e. aan als gelijkberecfttïgfden naast eMnder staande organen, bedoeld onder Ietter a en b SOCIALE BERICHTEN. KIRK EM SSH00L HEOHÏSlMEfi. PROVIH6lf!3!L NIEUWS. NAAR DOORN, De Secretaris-O'enera*! In dae- Imeeaen dienst mr. J. B. Kan, heeft zfch gisteren naar Doorn begeven tot het houden van besprekingen Biet den gewezen Duitschen kei zer, EEN R, K, CENTRALE VAN TECHNICI. Zondag 3 Dec. werd te Utrecht een afd eetin gs-voorzitters vetgadering gehou den van den Ned. R. K. Bond van Technici, waarin door het Bestuur mededeeiinaen werden gedaan van zijn vei richtingen om te komen tot een R. K. Centrale van Technici. Na gehouden besprekingen werd on derstaande motie met algem. stemmen aangenome ;n i „De Nederiandsche R. K, Bond van Technici op Zondag 3 December 1Ü22 te Utrecht in een Afdeelings-voorzit- tisrsvergadering bijeen; gehoord de besprekingen en uiteen zettingen inzake de verrichtingen van 'het Bondsoestuur om te komen, tot een R. K, Centrale van Technici, die alle groepen van B. K. Technici zat kunnen omvatten van oordeel, dat die Centrale in het belang van de R. K. Technjci ia te achten; keurt het gevoerde beleid van het Bomdsbesiuur goed; besluit het Bestuur volmad i te geven zijn pogen om te komen tot de R. K. C entrale van Technici door le zei ten; verzoekt de besturen der afdeelin- gen en leden de uitvoering van die opdrac ht krachtig en met alle ten dien ste slaande middelen te steunen; besluit deze motie ter kennis te bren gen van belanghebbende organisaties en de pers; en gaat o-ver tot de orde van den dag." BROEDERSCHAP DER NOTA RISSEN IN NEDERLAND. In de Zondag te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van de Broederschap der Notarissen in Neder land is behandeld de kwestie van het al dan niet opnemen van de goudclau sule of eenige clausule van dezelfde strekking in notarieele akten. Het onderwerp werd ingediend door mr. dr. G. W. Bruins, Hoogleeraar der Nederiandsche Handels-Hoogeschool, te Rotterdam, en door dr. Ph. B. Li- bourel, notaris te Delft. In overeenstemming met de door de leiders gegeven adviezen werd, na uit gebreide besprekingen, bij acclamatie op voorstel van den voorzitter, beslo ten om geen goudclausule of iets der gelijks in notarieele akten op te ne men ea om zich te scharen achter het Hoofdbestuur, dat zich gewend beeft tot de Hooge Regeering met het ver zoek bij bet finacieel beheer van het Vaderland rekening te houden met dg door Mr G. Vissering gemaakte be zwaren en eonclusies, neergelegd in zijn algemeen, aan het Hoofdbestuur gericht advies. HERZIENING DER SOCIALE VERZEKERING. De Minister van Arbeid heeft tot den Hoogen Raad van Arbeid een schrijven verzonden, waar- aandiet vo.gende is ontleend: „Gelijk ik U als bekend mag ver onderstellen, ligt het in miin voor nemen de bestaande soria.e verze kering aan een algeheele herzie ning te onderwerpen. Van de afdeeling Arbeidersverze kering van mijn Departement ge werd mii een voorstel, bevattende een schema der noodige wetswij zigingen, waardoor bovenaangege ven doeleinden naar het oordeel dier afdeeling zouden kunnen wor den bereikt Omtrent dat voorstel zoude ik ïaarne uw advies vernemen. In 't bijzonder zou ik er prijs op stellen uit dat advies te mogen vernemen de zienswijze van Uwen Raad over ie navogende punten: .1 Is het gewenscht de verplichte Ongevallen-verzekering, de ver- piictue invaliditeits- en Ouderdoms verzekering uit te strekken tot alle personen, die in dienstbetrekking tegen loon werkzaam zijn 2. Is het