Noor^HoIlasidsch Dagblad Tweede Blad iïïcfwike h«" Dinsdag December 1922. BRIEVEN UIT DUITSCHLAND. PnO¥lM0IML NIEUWS. DRAGERS DER NIEUWE IDEE, Een achttieniarigen „B-ursche". die in een slagerswinkel het daar alleen aanwezige jongmaatje met zijn knuppel had neergeslagen, werd door den slagier zelf betrapt, juist als hij bezig was, te stelen wat binnen zijn bereik lag. Dat de vlegel onthaald werd op een flink pak slaag en dan met een zwaren smak op het asfalt terecht kwam is even "begrijpelijk als ver heugend. De deugniet dreigde met wraak en reeds den volgenden morgen kwam hii met zijn kornuiten, 'n bende opgeschoten jongens, op zetten, onder het zingen van de Internationale. Ia, waarlijk: onder der het zingen van de Internatio nale. Alles wat stuk geslagen kon worden werd vernield en wat meegenomen kon worden, werd gestolen. En eenmaal zoo „kreuz- tidel" aan het werk, trok de ben de verder en bewerkte op deze wijze nog een paar andere win kels. totdat de verschijning van 'n paar Schupos de vlegels het hazen pad deed kiezen. Op een hoek der straat bleven nog even een paar lummels staan, wien het was aan te zien, dat ze veel eien en weinig ot niet werken en balkten luid keels: „honger! honger!" Den vol genden dag berichtte het Commu nistisch orgaan „die Rothe Fahne" •wiens trouwe dienaren die vlegels zijn, dat het arme hongerende volk in zijn vertwijfeling, zich zelf de middelen verschafte, om den hongerdood te ontgaan! Men kan zich overtuigd houden, dat alle plunderingen, waarvan men leest, op deze of dergelijke wijze in scène zijn gezet. Er heerscht nood. maar het is niet de bedoeling der Communisten, dien nood te bestrijden, ze willen dien uitbuiten, het volk ophitsen, om zoo tot den chaos te komen, waar in ze hun slag hopen te slaan. En waar vinden ze beter hulr dan bi' het gilde der misdadigers, wien rooven en moorden een ver maak is. O, als zij maar één dag de han den vrii hebben, hoe duivelsch too nen ze zich. Ik behoef maar te her inneren aan Dresden, waar in de dagen der revolutie een man. die als monarchist werd aangewezen, door het grauw werd aangegre pen en onder algemeene vroolijk- heid in het water „gejonast". Als hii zich aan den walkant vastklem de, werden hem de beide handen afgehouwen. Niemand, die ook maar één kreet van medelijden uit te, .toen de ongelukkige, zóó gru welijk gewond, nog een paar mi nuten rondzwom. Men wierp hem met steenen en elke rake worp deed een vreugdegekrijsch opgaan. Toen eindelijk een wel gericht schot een einde maakte aan het vreeselijk lijden van den ongelukkige, was de teleurstelling algemeen, omdat daarmede ook aan dit ontzettend tooneel een ein de was gekomen. En hoe hebben zii nog onlangs huisgehouden in Singen. De directeur der beken de Maggi-fabrieken werd door 'n bende Communisten van zijn kan toor gehaald en in optocht meege sleurd als „schandpaal". De se cretaris eener Christelijke arbei- dersvereeniging werd gedwongen net roode vaandel met de Sovjet- ster in den optocht mee te dra gen, totdat een gevoelvol commu nist het hem afnam, om de vlag voor bezoedeling te bewaren. Deze gevoelvolle man spuwde daarop herhaaldelijk den secretaris m het gezicht. Nadat de heeren een villa van een bekend Duitsch-democraat had den geplunderd, trokken ze naar het huis van een £ei>ensioineerid majoor, een oorlogsinvalide, een volkomen weerloos man, die het ongenoegen dezer teerhartige lie den had opgewekt, door het burgerpakje dat de arme man droeg, 'n