Leest ie zeer Mngrijice brochure: JE RB9M8GIE HEI II". Prils 99 cint. Drtterii Je Spaaruestad", Mem. ONS BLAD" gratis. iurs ,NK furoerenL .000.- ;e stand. N MARKT. No. 298. Woensdag 20 December 1922. 16e jaargang, 55 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: S Zij, die zich met ingang van i Januari op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers BUITEKLAND. FEUILLETON. De «Soek mn riet Bill /bank, IX. to H 132 1 it 133 50 3/0 312 128 389 116% 67 Vg 7** 235 118 UH 33 98 132 101 133 50 V< 109 131 3 0 313 128 0 1" 18 - Vd 17 '3% M 235ff 322 AM, 18 Dec. '22. niet veel meer te de koersvaria- Ifdeeling bewogen fcenoeg onveran- Ihillende soorten phillen niet voor tiets bijzonders. 4i op weinig ge- jshoudend. len gefavoriseerd e 4 pCt 16 Dec v, Amst. JA arr, 16 Dec, terdam. ass. 16 December STB. MIJ. N 15 Dec v. Danzig Dec, v. Rotit. naar LLOYD. 16 Dec v. Rcrtt. !ND MAILD. 6 Dec. v. Rott. n, Dec. y. Amst. a AAR. Jioolaas Jonker pn Theodora Mar- v. Jan breder ik eodoja Balder, v. Jacob Nijman - Johanna Wilhel- ViUem Bouwmees- ïetle van Litii. v. Alexander TOn elmina Muller, t— Klaas Veilinga en s, I—. Geerlruida Johannes Reims Adriana Zuurbier, z. v. Hugo .Wihem :iua Cornelia &wen- kT lJ i i. i 60 j. e-i Catharina i. Johannes Go dij a, Zwart, gehuwd met Helleman, 37 j. Dec. Op da .Vee-> en aangevoerd: 38 1200-500, 12 veite id. per ned, pond :htere kalveren 114 bapen 135—42, 434 —1JH b .nsiiiatóL Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar .........f285 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. ADMINISTRATIE No. 439 Na 633 Advertentieprijs: Van I 5 regels f 1.25; eikeregel «neer f 0 25; Réclar per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij vc uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alia abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,-' DE MOORD OP NARUTOWICZ. In totaal zijn thans In verband met den moord op Narutowicz 80 militairen gearresteerd. Bovendien zijn tal van lei ders van nationalistische jeugdbonden alsmede drie adjudanten van generaal Haller in verzekerde bewaring gesteld. Narutowicz heeft voor den aanslag reeds tal van dreigbrieven ontvangen. Ook een aantal afgevaardigden heeft anonieme brieven gekregen, waarin him werd medegedeeld, dat over hen het doodvonnis was uitgesproken. Te Krakau hebben betoogingen plaats gehad, waarbij ten slotte de mi litairen van de wapenen gebruik moes ten maken. De Nationale Vergadering komt vandaag bijeen om een nieuwen president te kiezen. De minister van Oorlog heeft een de creet uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat de officieren zes weken lang den rouw zullen aannemen. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Ook de gisteren gehouden zitting van de commissie voor de zeeëngten heeft nog geen overeenstemming in zake deze kwestie gebracht. Nadat Lord Curzon bü den aanvang der zitting de Russische tegenvoorstel len als onaannemelijk had verworpen, daar zij wederom op de theorie berus ten, dat de Zwarte Zee een gesloten, d.w.z. een Russische zee is, besprak hü uitvoerig en met groote zorgvuldigheid de Turksehe tegenvoorstellen, welke hij aveneens voor het grootste gedeelte van de hand wees. De Turksehe voorstellen, zoo ver klaarde hy, beteekenen met name in -erband met de kwestie der demilita- risatie meer dan eenvoudige wijzigin gen. De geallieerden kunnen zich on mogelijk iiccoord verklaren met een be