ONS BLAD" No. 287- Zaterdag 9 December 1922. lbe jaargang, Sm IM£ Advertentieprijs: M lidmaatschap Tan Pro?. Staten af Gemeenteraad ïereeniöbaar met eea besiunrsfunctie in de Helereer.? 03 vioek m m gelig BUITINLIS HO. VERSPREIDE BERICHTEN. £r' 0 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar 2.— Voor bui'en Alkmaar ...••••••f2 85 Met Oef lusireerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclats/ per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bq vcag uitbetaling per plaatsing f 0.60 ftan a :a abonné's wordt op aanvrage gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 4CO,—f 200,—, t 100,—, f 60,—f 35,—, f I5.J (Ingezonden). Nu de verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad meer en meer in het naaste verschiet ko men, komt zoo af en toe in verga deringen van Kiesvereenigir.gen in besprekin^de vraag pf het ge- wensent is dat leden van genoem de Colleges zitting hebben of blif- ven houden in het Bestuur van Prov. of Plaatselijke R. K. Kies- vereenig.ngen. Deze zaak is zeker waard bnaer de oogen te worden gezien en zat zeer zeker in den vóórverkiezingstiid veei worden besproken. Natuurlijk is het niet Joenliik vanaf deze plaats te be- oordeelen waar dit wel en waar dit" niet gewenscht is. Wii nemen aan dat er gevallen zullen ziin waar het om reden van plaatselii- .en aard wel gewenscht zal wor den geacht; doch een enkel, zelfs meerdere gevallen bewijzen niet dat dit standpunt overal dient te worden ingenomen. Naar onze bescheiden meening verdient in het aigemeen een der gelijk besluit geen navolging, om dat er o.L meer tegen dan voor te zeggen is en men veelal dit be- siuit neemt zonder naast de voor deden ook de nadeelen rijpelijk te overwegen. Wii willen daarom trachten de nadeelen van het wezen van le den van Prov. Stalen en van den Gemeenteraad uit onze Kiesverec cigingsbesturen laten wii ze Partijbesturen noemen aan te toonen, opdat in deze geen over ijlde bes/uiten worden genomen. Wij willen voorop stellen dat het ■en zeerste gewenscht is dat in onze ook in plaatselijke Par tijbesturen menschen zitten, die niet alleen gezien, maar oo kge- schikt zijn voor de taak die zii ais üd.van het Bes-uur dienen te vervullen. Vooral geldt dit voor de functionarissen, speciaal voor zitter en secretaris. Het is werkelijk bedroevend hoe, door gebrek aan ijver, of geschikt heid van locale besturen, sommi ge vei eenig.ngen buna niets pres- teeren en hunne medewerking met de centrale organisatie ver bene den het gewenschte peil blijft. Er is dus alles voor te zeggen, dal de krach.en in de vereeniging, die wel geschikt zijn en wel bewijzen geven van ijver en medeleven in de besturen gebracht worden en in d.e besturen behouden blijven. Even waar is het dat niet aiien, die geschikt zijn en geroepen wor den, zich beschikbaar stellen en daarom ten slotte de leiding, maar vooral het werk op de schouders wordt gelegd van enkelen. Vooral ten pla.teniande, maar niet alleen daar, is het vaak zeer moeilijk een bestuur te krijgen, dat voor zijn taak berekend is, een voorzitter die voldoende politieke en alge mene ontwikkeling heeft om een werkelijk goede leiding te geven, een secretaris of andere functiona ris, die weet zijn taak te beharti gen. En nu is het volstrekt geen wonder, neen het ligt in de meeste gevallen voor de hand, dat deze personen die het vertrouwen kre gen van de partijgenooten, ook wo id en aangewezen in den Raad Qt m de Staten. En het gevolg: PHJILIPJON. 