veranderd oud uniform. ni,et geheel ziin militair uiterlijk had kunnen ontnemen Ziin huis werd geplunderd en ver nield. De majoor lag hulpeloos op den grond, een der helden kwam met ziin geweer en riep: „zal ik er hem een geven onmid delifk daarop knalde een schot dat den majoor doodde en de bra ve menschen braken in een luid hoera los en brulden „er ist ka putti" „Blödsinn" riep een der aanwezigen en het doode lichaam wem geslagen en geschud „om ken "VetlS2"eeSten weer RPite wèk- irWJCu^ïn mS dpeers der nieuwe leer ,Wl ,beesten- die, wan- heer "?aar éénen dag ferwul de vele. groote maatschap- puen, die honderdduizenden ar beiders een menschwaardig be- staan .verschaffen, zich in deze1 moeilijke tiiden weten staande tel houden, sommigen zelfs met eeni- gen winst werken, verkeert alles, zonder uitzondering alles wat Staats- of Stadsbedriif is in hope- loozen toestand De overheid waagt het niet, de juiste middelen aan te wenden, om uit dien toestand te geraken. Het Berliinsche trambedrijf bijvoor beeld kan ondanks de onzinnig hooge tarieven en dagelijksche in komsten van vele millïoenen, aan een millioenen-tekort niet ontko men en de Magistraat is gedwon gen, steeds maar weer te voldoen san de eischen van een veel te tal rijk personeel, dat," door zijn over macht daartoe in staat, met ziin even verwerpelijken woekerhan del drijft als de speculanten in le vensmiddelen. Is het niet bespottelijk en ge tuigt het niet tevens van lafheid dat de gemeente Berlijn, die het niet waagt aan de loonen der knal rood-georganiseerde gemeente arbeiders te raken, anders dan om ze te verhoog-en, nu besloten heeft om toch iets ter bezuiniging te doen, het inkomen der gemeente artsen te verlagen en een aantal hunner te o-ntsiaan? En zoo heb ben we dan in Berlijn, onder den druk van den rooden duim ge meenteartsen, wier inkomen een derde bedraagt van dat der tram conducteurs. De grootste stroop kwast der arbeiders zal moeten toegeven, dat een arts toch zeker niet minder presteert voor de gemeenschap dan een tramconduc teur. Op deze onzinnige wijze zal het misschien nog een tijdje voort gaan, totdat een stevige hand in grijpt, Zal de nieuwe Regeering die hand uitsteken, of zal men een voorbeeld moeten nemen aan Italië? H. L (o)— VERSPREIDE BERICHTEN. DE KRONIEK DER MOORDEN, DIEFSTALLEN EN AANRAN DINGEN. Parijs bezit belaas de kwade befaamd heid de stad der misdrijven te zijn. De laatste paar weken staan de bla den weer vol met gruwelijke misdaden en met verslagen van processen, waar in geruchtmakende daden worden be recht. Terwijl de politie nog steeds zoe kende is naar den dader, die de jeug dige Barbala, een meisje van tien ja ren, op schrikkelijke wijze vermoordde en het verminkte lijkje in een boule vard-bioscoop onder het orkestpodium verstopte, zijn zoo juist de acht leden der „bende van La Vijletta" na een uit voerig proces veroordeeld. Zij hebben twee moorden op hun geweten, o.a. den moord op mad. Tisserre, een sla gersvrouw, wier geld zij wilden ver meesteren om zelf een zaak op te zet ten, en voorts tal van inbraken, Naast deze gruwelijke bedrijven vol gen de minder wreeds, maar daarom niet minder lafhartige oplichterijen el kaar in snel tempo op. Niet zonder ge nialiteit is de daad van een jong- gjenseh geweest, die dezer dagen bü een bijoutier in de Rue de Province binnenstapte, en verklaarde dat de hr. Naudin, de prefect van politie, voor zijn echtgenoot© eenige sieraden wensehte uit te zoeken. Hij verzocht