ONS BLAD" No- 286. Vrijdag 8 December 1922. 16e jaargang Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: adm,n,strat.e as» BOITIKLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. Qe uioek laia iie! geld! SI Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar i f 2 Voor bui en Alkmaar f 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger REDACTIE No. 633 Advertentieprijs. Van l5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reelang per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod'' bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 ^an a is abonnó's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—f 60,—f 35,—, f 15,- DE CONFERENTIE VAN LAU SANNE. De kwestie of het raadzaam was de iciitralen tot de conferentie toe te laten opdat zij aldaar hun standpunt inzake de capitulaties konden doen p-H'ten, werd gisterenoehtend in be vestigenden zin opgelost. Dientenge volge werden de diplomatieke verte genwoordigers van Spanje, Noorwe gen, Nederland en Zweden tot de zaal toegelaten, waar de subcommis sie voor de capitulaties, tot welke ook België behoort, vergadert. Zij ga ven allen uiting aan den wensch, dat er in de clausules van het toekom stig vredesverdrag, welke bet stelsel der capitulaties zullen vervangen, re kening zal worden gehouden met de veiligheid en de belangen hunner on derdanen In Turkije. Zij woonden ver volgens de technische bespreking bij, die zich in den boezem der commis sie ontwikkelde. Naar uit Praag wordt gemeld zal er onmiddellijk na de onderhandelin gen te Lausanne een Tsechisch-Slo ws&ksche zaakgelaatigde naar Angora worden gezonden. DE HERSTEL-KWESTIE. De fascistische „Giomale de Roma" deelt mede, dat Mussolini te Londen de vermindering der schadevergoe dingsbetalingen tot een redelijk be drag zal voorstellen, onder voorwaar de, dat tegelijkertijd Amerika en En geland hun schuldvorderingen op Frankrijk en Italië in overeenstem ming daarmede verminderen. Het dagelijksch bestuur van den Britseken Bond van Kamers van Koophandel zond een resolutie aan den premier, welke er op aandringt, Duitschland een moratorium en een internationale leening toe te staan en voorts een redelijke som als schade- .tr vast te stellen. De resolutie dringt ook aan op de snelstmogeljjke ontruiming van bet bezette gebied. Naar de „Pol. Pari Naehr." verne men, heeft de Duitsche rijksregeering een commissie uit leden der regeering gevormd, die onder voorzitterschap van den rjjkgpresident nieuwe schade vergoedingsplannen voorbereidt In de eerste plaats ligt het in het voor nemen, onmiddellijk een internationa ls leening aan te gaan, waarvan een deel Frankrijk ten goede zal komen en een ander deel zal worden ge bruikt voor de stabiliseering van de mark. Volgens de „Zeit" zullen de Duit sche voorstellen in deze richting gaan dat de Duitsche industrie in samen werking met Frankrijk een definitie ve regeling treft, die niet alleen de vaststelling van bet schadevergoe dingsbedrag in zich sluit, maar ook zoowel voor Frankrijk als voor Duitschland onmiddellijk gelden vlot tend maakt. DE IERSCHE KWESTIE. Timothy Bealy, de eerste gouver neur-generaal is gisteren in iunctie getreden, nadat de koning van Enge land het wetsontwerp had geteekend, waarbij zelibestuur voor Ierland in gesteld wordt De zitting van de Dail van Woens dag was hoofdzakelijk gewijd aan het afleggen^ van den eed. Cosgrave, die als president herkozen werd, leg de het eerst den eed af. De leider der