f-- Tweede Blad Provinciaal Muur. JloordJMaidsch Dagblad Dinsdag 19 December 1922. Provincie en RECHTSZAKEN. KERK IN SCHOOL 100» PROVINGIHHL HliUWS. IV. 'f Is ons niet mogelijk hier alles weer te geven, wat tot de bevoegdheid der Staten behoort, want tot de Staten be hoort ALLE bevoegdheid die niet bij de provinciale wet of andere wetten aan de gedeputeerde Staten is opge dragen. „Aan dc Staten wordt de regeling en 't bestuur der provincie overgelaten" zegt artikel 184 der grondwet, m.a.w. hare bevoegdheid is oorspronkelijk, is eene algemeene. De Staten kunnen dus alles wat de regeling en hot bestuur der provin cie betreft tenzij door eene uitdruk kelijke wetsbepaling is uitgemaakt, dat een en ander ter behartiging is opge dragen aan de gedeputeerde Staten, die uit de provinciale Staten zijn voort gekomen. Wel noemt de provinciale wet achter elkander eenige bevoegdheden van de Staten op, doch deze worden bij wijze van voorbeeld daar aangehaald, de strekking daarvan is dus enuntiatief, d.w.z. ter opheldering. Trachten we echter onkele tegen woordig meest vooraanstaande bezig heden van de Staten in nadere be schouwing te nemen. Allereerst behoort den Staten de pro vinciale wetgeving, n.I. het vaststellen van verordeningen voor de provincie. Let wel, verordeningen op provin ciale wetten zijn heel iets anders dan hesluiten, die wel veel op elkander ge lijken, doch in zich zeer verschillend zijn. Verordeningen zijn meer bestemd om algemeen te werken, terwijl beslui ten meer in engeren zin gelden, meer worden genomen voor een bepaald ge val. De Staten regelen bij verordening b.v. het beheer en onderhoud van open hare wegen, maar besluiten tot het ver leenen van een subsidie voor een be paald doel of instelling. Vele provinciale verordeningen, zijn er niet, het meest echter op wegen en waterstaatsgebied. Dit is gemakkelijk te verklaren, omdat, wanneer in de pro vincie iets te regelen, te verordenen valt, dus wat voor het algemeen be lang moet gelden, de Staten al heel gauw komen op het terrein van den wetgever, n.I. in de rechtsfeer van het Rijk en zegt artikel 141 der provin ciale wet „hunne reglementen en ver ordeningen kunnen geene bepalingen omtrent onderwerpen van algemeen rijksbelang inhouden." Zeer groot is de autonomie der pro vincie inderdaad ook niet, maar meer beteekent zij op het gebied van zelfbe stuur, d.i. het medewerken aan maat regelen van hooger gezag b.v. het hel pen uitvoeren van waterstaatswetten enz., hoewel voor een groot deel dit meer aan de gedeputeerde Staten is opgedragen. Tot de zorg van de Staten voor het provinciaal huishouden behooren in weinig woorden gezegd, de o.a. de re geling der provinciale geldmiddelen, het beschikken over de eigendommen der provincie, het aanleggen van we gen en het stichtten en beheeren van gebouwen en inrichtingen. Naturlijk hebben de Staten geld noo dig en zijn de voornaamste bronnen aan inkomsten: de opbrengst der pro vinciale eigendommen, eene uitkeering welke de provincie jaarlijks van het Rijk ontvangt en de opbrengst van be lastingen. Daar de gedeputeerde Sta ten belast zijn met de uitvoering van zeer vele wetten en andere zaken, en hiervan het Rijk dus ontlast wordt is het ook billijk, dat voor de diensten, wel lie de provincie aan het Rijk ver leent, deze laatste aan de provincie daarvoor eene vergoed: g in den vorm van eene Rijksuitkeering toekent. Wat de opbrengst van belastingen betreft, wij allen kennen wel het getal opcenten, hetwelk voor de provincie op onze belastingbiljetten wordt ver meld. Zoo kunnen de Staten tot dek king der