.ONS BLAD" 16e jaargang, BRIEVEN UIT FRANKRIJK. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. De vloek van hei geld Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar ...«•••f 2. Voor bui'en Alkmaar....f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—. f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 6Q.—f 35,—, f 15.- Advertentieprijs. Van 1 5 regels f 1.25, elke regel meer f O 25; Reclaiap per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voc, uitbetaling per plaatsing f 0.60 EEN NIEUWE NEDERLAND- SCHE VEREENIGINO TE PARUS. Enkele weken geleden maakte (k de opmerking1 dat saamhoong- beid onder lanagenooten in den vreemde maar al te vaak ont breekt en juist daar zoozeer is ge wenscht. Des te meer verheugt iet mii thans gewag te mogen ma ten van een nieuwe Nederland- »che vereeniging te Pariis, welke die saamhoorigheid krachtdadig 7a! bevorderen. Hoewel ons reeds geruimen tifd de .plannen bekend waren, mogen wii eerst thans melding maken van deze gebeurtenis en aan 5e hand van een circulaire aan de Ned. kolonie gericht die dezer dagen in zee gaat, her een en an der van deze vereeniging vertel len. Zii is in het leven geroepen door een aantal Nederlandsche schil ders te Parijs, die sedert lang de noodzakelijkheid gevoelden een nauwere band te scheppen tus- schen de zeer talrijke Hollandsche kunstenaars in Frankrijk. Een voorloopig bestuur vorm de zich ujt de oprichters en be slaat uit de heeren Kees Roe vers, voorzitter, van der Leeuw secretaris, en van Hasselt, pen ningmeester. Het doel is een of neer keeren per jaar, te Parijs ?en tentoonstelling te organisee- ren van de werken van haar le den en daarbii.steeds de eereplaats at te staan aan een door de ver eeniging uit te noodigen Fransch schilder. Zii wenscht de introduc tie van Fransche kunst in Neder land te bevorderen en tevens een einde te maken aan de wantoe s.and dat de leden der Nederland sche kolonie al te zeer worden lastig gevallen door ongewensch- te elementen, die zich uit naam der kunst en onder het opgeven van niet te controleeren referen ties bii de kolonie indringen, met nauwelijks bedekte bedelvragen. Deze vereen;ging.zal dit euvel on dervangen door aan de leden der colonie te verzoeken, al dergelijke gevallen tot haar te verwijzen ter oeoordee.'ing en eventueel tot het ontvangen van steun. Want. .zeker piet het minst be langrijke doel, dat een phiiantro- jisch karakter aan deze veree- aiging geeft, is niet alleen de fi- ïancieel minder krachtige schil lers in de gelegenheid te stellen hun werk in het lokaal der veree inging te exposeeren, maar ook hun geldelijk ter zijde te staan. Het spreekt van zalf dat hier voor middelen noodig zijn van be- teekenis. De eerste oprichters hebben reeds een fonds bijeengebracht, lat, naar zit hopen, door con tri- po hes en'giften van kunstlievende leden zal groeien zoodat nuttig werk verricht zal kunnen worden. Alle bona fide Nederlandsche schilders en beeldhouwers, onge acht hun kunstrichting, kunnen als werkende leden toetreden terwijl aan zoo ruim mogelijke toetreding van begunstigers, meT het oog op het werkelijk nuttige doel, is te wenscüen. Het voornemen bestaat om aan Jhr. Loudon, onzen gezant te Pa rijs, met wiens voorkennis deze vereeniging is opgericht, het be schermheerschap aan te bieden. De bestaande Ned. Vereenigingen te Parijs hebben reeds blijk gege ven van hun sympathie en de be langstelling in schilderskringen is hMzonder groot. Met opzet is de iaarcontributie niet al te hoog gesteld, een mini mum van 50 francs, om roovee) mogelijk aPe landgenooten in Fran ri'ik in staat te stellen hun daadwer keüiken steun te verleenen. Het kan niet anders of wii jui chen van ganscher harte de oprich Hng van deze vereeniging toe, we tend hoe groot de moeilijkheden 7iin, welke Hollandsche 'kunste naars in den vreemde doormaken, in een tijd. waarin voor de intel- lectueefe werkers in het a'gemeen en voor de kunstenaars