No- Vrijdag 15 December iö22. oe jaargang. 35 ONS BJLAD" Bureau: KOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: BINNENLAND. Sfofcl TGELftST, Lanpsiraat 55. 3INI3S bij abonnement f 1.80 FEUILLETON. De vioek van liet geld RD-HOLLANDSCH DAGBLAD Abonnementsprijs; Per kwartaal voor Alkmaar Voor bui en Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad OfiO f f 2 f 2 85 hooger. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE Na 633 Advertentieprijs. Van I5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; ReclanM per regel l 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bfj voat uitbetaling per plaatsing f 0.60 (tan a.'ie abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200,—t 100— f 60 f 35 f 15 BUITENLAND. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. 'je heeft de geallieerde voor- stillen betreffende de minderheden or den zelfden grondslag aanvaard, als de verdragen voor de nabuurstaten. De Turken hebben zich ook bereid verklaard tot den Volkenbond toe te treden Volgens berichten zullen de geallieer de delegaties aan den Raa-d van den Volkenbond "ragen, wanneer deze in Ia"uari bijeenkomt, om een buitenge wone zitting van de vergadering van d_n Volkenbond bijeen te roepen, met hst doel Turkije onmiddellijk toe te la ten. Anders zou de toelating van Tur- kib niet officieel kunnen worden goed gekeurd voor de a.s. Scptemberzitting der vergadering van den Volkenbond. De eerste commissie kwam gisteren on half elf bijeen om de behandeling rdu do kwestie der minderheden te her vat.cn. Ismct Pasja beantwoordde punt "ot o,ait de verklaringen van Curzon en zette uiteen, dat de positie van T" rkje ,l de kwestie der minderheden door Let nationaal pact wordt bepaald ^Curzoj nam acte van den geest van ze o.üing, die uit de woorden van I-cu'ü sprak n legde vooral nadruk o;. de bedoeling der Turksche regee- nrg door Ismet tot uitdrukking ge- o.aol', om toelating te vragen tot den Vt ke'bond, zoodra de vrede zal zijn ';Chl0 B.irrève en Garroni sloten zich aan ij s -oorden van Curzon en gaven ti.ig aan Ie nrop, dat de arbeid der )-cuipmissie me. succes voortgezet 1 word n. Vetlzelos zette het stand out £i Gneksche 'egeering in zake de verschillende opvattingen van het odndirhcdcnv-aagstuk uiteen. Na re pliek van Ismet Pasja en eon korte ver klarirg v»u Spalaikowitsj w_rd de zit ang opgeheven. Isa Jt ^asja vatte de Turksche voor- j «ellen ais volgt samen: 1 - a Let sluiten van den vrede zal T-uk'je gaarne tot den Volkenbond .oetiedcn. 2. Turkije erkent de rechten der niot-Islamietische minderheden vol gens dezelfde principes die voor de min ierheden in de onderscheidene Europeesche staten gelden. 3. Turkije zei een amnestie uitvaar digen, die in overeenstemming is met ■ic ro"ds vroeger door de Turken ge dane verklaringen. DE SCHADEVERG0ED1NGS- 'IWESTIE. Clemeneeau Leeft in een intervieuw met den New Yorkschen correspon dent van de „Petit Parisien" vóór zijn vertrek uit Amerika verklaard, dat hij tegen '?a bezetting van het Roer-ge bied is. Hij deed echter het denkbeeld aan ie hand om het geschil tusschen Frankrijk en Engeland betreffende de triddebn. welke moeten worden toe gepast Duitsekland te doen betalen te onderwerpen aan arbitrage van pre sident Harding. Oe Frarsche Senaatscommissie voor baiterlanische aangelegenheden heeft gisbr een langdurige gedachtenwisse- liag gehouden over de kwestie der rventuecle bezetting van het Roerge bied. Ten