ONS BLAD Donderdag 7 December 1922. 16e jaargang. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: <as BINNENLAND. FEUILLETON. bh vloek yan üst geld! ANOSCH DAGBLAD 5S 39 Abonnementsprijs: 'er kwartaal voor Alkmaar ....••if 2. /oor bui in Alkmaar .....•••«f2 85 Met Oei lustreerd 7ondagsbfad 0 60 f hooger. Advertentieprijs: Van i5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Recla per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" b{j vc uilbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alia abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—f 35,- 7752 9UITEKLAND. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De bases, waarop de experts tot overeenstemming zyu gekomen, zijn. dat .de geallieerden zich houden aan de voorstellen vervat in de inlergealli eerde nota van 25 September, en aan. het principe van de vrijheid der zee straten, zoowel voor handelsschepen al" voor oorlogsvaartuigen. Zooals reeds gemeld is heeft de dei lige Stoel den voorzitter der conferen ce een nota doen toekomen. Deze luidt als volgt: De Heilige Stoel ontvangt eiken ag uit Konstantinopel alarmeerende Ix-richten dat Je Christenen door een paniek zijn bevangen; velen trekken W' g, velen verkeeren zelfs niet in de mogelijkheid om heen te gaan; zjj, die de stad willen verlaten, moeten zich «rhriftelijk verbinden _r niet meer te ug te keeren. De eigendommen der Europeanen worden onder sequester gebeld, en de godsdienstige congre gaties verkeeren in ernstig gevaar. Men vreest, de komst van ongtregel- le benden en de kwade gevolgen, wel ke daaruit zouden kunnen voortsprui ten. De Armeniërs, die geen wijk plaats bezitten, zijn nog meer bloot gesteld dan de anderen en zijn de prooi van een waar schrikbewind. Door deze staat van zaken ter ken nis te brengen van de conferentie, die ,e Lausanne bijeen is om den vrede in het Oosten te herstellen, verzoekt de Heilige Stotl haar met nadruk in naam Ier uienscheid de meest strikte en lodtreffende maatregelen te nemen om deze ret Js zoo wreedelijk beproef de bevolkingen gerust te 3tellen. Het belangrijkste punt van de gis teren gehouden vergadering der eer ste commissie is geweest de uiteenzet ting. door Lord Curzon gegeven, ten aanzien van de geallieerde voorstel en omtrent de toekomstige positie van Je zeestraten en de daarbij geopperde ■Dzicbten van de Ainerikaanscbe re geering door haar toehoorder Child. De geallieerde voorstellen zjjn als volgt: 1. De zeestraten zullen bij nacht en ojj dag in vredestijd open zijn voor al le koopvaardijschepen en ook open rijn in geval van een oorlog, waarbij Turkije neutraal is. 2. Wanneer Turkije aan een oorlog deelneemt, zullen de zeestraten open •ijn voor alle neutrale handelssche pen, maar met het Tnrksche recht van visitatie. 3. In tijd van vrede zullen de zee straten open zijn voor alle oorlogs schepen; hieraan zullen echter ver schillende voorwaarden zijn verbon- len. 4. In tijd van oorlog, waarbij Tur- Rije neutraal Is, zullen alle oorlogs schepen het recht van doortocht heb ben met zekere nader vast te stellen beperkingen, toe te passen op oorlogs schepen van belligerenten. 5. In tijd van oorlog, waaraan Tur kije deelneemt, zullen de oorlogssche- nen van neutralu mogendheden het echt van doortocht hebben. 