sluit, de Zee van Marmora uit te slui ten van de te demilitariseeren zone. Zij moeten eischen, dat de Noordelijke en Noord-Westelijke kust van de Zee van Marmora onversterkt blijft, daar an dere de vrije doorvaart door de zee straten volkomen illusoir wordt ge maakt. Een bepaling, om de Zee van Marmora buiten het begrip der zeeëng ten te houden, zou het voornemen der geallieerden om de vrije doorvaart door de Dardanellen te waarborgen, ou aogalyk maken. Ook de eisch betreffende de souve- rebiiteit van Turkije over de Grieksohe eilanden aan den ingang der Dardanel- lon is voor de geallieerden onaanneme lijk. Deze eilanden zijn Grieksch en zuilen Grieksch blijven. Het Turksehe voorstel tot schrapping "an art. 5 van het statuut der zeestra ten, dat de Turken verplicht om ver sterkingen, welke zij ingeval van een oorlog in het Turksehe gedeelte der r sestraten zouden aanleggen, na afloop van den oorlog op te ruimen, wees Lord Curzon eveneens van de hand en ook het Turksehe voorstel om een gar nizoen van 5000 man voor Gallipoli toe te staan. Ismet Pasja dankte Lord Curzon voor zijn uitvoerige bespreking der Turksehe tegenvoorstellen. Hij betreur de het echter, dat zij zoo weinig tege moetkoming bij de geallieerden had den gevonden. De Joegoslavische gedelegeerde Spa- laikowitsj betreurde den tijd, die verlo ren zou zijn, wanneer men thans nog eens wilde beginnen om nieuwe voor stellen te bespreken. In zijn antwoord verklaarde Lord Curzon, uitdrukkelijk zich aan te slui ten bij de woorden van Spalaikowitsj. Hy zeide o.a.: Wij hebben deze kwes tie nu bijna twee weken grondig van alle kanten beschouwd en moeten er thans een einde aan maken. Een ver dere behandeling zou dan ook volko men doelloos zijn. De geallieerden wil len echter den Turken niet beletten, om nogmaals hun meening te doen ken nen maar ditmaal hun definitieve meening of zij al dan niet met de geallieerde voorstellen accoord gaan. Hij stelde voor, hedenochtend een zit tlng te houden, waarop Ismet Pasja 't verzoek deed om den termijn langer te stellen en de zitting op Donderdag a. s. te bepalen. Na besprekingen met de Fransehe en Italiaansche gedelegeer den werd de eerstvolgende bijeenkomst bepaald op vanmiddag 4 uur als uiter ste termijn voor de laatste zitting voor de regeling der kwestie. MR. ZIMMERMAN TE WEENEN. Maandag werd de burgemeester van Rotterdam, mr. Zimmerman, door den Bondspresident van Oostenrijk, Hai- nisch, plechtig ontvangen. Mr. Zimmerman hield bij deze gele genheid een rede, waarin hij zeide, dat Hij zijn taak als een zeer moeilijke en verantwoordelijke, maar tevens als 'n zeer mooie beschouwt» Hü achtte zich gelukkig als vertegenwoordiger van den Volkenbond zü'n medewerking te kunnen verleenen aan een actie, die *t geheel voor oen van zijn leden op zich heeft genomen. Voorts betoogde mr. Zimmerman, dat hü en de Oostenrüksche regeering hetzelfde doel voor oogen hebben, na- melük om na oneindig zwaar tijden, t land weder op de been te helpen en zün financiewezen te herstellen, ten einde aan de staathuishouding een vas ten vorm te verschaffen. In zün antwoord drukte de bonds president zyn vreugde er over uit, dat de keus van de leiders van den Vol kenbond op mr. Zimmerman was ge vallen. De saneering van Oostenrijk is een bestuursvraagstuk en daarom juist achtte de bondspresident het zoo ge lukkig, dat een in de bestuurstaak zoo buitengewoon bedreven man tot com missaris-generaal werd benoemd. Ten slotte verklaarde Hainisch, dat de Oos tenrijksche regeering niets onbeproefd zal laten, orde te scheppen. Vandaag zal de zoogenaamde bui tengewone kabinetsraad voor de eer ste maal bijeenkomen. VLOOTBEPERKING. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft de marine-begrooting goedgekeurd, alsmede het verzoek van den president om onderhandelingen aan te knoopen met de groote mogendhe den, ten einde tot een overeenkomst te geraken, waarbü de toekomstige aan bouw van alle typen van oorlogsvaar tuigen met een tonnage van 10.000 ton of minder en van alle soorten leger- en marineluchtstrijdkraehten beperkt aal 1 worden. DE STRIJD IN MAROKKO. Het „Journal" heeft telegrammen ontvangen uit Meliila, waarin wordt gemeld, dat de rebellen met artillerie de vooruitgeschoven stelling van Tizi Aza hebben aangevallen. De strijd was verwoed. De vijand werd met aanzien- lÜ'ke verliezen teruggeslagen. Aan Spaansche zijde werd een honderdtal mannen gewond. DE IERSCHE KWESTIE. Gisteren zijn te Dublin zeven man nen geëxecuteerd, die Woensdag te Rathbridge, in het graafschap Kildare, werden gearresteerd en ervan beschul digd werden, zonder daartoe gerech tigd te' zijn in het bezit te zijn van 10 geweren, 200 patronen, 4 bomslaghoed jes en andere goederen. Deze zeven mannen maakten deel uit van een groep van tien mannen, die dezer da gen opereerden tegen spoorwegen, goe derentreinen en werkplaatsen in de buurt van Kildare. Vijf hunner waren 11 Dec. betrokken bü het tot ontspo ring brengen van verscheidene locomo tieven, toen een ernstige poging werd gedaan om den geheelen spoorweg dienst te ontwrichten. De groep, waar van de geexecuteerden deel uitmaak ten, was aansprakelijk voor een hinder laag waarin de nationale troepen 25 November te Curragh vielen. Het aantal executies waartoe de rë- geering van den Vrijstaat sedert het Verdrag last heeft gegeven, bedraagt thans zestien. AMERIKA EN EUROPA. Aan de „New York Herald" wordt uit Washington geseind, dat er onder handelingen tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk gaande zyn. Was hington hoopt van Frankrijk toestem ming te krijgen voor het instellen eener finantieele commissie, waarin verteger woordigd zyn de landen, die niet d-oor het verdrag van Versailles zijn gebon ■den. Deze commissie zou de grens vat. de betalingscapaciteit van Duitschland vaststellen, DE BOTSING TE TURIJN. Bü een nieuwe botsing, die ïe Turijn plaats had, werden 5 communisten ge dood en 15 gewond. De kamer van ar beid, de bureaux van een communisti sche krant, en enkele communistische gebouwen werden verbrand. De regee ring heeft krachtige maatregelen ge troffen. De stad is weer rustig. NIÉUWE LOONEISCHEN DER DUITSCHE MIJNWERKERS. De Duitsche mijnwerkersorganisatiea hebben met ingang van 1 Jan. een nieuwe loonsverhooging geëischt, of schoon reeds op 1 Nov. de loonen met 565 mark en op 1 Dec. met 750 mark per dag zyn verhoogd. De verhooging, welke thans weer wordt geëischt be draagt 500 a 600 mark. De inwilliging zou een verhooging der kolenprijzen met 6000 mark per ton ten gevolge hebben. DE VOLKSSTEMMING IN HAN NOVER. Naar de rijksdagafgevaardigde graaf Bernstorff van de Duitsch-Hannover- sche Volkspartij in vergaderingen in het district Luneburg heeft medege deeld, zal toch een stemming worden gehouden omtrent de zelfstandigheid van Hannover en wel in Mei 1923. GISTING ONDER HET DUITSCHE SPOORWEGPERSONEEL. Volgens