ONS BLAD D@ iieiaisiipnis-eiSGti en liet Onderwijs. Maandag 11 December 1022. 16e jaargang. Abonnementsprijs: 55 55 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ESSSTE"; BUITENLAND. No- 238. NO OR D-HOLLA N DSC H DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor bui en Alkmaar ...f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. No. 433 633 Advertentieprijs: Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Recla per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vo uitbetaling per plaatsing f 0.6b Aan a 3 abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—t 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,- Dezer dagen is de lezers hebben het reeds ervaren aan den voorzit ter der Tweede Kamer het bekende petitionnement tegen de z.g. „ver slechtering" van het onderwijs (d.i. voornamelijk tegen de uitbreiding van het aantal leerlingen per onderwij zer) aangeboden. Voorzien van ruim 585.000 hand teek eningen. 8tad en land heeft men afgeloopen ora handteekeningen machtig te wor den: zie hierbóven het resultaat. Het aantal handteekeningen zou in druk kunnen maken, indien men niet wist, hoe het veelal in z'n werk gaat bij de verovering van handteekenin gen: „och, m'nheer, och, juffrouw, 't kost niets, we vragen alleen maar, of u even téékenen wil; 't is de bedoeling, dat de kinderen 'n goeie schooi krijgen." In gemoede willen wij vragen, wélk percentage van het bovengenoemd aantal onderteek en aren volkomen ge weten heeft, waar het eigenlijk om ging. Wjj voor ons veronderstellen dat percentage verrassend kleinl En wat het „bewuste" percentage onderteekenaren betreft: hun zouden wij willen vragen: hebt gij u rekenschap gegeven van de noodzakelijkheid der bezuiniging ui deze dagen? zijt gij niet voor bezuiniging op aUe gebied, maar wilt gjj uit min of meer verwijderd eigen belang; juist op onderwijsgebied den bezuinigingseisch niet uitschakelen? Is het ook hiér niet aldus: dat men dagelijks om bezuiniging krijt, maar nog harder tegen bezuiniging fulmi neert, wanneer noodzakelijkerwijze in bet algemeen belang ook een weinigje aan 't eigen heilig huisje geraakt wordt? Wij, Katholieken, hebben wel aller eerst reden, ons erover te bedroeven, dat juist in dit tijdsgewricht ook op onderwijsgebied bezuiniging ZOo streng geboden is, maar wij weten en willen billijken, dat we ons in het algemeen belaag wat moeten weten te getroosten. I inantiën eischen, dat indien men aan onderwijs tenminste de hoogst noodzakelijke bezuiniging be reiken wil wat méér leerlingen zul len worden toevertrouwd aan één on derwijzer. Is dit zóó verschrikkelijk, dat er zóó sterk tegen geageerd moet wor den? Wij meenen dit de huidige fl- nantieële omstandigheden in aanmer king genomen te moeten betwijfe len, en het deed ons dan ook ge noegen, dat een man als de hoefijzer redacteur van het „Handelsblad" in genoemd blad van gisteren stoutweg schrijven durfde: „Nu er aan het aantal leerlingen dat vereischt wordt voor een nieuwe school, nagenoeg niet meer wordt ge raakt, heeft het ontwerp zijn zwaarte punt gehéél gekregen in de vermeer dering van het aantal leerlingen per onderwijzer. Daaruit moeten de milli- oenen nu voornamelijk komen. En daartegen richt zich dan nu ook de aanval der onderwijsmannen, die zich reeds geuit heeft in een petitie met bjjna 600.000 handteekeningen. Wij doen aan die beweging niet mee Het heet dat het onderwijs „ver slechterd" zal worden. Wjj nemen dat aan. Het onderwijs zal. in klassen van gemiddeld 40 leer liegen, misschien