in het bit- zonder, zoo bitter weinig gedaan wordt is het streven van deze ver eeniging ten zeerste te waardee- ren. De ernst en de energie waarme de het voorloopig bestuur ziin taak heeft opgevat, het enthousias me dat sprak uit de woorden van den voorzitter, den heer Roovers. toen hit ons van de plannen vertel de, staan ons borg, dat deze ver eeniging een goede toekomst tege moet gaat. Moge het haar aan fi- nancieele steun, de nervus rerum ook in kunstzaken, niet ontbreken. Wii voor ons, en wii zeiden het ook aan den heer Roovers, zien in deze vereeniging een eerste stap, om te komen tot een instelling te Parijs, waarvan het gemis door ve len zeer wordt betreurd. Parijs mist een Hoilandsche Club, een eigen home, waar land- genooten elkander geregeld kun- treffen, tijdschriften en dagbladen ter hunner beschikking liggen, waar, in één woord, het middel punt moet ziin der Vaderlandsche gezelligheid. Engeland mag reeds vele jaren trotscn gaan op een voortreffelijk ingerichte Holland sche club te Londen, waar zelfs logeerkamers voor de leden ziin ingericht. Berlijn en zelfs Dres den bezitten een dergelijke club. .en dezer dagen, te Brussel ver toevende, mocht ik opnieuw ken nis maken met de gastvrijheid van de daar zoo smaakvol en gezellig ingerichte Hollandsche clubloka len. De opkomst liet niets te wen schen over. .de verstandhouding onder de leden was van de aller aangenaamste, en wat met te ver smaden is. zelfs een noodzakelijk heid de club weet zich financieel uitstekend te handhaven. Met een aantal van ruim honderd leden en eigen exploitatie van de consump tie, zeide mij een der bestuursle den. is het zelfs mogelijk een batig saldo te bereiken. Welnu, wat in Londen, Berlijn, Brussel en zeTfs in kleinere steden mogelijk .is, moet ook in Parijs niet ziin uitge sloten. De nieuwe vereeniging nu, die de naam zal dragen van „Ia Tuli- pe", een naam te welsprekender, waar in het a.s. voorjaar de tuinen der Tuilerien met Hollandsche tulpen zullen prijken, zal wellicht kunnen leiden in de richting van een eigen clublokaal, een zoo lang ontbeerd centrum van landgenoo- ten te Parijs. Een atelier zal reeds ter beschikking staan oon exposi ties te houden; daaraan, zii Jiet dan vooreerst op kleine schaal, lokaai voor bijeenkomsten te ver binden, behoeft niet tot de onmo gelijkheden te behooren. Wii twijfelen er niet aan of de belangstelling voor deze vereeni ging zal nog grooter zijn, indien zii ook dit punt plaatst op haar pro gramma. Het jaarlifksche St. Nicolaasfeest is deze week gevierd met een ge meenschappeliïken maaltijd; de opkomst was groot en de stem ming van een echt-HoIIandsche op gewektheid Het is ons ook daar gebleken, hoevelen verlangend uit zien naar een eigen home, het nut zelfs de noodzakelijkheid gevoe'en om daardoor de saamboorigheici der Nederlanders te Parijs te be vorderen. Een Hollandsche cTub zou ge heel passen in het kader van deze nieuwe vereeniging en naast haar doel, de goede betrekkingen tus- schen Frankrijk en Nederland te steunen, zou dit doel ongetwijfeld niet het minst belangrijke zijn. Onze beste wenscnen vergezel len „Ta Tuiipe" en haar oprich ters; mogen zii het door ons .ge noemde luchtkasteel spoedig tot een reëel verblijf omtooveren. Hel door hen thans bereikte, de opzet der nieuwe vereeniging, geven re den ook op dit gebiea iels te mogen verwachten. Mr. P. v. S. Parijs, 6 December 1922. DE CONFERENTIE VAN LAU SANNE. Het boofd van de Georgische dele gatie, Tsjenkeii. heeft een nota aar de conferentie gericht, waarin namen, de regeering van Georgië het volgen de verklaard wordt- te. Wij verwerpen absoluut de voor stellen van den heer Tsjitsjerin me! betrekking tot de zeestraten, daar door aanneming biervan de rechten van Ge orgië met voelen worden getreden Deze voorstellen hebben trouwens slechts ten doel ons volk te beroover van de communicaUeiBiddeien met Westersche landen. 