6. Ter verzekering van den vrijen tourtocht zullen zekere zones worden vastgesteld en een internationale com missie worden opgericht, voor het be heer van de zeestraten. Een Turksch gedelegeerde zal permanent voorzit ter zijn van deze internationale com missie, waarin verder zuilen zijn ver tegenwoordigd: Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Japan, de Vereenig- de Staten van Amerika, Rusland, Roe menië, Bulgarije en Griekenland. De voorgestelde demilitarisati'e van de Konstantinopel-zone zal dermate worden geregeld, dat Turkije desge- wenscht de Tsjataldsja-linie zal kun nen versterken en van een garnizoen voorzien. De Turken zullen een troe penmacht van 10.000 man in de Kon stantinopel-zone mogen hebben. Turk s< hr juristen zullen worden uitgenoo- Jigd tot besprekingen met de gealli eerden ten aanzien van aannemelijke waarborgen voor de ontwapening van de zones aan beide kanten van de Thracische grens en van de zeestraten De groote, verblijdende nieuwigheid zegt de „Msb." is dat Turkije waar schijnlijk Rusland zal loslaten en een toenadering tot West-Europa zal zoe ken. Ismet Pacha moet reeds voor bet plan der geallieerden gewonnen zijn en nog slechts het antwoord van An gora afwachten om dit officieel te ver klaren. Het pessimisme der laatste dagen beeft thans voor optimisme plaats ge maakt. RUSSISCHE DWANGMAATRE GELEN. De Sovjet-regeering liet te Odessa het kantoor van de Italiaansche scheep vaartmaatschappij Lloyd Triestino sluiten en verzegelen en drie Italiaan sche schepen met hnn lading in beslag nemen. De schepen zullen worden vrij gelaten op voorwaarde, dat Italië aan den Sovjet-vertegenwoordiger toe staat, om op normale wijze handel in Italië te drijven en niet langer beslag legt op Russische gtaatsfondsen. ARTSENSTAKING. De artsen van het Beriijnsehe stede lijke opvoedingsgesticht besloten van 1 Jan. 1923 af geen dienst te doen, zoolang de stad geen met hun stand in overeenstemming zijnde salarisrege ling zal hebben vastgesteld. Tot dus ver ontvingen zij 300.000 mark, d.i. minder dan de jongste ongehuwde be dienden der geneesheeren. DE KWESTIE DER GRIEK- SCHE UITGEWEKENEN. De Kemaüstische regeering beeft ge weigerd te voldoen saan het verzoek der Amerikaansche vloot autoriteiten om Griekscbe schepen toe te staan in de havens der Zwarte Zee binnen te loopen tot bet aan boord nemen van Christen-uitgewekenen, van wie er daar nog 50.000 vertoeven. Verklaard wordt, dat tenzij geallieerde schepen binnen een week de uitgewekenen weghalen, dezen naar het binnenland vervoerd zullen worden. DE EISCHEN DER AMBASSA DEURSCONFERENTIE. Gisteren is een zitting van het Dult- sche kabinet gehouden, waarin men zich bezig hield met het antwoord der Duitscha regeering op de nota der ge zautenconferentie inzake de inciden ten te Stettin, Passau en IngolstadL Naar het „Hdbd." uit betrouwbare bron verneemt, is het waarschijnlijk, dat de kwestie der „verontschuldigin gen" geen onoverwinnelijke moeilijk heden zal opleveren, ofschoon nog niet vaststaat, wie eigenlijk de controlecom missie deze verontschuldigingen moet aanbieden. Daarentegen mag men nauwelijks verwachten, dat de rijksre- geering den eisch der Entente tot het betalen van twee milliard papiermark door de twee steden zal inwilligen. Uit socialistische kringen verneemt het blad nog het volgende: Daar de Beiersche minister-president bjj zijn weigering blijft om een ver zoek om verontschuldiging aan de En tente te onderteekenen, heeft men nog een anderen uitweg gezoeht, nJ. den brief door de Rjjksregeermg te doen teekenen. Ten aanzien van de betaling der ge ëischte schadevergoeding is men voor nemens de bemiddeling van den Vol kenbond in te roepen. v De soe.