ONS BLAD" g rat's Zaterdag 16 December 1922. 16e jaargang. S3 Abonnementsprijs: Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 4M Zij, die zich met ingang vai l Januari op dit biad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers BRIEVEN UIT FRANKRIJK. BUITEüLIiö. BINNENLAND. FEUILLETON. 9e vloek eau tiet geld no- Z89. Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiien Alkmaar .f2 85 iVset Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. -r-4 Advertentieprijs. Van t—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclaffl per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bfl vo udbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200,—, t 100,—, f 60,—f 35,—, f 15 J ADMINISTRATIE. HET SEMINARIE ST. SULPICE TERUG TOT ZIJN OUDE BESTEMMING. De teruggave van het „Semina rie St. Suipice", door de scheiding aan zijn verheven doel onttrokken, staat op.het punt werkelijkheid te worden. Een huurcontract voor den tijd van 30 jaren is den 24 November l.l. gesloten tusschen den Aarts bisschop van Parijs, Kardinaal Du bois en den vertegenwoordiger van den Franschen staat. De huurprijs is daarbij op 50.000 francs vast- esteld. Een wetsontwerp ,is door ^e regeering bij de Kamer inge diend om dezen maatregel goed te keuren en haar tevens een cre- diet van 30 miljoen te verleenen, noodig om het oude seminarie te ontruimen en naar een nieuw ge bouw de daarin gevestigde dien sten over te brengen/ Voor dit nieuwe gebouw heeft de regeering het oog laten vallen op een inrichting in gebruik bij de „Ereres de la Doctrine Chretien- ne." De regeering heeft hen ge vraagd welke schadevergoeding zij verlangden, doch de overste gai ten antwoord: „Sta ons toe een nieuwe school te Neuilly te ope nen en daaraan een noviciaat te verbinden, wij zullen voor de rest zorgdragen." Le oilicieele toestemming, een noviciaat te stichten is, naar mij uit zeer betrouwbare bron is ver zekerd ,inderdaad verleend. De groote beteëfteriis van deze twee ieiten is duidelijk: de teruggave ven St. Suipice en het verleenen van dit noviciaatsverlof, zijp de dui deiijke bewijzen dat de rransche regiering een nieuwen koers uit wil, wenscht te breken met een regiem dat zoozeer afbreuk heeti gedaan aan den luister van Frank rijk, in binnen- en buitenland, de geestelijke belangen vooral,, zoo zeer tot nadeel heeft verstrekt. Met groote vreugde is dan ook deze mededeefing in Katholieke kringen ontvangen, niet het minst in het tegenwoordige seminarie St. Suipice zelf, waar verschillende professoren zoo welwillend waren, met mij hierover van gedachten te wisselen. Zij ontveinsden zich niét, dat ter linkerzijde door de radicaal socialisten een heftige strijd te gen dit wetsontwerp, zal worden gevoerd. Wij weten maar al te goed, zeide mij een hunner, hoe de bestrijders van God en gods dienst met onvermoeiden ijver zich blijven verzetten tegen alïes wat inbreuk kan maken op de voor hen onschendbare scheidingswet- ten. Tal v&n persorganen geven dag in, dag uit, uiting aan hun onge wijzigd anti-clericalisme; enkele le den der financieele commissie uit den Senaat met het vooronderzoek van dit wetsontwerp belast, heb ben reeds hun stem er tegen ver heven, maar wij weten ook dat de Regeering, waarin drie practisee- rende Katholieken zitting hebben, vrtf. zeker rekenen kan. oo ^en meerderheid in de Kamer en onge twijfeld op de gunstige gezindheid van het meerendeel der bevolking daarbuiten. Zeker, zeide mij de eminente