2e. Wjj betuigen in beginsel onze adhaesie met de voorstellen van de delegaties der uitnoodigende mogend heden, voor wal betreft de vrijheid van de zeestraten. In de subcommissie voor de uit wisseling der bevolkingen las Ismet een lange verklaring voor omtrent de geschiedenis der vijandige houding van de Grieksch-orthodoxen en geeslelfj keil tegen Turkije. Hü eindigde met een voorstel, waarbij Turkije de ge dwongen uitwisseling aanneemt van Tui ken in Wesi-Thracië en van de Grieken in KonstanlinopeL Turkije acht echter, ter voorkoming van conflicten in d-e toekomst, uitwijzing uit Konslan- tinopeJ noodzakelijk van het Oecume nisch patriarchaal met alle instellin gen, van alle Helleenscbe onderdanen, van aJle Grieken, die niet In Kon- stantinopei geboren zijn, van alle Griek sche zoogenaamd litteraire en andere vereenigingen, die de laatste jaren tegen Turkije vijandig optraden en van alle Grieken, die buiten de grenzen van Stamboel en Pera wonen. De Russen eischten gisterenmorgen deelneming aan de discussie over het voorstel der fceflüieeroe vlootexperis, die o.a voorstelden, dat van elke mo gendheid slechts een vloot van hoog stens driie schepen, waarvan geen mem dan tienduizend ton mag zijn, doorge laten zou worden. Toen de geallieerden de deelneming aan de discussie door de Russen wei- geiden, zijn deze vertrokken en werd de discussie gestaakt Ofschoon zij dreigden met vertrek hunner delegatie naar Moskou, verneemt bet )rHdbd.", dat het nog te vroeg is voor de conclu sie, dat de Russen bet Dardaneilen- tractaat niet zouden teekenen. De aankomst van eenige afgevaar digden uit Angora schijnt de Turksche delegatie minder handelbaar te hebben '«emaakt. RE ONGEREGELDHEDEN TE WARSCHAU. Betreffende de ongeregeldheden te Warschau wordt nader gemeld: Des namid lags legden in een trroo- te fahriek de arbeiders het werk ne der, als protest tegen de uitspattingen van de nationalisten. Naar verluidt, zijn de arbeiders voornemens zieh te bewapenen, ten einde de nationalis tische samenscholingen uiteen te ja gen In den laten namiddag vond er op den Dreireutzer Platz een formeel ge vecht plaats met behulp van machine geweren, waarbij vele dooden en ge wonden zijn gevallen. De hoofd comissaris van politie, die bij de onlusten een te groote „objecti viteit" aan den dag legde, is door den minister-president uit ztfn ambt ontzet. Generaal Haller heeft de hofdrol ge speeld bij deze gebeurtenissen, die met demonstraties tegen Narutowicz zijn begonnen, doch die langzamerhand het karakter van bloedige pogroms hebben aangenomen. In het Joodsche stadskwartier maakt men zich ten zeerste ongerust over de ontwikkeling der gebeurtenissen en men overweegt de wederinstelling van de „Selbstschutz." In verband met de anti-semietische onlusten is de minister van Binnen- landsche Zaken afgetreden. EEN VERKLARING VAN POINCARé Poincaré beeft tegenover vertegen woordigers der pers een verklaring afgelegd, waarin hij er op wees, dat de eenstemmige verwerping van de Duit- sche nota aantoont, dat de geallieer den niet langer genoegen nemen met vage beloften vés Duitschland. Ver der veetigde Poincaré de aandacht op de kwestie der schulden. Ten aanzien van deze aangelegenheid heeft Bonar Law de verzekering gegeven, dat de ze buiten Amerika kan worden behan deld. Poincaré voegde hieraan voorts toe dat de kwestie der onderpanden op de conferentie welke in Januari te Parijs zal worden gehouden, kan worden be sproken. EEN STAATSPRESIDENTSCHAP VOOR BEIEREN. Zooals uR München wordt gemeld, heeft de grondwetscommissie uit den Landdag zich beziggehouden met een voorstel der Beiersche V. P. tot in stelling van een zelfstandig staatspre sidentschap mei vérgaande volmachten Vóór dit voorstel verklaarden zich ook de vertegenwoordigers der middenpar tij roet de motiveering, dat het zelf standig karakter van den Beierschen slaat meer moet uitkomen. De sprekers der democraten, soc.