ONS BLAD" lees! de zeer belangrijke toekan: „DE RDO MSG HE BIEIII". Prijs 35 eent. Drukkerij „De Spaamestad", Haarlem. No- 2 3 Dinsdag; 6 December 1922. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 VIT DE PUS. „Geen Gotis&ienst." VERSPREIDE BERICHTEN. VÓÓRONTWERP LANDBOU- WERSWET. FEUILLETON. 0ivls.A van hef geld (Wordt vervolgtJ Abonnementspi ijs; Per kwartaal voor Allernaar2.— Voor buigen Alkmaar .•«••••••f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentiep.rijSi Van 1—Sregelsf 1.25;eikeregel meer f0.25; ReclanflÉ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bfj voajf uitbetaling per plaatsing f 0.60 «tan a' 3 abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,f 200,-, f 100,—, f 60,f 35,-, f 15,- In „De Bazuin", het sterk-apologe- thiache Roomsche blad, lezen wij den volgenden raken dialoog: E. was het eens geworden met zijn vrouw. Hun kind zou geen godsdienst hebben. E. werkte op een fabriek met A. en F. en K. en die hadden hun kinderen ook laten opschrijven als tot „geen kerkgenootschap" behoorende. E. had dit nu ook gedaan. Waarom? Toen een vroegere vriend uit E's „ge- loovige" dagen het hem vroeg, zeide E. „ik heb volstrekt geen haat tegen den godsdienst er is wel wat goeds in maar ik vind, het kind moet zelf kiezen, als het geen kind meer is. Als mijn kind op zestien- of achttienjari gen leeftijd Katholiek wil worden, mij goed, maar het is niet eerlijk, als ik voor mijn kind kies." „Maar, m'n beste vriend, je hebt al gekozen voor je kind, je bent al „on eerlijk" geweest!" „Ik???" „Ja zeker, je kiest „geen godsdienst" en houdt positief den godsdienst van dat kind verwijderd. Je hebt dus al de keus voor het kind gedaan". „Nou ja.... maar als ik voor m'n kind „geen godsdienst" kies, kan het kind immers zelf wel een godsdienst kiezen!" „Goed, als je voor het kind nu eens wei „godsdienst" kiest, kan het kind later even goed zelf „geen godsdienst" kiezen. Trouwens, daar gaat de kwes tie niet over. Je hebt gezegd: Ik wil zelf niet kiezen voor m'n kind. m'n kind moet later zelf kiezen, en nu doe je het toch en kiest voor het kind „geen godsdienst". Je kunt dus je be ginsel niet handhaven. Daarbij komt nog iets anders. Kies je voor het kind „geen godsdienst", dan doe je de meest onvoordeeiige keus voor 't kind immers, kies je „godsdienst", dan is het later voor het kind heel gemakke lijk zich van den godsdienst af te maken, hij verlaat dien eenvoudig. Kies je echter „geen godsdienst" en het kind wil later een godsdienst heb oen, dan moet het zich veel moeite ge troosten dien godsdienst aan te leeren Daarbij, de omstandigheden bieden het ind later wel alle aanleiding om „geen godsdienst" te kiezen. Immers, met den godsdienst wordt op fabrie ken en werkplaatsen zóó gespot, dat ipinand, die et altijd buiten gestaan heeft, weinig aanleiding vindt, om naar dit onbekende eu ernstig onder zoek in te stellen. Dat weet je zelf ook wel. Al die spotters kennen wel de te genwerpingen, maar de leer, die zij be spotten, kennen ze niet. Je zie dus, als je „geen godsdienst" kiest, kies je voor het kind de onvoordeeligste en moeilijkste zijde!" „Ja, goed. ik wil niet ontkennen, dat er veel van waar is, toch...." „Wacht, ik ga verder. Je ziet dus: er is in het belang van het kind en dat wilde je immers meer voor om het kind „met godsdienst", dan „zon- ler godsdienst" op te voeden. Over denk nog maar eens bet vorige! Maar ik wil je nog aan iets anders herinne ren. Als je het kind heen zondt naar len katechismus, wat zou het kind laar leeren, kwaad of goed?.... Laai ik zelf je het antwoord geven.. Ze zouden het kind leeren, dat het niet mag liegen, dat haat en onbarmhartig heid leelijk zijn, dat men niet alleen met woorden, maar ook met daden moet liefhebben, dat men liefde en eerbied moet hebben voor zijn ouders. Zeg nu zelf maar, is bet goed, dit aan een kind te leeren, of is het beter dat dit niet aan een kind wordt geleerd. Geef eerlijk antwoord!" „Welnu, eerlijk