wel iets minder goed zijn dan in klassen van gemiddeld 85. Heel veel zal het er echter toch niet op achteruitgaan. En dit moeten wij aanvaarden. Het zal wellicht allerijsolijkst klin ken, maar wjj durven dit neer te schrij ven: Het onderwijs moet „sléchter" worden. Dat wil zeggen: minder in de puntjes verzorgd, minder vertroeteld tan het tot nu toe was. Dat kan nu eenmaal niet anders, or lat onze fi nanciën het eischen. Met cr. heer Co- lijn zeggen wij: Er moet op alles be zuinigd worden." Zoo is het! We hebben ons daarbij néér te leggen. Wat niet wegneemt, dat ook wij voelen voor het middel, door den hoef ijzer-redacteur aan de hand gedaan, om wanneer betere tijden zulks gedoogen zonder veel omslag het aantal leerlingen per leerkracht we derom te kunnen verminderen, door nl. den hier bedoelden bezuinigings maatregel van de wet in een Konink lijk Besluit over te brengen. Maar voor dezen tijd worde de na gestreefde bezuiniging een feit! DE CONFERENTIE VAN LAU SANNE. De geallieerde en de Turksobe mi litaire- en marine-experts hebben Za lm-dagmorgen het vergelijkend onder zoek van de geallieerde en de Turk- -tche voorstellen voortgezet. De algemeenne indruk is, dat beide pai-iijen ten slotte tot een aecoord zul len komen De kwestie der capitulaties en der Ottomaansohe schuld maakten het on derwerp van bespreking uit der be trokken sub-commissies, waar 't stand punt der mogendheden stuitte op de intransigente houding der Turksche ge delegeerden. De maritieme en mill- :aire bepalingen van het toekomstige verdrag werden officieus aan de Tur ken medegedeeld. Er aal geen enkele beperking v< ot Anatolië gevraagd wor den. wen ast aan Turkije vragen om in Europa niet meer troepen op de u. c., ie houden dun Bulgarije. in een onderhoud met vertegen woordigers van de Turksche pers, gaf Tsjiitsjerm uiting aan zijn verwonde ring en spijt over de houding der Tur ken. Aan de Syrische en Palestijnsche gedelegeerden \erluaarde Tsjitsjerin, dat Rusland nooit de Fransohe en En- geiscJie mandaten over deze landen zal erkennen. Thans wordt gemeld, dat de mede- deeling, als zou de conferentie van Kerstmis tot Nieuwjaar verdaagd wor den, niet juist is. Wat mogelijk is, is, dat er van 28 tot 26 December geen zittingen worden gehouden. In welingelichte kringen acht men het beter de onderhandelingen thans niet af te breken, doch partij te trék ken van de tegemoetkomende hou ding der Turken, vooral daar het te vreezen staat, dat daarin een veran dering zou kunneu komen, ais men Turkije gedurende tamelijk geruimen tijd geheel onder invloed der Russen liet. Men meeent thans, dat 't einde der conferentie tegen ongeveer 15 Jar nuari kan worden verwacht. DE BESPREKINGEN TE LONDEN. De belangrijke besprekingen des- ge allieerde premiers, ten doel hebbende om opnieuw te trachten tot overeen stemming te komen nopens de moei lijke kwestie der DuiUche schadever goedingen rijn Zaterdag te Londen aangevangen. In een communiqué wordt gezegd dat de geallieerde ministers prelimi naire besprekingen hebben gevoerd over bet vraagstuk dor aouadeloosstel- l®g en de Intcrgeallieeiv-c schulden. Reuter verneemt, dot de discussies beperkt bleven tot de politieke rijde, van de genoemde kwesties. Zaterdagavond neefl Bonar Law een diner gegeven ter eere van de gealli eerde premiers. Staatssecretaris Bergmaan, de Duit sche financieeie expert, is Zaterdag te Londen aangekomen. Reuter verneemt, dat gisteren een nota der Duitsche regeering aan de conferentie der geallieerde premiers is