OHS BLAD Donderdag 21 December 1922. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: "3 KIT BI PERS. BIKfiSESÉLAND. FEU!.! ETON. is vseeft van het geiti 93 39 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor bui en Alkmaar 12 85 \'e» Oei'lustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Advertentieprijs; Van I5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Reclaitf v per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan p a abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—200,—t lOO,—f 60,—f 35,—, f 15,-! Be Ka Hoüeiie "mm in tfe Tweede Kamer. De maiden speech van mevrouw BronsvPlri-Vitringa, Dinsdag in de Tweede Kamer gehouden, wordt in de Kameroverzichten der liberale bladen op sympathieke wijze vermeld. De parlementaire medewerker van de „N. R. Crtschriift onder meer: „Bij de oorlogsbpgrooting heeft me vrouw Bronsveid-Vitringa hare mai dens'rech gehouden, die goeddeels gewijd was aan de geestelijke belan gen van onze jongens." Juist in den leeftijd, waarop deze jongens zoo licht „door de stormen der puberteitsjaren uit den koers geraakten", gingen zij deelnemen aan de vooroefeningen. De vooropleiding diende tevens be schouwd te worden als een stuk onder wijs; daarom dienden de jongens te komen onder leiders, die hun beginse len toegedaan waren en verre van on- gewcnschte makkers te worden geliou den. Dan zou ook de voor-opleiding bij jongens en ouders veel meer popu lair worden. Daarom diende de voor opleiding óók te worden gegeven door particuliere vereenigingen. Was b.v. niet de afdeeling Amsterdam van den Bond van Burgerwachten hiertoe vol gaarne bereid? Bij een voik, zoo wéi nig soldatesk ais het Nederlandsche, moest stellig op de voozopleiding geen militair cachet worden gedrukt. „In dit opzicht kon zij zich in gee- nen decle met de opvattingen van den minister vereenigen. Het scheen haar onverdedigbaar, dat de vooropleiding van jongens van 16 tot 20 jaar het karakter moest dragen van een mili taire dressuur. Vooropleiding buiten den vrijwilligen landstorm behoefde h. i. ook volstrekt niet tot vermeerdering van kosten te leiden, gelijk Minister Van Dijk in de Memorie van Antwoord betoogd had. Het militaire pakje was b.v. voor de jongens onnoodig en zelfs verkeerd. „Mevrouw BronsveldVitringa is een rustig, sympathiek spreekster, zon der dat echter van haar verteld kan worden dat zij door redenaarsgaven uitmunt. Intusschen zijn er heel wat mannelijke afgevaardigden, die in dit opzicht hare minderen, evenals van alle zeven vrouwelijke afgevaardigden zijn." o MJ I U U ft K O, DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Gistpren werd gemeld: In een onderhoud met een vertegen woordiger van het Reuterbureau heb ben de Turken verklaard, dat zij met hun concessies tot het uiterste gegaan waren. Indien de geallieerden heden hun standpunt zouden handhaven, zou overeenstemming niet mogelijk zijn. De kwestie van het toekomstig be heer over de zeestraten werd in de gisteren gehouden vergadering van de '•erste commissie in der minne opge lost. De Turken aanvaardden het be ginsel van den vrijen doortocht, zoo als in de geallieerde voorstellen werd aangegeven. De eenige punten voor nadere over weging, n.l. de kwestie van de be voegdheden deT internationale commis sie voor de zeestraten en de waarbor gen voor Turkije, zullen vermoedelijk door middel van onderlinge besprekin gen worden geregeld. Het blijkt al thans niet, dat door de eerste commis sie de kwestie van de zeestraten nog verder in een voltallige vergadering zal worden behandeld. De Amerikaansche toehoorder Child legde een verklaring af, waarin hy er aan herinnerde, dat, volgens de mee ning van Amerika, de volle vrijheid van de zeestraten niet kan worden verzekerd, als men zich op in een ver drag vastgelegde rechten gaat verla ten. De Amerikaansche delegatie heeft officieel aan den vertegenwoordiger van Reuter medegedeeld, dat het be richt, volgens hetwelk de Amerikaan sche vertegenwoordiger Child tot Ta rn pt Pasja zou hebben verklaard, dat de Vereenigde Staten gekant zijn te gen het denkbeeld eener internationa