gezegd, goed. Maar er worden nog andere dingen ge leerd!" „Best, maar bewijs, dat die kwaad zijn. Ze leeren nog aan het kind, dat er een God bestaat, dat er een hemel en een hel zijn, zeven sacramenten! Zou daar het kind minder van worden? Neen, immers. En als later het kind groot is geworden en het bevalt hem niet, hij gelooft niet meer, dan is het in eens uit, niet waar?" „Ja, dat is zool" „Welnu, wees dan redelijk in de op voeding van je kind. Of je het kind met „geen godsdienst" of wel met „godsdienst" laat opgroeien, in beide gevallen doe je een keuze. Kies dan datgene, wat beter is, zooals ik reeds zeide. Bevalt het later niet aan het kind, dan kan het er zich al heel ge makkelijk van afmaken. Kies het goe de, wat iets positiefs biedt. De onge- ioovige Diderot leerde zijn dochtertje den katechismus. Toea zijn vriend hem verwonderd vroeg, hoe dit moge lijk was, zeide de ongelukkige geleer de: „Ik ken geen betere leer om aan mijn dochter te leeren en zij zal geluk kig zijn, als zij gelooft en doet, wat de christelijke leer voorhoudt." Ouders, draagt zorg voor de opvoe ding met godsdienst. (O) BUITENLAND. DE CONFERENTIE VAN LAU SANNE. Het tegenvoorstel der Turken tegen bet Franscbe voorstel, dat behelsde: gedurende twee jaar een „ad valorem"- :arief van vijftien, eventueel van 20 procent, luidt: twee jaar handhaving van het tarief, zooals thans door An- ffora in Klein-Azlë toegepast op hand having van de daar thans uitgevaar digde invoerrechten van alcoholica er luxeartikelen. De algeheele overtuiging rondom de conferentie is, dat de kans dat deze tot een goed einde komen zak steeds kleiner wordt. De bladen vernemen ui* Lausanne, dait de Franscbe deskundige Serruys in overeenstemming met alle geallieer den aan de Turken een voorstel in zake een conventie heeft gedaan, waar door een overgangsregime kan wor den ingesteld ter vervanging van de waarborgen der capitulaties. Volgens de „Petit Parisien" is men in Turkscho kringen van meening, dat het ontwerp Serruys in staat is tot grondslag te dienen voor een com promis en zouden de Turken binnen kort tegenvoorstellen doen. De commissie voor het vreemdelin genregiem besloot drie subcommissies te vormen, die zullen bestudeeren; le. den status der vreemdelingen uit het oogpunt van het recht van vesti ging en het juridisch regime; 2e. den- zelfden status uit economisch oogpunt; 3e. de kwestie der nationaliteiten en die betreffende archeologische naspo- ringen. In de gisteren gehouden ziting ver zocht Curzon vergeefs met aandrang den Turken hun voorstel te ontvou wen, maar Ismet pasja weigerde ook na de schorsing der zitting een andere verklaring af te leggen dan dat onder de ter tafel gebrachte voorstellen het Russische het meest aannemelijk lijkt Ismet zette in het ko-t de algemee ns beginselen uiteen, w n* <u de Turk sche delegatie zieh denkt ie rnspiree- ren. Bij de beraadslaging over de kwes tie deelden Tsitsjerin, Duca en Stam- boelinski achtereenvolgens de ziens wijze der Russische, Roemeensche en Bulgaarsche delegaties mede. Ismet verklaarde, dat de Turksehe delega tie na alle voorgelegd voorstellen te hebben bestudeerd, haar zienswijze zal doen kennen. Curzon vatte vervolgens de in den loop der discussie door de verschillen de delegaties kenbaar gemaakte stand punten samen. Om half twee werd de zitting opgeheven. Een waarnemer der gisteren plaats gehad hebbende bespreking over het regiem der zeeëngten verklaart dat de atmosfeer geheel veranderd is. Tsjitsjerin liet bij bet uiteenzetten van het Russische standpunt een wan klank hooren; klaarblijkelijk wenscht hij geen oplossing en stuurt hij op moeilijkheden aan. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. Het proces tegen prins André vaD Griekenland, die beschuldigd word! van ongehoorzaamheid aan hel front in Anatolië, is begonnen. De bevolking toont weinig belangstel ling tn het proces. Het publiek be staat in hoofdzaak uit officieren en journalisten. De prins Is in burgerklee- ding, Hij sgiheen zeer ontdaan en maakte niet den tuannelijken indruk van een generaal, die zijn handelin gen gedurende den oorlog verdedigt Prins Andreas is Zondag vergezeld vatn zijn gemalin uit Athene vertrok ken. le Phalerum begaf hij zich aan boord van een Britsch oorlogsschip DE KAPITAAI .S H EFFIN G IN ZWITSERLAND Zondag is In Zwitserland het referen dum gehouden over het initiatief der socialisten nopens een progressieve heffing ineens op de vermogens, waar onder reeds vermogens van 100009 franco zouden vellen. Het voorstel weid met een over&roote meerderheid véi- worpen. DE IERSCHE KWESTIE. De „Manchester Guardian" publi ceert een schrijven van De Valera, waarin deze om een plebisciet ver zoekt, waarbij bet Iersche volk bet recht heelt te kiezen tusschen Ierland en den Vrijstaat. Gisteren hebben de troepen te Du blin groote activiteit betoond bij het fouiUeeren vanalle mannelijke voet gangers, en het doorzoeken van alle auto's en trams. De mannen, die zich naar hun kantoren begaven, werden vaak drie malen gefouilleerd. Het Hoogerbuis nam het wetsont werp in zake de Iersche grondwet in derde lezing aan. Er zijn geen amendementen in het ontwerp aangebracht, dat vandaag wet wordt. DE OPSTAND IN WEST-THRACIE. De TurkschrBulgaarsdhe opstandbe- weging in Gumuldsjina en Xanfiüi, in Weat-Thracië, ging gepaard met bloe dige gevechten, waarbij de opstande lingen de Grieksche kampen en leger- depóta aanvielen. In de gevechten bü Xantbi werden groote verliezen gele den. Naar gemeld wordt, verloren de Grieken 3 kanonnen, terwijl het aan tal dooden en gewonden 100 bedroeg. De Bulgaarsche ministerraad ver zocht den premier Stamboeliski om te Lausanne twee nota's aan de Griek sche delegatie te overhandigen. In de eene nota wordt aangedrongen op hei staken der maatregelen tegen de Bul garen in Wesf-Thracië, in de andere op verlenging van den termijn, gesteld voor de repatrieering van de Bulgaar sche vluchtelingen, wier bezittingen in West-Thracië worden verdeeld onder de Grieksche vluchtelingen uit Klein- Azië. DE MOHAMMEDAANSCHE GODS DIENST. De regeering van Angora heeft ami de groote vergadering1 een ontwerp voorgelegd, waarin gezegd wordt, dav zij voornemens is alle vooraanstaande geestelijken der M obammedaansehe wereld bijeen te roepen en te Angora een oppersten raad van den Moham- medaansenen godsienst te vormen. DE OUD-MINISTERS VAN BULGARIJE. De 22 gearresteerde ministers van de drie Bulgaarsche Oorlogskabinet ten zijn uit Sofia naar de gevangenis te Sjoemnene gebracht. Terzelfdertijd eischte de openbare aanklager de doodstraf tegen de drie ex-ministers Radoslawof, Toutsjoef en Dintsjof, die tot het liberale kabinet van 1915 behoorden. Het wegvoeren van de vervolgde ministers heeft de vrees gewekt, dat de regeering drastische maatregelen zal nemen tegen haar politieke tegen stander» DE LEVERINGEN IN NATÜRA, enz Naar de „Munchener Ztg." meldt, is te Munchen tusschen Fransehe groe pen en den Duitschen bond van indus triëelen een mantelverdrag gesloten, waarin de grondslagen voor de leve ring der grondstoffen en der leveran ties in natura zijn vastgelegd. DE REORGANISATIE DER MI LITAIRE CONTROLECOMMISSIE. Volgens het „8 Uhr Abendblatt" heeft de Duitsche Rjjksregeering een nota ontvangen van de i .bassadeursconfe- rentie, welke zich bezighoudt met de reorganisatie der militaire controle commissie tot een garantiecomité, waarvoor de volgende eischen worden gesteld: Vervulling van den indertijd gestelden eisch inzake de reorganisatie der Sehupo; volkomen verandering van alle fabrieken, die oorlogsmateri aal vervaardigen in fabrieken van vre desartikelen; uitlevering van het zieh nog in Duitschland bevindende oor logsmateriaal. PROCES TEGEN AANRANDERS VAN SCHEIDEMANN. Te Leipzig begon gisteren voor het Rijksgerechtshof het proces tegen de personen, die beschuldigd worden, aan den aanval op den Opperburge meester van Cassel, Seheidemann, te