-dem. zijn echter met geen der beide oplossingen tevreden en brengen er ernstige bezwaren tegen in De Beiersehe minister-president is gisterenavond naar Munchen terugge keerd en daarmede zijn de Beriijnsehe besprekingen voorloopig geëindigd, doch niet met een bevredigend resul taat. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. Het Grieksche revolutionaire comi té besloot den voormaligen hoogen commissaris in Klein-Azië, Stawena- des. voor den krijgsraad terecht te doen staan. Hij wordt beschuldigd 'n deel der verantwoordelijkheid te dra gen voor de Grieksche nederlaag. Hij zal, indien hij zieh niet meldt, bij ver stek worden veroordeeld. DE WOELINGEN IN BULGA RIJE. De Servische bladen maken mel ding van geruchten omtrent een actie van het comité van Macedonische emi granten in Bulgarije, met generaal Protogerof aan het hoofd. O.a. wordt beweerd, dat Protogerof voornemens is om met zijn goedbewapende opstan delingen, ongeveer 20.000 man sterk, naar Sofia op te rukken. De regeering heeft den uitzonde ringstoestand in geheel Bulgarije afge kondigd en werft vrijwilligers aan om zich tegen de actie van Protogerof te weer te stellen. DE IERSCHE KWESTIE. Duizenden pakjes geweer- en revol verpatronen en ontplofbare stoffen, blijkbaar bestemd voor de Iersche op standelingen, zijn te Liverpool in be slag genomen, verborgen in vaatjes stopverf. Een andere zending, be staande uit 12000 revolverpatronen, werd gevonden in een lading veevoe- der, bestemd voor Ierland. .....volgd -werden wegens verzet legen HeAbLZöde in een interview b- iSU^uh,» k„, reids gelegenheid gehad te hebben het hun gedrag en trachtten ze de „Red Flag" te zingen, doch ze werden het gebouw uitgezet onder instemming van de andere toeschouwers. VALSCHF, MUNTER'GEAR RESTEERD. De f.„litie te Berlijn is er in ge slaagd een valsehen munter te ar resteeren, die er zijn werk van maakte gouden en zilveren voorwerpen te ver smelten tot staven, er vervolgens met eer valsch muntstempel geld van te slaan en dit in omloop te brengen. Het een 26-jarig in Rusland ge boren koopman, Samuel Roseneck ge naamd KORTE BERICHTEN. In Turkije mag geen sterke drank meer worden ingevoerd. Alle anwezige voorraden moeten binnen twee maanden verbruikt of vernietigd ijn. De staking der havenarbeiders te Stettin is geëindigd De arbeiders, hebben besloten de werkzaamheden te hervatten zonder voorwaarden te stel ten, In November is de werkloosheid in Zweden toegenomen. Voor 100 va cante betrekkingen waren in deze aaand 440 sollicitanten tegen 264 in October en 677 in November 1921. - Tegengesproken wordt, dat dc Griekscbe troepen in Tbraeié aan hel muiten zijn geslagen, dat de opperbe- ;etht bber Nider is afgetreden en da) in Wesl-Tbracië revolutie is uitgebro ken. Een Bulgaarscbe troepenafdee- liog onder leiding van de mjnisiers van oorlog en van handel, heeft zonder tegenstand te ontmoeten Kustendil, ver overd door een Macedonische bende autonoinieten, weer bezet. Zes en dertig kerkelijke hoog- waardigheidsbekieeders in Rusland, die Het Porlugeesche ministerie blijft ;ian het bewind, doch zal worden her vormd Print Andreas van Giekenland is met zijn familie thans te Rome aan gekomen en zou gisteravond naar Lon den doorreizen. De Bulgaarsehe gedelegeerde fe Lausanne, Slanciof, heeft verklaard, dat het uitgesloten is, dat de vervolg de ex-ministers van Bulgarije ter dood zullen worden veroordeeld Gisterennacht is de Emaülefabriek