den bediende even mede' te gaan naar de prefectuur, daar de heer Naudin geen gelegenheid had zelf te komen. Inderdaad werd de bediende naar de prefectuur gebracht, waar hij in een wachtkamer werd gelaten, naast een kamer met het bordje: Cabinet du Pre fect. Het jongmensch verwdeen om den prefect te waarscbu-ven, doch kwam even daarna terug met de me- dedeeling dat de beer Naudin iemand bij zich had, dus niet weg kon. Hij vroeg daarom de sierfden even te mo gen zien. De argelooze bediende gaf het jongmensch de kostbaarheden me de, maar zag deze niet terug, daar de onbekende er door een zijgang mee verdweenHet geheele verhaal van den heer Naudin bleek verzonnen! Intusscken zijn ook de haarafknip- pers en inktspuiters in de Parijsche faubourgs weer bezig geweest, terwijl een nieuw soort maniak, zich bij ben heeft gevoegd: de prikker! Verschillen de dames en jonge meisjes zijn dezer dagen op straat in het voorbijgaan door onbekende individuen in den arm ge prikt met een naald, waaraan zich een schadelijke stof bevond. Natuurlijk heeft dit nieuwe procédé grooten schrik onder de vrouwelijke voetgangers ge wekt. OEËERSB IMUWS, DE MOORD RIJ ZE VEN AAR. Omtrent den moord nabij Zeve naar vernemen wij nog het volgend©: Zaterdagnacht werd de landbouwer Bouwman bij Zevenaar door k'o jpen op het raam naar buiten geroepen Daar stond de 20 jarige arbeider J Sterntjes, die om hulp vroeg. Hij bloed de hevig en na binnengehaald te zijn gaf hij na enkele oogenblikken dun geest. Hij noemde ©en zekere J. V. Wessel ais den dader van zijn mis handeling. Zondagmiddag heeft de politie den verdachte gearresteerd, toen hij in zijn woning lustig har monica speelde. Na met het Jijk van den naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerden verslagen© te zijn gecon fronteerd, werd hij in de Marechaus see-kazerne opgesloten. Hij ontkent alle schuld, ofschoon hij zijn vertonnen bloedsporen. Desgevraagd1 verklaarde hij dit, door rich als sla ger uit te geven. Hij heeft verklaard Sterntjes een ©indweegB vergezeld te hebben. Het gerecht uit Arnhem, dat de schouwing in tegenwoordig heid van een arts en een professor deed verrichten, was terstond ter plaatse. Vergunning tot het begraven v:an het slachtoffer1 is gegeven, pleae laatste stond zeeT ongunstig bekend en was ongehuwd, terwijl de dader gehuwd en vader van twee kinderen pas 23 jaar was en niet ongunstig staat aangeschreven. Gebleken is, dat de vettnoorde in den rug en da hart streek verschillende messteken had, vermoedelijk met een dolk toegebracht DE MOORD TE HUOTDORP. Voor den Hoogen Raad diende he den het cassatieberoep van Martinus Emmer, die door het Arnhemsche ge rechtshof tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, wegens diefstal en mis handeling den dood ten gevolge heb bende. De rechtbank te Zwolle had E. des tijds tot 12 jaar gev. str. veroordeeld. Mr. Zeldenhoff, het cassatieberoep toe lichtende, ontwikkelde verschillende vassatiegronden en vroeg verwijzing der zaak naar een ander gerechtshof. De Procureur generaal zal 11 Decem ber a.s. zijn conclusies nemen. CALLANTSOOG. CALLANTSOOO. Vergadering van den Raad. Afwezig wegens ziekte de heer J. v. d. Plas Na de opening volgde met eenige kleine opmerkingen van den heer Sleutel goedkeuring der notulen. Mededeeling. Ingekomen is het bekende adres van de Vrijt. Dem. Statenleden, m zake steun aan de tuinbouwers. B. en W. stellen voor aan dit adres adhaesie te betuigen, Goedgevonden. Van