ONS BLAD" gratis. Se vioeit van het geld No. 205. Dinsdag 19 December 1922. 16e jaargang, Zij, die zich met ingang van i Januari op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Malaise. BUITENLAND. FEUILLETON. Abonnementsprijs Per kwartaal vcor Alkmaarf 2-— Voor buiten Alkmaar ....••••«12 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentiep/ijs: Van 1 5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25; Reclao^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bi] vo, uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegsn ongevallen tot een bedrag van f 500—, f 400—, f 200,—, f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15.-3 Het opschrift boven dit artikel doet aanstonds vermoeden, dat wij hier gaan schrijven over de slap. .e, die vooral ia het zakenleven heerscht. En toch is dat onze bedoeling niet Want onder malaise mog.e in 't algemeen verstaan worden, dat 't den handel en den winkelier niet voor den wind gaat, er is toch ook nog een andere malaise van veel ernstiger aard. Moge de zakelijke malaise aift het zoo uit te drukken het ge volg zijn van een oorlogstoestand, die de economische wereld uit i>aar voegen rukte, er zijn ook stroommgen geweest, die veel ern stiger gevolgen hebben voortge bracht, omdat zij storingen hebben gebracht in 't hooger leven van den .nensch. Het zoo jaren lang gepropageer de materialisme als gevolg van li beralisme en socialisme heeft der gelijke vreeselijke gevolgen ver oorzaakt, dat de geestesgesteld heid der volkeren giroote onrust baart En die geestesgesteldheid der volkeren, welke wij ook als „ma- ifle laise" zouden willen aanduiden is van zoo ernsiigen aard, dat men allereerst zijn aandacht daaraan heeft te wijden in de vaste over tuiging, dat al het arbeiden aan hec economisch herstel weinig zal baten, wanneer niet eerst een ze delijke hervorming heeft plaats ge had. iviOge het dan eenerzijds als een verblijdend feit genoemd worden, dat bijv. een Thomas, de leider van het Arbeidssecretariaat van den Volkerenbond, een sociaal democraat, rondweg, verklaard heeft, dat hij tot herstel der we reld zijn hoop had gevestigd op Rome, waar de grootste zedelijke macht der wereld troont, ander zijds is het bedroevend te zien, hoe die geestelijke armoede zich ïog openbaar daar, waar men dat, vooral bij intellectueel hoogr staanden, zoo gaarne anders had gezien. Wij mogen nu leven in de „don kere dagen" voor Kerstmis, wij weten ook, dat dit dagen zijn van voorbereiding voor een feest van vreugde en licht. Vreugde en licht niet genomen in de beteekenis, die de wereld geeft aan dit hoogheilig feest, die zich verheugt met drie Kerstdagen waarop .men prettig kan uitgaan. Maar vreugde zooals de Engelen verkondigen aan de arme herders. Het „Gaudium magnum" ge vend aan ieder, die deze Blijde Boodschap geloovig aanvaardt in zijn zielde zalige bevrediging van hare diepste verlangens en vurig ste wenschen. Maar lich t, zooals de Christus zich zélf noemde„Lux Mundi", in wiens Goddelijke schittering, zich voor ons de hoogere, boven natuurlijke wereld opent. En wanneer wij ons dan in deze donkere dagen voorbereiden voor dat feest van vreugde en licht, dan pers door woord en gravure ons in die voorbereiding als 't ware te hel pen. Dan doet 't ons goed op den blijden Kerstmorgen bij 't haard vuur ons te mogen vermeien in de jubelende artikelen en stichtende gravures die ons de katholieke bla den en tijdschriften geven bij hef hoogheilig Kerstfeest. Daarom juist is het ook zoo in- treurig .te moeten constateeren, hoe in deze dagen de neutrale(?) pers haar best doet om overat haar geestelijke armoede ten toon te spreiden. I Dat is werkelijk een stuk ma laise, welke bedroevend aandoet. En met name noemen wij hier het kerstnummer van de Haag- jgcfté Post, dat niettegenstaande 'ojti hoogst artistieke uitvoering _-aBvoudig een stuk armoed. is. Er mogen nog zulke schitterende gravures in voorkomen, het ge heet moge gedrukt zijn opkunst druk papier, dat alles doet niets af /aan de geestelijke armoede, dier net ten toon spreidt. De zoo genaamde Kerstmis-litteratuur, die er in voorkomt, is weinig verhef fend, terwijl het eenigst liedje, dat er in staat, zoo zwaar melancho lisch is, dat als de H. P.