s'ctte besloot zij Poincaró te v»rio;keu. zoo süoedig mogelijk na dere toelichtingen daaromtent te ver- sohafbp Oe Amerikaansche regeering doet al het mogelijke om in Europa een be- v'o.digeude_o.plos"ing der moeilijkhe den tot stand te brengen. President Harding wenscht er op te wijzen, dat zjn regeling niet stilzit, en deelde voorts mede, dat vóór 2 Januari a.s. de noodige diplomatieke stappen zul len zijn gedaan om de Britsche, Fran- sche en andere betrokken regeeringen in te lichten omtrent de houding van Amerika. VAN HET VATICAAN. Z. H. de Paus heeft gisteren In de Beiiedietiezaal het openbare consisto rie gehouden om den nieuwen kardina len dep kardinaalshoed op te zetten. Aanwezig waren talrijke kardinalen o.w. Vannutelli, Gasparri en Van Ros- sum, bet corns diplomatique b{i den H. Stoel, de Malteezer-ridders, de Romein- sche adel. talriike genoodigden en de pelgrims uit Milaan. De Paus, op de sedia gestatoria ge zeten, en omringd van vele hoogwaar- digheidsbekleeders wqrd in de hertogs en koningszaal,, welke met genoodig den gevuld waren, levendig toege juicht. Na het opzetten der kardinaalshoe den heeft kardinaal Tosi, de aartsbis schop van Milaan den Paus de tiaar aangeboden, het geschenk der Milanee sche Katholieken, dat uit goud en zil ver gesmolten met talrijke edelgesteen ten is versierd. De H. Vader gaf Zijn levendige be wondering te kennen, terwijl Hij zich met het buldebewijs zeer ingenomen toonde. Vervolgens gaf de Paus Zijn Zegen en keerde onder toejuichingen naar Zijn vertrekken terug. Na het openbaar Consistorie werd een geheim consistorie gehouden, waar in de bisschoppenbenoemingen plaats hadden vooral van Spaansche. MUSSOLINI's VOORSTEL TE LONDEN. Naar uit Rome wordt gemeld, ver neemt de „Mundo" het volgende over Mussolini's voorstel: Engeland doet af stand van zqn credieten ten gunste van Frankrijk en Italië; Frankrjjk en Italië zien hunnerzijds af van hun credieten tegenover Tsjeeho-Slowakije, Zuid-Sla vië en Polen. De Engelsche schulden aan Amerika blijven bestaan tot Ame rika een verklaring aflegt; de eventu- eele kwijtschelding van de schuld van Amerika tegenover Engeland wordt van de Duitsche schadevergoeding af getrokken. Zoodra de geallieerden het principieel eens zijn zoowel met Ame rika als met Duitschland, zullen ge meenschappelijke besprekingen wor den ingeleid. DE* ONTWAPENING SCONFEREN- TE MOSCOU AFGEBROKEN. In de Woensdag gehouden zitting der ontwapeningsconferentie te Mos- cou constateerde de Russische delega tie. naar aanleiding van een verklaring der Poolsche, Finsche; Estlandsche en Letlands ^he delegaties, waarin de op lossing van de ontwapeningskwestie op de huidige conferentie onmogelijk werd genoemd en derhalve werd voor gesteld een commissie van deskundi gen te benoemen, dat de Poolsche de legatie niet bereid was eenigerlei stap pen te doen met het oog op een wezen lijke ontwapening. Dit leidde tot het afbreken der conferentie. STAKINGSONLUSTEN IN INDIë. Als uitvloeisel van een staking in de katoenfabrieken in Bengalen en Nag- poer hadden er te Rajnandgoon ernsti ge onlusten plaats. Mensehenmenigten steenigden de politie, die onruststokers arresteerde. De politie maakte van haar vuurwapens gebruik, tengevolge waarvan één persoon werd gedood en negen gewond. Er werden zeventien politie-agenten gewond. RUSLAND EN PERZIë. De correspondent van de „Times" te Riga meldt dat de betrekkingen tus schen Sovjet-Rusland en Perzië