den heer E. Smit is bericht ingekomen, dat hij fijn benoeming tot hoofd oer schlooi te Callantsoóg aanneemt en dat z'ij'n ontslag te Enk buizen is toegestaan op 1 Dec., op dien aatum zal Zij te Callantsoog in functie treden. Van Ged. Staten is goedkeuring out vangen oip de 3e en 4e suippl. be grooting, diénstjaar 1022. Mededeeling dat door de gem. B,ar- singerhorn benoemd is Wet personeel van den gemeentel, keuringsdienst. Benoemd is de heeT P. de Boer te Sdhagen tot keurmeester en de hee ren Waiboer en P. Keetman tot hulp- keurmeesters. De begrooting van den keurings dienst over 3 maanden 1022 geeft in ontvangst en uitgaaf aan een bedrag van i 1088.75 en voor het dienstjaar 1023 een bedrag van 8455. De lieer Sleutel vraagt of ai iets kan gezegd worden, dat uit nood ge slacht vee is goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat hierover nog rapport is ingekomen. De heer Sleutel meende dat de vorige keer de stemming heeft plaats genad in oe veronderstelling dat geen ontheffing voor hluisslachtina kon wor den verleend en nu blijkt dat er wel gemeenten Zijn die ontheffing Webben gekregen. De Voorzitter merkt op, dat de mededeeling daaromtrent beruste op officieus e gegevens, thans Is geble ken, dat de gemeente Wieringerwaard wel ontheffing gekregen hteeft. De Voorzitter acht een dergelijke ontheffing niet bevorderlijk voor den keuringsdienst, de verte ge n wo ord g-B der gemeenten zullen hierom-rent wel protest bij Ged. St. indienen. Van de vereeniging Van Burg. en Secretarissen in kanton Sohagen be richt, dat voor 1923 geen bijdragen zullen worden gevraagd. De vergoe ding voor buitengewone politiemaatre gelen zal niet meer mogen worden verteend. Van de afdeeling Callantsoóg van den Ned. Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en zuivelbedrijf ver zoek om productief werk. De Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds hébben gedaan op-metingen en berekening voor de beharding van den weg door en naar A'bbestcde en van den Uitlandschen weg, dat de uitvoering van hei werk zal' afhangen van parti-ail.ere bijdragen en dat ge tracht worden bij-dragen te verkrijgen uis Rijks- en Provinciale kas, ter wijl dan ook door de gemeente een bedrag zal beschikbaar moeten wor den gesteld. De heer Kooger zegt er reeds in de vorige vergadering over te heb ben gesp-ïoken, toen spreker dat idee opperde, meende men, dat in zulk- werk weinig arbeidsloon en veel ma teriaalkosten gingen, het idee van B. en W. juicht Wij echter toe.'Hij hèeft er zich de vorige keer bij neergelegd, diaar hii to-en met de gemarlde op merkingen mee kon gaan, sp-r. vraagt n-u of bij gemeenschappelijk overleg geen vaarwater kan worden verbeterd, b.v. hetvaarwater naar Callantsoog tenminste als het vaarwater van Kolk- si-uit naar Groote Keeten goed was, daarom zou moeten begonnen worden 'bij het sluisje, daar de drempel te ho-o-g ligt. De heer Kruisveld zegt dat de kwestie over de te hooge drempel der sluis al een jaar hangende is, maar er komt tot heden geen afdoend antwoord in. Ook is geprobeerd steun te verkrijgen bij het Hoogheemraad schap, maar dit wijst Wet van z!ich, als liggende niet op zJijn weg1; spreker zal het edhiter benieuwen ais straks door alibi JJH_ moeilijk kan bewijzen. Zijn kleerem* het Hoogheemraadschap asp(h'alrt aal worden aangevoerd. AIS werkverschaffing bet eekent Bet niets, daar dit maar een paar dagen Zal duren. De Voorzitter zegt, dat de Raad zich' in beginsel kan utspreken voor