de bladen gist het weder on der het Duitsche spoorwegpersoneel en vreest men op verschillende plaatsen voor stakingen. Ook in het ryksver- keersministerie wordt met deze plaat selijke stakingen rekening gehouden, doch een algemeene spoorwegstaking wordt niet verwacht VERSPREIDE BERICHTEN. BRUTALE BANKROOF. Te Denver ontsnapten drie bandieten die werden opgewacht door een auto mobiel met andere bandieten met me deneming van 200.000 dollar aan bank biljetten, na te hebben geschoten en waarschynlük den bewaker van de Federal Reserve Bank doodelijk te hebben getroffen. Zij laadden het geld op een vrachtwagen van de Federal Re serve Bank tegenover de Denver rivier KORTE BFRICHTFN. Het Deensche stoomschip „Litu- ania' dat op 6 December New York verliet met bestemming naar Danzig en Libau. met lading en passagiers aan boord, is gestrand bü het eiland Born- holra in de Oostzee. De Fransehe regeering 'heeft bü de Kamer het wetsontwerp ingediend betreffende het waarborgen van 22 pCt. van het aan Oostenrijk te verlee nen crediet van 650 millioen goudkro- nen. De regeering te Angora heeft be sloten voor onbepaalden tijd den ter- myn voor het vertrek der christenen uit Anatolië te verlengen. De Russische communist Radek is uit Amsterdam voor korten tyd naar de Harz vertrokken. Hy Btaat onder politietoezicht. Het Chineesehe parlement heeft de benoeming goedgekeurd van gene raal Tsjang-hoe-tseng tot premier. De havenarbeiders te Danzig ont vangen thans ingevolge de jongste overeenkomst met de werkgevers een dagloon van 5400 mark. Te Weenen is een zelfstandige ge volmachtigde vertegenwoordiging der Oekrajiensebe sovjetrepubliek opge richt. De Duitsche Rijksraad heeft het wetsontwerp inzake de ge dwongen leening goedgekeurd. Nabij het plaatsje Wachters- bacht werd een wissellooper door een aantal roovers overvallen, die hem zijn portefeuille, waarin de uit te betalen loonen tot een be drag van 6Vi millioen mark waren vervat, afhandig wisten te maken. De Engelsche Atlantische vloot zal op 10 Januari van Port land''vertrekken voor een tocht van drie maanden. Verschillende havens van Spanje _en Portugal zullen worden bezocht De „Paris" aan boord waar- va Clemenceau zich bevindt, zal heaenochtend om negen uur te Havre aankomen. Ciemenceau wondt om half drie vanmiddag te Parijs verwacht. De uitgever Christian Erich- sen heeft aan het Nobel-comité uit bewondering voor Fridtjof Nan sen een bedrag van 122.500 Deen sche kronen ten behoeve van dr. Nansen overgemaakt. De studenten der Hooge- school te Luik hebben, toen zij den uitslag van de in de Kamer gehou den stemming vernamen, besloten, vandaag en morgen te staken, ten teeken van protest. De Brusselsche studenten besloten Donderdag en Vrijdag je staken. i— De Belgische Kamer heeft na een zeer opgewonden zitting, met men kunnen weder om te voorkö- een meerderheid van vier stemmén men, daf deze streek door een <stef- het principe van de Vervlaam- seKooze bebouwing haar aantrekke- sching der Gentsche Hoogeschool lijkheld als woonoord zou verliezen, aangenomen. j Na herinnerd te hebben aan de ver- Prins George, de zoon van schillende onderwerpen, welke reeds den Engelschen Koning, is giste- j vroeger tot samenwerking hebben ren met succes van appendicitis geleid, bepleitte hij de insielilng van geopereerd. een Centrale Schoonheidscommissie Opnieuw zijn drie personen voor het Gooi. ter dood veroordeeld, wegen moor