Historieschrijver, Prof. Mourret, Poincaré wordt bij deze maatregelen niet gedreven door 'n Katholieken geest, door liefde tot een godsdienst, die de zijne niet meer is, maar kiest de Voorzienig heid niet vaak de profane wegen om tot een verheven doel te lei den, kunnen politieke overwegin gen niet dikwijls voeren tot heil van de Kerk, waar het belang van den Staat in de allereerste plaats voorzit? De teruggave van het seminarie St. Suipice zal er een voorbeeld van zijn. De Fransche Regeering begrijpt dat in het bui tenland de sympathie voor Frank rijk dient herwonnen en dat her stel van den ouden luister, die eens van dit seminarie over geheel de wereld uitging, er toe zal kunnen bijdragen, het aanzien van het Ka tholieke Frankrijk in den vreemde te verhoogen. Met welk een enthousiasme heeft Prof. Mourret mij gesproken over die dagen van het verleden, toen van wijd en zijd de leerlingen toestroomden om t,e Parijs bun opleiding tot geestelijke herders te ontvangen; toen dagelijks de jeugdige seminaristen in grooten getale, door hun tegenwoordigheid en deelname, aan de kerkelijke plechtig heden in de nabij gelegen kerk St. Sui pice, luister kwamen bijzetten.-Die da gen, ging hij voort, zullen weer herle ven, als wij zijn teruggekeerd in ons oude, dierbare Seminarie. Reeds komen de aanvragen uit alle landen, de roepingen in Frankrijk zelf nemen met den dag toe en de plaats ruimte, die in ons tegenwoordig ver blijf, (slechts 65 kunnen er onderdak vinden) ontbreekt, zal daar, waar 800 hun intrek kunnen nemen, ruimschoots aanwezig zijn. Voeg daarbij het semi narie te „Issy les Moulineaux", waar eveneens plaats is voor 300 leerlingen en zonder bezorgdheid kunnen wij de toekomst te gemoet gaan, om Frankrijk de geestelijke leiders te geven, die het zoozeer behoeft. Inderdaad Frankrijk, is op den goe den weg, dit was de grondtoon van de verschillende gesprekken, die ik 't voorrecht had in het huidige seminarie te voeren. Men bracht mij in herinne ring hoe onlangs feestelijk de offici- eele terugkeer der Paters Dominicanen in de Faubourg St. Honoré is gevierd De Carmelieten mogen wederom hun heilzamen arbeid te Parijs en te Fon- tainebleau uitoefenen, zij het dan ook onder den naam van „Missionarissen van het Oosten", om kleinzielige tegen standers niet te prikkelen en al dra gen zij tot nu toe, althans in Parijs, uit voorzichtigheid het kleed hunner orde alleen binnenshuis. Het noviciaat aan de Broeders der Christelijke scholen verleend, maakt een einde aan den twijfel of ook aan andere geestelijke orden binnenkort zal worden toege staan, opleidingsscholen in het leven te roepen. Hoe men in den Elzas prijs stelt op het behoud der confessioneele scholen, op 'het onderwijs der zusters, mocht ik persoonlijk dezen Zomer on dervinden; hoe ook van niet katholie ke zijde op dit behoud wordt aange drongen, bleek dézer dagen in de ka mer, toen een protestantsch predikant de verdediging op zich nam. Hoe de Regeering daaromtrent denkt, sprak uit het antwoord van den minister Col- rat, toen hij zeide: „de onderwijs ge vende zusters in den Elzas. kunnen on bezorgd zijn." Al deze teekenen, met nog meerde re aan te vullen, wijzen er op, dat de Fransche regeering de bakens wil ver zetten. De teruggave van St. Suipice is wel een van de meest sprekende. Met groot vertrouwen wordt de be handeling van het wetsontwerp te ge- moet gezien, al blijft de vrees bestaan dat de vijanden van ons H. Geloof, het anti-clericalisme in het algemeen