verbetering en uitbreiding van vaar water en z>al uitzien wat betreft Wet nemen van maatregelen. Verzoek van huurders der gemeen telijke stortgrond-en tuingrond om aan merkelijke verlaging der huur, we gens weinige waarde der producten. B. en W. stéllen vo-or de peroeelen voor 1923 met f 1 per snees te verlagen. Goedgevonden. Ingekomen van Ged. Staten goed keuring tot het aanvaarden der mu ziektent. In verband met het besluit belastin gen op tooneelVoorstellingen en ópen- bare vermakelijkheden stellen B. en W. voor dez'e te brengen van 10 op 20 pCt. met een minimum bedrag van f5. Aangenomen. Ingekomen is een rapport van de commissie uit de vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen kanton Sdhagen, betreffende salarissen van gemeente-ontvangers. De commissie stelt voor het salaris voor Caljanfsoóg te bepalen op f 550 met 5 tweejaar- ïijksdhe verhbogingen van 10 pCt., zoodat het maximum f 770 zijn zal. Wanneer de functie samenvloeit met een and-er ambt zal dit het salaris niet b'einfluenceeren. De heer Sleutel vindt Wet treurig een salaris vast te s tellen, terwijl men niet weet welke tijden men zal krij gen; bovendien vindt spreker, dat Ged. Staten geen geziond standpunt innemen d-oor vast te houden aan het salaris van den tegenwoordige ontvanger en stélt voor het salaris in 1924 te verlagen. De Voorzitter is van meening, dat er in ,de regeling toch wel e-enig goeds zit, daar het salaris vroeger voor Cal- tantsoog zeer laag was, in 1913 had de ontvanger een tra clement v. f 100, hij moet een voorstel als door de heer Sleutel bedoeld, ontraden. Het voorstel-S-leutel wordt in stem ming gebracht, vóór de h'eeren de Wit, Kruisveld en Sleutel, tegen de heeren Kooger, Hollander en Boon- ties, zoodat het voorstel' Wij staking van stemmen aangehouden wordt De Voorzitter zegt, dat thans de nieuwe s-puit aanwezig is zoodat tie gemeente op 't oosen'M'ik in 't bezit is van 2 brandspuiten, een zal gesta tion eerd worden in het Noordelijk en een in het zuidelijk gedeelte der gemeente. Tevens wordt vo-o-rlezing der verordening gedaan. In behandeling komt thlans het vast stellen vao den maximum-snelheid betreffende de motor- en rijwiel wet. Deze wordt bepaald in de bebouwde ko-m op 20 K.M. en zullen op het voorsteï-de Wit o-ok aan Kolksluis en sluisjeborden geplaatst worden, de asbelasting voor bruggen zal be dragen 1500 K.G. B. en W. zouden voor den dienst 1922 nog f 250 beschikbaar wjlien stellen ter bestrijding van werkloos heid, uitgegeven is ongeveer f 1650 Goedgevonden. Nadat mededeeling wordt gedaan dat de aatje inzake een betere rege ling voor kosten van verpleging vian krankzinnigen, gezien de staatscom missie de netto kosten voor het Rijk zal doen komen, gaat de Raad óver in comité Her bespreking van den Duinweg. De bijdragen zouden Zijn voorliet gedeelte Middenvliet 05 pCt., voor ge deelte Groote Keeten tot Callantsoog 30 pCt., de bijdrage is gewij'zigd en in haar geheel bepaald op 42Va pCt, tot een bedrag van f 42000. De totaal kosten Zijn geraamd op f98300. Volgt sluiting. WOGNUM. WOGNUM M-elk prijs. De kaas- fabriek „De Eendracht" heeft over het afgeioopen tijdvak 15 Sept. tot 11 Nov. gemiddeld uitbetaald per 100 KG. melk half zo-et 'half geroomd f1073. HEEMSKERK HEEMSKERK. Raadsvergadering. In voltallige vergadering kwam de Raad onzer gemeente j.l. Vrijdag bij een Besloten werd het heffingspercentage op de gemeentelijke vermogensbelas ting van 100 pCt. terug te brengen op 75. In