den, gepleegd tijdens de onlus ten aan den Rand. De rechtbank gaf echter in krachtige bewoordin gen uiting aan de hoop, dat dej Naast dat denkbeeld van instelling eener schoonheidscommissie kwam een ander naar voren, dit n 1. «om een centrale beiangencommissie in het le ven te roepen. Die beide denkbeelden gouverneur-generaal aan de ver-zijn na ampere bespreking ten slotte oordeelden gratie zal verleenen. j samengesmolten tot één conclusie en Donderdag blijVen de restati-,wel deze, dat de colleges van 'Bur- rants en kokszaken te Hamburg v. gemeester en Wethouders telkens, in- 's middags 12 uur af ges'oten, als dien zulks noodig blijkt, samen ko- protest tegen de door de regee- men om gemeenschappelijke beian- [idiende wet op het café- gen zoowel die, welke enkele (der Gocisdie gemeenten raken, als die, welke het gebeele Gooi betretfen gezamenlijk te bespreken. Die ge meenschappelijke vergadering van de colleges van Burgemeester en Wet houders, onder voorzitterschap' van mr. Reymer, burgemeester van Hil versum, zoude dan een permanente schoonheidscommissie voor het ge- heele Gooi in het reven kunnen iroe- pen, waarin zitting zouden kunnen nemen erkende deskundigen op ar chitectonisch1- en stedenbouwkundig gebied. ring ingediende wet op het café- biarii'f. Alleen de hotels blijven voor vreemdelingen geopend. Te München is een vrouwe lijke advocaat, de eerste in Duitsch land. tot het Oberlandesgericht toegelaten. De koning, van Noorwegen is met zijn zoon te Londen aangeko men. 1 De Fransehe Ministers kwa men gisterenmorgen op het Ely- sée onder presidium van Millerand bijeen. Poincaré stelde den raad op de hoogte van den buitenland- schen toestand. L j i BlfSNEKLOB. DE MOORD OP HET POOLSCHE STAATSHOOFD. Zoodra bericht was ontvangen van den moord, gepleegd op het staats hoofd van Polen, heeft de Minister Van Karnebeek een bezoek van rouw beklag afgelegd bij den Poolsohen ge zant van hert Ned. Hof, den Geer ij. Wierusz' Kowaiski Aan den Ned. ge zant ie Polen, baron Van Asbec'k opgedragen, aan de Poofscihe regee ring de deelneming van de regeering over te brengen. t DE MALAISE. t Maandagmiddag had de minister van Arbeid wederom een conferentie met vertegenwoordigers uit enkele in moeilijkheden verkeerende takken van nyverheid. Voor deze conferentie wa ren uitgenoodi(gd belanghebbenden bSj de meubelindustrie, 'borstel-, stot ter- en 9chtüerhiautindustrie. Een groot deel der besprekingen was ook ditmaal gewijd aan de rvaiu- tanconiaurrenüe, in verband, waarmede van versdhü ende zfijden op een in voerverbod werd aangedrongen. De meubelfabrikanten zouden bo vendien, naar in de vergadering werd medegedeeld, met eenige werktijdver lenging ten zeerste gebaat zyn. CENTRALE SCHOONHEIDS COMMISSIE VOOR HET GOOI. Maandagmiddag is te Bussum, on der leiding van Burgemeester H. da Bordes, een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de bestu ren der zes oGoiscflie gemeenten Hil versum, Bussum,, Huizen, Naarden Laren en Bla'ticium, mede by gewoond door den voorzitter van het bestuur voor Stad en Lande van -Gooiland In die vergadering gaf de heer De Bordes een uitvoerige uiteenzetting van het gemeensdhlaippelijk belang, 't welk de Gooisohe gemeenten hebben by het behoud van het natuurschoon en van de maatregelen, welke geno- VERLAGING VAN PREMIE TARIEF DER RIJKSVER ZEKERINGSBANK. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat een verlaging van het premie-tarief der Rijksverzeke ringsbank voor de ongevallenver zekering, ingaande 1 jan. a.s. in voorbereiding js, terwiji voor de werkgevers, die reeds op 1 Januari 1922 bij de Rijksverzekeringsbank waren aangesloten, mc gebruik making. van het bepaaioe in het zevende lid van art. 40 der Onge vallenwet 1921, 'n buitengewone verlaging van het premietarief van vermoedelijk 20 pCt, geldende voor het jaar 1923, in overweging is. ALO. R. K. AMBTENAARS- VEREENIGING. Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur der Alg. R. K. Amb- tenaarsvereeniging te Amsterdam. De voorzitter gaf een overzicht van de actie gevoerd naar aanlei ding van de voorstellen der re geering betreffende het verhalén van een gedeelte der pensioenpre mie op de ambtenaren. Algemeen keurde men de houding door de Regeering in de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg bi} de behandeling van dit voorstel aangenomen af. Besloten werd tegen een her classificatie krachtig stelling te ne men en te blijven ijveren voor opheffing van de bestaande classi ficatie. Algemeen was men van oordeel! dat de voordeden aan de uitgifte van een jaarboekje verbonden, niet opwegen tegen de daarvoor te brengen ft'nancieele offers. Het bedrag, toegezegd voor de stichting van een 'R. K. Universi teit, was nagenoeg bijeen. Het contract met de „Eigen Drukkerij" voor de uitgave van bet vereeni- gingsorgaan werd voor een iaar vernieuwd. 'Naai een Engelsche vertellingj. 141. Als de saak voor ko'mt, sal hü eene getuigenis afleggen, die wü al spoedig tot leugen zullen kunnen ma ken; zijne zaak zal er des te slechter om staan, als wy hem de waarheid onder den neus duwen. Oanut, wat zal hy zich dan wringen! Jozef wreef zich de handen met oenen glimlach van tevredenheid. Hü dacht altijd aan wraak, maar zelden aan Ellen! Jozef Gear, ik zal nog eindigen met u te haten! mompelde ik tusschen myne op elkander geklemde tanden. Hij zag mij verschrikt aan, en schoof een weinig op zij. Men had hem den wrigen avond verteld, hoe overspanden ik was, en hoe ongerust mijne vrouw zich over mij maakte; hij was nu op zijne hoede Houd u bedaard, Canut, wees verstandig, zeide hij. Ik heb maar een oogenblik tijd, en ik kan u niet alles imeedoelen wat ik gehoord heb, als gy jj aigjs bedaard iioudt. Ik heb zaken te doen in de City, en Ik sprong op, snelde naar de deur en sloot die. Myne overspanning bad ditmaal eene gunstige uitwerking, want Jo zef ontstelde er zoodanig van, dat by alle tegenwoordigheid van geest ver loor. Hy verbleekte en begon te beven, Ik dank voor dat halve vertrou wen, riep ik uit, ik verdraag het niet meer; ik wil alles weten, zooals ik u alles meedeel. Gü moogt geen bezig heden tot voorwendsel gebruiken, om mij uwe plannen te verbergen, en de pogingen die gij als Ellen's broeder wilt aanwenden, om te beletten dat 'haar naam laaghartig voor een pu bliek gerechtshof belasterd wordt. Ik neem geene uitvluchten meer aan; ik wil alles weten, wat er te hopen of te vreezen is. Als gy mij nu op het laatst bedriegt, zal ik u niet sparen. Hy -dacht dat ik hem dreigde om hem gerechtelijk te vervolgen, voor de misdaad die mijne moeder en mij tot dgn bedelstaf had gebracht, en de bedreiging had het gewensehte uit werksel, al'dacht ik zelfs niet aan zijn vroeger gedrag'. - Ikik zal u niets verbergen Houd u maar bedaard. De dokter zegt dat gij u vooral kalm moet houden. Ga voort. Gij en ik zyn broeders, wij dra