gewenscht de ongeval len, althans voor zooveel de gevol gen daarvan zich niet uitstrekken tot langer dan een bepaalden tijds duur ais ziektegevallen te doen valien onder de Ziekteewt? - Zoo ja, zal dit dan moeten gel den uitsluitend voor zoo-veel be treft de toekenning van geldelijke schadeloosstelling of ook voor zóó veel betreft de geneeskundige vér- zorging 3. Is het gewenscht in de Inva liditeitswet te breken met het stel sel der individueele rentebepaling en daarvoor in de plaats te stel len 'n stelsel van eenheidsrenten? 4. Is het gewenscht de collectie ve ziekteverzekering van de arbei ders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de indi vidueele verzekering van den arbeider 5. Is het gewenscht de uitvoe ring der sociale verzekering op te dragen a. uitsluitend aan een of meer overheidsorganen (Rijksverzeke ringsbank. Raden van Arbeid) b. uitsluitend aan organen, daar toe in het leven geroepen, hetzij in samenwerking door werkgevers en werknemersorganisaties, hetzii öftOC individueele werkgevers (de Bedrijfsvereeniging in den zin <ier' Land- en Ttonoouwongevallenwet 1922), hetzif door individueele ar beiders (de erkende ziekenkas in den zin der Ziektewet); d aan organen, als bedoeld on der letter a met als bijvulling or ganen, als bedoeld onder letter b e. aan organen, als bedoeld on der letter a? Aan de Nota van de afdeeling Arbeidersverzekering van het De partement van Arbeid ontleenen wil het volgende: Ieder arbeider heeft, onverschil lig, leeftijd. loon enz. bii invalidi teit en ouderdom recht op dezelf de rente, terwijl evenzoo de wedu wen- en weezenrenten op een zelfde bedrag waren te stellen. Wordt deze eenheidsrente gesteld op f 3 per week als ouderdoms rente op f 4 per week als invali diteits- en weduwen- en weezen- rente, dan komt het bedrag vrijwel gelijk aan het bedrag, dat volgens de geldende wet gedurende dg eèr ste 15 jaren door een verzekerde als maximum-rente kan worden verkregen. Voor de verzekerde arbeiders ligt in deze wijziging van stelsel geen nadeel. We! zal de vaste in- validiteitsrente van f 4 per week niet onaanzienlijk beneden het be drag blijven (pl.m. 6 gulden per week), maar men zie daarbij, niet voorbij, dat vooreerst dit hoogere maximum eerst na een verzeke- ringsduur van 40 jaren valt te be reiken en dat bovendien dit maxi mum alleen dan kan worden be reikt indien gedurende die 40 jaar elke week 'n rentezegel van zestig cent is geplakt. In de praktijk zal dit stelsel er op neerkomen,, dat de arbeiders, .voor of door wie re gelmatig wo~dt geplakt, althans over de eerste 15 jaren, er niet op achteruit gaan, maar dat de arbei ders, voor of door wie niet regel matig wordt geplakt bijv. we gens ziekte, werkloosheid en die zelf of wier betrekkingen vol gens het bestaande stelsel bit inva iiditeit of overlijden van den ver zekerde, slechts een oinbeteekenén- de rente zouden ontvangen, ver zekerd zijn van een vasl bedrag van 4 gulden per week. Voor de werkgevers zal dit stel sel leiden tot bevrijding van de ad ministratieve beslommeringen, wel ke de Invaliditeitswet thans op ftunne schouders legt. Het zegels plakken op rentekaarten lcomt dan immers geheel te vervallen en de werkgever kan volstaan met het halfjaarlijks betalen van een be paald percentage van het door hem uitbetaalde loon. Aan het groote leger ambtenaren aan de Raden van Arbeid zal geen behoef te meer bestaan, daar immers de noodzakelijkheid van het aanhou den der honderdduizenden kaarten en remisters. welke thans