ge spannen zijn. De Sov,iet-vertegenwoor diger te Teheran verzocht Perzië on langs zekere personen, die de Sovjet vijandig gezind waren, te verbannen. Perzië echter weigerde aan dit ver zoek te voldoen. De houding van Mos- cou is sedert minder vriendschappelijk en minder vertrouwelijk. EEN VERKLARING VAN SOtlGE. De voorzitter van den Rijksbomt der Duitsche Industrie, geheimraad So've, legde gisteren in den Eeonomischen Rijksraad een verklaring af, -waarin hij zeide, dat de Rijksbond het zijn plicht achtte, de Regeering in dén hul digen moeilijken toestand des Rijks te steunen. De industrie was ook bereid mede te werken aan een oplossing, velke een duurzame saneering van den politieken en eeonomischen toe stand van Duitschland beloofde. Hij achtte zich verplicht, de7.e ver klaringen af te leggen, daar hij de ge ruchten, verspreid met het doei een verwijdering tusschen het Rijk en de in dustrie te veroorzaken, niet alleen af keurenswaardig achtte maar ook on juist. „SPANJE RIJP VOOR HET FAS CISME." Generaal Conrado Novelli, de leider van de Spaansche fascisten, heeft te Barcelona een redevoering gehouden over het fascisme, In een interview verklaarde hij naderhand o.a.: Het schijnt mij toe, dat Spanje rijp is voor het fascisme en ik kan welhaast voor spellen, dat binnen een jaar in Spanje dezelfde politieke gebeurtenissen zul len plaats vinden als in Italië. De ge neraal verklaarde voorts vele uitnoodi gingen te hebben ontvangen, te Madrid en. in andere plaatsen, redevoeringen te houden over het fascisme. Hij voeg de er aan toe, dat door het fascisme in de verschillende landen, geen bui- tenlandsche propaganda wordt gevoerd DE IERSCHE KWESTIE. Te Dublin vielen gisteren aardige tooneelen voor toen de Britsche troe pen ttfnoheia namen en de soldaten van den vrijstaat de wac-kfcd-o .ai.ar men bij de ambtswoning van den on derkoning en de kazerne bezetten. Tweeduizend man van drie Britsche regimenten marcheerden de kazerne uit met muziek voorop en vliegende vaandels te midden van een juichende menigte en geroep van: „Jullie zulte spoedig terug zfinl" De ontruiming" door de Britsche troepen zal de eerste volgende vier dagen voortgaan. VERSPREIDE BERICHTEN. COMMUNISTISCHE KAMERLEDEN. De Fransehe Kamerleden Vaillant Cou turier en Marcel Cachin en de publi cist Pero, die vervolgd werden we gens het aanzetten van militairen tot ongehoorzaamheid met het oogmerk van anarchistische propaganda zijn ieder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. BRAND IN EEN KAZERNE. De kazerne te Trier, waarin de Fran sche troepen zijn ondergebracht, is ge deelteRjk door een brand verwoest. Het duurde 10 uur, voor men het vuur meester was. Verscheidene solda ten zijn gewond. HOE VER DE ELLENDE REEDS GEKOMEN IS. In den gemeenteraad van Chemnitz kwam dezer dagen de kwestie ter spra ke van de verhooging der retributies voor de begraafplaatsen. In den loop van het debat werden enkele staaltjes meegedeeld, om te doen zien waartoe de toenemende armoede de mensehen dwingt. De eenvoudigste begrafenis kost te genwoordig 37.000 M. Hetgeen vele fa milies onmogelijk kunnen betalen. Met hr-t gevolg, dat onlangs een midden stander zijn overleden kindje in een margarinekistje naar het kerkhof bracht. Een ander, die zijn gestorven vrouw in een andere plaats moest la ten begraven, maar de vervoerkosten niet. kon betalen, reed de kist, op een handwagen geplaatst, zelf uren ver naar de laatste