ONS BLAD" 16e jaargang. 95 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: fgSEiï?ff\ BRIEVEN UIT FRANKRIJK. mjILLETONT 08 Mg van tiet pief! BUfTEKLANO. -f H Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar l f 2.— Voor buiten Alkmaar ••••••••«f2 85 Met Oefilustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. NO. 439 633 Advertentieprijs: Van I5 regels f 1.25; elke regel meer 10.25; Rectaal, per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vo< uilbetaling per plaatsing f 0.60 A Aan allo abonné'3 wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—f 400,—, f 200—, f 100,—, f 60,—, f 35,—f 15.-. HET VROUWENKIESRECHT AFGESTEMD. Het was bekend hoe de Fran sche Senaat dacht over het vrou wenkiesrecht: men wist zelfs dat een gnoot deel er vijandig tegen over stond; maar toch: de moge lijkheid was niet uitgesloten, dat met 'n heel kleine meerderheid aan de Fransche vrouw zou wor den gegeven, wat in tal van ande re landen reeds lang het deel der vrouwen is geworden. Er was bii de stemming inderdaad een klei ne meerderheid, maar deze viel ten nadeele van het vrouwenkiesrecht uit. Wil hebben bil het volgen van de beraadslagingen in den Senaat verbaasd gestaan over de motie ven van sommigen om' het vrou wenkiesrecht te bestrijden. Men beschouwde nog als een vraag stuk, wat elders reeds lang geen vraagstuk meer is. Men hield geen rekening met het feit, dat tal van bezwaren in de practijk zijn geble ken, geen bezwaren meer te zifn. Men behoeft van huis uit geen be wonderaar te rijn van het vrouwen kiesrecht om het billijke er van in te zien, om te begrijpen dat de vrouw die zelfstandig in haar le vensonderhoud voorziet, geduren de de oorlogsjaren vooral, ge toond heeft in energie en moed niet voor mannen onder te doen met reden vraagt haar rechten te geven, waar zij ook zoovele plich ten als staatsburgeres heeft te ver vullen. Het verwerpen van het vrouwenkiesrecht heeft dan ook bij de Fransche vrouwen jsroote verontwaardiging gewekt al rijn zij op politiek terrein minder strijd lustig en minder ambitieus dan hun collega's in den vreemde. Hoe de Katholieken in Frank rijk over dit vraagstuk denken is niet met een enkel woord te zeg gen. Ook bii hen rijn de meenin gen verdeeld, ak is ongetwijfeld de meerderheid in den loop der jaren, niet het minst onder invloed van den oorlog gunstig iegens het vrouwenkiesrecht gezind Het bewustzijn dat het vrou wenkiesrecht zeer ten goedte zal komen aan de waarachtige behar tiging der katholieke belangen, heeft daar veel toe bijgedragen. Men riet er terecht een machtig, wapen in om de anti-clericaie stroomingen tegen te houden, overtuigd dat de Fransche vrouw haar godsdienstzin meer onge schonden heeft bewaard dan de Fransche man. Het vrouwenkiesrecht zou in Frankrijk ongetwijfeld beduiden een zwenking naar rechts. Aan de linkerzijde ziet men dit even eens zeer goed in en daarom is naarmate de rechterzijde zich meer en meer voor vrouwenkiesrecht wtsprak, de linkerzijde gaan be koelen voor een maatregel, 'door haar het eerst, jaren geleden, als noodzakelijk aangeprezen. Het is in de laatste weken duide lijk .gebleken dat naast motieven van conservatieven aard, vsrees voor versterking vaii Hpi Katholle ke element in yerscffiTfentfe Re- geenngslichamen, den doorslag Heeft gegeven bdï het verwerpen van het voorstel. Zoo is dan momenteel het vrou wenkiesrecht van de baan en het wetsontwerp reeds drie jaar gele "«en in de kamer aangenomen, in de doofpot gestopt. 'Naai een Enqetsche vertellingj. 