provinciale uitgaven heffen: opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting, personeele belasting, vermo gensbelasting en inkomstenbelasting. Die opcenten mogen in geen geval meer dan vijftig bedragen. Vervolgens heffen de Staten leges ter provinciale griffie en weg-, brug-, dijk-, sluisgelden enz. voor het gebruik of genot van provinciale werken, in richtingen of eigendommen, de z.g. re- tributiën, of vergoedingen voor dien sten door of van wege de provincie verstrekt. Andere belastingen het boven staande is al mooi genoeg kunnen de Staten niet heffen dan alleen in bij zondere omstandigheden en moet dan vooral het te heffen bedrag door eene wet worden vastgesteld. Bijzonder veel hebben de Staten te verrichten op het gebied van Waterstaat. Onder Water staat versta men hier niet alleen al datgene, wat in verband staat met bui ten en binnenwater, duinen, dijken en rivieren, havens en sluizen, maar ook het beheer over bruggen, wegen, mijn werken, steengroeven, enz. Vanaf de oudste tijden is het water een groote vijand van ons land. Van daal' dat velen zich vereenigden om dien algemeenen landsvijand te be strijden en ontstonden alzoo onze wa terschappen. Dat de waterschappen E&fi x£sl belang blijkt wel door dat -zij publiekrechtelijke bevoegdheid bezitten, n.I. zelfstandigheid in eigen rechtsfeer, zooals gemeente en pro vincie. Doordat echter anderzijds het water zooveel bijdraagt en bijgedragen heeft voor de welvaart van ons land, is dus op tweeëerlei gebied de waterstaats dienst 'n belangrijke tak van Staats zorg en in die zorg hebben de provin ciale Staten zeer groot aandeel. Aan het Rijk is het oppertoezicht op i gedragen, wat wil zeggen: het toezien op hen, die met de uitoefening en het toezicht belast zijn en dat zijn de pro vinciale Staten. Immers de provinciale Waterstaat omvat het beheer van alle waterstaatswerken, waterschappen, veenschappen enz., die zich in de pro vincie bevinden, onverschillig of de kosten daarvan door het Rijk of water schappen worden gedragen. Tot goed begrip van het woord wa terschap diene, dat dit eene algemeene benaming is van eene instelling welke de behartiging van een waterschapsbe- lang ten doel heeft. Onder andere instellingen kent men ook hoogheemraadschappen, instellin gen, welke verschillende waterschap pen en polders omvatten, zooals Rijn land en ons welbekende Hoogheem raadschap Noorderkwartier onlangs op gericht en welke tot doel hebben kee ring van zee- en rivierwater. Wat vroe ger verschillende waterschappen elk op zich hadden te doen, dat doet thans een hoogheemraadschap als één. Voor de Staten is hier dus ernstig werk te verrichten. Waar groote fouten hier groote rampen kunnen veroorzaken wordt zooveel mogelijk naar algemee ne beginselen te werk gegaan. Voor de inrichting der waterschappen heb ben de Staten van elke provincie een „algemeen Waterschapsreglement" vastgesteld, waarnaar de waterschap pen hunne bijzondere reglementen heb ben in te richten. Het bestuur van groote waterschap pen is door de Staten geregeld gelijk dat der gemeente in de gemeentewet. De ingelanden kiezers kiezen de hoofdingelanden raad en deze kiezen uit hun midden de hoogheem- of heemraden wethouders, die met den dijkgraaf burgemeester het dagelijksch bestuur vormen. Waterstaat en finantiëele zaken zul len wel altijd blijvende zorg uitmaken voor de staten en daarom zijn wij hier wat uitvoerig geweest. Niet minder zijn echter de bemoeiin gen der Staten op ander terrein, voor al in sociaal en hygiënisch opzicht. Hierover een volgende maal. Heemskerk, Wordt