'Aaa» een verteUtnq^ 183. Gij moet die gedachten op zijde zetten, zeide ik vast, dan is het beter voor u om mij te vergezellen en .mij ne zorgen te deelen. Als ik verpiicht ben lang weg te blijven, zal ik u bjj mij laten komen. Die belofte stelde haar gerust, en aioeder, die jenst binnen kwam, gaf len andere wenaing aan het gesprek. Toen Mary dien avond een oogen- ölik voor ons naar onze kamer was gegaan, deelde ik moeder mijne plan nen mede. Ik geloof, dat ik mijnbeer Wen- ford op het spoor ben, zeide ik. Ik rif uk het noodzakelijk, hem eerst op te zoeken. Misschien is het noodig, ant woordde moeder, God alleen weet het, u>ijn besteik weet het niet. Ik zal heden morgen naar mijn heer Sanderson gaan en mij op zijne edelmoedigheid beroepen. Ik vrees ,fl?l_ik in den laatsten tijd mijn plioa- de geschikte, de goede, vaak de beste krarhien moeten uit het be stuur verdwijnen, alleen omdat zii een Raads- of Sfatenzete! aan vaarden, waarop het vertrouwen der partijgenooten hen gebracht heeft. En de vereeniging zal bei vaak tot groot nadeel, met minder ge schikte krachten moeten doen. Door het zitting hebben in een bestuur «xnvereenigbaar te ver-i klaren met het liamaatschap van Staten of Gemeenteraad wordt verder bevorderd dat èn voor het bestuur èn voor de fractie een terrein wordt afgebakend, waarop beiden zich niet mogen bewegen, wat zeer gemakkehSc aanleiding, kan geven tot oneemgheid. althans gioot verschil van inzicht. Min stens wordt hierdoor het zoo ge wenschte contact tusschen beide losser gemaakt. Wii gelooven niet dat bij .de be spreking van deze zaak goed wordt overwogen welk voordeel het is als er als 't ware een door- ioopend contact bestaat door het zitting hebben van een of meer dere leden van Raad of Staten in het plaatselijke of gewestelijke par tijbestuur. Niet altijd vermogen de bestuur- deren evenmin als de leden te be- oordeelen „wat aanleiding is ge weest tot het nemen van beslissin gen in genoemde colleges en wordt niet voldoende begrepen waar fn deze of gene maatregel, dit of dat besluit is genomen. En :n vele gevallen zal een toelich ting in het bestuur door hen, die meer van nabij een oordeel hier over kunnen vellen, vele onaange naamheden of verkeerde gevolg trekkingen voorkomen? Met den besten wil van de we reld kunnen wij ons niet indt nken welke zwaarwichtige redenen er ziin om de onverenigbaarheid van beide functies uit te spréken-. Hoewel wii ook niet inzien het nut hiervan, wanneer het leden der Tweede Kamer geldt ten opzichte van de RjikSideslcringen, kan hier van aangevoerd woiden das Twee de Kamerlid een bezoldigde of.liei ver gehonoreerde tunctie is. Met Staten- of Raadsleden is dit n het geval en daarom moet toch niet al te veel gevreesd worden dat men zijn invloed, voor zelf- propaganda zou gaan gebruiken, t Is mogelijk dat zich eens een enkele maai zoo'n geval zou voor doen, hoewel ook buiten de bestu ren geïntrigeerd kan worden. Men beseffe echter dat en hiervan zijn wii .overtuigd bij de candi daten en vooral niet bii hen die ais ijverige en vurige bestuurde- ren bekend staan,(_,n.et voorz.t het belust zijn op een overigens zeer vaak weinig verlokkende zetel, maar integendeel de lust om hun capaciteiten beschikbaar te ste len voor het algemeen belang en hel belang van Kerk en Partij. En de zulken hebben geen behoefte aan zelfpropaganda, komen vanzelf wel op den voorgrond en behoeven daarom niet u.f de besturen te worden geweerd. Eveneens behoeft de vrees te bestaan dat er „onderonsjes" wor den gehouden of dat de leden niet genoeg