arbeiderspartij zeide na bet afleggen van den eed: De ar beidersteden hebben den eed afgelegd als een formaliteit. Zij aanvaarden het verdrag onder, protest daar het door een overmacht aan Ierland is opge legd. Indien het Iersche volk ooit be- «lniten zou het verdrag te verwerpen of de constitutie te veranderen, zou het feit dat de Arbeiderspartij den eed van trouw had afgelegd, haar er niet van weerhouden, haar volledige srïiheid van handelen te hernemen. Het bekende Iersche Parlementslid Sean Hates is gisteren in Dublin door een bende lieden doodgeschoten toen hij op weg was naar de zitting van het fersche Parlement. Eenige dagen geleden hebben de Iersche ongeregelde troepen een aan val gedaan op het dorp Bally-makee- rv waarin een garnizoen van ongeveer honderdn man nationale troepen ligt. De ongeregelden vielen het dorp met pantserauto's en machinegeweren aan waarop een vinnige strijd volgde. Het garnizoen moest zich overgeven, na dat een man was gedood, vijftien wte ren gewond en de rest gevangen ge nomen was, die echter weer vrijgelar ten werd toen het dorp opnieuw door de nationale troepen werd bezet. Gisteren werd in Cork een bom op een militaire auto geworpen, waardoor twee mannen en twee vrouwen wer den gedood. FASCISME IN RUSLAND. Volgens de Sovjet-pers is te Mos kou een geheime fascisten-club opge richt door een aantal studenten. De vergaderingen van deze club plegen te worden geopend met het zingen van het oude Russische volkslied. DE TOESTAND IN BULGARIJE. Naar aanleiding van het gebeurde te Kustendil heeft de Bulgaarsche re geering den vertegenwoordiger van Zuid-Slavië te Sofia een nota over handigd, waarin wordt verklaard, dat de bende komitadji's, welke de stad bezette, van Zuid-Slavië uit over de Bulgaarsche grens is getrokken. De Bulgaarsche regeering verzocht die te Belgrado aan de militaire en burgerlijke autoriteiten aan de grens zoodanige orders te geven, dat een eind wordt gemaakt aan dezen toe stand. De boeren, gemobiliseerd in ver band met den overval op Kustendil, zijn naar huis teruggekeerd. Besloten is 2000 jonge boeren aan te werven als legervrijwilligera ter bescherming van Sofia. Het clubgebouw der demo craten is door een opgewonden me nigte aangevallen, die beproefde het gebouw in brand te steken. Op de zetterij van bet democratisch orgaan zijn eenige machines vernield. Uit Sofia wordt gemeld, dat aldaar honderden boeren zijn aangekomen. Dinsdagavond hebben deze het ge bouw van d« democratische club en tal van winkels in verschillende stra ten verwoest en geplunderd. Er heerschte een .groote wanorde in de stad. De boeren werden begeleid door muziekcorpsen. Zij schoten blin delings om zich heen met revolvers en geweren. Men zegt, dat taal van personen gedood en gewond zouden zjjn. DE TURKSCHE KWESTIE. Er is blijkbaar een crisis uitgebro ken in de nationale vergadering van Angora, hoewel bijzonderheden strikt geheim worden gehouden. Adnan Bey, de waarnemende tweede voor zitter der vergadering, te afgetreden. De nationale vergadering behandel de een wetsvoorstel om de confiscatie te machtigen van de bezittingen van den afgezetten sultan. Naar raming heeft hij een bedrag van 200.000 pond medegenomen. De achterstand in de betaling der sala rissen van ambtenaren der vorige Turksche regeering veroorzaakt veel ellende. In de nationale vergadering werd dezer dagen een crediet van S75.000 pond aangevraagd voor do uitbetaling der achterstallige salaris sen. Daartegen kwamen de