én de strikte handhaving der onrechtvaar dige scheidingswetten in het bijzonder, opnieuw als verkiezingsleuze zullen aanwenden. Mogen zij ook althans om practische redenen gaan inzien, indien de stem uit de eeuwige stad niet tot ben door dringt, dat ieder volk dat onderling verdeeld is, een kern van ondergang in zich draagt. Het werkelijk belang van Frankrijk eischt een herstel van wat onrechtma tig werd vernietigd; de eenheid van bet Fransche volk kan slechts behou den worden, indien de godsdienststrijd tot het verleden behoort, de Union Sa- creé zal blijken geen ijdel woord te zijn maar een innerlijk verlangen, beves tigd door eensgezinde daden. Kerk en Staat zullen er wei bij va ren, indien als van ouds, de priesters van St. Suipice in breede scharen in Frankrijk en daar buiten, het woord Gods kunnen gaan verkondigen. Wjj hopen hen spoedig in hun nieu we, oude gebouw, te mogen begroeten. Parijs, 13 December 1922. Mr. P. v. S. EEN INTERNATIONALE LEENINt AAN DUITSCHLAND? Gemeld wordt, dat de Aioerikaa - sche gezant te Londen Harvey naar f. Ver. Staten terugkeert. Men gelooft, dat Harvey za! com reeren met Harding, Hughes en arU ajj Albaneesehe regeering zal gelei- persoonlijkheden, in hei bijzonder ov 14 •ifeijjk de Moslims overbrengen naar de onderwerpen aangaande de betrekkin- - - - - - - - gen tusschen Amerika met Engeland en Europa. ka zou doen verminderen. Het is voor dat doel, dat de Amerikaansche .gezant te Londen door staatssecretaris Hu ghes naar Washington is ontboden. De plannen beoogen, aan Duitseh- land een crediet te doen verleenen van 1500 millioen dollar door een syndi caat van internationale bankiers. Naar verluidt, is het de bedoeling om van die leening de helft of twee derden voor publieke inschrijving in Amerika open te stellen en het restee- rende volgens een schaal over de an dere naties te verdeelen. Voorts wordt gemeld, dat het Ameri kaansche plan beoogt, als waarborg voor de leening een hypotheek op alle Duitsche bronnen van staatsinkomsten te nemen, met inbegrip van de invoer en uitvoerrechten. Daardoor zouden de geallieerde regeeringen moeten afzien van haar rechten op die Duitsche in komsten, voor zoover deze noodig zijn om te voldoen aan de eischen der in ternationale bankiers, die de leening zuilen garandeeren. Het voornemen schijnt te bestaan om de rente dezer leening in den een of anderen vorm te laten garandeeren door de Amerikaansche, Britsche en Fransche regeeringen, terwijl de Inter nationale bankiers, die deel uitmaken van het syndicaat, zullen samenwer ken met de Commissie van Herstel voor de regeling van de Duitsche stor tingen in een fonds tot aflossing van de leening binnen een termijn van om streeks tien jaar. EEN OVEREENKOMST TUS SCHEN TURKIJE EN ALBANIë. Volgens een telegram uit Rome is te Konstantinopel een evereenkomst ge sloten tusschen Angora en Albanië, waarbij Angora belooft de Albaneesehe nationale verlangens moreel en mate rieel te steunen. De Albaneesehe regee ring zal binnen een jaar een leger van drie divisies vormen, hetwelk zal wor den geoefend door een militaire missie uit Angóra. Indien de regeering van Washington onder de huidige omstandigheden een weg zou vinden waardoor men zou kunnen geraken uit de moeilijkheden in verband met de kwestie der schade loosstelling, zal aan Harvey waarschijn lijk opdracht worden gegeven om de opinie van Europa te polsen, voordat Amerika eenig formeel voorstel aau de hand doet. In sommige kringen gelooft