gericht, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche regeering voornemens is, om de voorstellen, vervat in haar no ta van 18 November aan de Commis sie van Herstel, ten uitvoer te bren gen, door terstond de noodzakelijke stappen te doen tot stabiliseering van de mark, zoowel uit eigen hulpmidde len, als door de uitgifte van binnen- landsche en buitenlandsehe leeningen van welke de opbrengst zal worden overgedragen aan de Commissie van Herstel met het voorbehoud, dat een gedeelte van de binnenlandsche lee ning voor Duitschland's eigen behoef ten zal worden besteed. De binnenlandsche leeningen moeten onmiddellijk worden uitgegeven, ter wijl tevens het gedeelte van de bui tenlandsehe leening, dat aan de her- steleommissie zal worden toegewezen moet worden vastgesteld. De voorgestelde regeling .zou min stens over twee jaar moeten loopen, doch over geen langer tijd dan over vjjf jaar. EEN FASCISTISCHE VERGADERING In een te Müncben gehouden vörga- dering van „Vaderlandache" vereeni- gingen verklaarde de voormalige Bei- evsche minister van justitie Roth, dat het kabiaet-Cuno geen lange levens- duur beschoren zou zijn. Er moet wor den gestreefd naar een nationale dio- taiuur. Uit de vergadering klonken stormachtige kreten van portest tegen de houding dier huidige regeering, ai»: „misdadigers!", „knechten der Joden" enz. De tweede spreker, prof. Bauer, ver klaarde dat men Éfarhardt met ge weld moest bevrijden. De brigade Ehr- bardt zon weder opslaan. De dag zou komen, waarop een nationaal gerechts hof op onbarmhartige wijze alle ver raders zou opruimen. Eerst moesten de parlementen worden afgeschaft. In een motie werden de onmiddel lijke vrijlating van Ehrhardt en de in trekking der wet ter bescherming der Republiek geëisclil. ANTI-SEMIFTISCHE UITSPAT TINGEN TE YASSY. In verband met de anti-semietische demonstraties en excessen van de stu denten te Kiausenburg en Boekarest hebben zich ook te Jassy, een stad mei een overwegend Joodsche bevol king, incidenien voorgedaan. Na een stilden len vergadering irok een volks menigte van circa 200 personen naar een tweetal dagbladen en verwoestte de redactielokalen en de drukkerijen. De schade loopt in de milliarden. Alle Joodsche winkels zijn gesloten. Des namiddags kwam het tot nieuwe on lusten en botsingen, waarbij tal van personen werden gewond. EEN OPSTANDIGE BEWEGING. Naar aanleiding van een mooid op een Afrihaanscfren polilie-sergeanl, die poogde eenige ontvluchte gevangenen te arreeteeren, verzamelden zich 300 inboorlingen, ten einde de autoritei ten te tarten, in een boseh bij Narok. Er werd een troepenmacht uitgezon den om de orde te handhaven. EEN BOODSCHAP VAN HARDING. President Harding, die het Congres der Ver. Stalen heeft toegesproken, heeft den" alge me enen toestand der wereld besproken en verklaard, dai het onvermijdelijk herstel van de so ciale en economische orde begonnen h. De voornaamste problemen, welke de president behandelde, waren het drankveibod, de buiienlandsche cre- diden, de arbeidsvraagstukken en de immigratie. Hij kondigde zijn voor nemen aan om de gouverneurs der verschillende staten spoedig tot liet bij wonen eener conferentie uil te noodi- aen inzake de etrenge toepassing van het drankverbod en voegde er aan toe, dat een intrekking van het drank-, verbod onwaarschijnlijk is. De president adviseerde met kracht een meer uilgebreiden vorm van cre- diet, en stelde twee amendementen op de constitutie voor: één, dat het Con gres bevoegdheid verleent inzake deu arbeid van kinderen, een