rustplaats. KORTE BERICHTEN. Prins Hiro-Hito, de prins-regent van Japan, lijdt aan mazelen. Offici eel wordt gemeld, dat zijn toestand niet ernstig is De president van Uruguay heefl geduelleerd met dr. Herrera, die rijn tegencandidaat was bij de jongste pre sidentsverkiezing Beiden Heven onge deerd. Bij een botsing tusschen een pas- sagierstrein en een locomotief te Hum ble, op 15 mijl afstand van Houston (Texas), werden 15 personen gedood en 40 gewond, De Zwitsersche typografen heb best vandaag den arbeid herval Te Petrograd en Charkof en in het geheel van den Oeral en de Don zijn talrijke stakingen uilgebroken, ten gevolge van het feit, dat aan de. werk lieden linu loonen niet worden uitbe taald. De emigratie over zee was te Hamburg in de maand November zeer levendig; rij bedroeg 8548 personen, tegen 3412 personen in Nov. 1291. De sociaal-politieke commissie van den econonjjschen Duiitsohesi rijks raad heelt de wettelijke vaststelling van de 48-urige werkweek (excl. de rusttijden) met 14 tegen 12 stemmen aangenomen. Berichten uit Veracruz melden, dat de laatste en voornaamste rebel, met neme Gustave Aleman, gevangen is genomen. Men gelooft thans, dal er spoedig rust in Mexico zal rijn. De burgemeesters van IngoJ.stod. en Pas«au hebben nogmaals aan de controlecommissie hun leedwezen uit gesproken over de in bun steden voor gevallen molestaties, waarbij rij het uitdrukkelijk verlangde woord „veront schuldiging", rij het met zékere beper king, luebben gebezigd Gisterenmiddag deed bij de hin- dernisrennén te Anfeuii de jockey Haw kins met rijn paard een doodelijken vak De definitieve uilslag van de ver kiezingen in Nieuw-Zeeland js als volgt: Conservatieven 38 zetels; libera len 25 zetels en arbeiderspartij 17 ze- Mr. Woodrow Wilson, de vroe gte President der Vereen. Staten, zal zich aan hei einde van dit jaar terug trekken uit de advocateaiirma Wilson en Colby, en zich weer in de politiek begeven, De Bulgaarscbe regeering heeft besloten, in verband met de onlusten, welke door benden gewapende boeren in de hoofdstad en elders rijn uitgelokt, te Soija een sociale garde op te rich ten, bestaande uit 2000 man, die tot het kader van de gendarmerie zullen be boeren. Hot Zwitsersche parlement heeft den Bondsraad voor 1912 gekozen. Deze is ais volgt samengesteld: Scheu- rer, president; Chuard, vice-president; Motta, Schuithess, Haab, Musy en Haeberlin, leden. Naar- gemeld wordt, is thans de instructie geopend legen den korvet kapitein Ehrhardi, wegens medeplich tigheid aan den Kapp-Putseb. De Duitsche regeering beeft bij deinlergeall. commissie voor het Rijn land geprotesteerd tegen de veroordee ling van den „Regieringsassessor" dr. Prange. Naar gemeld wordt heen de Britsche rfiinjster van binnentandsiehe zaken, de heer Bridgeman, een doosje chocoiaadjes ontvangen die onder, zocht worden, daar men ve. nriedl, dat zij vergif bevatten. De bladen vernemen, dat na de besprekingen door het Internationaal Congres te Moskou gehouden, tus schen de partij der Maximalisten en dje der communisten in Italië een fu sie is tot stand gekomen. Het in 1913 tusschen Servië en Griekenland gesloten bondgenootschap zal op een anderen grondslag worden verlengd. Griekenland onderhandelt ook met de andere Kleine Ententes la ten over een bondgenootschap. De prijzen zijn in de afgeioo- pen maand in Oostenrijk weder gem 3 pCt, gedaald, en sedert het begin der prijsdaling in totaal gem. 17 pCi. Ujt Boedapest