kunnen uitoefenen op de candidaafsteliing en wat daaraan vastzit, wanneer in het bestuur der vereeniging een of meer „zittende leden" vertegenwoordigd zijn. Er is geen partij, waarin de zeg- girjgsscnaD van elk gewoon t!d zoo ten als deelgenoot slecht vervul. Waarom schrijft gij niet aan Jo- zet, vroeg moeder. Aan Jozef! Ik had hem bjjna vergeten in den maalstroom van gebeurtenissen die mij medesleepte. Onze wegen liepen zoozeer uiteen, alle onze bemoeiingen waren zoo verschillend, dat ik sedert ons laatste afscheid ter nauwernood een oogenblik aan hem had gedacht. Hij heeft nu geen zaken meer in het hoofd en slechts weinig te doen, vervolgde moeder; ik ben overtuigd, dat hij om onzentwille gaarne het noodige onderzoek in Londen zal doen en u veel last en moeite zal kunnen sparen. Hij was altijd zoo ver standig, als gij u wel herinnert, mijn jongen. Arme moeder! Ik had haar het vertrouwen op de eerlijkheid en de knapheid van haren eerstgeborene niet ontnomen; ik had hem de eerste plaats in haar hart ge gund, en de bekentenis zijner laag hartigheid trouw verborgen gehou den voor haar, die zióh in hare moe derlijke liefde een afgod uit zulk een onedel voorwerp had" gbhiadkt. Zij had altijd de schratidèrheid be- wij zouden haast zeggen angstval lig. geregeld is als in onze kiesver- eenigingen. Een ieder kan in de algemeene vergadering zijn mee- nmg naar voren brengen, een ieder heeft recht zijn candioaat naar vo ren te brengen, er wordt gestemd over de groslijst en niemand is h'erplicht een aftredende als can- didaat opnieuw te stemmen. Zeker er ontbreekt wel eens wat. Er ziin plaatsen waar niet of niet op tijd vergaderd wordt waar niet altijd gestemd wordt zooals is voorge schreven. Aan de fe-rien hierin ver andering te brengen als het be stuur in deze aan zijn plicht te kort schiet. Meestal gebeurt dit echter niet in plaatsen, waar op den voorgrond getreden personen de functiën waarnemen. Tenslotte het argument: Ai is de stemtechniek nog zoo in orde, zii^iie in de besturen zitten, heb ben den meesten invloed door hun woord. Ja, meestal wef. Maar door wien ziin zij in het bestuur gekomen? Niet vanzelf maar omdat de leden zelf hen er in gekozen hebben. Conclusie hierop is voor ieder duidelijk. Hei is goed, de vraag, of het lid maatschap van Raad of Staten ver- eenigbaar is met een functie in 't bestuur der Kiezersoiganisatie, grondig onder de oogen te zien. wij hopen echter te hebben aange toond dat de nadeelen of vermeen de nadeelen niet tegen de voordee- len opwegen. O. (o) DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. In de subcommissie voor de juridi sche capitulaties, gepresideerd door Sir Horace Rumboldt, waren voor den eersten keer Spanje, Nederland, de drie Sc andiiiafisc.be landen en België? aanwezig. In tegenstelling met den Sjjanjaard, die op handhaving der car pitulaties stond, maakte de rede van jhr. Van Panhuys, die bet woord „ca pitulaties" vermeed, op de Turken 'n zeer gunstigen indruk. De heer Van Panhuys wees op de sedert eeuwen ononderbroken vriendschap tot Tur- kjje en sprak de hoop uit, dat het zoo zou kunnen blijven. De Turken constateerden in hun antwoord, dat zij bereid waren den vreemdelingen vrijheid van verblijf en handeldrijven te verzekeren, mits zjj zich onderwerpen aan de Turksche wetten. De Amerikaansehe delegatie heeft geprotesteerd tegen het denkbeeld van Turkjje omtrent de repratrieering der' Grieksehe inwoners van Konstan- tinopel. Mussolini verklaarde zich in een kort oponthoud te