126. Vaarwel, mijnheer, vaarwel. God ze gene u, mijnheer Gear. En met dien zeganwensch van dien eerlijken dorpeling, liet ik Nettlewood nogmaals achter mij. Ik had den ganschen dag voor mij, en had geene haast. Ik had voorgenomen, langzaam maar roker mijn onderzoek voort te zetten, en in mijne verbeelding Ellen's vocfc- spoor te volgen, volgens mijns overtui ging waarheen zij hare schreden in de duisternis zou hebben gericht. Ik weet zelf niet waarom 'k eenig ge wicht hechtte aan die reis door de aps; evenmin wat mij reden gaf om te hopen, dat ik eenig spoor of teeken van gebeurtenissen zou ontdekken, die eene maand geleden, waren voorgeval- Het was bijna dwaasheid mij daarme de te vieren, en toch verwachtte ik hek even alsof Ellen eerst gisteren uit JNeuiewood verdwenen ware, en of de Sfis sedert de maand Juli door nie- En toch twijfelt men er niet aan, .of binnen afrienbaren tijd, zal de Fransche vrouw dit recht verkrif gen. De kleine meerderheid van tegenstemmers, slechts 22, geeft reden genoeg dit te verwachten. Bovendien de tegenwoordige re- geering is gunstig gezind ten kos te van het vrouwenkiesrecht. Poincaré, de Minister-President, tevens senator, jbracht evenals en kele ziiher ministerieele colle; rijn stem voor het vrouwen recht uit Zoowel Kathdöeke als neutrale vrouwenorganisaties spannen er zich thans met kracht voor, in de naaste toekomst het in den Senaat gevallen besluit ongedaan te ma ken. Zif zullen rich niet alleen tot protestvergaderingen beperken, maar in hoofdzaak door zakelijke propaganda hun invloed doen gel den. Men twijfelt er niet aan of de tegenstanders in den Senaat zul len op den duur den nederlaag lil den. Hiervoor getuigt een klein succesje dezer dagen in dien zelf den senaat door de vrouwen be haald. Een wetsontwerp, werd aangeno men waarbSl vrouwen voortaan verkiesbaar zullen rijn tot leden van de kamers van koophandel. Heel belangrijk op zich zelf is dit niet maar toch een kleine troost voor den nederlaag door hem ge leden, vooral een bewijs dat heel langzaam aan hun rechten erkend zullen worden. Voetje voor voetje Inderdaad vlugger gaat het hier niet met her vormingsmaatregelen op sociaal en politiek gebied. Hoever is in dit opricht het kleine Holland, het groote Frankrijk vooruit. Wat bi' ons een afgedane zaak is, ligt hier nog vaak in de kinderwindsels. wat bij ons practisch gebleken is gunstig te werken, begint men hier eerst te onderzoeken. Frankrijk is wel heel sterk het land der oude traditie. Men breekt er niet gaarne met wat een burger recht heeft verkregen men hui vert maatregelen te nemen die 'n otnkeer zullen brengen in die soda le en politieke verhoudingen van dit land. Er moge al iets mooi's zitten in deze liefde voor het ver leden, ontegenzeggelijk wordt de vooruitgang er door belemmerd. Wii zien dit op meest verschillend terrein. De moderne Fransche ar chitectuur laat alles te wenschen over. .wil mogen zelfs zeggen dat zihin het geheel niet bestaat. Men bouwt steeds weer zooals het was, zonder rekening te houden mét de eischen van onzen tijd. Werd de schoonheid daarbif .steeds in aanmerking genomen, het zou nog te vergeven ziinv maar deze is bii de tegenwoordige huizen bouw. zoowel in Parijs als op het platteland verre te zoeken. Instel lingen op hygiënisch gebied, en kele uitzonderingen daargelaten, voldoen niet aan redelijke eischen. Een noodkreet daaromtrent is in de jongste tijden uit wetenschap pelijke kringen tot ons dcorgedrom gen. Men wierp de schuld op de financieel moeilijke omstandighe den waarin Frankrijk veifceertm'e- ze zijn er ongetwijfeld ten dee ie schuld aan, de hoofdreden ligt echter ook hier weer aan het vast