extremis tische afgevaardigden in verzet. Britsche troepen, die met machine geweren zijn gewapend, beschermen de inschpping dpr Christelijke viuchte lingen uil Klein-Azië. Naar uit Cairo san de „Morning Post" wordt gemeld, heeft de ex-snl- tan besloten, de uitnoodiging van koning Hoessein van Egypte te aan vaarden. Hij zal eerlang Malta verla ten om zich naar Mekka te begeven. Een bericht uit Angora meldt dat Moestafa Kemal aan een journalist heeft medegedeeld voornemens te zijn om na het sluiten van den vrede een nieuwe partij te vormen, de Volkspar tjj geheeten. De commissaris van bultenlandsehe zaken verklaart in antwoord op de protesten der geallieerden dat Ango ra den wapenstilstand van Moedros niet erkend, en besloten is alle bui- tenlandsche postkantoren in Turkije op te heffen en geen consuls der vij andelijke mogendheden toe te laten totdat de vrede is gesloten. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De „Times"-correspondent te Pa rijs beschouwt als definitieve Fran se he voorstellen, die daarom nog bij lange na geen „plan van actie" uit maken, de volgende punten: 1. Er kan aan Duitschland geen moratorium worden verteend, tenzij aan de geallieerden speciaal aan te wijzen panden worden verstrekt: b.v. mijnen en bosschen. 2. De Duitsche schadevergoedings schuld dient verminderd te worden in gelijke verhouding als de Fransche en andere geallieerde schulden wor den verminderd. 3. Er moet een herziening plaats vinden van de percentagecijfers vol gens welke de Duitsche schadever goedingen over de geallieerden woe den verdeeld. 4. Het vrij willig in gebreke blijven van Duitschland, alsmede een opzet telijke weigering van Duitschland om te betalen of om binhenlandsche fi- nancieele hervormingen in te voeren behoort gestraft te worden met de toe passing van sancties, bijv. uitbreiding en verlenging van de geallieerde be zetting, instelling van een tolgrens rondom het Roergebied, en algemeene economische en administratieve orga nisatie van Rijnland. MussoUni wordt hedenavond te Londen verwacht voor de besprekin gen van de geallieerde premiers over de Brusselsche conferentie, welke mor gen zal aanvangen. DE TREURIGE FINANCIEELE TOESTAND VAN DUITSCH LAND. In de begrootings-conmüssie uit den Duitschen Rijksdag gaf de rijksminis ter van financiën een uitvoerige uit eenzetting omtrent den droevigen fi- nancieelen toestand des Rijks, waar bij hfj o.a. mededeelde, dat de vlotten de schuld des Rijks op 2 Dec. ruim 880 milliard mark beliep. Wij zullen, zegt Hermes, niet ver zwakken in ons streven en geen mid del onbeproefd laten om te komen tot de zakelijke oplossing der tegen woordige moeilijkheden, terwijl wij de verwachting uitspreken, dat de schadevergoedings-kwestie, waardoor de gansche wereld in onrust wordt gehouden, spoedig overal in een geest van zakelijk onderzoek zal worden behandeld. Alsdan is de hoop op een vreedzame oplossing en een geleide lijken terugkeer der rust in Europa en de gansche wereld gerechtvaardigd VERSPREIDE BERICHTEN. EEN' PBOTESTSTATTNG VAN ONDERWIJZERS. In de jongste zitting van den ge Teenteraad van Brussel verklaard' burgemeester Max, dal de financiën der stad h°1 nie' mogelijk mnaklen. dp alarissen der onderwij-ars te verhoo- gen. In een der schoten hebben de on derwijzers naar aanleiding van dev verklaring hnn lessen hij wijze va" nrotcst gedurende een uur gestaakt in de volgende zitting van den ge meenteraad zal de burgemeester voor dellen, dpze onderwijzers