met de waarheid, want daar door zoti men aan de stelligheid van de waarheid moeten verzaken. Hieruit volgt niet, dat de Katho liek verplicht is te pas en te onpas van zijn geloof tegenover anders denkenden te getuigen, hij heeft al leen maar den plicht, dat te doen in gevallen waar het noodig blijkt, ais er hem naar gevraagd wordt of, als men hem aanvalt, om zich' te ver dedigen. Onverdraagzaamheid tegenover de dwalenden is den Katholiek echter ten strengste verboden, want hij heef, in alle menschen te zien kinderen van éénzelfden vader, bestemd om éénmaal God te dienen en waarvoor Christus ook z'ijn bloed aan het Kruis heeft gestort. De Katholiek is niet ai'een verpli ét hen .e vtror gen maai' bovendien ook nog verplient hen ten allen tijde te helpen, onverdraag zaamheid is niet geoorloofd, zelfs niet waar het vijanden van de Ka tholieke Kerk be.reft, want Christus heeft ons geleerd onzen vijand te beminnen. Het beginsel der alléén-Zaligmaken de Kathoiieke Kerk is bovendien wel zóó rekbaar, dat daaruit niet volgt dat alléén iemand door een intreden in de Katholieke Kerk de zaligheid zou kunnen verwerven. Men begrij- pe mij goed. De KatuOJieke Kerk wordt, zooals men uit een vorige conferentie weet, verdeeld in twee deeien, n.l. de on zichtbare en de zichtbare Kerk. De on.i Care berustend op geloof, hóóp en liefde op- Christus zelf in zijn H. Sacrament, de zientbare berustend op de liturgie of kerkelijke gebrui ken, de eeredienst. Het onzichtbaie deel is onafscheid baar van het zichtbare, het is als de ziel en het lichaam van den mens ah, bet eene is onbestaanbaar zonder het andere en Christus heeft beide deelen zieif ingesteld. Hieruit volgt, dat wie zalig wallen wordui vaa beide deeien lid moeten zijn. De Katholiek, die zich' niet zou houden aan onderwerping aan de Kerk zou ook niet zalig kunnen wor den omdat hij het ééne deel mist. Een gevolg hiervan is dat de Pro testanten die overtuigd zouden zijn dat de Kathoiieke Kerk de ware Kerk is, maar om een of andere reden, bijv. menseheïijk opricht, fa miliebanden e.d. niet willen tol Haar overgaan opk niet zalig kunnen wor den, want ziij zijn feitelijk niet meer dwalend en doen toch ook niet wat hun geboden is; dat zijn zij die door eigen schuld buiten de Katho- l'ijke Kerk staan en blijven staan. Er zijn er echter zeer velen die niet door eigen schuld buiten de Ka tholieke Kerk staan, die namelijk door geboorte en opvóeding nim mer met haar in aanraking kwamen of zelfs er van verwijderd werden door de meest ongerechtigde begrip pen, hun door anderen ook weer overgeleverd. hhUKbUV tKilLH 1. DRAADLOOS. AMSTERDAM, 1 Dec. Ter beurse van Amsterdam waren er heden geen veranderingen. In Rub ber hebben flinke omzetten plaats, hetgeen in meerdere gevallen met ver hooging gepaard ging. Tabakken even eens niet ongunstig gedisponeerd. Doch deze gaven niet veel handel te aanschouwen, terwijl evenmin groote koersverschillen aangegeven werden. Scheepvaart kalm, doch overigens goed prijshoudend De meeste bewogen zich oms,reeks de hoogste koersen van den vorigen dag. Suikerwaarden trokken flinke belang-1 ''-g en meerdere spe cialiteiten wisten koerswinst te behou den, erwijl v u gedecideerde stem ming niet gesproken kan worden. Ainrikanen -vei^.cn. Prolongatie 4^ pCt. Zulke menschen kunnen afkomstig zijn van goed geloovige ouders en zelf ook zéér goed geloovig zijn, elukkig wordt hun getal steeds min er, maar ze vormen toch nog een respectabel aantal. Bij eenvoudige menschen bestaan er nog steeds voor oordeelen waarover een Katholiek, ais hij ze hoort, van verbazing de handen ineen sjaat. i Wij zijn er in Zwolle dikwijls getuige van ais een andersdenkende ons klooster bezoekt, en dat gebeurt vaak, dat wij hem behoedzaam zien voortgaan precies alsof ze denken elk oogenblik een valluik of iets drr gelijks zich voor hun voeten te zien openen. 