houden van wat eenmaal goed was. De sociale wetgeving, ik zei- de het reeds meermalen, verkeert nogjli het allereerste stadium van haar ontwikkeling; het onderwijs vraagt dringend om herziening en raand betreden zou zijn geweest. En tocb wist ik dat een half dozijn mijnwerkers, steengravera en schaap herders bijna dagelijks langs daar kwa men, en dat vele toeristen meest altijd van den gewonen weg in het meerdia- trict afweken om hun verbeeld te volgen. Waarop grondde Ik dus nog eenige hoop of vrees? En toch zette ik mijnen weg voort, in de hoop van een gescheurd of be vlekt stuk van een kleed te vinden, waaruit mfj, al was het ook nog zoo vertrapt, en verfrommeld, zou blijken dat Ellen hier geweest was, of om in den omgewroeten grond nog misschien een flauw bewijs te vinden van eene worsteling om leven of dood. Ik week daarom opzettelijk van het gebaande pad af, denkende, dat de ver volger en zjjn slachtoffer ook zeker den rechten, weg zouden hebben verla ten. Wanneer men het stelle bergpad tot op halfweg had beklommen, was er rechtsaf een scherpe kromming fn den weg, die op eene vooruitstekende rots uitliep, waarvan een waterval van meer dan duizend voet hoog, naai beneden stortte; dat pad naar de rots doeg ik en land waar Bureaucratius z<x> •gtii viert als in Frankrijk. De verwerping van het vrou wenkiesrecht doet al deze feiten weer eens onderstreepen, opnieuw bewijzend hoe vasthoudend men te aan de traditie. En toch. de ken tering zal moeten komen, wil Frankrijk beschouwd blijven als een der toonaangevende grooce mogendheden. Sociale wetten kunnen niet uit blijven, de volksgezondheid eischt dringend verbetering op "hygië nisch gebied, de volksontwi&lke ling is afhankelijk van goed onder wijs. De vrouwen zuilen hun stem moeten uitbrengen, omdat dit nu eenmaal ligt in de lijn van onzen tiid, in de meer zelfstandige maat schappelijke positie door vele vrcu wen tegenwoordig ingenomen. De reden waarom wij hopen dat dit spoedig het geval zal zifn. is. omdat het katholieke Frankrijk van dien maatregel de schoonste verwachtingen mag koesteren. „Ce que femme veut Dieu le veut", „wat een vrouw wil. wil God", zegt een bekend spreek woord. Wii kunnen dit geheel toe passen op de wensch van de vrou wen uitgaande naar het kiesrecht, want de katholieke belangen zul len er ten zeerste mee gebaat ziin, indien de Roomsche vrouwen, en dat rijn ze haast allen hier, hun hun stem mogen uitbrengen. Parijs 29 November 1922. Mr. P. v. S. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. De openbare meening te Athene is verontwaardigd over de terechtstelling der ministers. Telegrafisch wordt ge meld, dat te Patras, Missolonghi en op Corfu op groote schaal oontra-revolu- tionnaiTe bewegingen zijn uitgebroken Naar verluidt, zou op eenige plaateen de Engelsohe vlag zijn geheschen. Mgr. Maglioni, de nuntius te Beru, te te Lausanne aangekomen, met de op dracht bp Venizelos te protesteeren te gen de executie der oud-ministers. Coromüaa, die door Venizelos als bii zonder Grieksch gezant naar Washing ton was gezonden, heeft zijn ontslagne ming naar Athene gezonden met de ver klaring, dat hij niet kan medewerken in een bewind, dat de handen heeft ge doopt in Grieksch bloed en aldus de moreele gevoelens der wereld heeft be- leedigd. Prins Andreas, de broeder van ex- koning Constantijn, werd door den krijgsraad veroordeeld tot levenslange verbanning met verlies van zijn rang in het Grieksche leger. Het proces ving Zaterdagmorgen aan De krijgsraad bevond prins Andreas schuldig aan veronachtzaming van een ontvangen bevel en handelingen op eigen initiatief. De revolutionnaire aan klager wees er In zijn rede op, dat de prins op grond van de opgedane erva ringen gebleken was geen geschikt per soon te zijn voor het aanvoeren van een legercorps, welken post hij uitslui tend dankte aan het feit, dat hij de broer van den koning was. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het hoofdkwartier van hem hebben geSischt het bevel van den opperbevelhebber op te volgen. De aanklager wees ver der op het analoge geval in zake de verantwoordelijkheid van den Duit- sehen kroonprins ten opzichte van de nederlaag van de Duitschers bij Ver dun. Prins Andreas gaat binnenkort met zijn vrouw naar Engeland. GEVECHTEN TE SMYRNA. Reizigers, die uit Smyrna te Athene in, maar ik ontdekte aldaar nergens 't minste spoor. Ik zette mij op de klip neer om een oogenblik uit te rusten, en beschouwde van daar Nettlewood dat zoo vreed zaam en rustig aan mijne voeten lag. Onwillekeurig rees nu de gedachte bij mij op, hoe het mogelijk Ma zijn, dat in zulk ©en vreedzaam oord, in een dorp dat slechts uit twaalf huizen be stond, zulke gruweldaad gepleegd was en zulke ontzettende hartstochten had den gewoeld, De vallei leverde, van die hoogte ge zien, zulk een verrassend schouwspel op, vooral de tegenstelling met de hoo- ge bergen die het dal omsloten, en er als het ware met sombere majesteit op nederzagen, maakte het gezicht nog meer indrukwekkend. Van daar gezien waren het dal en 'het meer groene en zilvere strepen, 't was alsof zjj door de geringste bewe ging der heuvelen aan weerszijden, in gesloten konden worden, om voor al tijd verborgen te blijven. Ik 'had in mijn gidsboek gelezen, hoe het in deze streken meermaate gebeurd was dat er een stuk gronds verzonk; het «ou dus niet onmogelijk zijn dat Nettlewood op zoodanige wflze eens zijn aangekomen, deelen mede, dat de Turksche bevolking aldaar een demon stratie heeft gehouden, waarbij zij den terugkeer naar Jonia achterland van Smyrnaeischte van de christelijke bevolking, daar door het wegtrekken der christenen de handel tot algeheelen stilstand is gekomen. Kemalistisehe troepen poogden de betoogers te verstrooien en er ontstond een hevig gevecht, dat verscheidene uren duurde. Het aantal slachtoffers aan beide z}jden wordt op 500 geschat De reizigers verklaren, dat de toe stand nog verergerd wordt door een volkomen gebrek aan brood, dat te Smyrna heerscht. Van andere zijde wordt dit bericht tegengesproken. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. In de persconferentie der Angelsak- sers is tegengesproken, dat er plannen zouden heBtaan om de conferentie te verdagen. 81echts wordt mogelijk ge acht, dat indien tegen Kerstmis over de groote kwesties een accoord verkre gen is, de gedelegeerden een tijdje met vacantie gaan. Inmiddels zouden de technici hier verder doorwerken. Zaterdagmiddag begon onder voor zitterschap van Garroni, de besprekin gen van een der voornaamste geschil punten tusschen de geallieerden en Turkije, n.l. het vraagstuk der capitu laties. Garroni wees er op, dat ook de Wes- terscho mogendheden er van overtuigd zijn, dat de capitulaties in den vorm, waarin zij tot dusver bestonden, een onrechtvaardigheid jegens de Turken beteekenen, die weggenomen moet wor den. Een zoo buitengewoon ingewikkeld stelsel, dat niet slechts in politiek, doch ook in juridisch en economisch opzicht diep wortel heeft geschoten, en dat tot basis dient voor de vestiging van tienduizenden buitenlanders in Turkije kan echter niet met een enkele penne- streek teniet worden gedaan. Daarom moet er een overgangspe riode