le commissie voor de zeeëngten, abso luut onwaar is. Lord Curzon heeft aan Barrère voor gesteld, het vredesverdrag alleen in 't Fransch op te stellen. DE OOSTZEE „MARE CLAUSUM"? De „Times" verneemt uit betrouw bare Noord-Europeesche bron, dat de sovjetregeering stappen doet om aan hangers te winnen voor het denkbeeld om de Oostzee tot een „mare ciausum" te maken ten aanzien van oorlogssche pen van alle naties behalve de oever- staten. De sovjetregeering heeft reeds aan de Deensche regeering voorgesteld om een conferentie der betrokken sta ten bijeen te roepen. DE MIDDEN-AMERIKAANSCHE REPUBLIEKEN. De Midden-Amerikaansche conferen tie besloot de overweging der kwestie van de vereeniging der Midden-Ame rikaansche republieken uit te stellen tot 1926, DE SCHADEVERGOEDINGS KWESTIE. Volgens berichten uit absoluut be trouwbare bron in Washington is het Amerikaansche plan inzake de schade vergoeding vastgesteld. De Vereenig de Staten zijn bereid zich te doen ver tegenwoordigen in een commissie van Onderzoek naar de betalingsmogelijk- heid van Duitsehland en waarborgen bij overeenstemming tusschen de geal lieerden, de bereidwilligheid der Ame rikaansche banken tot een 'eening aan Duitsehland. De Vereenigde Sta ten verklaren zichzelf verder bereid tot een verzoenende houding inzake de Engelsche schulden. In officieele kringen te Washington is men ervan overtuigd dat de eenige oplossing van de Europeesehe crisis ligt in een definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk. Erkend woTdt dat Frankrijk zijn ze kerheid en veiligheid als een kwestie van het grootste levensbelang be schouwt. Elke regeling van het scha devergoedingsvraagstuk, welke verze keringen noodig zou maken dat Frank ryk het Roergebied niet zou bezetten, om te gemoet te komen aan de eischen der Amerikaansche bankiers, dieeen Duitsche leening zouden financeeren, eischt eveneens positieve verzekerin gen van Duitsehland dat 'het volstrekt niet voornemens is, den Rijn over te steken. DREIGENDE STAKINGEN ONDER DE DUITSCHE STAATSARBEI- DERS? Daar dé Duitsche rijksregeering een nieuwe verhooging van de loonen der staatsarbeidors van de hand heeft ge wezen. zouden de vak vereenigingen, het voornemen" hebben, de regeering te verklaren, dat zij met het oog op deze afwijzende houding geen verant woordelijkheid op zich kunnen nemen voor stakingen, die eventueel onder de staatsarbeiders kunnen uitbreken. DALEND INDEXCIJFER IN DUITSCHLAND. Volgens de opgaven van het Duit sche rijksbureau voor de statistiek was het indexcijfer van den groothandel op 15 Dec. sedert 15 November van 1495 tot 1468 gedaald. Daarmede is sedert het ultimatum van Bonden van Mei 1921 voor het eerst een verlaging tot stand komen. DE IERSCHE KWESTIE. Vier mannen uit Tralee zijn schul dig bevonden aan het onbevoegd in bezit hebben van wapens en munitie en ter dood veroordeeld, maar met het oog op de gunstige rapporten van den bevelvoerenden generaal in het graaf schap Kerry is de tenuitvoerlegging der vonnissen opgeschort. Als even wel na morgen troepen van den vrij staat in een hinderlaag worden ge lokt, het spoorwegverkeer wordt be lemmerd of wegen worden opgebro ken, zuilen de vonnissen worden ten uitvoer gelegd. EEN CORRUPTIEAFFAIRE. Uit Belgrado wordt gemeld: De commissie voor het vaststellen van misbruiken bij de verdeeling van dpn oorlogsbuit heeft ontdekt, dat de geheele uitrusting van het voormalige Oostenrijksch-Hongaarsche leger Pflan zer-Baltin te Ragusa is gestolen. Voor al de president der commissie voor den oorlogsbuit is zeer gecompromit- teerd. In het parlement is zijn onmid dellijke arrestatie geëischt. EEN NIEUWE POOLSCHE PRESI DENT GEKOZEN. Gisteren heeft de verkiezing van een nieuwen Poolschen staatspresident plaats gevonden ter voorziening in de vacature ontstaan door den moord op president Narutowicz. Gekozen werd de candidaat van de boerenpar tij Wojciechofski, die tot de linkerzij de behoort, met 298 tegen 224 stem men op den candidaat van de rechter zijde professor Morafski. Wojciechotski nam de benoemicr aan. Hij werd gisterenavond 7 uur be- ëedigd. EEN OPSTAND