moeten wo;den aangehouden, komt te ver vallen. Alleen op de administratie kosten voor de invaliditeitsverzeke ring zou naar raming hiermede 'n bedrag van tenminste drie mil- liogy gulden 's jaars kunnen wor den bespaard. De organisatie der verzekering ware ingrijpend te wijzigen in dien zin, dat de uitvoering der onder scheidene verzekeringen zooveel mogelijk ware in handen te geven van door de Koningin erkende on derlinge vereenlgingen van werk gevers in wier bestuur vertrou wensmannen der georganiseerde arbeiders zitting hebben, met daarnevens ais aanvullende orga nen een of meer openbare instel lingen. Ongevallenverzekering en ziekte verzekering zijn het best vatbaar voor dezen vorm van uitvoering. Met de invaliditeitsverzekering staat de zaak anders, omdat de ar beiders in den regel niet steeds in dienst blijven van denzelfden werkgever. Bii die verzekering be hoort dus de uitvoering in één hand te blijven en dan schijnt voor alsnog een oepnbaar orgaan daar toe het meest geëigend. Als aan vullende openbare organen zou den een 12- a 15-tal Raden van Arbeid voldoende zijn. Doorvoering van dit stelsel zal vermoedelijk het einde beteekénén van een zeer groot aantal zieken geld uitkeerende kassén. Als sluitstuk van het geheele ge bouw der sociale verzekering is gedacht een Raad van Toezicht, ebstaande uit een aantal door de Regeering .benoemde, bezoldigde personen en uit vertrouwensman nen van de werkgevers en de werk nemerscentralen. Onder de beve len yan den voor de goede uitvoe ring der sociale verzekering ver- antowordelijken Minister heeft de ze Raad het toezicht uit te oefenen op de erkende vereenigingen zoo wel als op de Raden van Arbeid, in verband waarmede ook de thans bestaande Verzekeringsra den kunnen worden gemist. De Raad van Toezicht ware voorts te belasten met het beheer der gel den, waaruit de renten krachtens de Invaliditeitswet worden .be taald terwijl de Raad van Toezicht er voorts voor zou hebben te wa ken, dat bij de uitvoering der ver zekeringen over het geheele land zooveel 'mogelijk eenheid wordt be reikt Aan den Raad waren voor Rijstand een aantal .ambtenaren toe te voegen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER 1 DE REGISTRATIE WÉT. 1 De Iheeren Buys c s. hebben in hun wetsvoorstel tot wijziging van de Re* gistrkliewei 1917 een verandering ge- bradbt. Volgens dal gewijzigde voorstel wordt artikel 1 gelezen: Aan artikel 55 der „Registratiewet 1917" wordt een tierde lid toegevoegd luidende: t „Verkoopingen, gehouden door of vanwege land- en tuinbouwers in de Uitoefening van ihun bedrijf en wélke gedurende ten minste zes wéken van het jaar ten minste eenmaal per week in hetzelfde gebouw of op hetzelfde terrein plaats hebben en waarbij uit sluitend voortbrengselen van een zelf den tak van bedrijf worden verkocht vallen niet onder de bepalingen van dit at rik el BESTRIJDING VAN DEN HANDEL IN VROUWEN EN KINDEREN Ingediend ia een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag ter be strijding van den handel in vrouwen en kinderen, op 30 September 1921 ter onderieekentag neerdgelegd op het Secretariaat-Generaal van den Volken bond. UIT DE TABAKSNIJVERHEÏD. Door de firma Wed. van Nelle te Kampen werd Zaterdagochtend uitvoering gegeven aan haar be sluit de ongeveer 30 jaren bestaan hebbende sigarenfabriek op te hef fen. Het geheele pérsoneef.was bi' een geroepen om het besluit te ver nemen, doch met de mededeehng dat allen een toelage zouden ont vangen in verhouding tot het aan tal jaren, bii de firma in dienstbe trekking doorgebracht. Voor de gehuwde arbeiders bedroeg deze. f 10.. voor de ongehuwden f 5.