hebben deelgenomen, nl. den koopman Hustert en den landbouwer Ohlschlar ger. In plaats van president Hagen, die ziek is geworden, wordt het voor zitterschap waargenomen door den se naatspresident Schmidt. verontschuldigingen worden aangebo den. Een dergelijk kinderachtig gedoe, terwijl Europa steeds sneller den on dergang tegemoet snelt! KORTE BFRICHTEN. Het bestuur der Parijsehe bak- kersvereeniging heeft aan den Minis ter van landbouw doen weten, dat de bereidm? van brood Maandagmorgen zou Wto-uen hervat. Officieus verluidt, dat de Belgi sche socialistische partij een scheuring te gemoet gaat en zich zal spitsen in een Vlaamsehe en 'n Waalsche groep. De Spaansche koning heeft de nieuwe ministerlijst goedgekeurd. De ze bevat slechts 5 nieuwe namen, daar de overige ministers dezelfde porte feuille behielden als in het kabinet- Sanchez Guerra. Aangezien de onderhandelingen met de werkgevers zijn mislukt, is de staking in de Belgische meelfabrieken tegen gisteren afgekondigd. Volgens de bladen zijn de hono raria van de leden der intergeall. con trole-commissie met ingang van 1 Oc tober tot het drievoudige verhoogd. De Italianen hebben hun immi gratiequotum in Amerika overschre den. Voor 30 Juni 1923 zal geen en kele Italiaansche immigrant meer wor den toegelaten. Hioan Toeng, de zeventienjarige ex-keizer van China is in het huwelijk getreden met prinses Koeo Tsjing-si. Het huwelijk is met gTooten luister gevierd. De Engelsche hoofdinspecteur bij den telefoondienst te Aquila Tuxpan, werd gevangen genomen door een ben de dieven, die een losprijs eischen van 10.000 pesos, benevens een maandelijk sche bijdrage van 5000 pesos, voor de revolutionnaire beweging. Een trein van de Topeca San ta Fé Spoorweg is te Fresno in Cali- fornië ontspoord. Twee personen wer den gedood. De spoorweg-autoriteiten vermoeden, dat een wissel met opzet onklaar is gemaakt. De Duitsche rijkspostaiinister heelt een specialen bezuinigingscom missaris voor zqn departement be noemd, die onmiddellijk onder den mi nister staat. „LEEDWEZEN" NIET VOLDOENDE Tot juist begrip van de werkelijke beteekenis van de jongste nota der ambassade-conferentie aan de Duitsche regeering naar aanleiding van de ge beurtenissen te Stettin, Passau en In- golstadt dient de aandacht er op ge vestigd, dat nadrukkelijk in de nota wordt verklaard, dat men geen genoe gen kan nemen met een betuiging van leedwezen door de autoriteiten over, het gebeurde. Er moeten bepaaldelijk I BINNENLAND. EEN NIEUWE PARTIl! Dezer dagen vond een vergade ring1 plaats te Amsterdam van "■ver schillende belangstellingen ter be spreking van de voortzetting der actie voor onafhankelijk-cultureele politiek. Besloten werd aan te vangen met het vormen eener los se organisatie onder leiding van 'n Centraal Comité. In verschillen de plaatsen zullen comité's wor den gevormd. Met algemeene stem men werd besloten aan de verkie zingen in 1923 deel te nemen. De mogelijkheid om lijsten te verbin den met die van andere partiien werd met groote meerSÊrfieid verworpen. GEM EENTER AADSVERKIEp ZINGEN. Naar de „Rsbverneemt is tel standpunt van den Minister van Bto- nenJandsrihe Zaken omtrent verlenging van den geldigheidsduur van de kie zerslijst 1922-23 hetgeen uit prac- 1 tisdh-economisch oogmerk vanwege de A. R. K. A. is bepleit niet voor in williging vatbaar. Daardoor zou een belangrijk aantal peivicmen, naar hun leeftijd aanspraak hebbende op stemrecht, dit recht worden onthouden DE SLACHTING- EN DIEREN MISHANDELING. Door het Hoofdbestuur van de Nederlamdaöhe Vereeniglng tot Bescfaer ming van Dieren was ter kennis ge bracht vun den Procureur-Generaal te 'e-Gravenhage een ergerlijk geval van slachting in strijd met het bepaalde bij het K. B. van 5 Juni 1920, SIM. No. 285, waarbij bet slachtoffer op zeer wreedaardige wijze werd gedood. Waar er grond schijnt te bestaan voor het vermoeden, dat feiten van denzelfden aard op meer plaatsen voor komen, heeft de