gen denzelfden naam, wy zijn van een en hetzelfde vleesch en bloed en hebben dezelfde belangen. Ik ben overtuigd dat gü geen kwaad tegen my in den zin hebt. Ga voort, herhaalde ik. Welnu dan, ik heb James Bai- nes gevonden. De schurk!.. Waar is lnj? Ik wist dat zijne familie hier in Londen woont, en achtte het waar schijnlijk, als hy ooit van New-York terugkeerde, dat hij zou komen om hen te bezoeken. Ik wiBt dat hy als getuige voor Herbert Vaughan zou optreden, omdat hij tegen goede be taling tot eiken valscben eed in staat was. Ik lette dus dag en nacht op, zette anderen op de wacht, en zooals ik voorzien had; hy kwam terug. Hebt gij hem gesproken? Nog niet. Ik weet nog niet ze ker of dat voorzichtig zou zijn. Maar ik heb hem bespied, en zoodoende ont dekt waar samenzweerder Numero 2 zich ophoudt. jktojond Wft»ford? Ja. j gebleven wist te werken iemand Dat is een goede tijding, zeide I die hy eens achting toedroeg. Ik; onze zaak begint meer helder te Myne vrouw! riep ik uit. Ge worden. Wy moeten in het rechtshof, in den naam van Ellen te gen hen opkomen, of eene afdoende poging aanwenden om het geding te doen staken. Ikik geloof dat het beter is het proces te voorkomen, zeide hü; onze tusschenkomst zal weinig baten Ik twijfel er zeer aan of wü de macht hebben om tusschen te komen, en of men ons zal willen aanhóoren. Hoe kunnen wy het proces voor komen? Door aan Wenford of Baines de waarheid te ontlokken, en er Herbert Vaughan mee te bereigen, als hy zün komediespel niet wil staken. Door te bewy'zen, dat Éllen hen niet naar New-York vergezelde. Zouden Wenford of Baines dat willen bekennen? Ik geloof dat Wenford wel te be wegen zal zijn om de waarheid te be kennen. Ik denk dat hy gedeeltelyk het werktuig is geweest van grootere schurken dan liij. Als inen maar iemand kon vinden die od het wei- nigjo gevoel dat hem nu nog is over He!dat meent ge toch niet? vroeg Jozef gretig. Hy heeft myne vrouw eens op zijne eigenaardige wyze bemind; ik weet-dat zü eens invloed genoeg op hem had, om hem van een boos op zet tegen mü terug te houden Dat verblydt mü, dat is veel waard, zeide Jozef op beslissenden toon. Waar woont Wonford? Hij verbergt zich voor zyne schuldeischers, in eene straat dicht by Bermondsey. Ik zal u zyn adres ge ven. Hij haalde zyn zakboekje te voor schijn, krabbelde met een potlood eenige regels op een wit blaadje, scheurde het er daarna uit, en reikte het mij over. Uwe vrouw zou ons een grooten dienst bewyzen, als zij hem kon over halen om van zyn plan af te zien, zeide hij. Hebt gy hem gezien? Op eenen afstand. Hoe hebt gy zijne, schuilplaats ontdekt?. Door James Baines na te gaan. Deze brengt de helft van zynen tijd door met heen en weer te loopen tus schen het huis van uwen zwager en de kamer van Wenford. Zü spannen allen tegen ons te zamen, en zy'n reeds te ver gegaan om terug te trekken, klaagde ik. Ik heb geene hoop meer op een goeden uitslag. Ik ben niet heel zeker dat Wen ford tot de samenzwering behoort, zei de Jozef, terwyl hy aan zijn zakdoek je plukte, en het vloerkleed bestudeer de. Hy is een woeste dronkaard, aan wïen Vaughan zijn volle vertrouwen niet zal geschonken hebben. Ik geloof dat men hem onder het een of ander voorwendsel op zij heeft gesehoven en dat hy niet met de waarheid bekend is. Ik vrees dat hij een zoo groote schurk is als de andere. £Wor,4t vervolgd.) X

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1