ander, dal de uitgifte van van belasting vrijge stelde obligaties beperkt. De Boodschap van dein president stelt voorts een wettelijke verordening voor, welke in de registratie van'bui tenlanders en in meer grondig onder zoek van de Immigranten in de ont- schepeningshavens voorziet. Over de buitenlandsehe politiek sprekend zeide Harding, dat de betrek kingen van Amerika niet slechts vrij zijn van dreigende wolken, doch dat het land zijn grooten invloed heefl aangewend om gewapende conflicten zoo gering mogelijk te doen zijn. De wereld maakt nog een groote crisis door, en net ia geen overdrijving om te zeggen, dal onze beschaving thans op de proef wordt gesteld. Er ja minder verschil ten opzichte van de rol, die Amerika zal spelen bij het bevorderen van den vrede en hel vooruitbrengen der meneclibeid, dam in de wijze, waarop het die rol speelt. Wij vragen niemand om eeni ge verantwoordelijkheid voor ons te aanvaarden, en wij aanvaarden geen verantwoordelijkheid, die anderen voor zich zelf moeien dragen, indien nationaliteitsgevoel niet hopeloos in internationalisme wil ondergaan. DE TOESTAND IN BULGARIJE. Gewapende boeren zijn Sofia bin nengevallen, waar bloedige botsingen hebben plaats gehad met de burgerlij ken en de aanhangers der oppositie. Vele huizen zijn geplunderd. De win kels zijn gesloten. In de stad heerscht paniek. Er zijn dooden en gewonden gevallen. Volgens de „Neue Freie Presse" is het Fransche gezantschapsgebouw vernield en is de gezant vertrokken. Des avonds zijn nieuwe henden Ma cedonische komitadji's naar Sofia op gerukt. EEN HEFTIGE AANVAL VAN LLOYD GEORGE. De „Deutsche Allgemeine Ztg." be gint met de publicatie van een reeks artikelen van den afgetreden Engel- schen eersten minister Lloyd George, waarin deze zijn meening uiteenzet omtrent de belangrijkste kwesties der internationale politiek. In het eerste artikel bespreekt Lloyd George het pact tusschen Frankrijk en Engeland, naar aatnlei- Oing v. Olemenceau's toespelingen in zijn redevoeringen in Amerika op een woordbreuk van Engeland tegenover Frankrijk, In verband met dat ver drag, dat dit land tegen de mogelijk heid van een Duitschen aanval moest waarborgen, polemiseert Lloyd Geor ge in zeer heftige bewoordingen tegen de Fransohe politiek der vier laatste jaren. DE IERSCHE KWESTIE. Opstandelingen deden Vrijdag avond een posttrein uit West-Ierland komende, buiten Dublin, stoppen. Zij gelastten de passagiers naar de ach terste rijtuigen over te gaan, bespren keiden de rest van den trein met ben zine en staken dien in brand. Daarna brachten zij de locomotief in gang. De reizigers sprongen uit de bran dende rijtuigen; velen werden ge wond. De eigenaar van het bekende Du- blinsche blad „Freemans Journal" heeft een brief van Iersche republi keinen ontvangen, waarin hem wordt bevolen Ierland den 8en December te verlaten op grond van het feit, dat zijn blad een campagne voert, waar in hij 't republikeinsche leger in een verkeerd daglicht stelt. De straf op de weigering van dit bevel te ge hoorzamen is de dood. VERSPREIDE BERICHTEN. DE BRAND TE ASTORIA. De schade, welke door d'en brand te Astoria is aangericht, wordt op ongeveer 12 millioen dollar geschat Vier en twintig blokken zakenhui- zen zijn vernield. Ongeveer 2500 men- schen zijn dakloos geworden, en de voedselvoorraden zijn beperkt Toen het vuur de districtsgevangenis be dreigde, werden alle gevangenen vrij gelaten. KORTE BERICHTEN. Tegen gesproken wordt dat Koning Qeorge v. Griekenlamdi zou hebben verklaard te