Procureur-Generaal, onder aanhaling van de betrekkelijke bepalingen, aan de districts-oo-mman- danten der rijksveldwacht verzocht, wel te willen bevorderen dat de rijks veldwachters in hun district ijverig toe zicht houden op het nauwgezet naleven dier bepalingen, en, bij het constatee- ren va novertreding, daarvan proces* verbaal opmaken. De Hooge Raad van Arbeid heeft zifn advies vastgesteld betref fende bet vóórontwerp van de Landarbeiders wet. Over de nood za keli ik h e id van 'n algemeene wettelijke regeling én bescherming van den Landbouw- arbeid als neergelegd in den aan hang van het voorontwerp liepen de meeningen uiteen hoewel géén der leden bezwaar had tegen wet telijke voorschriften betreffende gezondheid en veiligheid van oude landbouwarbeiders. Een groote meerderheid gaf in overweging om het in artikel 12 van het vóórontwerp neergelegd beginsel tot eer ei over leg, onder de noodige waarborgen getroffen regelingen de voorkeur verdienen boven algemeene wette lijke voorschriften in de wetten voorop te stellen en daaraan de bepaling te verbinden dat in die wet te gjeven voorschriften tot be trekking van arbeidsduur nacht rust en Zondagsrust van volwas sen mannen slechts in werking zal treden ter plaatse waar geble ken is dat op dit gebied misstan den beslaan en waar de organisa ties van belanghebbenden er bin nen een bepaalden tijd niet in ge slaagd zijn misstanden in onder ling overleg ,uit den weg te rui men. VERZOEK OM VERHOOGING DER INVOERRECHTEN. In een vergadering van het hoofd* bestuur en de afdeelingsbesturen van do R. K, Kiesvereeniging van Eind hoven kwam 'ter sprake de houding der Regeering ten overstaan van de onder die malaise lijdende industrie. Na ampele bespreking werd de hou ding onbegrijpelijk en afkeurenswaar dig bevonden en de ontstemming daar voor kwam tot uitdrukking in een bij acclamatie aangenomen motie, waar in de Regeering ten dringendste wordt verzocht toch spoedig een dam op te werpen legen de vloedgolf van valuta- invoeren door invoerrechten of ver hooging der invoerrechten. De motie zal ter kennis gebracht worden van de Regeering met afschrift aan de Ministers van Arbeid en Fi nanciën. 'Naai inelscht vertelling 129. Vervolgens waadde ik door de rivier die nu minder door den regen gezwol len was dan toen ik ze de eerste maai overstak. Van den rechten weg afwijkend, be gaf ik mij daarna door wilde struiken en over ongelijke rotsblokken, naar de schaapskooi, die daar zeker door een of ander pachter was opgericht tot schuilplaats voor zijne schapen, als hen tusschen de bergen een storm over viel. Ik beeldde mij in, toen ik den puin hoop naderde die reeds zooveel stor men had getrotseerd, dat zij, door ha- ren moordenaar achtervolgd, hier waar gezocht 6011 sc^u^P'aa^s zou hebben V. Die schapenstal was een grooter ge bouw dan ik verwachtte; van uit de verte gezien geleek het op een kleine houten hut, die door regen en wind ge teisterd, achter de rots half verscho ten lag. Wanneer men het nabij kwam was het een lang en laag gebouw, uit ruwe balken samengesteld, en ongeveer tien treden van de rots verwijderd in plaats van er tegen aan te leunen, zooals El len s teekening aanwees. Het was niets dan een puinhoop. Alhoewel die stal door de bijgelege ne rots beschut werd, had de wind toch kracht genoeg gehad om van ter zqde m te dringen, en de helft der roo- de dakpannen af te rukken. De kant die naar de rivier was ge keerd, was toegebouwd, terwijl de an dere zijde open gelaten was; de oprich ter der kooi scheen gedacht te hebben dat de rotswand de kooi genoeg be veiligde, of ten minste dat ze een vol doende schuilplaats voor de schapen bood. Het dak was van binnen ondersteund door zware takken van eenen boom, die waarschijnlijk in de nabijheid had Men kon tusschen de dwarsbalken heen, de lucht zien, en de roode pan nen die weleer het dak hadden uitge maakt, lagen aan stukken en brokken op den grond. De wind had de kooi slechts aan eene zijde