— (kostwinners onder hen f 7.50) en voor het vaste personeel f 15 per dienstjaar. De oudere werklieden ontvingen derhalve pï.mt, 300. Bo vendien ontving ieder een getuig schrift. De vergunningen voor het strip pen van tabak in huisnijverheid tot nu toe aan de sigarenfabrikanten verleend, zullen na 31 December e.k. niet meer worden verlengd. In dezen geest zijn reeds door een in specteur der directe belastingen de betrokkenen ingelicht. UITSLUITING OPGEHEVEN De uitsluiting bij de TweMsch-Gel- dersche Fabrikanten vereenigiug is op geheven. Hedenochtend zijn da fabrie ken weer aangezet. GEMEN&D NIEUWS. DE AANKLACHT TEGEN DE R. H. EN L. B. Ter aanvuking van het bericht, op genomen in een gedeelte onzer vo rige oplage, ziij nog het vo.gende gemeld: Johan v. d. Brink, rijwielhandelaar te Meern bij Utrecht h'eefi b'ij den officier van jus tide een aanklacht in gediend tegen de Ro.fcrdamS-'he H n- d-els- en Landbouwbank. Op een door hem gekochte obligatie viel op 1 November de hool'opremie, een naar keuze van den winnaar ingericht land huis, met een geschatte waarde van f 60.000. Het is den heer v. d. Brink niet mogen gelukken, na herhaalde pogingen en persoonlijke bezoeken het landhuis ot de geschatte waarde in handen te krijgen. De B ank wens elite niet mede te ciee ten waar de villa ligt of zal komen te liggen of wanneer deze zal worden opgeleverd. De directie deelde v. d. Brink me de. dat de hooMpremie in werkelijk heid niet meer waard is dan t 10000 en dat zij bereid was hem dit bedrag te betalen. Voorts lieeft de directie,, volgens mededeehng van den aanklager, ver klaard, dat geen barer hioofdpremiën in werkelijkheid meer waarde is dan t 10000 De Directie der Roliterdamsche Han dels- en Landbouwbank zond gisteren het volgend telegram aan den Weer Van den Brink, rijwielhandelaar te Meern Wij Utrecht: „Het huis, gevallen op serie drie honderd drie, nummer vijfhonderd acht-en-zeveniig, van de drieëntwin tigste leening, wordt naar Uw keuze afgebouwd, zoodra U ons aanwijzi- gingen in die richting geeft. Er is geen sprake van, dat wij deze premie wenschen om te zetten in cont^gt geld, daaT dit niet vooruit als voor waarde gesteld is. Het is echter noo- dig, dat u een schriftelijke verkla ring overlegt, waalbij de vroegere deel'gemachtigden van bovenbedoelde obligatie atstand hebben gedaan ten behoeve van U." w.g. GOUDEN KALF DE MOORD BIJ ZEVENAAR. Omtrent den moord nabij Zevenaar vernemen wij nog het volgende: „Za terdagnacht werd de landbouwer Bouwman bij Zevenaar door kloppen op het raam naar buiten geroepen. Daar stond de 20-jarige arbeider J. Steintjes, die om hulp vroeg. Hij Woedde hevig en na binnengehaald te zSj'n gaf hij na enkele oogesibhkken den geest. Hij noemde een zekere J. v. We&sel als den dader van zijn mis handeling. Zondagmiddag Heeft de politie den verdachte gearresteerd, toen Hij' In zjj'n woning lustig har monica speelde. Na met Het Tijk van den naar het ziekenhuis te Zevenaar gevoerden versi'agene te zijn gecon fronteerd) weffi Hij! In de Marecfeus.