20 jlaar geleden deed jn Zwol le het gerucht de rondte, dat er bij ons groote geheime onderaardsebe gangen gebouwd werden, toen heb ben we, om daar tegen in te gaan, de deuren van ons klooster voor ieder opengezet, opdat men zich van de waarheid kon overtuigen, en thans beschouwt men ons als beboerend tot de meest vreedzame bewoners van het stadje. De Katholieken zelve zijn trou wens ook wel eens oorzaak van der gelijke vooroordeefen, want zij le ven niet altijd overeenkomstig hun geloof, het zijn wel eens a.g. Ka tholieken in naam, maar niet meer met de daad. Maar niemand, die be schikt over voldoende onderschei dingsvermogen, zal het toch in zijn hoofd krijgen alles wat de bedie naren zelve doen in verband te bren gen met hun Godsdienst, dat ware trouwens volkomen buiten alle lo gica om. Allen die buiten hun eigen schuld buiten de Katholieke Kerk staan, kunnen ais ter goeder trouw dwa lenden aangemerkt worden, en voor die is ook de zaligheid bereikbaar. De Katholieke Kerk is de alleen zaligmakende, maar ter goeder irouw dwalenden worden ook door haar zal'g gemaakt Men meene nu echter niet dat wij verkondigen, dat Katholieken, omdat ze tot da Katholieke Kerk beboeren reeds de zaligheid verworven heb ben; ook Katüoiieken kunnen hun zal gheid verliezen door de zonde. Niet alleen zij die een geloof heb ben, maar ook zij die het nooit heb ben gehad, omdat niemand bet hen leerde, kunnen dus zalig worden, want slechts door eigen schuld ver liest men zijn zaligheid, kan men verloren gaan. Wanneer ongedoopten leven over eenkomstig Gods leer en de natuurlij ke deugden beoefenen, wanneer zij de zonden ontvluchten, zal God even goed voor hen zorgen en Zijn gena den op hen laten inwerken, en zoo zuilen zij komen tot de volmaakte liefde, dit is het doopsel van begeer te, en tot het volmaakt berouw, dit is de aigeheele vergeving der zonden Al is das de stelling van de „al- leénzal.gmakende Kerk" zoo rekbaar, tooh betreuren wij het, dat zoovelen de genademiddelen dier Kathoiieke Kerk moeten missen, en wij zouden niets liever hebben, dan dat ook zij deel hadden aan deze genaden, en daarom verlangen wij ook vurig, dat zij zullen terugkeeren naar de eene ware Kerk, maar dan diep over tu gd zijnde van het alleenzaligma kende der Kerk, die is de Kerk van Ohr.stus, en daarom ook. bidden wij steeds dat het eens worden mag: één sohaapstal met eén herder! KAïN AALPLANNEN Wij wijzen er onze lezers op, dat boven hel artikel „Kanaalplannen'', voorkomende in ons no. van gisteren, weggevallen is de regel: „Men schrijft ons uit Schagen," KAASMARKT. De aanvoer van Vrijdag bestond uit 120 stapels, wegende 83 000 Kilo. Fabrieksedamm.rs 46 stapels, Fabr.- commissie 5 st., Boerenedarnmers 27 sl. en Boerenconimissie 42 st, totaal 120 stapels. De hoogste markt voor de Boeren- edammera was f55.50, met merk f55. F'abrieksedammers f56.50, met merk f 60.