worden aangenomen, welke voor de verschillende aangelegenheden, wel ke uit de capitulaties voortvloeien, van verschillenden duur zou kunnen zijn. Ismet pasja las daarop een uitvoeri ge verklaring voor, waarin te kennen werd gegeven dat Turkije zich tegen eiken overgangsmaatregel zal verzet ten, en waarin de erkenning van de aanstaande opheffing der capitulaties werd geëischt. DE ARRESTATIE VAN EHRHARDT. Omtrent de arrestatie van Ehrhardt wordt vernomen, dat Ehrhardt in het Huis van Bewaring te Leipzig met bij zondere voorzorgen is opgesloten. De politie heeft een specialen wachtdienst voor zijn cel en in de omgeving van de gevangenis ingesteld, daar men reke ning houdt met de mogelijkheid, dat Ehrhardt door zijn vrienden zou kun nen worden bevrijd. Op verzoek van den procureur-gene raai is een speciaal bureau ingesteld, met een advocaat en verschillende hel pers, dat het verhoor van Ehrhardt en van de getuigen, die in zijn proces een rol zullen spelen, moet afnemen. In het aanstaande proces van Ehr hardt zullen waarschijnlijk ook enkele episodes uit den Kapp-Putsch, die tot nu toe niet bekend waren, ter sprake komen en die ook in het Jagow-proees niet zijn aangeroerd. Ehrhardt, is naar Leipzig overge bracht zonder het politiebureau te Mun ehen te zijn gepasseerd. DE SPAANSCHE DéBACLE IN MAROKKO. De Spaansehe Kamer heeft de dis cussie over het rapport van generaal klaps van de kaart werd geschrapt. De regen hield op, maar er brak geene enkele zonnestraal door den be wolkten hemel; er ruischte geen wind je; eene doodelijke stilte heerschte in het rond. Het was een indrukwekkend zwijgen tusschen die hergen; men gevoelde zich daar geheel afgesloten van de wereld. Een kromming van den weg benam mjj het gezicht op Nettlewood; ik was nu een goed eind weegs gevorderd; nu eens klimmende, dan weer dalende, kostte het mij somtijds moeite den reeh ten weg te houden. Als Ellen dezen weg had gevolgd, misschien verwdaald in de duisternis was voortgesneld, hoe licht had zij dan in den afgrond kunnen storten, en daar voor altijd verdwenen 2ijn; mis schien zou haar lijk maanden later te rug gevonden worden door een ver schrikten schaapherder, wiens hond was afgedwaald en de echo's der heu velen door zijn akelig geblaf bij de vreeselijke ontdekking deed weergal men. Zoo iets was wel meer gebeurd, en zou nu ook weer kunnen geschieden. Ik zag van de hoogte op Engerdale neer. Ik was den Gangdorogegaan aan Picasso in zake de debacle van Melilla voortgezet. Cambo, oud-minister uit 't kabinet-Maura, diende een voorstel in, strekkende tot het doen terechtstaan voor den Senaat van den oud-minister president Allende Salazar, den oud minister van buitenlandsche zaken, mar kies Lema, en den oud-minister van oorlog, burggraaf Eza. Indien het ge- heele kabinet collectief verantwoorde lijk zou zijn, dient bet eveneens voor den Senaat te worden vervolgd. DE PROTESTSTAKING DER PA- RIJSCHE BAKKERSPATROONS. De Fransche ministers van Binnen- landsohe Zaken en van Landbouw heb ben bij het departement van Justitie 'n aanklacht ingediend tegen de Parijsche Bakkersvereenignlg, De prefectuur van de Seine heeft maatregelen genomen ter verzekering van de broodvoorziening in de gemeen tot der verschillende arrondissementen REGEERINGSCRISIS IN SAKSEN. De nieuwgekozen Saksische Land dag kwam Vrijdag voor het eerst bij een. Tot president werd gekozen Winkler soc., tot vice-presidenten werden geko zen Bunger D. V. P„ en Eckhardt N.