vervolgd. VAN BENTHEM. KANTONGERECHT TE ALKMAAR Mondelinge uitspraak 15 Dec. 1922. W, H. M. C., a J. C. te (Uit geest, strooperij, de le vrijgespro ken, de 2e teruggave aan ae ouders zonder toepassing van eenige straf. Th. A. IC te Alkmaar, overtreding arbeidswet, t 4 boete subs. 2 da gen hechtenis. D. P. te Oudestuis, overtreding mptorwet, i4 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. B. te Zuid-Süharwoude, C. T. te Deemster, nachtrust verstoring, de le f5 boete subs. 3 dagen hechte nis, de 2e f8 boete subs. 4 dagen hechtenis. A. H. J. M, R.( F. P. M., D| G te Zuid-Scharwoude, overtreding kies wet, ieder f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. J. K., J. W. te Egmond aan Zee, in staat van dronkenschap' de orde verstoren, ieder f 7 boete subs. 4 dagen hechtenis. N. B. te OudO'fp, J. M., E. B te Alkmaar, overtreding politiever ordening, de le L3 boete subs. 1 week tuchtschool, de 2e f' 1.50 boete subs. 1 dag hechtenis, de 3e f3 boete subs. 3 dagen hechtenis, overtreding leerplichtwet, 4 boete H. H. v. D. te Egmond aan Zee, subs. 4 dagen hechtenis. P. G. te Zuid-Scharwoude, G. J. P. te Heiloo, overtreding vleeschkeu- ringswet, de le f5 boete subs, 2 dagen hechtenis, de 2e f15 boete subs. 7 dagen hechtenis. P. W. N. te Alkmaar, C. G. te Oudioiip, P. B. te Zuid-Scharwoude, A. C., M. te Uitgeest, C. F. 'te Deemster, dronkenschap', de le, 3e, 4e en 5e iedier f 2 boete subs. ,1 idag hechtenis, de 2e f 8 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 6e f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. W. G.,'J. P. te Heer-Hugowaard, VY. Z. te Uitgeest, IJ. B. te Ursem, J. v. d. W., C. B., A. H. te Bergen, overtreding rijwielreglemeiu, de le, 2e en 6e ieder f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis, de 3e f3 boete subs. 1 week tuchtschool, de 4ef6 boete subs. 3 dagen hechtenis, de 5e f 2 boete subs. 2 dagen hechte nis, de 7e teruggave aan zijn ouders zonder toepassing van eenige strab ROOSTER DER RETRAITEN voor Mannen in het Sint Clemens» huis te Noord wij kei-hout. 4—7 Jan., Parochie Volendam, f6.50, P. Capucijn, 9—12 Jan., Mannen en Jongelingen, f6 50, P, Dominicaan. 15—18 Jan., Heeren Leden van den L, T,. B., f 10.P. Carmeliet. 20—23 Jan., óehuwden uit Hiilegom, f 6.50, P. v. d. H.H. Harten. 27—30 Jan., Gehuwden uit Lisse, f6.50, P. Franciscaan. 3—6 Febr., Mannen en Jongelingen uit Wateringen, f6.50, P. Augustijn. 8—11 Febr., Ongehuwden uit Hil-' legem en De 2ilk, f650, P. Domi-' nicaaa. 13—16 Febr., R. K. Volksbond uit Noordwijkerhouf, f6 50. P„ Redempto rist. 19-22 Febr., Mannen en Jongelin gen, f6 50, P. Franciscaan. 24—27 Febr., Ongehuwden, f6,50. I'. Capucijn. 3 —6 Maart, R. K. Volksbond uil Leiden, f 6 50, P. v. d H H. Harten 811 Maart, Patronaat uit Lisse, f 6 50, P. Carmeliet 13—16 Maart, Marine-Personeel, f 6 50 P. Redemptorist,, 19—22 Maart Heeren Leden van den Haarlemschen Hanze, f10—P. Au gustijn. 26—29 Maart, Heeren uit den derti gen. stand, 115.P, 31 Maart—3 April, Ongehuwde St Joseph-Gczellen uit Amsterdam, f6.50. P. Dominicaan. 7—10 April, Heeren Leden van de AR.K.A., f 10—P. Capucijn. 14—17 April, Ongehuwde St. Joseph- Gezellen uit Haarlem, f6 50, P. v. d. II H. Harten. 2i—24 April. R. K. Vcreeniging van Post-, Telegraaf en Telefoonpersoneel „St. Jan", f6.50, P. Redemptorist. 28—11 Mei, Gehuwden uit Schiedam, f 6 50, P, Carmeliet. ROOSTER DER RETRAITEN voor Vrouwen in „De Thabor" te Rotterdam. 18—21 Dec, Gehuwde Dames mid denstand, f ltó—P. v. h Gez. v. Maria. 27—30 Dec., Jonge Dames midden stand (volta,Hing), flO.