disciplinair Ie «tralTen. KORTE BFRICHTFN. Naar uit Mariënbad wordt ver nomen, aldaar door het gemeente bestuur een belasting op het houden van katten uitgevaardigd.. Het volkslellingsbureau voor spelt, dat het geboortecijfer im 1922 in de Vereenigde Slaieo zaj zijn ach teruitgegaan, vergeleken met 1921, ter wijl 't steritecijfer zal zijn gestegen. Volgens het jaarverslag van de kustwacht der Vereenigde Staten zijn 2957 personen gered In het jaar, ein digende 30 Juni jj. Bij r egeeringsdecreet is veror dend, dat toevallig vrijkomende wo- uingruimte in Pruisen in de eerste plaats beschikbaar moet worden ge- iiouden voor Duitsche burgers. In den Duitschen Rijksdag deelde de minister van arbeid mede, dat er op het oogenblik in Duitecbland 350.000 personen zijn, die In den oor log ernstig zijn gewond, van wie 17.000 werkloos zijn. Volgen3 de bladen worden met ingang van 1 Jan. 1923 in Duitschland de prijzen der plaalsbiljettCD voor slaapwagens (Bettkarten) gebracht op öOuu mark in de eerste, 25000 in de tweede en S200 mark in de derde klasse. - Het Amerikaan&ohe passagiers schip, de ^George Washington", Is mei het Britsche s.s. „Clynerock" bij de iteodwins-lichischepen In botsjng ge komen. De „Clynerock" werd ernstig beschadigd en door een sleepboot naai Dover gebracht. De Belgische politieagent Schmitz die een Duitschen politieagent heeft vermoord, is lot een jaar gevange nisstraf en 300 fres. boete veroordeeld. - Lord Derby, Engcisch staats secretaris van oorlog, zal de volgende week een kort bezoek aan het Brit- iohe Rijnleger brengen. Te Simla brandden de 3 hoofd gebouwen van het Grand Hotel ar. De meeste hotelgasten waren afwe zig, toen de brarfd uitbrak, maar ver loren al hun bezittingen. Uit Praag wordl gemeld, dat het dept, van landsverdediging het oollec- liet contract met de arbeiders der on der dat departement rdsorteerende staatsbedrijven beeft opgezegd. In het ministerie zelf worden 6600 amb tenaren ontslagen. Bij Sarolli te Berlijn wordt aedert eenige dagen gestaakt. Deze awaking heeft zich Uians zoodanig verscherpt, ilat wordt gevreesd voor een uitbrei ding over de gansche stedelijke choco lade-industrie. Het Portugeesohe kabinet is her vormd. De drie nieuwe minister» be lmoren tot geen partij. Gisterenmiddag te kwart over 2 ia bij nyi firma in rijwielen en on derdeden van automobielen te Parijs een hevige brand uitgebroken» Onop houdelijk hadden ontplolfingen plaats van tlesscbeu acetyleen. De maleri- eele schade is zeer aanzienlijk Op de Monte Torrello nabij Po- lenza zijn twee nieuwe kraters ont slaan, die onophoudelijk onder voort durend onderaardsc-h gerommel dam men en rook uitbraken. De bevolking uit de omgeving te gevlucht. Een met vier personen beman;' vliegtuig van de Slrahlstinder Luft ehiffabrik te Strahlsund, stortte tij dens ee.n proefvlucht van een hoogte vagi 300 meter in zee. Alle inzitten den, twee ingenieurs en twee vol on 'airs, werden gedood. Te Dendermonde is een fn aan bouw zijnd huis ingestort, waarbij 1 mbeider werd gedood en 6 gewond. Een metselaar, die van een hoogte van 8 meter op straat viel, bleef ge heel ongedeerd. Naar de bladen mededeelen. heeft de vroegere Duitsche Rijkskan selier, dr. Wirth, een uitnoodiging ont vangen om in de Vereenigde Stolen etn reeks voordrachten te houden, De opperburgemeester van Kas sei, Scbeidemann, is op het oogenblik ernstig ongesteld. Hij moest zich we gens een ernstige darmziekte jn een particuliere kliniek doen