Lausanne zeer on tevreden over het verloop der confe rentie, in verbant} met de tegenwer king der Turken. Inzake de kwestie der Grieken te Konstantinopel schijnen de Turken bereid te zijn de oude Grieksehe in woners te willen laten blijvep, maar zij staan op het vertrek dergenen, die in de laatste jaren zijn aangekomen Zjj eischen ook het vertrek van het pa triarchaat. De Turken zijn verplicht hun tegen voorstel inzake de Dardanellen op te stellen zonder het oordeel van Angora over het voorstel der geallieerden te kennen. Zij beklagen zich bitter over de keuze van Lausanne, waarbeen een telegrafisch antwoord van Angora vijf dagen duurt. In hun voorstel wordt het geallieer de voorstel aanvaard als basis der be sprekingen, doch worden reserves ge maakt. De Russen verklaarden, dat het voorstel der Turken voor hen een ver rassing was. Zij blijven staan op den eiBch van sluiting der engten voor al le oorlogsschepen. In verband met het gebeurde te Kus fendil heeft de Bulsraarsche regeering aan het hoofd der Bulgaarsche delega tie opdraeht gegeven om lui de con- fprentie stappen te doen r v>nar te wijzen op de noodzakelii id om verplichtend militairen dienst in Bul- gariift te hebben. Het Turksche antwoord op het in- tergeallieerde voorstel bevat, wat de hoofdzaak betreft, drie reserves: lo. ten aanzien van de demilitarisa- tie van de aan de zeeëngten gfènzen- <ie zones, 2o. ten aanzien van den door tocht van oorlogsschepen, 3o. ten aan zien van de bescherming van Konstan tinopel. Geen dezer reserves tast het intergeallieerde voorstel aan. In de zitting van de commissie voor territoriale aangelegenheden heeft Tsjitsjerin verzocht te mogen deelne men aan de particuliere besprekingen welke zullen plaats hebben tusschen de geallieerde en Turksche deskundi gen ten einde de standpunten der bei de partijen tot elkaar te brengen. Te genover het verzet der geallieerden droDg Tsjitsjerin niet verder aan, doch deelde mede ten opzichte van dit in cident een schriftelijke conclusie te zullen geven. De geallieerde en Turksche deskun digen zullen hedenochtend zonder de Russen bijeenkomen. De economische en financieele com missie kwam gistermiddag om 3 uur bijeen om kennis te nemen van het rap port der subcommissie voor de ver bindingswegen en het transportwezen. Under voorbehoud van drie artikelen, die naar de sub-commissie werden ver wezen, heeft de commissie met alge- -,'ieeue stemmen de voorstellen, welke haar waren voorgelegd, goedgekeurd. Naar wordt medegedeeld zal met het oog op den weusch van Curzon en verschillende gevolmachtigden om met Kerstmis in het vaderland terug te zijn, de conferentie vau 28 Dec. tot 2 Januari worden geschorst. De deskundigen zulien echter hun werkzaamheden voortzetten. Do confe rentie zal haar zittingen Blechts her vatten om de tot stand gekomen over eeukom8ten goed te keuren, en tot het teekenen van den vrede over te gaan DE NOTA VAN DEN GEZAN- TENRAAD AAN DUITSCH- LAND. De „Vorwarts" meldt, dat de Duit- 8che rijksregeering voornemens is om niet alleen de geëisebte moreele ge noegdoening te geven, maar ook aan den eisch betreffende het betalen van een boete van 1 millioen goudmark te voldoen. De rijksregeering wil hier door in de eerste plaats de belangen van het Rijnland beschermen, welks lot door het weigeren der genoegdoe ning in de eerste plaats bedreigd zou zijn. Ook in het Ruhrgebied, dat evenals het Rijnland door de Fransche plan nen wordt bedreigd, zijn in de laat ste dagen door alle partijschakeerin- gen