men dat het bezoek van Harvey een belangrij ke stap zal blijken te zijn naar de op lossing van de kwestie der schadeloos stelling. De Washingtonsche correspondent van de „World" meldt, dat algemeen geloofd wordt dat het bezoek van Mor gans aan Hughes Woensdag verband houdt met de mogelijkheid van een uit gebreide internationale leening aan Duitschland, vooropgesteld dat Frank rijk toestemt in een bepaalde vereffe ning der schadevergoeding. De corres pondent voegt erbij, dat het bedrag der leening volgens regeeringskringen anderhalf milliard dollar beloopt. De „Herald" meldt eveneens, dat de lee ning anderhalf milliard bedraagt, wel ke door internationale bankiers wordt overwogen, en dat bankiers en de Amerikaansche regeering er aan mee doen. Het Amerikaansche kabinet kwam gisteren bijeen. Naar verluidt, werd gesproken over een wereldactie, welke Europa zou helpen en de ontevredenheid in Ameri gebieden van Albanië, waar de Grie ken de meerderheid vormen, terwijl po gingen zullen worden gedaan de ver kiezing van een Moslim als Albaneesch vorst te verzekeren, alsmede om een deel der Moslimsche vertegenwoordi gers in het Albaneesch parlement te vermeerderen. GEEN GEBREK AAN BROOD. De Duitsche minister van volksvoe ding dr. Luther, heeft meegedeeld, dat het eerste derde deel van het distribü- tiegraan behoorlijk is ingeleverd en dat zelfs de vastgestelde hoeveelheid is overschreden. Bij inspanning van alle krachten is geen broodgebrek dezen winter te wachten. DE AANRANDERS VAN MAX HARDEN. Gisteren heeft de jury uitspraak ge daan. De vraag, of de beklaagden schuldig waren aan poging tot moord en aanstichting tot moord werd ont kennend beantwoord. De jury beant woordde alleen bevestigend de vraag, of de beklaagden schuldig waren aan medeplichtigheid bij bet toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Weiehardt en Grenz werden veroor deeld resp. tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf, met aftrek van twee maanden preventieve hechte nis. De beklaagden verklaarden, dat zjj in dit vonnis berusten. De laatste dag van het prooes bracht verschillende onverwachte momenten. Het hoogtepunt werd bereikt, toen Har den het woord kreeg. Hij schilderde (laarbij zijn levensloop, kwam ook de zijn Jodendom en legde er den nadruk op, dat hij reeds veertig jaar geleden uit overtuiging Katholiek geworden was. EEN OPROEP AAN DE ARTSEN. In het gebouw der Berlijnsehe uni versiteit is gisteren een groote betoo ging der Duitsche geneesheeren gehou den, waaraan talrijke organisaties, ver schillende ministers, de Amerikaansche gezant en Amerikaansche hulporgani saties deelnamen. Gesproken werd over het groote nieu we gevaar, waaraan het Duitsche volk tengevolge van den slechten toestand reeds is blootgesteld. Een resolutie werd aangenomen, welke er- toe strekt, om tot de artsen over de geheele wereld, een oproep te richten, waarin wordt uiteengezet, wei ke gevolgen de ondervoeding thans we der het. Duitsche volk heeft. Geconstateerd wordt, dat de onder voeding opnieuw toeneemt, evenals alle daarmee samenhangende ziekten, vooral bij de kinderen. Het kwaad heeft zich in zooverre uit gebreid, dat kleine middelen niet meer kunnen helpen-. Een groote hervorming waarbij artsen over de geheele wereld hulp zullen moeten verleenen, is nood zakelijk. HET PROCES TEGEN EHRHARDT. Naar de „Voss. Ztg." over het voor onderzoek tegen den corvetten-kapitein Ehrhardt meldt, blijft de beklaagde ont kennen, zich aan eenige