van de firma Aubry te Goeselies af gebrand. De schade wordt op meer dan een millioen geschat. bewjjs te verkrijgen van den goeden wil der Noord-Ieren en wel in een ge meenscbappeljjk protest bjj de rijksre- geering tegen de oplegging aan Ier land van een zesdaagsche quarantaine van vee. bestemd voor Canada. Hij legde voorts zijn positie uit, zooals omschreven in de wetsontwerpen. Ier land zou Amerika vragen, het moree- len steun te geven, in elk geval ler- lands vijanden financieelen steun te onthouden. Als De Valera gepakt wordt, wat zal dan zijn lot zjjni1 vraagt, de „Chi cago Tribune". En het blad laat er op volgen: Een lid van de regeering van den Vrijstaat beeft op deze vraag als volgt geantwoord: „Er kan geen on derscheid gemaakt worden tusschen laag en hoog". Als het leger van den Vrijstaat er in slaagt, den Ierschen rebellenleider in hechtenis te nemen, zal hij voor een gerechtshof worden gedaagd. VERSPREIDE BERICHTEN. HOEDEN AFI In het Engelsehe parlement deed zich Dinsdagavond een ongewoon in cident voor, toen Lagerhuisleden met den speaker aan het hoofd naar het Hoogerhuis gingen, ten einde getuige te zijn van de koninklijke bekrachti ging van het wetsontwerp op den Ier ëchen Vrijstaat. Zes communisten, die zich onder de toeschouwers bevonden weigerden het hoofd te ontblooten, hetgeen gebruik is, waarop de politie den communisten de hoeden van het hoofd sloeg. Toen de optocht terug keerde herhaalden de communisten ,-.ic confiscatie vac kerkelijke bezittin gen, zijn tot gevanggenisstraf veroor deeld: 37 personen vrijgesproken. - In de strafzaak tenen Weichardl en den boekhandelaar Grenz, beklaagd van medeplichtigheid aan den aanslag op Maximili&an Harden, je de aanvang van het proces op 12 Dec vastgesteld. De voornaamste dader, Ajiksnnan, is nog steeds voortvluchlig, Uialerenoehlend is een personen trein van den Midi-spoorweg op weg van Perpignan naar Nar bonne ont stoord Eenige personen werden niet ernstig gewond. Bjj het begin der zitting van den Pruisisohen Staatsraad protesteerde de vice-president namens alle fracties legen de Fransche plannen tot afschei ding van het Rijnland van het Duii- sehe Rijk en de bezetting van bet industriegebied. Volgens de „Schelde" hebben studenten onder het zingen van de ..Brabaneonne" en de .Marseillaise" de beeltenis van den Belgischen minister Jas par verbrand De behandeling van de kwestie van de vervlaamsohing der Gentsche iloogeschool in de Belgische Kamer is tot }4 December verdaagd. De beide personen, die den aan slag op Scheidemann hebben gepleegd, zijn veroordeeld tot 10 jaar tuchthuis straf en 10 jaar eerverlies. De Fransche gezant te Praag en de cheï \an den Tajeehischen genera- len staf Mitteihausen hebben zich naai Parijs begeven. Men brengt deze reis in verband met de voorgenomen actie van Frankrijk in het Rijnland en de eventueele gevolgen daarvan voor de buurstaten van Duitschland -(O) ALÜEMEENE R. K. WERK- QEVERS-VEREENIGING. De vorige week kwam voor de eerste maal het nieuw samenge stelde hoofdbestuur der A. R. K. W. V., federatie der vijf R. K. Dio cesane Weri.geversvereenigingén, te Utrecht bijeen. De vice-voorzitter van het oude hoofdbestuur, de heer W. Smul ders. installeerde de nieuwe be stuurders, alsmede het dagelijksch bestuur der Federatie. De aanwijzing van een voorzitter een vice-voorzitter en een penning meester der Federatie werd ovér- gelaten aan het Federatiebestuur, dat begin Februari bijeen zal ko men. Tot zoolang