vergaderingen gehouden, waarin met nadruk zoowel tegen de afschei ding van het Rijnland van het rijk als tegen de uitbreiding der bezetting in het Ruhrgebied werd geprotesteerd. Wat de houding der mijnwerkers aan gaat, de meerderheid van hen sprak zich tegen een algemeene staking uit. DE SCHADELOOSSTELLING. De „Berliner Borsenzeitung" meldt, dat de Duitsche voorstellen met be trekking tot de kwestie van het her stel naar alle waarsehijnlü'-heid als volgt zullen worden geformuleerd: 1. De vaststelling van een bepaalde som voor het herstel, bij de bereke ning waarvan de tegenwoordige pres tatie-mogelijkheid van Duitschland in aanmerking wordt genomen, ondeT goedsohrijving der reeds door Duitsch land gedane betalingen, voortvloeien de uit de verplichting tot herstel. Het bedrag, dat moet worden afgptrokken van de Duitsche schadevergoedings- sehuld, is indertijd op 20 milliard in goud gesteld. 2. De verleening van een morato rium gedurende eenige jaren. 3. De uitgifte van een binnenland- Bche goudleening, waarvan bet be drag niet wordt vastgesteld en die wanneer de financieele teestaDd van bet Duitsche rijk verbetert, grooter wordt. De leening zal in de eerste plaats dienen voor betaling van de rente op de uitgestelde schadeloosstel lingsschuld en het mogelijk maken Frankrijk in baar geld te betalen. 4. Plaatsing van een buitenlandsche leening met bet doel het bedrag van de totale schadeloosstellingsschuld onmiddellijk vrij te maken en de op brengst over Frankrijk en Duitsch land te verdeelen. De Duitsche nota zal vermoedelijk vandaag of morgen worden overhan digd. DE BESCHERMING VAN DEN HONGAARSCHEN STAAT. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de minister van binnenl. zaken door middel van een wetsontwerp alle ver ordeningen, die zijn uitgevaardigd ter bescherming van den Staat, tot poli tieverordeningen heeft gemaakt. De regeering beeft bet recht de controle te gelasten van brieven, te legrammen en telefoongesprekken. Voor het oprichten van nieuwe dag bladen is de goedkeuring van den minister-president noodzakelijk. De minister van binnenlandsche zaken is bevoegd bladen voor bepaalden of onbepaalden tijd te verbieden. DE MALAISE IN DE HONGAAR- SCHE ZAKENWERELD. Uit Boedapest wordt gemeld, dat aldaar tengevolge van de groote krach in den goederenhandel een ernstige stilte in de zakenwereld heerscht. De kooplieden hebben den minister van financiën verzocht, hen in den kritie ken tijd te steunen. De minister heeft zich bereid verklaard de ijst der aan luxebelasting onderworpen artikaleu te herzier DE MINISTERCRISIS IN SPANJE. Markies Alkucemas heeft een libe raal Spaansche ministerie gevormd. Het bevat de volgende personen: Alhucemas, minister-president; Alba, buitenlandsche zaken; Almafovar, bin nenlandsche zaken; Petrogal, finan ciën; Romanones, justitie; Alcala Za- mara, oorlog; Syvola, marine? Salvar tella, onderwijs; Gasset, arbeid. ONTEVREDENHEID IN SLO WAKIJE. Het blad „Slovak" meldt, dat de af gevaardigden en senatoren der Slo- waaksche volkspartij president Masa- rjjk een memorandum hebben overhan digd, waarin zü verklaren, dat men in Slowakije in ellende verkeert en teleurgesteld is en hetwelk eindigt met de bedreiging, dat de Slowaken besloten zijn zoo noodig ook zonder de Tsjechische natie te leven. DE BESPREKINGEN TE LONDEN. Theunip, de Belgische minister-pre sident, is gislerenochiend, vergezeld or Jaspar, minister van buitenland sche zaken en een aanta] deskundigen, te Londen aangekomen voor de inlei dende