zullen aftreden, indien het revolutionnai- re comité niet wordt ontbonden en dat het comité voornemens zou zijn de republiek uit te roepen. Bii de jongste ongeregeldhe den te Sofia werd een rijtuig van de Beigische legatie aangevallen, waarin de echtgenoote van den Belgischen consul zat. Dit heeft aanleiding gegeven tot het aanbie den van een m krachtige termen vervatte protestnota. Het beroemde hotel Brenner- bad boven op den Brenner is in den nacht van 8 December ge heel afgebrand. De communisten hebben bii de gemeenteraadsverkiezingen in tal van Noorsche steden bijkans overal successen geboekt; in het bijzonder in Kristiania. De Spaausche Ministerraad nam het ontslag van den prefect der politie te Madrid aan. Uit Johannesburg wordt ge meld, dat de gezondheidstoestand van generaal Smuts zeer onbevre digend is. Zijn doctoren hebben hem geadviseerd het toespreken van publieke vergaderingen na te laten. In Zuid-Slavië is Pasjitsi op nieuw met de vorming van een ka binet belast. Naar verluidt, zal de Duitsche rijksminister van financiën dr. Hermes worden gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbons ten bedragen van 300 milliard mark, ter verzekering van de voedsel voorziening gedurende den win ter en het voorjaar. Een Amerikaansche torpedo jager is te Tsingtao aangekomen. Het schip zai niet aarzelen, han delend op te treden, wanneer de bandieten, die het district zijp bin nengedrongen het leven der vreemdelingen in gevaar brengen In het district Nagasaki la een hevige aardschok waargenomen. Hon derden huizen moeten verwoest zyn. Een aantal personen zijn gedood en gewond. In het dorp Arima zijn 15 personen omgekomen. De Zweedsche regeering heeft den eersten minister en minister van touiteulandsche zaken Branting be noemd tot vertegenwoordiger van Zweden in den raad van den volken bond. Kardinaal Giuseppe Martin de Herrara, y de la Iglesia, aartsbisschop van St. Jacobus van Compostella, is Zaterdag te Parijs overleden. De Belgische minister Devèze heeft een wetsvoorstel ingediend, om het legereontingent voor 1928 vast te stellen op 111.000 man, de bezettings troepen inbegrepen. Dit is een vermin dering van 22000 manschappen in verhouding tot het contingent van 1922. In Vorst, een voorstad van Brus sel, zijn twee goederentreinen in bot sing gekomen. De machinist van een der treinen werd ernstig gewond. BINNENLAND. DE PENSIOENEN. In „St. bi." no. 638 Is opgenomen een K. B. van 28 Nov. j.l., tot vast stelling'van de regeling, bedoeld in art. 36, 4e lid, der Pensioenwet 1922. Daarbij is bepaald: Art. 1. Op de ambtenaren, in den zin der Pensioenwet 1922, voor wie het Rjjk de in art. 86 dier wet bedoel de bijdragen verschuldigd is, alsmede op de ambtenaren, bedoeld ln art. 157 dier wet, wordt verhaal geoefend op den voet der bepalingen van dit be sluit. Ten aanzien van de bovenbedoelde ambtenaren, voor wie het Rijk ingevol ge de artt. 38 en 89 der Pensioenwet 1922, de daarbedoelde vergoeding ont vangt, wordt het verhaal geoefend door de'lichamen of anderen, die vol gens die artikelen met de zooeven he doelde vergoeding belast zijn. Art. 2. Het verhaal geschiedt door inhouding op de wedde of andere in komsten, welke de ambtenaar als zoo danig geniet en wel: a. ter zake van het ambtenarenpen sioen, ten beloope van 8 percent per jaars van den pensioensgrondslag of van de som der pensioensgrondslagen voor zoover deze grondslag geldt of deze grondslagen gelden voor betrek kingen, welke de ambtenaar in 's Rijks dienst bekleedt of. volgens art. 