kas werd bevonden een bedrag groot f2302610, geheel conform. Van I H-ennema-n kwam bericht in, dat hij als lid der sdh aUüigscommissie en ook als ambtenaar van den Burger lijken Stand bedankt had. In beide functies werd voorzien door de benoeming van den heer P. Schuijit. Aan Ged. Staten zal worden aange boden een voordracht van 2 leden in het college van zetters, bestaande uit de heeren: Beentjes le oandidaat en de Wilde 2e candi-daat. De heeren de Vries en Welboren zijn aangewezen tot het nazien der begrooling van het Armbestuur, dienst 1923. Inzake de gemeenschappel. vleesóh- kieuring&diens-t wordt besloten met Be verwijk eu Wijk aan Zee en Duin samen te gaan. Noodslaohtingen zul len onder lo-ezicht in onze gemeente geschieden. D-e heer Beentjes vraagt of deze in de slagerij van I. de Rode mogen ge beuren, waarop de Voorzitter geen be paald bevestigend antwoord geeft; dit hangt af van den inspecteur of die het gebouw daarvoor zal goed keuren. Nadat de heer Baltus nog gerust gesteld wordt voor eventueele ge-vallen van noodslachtingen met betrekking tot het alhier gevestigde plaatselijk V-eefonda, gaa-t de Raad in geheime -vergadering en sluit de Voorzitter dc openbare HEER-HUGOWAARD H.H.-WAARD. Melkprijs. De kaasfabriek „Vila Nova" heeft over het afgeioopen tijdvak 15 Sept.—11 No vember gemiddeld uitbetaald per 100 K G. melk half zoet half geroomd f 10 70.' Vergadering „Excelsior". D-e uitgeschreven vergadering van de Coöp, Stoomzuivelfabrick „Excelsior" is niét doorgegaan, omdat volgens hei reglement tweederde der leden aanwé zig moeten zijn de statuten te wijzi gen. De directeur o-pende de verga dering en sloo-t ze meteen ook weer Er werd door den Vice-Voozritter nog gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en toen barstte de bom los! Men begon aan de bezuiniging, dat he-t salaris van de melkrijders was ver laagd, maar dat van den directeur moest ook eens dalen en men somde op wat die alzoo verdiende. Vooral de centrale verwarming van de woning van den directeur kost te veel. Men kon beter, zoo werd er gezegd, een halve wagen kolen geven, dan wist men tenminste wat het kost Het re sultaat was. zoo deelde men ons mede. dat het punt salarisvermindering van den directeur op de agenda voor de volgende vergadering zal worden ge- BOVENKARSPEL. BOVENKA RSPEL. De landihuur. Hoewel de prijzen voor Jie-t yierbuur de land der R. K. Kerk en armen wel minder zajn dan voor 4 jaren, mogen ae toch no-g te hoog ge- noeimd worden. Het gebrek aan land is wel de reden. Verhuurd werd voor den tijd van 3 jaar pl.m. 6.50 H.A. bouwland in diverse per eeelen voor f1315, dat is f386 min der dan voor 4 jaar terug. Benoemd. Boo-r R. en iW. is tot Brandmeester-generaal bie-noemd de. heer F. A, Simeth. Geslaagd. Onze vroegere plaats genoot, de heer. J. Fransen, 1 eeraar aan het lyceum te Amsterdam is geslaagd voor het doe oraal examen in de Fransohe taal en leflerlamd©. MED-E-MBLIK. MEDEMBLIK.Eindelijk zal dan toch de Womngbo-uwvereenig-ing' „Volksbelang" haar werken met suc ces bekroond rien, daar van dein Minister bericht is gekomen, dat te gen den bouw van 20 huizen geen bezwaren rijn, zoo-dat dez® kunnen worden gebouwd. Bijna 3 jaar heeft het be-stuur moeten werken om tot dit resultaat te komen. BERKHOUT. BERKHOUT. Uitvoering. Aan de Goorn gaf de R. K. Tooneelver. „Ons Genoegen" ©en uitvoering in ca fé „Bontje" Br was veel publiek opgekomen. De stukken waren: „Car- ranza", drame in 3 bedrijven, „.Jood