- Nat. Na deze verkiezing diende minis ter Buck het ontslag der regeering in. VERSPREIDE BERICHTEN, UITBARSTING ETNA EN STROMBOLI. De vulcaan Etna, die in de lente van dit jaar geregeld in werking is geweest, is thans tot uitbarsting geko men. De Noord-Oostelijke krater werpt voortdurend gloeiende lava uit tot een hoogte van meer dan 200 meter. Een dof gerommel stijgt uit de ingewanden der aarde op en een dikke grijze rook wolk hangt boven den tóp van den berg. Tegelijkertijd is ook de Stromboli in volle uitbarsting. Het geheele eilandje van denzelfden naam, waarop de vul caan ligt, wordt door lava overstroomd waardoor de wijngaarden geheel ver woest worden. De eruptie gaat vergezeld met zeer hevige aardschokken en een geweldig onderaardsch gerommel. De ruiten van de woningen in de omliggende dorpen zijn gebroken. Verscheidene dorpelingen zijn in bcoten gevlucht met medeneming van hun bezitingen en van do heiligenbeel den uit de kerk. Stukken rots werden duizenden me tera ver weggeslingerd. Een aantal Der- Bonen zijn omgekomen. EEN MAROKKAANSCHE AANVAL OP EEN FRANSCHE VROUW. De „Frankf. Ztg." maakt melding van een merkwaardig geval van een zedelijkheidsvergrijp van Marokkaan- sche soldaten in het bezette gebied. Drie Marokkanen, die een vrouw hebben aangrand, zijn veroordeeld tot niet minder dan 15 jaar dwang-arbeid De daders zijn ontdekt, doordat de aan gerande zich herinnerde, dat een hun ner een kies met een gouden kroon in den mond had. Alle Marokkanen met een gouden plombeersel werden daar op gearresteerd en aan een streng ver hoor onderworpen. Teekenend ia wel, dat de drie man nen zich verdedigden met de verkla ring, dat zjj niet hadden geweten met een Fransche vrouw te doen te hebben. De mishandelde was n.l. de echtgenoote van een Fransch gedele geerde. KORTE BERICHTEN. De Pruisische Landdag verwierp een voorstel der Duitsch-nationalen tol opheffing van bet verbod der Jong- Duitsche orde, beide kanten van den weg lagen zware rotsblokken. De vallei waarin ik nu afdaalde was nog eenzamer dan die van Nettlewood hier was mijlen ver geen bewoond huis te vinden, niets brak de doodelijke Btïl- te af dan het ruischen der rivier, die haar eenzamen loop kronkelend door het dal voortzette, en het water ont ving uit den waterval die bruisend van de hooge rotsen stortte. Deze vallei was nog nauwer door hooge kale heuvelen ingesloten, en leverde een somberder schouwspel op dan Nettlewood. In de reisboeken werd die plaats de „vallei van Engerdale" genoemd; het volk uit den omtrek zeide echter nooit anders dan „tusschen de Gaps." Ik zag op mijn horloge, het was nau welijks elf ure 's morgens, ik had dus nog eenen langen dag voor mij. Als ik den omtrek nauwkeurig onder zocht, zou ik gewis wel het een of an der teeken ontdekken, dat mij spreken zou van Ellens aanwezigheid aldaar. Onverschillige voorbijgangers zou den hier natuurlijk niets gevonden heb ben; bovendien waren de meeste reizi gers die langs hier kwamen en de ri vier overstaken, haastig en spoedden zij zich verder; de eigenlijke bewoners De eerste burgemeester van Essen, Lü-iher, heeft medegedeeld, dat hij het hem aangeboden ambt van rijks, minister \an voedselvoorziening heeft aangenomen. Een zware brand heeft Terro bonne (in Queber) geteisterd. Naar ge meld wordt, zijn het raadhuis, het postkantoor en vijftig huizen vernield. Er zijn geen slachtoffers. Framsche autoriteiten zonden den «takenden arbeiders der electricheits» werken te Ludwipshafen, die het werk hadden neergelegd, een Ik-vel om in dienst le komen. De algemeen© staking kwam dientengevolge niet tot stand" De DuitsChe rijkskanselier heeP de convocaties verzonden aan de staats- en minister-presidenten voor de conferentie op 