35 der Pensioenwet 1922 v®or de be taling van de bijdragen geaeht wordt te bekleeden; b. ter zake van het weduwen- en weezen pensioen, ten beloope van 5 ff percent s jaars van den pensioens grondslag of van de som der pensi oensgrondslagen, een en ander als on der a omschreven, met dien verstan de, dat, indien die grondslag of de som dier grondslagen meer bedraagt dan 3000, het zooeven genoemde percentage berekend wordt over ƒ3000. Het verhaal, onder b bedoeld, wordt niet geoefend; a. op diegenen der ambtenaren, be doeld in art. 23 der Weduwen wet van 1890, laatstelijk gewijzigd bij de Pen sioenwet 1920, wier na te laten be trekkingen geen aanspraak hebben op pensioen uit het algemeen burgerlijk pensioenfonds; b. op de opzichters van den Rijke waterstaat, bedoeld in het voorlaatste en in het laatste lid van art 24 der Weduwenwet voor de ambtenaren 1890, zooals dit artikel laatstelijk bij de Pensioenwet 1922 is gewijzigd. Art. 8. Ten aanzien van de ambtena ren, die vóór 1 Jan. 1920 in dienst waren in eene betrekking, die, onder de destijds geldende pensioenwetge ving aanspraak gaf op pensioen ten laste van den Staat onder verplichting van den ambtenaar om eene afloopen de bijdrage te voldoen, wordt, ter vaststelling van het bedrag, waarover het onder a genoemde percentage be rekend wordt, de daarbedoelde pensi oensgrondslag of som der pensioens grondslagen achtereenvolgens vermin derd met: a. het bedrag van den pensioens grondslag of van het totaal der pen sioensgrondslagen, dat voor den amb tenaar gold op 81 Dec. 1916 in een of meer betrekkingen als hierboven in dit artikel omschreven; b. drie vierden van het bedrag, waar mede het onder a bedoelde bedrag blijft beneden het overeenkomstig be drag op 31 Dec. 1917; c. de helft van het bedrag, waarme de het onder b in de laatste plaats bedoelde bedrag blijft beneden het overeenkomstig bedrag op 81 Dee. 1918; d. een vierde van het bedrag, waar mede het onder e in de laatste plaats bedoelde bedrag, blijft beneden het overeenkomstig bedrag op 81 Dec. 1919. Indien een ambtenaar op een der hierboven onder a. b. en c. genoemde data geen betrekking bekleedde als hiervorer n dit artikel omschreven en met ingang van een dag, gelegen tusschen dien datum en den eersten daaropvolgenden, hierboven genoem den datum, in zoodanige betrekking is benoemd, wordt dé toegestane ver mindering berekend over het bedrag van den pensioensgrondslag of van de som der pensioensgrondslagen, dat voor dien ambtenaar gold op den zoo even in de laatste plaats bedoelden datum. De vorenstaande bepalingen van dit artikel gelden niet ten aanzien van den ambtenaar, die vóór 1 Jan. 1920 in dienst was in eene betrekking als in den aanhef van dit artikel om schreven, uit die betrekking is ont slagen en met ingang van een dag na 31 Dee. 1916 is of» wordt herplaatst in dezelfde of in een andere betrek- 1 king als in art. 2, onder a, bedoeld. In dit geval wordt het in het eerste lid van dit artikel bedoelde percenta- go berekend over het bedrag, waar mede de tegenwoordige pensioens grondslag of de som der tegenwoordi ge pensioensgrondslagen te boven gaat den pensioensgrondslag of de som der pensioensgrondslagen, welke voor den ambtenaar laatstelijk voor zijn ontslag gold of golden in een of meer betrekkingen als in den aanhef dezer omschreven, voor zoover over dezen grondslag of deze grondslagen op het tijdstip van ingang van het ontslag, de afloopende bijdrage was aangezuiverd, met dien verstande, dat bet aldus gevonden verschil wordt