- dem. en van den Boerenbond ver klaarden zich ,egen het voorstel, daar bel op de Instelling eener dictatuur zou uitloopen. Namens de regeering verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat zij In beginsel bereid was een wets ontwerp in le dienen betreffende hel itouden van een referendum omtrent de instelling van een staatspresident- schap. Het voorstel werd met 15 Iggen 3 stemmen aangenomen. BOTSINGEN. Naar uit Stuttgart wordt gemeld, hebben aldaar en in andere Wurtem- bergscne fabrieksplaatsen ernstige lxr. sunpen en gevechten plaats gehad tus- schen nationaal-soc. en soc.-dem. ar beiders. Te Göppingen werd een nat-soc optocht van 100 man, die in gesloten gelederen uit München waren gekc men, door 6O0 arbeiders overvallen Er ontstond een handgemeen en een vuurgevecht, waarbij de Münehenaren veie gewonden en ten minste 15 zwaar gekwetsten hadden Er zou zelfs mei machinegeweren zijn geschoten. Vele nat-soc. werden va n hun parlijaenoo ten weggedrongen en door de arbei ders achtervolgd met het geroep van ..Sla ze dood! steek hun de ooger uit!" Ook de arbeiders hadden veh zwaargewonden. In andere Wurtem bergsche fabrieksplaatsen werden de nat -soc vergaderingen door de soci alisten uiteengejaagd, waarbij eveneens werd gevochten. 1 DE IFRSO.HE KWESTIE. De gouverneur-generaal van den Ier schen Vrijstaat heeft door bemiddeling van Kardinaal Gasparri het volgende telegram van den Paus ontvangen ,.Z. H. heeft met genoegen Uwe Ex- cellentie's mededeeling ontvangen en begroet vriendscltappeljjk Uw benoe ming. De Heilige Vader bidt, dat een geluakige tijd van vrede en welvaart nu zaj aanbreken voor zijn geliefd volk van Ierland en Hij zendt U van liane zijn Pauseiijken zegen." Rebellen hebben bij verrassing een aan i al gedaan op de kazerne le Car- rick-oo-Suir, ontwapenden de bezet lino en namen Kaar gevangen, Zij namn de voedingsmiddelen en wapens m be slag, doorzochten de stad en verdre ven de leden uit de iersche club, wel ke in brand werd gestoken. Twee Nati- onaiexi werden gedood, vier gewond Een meisje werd gevaarlijk gewond Twee rebellen, die gevangen zaten werden bevrijd. Nationale versterkin gen uit Cloumcl en Waterford kwamen aan en bezetten de stad. DE MILITAIRE CONTR6LE IN DUITSCHLAND. In de Duitsche antwoordnota op de gemeenschappelijke geallieerde nota van 17 November, verklaart de Duit sche regeering, dat de ontwapening van Duiitschland reeds geheel volgens de bepalingen van hel vredesverdrag uitgevoerd. Van eenige Instructie vai Duitsche autoriteiten bij de ontwape ning kan geen sprake zijn. Een nog verder gaande vernietiging van ma- enjnes, die tot vredesdoeleinden zijn omgebouwd, moet de Duitsche regee ring uit econotniscne oogpunten ver werpen, te meer„ daar bij een defini tieve oplossing van de kwestie dei schadeveigoeuing een verhooging van de producLie een beslissende factor is. DE PHILIPPIJNEN WILLEN EEN REPUBLIEK. De Wetgevende Vergadering der PbiJippijne-n heeft een resolutie aan genomen, welke het Congres machti ging verzoekt voor het bijeenroepen van een conventie tot het ontwerpen van een nationale grondwet voor een ,.Phriili|>pijnsclie republiek". De Wet gevende Vergadering is voornemens, binnenkort opnieuw een Onafhankelijk heidsmissie naar Washnlgton le zen den om bij het Congres op de conven tie aan te dringen. KORTE BERICHTEN. -o- Volgens ofticieele berichten uil Angora heeft de regeering maatregelen getroffen lot net hervatten van open- ij ke diplomatieke betrekkingen met de Balkans ta ten. Tegen den luitenant Rossbacn, over vrien in den laalsten tijd weer veel gesproken is, zat het Duitsche siaatsgerechtshof vermoedelijk een ver volging instellen wegens liet vormen van geheime bonden en het verben gen van wapens. -- De Zwitsersche Nationale Raad heeft een wetsontwerp aangenomen, dat de loterijen en weddenschappen in beginsel verbiedt. Op den Amerikannschen omisiil Ntüchetl te Malta is een ains'ag ge pleegd. De consul werd gewond. De dader van den aanslag wist te ont komen. Dezer