—, Boerencpmmissiê m .merk f 59, Fabrieksccimraissie met merit f 59 Het vorig jaar was de aanvoer 65 stapels," wegende 56.000 Kilo. De hoogste markt voor de Bóeren- edammers was toen f64—, foor de F'abrieksedammers f 62.50, met merk f 64 Voor de Boerenoommissie met merk was de hoogste prijs f64.en voor de Fabriekscommissie met merk f64-. Vandaag waren er 2 stapels meer aangevoerd dan de vorige week en het aantal Kilo's was 2000 meer. De prijzen van de vorige week wa ■•en: Boerenedarnmers T55—m. m. f 58 Fabrieksedammers f 56.50, m. merk f61.—, Boerencommissie m. m. f 57 en Fabriekscommissie m. m. f5750. De handel was rustig en de prijzen hielden stand. ALKMAAR, 1 Dec. Op de Kaas markt waren heden aangevoerd 13? stapels, wegende 82.954 K.G. Fabrieksbaas, kleine m, m. f60.—, z m. f56.50, commissie m. m. f59; Boerenkaaskleine m. m. f55.—, z. m. f 55.50, commissie m, m. f 59.Han del goed. ALKMAAR, 1 Dec. Op de Graan markt waren heden aangevoerd totaal 2667 zakken, als: 901 zak tarwe f IX —13, 41 zak rogge f 10 75, 355 zak gerst chev. f 10.5011.25, 817 zak ha ver 11150—12.75, 293 zak paardeboo- nen f 13—13 62Va, bruine boonen 125 —28, citroen id. f 4449, duiven id. f18.25, witte id. f40—46, 4 zak kar- wijzaad 83 zak blauwmaanzaad' f 68—71, tuinboonen 11617, 173 zak erwten groene ki. f21—22, id. id. gr. f36—42, id. grauwe 14054, alles per 100 Kilo. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Dirk Jakobus de Vries en Neeltje Sluis. Barend Vlessing en Judith van der Kop. Jan Bouwman en Jo hanna Fernhout. Engetbertu» Anto- nius Beke en Anna Lijiitxich. Jaco bus Hendricus de Rover en Hermine Auguste Friederike Klangwarth. GEBOREN: Dirk Lambertus, z, v. Lambertua Kruk en Trijntje Metselaar. ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. - Uitsla gvei I i n g. Op Woensdag 29 November 1922 werden in het café „De Doe len" ten overstaan van den Nota ris G. H. Beker te Enkhuizen, pu bliek verkocht verschillende per- ceelen, allen gelegen te tnkhuizen en wel: a. de volgende perceeien van den heer S. Groot Nz. te Enk huizen: 1. Een woonhuis sectie E no. 2567 groot l.o3 are: koexper werd de heer G. van Zwol alhier, voor f 2675.—2. Een woonhuis met erf en schuur aan 't Spaansch Leger sectie E no. no. 2631. gr. 2.3b are, kooper de heer 1b. Baïk- ker Kz. alhier voor f 5125; 3. hen woonhuis met erf, schuren, staL giond en wal aan de Modderpomp en d eKruislaan, sectie E nos. 2527 —2529, gr. 15.53 are kooper de hr, P. Bakker Mzn. alhier voor b. ten verzoeke van de Erven van wiilen den heer N. Brouwer Üz. alhier. Een woonhuis met erf en schuur in de Nieuwe Weststr. sectiet fDno. 2133 gr. 1.16 are, koo per de heer H. Boomssma, te Leeu warden voor 2090c. ten verzoeke van den heer A. Buur. alhier 2 woonhuizen met erven aan het Schoolplein, sectie F nos. 1075, 1076 en 2708 samen groot 1.5b A. kooper de heer I. Boon alhier voor f 1720.— BROEK OP LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. Uesptiagd. Voor bet examen M. O. akte K. 1. is te 's-Uravenitage geslaagd de beer H, Zaaditoorciijk, alhier. BERKHOUT, BERIiHüi ij de stemming voor Hoofdiii„ aid werd herkozen do heer P. Koster Az. In de vacature-C, stapel Gz. werd tot lid van het Dage!» Bestuur gekozen de heer D. Laan. WIJDENES. WIJDENES. Benoemd. Door Hoofdingelanden van de „Purrner" ift de heer de Goede, Burgemeester^ al ^ier. benoemd tot are: ivartt van" t.. ..Pumer".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5