wordt gemeld: De communistische agitator Kiss is wegens actie onder de Hongaarsche krijgsge vangenen in Rusland tot levenslapge tuchthuisstraf veroordeeld. (0)- i NEDERLANDSCHE Ui SPOORWEGEN. H In den laatsten tijd komt hét hoe langer hoe meer voor, dat zendin gen van Nederland naar Duitsch land door afzenders met groote remboursemenien worden belast. Nu zal met ingang yan 18 dezer de volgende maatregel worden in gevoerd bif de herleiding der rem hoursementen en voorschotten op zendingen naar Duitschland en verder gelegen landen van Gul dens in Marken (dus ter bepaling van het gedrag, dat de vreemde spoorwegen van geadresseerden zullen hebben te innen voor een in Nederlandsch courant uitge drukt remboursement of voorschot zal door de Nederlandsche Spoor wegen een koers worden toege past die belangrijk meer van den werkelifken koers afwijkt in 'n voor den geadresseerde der goede ren ongunstigen zin dan het ge val is bii de herleiding van de vrachtprijzen. „HERWONNEN l LEVENSKRACHT". De R. K. Vereeniging tef be strijding der t.b.c, heeft voor een in 1923 ter gelegenheid van haar tienjarig, jiestaan te houden con gres een studiecommissie be noemd. Deze bestaat uit de heeren Dr. Peutz. geneesheer-directeur van 't R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage Alg. Medisch Adviseur van „Her wonnen Levenskracht"; dr. Bronk horst, geneesheer-directeur van het R. K. Sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn; Serrarens en van het Laan, voorzitter en se cretaris van „Herwonnen Levens kracht", benevens de heeren de heeren de Jongh uit Amsterdam en Verzuu uit Utrecht. Deze commissie heeft in hoofd zaak tot taak na te gaan, welken weg „Herwonnen Levenskracht" in de toekomst zal hebben te be wandelen, en wat haar te doen staat, mede in verband met het rap der Staatscommissie, waarin aan het particulier initiatief slechts heel weinig ruimte wordt gelaten. Tel. Int 441 MENU a. Groentensoep, Croquette, Biefstuk, Spruitjes, Flensje. b. Sardines, Toast, Schildpadsoep, Zuurkool, Spek en worst. Fruit. e. Koninginnesoep, Garnalen-Cro- quette Schelviscb, gesmolten boter. Gebak. Beleefd aanbevelend, P J. C. A. CU NKER. VERLAGING POSTTARIEF? Naar de „N. R. Crt" verneemt staat de Regeering" volstrekt niet afwijzend tegenover verlaging van het posttarief en worden verschil lende verlagingen ernstig overwo gen. Het briefport van lü cents zou echter voorshands niet ver laagd worden, daarentegen o.a. wel een verlaagd stadsport wede* worden ingevoerd. UITVAART JONKVROUW! RUYS DE BEERENBROUCJC Gisteren werd de uitvaartdienst voor mevrouw Ruys de Beeren- brouck opgedragen door den pas toor van Holtum met den zeer- eerw. deken van Sittard en de wel eerw. heeren Schoolmeesters en De Bruyn, oud-pastoors van Hol tum. De .hoogeerw. vicaris-treneraal Mgr. dr. P. Mannens veruchtte de absoute, waarna de teraardebe stelling plaats vond. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bis schop van Roermond, alsmeae tal van geestelijken, burgemeesters en Statenleden waren aanwezig. ARBEIDSBEMIDDELING. Bjj 209 organen der openbare .ar beidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners waren op Za terdag 9 Dec. j.l. in totaal 87853 m. en 7140 vr. als werkzoekenden ingeschre ven. Ingeschreven waren verder: Op il Nov. jj. by 215 organen 74405 m. en 6363 vr. Op 18 Nov. j.l. bij 214 organen 76549 m. en 6833 vr. Op 25 Nov. jj. bij 208 organet 79510 m. en 7122 vr. Op 2 