-lezers daarmede hun Kerstmorgen moe ten inzetten, de vreugde ei al voor goed af is. Ook de Groene Amsterdammer geeft een Kerstnummer, waar tus- schen de zoogenaamde Kerstmis- belletrie een geïllustreerd feuille ton staat van Louis Couperus, den boudoir-litterator, over het einde van Paus Alexander VI. Een stuk, niet alleen absoluut onhistorisch, maar tevens een artikel waarvan een katholiek dagblad schreef dat het alleen maar berekend schijnt op een opzettelijk kwetsen der katholieken, terwijl het dooi zijn zwoele atmosfeer niet ver blijft van pornografie. 't Is wel bedroevend. En wel een teeken van een diep jtreuri- ge malaise, wijl hier zoo duidelijk wordt bewezen, hoe de massa nog mist ieder hooger geestelijk en ze delijk ideaal. Toch al moeten wij zulke fei ten sigpaleeren, al te pessimistisch mogen wij niet zijn. Er komt, God dank, eenige kentering. Er valt een zoeken naar hooger leven waar te nemen, een terugkeer tot den Godsdienst Maar juist daarom, omdat er eenerzijds een gelukkige kente ring komt, maar anderzijds nog zooveel dwaallichten glimmen op het pad van hen, die zoeken, daar om willen wij in deze dagen op gaan naar het blijde Kerstfeest met bede: Rorate ooeliDauwt Hemelen den Rechtvaardige. Mo ge de Verwachte der volkeren spoedig komen. Mogen in deze wereld van geestelijke malaise de zoekenden verlicht worden door het ware Licht, dat opgaat in den Kerstnacht en dat straalt over de wereld van uit Bethlehems stal. H. I. GANZEBOOM. DE MOORD OP DEN PRESIDENT VAN POLEN. Omtrent den moord óp president Narufowicx laan nog liet volgende ge meld wordenOm half één besteeg de president de trap van het geboouw der tentoonstelling, waar lady Max Muller, de vrouw van den Britsoheu gezant, hem haar gelukwenschen aanbood m 1 de verkiezing. Narutowicx antwoordde in het Fransch: „Plutöt condolé" en nauwelijks had hij deze woorden uit gesproken, of de acihoten werden ge lost. Hij viel aan de voeten van sir William Max Muiier en lady Max Mul ler. Er Is geen bewijs omtrent eenig corn piot, dat door de partijen van rechts ou zijn eo ga is erd om dez n moord te bedrijven. Maar de propaganda dezer partijen en haar openlijke vijan digheid jegens den president hebben haar bloot gesteld aan zeer ernstige verdenking. Initussohen wordt bevestigd, dat Nie- wiadomski, de moordenaar van Naru towicx, wjens geestesgesteldheid in de wari s, uitsluitend op eigen gezag han delde. Geen enkele politieke partij is verantwoordelijk voor zijn daad. Sihorski heeft verschillende hooge ambtenaren der politie van hun ambt ontheven. Onder hen bevindt zich de chei' van de veiligheidspolitie te War schau. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Pcoische minster van oorlog eein leger order heeft uitgevaardigd, waarin den offic en wordt gelast zes weken rouw te dragen. "Behalve de directeur van het dept. voor veiügneid zijn ook de regeerings- commissaris van net dept, van bin- npnl. zaken van hun functie ontheven. Over hel gebied der stad Warschau is de uitzonderingstoestand afgekon digd. Bij het verhoor der dame, die reeds vóór den moord een aanslag op den president had trachten te doen, zou zijn gebleken, dat zij de do-chter van generaal Halier was. De rouwdienst voor den vermoor den president heeft vandaag plaate. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Uit Angora wordt gemeld, dat Moes- tafla Kemal den toestand nog niet vol doende opgehelderd acht om een oor deel te kunnen uitspreken over den afloop der conferentie van Lausanne. Hf] keurde goed, dat Ismet verklaard heeft, niet van capitulaties te kun nen spreken, omdat deze geannuleerd zifn. Ismet verklaarde nadrukkelijk, dat tajj tot geen enkele concessie onder welken naam of vorm ook bereid was ten aanzien der soevereiniteit van de gebieden met een Turksohe meerder heid. Hij zinspeelde op de absolute onmogelijkheid van een Arm;ensch te huis. Aangaande de capitulaties zei de hij, dat de Turksche natie vast besloten was om door verdragen de politieke, juridische en economische relaties te regelen overeenkomstig de algemeenc regelen van het internationaal recht en het beginsel van wederhoorigheid. Zondagmiddag hebben voor den eer sten keer Curzon en Tsjitsjerin in privé geconfereerd. De Turken deeien het „Hdbd." mede, dat de Turksohe en dé gealli eerde experts géén overeenstemming inzake de Etardanellen hebben bereikt. Het nieuwe ontwerp voor de regeling van de .kwestie der zeestraten, het welk gisteren door de Russische dele gatie bjj de betreffende commissie is ingediend, komt aan den Amerikaan- schen eisch, dat aan oorlogsschepen onder zekeer omstandigheden vrije doorvaart door de zeestraten dient te worden verleend ter bescherming van den handel of voor bescherming van bepaalde groepen der bevolking, in zooverre tegemoet, dat van een abso lute stuiting der zeestraten wordt af gezien en aan lichtere oorlogsbodems kan worden toegestaan, door de zee straten te varen. Overigens is het nieuwe Russische voorstel, in vergelijk met het vroe gere Russische ontwerp, weinig ver anderd. Hei eenige nieuwe is voorts alleen nog, dat de Russische delegatie zien accoord verklaart mei het instel len van een internationale commissie voor, de bevordering der handelsbe langen en de scheepvaart. Deze com missie dient, behalve uit vertegenwoor digers van de volken aan de Zwarte Zee, te beslaan uit vertegenwoordi- digers van Amerika, Engeland, Frank- lijk, Italië, Duitschiaud en Japan. Elk dier landen zal met één vertegenwoor diger in de commissie aanwezig zijn. Lord Curzon heeft een redevoe ring gehouden, waarin hij uiteen zette, waarom in het ontwerp van de ex perts nog eenige veranderingen zijn aangebracht. Ismet Pasja eischte eenige reserves ten opzichte van de absolute vrijheid van doorvaart voor oorlogsschepen door de zeestraten. Tsjitejerin betoogde, waarom de Rus siiscke delegatie de voorstellen der Ge allieerden, met de ondertusschen aan gebrachte wijzigingen, niet voldoende acht voor de bescherming van de Rus sische belangen. De eerste commissie zette gisteren haair beraadslagingen over het toekom stig beheer over de zeeëngtien voort. De Turken dienden twee nieuwe tegen voorstellen op de geallieerde voorstel len in, die zij als de basis eener dis cussie wenschen beschouwd te zien. Lord Curzon verzette zich hiertegen. Hij verklaarde, dat alleen amendemen ten op de geallieerde voorstellen kun nen worden behandeld^ Hij verklaarde zich bereid, vandaag te antwoorden op het Turksche verzoek om nadere wij zigingen der voorstellen nopens de ge demilitariseerde zones. en verdere bij zonderheden aangaand? de kwestie var, het toezicht» op de zeeëngten en den aard van de gewensc'hte waarborgen. Vervolgens zeide lord'Curzon bet te betreuren, dat Tsjitsjerin zich tegen dc geallieerde voorstellen verzet. De Turken hebben een tegenvoorstel betreffende het regime der minder heden in Turkije ingediend. Turkije zal bereid zijn, om aan deze minderheden precies dezelfde behandeling toe te slaan als aan Roemenië, Tsjecho-SIo- wakije, Hongarije en Oostenrijk is toe gekend, terwijl de desbetreffende bepa lingen, voor zoover zij internationale verplichtingen medebrengen, onder den waarborg van den Volkenbond zullen worden gesteld. In geval van verschil van meening tusschen Turkije en een mogendheid, lid van den Vol kenbond, zal er een beroep worden gedaan op bet Permanente Hof van In ternationale Justitie. Besloten is, dal de conferentie met Kerstmis niet uiteen zal gaan, doch haar werkzaamheden zal voortzetten tot zij zijn" voltooid. De conferentie zal slechts zeer kort onderbroken wor den^ DE IERSCHE KWESTIE,. I Ev hadden Zondag te Dublin weder om geestdriftige tooneelen plaats, toen de allerlaatste Brits che troepen vertrok