in den val", blijspel in 2 bedrijven, „Johan als rentenier", blijspel in ©en bedrijf. Het geheel w-erd keurig af gewerkt en de vereeniging kan piet voldoening op deze uitvoering terug zien. MLDWOUD. MIDWOUD. Mej. van Waart heeft na 40 dienstjaren in deze ge meente eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres. OPMEER. OPMEER. Sit. Nicoiaas. Op ini tiatief van eenige kindervrienden is besloten het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der O. L. school in de ze gemeente, evenals vorige jaren feestelijk te vieren. VENHUIZEN. VENHUIZEN. Stemming. Op 5 Deo. zal een stemming gehouden worden ter" vervulling van de vao. G. Vis, ajs voorzitter van het Dage- Hjksoh. Bestuur der Banne en van d© vac. H. Druif, als hoofdingeland. ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. Geslaagd. Mej, O. J. Sehtnal, verpleegster in het Snouck van Lorsen-ziekenhuis alhier slaagde voor het exam-en Ned. Bond van Ziekenverpleging. Benoemd. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. school te On- derdijk—Werversbo-of is benoemd mej W. A. Hofkamp, alhier. Vertooaping. Op Vrijdag 1 Deo j.L werd in het café van den heer H. Bas te Venhuizen, ten o-verstaan van den notaris G. H. Beker al hier. publiek verkocht: Een woon huis met erf, schuur, wei- riet en bouwland en waterloozing te Ven huizen in de Weerd, aan -d© Dijk- graaht en de wateriooring, samen groot 5.19.80 H.A.. eigendom van den heer Dl Hauwert te Venhuizen. Koopster werd de Kerkvoogdij der Ned Herv. Kerk te Enkhuizen voor f 10.598,72. ANBIJK. ANDIJK. Da eleetrisoh© verlich ting voor de bewoners van den Oos- terdijk gem. Enkhuizen nadert haar voltooiing, terwijl Zaterdag j.L de verbinding van Andijk met het Streek net van de telefoon is gere-ed ge komen. Nu nog een eleetrisoh© tram- en een flink kanaal naar de Streek en Andijk is niet meer gei-soleeid. Het fanfarecorps „Kunstmin." gaf een uitvoering in het pafe van den heer van Schaik. De zaal was matig bezet en dit was jammer voor het corps, want de verschillende mu zieknummers mochten gehoord wor den en gaven blijk van ernstige studie. i iWOGNUM. -WOGNUM. Dr. Baesjo-u zakte met rijn auto zoo diep in den moi- derigen weg, dat hij voor, noch ach teruit kon. Met behulp; van planken werd het voertuig uit zijn neteligie positie veriiosL DE RIJP DE RIJP. Uitvoering. Woens dagavond waren wij wederom in de gelegenheid een uitvoering bij te wo nen van de Tooneelvereeniging „B-ane- dictus XV", afd. van den R._K. Volks- lxiXnd, alhier. Voorop zij gezegd, dat wij even-als altijd genoten hebben. ,.Re- nedi-- us XV' ve s a de kunst o-n haar gehoor te boeien én door de keuze van baar uit te voeren tooneelstnkken én door het prachtige spel. Opgevo.rd werd „De Martelare-nfa- -milie", een stuk uit de Christenvervol ging ten tijde dat Maxenlius keizer van Rome w-as, waar ook het stuk speelde. Het was zeker voor de spelers geen gemakkelijke taak dit spel naar belmo ren te vertolken, maar meesterlijk heeft zich deze nog jeugdige vereeniging van haa-r ta-ak gekweten. Er is wederom prachtig spel geleverd Een woord van lof komt ook zeker to-e aan den heer A Schippers, alhier, voor het bij uit stek pracnijge door hem uitgevoerde decor van het tooneel. De ar image was zeker niets minder en we kunnen den heer Groothuizen dan ook zeker een pluimpje geven. Het naaiukje, „Teeuwis, de kinder meid van den Sergeant-majoor tijdens de mobilisatie", was in staat de ver gadering eens reent te laten