Dec. j.l. bij 211 organen 85583 m. en 7118 vr. R. K. BOND VAN MEISJESPATRONATEN. Woensdagmorgen te half elf werd in café „Zomerzorg" te Lei den een bijzondere aigemeene le denvergadering gehouden ter ont binding van den Bond van R. K. Meisjespatronaten en Meisjesveree nigingen in het Bisdom Haarlem en ter bespreking van de inrich ting .der nieuwe organisatie (R. K. .longevrouwenbond). De vergadering werd gepresi deerd door den Welherw. Pater R. C. H. Bouters. De weleerw. heer Kooy zette het doel der vergadering: ontbin ding van den Bond van Meisjes- patronaten en inrichting .tier nieu we organisatie, nader uiteen. Spr. schetst de verschil.ende or ganisaties, die voor de meisjes in de laatste jaren ziin tot stand gebracht. Doch weinig is er ge daan voor de meisjes u.t oen mid den- en hoogeren siand. Daarom heeft de vrouwenbond gemeend over te moeten gaan tot oprichting van een R. K. longevrouwenbond. 'Aaai een E.iQetsche vertellinqj. 132 Welnu, iou ik eindelijk tot over tuiging geraken, dat Ellen niet meer tol de levende behoorde? Al uad ik dien slag lang voorzien, mijn hart bloedde niet minder bij den schok. Wij behoeven ons niet oiu dien Wenford te bekommeren oi voor bet scheidsproccs, dat al of niet voor de rechtbank zal komen, zeide hij; •wij moeten het lichaam van Ellen op sporen en haar moordenaar aanklagen. Die moordenaar is te Londen en ik zal hem daar in hel oog houden. Gij moet ■laar Netüewood terug en dag en nachl de Gaps doorzoeken om een nader «pooi- van haar le vinden. Zij ligt tus- «chen de bergen begraven, Canut! Dat vrees ik ook. Dat neb ik altijd gevrtenl. Wij bezitten nog gceu a.ldocndc bewijzen tegen hem. Vaughim zou kun nen getuigen, dat Ellen over den Zwar ten Gap gevlucht is en zich to Livcr- Bool bij Wenjjjrd heeft gevoeed. Hel bewijs van de handschoen zou weinig baten, zelfs in geval wij konden be wijzen, dal het zijne handschoen was. Waar staat die schaapskooi? Hoe is het mogelijk, dat mij die ontgaan is. Ik vertelde hem waar de schaaps kooi stond. Onderzoek die schaapskooi nog maals, Cauul, (luisterde hij; wij zullen hem nog wel vangeu. Gij rijt slimmer dan ik vroeger wel dacht. De arme Ellen was ook slim genoeg; hoe is het mogelijk, dat zij zoo zonder slag of stoot bij hem in de val is geloopcn? Hebt gij alle hoop opgegeven, dat zij hem ontvlucht is? Zou zij ons dan zoolang zonder tijding laten? Is zij eene vrouw om to zwijgen, terwijl haar naam en hare eer op het spel slaan? - Neen, antwoordde jk. Laat ons dan nu eens met dil spoorwegkaartje beproeven, oi' m_n hes met bijbetaling tegen een ander voor den sneltrein wil ruilen, zeide Jozef; ik zal maar zeggen, dat ik te laat ben gekomen voor den trein. Zeg dat men u opgehouden heeft; dat is do waarheid. i Het andere is even waar, of ik zou hier nu niet zjllen, zeide hij met een gemaakt gegrinnik, waardoor hij ganseh het uitzicht van een gek had. Hij verwijderde zich en keerde wei- dra terug met een kaartje voor den sneltrein in de hand Hij zede zich naast mij en draaide hot kaartje onophoudelijk heen en weer msscnen zijn vingers, liet het op den grond vallen, raaple het weer op, kortom, hij zorgde, dat ik het geen oogenblik uit bet oog verloor. Ik be greep den wenk eindelijk en vroeg hoeveel het onderscheid was tusschen den gewonen en den sneltrein. Hij zeide bet en voegde erbij1: Ik zou niet gaarne uw geld aannemen, als ik tegenwoordig niet zoo arm was. Als ik Herbert Vaughan eens onder