ken, alle kazernes en militaire posten in. de hoede van de troepen van den Vrijstaat achterlatend, Een dichte jui chende menigte stond in de straten, waardoor de troepen naar de plaats van inscheping marcheerden. Er - heerschte een uiterst prettig» stemming. Muloalhy, de Iersche opperbevelhebber was tegenwoordig bij de overdracht van het militaire hcofdkwatier, toen hier na het vertrek van de Brjtsehe wacht de Iersche driekleur werd ge- hcschen. Gouvtr e r- en raai Heaiy hee t een Kerslmisbcodschap lot het Iersche voik gericht, waarin hij de hoop uitspreekt dato ranje en groen (Ulster en de rest van Ierland zullen samenwerken voor de welvaart van het Vereen iade Ier land). President Gosgrave verklaart in een zelfde óoodsehap, daar de eenheid van Ierland even zeker is ais hot opgaan van de zon op morgen. In de nabijheid van Naas (ten Z.W. van Dublin) werd Zaterdagnacht een officier der Vrijstatiens doodgeschoten, toen hij het dorp met zijn troepen verliet. Er werden s holen gelost, waar na de officier dood ter aarde stortte. Gewapende mannen deden Zaterdag nacht een aanval op leden van de bur gerwacht in een njeuw Iersch politie station bij Plessington, in het graaf schap Wicklow cn stalen hun unifor men. Het postkantoor te Dublin maakt be kend, dat het telegrafisch verkeer mot Cork, Limerick, Walerford en andere centra verbroken is, zoodat Zuid-Ier- land van de hoofdstad ia afgesneden. De Iersche Senate heeft gisteren het eersite wetsontwerp van het Iersche par lement aangenomen. Het lid, dat liet wetsontwerp indiende, was zeer aange daan. Spr. verklaarde, dat deze han deling een mijlpaal beteekende in de geschiedenis der natie. De Senaat had iets verricht, waarvoor vele genera ties van leren hun leven hadden ge geven, DE VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË. De uitslag dei- Australische verkie zingen toont aan, dat Hughes zijn meerderheid in het vroegere parle ment verloren heeft. EEN ONTWAPENINGSCONFE RENTIE. De democratische Amierikaansche senator Kind (Ulah) heeft voorgesteld een conferentie inzake ontwapening te land en ter zee bijeen te roepen van alle regeeringen, die diplomatieke be trekkingen met de V. S. onderhouden. De resolutie is naar de betrokken commissie verwezen. DE SCHADEVERGOEDINGS KWESTIE. Volgens een telegram uit Parijs, is informeel aan Poincaré medegedeeld, dat de Vereenigde Stalen bereid zijn, een plan voor de regeling van. hei vraagstuk der schadeloosstelling in overweging te nemen. Door het Bankiershuis Morgan is een verklaring gepubliceerd, waarin wordt te kennen gegeven, dat op de conferen tie, die Zaterdag heeft plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van hun heer Wiedfeldl, aan laatstgenoemde is medegedeeld, dat er aan Duitschiand geen leening zou kunnen worden ver strekt, alvorens het vraagstuk der scha deloosstelling is opgelost. PRINS NICOLAAS VAN GRIEKEN LAND BESCHLUDIGD. UAG Aan de te Belgrado verschijnen de „Politica", wordt uit Athene gemeld, dat tegen den tweeden broer van, ex- koning Konstantijn, prins Nikolaas, een instructie ia geopend. De prins wordt ervan beschuldigd, geheime organisa ties van militaire reservisten te heb ben gesticht om de zaak van Konstan. lijn te bevorderen. De organisaties zou den leven de VenizeUslen en tegen hét revolutionaire comité gericht zijn. KORTE BERICHTEN. Miss Katlierine Bourne, uit Tar- boro (Noord Carolina) is door een haai gedood, toon zij aan het strand bdj San Juan de Oorborico (Portarin) baadde. i In overeenstemming met liet besluit van het congres der Ver. St, zijn 1868 officieren uit het leger ontslagen. Een voorstel om de sterkte voor het Amerkaansehe marinepersoneel terug te brengen van 860D0 op 7500C man werd verworpen met 81 tegen 25 stemmen. Op den luohtspoorweg te New York heeft een ernstige botsing plaats gehad Een sneltrein is van achteren ingereden op een trein wel ke juist in Oostelijke richting was vertrokken. Vijf en. twintig personen werden gewond. De Duitsohe