strafbare daad schuldig te hebben gemaakt. Het blad wijst er voorts op, dat Ehrhardt's deel nemen aan den Kapp-Putsch onder de algemeene amnestie valt Intusschen wordt het onderzoek voortgezet. De aanvang van het proces is niet voor einde Februari te verwachten. DE NIEUWE HONGERSNOOD IN RUSLAND Uit Nieolajef aan de Zwarte Zee wordt gemeld, dat de honger in deze streken verder toeneemt. Tal van kin deren lijden opnieuw aan de honger ziekte, en in vele gevallen is (de dood er reeds op gevolgd. De toestand wordt aan de oevers van de Zwarte Zee als zeer ernstig Wischouwd. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De regeering van Angora heeft Is- met pasja instructie gezonden om er bij de geallieerden op aan te dringen zoo spoedig mogelijk te Lausanne een vcorloopige regeling der nog hangende kwesties te treffen, opdat geen onder breking der conferentie gedurende de Kerstdagen noodig is. VERSPREIDt BERICHTEN. MILLIOEN EN SOLDATEN. Vol ge us oIiiCKtie «ingeRoite gege vens zou de huidige vredessterkle van do legers der verschillende randen als volgt zijnOostenrijk 30000 man, Bel gië 118.0000, Bulgarije 33^000, Tsjeciio- •Slowakije 150.000, Denemarken 33.000, lis! Mand 16.000, Finland 121.1500, Frankrijk 736.261, Duiischtand 100000, Hongarije 35 000. Italië 210.000, Japan 2301)00, netland 25 000, Litauen 13.0000. Nederland 29100, Noorwegen 00000, Polen 275 000, Portugal 40 000. Roemenië 200.00Ó, Rusland 1.300.000, Siarn 18.130, Joegoslavië 191)000, Span je 215.949, Zweden 120.900, Zwitser land 1 (JÜ.OOO, de V 114 000 (slaand leger) en 162,0000 (National Guard). KORTE BERICHTEN. Donderdag heeft de nieuwe presi dent der Poolsche republiek zijn func tie aanvaard. Na de plechtigheid bood de minister-president het ontslag van iiet kabinet aan. De Japansche ex-minister van Ruïtenlandsche Zaken Hanihara volgt Shidehara op als gezant te Washing ton. Newton diende bij het Amerikaan sche Representantenhuis een resolutie in ten behoeve van een crediet van zeventig millioén dollar voor het ver lichten van den nood in Oostenrijk en Duitschland. De Britsche vrachtboot „Orteric" ia op de rotsen, ongeveer 70 mijlen ten Noorden van San Francisco gestrand. Door den storm en den daaraan ge paard gaanden kevigen golfslag, is het schip in tweeënr gebroken. De 12-kop- pige bemanning werd gered. De Spaansche Staatscourant pu bliceert een decreet, waarbij de zittin gen van het parlement voor de icst van de tegenwoordige legislatieve pe riode worden opgeheven. Te Milaan hebben incidenten plaat3 gehad tusschen fascisten en le- gionnairen van Fiume. Er zijn vier ge wonden. Het Reichsdisziplinarhof te Pa rijs heeft bjj het uitspreken van een vonnis principieel het stakingsrecht der ambtenaren ontkend. In verband met Bergmann's her stel-bemoeiingen wordt meegedeeld: dat partijleiders, industrieelen en des kundigen nu zullen worden geraad pleegd over de uitbreiding van Duitseh lands reparatie-voorstellen. De „N. Fr. Pr." meldt uit Belgra do, dat ook de derde poging van Pas- jitsj om een Zuid-Slavisch kabinet te vormen mislukt is. Het Belgrader blad „Nowosi" meldt, dat in de nieuwe in voorberei ding zjjnde defensiewet voor Zuid-Sla- vié in geval van oorlog een militaire dienstplicht tot 60 jaar is voorzien en een algemeene arbeidsplicht voor vrov wen. Gisterenmorgen is het Fransch- Canadeesche handelsverdrag geteekend Naar uit Praag wordt gemeld, zijn de beklaagden in de spionagezaak te Brunn tot tuchthuisstraffen van drie