- see-kaziej-ne opgesloten. Hij ontkent alle sdtiuld, ofschoon Hij' Sdijti alibi moei tijk kan bewijfeeu. Zijn kleeren vertoonen hfoedsiporen. Desgevraagd vetMaarde Hij <St door zjdR aïs slager uit te geven, Hij Heeft Verklaard Steintjes een eind weegs vergezeld le hébben. Het geredil' uit Krnffem, dat de schouwing in tegenwoordign'eid van een arts en een professor deed verlichten, was terstond ter plaatse. Vergunning tof hét begraven Van het slachtoffer werd i'rnniddus ge geven. Deze laatste stond zeer on gunstig bekend en was ongehuwd, ter wij! de dader gehuwd en vader van twee kinderen, pas 23 jaar was /en niet ongunstig staat aangeschreven. Gebleken te, dat de vermoorde in den rug en de Hartstreek verschillen de messteken trad, vermoedelijk met een dolk toegebracht DE INBRAAK TE UTRECHT. Omtrent de inbraak, gepleegd hl liet Hulp-postkantoor té Utrecht aan de Rijnkade, kan nog wonden me degedeeld, dat de vermiste 2.71/2 en 10 cents postzegels tot een geza menlijke waarde van f 2000, door rechercheurs te Rotterdam voor een groot gedeelte zSjïi teruggevonden. De dieven hebben bovendien een zakje met 500 centen medegenomen. DE OVERWEG BIJ BU5SUM. Een reiziger, die gisterenmorgen per trein uit de richting Hilversum kwam, deelde mede, dat, dank zij de oplettendheid van den betrokken ma chinist een ernstig ongeluk is voor komen. Ten' de trein den grooten overweg te Bussuin zou piasseeren, bleek het, dat de afsluitboom en niet waren neer gelaten en zidh een postwagen op de rails bevond. Op het laatste oogen- hlik kon de machinist den trein nog tot stilstand brengen, MOORD TE TILBURG. Zondagavond omstreeks zeven uur is in het Calé van Ierland te Til burg de 44-jarige van Hoof, wonen de 2e Herstalsdie dwarsstraat, door den 22-jarigen van L. bij een twist, in drift doodgestoken. De getroffe ne was een oppassende man. De dader is onder vreesdij'k vernet door de politie gearresteerd. TWISTENDE CAFÉBEZOEKERS. Te Tilburg hadden Zondagavond weer versjuiisende vechtpartijen in Ga te's plaats, waarvan we slechts de ergste willen mededeelen. In het café Nolle op het Plusplein werd gevochten met stoelen en mes sen. Een zekere van A. kreeg hierbij door P. een steek in rug en linker bovenarm. Van A. raakte bewusteloos Bij nader onderz. is gebleken, dat het mes is afgescihrampt op Het schouder blad, zoodat een ernstig gevolg is voorkomen. RELLETJES. Bij een demonstratie voor de wo ningen der firmanten van de eerste Nederiandsche K anti abri ek te Hen gelo Zijn de ruiten ingeworpen. De burgemeester teelt samenscholingen van meer dan vijf personen verboden De politiemacht werd gisteren met ambt marechaussees en zes rijksveld wachters versterkt. Een groep stakers werd voor de kanffabriek uiteengedreven. DOOR GAS VERGIFTIGD. Omtrent de gasverstikking, waar van Zaterdag de wed. C. Henner, in haar woning aan de Heerenstraaif te Leiden, het slachtoffer is gewor den, blijkt nader, dat nog vijf andere bewoners door het gas bedwelmd Zijn geweest, van wie twee ernstig. Bij hen is men er in geslaagd, de le vensgeesten op te wekken. De officier van justitie heeft ter men gevonden het lijk van de we duwe in beslag te laten nemen, aan gezien, jn tegenstelling met hetgeen aanvankelijk was aangenomen, er geen lek in' de gasleiding is kunnen wor den gevonden. Het vermoeden is nu, dat de gasfitter, die een dag voor het ongeval een gasleiding in het huis Heelt aangelegd, bij den aanleg niet die voorzihtigh'eid in acht heeft genomen, welke van hem mocht wor- dne gevorderd, waardoor het gas. dat ontsnapt is, langs of door een rioói is gegaan en ten slotte in verschil lende kamers van de woning een uitweg heeft gevonden. Gistermorgen is in een huis aan den Springweg te Utrecht hét tijk gevonden van een vrouw die vermoe delijk door gasverstikking om het leven is gekomen. ONTVOERING. Zaterdagmiddag