—P. Domini caan. 2—5 Jan, Meisjes gewonen stand (oltallig), f650, P. Capucijn. 8—11 Jan., Patrouaatsmeisjes en Jonge Vrouwenbond uit Delft en Schie dam, f6.50, P. Augustijn. 15—18 Jan., Huismoeders uit Schie dam, f6.50, P. Dominicaan. 21—24 Jan., Maria-Vereeniging te Hoek van Holland en meisjes gewonen stand (voltallig)), f6 50, P. Carmeliet. 24—27 Jan., Meisjes uit Berkel en andere deelneemsters, f 6.50, P. Au gustijn. 29 Jan.—1 Febr., Gehuwde Leden v d. R. K. Vrouwenbond en andere Gehuwden, f650, P. v. d„ H.H Harten. 12—15 Febr, Ongehuwde Leden v. d. R, Ié. Vrouwenbond en andere On gehuwden, f650, P. Capucijn. 18—21 Febr., Patronaatsmeisjes van af 15 jaar uit Rotterdam, f650, P. v. d. H.H. H,arten. 21—24 Febr., Jonge Dames midden stand, flO—-P. Dominicaan. 26 Febr—11 Maart, Huismoeders, f (,50, P, Franciscaan. 5—8 Maart, Dames defiigen stand, f15.P„ Jezuiet. 11—14 Maart, Dames Ziekenverpleeg sters, f 10 P, Redemptorist. 14—17 Maart, Jonge Dames midden stand. f 10 P. Carmeliet. 19—22 Maart, Gehuwde Dames mid denstand, f 10 P. v. h Allerii Saor. 25—28 Maart, Meisjes gewonen stand, 16.50, P. Franciscaan. 4—7 April, Meisjes gewonen stand, l'6.50, P. v. h. Gez. v, Maria. 9—12 April, Jonge Dames middenst., f 10.P. Jezuiet. 16—10 April, Ongehuwde Leden v. d. H. Familie en andere deelneemsters, f650, P. Redemptorist 22—25 April, Open voor eventueel aan te vragen retraite. KAASCONTROLE STATION NOORD HOLLAND. In het Parkhotel alhier vergaderde gister het Kaascontrolestation Noord- Holland. Na lezing der notulen vraagt de heer Kaay of deze in de toekomst niet ge drukt aan de leden kunnen worden toe gezonden. Het bestuur zal dit overwegen. Ingekomen is een brief van verschil lende zuivelfabrieken welke zal behan deld worden bü de mededeelingen, wel ke thans volgen. Mededeelingen: a. Op 1 Januari bedroeg het ledental 486 nl. 49 kaas- en boterfabrieken, 52 kaasfabrieken en 385 zelfkazende boe ren. Sindsdien zijn uitgetreden 26 le den, nl. 3 kaas- en boterfabrieken en 3 kaasfabrieken en 20 zelfkazers terwijl zijn toegetreden 88 nieuwe leden, nl. 1 kaasfabriek, en 87 zelfkazers. Het ledenaantal bedraagt dus thans 548, nl. 46 kaas- en boterfabrieken, 50 kaasfabrieken en 452 zelfkazers, b. Ver. Het Kaasmerk. Op 31 Dec. a.s. treedt als bestuurs lid der Vereen, het Kaasmerk af de heer D. C. de Waal, die terstond her kiesbaar is. Het bestuur stelt hierbij voor hem weer als bestuurslid af te vaardigen. Hiertoe wordt besloten. Over de kwaliteit der kaasmerken kwamen dit jaar zoo goed als geen klachten meer binnen. Wat de bewa ring der kaasmerken betreft heeft het Bestuur gemeend naar aanleiding van 2 gevallen van vermissing van de kaas merken, te moeten overgaan tot het aanschaffen op kosten van het station van blikken trommels en bussen, voor de fabr. en de zelfkazende boereu. De trommels zijn voorzien van 'n dub belen bodem, zóodat de merken dan boven ongeblu6chte kalk goed droog kunnen worden bewaard, terwijl zij te vens zijn voorzien van een hangslot. De controleurs hebben sleutels bij zich, waarmede alle sloten kunnen ge opend worden. 