dagen kantelde een tram e Handsworth bij Birmingham ten ge volge waarvan 7 personen werden ge wond De havenarbeiders te Havre zijn gisterenmorgen op de kaden niet aan het werk gegaan. Zij hielden een ven jade ring, waarvan de uilslag nog om bekend is. Ongeveer 50 werkloozen, die in kleine greepjes de Central Hal! te Lon den waren binnengekomen, begonnen ,,The Red Flag" te zingen en met bor den met opschriften te zwaaien. De poiitie dreef de beloogers naar builen. In Soedan heeft een opstandige beweging plaats gehad. Leden van een stam deden na een aantal politiebe ambten en kooplieden vermoord te neb ben, een aanval op het hoofdbureau «mi politie te Seda. De Brilscbe financieels commis sie, die met de regeering der V. S. net vraagstuk zal bespreken van het fundeeren der Britsche schuld aan de V. S., vertrekt 27 Dec, nit Londen. DE AFKONDIGING DER GRONDWETSHERZIENINGS WETTEN. Naar wii vernemen zullen heden in het Staatsblad de wetten betrei lende e - worden afgekondigd. Tevens zal in 'de Staatscourant een publicatie verschijnen, waarbii wordt be- paakL dat in plechttoe openbare zittingen van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der Ge rechtshoven en Arrondissements Rechtbanken ©P .Dinsdag .2 L» nuan 1923 des jniddags 12 uur door de griffiers dier col.eges voor lezing 23a worden oedaan van de wetten. Op denzelfden dag en het zelfde uur zal bovenbedoelde pu blicatie worden afgelezen in iedere gemeente van de pui of voor de deur der gemeentehuizen. BURGEMEESTER ZIMMERMAN. Burgemeester Zimmerman van Rotterdam heeft in den aanvang, der raadszitting van justeren een mededeeling gedaan, waaruit bliiJkt dat hit de functie van commissaris generaal van den Volkenbond te Weenen aanvaard heeft, en hii zich bereid verklaard heeft deze functie tot 1 April 1923 te ver vullen. Hn heeft den Minister van Bin nenlandsche Zaken verzocht, hem te vergunnen tot dien datum bui ten de gemeente door te brengen, terwijl hii .het voornemen neeft daarna te Rotterdam terug te kee ren VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN. De heer jhr. J. P. W. van Doorn burgemeester van Heems.ede, die sedert de oprichting secretaris is geweest van de afdeeling Noord- Holland der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten, heeft we gens toeneming van werkzaamhe den tegen 1 januari a.s. als zoo danig ontslag genomen. lSs"0* een fi'l<?e<scAe verteÜinq Er was veel volk aan de spoorhal; de trein naar Londen was op het punt te vertrekken, en de reizigers dron gen elkander om hun reisgoed te be zorgen en de beste plaatsen te zoeken De beambten en wachters hadden het bijzonder druk, en waren niet geneigd Iemand op dat oogenblik over andere zaken te woord te staan. Ik zette mij neer om geduldig het vertrek van den trein af te wachten, on de beambten den tijd te laten zich te herstellen; een zonderlinge gewaar wording maakte zich van mjj meester, toen ik daar al die beweging gade sloeg; ik toch had niet het minste be lang bij al dat gewoel, ik behoefde geen wagen ver van den witkiel te weken, ik verontrustte mg niet over een lange reis, en dacht, aan geen vrienden of vijanden die mij bij mijne aankomst verwachtten; ik bekommer de er mij weinig om, of de trein te Iaat aankwam dan of de sneltrein jen half uur later volgde. Ik zat rus tig alles aao te zien, en de reizigers te beschouwen; ik gevoelde dat ik in geenen deele betrokken was in de vreugde of de smart, bet genoegen, de zorgen of de geldzucht die hen dreef. Zoo dacht Ik; maar ik vergiste mij. Wie kwam daar eensklaps met zijn eigenaardigen gang aansloffen, met 'n klein valies in de eene en een wandel stok in de andere hand? Niemand anders dan Jozef Gear. Ik sprong op, liep hem achter na, en legde mijne band op zijnen schouder. Jozef!.riep ik uit, luistert Ik heb u noodig.jk zocht u sedert lang Mjjn broeder keerde zich om, liet zgn valiesje vallen, raapte het met bevende hand weer op en staarde mij aan, alsof