liep een liefdezus ter uit het htiis voor kinderverple ging van den H. Viooent'ais van Rauto uit de BiAderdSjksiraat te Den Haag met Vijf kinderen door de Maasstraat, toen plotseling- een dier kinderen, de 8-jarige Wilhelmus Boon, door een zestal mannen werd beetgegrepen en weggevoerd. De politie vermoedt, dat het kind aanvankelijk naar de ouders, aan wier macht hét onttrokken was en die verblijf houden in een woon wagen aan de Binldtorstiaan is ver voerd. Het kind is in den woonwagen van de oudeis niet gevonden. Gistermid dag was de politie nog niet bekend met de plaats waar het kind wordt schuit gehouden. NA DEN BRUILOFT. Zaterdagavond vierde het echtpaar P. te Raafte ziijii 25jarigen bruiloft. Te 9 uur ontstond een familietwist waarna de 30-jarige J. V. het huis der feestvierenden had veiiatefl. Gis terenmorgen werd ziijn lijk gevonden in staande houding aan den kant 'van Het kanaal, «ablij de .werf oer Kanaalmij. Dc marechaussee die ge waarschuwd werd, haalde het lijk op Het droge en bracht het naar de woning van den verdronkene. Aan vankelijk dacht de potifie aan mis drijf en deed een neef van den ver dronkene V. in arrest stellen. Uit ver der onderzoek en uit het rapport van den geneesheer bleek dat van geweldpleging- geen sprake was. De man was vermoedelijk versuft door het gebruik van drank, te water ge- foopen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 3 kinderen. De versla genheid in de buurt is groot. V. is inmiddels in vrijheid gesteld HENRI TER HALL'S NIEUWE REVUE. De nieuwe revue van den heer Henrf Ter Hall voor het jaar 1023 z'al getiteld Zij'n: „Nou, nou."' De eerste opvoering zal 1 Januari plaats hebben te Rotterdam. EEN DUBBELE ZELFMOORD. Men meldt uit Grootegast: De arbeider T. de V., verdacht van diefstal van eenden, gepleegd onder Lutjegast zou door de politie in verhoor worden genomen in zijn woning. Een eindweegs die woning genaderd, zagen Zij de echtgcnoote naar buiten komen, die hun 'toeriep: „Mijn man is reeds dood", waarna de vrouw in huis verdween en kort daarop een schot volgde. Het bleek, dat de man, de politie ziende aanko men, zich door een revolverschot van het leven had beroofd en z'ijn vrouw kort daarop zich met dezelfde revol ver van 't leven beroofde. OM EEN BEKEURING TE ONT GAAN. Zaterdagmiddag ongeveer vier nur liepen een paar mannen in de Kalver- straat te Amsterdam te venten met snuisterijen, ietB.wat in den namiddag is verboden. Een agent, betrapte een der mannen op deze Overtreding en verzocht hem mee naar het politiebu reau te gaan, waar proces-verbaal zou worden opgemaakt en waarna de man weer zijns weegs zou kunnen gaan. De aangehoudene liep zeer gewillig mee en de agent vond dan ook niet de minste aanleiding hem vast te houden Plotseling zette de man het op een loopen en rende de richting van het Sui op. De agent zette hem na en na tuurlijk bemoeide het publiek er zich mee. Op het Spui wilde de koopman op een rijdende tram springen, juist op het moment dat de agent hem had te pakken gekregen. Beiden vielen omver en roldqn over den grond. De koopman geraakte onder de wielen, de agent kwam toevallig vrij. De kopman bleek er leelijk aan toe, de beide beenen waren verbrijzeld Het publiek drong intusschen op. Had het dit nagelaten, dan was de man wel licht niet onder de tram geraakt. En kelen wilden den politieman te lijf, zoodat inmideis toegeschoten agenten nog even van de wapens gebruik moesten maken. De deerlijk gewonde koopman is naar het Binnengasthuis