'Betreffende de obligatieleening kan worden meegedeeld dat in den loop v. dit jaar de 16 obligaties in portefeuille zijn geplaatst. Verder zijn in Juni weer voor 10,000 gulden obligaties uitgeloot en is het (bestuur van het kaasmerk in Novem- ber overgegaan tot een extra uitloting 'van obligaties, hetgeen mogelijk was door den guiistigen financieëlen toe stand tengevolge Economisch Beheer. Een ander nog belangrij gevolg is dat „Het Kaasmerk" aan den Minister heeft kunnen adviseeren tot prijsverla ging der merken, waartoe deze dan ook is overgegaan Met ingang van 1 Juli a.s. is de prijs woef verlaagd van 1K op 1 ets. en met 1 Jan. van 1 op K ets. Deze maatregel heeft voor het sta tion een besparing van ongeveer 32500 gulden per jaar ten gevolge, aangezien per jaar ongeveer 6 34 millioen kaas merken worden afgeleverd. Omtrent den financieelen opzet 1923 wordt meegedeeld dat het batig saldo zoo aanzienlijk zal zijn, dat de stich- tingskosten zoo goed als volledig kun nen worden afgeschreven. Betreffende de contributiëregeling wordt meegedeeld op een eerstvol gende vergadering aan de hand van productiecijfers en begrooting met een regeling te komen de contributie voor zelfkazers te verzwaren. Het aantal boete is dit jaar hoog ge weest. Toch meent het bestuur niet tot verlaging te moeten overgaan daar het boetestelsel zeer mild is tegenover an dere stations. Tot zijn genoegen kan het bestuur ineedeelen dat sinds de vorige vergade ring de beschikking is verschenen waardoor het mogelijk is geworden om volvette merken te verstrekken aan leden-zelfkazers. Dientengevolge bezit het station op 't oogenblik 9 leden-zelf kazers die volvette kaas bereiden. Een andere ministerieele beschikking is door het Bestuur niet met hetzelfde genoegen ontvangen en wel die betref fende de magere kaas in broodvorm. Niettegenstaande onze tegenstand is deze beschikikng toch uitgevaardigd. Het laat zieh echter reeds aanzien dat deze magere kaas in broodvorm een mislukking zal zijn en het bestuur ver wacht dan ook dat deze beschikking wel weer zal worden ingetrokken. In Noord-Holl. wordt de magere kaas alleen gemaakt aan de Proef zuivel boerderij to Hoorn in verband met we tenschappelijke proefnemingen en is verder nog een fabriek van plan ze ook te gaan bereiden. Het bestuur deelt omtrent de volvet te kaas mede, dat hetzelfde minimum vetgehalte is bepaald. Het gemiddelde vetgehalte in de dro ge stof van volvette kaas bedraagt on geveer 50 pCt. Indertijd mochten alleen volvette merken worden verstrekt aan de con trolestations voor volvette kaas in Zd. Holland en Utrecht. Het kaascontrolestation „Friesland" heeft toen weten te bewerken dat ook de niet-volvette stations volvette mer ken aan hunne leden-fabrieken moch ten verstrekken en heeft toen zelf daar bij gegarandeerd dat het vetgehalte in de droge stof minstens 48 pCt. zou zijn Alleen op nadrukkelijke voorwaarde is toen door don minister de toestemming verleend, omdat men bjj een fabriek die naast volvette kaas ook kaas uit afgeroomde melk bereidt, geen bedrijfs controle op de volvette kaas kan uit oefenen. In dit licht moet men dan ook de grens van 48 pOt. bezien en waar deze grens ook in de statuten is vast gelegd, moet het bestuur zich daar aan houden. Tijdens de mededeelingen over de kwaliteit der kaasmerken wordt door den heer Slachter gevraagd of in 't vervolg onder in de trommels door het „Station" kalk kan worden gedaan. Dit zou een kleinigheid zijn voor de vereeniging en een groot gemak voor de ontvangende boeren. Over de salariskwestie wordt uit voerig gediscussieerd. Men wijst op den tegenwoordigen toe stand, die overal salarisverlaging ten gevolge heeft Zij willen beginnen met dat van den directeur te verlagen en speciaal den kindertoeslag afschaffen met 2 jaren terugwerkende kracht Door anderen wordt gewezen op de zeer voordeelige exploitatie die na een jaar het zelfs mogelijk maakt de stich- lingskosten in z'n geheel af te schrij ven en de contributie te verlagen en op de groote werkkracht van den di recteur die een correct en zuinig be heer