opnemen. (o) WIJZIGING DER HUURWETTEN. Door de Federatie der Diocesa ne R. K. Volks- en Werklieden- bonden is aan de Ministers van Arbeid en van lustitie een re quest verzonden, waaraan het vol gende is ontleend: Met belangstelling namen wii kennis van het ontwerp van Wet tot wijziging der Huurconunissie- en der Huuropzeggingswet, inge diend bdi Kon. Boodschap na 1 d.d. 6 October 1922. Wii zijn met Uwe Excellentie van meening dat het op den duur moet komen tot intrekking van genoemde wetten, doch meenen te vens. dat zulks zeer geleidelijk zal moeten geschieden, zoodat geen ernstige schokken te vreezen zijn. Aan die noodzakelijke voorwaar de voldoen oi. niet de wijzigin gen, in het Wetsontwerp voorge steld. Wii meenen, dat vooralsnog moet worden gehandhaafd het ver bod van huurprijsverhooging.zon- der de goedkeuring der commissie op te leggen. De door het Wetsontwerp me de beoogde bezuiniging kan o.L op andere, onschadelijke wijze wor den verkregen. Het is bekend, dat over het algemeen het tekort aan met-arbeiderswoningen tot het ver leden behoort Daarom schijnt er o.L geen bezwaar tegen de niet- arbeiderswoningen aan de bemoei ingen der huurcommissies te ont trekken. Noodig zou o.i. zijn, ter aan- aanduiding van deze woningen, in de wet een minimum-huursom te noemen, die, naar de klassen waar in de gemeenten zouden moeten worden ingedeeld, zou moeten va neeren van b.v. i 450 tot f 600. Het wil ons voorkomen, dat de weg over de Huurcommissies ver re de voorkeur verdient omdat daarmee vooralsnog vele huurders gebaat zijn. Wii doen met gepasten eerbied een beroep op Uwe Excellenties om alsnog met de hierboven aan gegeven bezwaren en mogeli kite den ernstig rekening te houden. Aan de Tweede Kamer werd van het rekest afschrift gezonden. Tot den Minisiei van Arbeid wendde zich de Federatie naar tanleiding van de circulaire d.d. 1 November j.l. in zake woning bouw, met een rekest, waaraan wii het volgende onMcenen; Het streven, dat aan die circu- 'aire ten grondslag ligt, het gelei- lelilk terugnemen van den biislacr op de exploitatie der met Rifles- en temeentesteun gebouwde wonin gen, erkennen wij in beg'nsel als juist. Wii ziin evenwel van tneening dat de huidige omstandigheden nch allerminst leenen om nu reeds over te gaan tot de practische toe passing van dit goede beir:nsel. Uwe Excellentie gaat b'ülcbaar uit van de veronderstelling, dat de woningnood althans in zoover re gelenigd is, dat het particulier bedrijf tn de verdere beftoef'e van woningen wel kan voorzien. Dit schijnt ons een dubbele ver gissing. In sommige plaatsen moge de woningnood gelenigd ziin, in het overgroote deel is zulks niet het geval. Geconstateerd moet worden dat er nog een groot tekort is. Van particuliere ziide zal in het werkelijk bestaande tekort aan ar beiderswoningen o.i. zeker niet worden voorzien. Komt het voornemen tot uitvoe ring, dan zullen dus de gemeen ten geplaatst worden voor de nood zakelijkheid om te bouwen en het meerendeei der gemeenten is hier toe onmachtig. Het wil ons voorkomen, dat de eenige weg om op den duur voor de woninghuren een dragelijke oplossing te vinden is het afschrij ven van het verschil tusschen de huidige waarde der woningen en de bouwkosten als crisi .ui gaven. Het schijnt ons toe, dat nu de loonen sterk dalen, maatregelen van dien aard niet zullen kunnen uitblijven, wil men niet voor on mogelijkheden komen te staan. Beleefd verzoeken wij daarom Uwe Excellentie te willen overwe gen, of de