vervoerd. KLEIN ALLERLEI. Getracht wordt hier te lande ou de twee-markstukken uit te geven voor guldens. Men weet dat deze veel overeenkomst hebben met onze gul dens en eenige landgenooten zijn dan ook daardoor er reeds in geloopen. De gemeente Amsterdam is door twee mannen die voorgegeven had den werkloos te zijn, opgelicht resp. voor 548.50 en 401.25, welke be dragen hun zijn uitgekeerd als steun. Een chauffeur uit Doesburg werd Zaterdag onder de gemeente Herwen en Aerdt aangerand. De chauffeur ging den aanrander te lijf en sloeg hem een oor af, waarop deze er van doorging. Onder Termunten is Zondagmor gen afgebrand de boerderij Toxopus. Men vermoedt kwaadwilligheid. Te Zevenaar is opgericht een po litiehondenvereeniging, in verband met de onveiligheid. Een heer te Den Haag deed aan gifte, dat een flesschentrekker, die zich Joh. Bos noemde, doch later bleek te zijn een bekend zwendelaar van ande ren naam hem 500 heeft afhandig gemaakt. Het lijk van den persoon, die verleden week Zondag aan de Pier te Scheveningen te water geraakte, waar by vruchteloos gepoogd werd hem te redden, is thans te Monster aan land gespoeld. Te Berlicum is uit de Zuid Wil lemsvaart nabij sluis 2 het tijk opge haald van een onbekend manspersoon Zondagavond is in de Grift, on der de gemeente Eist, verdronken de 31-jarige arbeider G. W. Terwijl de opperman J. Laumen, van Einigkausen, werkzaam was op de stelling van de in aanbouw zijnde kerk te RothemMeerssen, brak een plank daarvan, waardoor k" met zijn hoofd op andere planken viel. Bewusteloos opgenomen, werd hij naar 't ziekenhuis te Maastricht vervoerd, waar hij over leed. J., die verdacht wordt van den moord op den landbouwer Coumans te Klein-Genhout is niet te Aken aange- Jiouden. Wel werd aldaar een man aan gehouden, die echter op vrije voeten werd gesteld, toen men ontdekte dat hü niet de gezochte was. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND AAN DE GEESTELIJKHEID EN DE GEL00VÏGEN ZLLIGHEID IN DEN HEER. De'Indische MissiC-Yereeniging, die in 1912 met Onze goedkeuring werd opgericht, herdacht 9 September j.l., met do uitgave van een feestnummer, haar tienjarig bestaan. Opgericht met het doet: „moreclen steun te verieenen aan de Indisch 1. Missiën, door voor hare rechten op fe komen, haar bij de Regeering in het Moederland en in de Koloniën, met medewerking der Katholieke Kamer leden, te verdedigen", heeft de L M. V. in den loop der jaren er veel toe bijgedragen, om in den toestand der Missiën verbetering te brengen. Wij maken derhalve niet slechts de woorden van Zijne Eminente Kardi naal van Rossum, Prefect van de H. Congregatie tot Voortplanting des Ge- loofs. gaarne tot de Onze, waar Z. Eminentie 18 Juni 1922 schrijft: „Ik schat den arbeid en het doel der Indi sche Missie-Vereenig 'ng hoog en wenseh daarom van harte, dat zij go heel katholiek Nederland achter zich hebbe om daardoor haar invloed te verhoogen en hare actie krachtig ft zien", maar Wij bevelen daarom ook de Indische Missie-Vereeniging bij dc Geestelijkheid bijzonder aan, in het vertrouwen, dat de H.H. Geestelijken zoowel door zélf het lidmaatschap te aanvaarden, als door aansporing hun ner meer gegoede Parochianen om lid te worden der vereeniging, krachtig zullen medewerken, opdat, volgens het verlangen van Z. Em. Kardinaal van Rossum, den Beschermheer der L M. V„ geheel katholiek Nederland metter daad achter de Indische Missie-Veree niging moge staan. Gegeven te Utrecht den 27 Nov. '22 Namens het Doorluchtig Episcopaat w. g. H. VAN DE WETERING. Aartsbisschop van Utrecht. Aan den Heer Voorzitter der Indi sche Missie-Vereeniging, Dr. J. G. C. Vriens te Nijmegen. MGR. DIEPEN TE MILAAN. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft op zijn terug reis uit Rome de stad Milaan aange daan, waar Z. D. H. was uitgenoodigd ter bijwoning van de opening der uni versitaire cursussen aan de Katholieke Universiteit. Mgr. Diepen bekleedde een eere plaats in de onmiddellijke nabijheid van den Minister van Onderwijs, Tan- gorra en te midden der kerkelijke ei burgerlijke hoogwaardigheidsbeklee- ders, die aan de plechtigheid luistei kwamen bijzetten. Mgr. Diepen heeft zich tot in onder- deelen op de hoogte gesteld van de wijze, waarop het niéuwe instituut van Katholiek Hooger Onderwijs zal functionneeren, een en ander met het oog op de Universiteit, welke de Ne deriandsche Katholieken eerlang zul len oprichten. DE DUBBELF. MOORD TE HOOFDDORP De Hooge Raad behandelde gisteler het beroep van Marlinus Emmer, die door het Gerechtshof te Arnhem, mei vernietiging van het vonnis va-n dt rechtbank te Zwolle, waarbij hem 12 jaar gevangenisstraf was opgelegd, was veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens diefstal mei inbraak in ver eeniging in den nacht eu mishandeling, den dood ten gevolge hebbend©. Als cassatiemiddel voerde de ver dediger oa, aan schending, althans ver keerde toepaening van art. 221, tweede lid, in verband met art. 211 en art. 253 van het Wetboek van Strafvor dering, doordat het Gerechtshof te Arn hem in zijn arrest, zondér den aard van het bewijsmiddel ook maar eenigs zins nader aan te duiden, bet wettig en overtuigend bewijs van het aan be klaagde ten laste gelegde, mede put uit „de verklaringen van beklaagde in eer sten aanleg", terwijl aan die verklarin gen in elk geval slechts een aanwijzing had kunnen worden ontleend. Spr. geloofde, dat het arrest van hel Hol' te Arnhem niet door den beugel kan en het zou spr, aangenaam zijn, ook al deelt de Hooge Raad de tegen dit arrest aangevoerde grieven niet, wanneer de Hooge Raad ambtshalve termen mocht vinden om bet arrest van het Hof te vernietigen en de zaak naar een ander Gerechtshof te verwij zen. De procureur-generaal zal Maandag 11 Dec. a.s. conclusie nemen. PREMIE-BOUW. Bij beschikkingen van den Minis ter van. Arbeid van 1 en 2 Decern ber i.l. is. ten behoeve van die par ticuliere bouwnij verheid aan de na volgende gemeenten eene bijdrage uit 's Rijks kas toegekend. Castrieum: voor 1 woning ten be hoeve van P. Goo-tjes r 600.- Heems-ted-e: voor 1 woning ten behoe ve van Gebr. v. d. Pol, f600..—; Oostzaan: voor 1 woning ten be hoeve van J. Prett f600.—; Velsen: voor 5 woningen ten be hoeve van H. Keuris, f2910.—; Westzaan: voor 2 woningen ten be hoeve van Gebr. Velthuijs flllO.— Wijk aan Zee en Duin: voor 1 wo- n:ng ten behoeve van J. Duin f 600. Zaandam: voor 30 woningen ten be hoeve van O. Hartland f 10980. SCHAGEN. SCHAGEN. Verkodht. De Heer C. Burger heeft z'ijn winkel met woon huis verkocht aan den heer B. van Rijswijk alhier, die er een geheel nieuw woonhuis van laat maken. Verbetering Nu de verb te ringen aan het oehlager muisje, zoodat schepen van meer inhoud Shagen kunnen fc'ereiken, tot stand zijn ge bracht, is het eerste turiship- van eenige betcekenis aan de haven ge meerd. Dit Schip kan 40000 turven vervoeren, waardoor de vraöhtfctóreke- nitig op die brandsto;, behngnjk la- tor wordt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 2