krijg, zal jk misschien al bet geld terug krijgen, dat hij mij beeft afgezet.. Als bij trouwt ,t.. Hij zal mot Miss Ray nooit trou wen! riep ik uit; rekent gij dan tege lijk daarop en op de schande onzer zuster I Neen, Canui, hernam bij; ik hoop slechts hem te ontmaskeren. Maar de schande zou voor beiden des te grooter zjjn, als rij trouwden en de waarheid later aan het licht kwam. Ik heb geen bijzonder zwak op haar. vervolgde bij, tusschen de op elkaar geklemde tanden door; ik heb de tus- schenkomst van die jonge vrouw nog niet vergelen. En het spijt mij, dat ik uw geld moet aannemen, Canut, maar gij hebt het zelf aangeboden en ik kan de onkosten van den sneltrein niet be talen. Daar is het geld, zeide ik. En jk geloof, dat de trein aan stonds vertrekt, zeide hij, terwijl hij opstond, na mijne gift in dank te heb ben aanvaard. Ik moet zorgen dat hij mij ditmaal niet ontsnapt, en dat ik intijds een gemakkelijk hoekje vind. Ik ben zeer vermoeid en voel mij zoo afgemat; ik ben niet half zoo sterk meer als vroeger-. Gij zult mij schrijven zoodra gij iets bijzonders te melden hebt, niet waar 1 Dat beloof ik uop mijn eere woord. Hij scheen verlangend om van dat onoerwerp ai te zijn; hij had mij afies meegedöcld en scheen niét gé- tieigd nog langer over die zaak te rede twisten. llij was yol koortsachtig onge duld om ta vertrekken, nu er niets meer bij mij: vier uit te hooren en thij vreesde misschien, iels van ziin© toe komstige plannen te verraden, als ik er al te zeer op aandrong. Hij zocht eene schuilplaats in den trein en kroop in het hoekje dat het verste van het gaanpad verwijderd was Niet weinig ongerust zag hij dan ook op, toen ik in oen wagen slapte en vlak tegenover hem plaats nam. Gii gaai toch niet naar Londen! vroeg hij. Neen. Maar ik wil u gezelschap houden tot de trein vertrekt. Ik dank u, zeide hij, met gestoten oogen; och, wat heb jk hoofdpijn! Hij opende de oogen weer, toen een dikke oude heer, gevolgd door een man, die er een igszins vreemd uitzag en ringen in oe ooren had, in den wa gen plaats namen, j Vsavwet Can ut, zeide hij. Vaarwel. Ik hield Zijne hand stevig vast en zag hean doordringend in de kleine glinsterende oogjes, Hebt gii mij alles gezegd? vroeg ik; gjj' verbergt mij toch niets, geen spoor dat ik zou kunnen volgen? Waarom vertrouwt gü mij niei? vroeg hij knorrig. Waarom zou ik u iets verbergen? ...i God weet het..v jk niei! ik zweer u dat ik b(j oe eerste gelegenheid zal schrijven, zeide hij. Vaarwel. Mijne groeien aan moeder lk ging den wagen uit; hel was weer woelig op liet gaanpad Voornamere re;zi'Tei-s dan dje et éérst dooreen gewoeld hadden, zochieu nu plaatsen in de wagens en veroorzaak ten de beambten voel last. Toen ik uit den treiu was en aan het portier stond, kwam Jozef uit zijn hoek naar den overkant en plaatste zich aan het raampje om eernge woor den met mij te wisselen Zijne taaiste woorden hadden hem aan zijne tamiiie herinnerd en hij vroeg nu naar de gezondheid van moe der en van mijne vrouw. De trein was weldra gereed om te vertrekken. De treinwachters hadden de deuren van alle wagens toegeslagen; enkele personen stonden nog, evenals tit, naast den trein, eenige afscheidswoorden aan de reizigers toe te roepen. De wach ters liepen langs den ganschcn trein, en dc stationschef floot; het felle ge luid van de sissende toeomotiel ante woordde als het ware op het fluiitj* (Wordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1