tijd hiervoor niet met rassche schreden nadert Blijkens bovenbedoelde circulai re acht Uwe Excellentie het ook noodig de vijfde z.g. mooie ka mer voortaan slechts bij uitzon dering toe te laten. Het zal Uwe Excellentie niet onbekend zijn, dat in verschillende deeien des lands deze kamer door de arbeiders op jzeer hoogen prijs wordt gesteld en het valt o.i. zelfs met te ontkennen, dat die kamer aanwezig moet zijn wil van een behoorlijke woning kunnen wor den gesproken. De bouwkosten behoeven er o.L niet aanmerkelijk hooger om te zijn. Met het oog op een en ander be treuren wii net door uwe Excel lentie ten deze thans ingenomen standpunt en hopen en vertrouwen wij, dat zii Jiierop alsnog zal wil len terugkamen. LECTU U KBEM1 DDELiN u Het Centraal Bureau der K. S. A. Schrijft ons: De inzameling van boeken en bro chures langs de huizen is in verschii- Inede plaatsen reeds op een zeer gelukkige wijze ingezet. Zooa S te ver wachten was, blijken de menschen algemeen volgaarne bereid voor dit mooie doel een kleine ot groófe Sta pel vergeten boeken van allerlei aard uit hun kasten en van hun zolders te voorschijn te halen, mirs 't maar afgehaald wordt. En op deze wijze 'Aam een Sweuvhe vertellingj. 132. De Hemel zij mij genadig, riep moeder uit; ik zou liever hooien dal zij nog leefde en dat zij verlangde ticth met de hoop op Gods genade, aerouwvol in mijne armen te werpen. Het moederhart had gesproken en ik zweeg. Zij klemde zich asm die hoop vast «n Ik had den moed niet ze haar te uitnemen. Ik durfde niet uitspreken, wat ik •roesde of, op den. verwelkten """ur. wijzende, zeggen: El'en is even plotseling en onver klaarbaar van het leven in den dood overgegaan.' ZEVENDE DEEL. 'ten wcini0e dagen l-s Ik had goea om sl!j «f"lk ..te smakenmaar ik loo.h- I de minste werk- JWriteid van traagheid en flauwheid, 'onlang ilk het geheim van Ellen's ver dwijnen niet had uitgevorscht. Bannen weinige maanden wachtte «mm, met Gods genade, eene groote 'egfn, eene nieuwe bron van vreugd -Uary zou moeder worden. Ik had gedurende hare ziekte me nigmaal gevreesd, dat die zoete hoop verijdeld zou zijn, maar zij was ons genadig gespaard gebleven. ik bevond mij onder deze omstan digheden in een moeilijken strijd, want de toestand van Mar.v maakte haar onrustig en zenuwachtig; zij vreesde, dal mij op mijne zwerftochten kwaad aou overkomen en zij verbeeldde zich. dat allerlei gevaren mij bedreigden; het baatte mij weinig of jk haar al pttegde gerust te stellen, zij deelde mijn vertrouwen en mijne gerustheid niet. I Alhoewel lik nu haar verleden kende en wist hoeveel zij destijds gevreesd en geleden had, zoo niélcl nog steeds een zenuwachtige angst haar terug om dat verleden weer aan te roeren. Zij had mij uit liefde den angst en de beproevingen van haar vroeger leven meegedeeld; zij had mij1 den sleutel tot den duisteren doolhofvan bflOE hrepders hajrt verschaf!, maar, rit' ik wilde den draad der geheimnissen volgen. Het waa haar- voldoende dat hei somber- verleden geen verwijdering meer tusschen ons te weeg bracht, zlij wenscihte niets liever, dan er het gordjjn over neer te laten en zoo doende de spooken van vroeger dagen te verdrijven. Wanneer men jn hare tegenwoor digheid over het verleden© sprak, ver anderde zij van kleur eu hijgde zij naar adem; als men over Ellen sprak bekroop haar steeds dezelfde angst en onrust over de verlorene; ja, zelfs openbaarde zich dan opnieuw dezelfde zwakheid en overspanning ais van ouds. Marly