voert. Tenslotte wordt besloten een voor stel van den heer Ham, dat herziening salaris en afschaffing kindertoeslag in houdt op de agenda voor de volgende vergadering te plaatsen. De brief der kaasfabrieken te St Maartensbrug, Lutjewinkel, Uitgeest Opmeer, Heerhugowaard, Stompetoren Assendelft en Oudendijk. Deze brief houdt een motie in be treffende contributieherziening. De vertegenwoordigers der fabrie ken lichten hun motie verder toe. Het verhoudingscijfer is niet billijk. De zelf kazende boer betaalt veel te kort in verhouding der kleine fabrieken en nog meer in verhouding der groote fa brieken. De heer Jeniina wijst op de organisa tie in Zuid-Holland en gelooft dat hier van veel te leeren valt. Uitgebreid wordt hierover gediscussi eerd. De zelfkazende boer, die aanvoert wat in den winter a. d. groote fabrie ken wordt geleverd, bewijst dat de op zet niet geheel juist is gemaakt door de betreffende fabrieken. Hiertegenover wordt gezegd, dat ge durende den tijd dat bij den zelfkazen- den boer niet gecontroleerd behoeft te worden, het personeel desniettemin be taald moet worden. Het bestuur houdt zich aanbevolen voor alle noodige berekeningen en in lichtingen. Deze zal zij toetsen aan haar eigen inzichten en op de volgende vergadering zal de nu ingediende mo tie als voorstel op de agenda komen. De heer Felrlstra bepleit een boete^ stelsel, waarbij de grens boven het vet gehaltecijfer niet 2 pOt., doch op zoo danig percentage gesteld wordt, dat kaas met een gehalte van 41 pCt., als bewezen kan worden dat r geen op zet in 't spel is, van boete wordt vrij gesteld. De Voorzitter zegt, dat voor de goe de orde de grens van 2 pGi. gehand haafd blijft. Bij de rondvraag over de volvette kaas wijst de heer Jenstra op het zoo veel lagere percentage waarop het Zuid-Holl. controlestation de grens ge steld heeft, nl. 45 pCt., terwijl in Nrd. Holl. de merken van de kaas worden gehaald als het percentage beneden de 48 pCt. is. Dr. Schey deelt naar aanleiding hier van mede dat in Utrecht de grens 47 pOt. is en ook andere Provincies de grens trachten te verhoogen. De voorzitter zegt toe, dat de bestu ren der verschillende controlestations reeds overwegen in de percentages meer gelijkheid te krijgen. De leden „Eureka" te Binnenwij- zend, „de Verwachting" te Wognum en „Midwoud" te Midwoud worden aan gewezen tot hot nazien der rekening over 1922 en over de begrooting 1923 Tot lid en plaatsvervangend lid van den Raad van Beroep worden herbe noemd de heeren D. Brander te Hoog- carspel en Dr. H. van Gulik te 's-Gra- venhage. Aangenomen wordt een bestuurs voorstel om voor het jaar 1923 het en treegeld voor nieuwe leden te bepalen op 2 per koe of per 200 K.G. in het afgeloopen boekjaar bereide kaas, in dien het aantal koeien geen juister maatstof voor de Kaasproductie vormt Voor hen, die zich in 1923 eerst in eigen bedrijf vestigen, stelt het bestuur voor het entreegeld te bepalen op 1 per koe. Hiertoe wordt besloten. De heer Kaay vraagt bij de rond vraag of op de eerstvolgende vergade ring een voorstel op de agenda kan worden geplaatst tot wijziging van art. 7, nl. een bestuureuitbreiding van 2 leden, gekozen door de alg. verg. Hij licht dit voorstel toe, hetwelk echter schriftelijk volgens de statuten onder teekend door minstens 3 leden, min stens 1 maand voor de alg. vergade ring moet worden ingediend. De heer Harm vraagt in 't vervolg een voorbereidende bespreking alvo rens de begroeting zal worden behan deld. Dit is ook de bedoeling van het bestuur. De heer Slachter dringt nog eera op gedrukte notulen aan, hetwelk, het