Rijksdag heeft het wetsontwerp inzak© de gedwongen, leening aangenomen. -- De leiders dar landbouwers organisatie in het Rijnland hebben besloten de levering van landbouw producten te staken, indien d? regeer ring haar dwangmaatregelen bej-ef- fende de levering van granen hand haaft. Zaterdagavond laat werd in besprekingen tussciham de directie der .Badisehe Anilinfabrik" en de vak verenigingen overeenstemming be reikt omtrent de hervatting van het; werk. De aanstichters toi, de wild® staking worden niet meer in dienst genomen. De „Messagero" meldt, dat er een fusie heeft plaats gehad tus schen den Itaiiaansohen bond van fascistische zeelieden en zeelieden- federatie. Een overeenkomst in dien zin, door Mussolini goedgekeurd, is onderteekend. De „Messagero'verneemt uit Milaan, dat de politie een huiszoe king heeft gedaan in den ashet van de associatie van Fiuimeesohe 'e- ghenairen, welker sluiting verordend werd. Een zestigtal personen wer den gearresteerd. Aan het station Viehy heeft men in een wagon steenkool, be stamd voor een waschinr.chtng te Bellerivesur-Allier, een aantal patro nen gevonden. De patronen zijn in beslag genomen en aan het parket van Ousset overhandigd. Zondag heeft zich een Homr gaarsohe fascistische partij gecon stitueerd. Prins .George de jongste zoon van den Engelsohen Koning is gis terenavond opgenomen in het King Edward-hospdtaal, waar hii vermoede lijk een operatie zal hebben te on dergaan, daar bij lijdend is aan appen dicitis. Poincaré heeft aan de ,vijf laatste Dtudtsche krijgsgevangenen te Avig non, van wie enkelen zich aan ern stige misdrijven hebben scbu.dig ge maakt, gratie verleend, zoadat zij spoedig naar hun land zullen kunnen terugkeeren. Het Grieksche schip „Anadeka tïs" staat te Marseille in brand. Reoef Bey heeft vergaard, dat de regeer ug van Angora b r id was het standpunt der mogendheden in zake dc zeeëngten te aanvaarden mits de veiligheid van Kous .an ino.pel en de Zee van Marmiora werden ge waarborgd. U(^aai PJ37t Ed(,elachB vertelling j. Gij gaat dus naar Londen? Jaonmiddellijk. Dan vergezel ik uom op u te passen, voegde zij er met een Hau wen glimlach bijik zou het hier Donder u niet kunnen uithouden. Ik geloof stellig, dat de ontknooping na- lert, Canut. i Kom dan mede als de ont- rnoopig nadert en ik misschien teleur gesteld word, zal uwe tegenwoordig heid mij troosten.j Houd moed, beste Canut, gij zijt de man niet om onder uw leed te be zwijken. Neen, neenik gevoel mij' nog Jtracblig. Ik zal goeden moed houden! Wij maakten nog dienzelfden avond de noodige toebereidselen voor de reis; moeder besloot ons te vergezellen. Zij wenschte ook alles te hooren wat er in het verhoor over Ellen gezegd zou worden, al den laster die beëedigd zou Wonen cn waaraan zij' nooit geloof Wm kunnen slaan. Ik zal ook nuttig kunnen zijn en op het kindje passen, smeekte zij. O, Canut, zeg niet dat ik hier moet blijven. Ik neem zoo innig deel aan uw leed, mijn goede zoon. Welnu, ga dan mede. Mijn bloed stroomde sneller bij de gedachte, iels voor Ellen te kunnen doen; een koortsgloed van verlangen verteerde mij, om in haar belang op de éene of andere wijze werkzaam te mogen zijn en ik snakte er naar, oxn mij daartoe in beweging te stellen. Ik besloot broeder Jozef aan te zet ten een laatste poging te doen om dit proces te beletten ol te vertragen; ik hoopte nog heen te breken door het net van leugens, dat de waarheid ver borg! Ik geloof, dat zoowel mijne vrouw ais mijne moeder zich destijds over mij. ver on usttcnik was als het ware door razernij aangetast. Ik verweet mij, dal ik zoolang wer keloos was gebleven, terwijl er zoo ontzaggelijk veel (e doen was en ik vergat daarbij al dc vergeefsehe po gingen dje ik had aangewend en alle vruchteloos onderzoek. ,lk had geen oogenblik rust meer, sedért die welbekende namen mai ril de Times tegenblonken en mij waar schuwden, dal er geen tijd te verliezen was; ik werd prikkelbaar en ongedul dig; ik morde inwendig over bet