sehuddm van 't lachen. Met één woord, de goede reputa tie door de vereeniging bij vorig© ge legenheden behaald, heeft zij ook dit maal wederom welen hoog te houden, wat wel een hartelijke felicitatie waard is. EGMON D-BINNEN. EGMON D-BINN EN. - Burgerlijke Stand over de maand November. Gebo-ren: Cornells Johannes, a v. Cornells Thomas van der Velden en Catharina Bto-m. Johannes Cornelis, t. v. Cornelis Gerard-us Apeidoo-rn en Wilhe.mina Filmer. Hendrica Marga- retha, d. v. Engelberius Hopman en Petroneha Johanna Bakkum. Jannie, d. v. Piefer van 't Veer en Trijntje Broersen. iVlaria Theodora, d. v. Fre- derik Matth'ijs van de Reep en Aalje Anna Vermeulen. Johanna Anna, d. v. Jan Liefting en Alida Cornelia Dekker. Laurenfius Reinierus, z. v. J an Pepping en Catharina Melker. Go rina, d. v. Jan Schutz en Gorina Meijer. Wilheimina, Maria, d. v. Cor nells Weijers en Maria Josephina Veldt Overleden; Maria Adrians Koning, 5 jaar. Gerard van Egmond, 3 jaar. Maria Levering, 76 jaar. Colombina Stoop, 32 jaar,, echtg. van Nicoiaas Koning. TEXEL. TEXEL Burg. Stand van 25 Nov. tot en met 1 Dec Geboren: Margaretka D, van Bertus Cornelis Plaatsman en Pietje van der Vis. Francheus Johannes, Z. van Cor nelia Gerardus Bos en Trijntje Barhorst Anna, D. van Dirk Pieter Koorn en Dieuwertje Volenaar. Geertruida, D. v. Aris Jan Eelman en Komelia Katbarina van Liere. Getrouwd: Johannes Smit en Elisa beth van Heerwaarden. Overleden: Hendrik Spigt, 38 jaar gehuwd met Trijntje Wegman. Fijtje List, 84 jaar, Weduwe van Klaas van der Kooy Cornelis Kuiper, 80 jaar, ge huwd met Marrelje Keyser. Angust- Boon, 27 jaar. Hendrika van Kooten, 80 jaar, weduwe van Bernardus Hal- sema. „Ada van Holland." De neserveboo-t „Ade van Holland" van „Texel's eigen Stoomboolonderneming" is dezer dagen naar Amsterdam ver trokken om gesloopt te worden. Het schip is pl.m. 40 jaar in dienst geweest. STUKKEN VOOR DEN RAAD. Mo-ntessnr. esehood. B. en W. stellen v-o-a-r te beslu,ten: L aan het bestuur van de vereeni ging „de Etoornsohe Mo-ntesSior.^oiioo-l' tot wedempzeggem in huur af te staan twee loialen van de voo-rmal.- ge Eerste burgerschool voor jo-ng©ns ingang Nieuwe N-o-ord, tegen ©an huurprijs van f75.— 's jaars, en on der nader door Burg. en Wetli. te bepalen voorwaarden. II. Burg. en Weth. ten behoeve van de inrichting van de sub 1 be doelde lokalen en voor h©t afbreken van vorenbedoelde uu.sj-es een cjv- diet te verieenien van romd f500.—. Ill Afwijzend te besouikkeu op het verzoek om aan genoemde ver eeniging een© jaariijksoie bijdrage te verieeneu uit de gemeentekas; en aan de gemeentelijke bewaarsei.o-ui aoodra zulks mogelijk is, eene Mon- tessorikiasse voor voorbereid-end on derwijs te verb.nden. Subs.die S-t. Jansgasthuis Het College van Regenten van hei St. Jansgasthuis alhier, heeft in handen van B. en W. gesteld ©en a-dres tot den Raad met tiet ver zoek een subsidie uit de gemeente kas te mogen ontvangen v. f 48o.07 Blijkens de overgelegde expio.ia- tie-rekeiiing bedraagt het nadaeitg saldo over het boekjaar 1921—1922 1486.071/2, zoodat adressanten op de gevraagde subsidie aanspraak kun nen ma-ken. B. en W. stellen derhalve voor te besluiten aan het Oo-Ilege van Regen ten voornoemd over het boekjaar 1921—1922 een subsidie to vertoe- nen van f 486.071/4. B. en W. zeggen tevens geen vrij heid te kunnen vinden om de ge vraagde wijziging van3 de subsidie vpprwaarden te bevorderen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5