behoorde niet tot die moe dige vrouwen, die onversaagd sombere waarheden o nder de oogen durven zien; zij had behoefte aan steun, aan de liefde en de bescherming van een trouw hart, dat voor haar dacht en haar bijgeloof bestreed» Zij beminde met hare jjenseke liefde en had be hoefte aan vurige wederliefde; maar zij was tevens een brooze bioemj door ruwe stormen geknakt. Zij kon mfjne raadsvrouw niet zijn, durfde haar «eendeelceacot «na ken van mijn bittere gedachten en on heilspellende droomen; de gansche waai beid kon ik haar niet openbaren. Uit was een zonderlinge, bijna treu rige toestand, waarover ik het recht niét had mij te beklagen waarover ik mij ook geen oogenblik wilde be klagen. Juist om hare zwakheid had ik Mary vóór mijn huwelijk zoo lief gekregen, haar kinderlijk vertrouwen in mij hield mijne liefde zuiver en helder in die treurige dagen, toen sombere gedach ten mijne ziel vervulden, en ik over al te vergeefs had naar troost gezocht. Ik bekommerde" mij niet over de toekomst; ik dacht niet aan den tijd wanneer Herhert Vaughan ontmaskerd zou zijn en ik hem zijne euveldaden zou doen hoeten. Ik stond niet stil bij de gebeurte nissen, die zouden kunnen plaats heb ben, als het einde daar was. Het pad, dat ik beklimmen moest, wae steil en ik had een grooten af stand ai te leggen, maar ik stelde mij tevreden mei langzaam maar zeker vooruit te gaan en ik Jicp ook den tijd niet vooruit, wanneer de misdaan openbaar zou worden en ik tot ern st Rs au beslissend handelen «floepen. zou zijn. Als dat oogenblik daar was, zou ik gelegenheid genoeg hebben tot ver dediging of tol wraak, ik kon mij dai nog niet goea voorstellen, ol vooruil zeggen: zoo zal ik nem verslaan, als het uur der vergelding zal gekomen zijn» ik was verplicht zijnen naam nog maals aan te roeren, toen ik mijn bestuit meedeelde om weer naar Net- tlewood terug te keereo en mij op nieuw naar de herberg te Triesdale te begeven, waar Zotte Wenlord en zijn knecht waren geweest. Ik was het spoor van Ellen geheel bfjster; wellicht zou ik door middel van Wenford eenige inlichtingen ov-ei haer of Vaughan bekomen, waardoor ik weer op den rechten weg zou kun nen geraken, Gij zult toch niet lang uitblijven, lieve? zeide mijne wouw, Slechts weinige dagen; misschien eene week, Beloof mjj dat gij mij zult schrij ven als gij langer wegblijft en vergun mjj dan bij u te komen. Alleen voel ik mij zeer ongelukkig en ik maak mjj zoo ongerust over n, Mary, ik kan 'liet rustenJk' meet olieu opzULiivn Ja, zuchtte zij, dat is natuurlijk. Maar gij zult toch om uwe zuster uwe vrouw niet vergelen 1 Zoudt gjj dal mogelijk achten? vroeg ik haar. Zij snelde op die vraag nnj in de armen; altijd zocht zij een schuilplaat aan mijn hart; daar gevoelde zij zien gerust. Neen, neen! riep zij uit, dal vrees ik niet. Ik ben zwak en bijgeloovig en kan geen rekenschap geien van mijne angstige voorgevoelens. Som tijds. voer zij fluisterend voort, als ik mjj oier uwe afwezigheid bedroef ea naar dat dierbaar eerlijk gemat ver lang, vervolgt haar beeld mij ate een geestverschijning. Maar dai is toch al te kinderach tig, lieve Mary. Haar gelaal vervolgt mij dan, ging Mary op denzelfden overspannen toon voortik hoor haar in de verte tJuistc- reud roepen en mij verwijten, dat ik zelf zuchtig genoeg ben, om u. liever hij mij te houden, of hem voor te spreken, die zulk een pleehte broeder voor mii is geweest. isêofkK vervofedi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1