tot acht jaar veroordeeld, Chili heeft Mexico uitgenoodigd deel te nemen aan de pan-Amerikaan- sehe conferentie, in Maart te Santiago te houden. BHOODBAKKERSARBEID MET KERSTMIS. NIEUWJAAR EN DRIEKONINGEN. De Minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van broodbak- bevijen in alle gemeenten des rijka ver gunning verleend op Dinsdag 26 Pee. 1922, Dinsdag 2 Jan. en Maandag 8 Jan. 1923, deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, om ?i/2 uur des v.m. of uit het gebouw met nanhoorigbeden, waarin zioh de brood bakkerij bevindt, wordt ver voerd, alsmede, dat deeg of zulk brood van laatstgemeld uur af wordt ver kocht of afgeleverd. Behalve deze afwijkingen, betreffen de vervoer en verkoop, heeft de Mi nister met het oog op de komende feestdagen (met inbegrip van Drieko ningen) ook afwijkingen van de Ar beidswet voor broodbakkerijen ver gund, voor zoover betreft den arbeid zelf in de broodbakkerijen. HET W1T-GELE KRUIS- Te Haarlem hield de R. K. Dioce sane Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem een algemeene vergadering, onder leiding van dr. W, Canoy, uil Bovemkarspel. De statuten en net huishoudelijk re glement werden goedgekeurd. een Enpelscke vertelling*. 'Naai 188. De sneltrein zette zich in beweging. Jozef s gelaat straalde van vreugde toen hiT zag dat hij van mij zou ont slagen worden; dat las ik duidelijk, bij het licht der spoorhal, op zijn gezicht Vaarwel, herhaalde ik. Vaarwel, Canut, zeide hjj; doe aw best te Nettlewood; blijf kalm en houd goeden moed. Wij zullen hem Overwinnen, dat verzeker ik u! Hjj vertrok, vertrouwend en vol moed. De uitdrukking op dat verwelkte ge iaat, toen het uit het licht der spoorhal hi de duisternis verdween, beviel mij niet; weer voelde ik mij van hem ver- Vreemd, niettegenstaande wij denzelf den wensch en dezelfde g/dachte koes ierden en wij kinderen van ééne zelf de moeder waren, die thans weduwe was, HL De tijd verliep, maar de ontknoo- ï>mg van het geheim kwam niet. Er .verliepen dagen, weken on maan den: de lente maakte plaats voor den zomer, de zomer voor den herfst: maar er kwam geene tijding van Ellen en van haar schuilplaats vernamen wjj niets. Ik was naar Barrowdale en Nettle wood teruggekeerd. Ter wille van mijnen deelgenoot had ik mijn uiterste best gedaan om mij weer bedaard aan den arbeid te begeven; in mijne onstuimig6te buien begaf ik mü tweemaal per week naar de Gaps en doorzocht ijverig en onver moeid alle plaatsen, of het mij niet ge lukken mocht een nader spoor te ont dekken van het treurspel, dat daar ge speeld was. Ik vond niets dan een stuk gereed schap van eenen mijnwerker, als men dat eene ontdekking mag noemen. Kortom de tijd verstreek- en de zo- merbladeren vielen weer van de hoo rnen. Het geheim bleef even ondoorgron delijk en wierp eene donkere schaduw over mij en de mijnen. Wij zouden ten volle gelukkig zijn geweest, in ons stil huiselijk léven te Barrowdale, als de herinnering aan El len ons niet menig uur verbitterd had. Er was ons een kind geboren en mil ne vrouw was weer gezond en sterk als vroeger. Niets stoorde de rust in onzen klei nen gezelligen kring; het engelenkop je van onzen eersteling verspreidde eenen lichtglans om ons heen en hei ligde en zuiverde de huiselijke lucht. Wij doopten ons kindje met den naam van Ellen, ter herinnering aan haar, die wij voor altijd verloren waan den en moeder sehreidde bittere tranen als zij het aan haar hart drukte en God bad dat het kind ons ten