6 Dee. Op de agenda ataotn in hoofdzaak kwesties op het gebied der voedselvoorziening en eco» nomieóhe politiek. Volgens een bericht uit Boeda pest zullen de buitenlandsche „Schie- ber" aldaar worden uitgewezen. De politie zal met groote gestrengheid tegen hen optreden. Naar verluidt zal Mussolini Woensdag naar Londen vertrekken Bij het schijfschieten door een kustbalteri) te Bilbao tijdens een hevi- gen sneeuwstorm werd een Spaansehe stoomtreUer geraakt Het schip zonk onmiddellijk. De kapitein was op slag dood, terwijl 3 leden der bemanning ernstig gewond werden. Binnen eenige dagen zal de Ame- rikaansehe regeering een proces aan hangig maken betreffende bedrog, ten beloope van 20 30 millioen dollars, gepleegd bij den bouw van kazernes gedurende den oorlog, Volgens ingekomen berichten woedt boven Noord-Dakot» de eerste zware sneeuwstorm van dit jaar. Twee groote vrachtschepen werden van hun ankers geslagen. Te Zitric'h heeft een aantal typo grafen het werk hervat zonder voor. waarden te stellen. Maar overigens x breidt de staking zich nog uit. In St, Gallen wordt gestaakt bij alle druk kerijen, in Biel en Aarau bij enkele dagbladen, De Fransche commissie voor het algemeen kiesrecht neemt het voor» stel aan het aantal der Kamerleder van 626 op 580 terug te brengen. De overeenkomsten inzake Sja» toeng tusschen China en Japan zijn ge» teekend. De Deensche luibemantkoioncl P, F. Jensen, beeft vastgesteld, dat Groen land zich in westelijke richting voort beweegt inet een snelheid van twintig meter per jaar. Tegen een jaariijksohe huur van 30.000 francs zal het seminarie van St. Sulpicc te Parijs aan zijn vroeger© bestemming worden teruggegeven. Te San Diego (Gaiifornië) is be richt binnengekomen, dat bij het ver gaan van dè motorboot „Isabella", die op 15 Oct. in een orkaan werd uiteen geslagen, 15 personen zijin verdronken De verkiezing van een president voor bet Portugeesche Huis van Af gevaardigden is beschouwd als in ze keren zin te zijn een votum van wan trouwen jegens het kabinet. Dit laatste heeft daarop zijn ontslag gevraagd, dat door president Almeida is geweigerd, Meer dan 300 huizen te Newberne (Noord-Californië) zijn Zaterdag door brand vernield. De schutte wordt op 2 millioen dollar geschat. Honderden personen zijn dakloos. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft de wet inzak© de Geneefschie protocollen in derde lezing aangeno men. Daardoor ia dus aan de herstel en saneeriiigsplaiinen der regeering de finitief rechtskracht verleend. van Cumberland, zouden deze plek niet gemakkelijk bezoeken dan bij helderen zonneschijn, want er waren in den om trek allerlei bijgeloovige praatjes ver spreid. Ik herinnerde mij dat Ellen, toen zij mij hare potloodschets gaf, mij over de ze vallei had gesproken en tevens over het zonderling uitwerksel die het ge murmel van den waterval en het rui- schon van het water over de steenen, in de bedding der rivier aldaar teweeg brachten. Ik haalde hare teekening- te voor schijn en vergeleek die met het land schap rond mij heen; de teekening was juist genomen van het punt waar ik zat. Daar, voor mij, kronkelde het berg pad in de diepte, ginds lag de vallei; daar waren steenen in den stroom, en ginds was de schaapskooi. Ik daalde langzaam af in de vallei; ik hield de Bchets in de hand, als eene kaart waarop ik de zwerftochten van Ellen kon volgen, en ik-stond te mid den van het lange gras in het dal tus schen eenige magere schapen, die uil eene verwijderde streek daarheen ge* dwaaid waren. Wordt vervolgd, -y

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1