besprekingen met de Britsche, Fransche en I tal iannscbe[>re miers over het vraagstuk der D-iitsohe schadever goedingen, dat het onderwerp der voor gestelde conferentie te Brussel zal uit maken. Poincaré en Mussolini kwamen gis terenavond aan. Bonar Law, de Britsche premier, zal de besprekingen presideeren, welke vandaag in Downingslreet beginner^, Alverens Parijs te verlaten beeft Mussolini in een onderhoud met jour- nalieten verklaard, dat hij naar Lon den ging in de hoop, dat de geallieer den van woorden tol daden zullen overgaan en tot overeenstemming zul len komen. Italië, dat evenals Frank rijk heeft geleden en zijn puinhoo- pen weer opbouwen moet, isA^el rijk genoeg om edelmoedige ges>... uken aan Duitschland te geven. Mussolini besloot met te zeggen: „De Duitsche regeermg kan betalen, fk hen er zeker van." DE 1EIISCHE KWESTIE. Bory O'Connor en Lia-ra Mellowes, twee der bekendste Iersche rebellén- leiders, zijn, evenals nog twee andere leiders, gisterenmorgen te Dublin ge- executeerd. Officieel wordt gemeld, dat de te Dublin uitgevoerde executies represail les vyaren wegens den moord op Ha les, en een ernstige waarschuwing aan degenen, die tegen het volk van Ier land conspirceren. Klaarblijkelijk aU maatregel vaa weerwraak tegenover de terechtstellin gen ^ier rebellenleiders, drongen gis teren^ een ige mannen het hospitaal te Dublin binnen en «cboten een te bed liggend soldaat dood. Zij ontkwamen na de zusters met revolvers te heb ben bedreigd. De republikeinen hebben gisteren een 'manifest uitgevaardigd, waarin zij den gouverneur-generaal Heaiy een aartsvijand der natie noemen en ver klaren De etrijd wordt voortgezet zoo lang er mannen in Ierland zijn. Er zat een strijd op leven en dood worden gevoerd, en er zal geen andere vrede dan een vrede van vrijbeid zjju, EEN MASSAVERGADERING VA» BOOSDOENERS. De correspondent van de „Times" te Milaan vertelt, dat in den laatsten t}jd te Alessajtdra in Piemont, zoo veel diefstallen en andere misdrijven voorkwamen, dat de fascisti ter plaat se, die geen vertrouwen hadden in de doeltreffendheid der politie, besloten de zaak zelve ter hand te nemen. Na dat bun leider of consul van de poli tie de namen der misdadigers met de door hen gepleegde misdrijven en on dergane gevangenisstraffen had gekre gen, richtte hij een rondschrijven tot de dieven, waarin zij werden uitgenoo digd tot een vergadering op Zondag avond, te 9 uur, terwijl strenge straf fen werden bedreigd tegen hen, die niet aanwezig zouden zijn. Zij ver schenen allen op den vastgestelden tijd; het was een merkwaardig gezel schap van ongeveer tweehonderd die ven, zakkenrollers, inbrekers en op lichters, jong en oud, sommigen met een woest voorkomen, anderen netjes gekleed en voor het meerendeel „ge vangenis-veteranen". Zij waren veront rust door die buitengewone oproeping en niemand kon raden wat er.de betee kenis van was, „tenzij", zooals een oude inbreker opmerkte, „ze willen hebben, dat we een bond van nacht arbeiders vormen". De consul, om ringd door een dozijn „zwarthemden' w-'i uerd om er geen anderen naam aan te geven die Jozef tot een en rijkaard had gemaakt en die hem aan kei hoofd der familie bad geplaatst; ik zorgde dat hij die plaats behield, en zong zelfs zijn lof om de eerlijke ziel een bittere teleurstelling te be sparen. Moeder had in den laatsten tjjd veel beproevingen geleden en was zeer ver ouderd; het was de oude moeder van vroeger niet meer, die hare kinderen in weinige uren rond zich ion verza melen, en die