be stuur ter overweging neemt. De heer Ham is er, uit zuinigheids- overwegingen, tegen. De heer Spaander acht het in het be lang dat in het vervolg de belangrijke mededeelingen vooraf worden verstrekt Het bestuur doet toezegging. Hierna sluiting. ST. PANCRAS. Sf. PANCRAS. - Raadisver g: a d e r 1 n g. De Raad dezer ge meente vergaderde Vrijdagmiddag voltallige Bij de laatste kasopna me op 18 December was bij den gemeente-Ontvanger overeenkom stig de boeken in kas f 7590.33^. Cioedgpkeurd was teruggeko men de schoolregeling met Koe dijk en de gemeentebegrooting. Uit de begrooting voor de wa renwet bleek, dat dé kosten voor deze gemeente geraamd zijn op f260.05. De druk van het gas, zoo deelde de voorzitter mede. is den laatsten tiid uitstekend te noemen, het is steeds op de critiëkste momefiten 50 en 60 streep. Voor de Veenderif „zal een kasstefclTeenuig worden aan g, gaan van 110000. Ge rekening' van de Veenderij zal worden nagezien door de hee ren Slijker en Muurlingi en de bei de wethouders. Van di tumbouwver. was hei verzoek ingekomen le. om de ma xunum sneiheid voor motorvaartui gen te bepalen qo 2 K.M. omdat steeds tot groot nadeel der bpu- wers te snei gevaren wordt, terwjjn het tevens gewenscht oordeeld wordt de verordeningn... al/» mo gelijke middelen te handhaven en "2e. geen toestemming meer te ,g£- ven voor het loslaten van ue eenden, omdat deze aan de tuin- houwgewassen veel schade aan richten. Van de vereeniging, „Schutte- vaer" en van „Btar.oevrachtir^" waren adressen ingekomen waa..n er OD jiewezen wordt, dat het on- moseliik is met een snelheid van 2 K.M. de motor te besturen en dat het wenschelijk is dit op 5 K.M. te bepalen. In het adres van „Beurtbevrachtfing" werd er op fewezen, dat een wandelaar ze.fs K.M. loopt en de zuiging uitslui tend veroorzaakt wordt door het ondiepe vaarwater, terwijl 'het zelfs meerma.en voorkomt, dat een schuitje reeds losdrijft tóe o r er 'n motor te bekennen is. In net adres van Schuttevaer werd gezegü, dat de schubjes evengoed Los uunnen raken met 2 K.M. als met 5 K.M. Wat de eenden betreft, deelde de voorzitter mede, dat de veror dening zegi, dat ze niet los mogen, tenzij 'B. en W. anders toestaan. B. en Wl geven nooit toestemming alvorens den Raad er in gehoord te hebben, waarom voorgesteld werd 't te laten zooals het is. Na eenige bespreking, werd be sloten de verordening, te hand haven. Wat de motoren betreft wordt in ide verordening gesproken van 3. K.M. en achten Bj. en WL het niet gewenscht daarin verandering te brengen. Het traject van J. Bruin toi Timmerman is opgemeten en is net 'een kilometer zoodat overtre dingen best té consfa'teeren zijn. De voorzitter richt een ernstig protest tot de schippers vereeni ging, daar de ruwste leden oof zaak van de klachten zijn. Ze hebben allen een verordening thuis gekregen, zoodat ze er vol doende mee bekend konden zijn, Gevraagd werd dringend om medé werking tot handhaving der vef ordening, welke ongewijzigd ge handhaafd blijft Van de vereeniging „Ons Be lang was een schrijven ingekomen, waarin gewezen werd op de be sprekingen die in den raad van Koedijk hebben plaats gehad in verband met de bijeenvoeging van het zuideinde bij St. Pancras. .Gevraagd werd een nieuwe uit spraak van den Raad terwijl var, harte op .aller medewerking ge hoopt werd. De voorzitter deed voorlezing van het besluit van 12 Februari 1920, waaruit bleek, dat de raad er toen niet onsympathiek tegen over stond, doch een uitspraak van Koedijk wenschte af te wachten. Ook nu zijn B. en W. van oor- jfeef, dat het gewenscht is een