zegen moeht zijn zooals Ellen dat in hare jeugd voor haar was geweest. Ik zal niet beproeven hier eene be schrijving te geven van mijn liefde voor of van de hartstochtelijke ge hechtheid mijner vrouw aan dat kind; er zijn genoeg jonge trotsche moeders en vaders die dezelfde gevoelens ge koesterd hebben en even als ik weten, dat ze te kiesoh en te innig zijn om er op eene plaats als deze een juiste beschrijving van te kunnen geven. Het was in den beginne der maand November; wij waren allen gezond en gevoelden ons gelukkig; ik herinnerde mij niet, dat mijn vrouw er ooit beter en sterker had uitgezien en de toe komst blijmoediger tegemoet had ge blikt. - Een schepseltje dat mij lief heeft en op mij betrouwt, Canut, zeide zij, terwijl zij bet kindje op haren arm wiegde; de schaduwen van het verle den wijken allengs meer op den ach tergrond. Weinig dacht ik toen dat onverdien de schande en smaad, die niet af te wenden waren, ons met rassehe schre den zouden naderen. Ik was gedurende den tijd die se dert mijne ontmoeting met Jozef ver- loopen was, niet stil gebleven, maar ik bad mijn onderzoek in alle mogelijke richtingen voortgezet en allerlei kleine ontdekkingen gedaan, die al stonden ze niet rechtstreeks in verband tot het groote doel dat ik beoogde, mij toch misschien eens den sleutel tot het ge heim zouden verschaffen. Toen alle nasporing van Ellen vruch teloos bleef, poogde ik de lotgevallen v. Edmond Wenfbrd nauwkeurig na te gaan, en ik bevond, dat bij, na lang een lichtzinnig en losbandig leyen ge leid te hebben, zieh eindelijk totaal geruïneerd bad. Ik leerde zijne geschiedenis grooten deels kennen; hij was geboren in het groote huis. dat nu ledig stond- en was in de vallei zeer wel bekend. Ieder dorpeling wist een verhaal op te dissehen van hem en van zijne eigenaardigheden. Ik merkte op, dat de meest bejaar den degenen die hem het langst ge kend hadden met de meeste welwil lendheid van hem spraken; het seheen wel, dat degenen die hem in zijne jeugd gekend hadden, aangenamer her inneringen van hem hadden behouden dan zijne kennissen van lateren leef tijd. Men kon hem bijna van stap tot stap zien dalen, als men zijn geschiedenis volgde, en opmerken, hoe het hem aan goeden raad ontbroken bad en hoe hij zonder een enkelen trouwen vriend te bezitten steeds dieper en dieper ge zonken was. Zijn vader en zijne moeder waren beiden jong gestorven en hadden hem geheel alleen achtergelaten, als erfge naam eener groote fortuin. Ach! het was de oude, oude goschie denis geweest, jong, vrij, rijk en zon der toezicht, hoe menigeen is die ver zoeking te sterk! Ik verbeeldde mij dat die man niet door en door bedorven vyas; als ik hei» slechts kon vinden en mij op zij ne edelmoedigheid durfde beroepen, om mij op het spoor van Ellen te bren gen. Ik schreef tweemaal aan Jozef en kreeg eerst op mijnen Iaatsten brief een antwoord op de ernstige vraag: of er nieuws was? Er is geen nieuws van eenig be lang, antwoordde hij, maar ik bewaak hem zorgvuldig. Houd hem op uwe beurt in het oog, als hij te Nettlewood mocht komen. Maar zij kwamen niet. De dienstboden van het oude kasteel en in het nieuwe gebouw waarvan ik bet plan voor mijne vrouw had opge maakt, en dat zij aan mevrouw Ray had afgestaan, kregen kost en loon vergoed; alleen de komst van den tucu wen bewoner met zijne familië in liet huis van Wenford, bracht eenige be weging in het stille dorp. iWo-rdt vervolgd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1