wordt het voor zitterschap door den heer W. Fran zen Izn. waargenomen. Tot lid van den NijVerheidsraad werd benoemd de heer ir. L M. de Neree tot Babberich, te Maas tricht; tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid de heer Emiie van Oppen, te Maastricht^ tot plaatsvervangend lid van dien Raad dr. L, G. Kortenhorst, alge meen secretaris der Federatie; tot lid van den Nederl. Werkloosheids raad de heer W. Fransen Jzn. te Leeuwardenen als lid van het be stuur der K. S. A. de toekomstige voorzitter der Federatie. Verder werd als lid van de nieuw in te stellen Rijkscommis sie van Advies voor Werkverschaf fing aanbevolen dr. L, G. Korten horst De definitieve aanbeveling geschiedt door den Werkloosheids raad; de benoeming gaat uit van den Minister van Arbeid, Nijver heid en Handel De begrooting voor 1923 werd vervolgens vastgesteld, waarbij be sloten werd het orgaan der Fede ratie (het Patroonsblad) los van de begrooting;, afzonderlijk te regelen en te administreeren ui samenwer king met de vijf diocesane vereeni- gingen en de R. K. werkgevers- vakvereenigingen. Besloten werd vervolgens, dat de Federatie toe lating vragen zal tot het lidmaat schap van den Kring v. Werkge- verscentralen, waarin vertegen woordigd ziin de voorzitters en secretarissen der Vereeniging van Nederl. Werkgevers, Centraal Overleg, de Christel Werkgevers Vereeniging en het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen en tot het lidmaatschap van de In ternationale Vereeniging tot wet telijke bescherming van arbeiders. 1 en aanzien van den R. K. Cen- tralen van Bedrijven, waarvan de A. R. K. W. V. buitengewoon lid was, werd besloten op de gronden door het R. K. Verbond aange voerd, voor dit buitengewoon lid maatschap te bedanken. Met de R. K. Kamerclub zal het con'.act dat reeds door het R. K. Verbond verkregen is, door de A. R. K. W' .V. worden gezocht Het Hoofdbestuur vereenigde zich met het d r genoemd Verbond opgestelde schema van een Pro gram voor de Economische Poli tiek. Het Dagelijksch Bestuur werd uitgenoodigd een nieuw project gereed te maken van de wijze, waarop plaatselijk en gewestelijk de kwestie van de officieeie verté- gehwoordiging van handel en in dustrie in de Kamers van Koop handel moet worden- geregeld. In deze zaak zal de medewerking van andere belanghebbende organisa ties worden verzocht In beginsel werd verder besloten in de maand Februari een congres te 's-Gravenhage te organiseeren waarin de Financieele Politiek van ons land besproken zal worden en het belang van Ned. Indië voor de Nederlandsche Industrie. Tot de Regeering zal een adres gericht worden over de wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting wat betreft de invordering van de belasting, die door de arbeiders betaald moet worden. De vergadering was van oor deel, dat ai zeer veel gewonnen zou zijn, als de aanslagen op tijd uitgereikt zouden worden, zoodat de belastingschuld niet te hoog oploopt. R. K. JONGEVROUWENBÖNDi Naar aanleiding van de reorga nisatie, welke op verlangen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in het jeugdwerk moet plaats heb ben, zal een bijzondere algemeené ledenvergadering worden gehou den ter ontbinding van den Bond van R. K. Meisiespatronaten en Meisjesvereenigingen in het Bis dom Haarlem als zoodanig en ter bespreking van de inrichting jier nieuwe organisatie. (R. K. Jonge vrouwenbond) Deze vergade ring .zal worden ge houden Woensdag 13 Dec. in het gebouw „Zomerzorg" te Leiden. R. IC STATENCLUB IN ZUII> HOLLAND. Volgens de ^Rsb," heeft de beer C. D. Wessehng ontslag genomen (Noot een Engelsehe vertelling t31 Pan zijt gij mijn vijand! en dan moet ik ia het vervolg steeds tegenover u op mijne hoede zijn Gij werkt mjj heimelijk legen, omdat gij mij zonder reden verdenkt. Gij zijl mijn vijand en gij zult daarvan de gevolgen dragen Hjj liet au zijne zoetsappige hou ding varen en dreigde mij met de ge balde vuiit. Zijn gelaat droeg op dat «ogenblik de ware uitdrukking van zijn hart; zijn slecht karakter stond er op te lezen Hij ging voor mij uit naar den Witten IN beliium den steil en bergweg en Mg niet naai- mij om eer hij ver- adheidcu bonderden voeten boven mij, "was; toen hij de eerste hoogte bereikt en den eersten heuveltop achter zich gelaten had, keerde hij zich om Zijne donkere gestalte stak onheilspellend af legen de grauwe lucht, toen hij op de piek neerzag waar hij mij aan den pever der rivier verlaetn had. büPS dreigde raiï nog eens met rle als voorzitter der club van R. K, Statenleden in Zuid-Holland. EEN BRUIDSGESCHENK. Gisteren bood de consul-gene raal van Servië, Kroatië en Slavü nië te Amsterdam, de heer M. Me- rens, als oudste consul honorair, aan den koning en de koningin tea paleize te Belgrado namens 34 ho noraire consuls van Servië, Kroatië én Slavonië in Europa, een huwe lijksgeschenk aan bestaande uit 'n Oud-HoIIandsche staande klok, twee rekken met Delftsche borden, waarachter hangende twee antieke sjaals. Het geschenk was verge zeld van een album met de namen der gevers, vervaardigd in het ate lier van den heer G. A. Luitingh,; calligraaf te Haarlem. De aanbieding bad plaats in het bijzijn van verschillende uit hun standplaats overgekomen consuls waaronder de heeren H. Th. Wil- kens, consul te Rotterdam en Ar A. Haighton vice-consul te 's-Gra venhage. i i MINISTER RUYS DE BEERENBROUCK. Minister Ruys de Beerenbrouck is gisteren weer te 's-Gravenhage teruggekeerd. gebuide vuist en verdween. Ik kwam vier uren daarna te Bor- rowdale aan. zonder verdere ontmoe ting, zonder eenig teeken te hebebu ontdekt van de gruwelijke misdaad, die «en floers over alles wierp. Ik was langzaam gevorderd en meer dan eens op mijne schreden terugge keerd; ik was wol twintigmaal van den rechten weg afgeweken om zijjraden tn te slaan en had met moite den weg gevonden V «rmoeid en' afgemait kwam ik thuis, maar meer dan ooit was ik in mijn voornemen versterkl om mijn onder zoek voorl te zeilen en den volgen den dag door de vallei van Encer- dale te gaan. ihuia! Welk een zalig gevoel na al de onrust vun dien dag! Zalig, al- hoewei ik den drempel van mijn huis overschreed mei een hari vol zou; ©n kommer over mijne zuster. Moeder en Mary verwachtten mii niet. Mijne komst was een verrassing en de vreugdekreet, waarmee zij mij te gemoet ijiden, deed mij goed. Mary had de klink van de tuin poort hooren oplichten en wag reeds in mijtte armen eer moeder, die min der vlug wasj nog de poort bereikt had Ik hen zoo blij, Canut; ik be gon mjj zonder u thuis te vervgjen en ik verlangde naar Nettlewood terug te keeren Gij verlangdet naar Nettlewood terug te keeren I dat .verwondert mij. Naar elke plaats, waar gij zijl, zeide zij. en voegde er hartsloclrielijk hij. CanuL gij moogt mij nooit lang gljcen lalen i\al u ook van hier roept, gij moogt niet zonder mij vertrekken. Ik ben te ongerust over u als wij gescheiden zijn, Komaan, Iaat ons in deze eerste oogenbiikken van ons