ik een spook ware geweest. Goede hemel! wie zou u hier verwacht hebben! riep hij uit. Hij was te verwonderd om mjj de hand te reiken, en hij staarde mij on beweeglijk aan, tot ik hem overhaalde om mij te volgen naar eene stille plaats, buiten het gewoel. Maarmaar ik vertrek naar Londen. Gij zult met den volgenden trein gaan. Ik heb mijn kaartje reeds be taald, zeide hij klagend. Dan zal ik een kaartje voor den volgenden trein voor u nemen, als zij het uwe niet willen ruilen, zeide ik. Gij moet een oogenblik met mij spre ken. In 's hemels naam, zeide hij, met een halven zucht over het geldverlies dat mijn handelwijze na zich sleepte. Nu dan, wat is er gaande? Zet u hier naast mg neer, dan zal ik het u meedeelen. Jozef zette zich naast mg en legde valies en wandelstok op de bank. Ik bemerkte dat hij mg eenige ma len verschrikt aanzag, als vreesde hij kwaad. Wat vreest gij? vroeg ik. Ik dacht, dat gij misschien kwaad tegen mg beraamdet; dat de geschiede nis die ik u vroeger eens vertelde, bij u aan het spoken was gegaan, en gij misschien geen broederlijke genegen heid jegens mij koesterdet. Ik denk slechts zelden aan die geschiedenis, Jozef, hernam ik. Ik poog die zooveel mogelijk te vergeten Ik dank u, zeide hg nederig. Als gjj een oogenblik wilt naden ken, kunt gij het doel van mijn hier- zijn gemakkelijk gissen. Ik zou niet weten hoe dat moge lijk kan zijn. Wat bracht u te Liverpool? Zaken, Canut, eene kleine per soonlijke zaak; dat is alles. Jozef'g voorzichtigheid verontrustte en hinderde mjj. Welk doel kon hij daarbg hebben? Gg zijt hier met hetzelfde doel gekomen als ik. Gij zijt aan het kan toor van de heeren Watson,.Young en Comp., de verzenders voor New-York geweest; gij hebt de Hjst der passa giers nagezien, die deze haven verlie ten met het schip „Cormorant", den 24 Juli. Jozef bleef mij aanstaren; zijn ge laat nam steeds eene verbaasdere uit drukking aan. e— Hoe weet gij dit alles? hijgde hij. Bjj toevaL Ik ben bezig met on ze zuster op te sporen, die den laat- sten nacht van uw verblijf te Nettle- wood, gevlucht of vermoord is. Stil!spreek niet zoo luid! Zijt gg krankzinnig? Hg zag rond zich heen en zijn stem daalde tot een onhoorbaar gefluister. Wjj kunnen niet weten hoe wg slapende honden wakker maken, zei de hg. Het beste is langzaam en om zichtig te werk te gaan. Zoekt gij Ellen? Ja. Gij gelooft dus niet dat zij met mijnheer Wenford gevlucht is. Neen. Ik drukte hem nogmaals de hand. Dezelfde banden, die eenmaal ver slapt waren, vereenigden ons thans weer; ik gevoelde dat hij mijn broe der was, en dat ik hem als zoodanig mgn vertrouwen kon schenken. Laten we onze ontdekkingen ver gelijken; wij zullen wellicht den rech ten draad vinden, als wii de handen ineen slaan. Wat hebt gij ontdekt? vroeg hg heftig. Ik deelde hem kort en: vlug de bij zonderheden van mijn langdurig, vruchteloos onderzoek mee; van mijn bezoek aan Quirkett's Hoeve; de ont dekking van de paarden; hoe ik het spoor der beide vluchtelingen tot de herberg te Triesdale, en van daar een ander spoor over den Zwarten Gap ge volgd had; het vinden van den hand schoen in de schaapskooi; mjjn onder hond aldaar met Vaughan; boe ik ds Q-nia elk spoor verloren had en er niets meer te gissen was uvergeble- ven; mijn vernieuwde pogingen om Wenford op te sporen en welke einde lijk op mijn ontmoeting met Jozef Ge- ar waren uitgeloopen Hij luisterde zeer aandachtig naar mijn verhaal, en werd slechts eenmaal in den beginne afgeleid door het ver trek van den spoortrein. Toen zuchtte hg en zeide: Daar rijdt hijzestien shillings en negen stuivers o, HeerI Zoodra de trein de spoorlial verla/- ten had, kruiste Jozef de handen op zijne knieën en schonk alle aandacht aan het overige van mijn verhaal. Toen Ik geëindigd had haalde hij diep adem en zeide: Ach!het heeft ten slotte niet veel te beteekenenl Wat hebt gii ontdekt? <Wordt vervolg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1