gespaard, en daar ongeveer een vierkanten meter dak geheel gela ten, waar langs eenige klimopranken weelderig groeiden, die in de stille be schaduwde kooi neerhingen. Ik trad de schaapskooi langs de achterzijde binnen, en onwillekeurig kwam de gedachte bij mij op, dat deze puinhoop het echte zinnebeeld oplever de van goede voornemens die schip breuk hadden geleden. De kooi geleek van binnen zeer op eenen kelder; de grond was met gras begroeid; er lagen ook hier en daar brokken steen verspreid, die zeker bq een hevige orkaan van de bergen wa ren gestort, en krakend door het dak in de schaapskooi waren gevallen. Het hout was vermolmd en verrot, en het geheel was niet veel meer dan een bouwval, die weldra gansch instorten zou. Er was slechts één levend wezen in de kooi: een afgeleefd schaap lag In eenen donkeren boek; het beest scheen zwak en ziek. Toen ik de kooi binnenkwam, lag het te hijgen en het staarde mij ang stig aan; de oogen van het arme beest volgden mij overal, waarbeen ik ging. Ik schoffelde met den punt van mij nen wandelstok tusschen bet gras en de steenen. maar vond niets. Hier eindigde alle hoop om eenig spoor van Ellen te ontdekken. Er bleef mij niets meer over dan weer het oude spoor te volgen. Wenford na te gaan, hem uit te vorsehen in hoever hij in het geheim betrokken was, en waarom hij den zelfden nacht vertrok toen Ellen vluchtte. Mijn angst had mij dan toch misleid: Ellen was niet herwaarts gevlucht en was hier in den omtrek niet verborgen. Ik zette mij op den grond neer, met den rug tegen het houtwerk van de kooi, om mjjne gedachten te verzame len. Ik poogde te verzinnen wat ik ver der zou doen en of het niet geraden was terug te keeren en mijnen weg over het smalle pad langs den zwarten Gap te vervolgen. En toch kon ik nog niet besluiten heen te gaan, eene zonderlinge aantrek kingskraeht boeide mij aan die plaats; nog was mijn bqgeloovige angst niet overwonnen, en ik verbeeldde mq steeds, dat ik mq in dezen puinhoop dichter bij de waarheid en.dichter bjj Ellen's graf bevond. Als zij tot hier vervolgd was, zou zij er zich verborgen hebben; als zjj bier. vermoord was, zou haar lichaam ook hier begraven zijn geworden. Ik stelde mq een oogenblik in de plaats van den moordenaar, en tracht te mq voor te stellen, waar ik op zulke plek met het lijk van mqn slachtoffer zou blijven. Ik kon het niet in de vallei laten lig gen, de rivier was te ondiep om er het lichaam in te laten zinken; hier in deze puinhoopen alleen was plaats om het te begraven. Ik stond op en wroette den grond met mijnen voet op; ik joeg het zieke schaap op, om de plaats waar het lag te onderzoeken; eindelijk nam ik het in mijns armen en droeg het naar den overkant der kooi, terwijl het arme dier klagend blaatte. Op de plek waar het schaap gelegen had, trok een verfrommeld en bevlekt voorwerp mijne aandacht.eindelijk zou ik dan toch eenig teeken vinden waarnaar ik den ganschen dag vruch teloos gezoeht had. Ik wierp er mij op, greep het van den grond, en beschouwde het met in gehouden stem. Ik zweer dat hij dien nacht hier geweest is! riep ik uit. Het was een bandashoeneen «col lederen handschoen, die op zeer eigen aardige wijze met zwart was gestikt Hij had op het feest van mevrouw Ray den avond van Ellen's vlucht een dergelijk paar handschoenen aan. Ik herinnerde mq dadelijk dat die handschoenen toen mijne aandacht ge trokken haddenik was overtuigd dat dit er een van was Ik was op het spoor. God had mq genadig een teeken gegeven van de goddelooze daad die hier was ge pleegd. Waartoe zou deze ontdekking al niet kunnen leiden? Ik moest nu het gansehe dal door zoeken; elke bergholte, elke krom ming van het bergpad, tot aan het dorp, tien mijlen dieper het dal in. Ik besloot elk plekje zorgvuldig na te zien, en niet te rusten eer ik nader op het spoor was gekomen; dat zwoer ik daar op mijne knieën, met kloppend hart en gloeiend hoofd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1