uit spraak van Koedijk af te wachten, het is een adres van Koedijkers, dat aan Koedijk gericht is en St. Pancras komt pas in tweede in stantie. De Raad gjng er mee accoord het adres aan te houden tot Koe dijk een uitspraak gedaan heeft van de drie arbeidersvereeni» gingen was het verzoek ingeko men, om productie fwerk voor de werkloozen, zoodanig, dat drie da gen per week gewerkt en drie da gen gestempeld wordt Er werd op geewzen dgat de werkeloosheid nog steeds een ge volg; is van de wereldcrisis. B, en Wl hebben het „hoe" besproken, doch konden tot geen resultaat komen. Met de Veender ijlaat deze ge meente zich reeds met onbetuigd, doch dit is een seizoenbedrijt en dus moeilijk om er ten allen tijde werk in te verschaffen. Verder pro ductiet werk is hier niet. Alleen heeft P. KooiJ Jofiz. een punt voorgesteld wat betreft het dempen van een sloot te Broek op Langendijk van Gebrs. Goudsblom Dit zat f3200 moeten kosten en deze heeren willen er zelvé f 2000 voor betalen. Dan zou het in overieg met Broek kunnen geschie den en voor elke gemeente f 600 kosten. De heer van Kampen wilde in geen geval de Gebr. Goudsblom een subsidie geven. Als het .geld moet kosten is er in deze gemeen te wel wat fe doen. Dan is er wel grondwerk in de Veenderij, wat in dé naaste toekomst toch zal moe ten geschieden. B. en W. hadden dit ook onder oogen gezien, doch waren van oordeel, dat de grond te slap was om nu reeds te verwerken. De voorzitter meende dat daarvoor ook overleg met Koedijk wel noodig zal zjjn, doeh de heeren Schuit en van Kampen wijzen er op, dat het grond be treft, die uitsluitend komt voor reke ning van St. Pancras. De heer Duyf wees er op, dat ge vraagd wordt voor georganiseerden, doch dit niet de bedoeling van B. en W. is. De heer Kloosterboer wil toch voor de georganiseerden iets extra doen en ze elk 1000 turven geven, doch de voorzitter wees er op, dat voor de wer- keloozenuitkeering door de gemeente toch reeds 300 gulden per jaar betaald wordt. De heer Duyf stelde voor eens een kijkje te nemen in de veenderij. De heer van Kampen wil in ieder ge val de drie dagen vaststellen, opdat even goed van de uitkeering genoten kan worden. Ze houden het dan het langst uit. De heer Muurling wil niet te lang wachten, omdat er nu reeds trekkenden zijn. Besloten werd dat allen Zaterdagmid dag een bezoek zullen brengen aan de veenderije en het punt slootwerk Broek aan te houden. Op aandringen van den Minister van finantiön werd besloten de gemeente aan te sluiten bij de postcheque en gi rodienst. Van den heer Veldhuis visscher al hier was het verzoek ingekomen om bij de volgende verpachting het vischwa- ter alleen onder de plaatselijke vis- sehers te verpachten. Dit omdat de banne Koedijk ook zoo gehandeld heeft en daardoor de positie der vis- schers hier ondragelijk wordt. De voorzitter wil dit punt met ds voorzitter van de visschersvereeniging bespreken, omdat het jammer zou zijn, als op deze wijze het contract zou moe ten worden verbroken, vooral in ver band met de visehaanplanting. Na eenige bespreking verd hiertoe besloten. B. en W. kregen vrij man daat, of om het contract niet te ver nieuwen, of om het ooydanïg te wijzi gen, dat de visschers van Koedijk ei van buitengesloten worden. De Voorzitter sloot hierna deze laat- ste vergadering in dit jaar in de hoop dat de pogingen tot steun aan de tuin ders een zoodanig resultaat moge heb ben, dat de critieke toestand opgehe ven wordt en in 1923 een opleving van de economische toestand in deze streek mag geven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5