wederzien niet over scheiding spreken Is uw broeder hier geweest? Üeen. Zij zag mij bleek en ontsteld aan en vreesde dadelijk voor e©n onheil. Hij is hedenmiddag door Bor- rowdale gekomen en waarschijnlijk van Keswick naar Bowness gereden, wanl hij scheen haast te hebben om naar Londen te vertrekken. Hij ia niet hjer geweest. Moeder voegde zich nu hij ons en sloeg liefkoozend hare armen om mijn bate - Mijn goede jongen, zeide zij, nu zal het weer gezellig in ons hujs zijn Mary en ik hebben gej>oogd ons geluk kig te gevoelen in uwe afwezigheid en gtirachi ons er zoo goed mogelijk in te schikken; maar mijn lieve jongen, welk een onderscheid is het als gij weer hier zijtl Ik dank u, zeide ik, het verheugl mij dat gij mijne tegenwoordigheid zoo lief hebt. Mijn schertsende toon ontlokte haar geen glimlach; hare gedachten waren daartoe te ernstig en te somber in die treurige dagen. Ik zag diepere rim pels op moeders gelaat; of misschien hae ik ze in mijn zelfzuchtige onrusl loen zij Mary oppaste niet bemerkt. Mijn vroolijke toon had haar echter misleid, want zij vroeg eensklaps: Hebl gij iels van Ellen verno men? Neen. Heeft zij nog niet geschreven? Geen enkel woord voor de oude moe der over gehad, die zoo vurig bidt, dat zij zjcii harer herinnere, aan haar schrijve, en haar zegge, dat zij ein delijk berouw heeft. Stil - still! zeide jk. Laat ons niet «ordeeleu, moeder. God alleen weet waarom zij haai- huis ontvliedt, en wij moeten de iaalaten zijn die haar verdenken. Gelooft gij niet o, gelooft gij niet, dal zjj schuldig i&? Neen, dat geloof ik niet. O, Canut! ik geloofde het even- min. voor dat ik hier terugkeerden maar toen beeft de wilg mij dwaze en bijgeloovjge gedachten ingegeven. Zeg, dat gjj er mij niet om zult bespotten. De wilg wat bedoelt gij? Kom mee, gij weet niet hoe hij mjj verontrust heeft. Wij traden door den tuin en wan delden den landweg een eind weegs op tot aan moeders huisje, dat gesloten was en ledig stond, nu zjj Mary ge zelschap hield. Wjj gingen het huis niet binnen, uiaar wij gingen door den groolen tuin, die naast het huis lag naar- den ach tertuin, waar de wilg was geplant, toen moeder hem uit Londen had meege bracht Toen ik den boom het laatst gezien had was hij in vollen bloei nu was hjj dood Hij is eensklaps verdord ik liet hem met frisch groen en krachtig bloeiend achter. Canul, zeide moedier. Miaï-chien was de grond hjer niet goed, mogelijk was hij te zandig, of misschien waren de wortels beschaj- digd. Moeder, wij mogen niet bijgeloo- vig zijn en een kwaad voorteeken zien in den dood van een wilg. Ik dacht wel dal gij mij zoudt beknorren, zeide zij, terwijl zij hare oogen alwisehte; maar ik ben altijd ecnigbzins ongeloovjg geweest en djjt overviel mij zoodanig, dat ik er ge heel door van mijn stuk geraakte, lieve. Die boom stond in zulk een nauwe be trekking tot Ellen, bij herinnerde mij1 steeds aan haar en aan hare liefde, ik had hem lief om harentwille en ik verbbeeldde mij, dat het haar ook goed ging als de boom welig tierde. Ik zou bijna kunnen vreezen knor niet, mijn zoon dat zij tegelijk met den wilg gestorven is. Jrlijne vrouw klemde zich aan mija arm en zag tnij aan. Wij hadden sedert lang de hoop la ten varen, dat Ellen nog leefde; moe der alleen bad zich met die hoop gevleid, want zjj kende ons geheimf niet. Zoudt gij niet liever nermen, dat zjj' dood was dan onteei-d? vroeg 'f' (Wordt vervolgd,) j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1