tijd. verlies, waardoor mij zoo weinig ge legenheid tot handelen overbleef. Ik kon over niets anders denken en spreken dan over Ellen en haren echt genoot; ik vergat mijne vroegere be- zorgdheid over mijne vrouw, de zus ter van dién echtgenoot, en sprak over den dag van vergelding, over den dag wanneer ik de vieeselijke waarheid onder de oogen zou zien, wanneer hij ontmaskerd voor mij zou staan en ik hem in zijne diepe vernedering -dep voet op den nek zou kunnen zetten; wanneer het uur der wrake, van God en de mensehen, over de afschuwe lijke misdaad geslagen zou zijn. Mijne vrouw verliet mij niet in die vreeselijke uren, integendeel zij hecht te zich te inniger aan mij en volgde mij overal. Z|ij morht haren broeder niet ver dedigen zij kon geen woord ten, zijnen voordeelt^inbrengen; ik hoorde haar slechts cehmaaj_ in haren slaap pre vellen: Dit alles is mjjn werk ,v mijne schuld Ik was zoo opgewonden en gejaagd dat zij mij voor moeder waarschuwde en mij verzekerde, dat mijn gedrag haar de oogen zou openen over alles wat wij voor haar verborgen hadden gehouden. Dit gaf mij schijnbaar mijn ze,f- beheersching terug; ik had haast ver geten, dat wij moeder in het gemot hadden gelaten, dat Ellen nog leefde, en haar liever in die leugen, die Vaug- han bedacht had, versterkt hadden, dan haai- de waarheid te openbaren, die haai- hart geheel breken zou. Zooura wij te Londen waren aange komen en eëne woning hadden gevon den, ging mijn zorgzame vrouw uit om een dokter te halen. Ik kon niet rusten, {luisterde zij, toen zij hem in de kamer liet, waar ik als een razende heen en weer liep, lk maak mij ongerust over u. Ik bid u, wees er niet boos om. Ik moest mij in die dagen wel zoo zonderling hebben aangesteld, dat men vreesde dat ik mijn verstand zou ver liezen. Ik 'lachte den dokter hartelijk uil, toen hij mij verroapnde oitn ijnij be daard te houden en mij Diet op te winden. lk beschouwde dien raad als spot ternij; ik lachte nog harder, toen hij mij verklaarde, dat ik iets op het hart had, dat mij kwelde, en dat ik mijn best moest doen het van mij af te zetten en afleiding te zoeken, betzij in bézigheden of door mij te ver plaatsen Toen mijne, geneesmiddelen gebracht werden, was ik bijna geneigd de Hesch tegen de ijzeren staven van den haard te verbrijzelen, maai- Mary hield mijne hand plotseling vast Canut, smeekte zij, wees toch be daarder, ik verzeker u, dat gij alles zult bederven als gij zoo opgewonden blijft. Gij hebt gelijk. lk nam de geneesmiddelen in, zoo als mij was voorgeschreven en ik viel weldra in slaap, onder het waakzaam oog mijner vrouw. Ik was bedaarder toen lk ontwaakte) alhoewel nog steeds gejaagd en zenuw achtig was mijn hoofd toch kalmer en ik was beter in staat beredeneerd te handelen. Maar hoe cn wat moest ik doen? Dat was nu de groote vraag. Ik ontbeet vroeg en maakte mij ge reed om mijn broeder op te graan zoe ken- toen deze iuist werd aangemeld, lk heb hem laten roepen, zeide mijne vrouw; ik wist dal gij verlegde! hem te spreken en dat gij door zijne komst eenige uren rust zoudl hebben, -- Gij denkt aan alles, fluisterde ik, maai- ik heb geen tijd om Le rusten. Toen mijn broeder binnenkwam en de gebruikelijke groeten gewisseld wa ren, lieten mijne vrouw en nueder ons alleen. Nauwelijks was de deur achter tiaar toe, toen ik hem aldus aansprak: Gij hebt mij niet goed behandeld^ Jozef; gij hebt uw woord niei gehou den en mij niets van dit proces gemald, het zou opgeroepen hebben kiunuen zijn en de echtscheiding ware uitge sproken, zonder dat ik er iets van geweten had. Ik verzeker u, dat ik vandaag aan u wilde schrijven. Hoe kunnen wij dit geding voor komen en bet uitspreken beleuen van al den laster dien die man en zijne medeplichtigen hebben bedacht? Het is zeer moeilijk daarin goe den raad le .geven, zeide mijn broeder, Gij schijnt te willen beletten dat do' zaak voor komt? Welzeker, waaarom zou ik dat niet wenschen? fWordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1