hare laatste levensda gen zoo kalm en rustig mocht slijten als God wilde, en ik ze maken konl Ik hield mjj alsof ik vergeten had, hoe verstandig Jozef toch eigenlijk was; ik beloofde hem op te zoeken en om raad te vragen. Moeder kende zijn adres; hjj had haar eens naar Borrowdale geschre ven, om tijding van Ellen te vragen; en voor dat bewijs van belangstelling in zijne vroegere lievelinge, vergaf ik Jozef alle zijne misslagen. „Ik verzoek u, zoo schreef hjj, om, als gij iets van Ellen gehooid hebt, als gij of Canut iets, al is bet ook zoo weinig, dat haar betreft ver neemt, het men onmiddellijk mee te deelen." Moeder had hem eenige weken ge leden geschreven, en hem bericht, dat zij niet in staat was, hem iets over hare dochter mede te deelen, verder had z;j hem de ziekte van mijne vrouw en mijne neerslachtigheid ge meld, en sedert hadden zij niets meer van Jozef Gear vernomen. Ik legde zijn adres in mijn zakboek je, en volgde daarna mijne vrouw naar onze kamer. Ik begaf mjj den vol genden dag nogmaals naar Nettle- wood, na eerst mijnen deelgenoot be zocht en hem oprecht mijn ongeschikt heid tot den arbeid bekend te hebben Ik kan u zeer goed missen, mijn jongen, luidde zjjn edelmoedig ant woord: gij zoudt injj ook vrij laten, als ik eene dierbare verloren had, of als zioh een mijner geliefden in ge vaar bevond, en ik ben zeker, dat gij niet morren zoudt over het dubbele werk. Dat geloof ik ook niet. Moge God uwe pogingen zege nen, Gear. Met zijnen zegenwenseh gewapend begaf ik mij dan op weg, om mijn onderzoek voort te zetten. Later, toen wij weer te zanten ar beidden, vertelde hij mij, dat hjj des tijds weinig goeds van mijne ondeme ming verwachtte. Ik reisde spoedig door Nettlewood en Horley, naar Quirkett's Hoeve en Triesdale; ik ging de Triesdale-engte door en begaf mij naar de herberg waar ik het eerst het spoor van Bai- nes en Wenford ontdekt had. Van daar zette ik mijne reis verder voort; ik werd dikwijls teleurgesteld maar nooit verslagen. Hier en da.w ontdekte ik iets soms waren het onbeteekenende bewij zen, maar toch altijd bewijzen, dat beide mannen te samen hunnen weg vervolgd hadden, zonder nog door eene derde vergezeld te worden, die zich wellicht later bij hen had ver voegd, op eene plaats waar men haar moeiljjk zou ontdekken. Ik kwam ze eindelijk na veel in spanning op het spoor, of verbeeldde mij dit ten minste, en bevond dat ze in een spoortrein naar Liverpool wa ren vertrokken. Ik begaf mjj daarli i en las alle mogelijke dagbladen, tot ik ontdekte welke schepen ia die week de Mersey verlaten hadden,, en waarheen het doel hunner reis was geweest. Doch nu werd mijne taak vee1 moeilijker, en ik wist niet recht meei. hoe ik verder moest handelen; ik be gon reeds te twijfelen of alle mijne moeite wel ergens toe dienen zou. Na cenig beraad ging ik echter ver der; met veel moeite verschafte ik mjj de namen der schepen, die naar alle kanten der wereld waren uitge- zelid, op den dag en den daarop vol genden dag, toen Wenford en Barnes aldaar waren aangekomen. Eene stoomboot was van Welling ton Doek naar Canada vertrokken: eene ndere stoomboot naar Gibraltar, Genua, en Livorno, eene andere naat Rotterdam; van Nelson Dock was er eene naar de Westkust van Afrik? vertrokken; eene stoomboot naar New York was nog diezeF.'.o week var Huskisson Doek gevaren, te gelijk met een aantal kleinere stoombooter naar dc havens van Ierland, Schot land, Wales en Engelnd. Wordt vervolgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1