ver minderd met het tweevoud van de af loopende bijdragen, door den ambte naar over het tijdvak na zijn herplaat sing tot 1 Januari 1920 voldaan. Het bepaalde in het vorig lid vindt overeenkomstige toepassing ten op zichte van den ambtenaar, die op 31 Dee. 1916 in eene betrekking als in den aanhef van dit artikel omschre ven, verlof genoot met stilstand van wedde of aan wien met ingang van een lateren datum zoodanig verlof is verleend, met dien verstande, dat by de toepassing van het bepaalde aan hot slot van het vorig lid mede reke ning wordt gehouden met de na 1 Jan. 1920 door den ambtenaar voldar ne afloopencfe bijdragen, voor zoover deze hem nM werden vergoed. Het overeenkomstig vorenstaande bepalingen berekende totaal der ver minderingen wordt naar boven tot een tiental van guldens afgerond. Art. 4. Indien een ambtenaar tijde lijk geen inkomsten als zoodanig ge niet, wordt bet verhaal over het be trokken tijdvak opgeschort. Het dien tengevolge door den ambtenaar schul dig gebleven bedrag wordt boven de regelmatige korting volgens dit be sluit, met ingang van den dag, waar op de ambtenaar wederom inkomsten als zoodanig gaat genieten, ingehou den op den voet, waarop de inhou ding zou hebben plaats gevonden in dien de tijdelijke stilstand van in komsten niet had plaats gevonden. Dit besluit treedt in werking met 1 Jan. 1923. ARBEIDSGESCHILLENWET. De Besturen van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Neder land en het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, hebben een adres tot de Eerste Kamer gericht, waar in zil er eerbiedig op aan dringen, haar goedkeuring te willen hech ten aan hét Ontwerp van Wet hou dende bepalingen tot bevordering van vreedzame biilegging van ge schillen over arbeidsaangelegenhe den en het voorkomen van zooda nige geschillen. HEFFING INVOERRECHT. „St.jbl." no. 603 bevat een K. B. van 20 Nov. j.l.. betreffende de commis&iën van beoordeeling en den Raad van Beroep, bedoeld bii de Waardewet 1906, houdende na dere bepalingen omtrent de hef fing van invoerrecht naar de waar de der goederen. Wij ontleenen eraan: O-a. in de provincie Noord-Hol land zai een commissie van be- oordeeling zijn ,als bedoeld bii art. 17 der gewijzigde Waardewet '06 De commissie bestaat uit 12 le den. De benoeming geschiedt door den Minister van Financiën, door de arrondissementsrechtbanken, ge vestigd in het ressort der commis sie, en door de Kamers van Koop handel en Fabrieken, die voer het benoemen van leden worden aan wezen. De leden der commissiën van beoordeeiing en van den Raad tan Beroep, benoemd door de in het K. B. van 11 Mei 1895 genoemde Kamers van koophandel, w dm voortaan geacht te zijn bei, -n<4 door de K. v. K.. welke thans bi- ren zetel hebben in de gemeenten waar de in dit besluit bedoeld? Kamers gevestigd waren. OUDE ElLv KdoNS De aandacht wor tl. er op gevestigd dat de gelegenheid iot inwisseling van de bij Koninklijk Besluit van 15 Fe bruari 1919 (No. 42) en 15 April 1921 (No. 674) ingetrokken dlverbons van f 2.50 en f 1,— op 31 December a.s. is vervallen en de houders van die zifveitons ze nog slechts deze maand kunnen inwisselen bij het Agentschap van bet Ministerie van Financiën te Amsterdam, Heerengracht 344-46, of zie met een ingevuld en gefrankeerd pDStwlsselformulier aan dat adres toe ï.enden, waarna de tegenwaarde zal worden overgemaakt. Na 31 Decem ber 1922 rijn dus de zilverbons die aan de achterrijde onbedrukt miby niet meer inwisselbaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1