IN CENTRAAL AFRIKA. Reuter meldt uft Nairoli Kenya- Centraal-Afrika, dat de stam der Massai in opstand is gekomen. Gemeld wordt, dat de krijgslieden waren ge hoond door de jonge meisjes, omdat aan hun speren bloed kleefde. Het aantal ontevredenen bedraagt onge veer 500. De rebellen hebben 1000 stuks vee en 500 meisjes geroofd. DE INCIDENTEN TE PASSAU, ENZ De ambassadeursconferentie heeft den Duitschen ambassadeur te Parijs een antwoordnota overhandigd inza ke de incidenten te Passau, Stettin en Ingolstadt. De conferentie neemt er akte van, dat de storting van een millioen goud mark door de Duitsche regeering is geschied en accepteert de verontschul digingen, dor de Duitsche regeering aangeboden, mits zij worden gefonnu- leerd zoowel in naam van de Rijks regeering als van de Beiersche regee ring en de plaatselijke autoriteiten van Passau en Ingolstadt. VERSPREIDE BERICHTEN. i STORM EN VORST IN ENGELAND Een lievige storm woedde in En geland. De storm ging vergezeld van hevig© regenbuien in het Zuiden en ijs-gel- ©n sneeuwbuien in het Noorden. In bet Engelsche Kanaal kwamen twee sobepen om. Te Londen werd een vrachtwa gen door den lievigen wind omverge worpen, ten gevolge waarvan de voer- man beide boenen brak. De bewoners van het eiland Sheppy werden van het vasteland afgesneden. Een p iar dagen geleden werd de spoor brug namelijk dcor aanvaring van een stoomboot onbruikbaar gemaakt. De hevige storm msakle de verbinding, die hans tijdelijk per stoombooot werd on- dei bi uden, eveneens onmogelijk. Het „Black land", zooais de rooke- riige indusirieeie Midlands worden ge noemd. is overdekt met sneeuw en zou 'hans dus gevoegelijk „white land" kun nen worden genoemd. In Schotland werd 17 gr. vorst ge constateerd. KORTE RFRICHTFN. De heer Semier van de firma Borgfeldt en Co. te New York heen een bedrag van 70 millioen mark geschonken als Kerstgift voor de Duitsche armen. Bij de opening van den Ritn- landschen provincialen Landdag! verklaarde de Oberprasident, dat de bevolking zich verzette tegen het losmaken der banden tusschen het Rijnland en het Rijk en met Pruisen. De politie te Altona arres teerde 's nachts in een fabriekskan toor 25 personen. Zij woerden be schuldigd van deelneming aan ge hefme organisatie. De Poolsche Regeering heeft van Duitsehland de maandeltjksche levering geëischt van 1.6 millioen ton kolen op rekening der schade vergoeding. Duitsehland heeft echter verklaard, aan dezen eisch niet te kunnen voldoen. Mussolini zal Rome niet ver laten, daar hij voor het eind van 't jaar belangrijke kwesties van bin- nenlandschen aard moet regelen. De revoluttoiinaire militaire raad te Moskou heeft een plan ont worpen voor de uitbreiding van de Russische vloot in de vijf komende jaren. Volgens berichten uit de „Prawda" hebben de verkiezin gen voor de sovjets in sommige gouvernementen van Rusland aan de communisten zware nederla gen toegebracht Gisterenmorgen heeft in een brouwerij nabij Maesseyck een ontploffing plaats gehad, waar door de elg. v. de brouwerij werd gedood. Zijn zoon en twee knechts werden levensgevaarlijk gewond. Het Staatsgerechtshof te Leip zig heeft in zijn laatste openbare zitting .van dit jaar eenige kleine gevallen van beleediging der re geering van den republikein- schen staatsvorm behandeld. Clemenceau is gisteren te Havre aangekomen. Hij is verge zeld van Tardieu, naar Pariis ver trokken. Blijkens een radiogram uit Berlijn zijn de elf beklaagden in T jongste Russische proces tegen de soc.-irevolutionnairen ter Idood veroordeeld. De goederentarieven op de Duitsche spoorwegen worden met ingang van 1 Jan. met 70 pCt;, die voor vee met 60 pCt. ver hoogd. Volgens een bericht van de „Corriere della Sera" heeft Mus solini besloten, aan de conferentie van Parijs, die 2 Januari begint persoonlijk deel te nemen. Hij zal den len Januari naar Parijs ver trekken. De Beiersche minister van handel is gisterenavond op uitnoo- diging van den rijksministèr van financiën Hermes naar Parijs ver trokken om deel te nemen aan de besprekingen inzake de herstel kwestie. i DIT HET P^'H^UKKERS- BEDRIJF. Dinsdagmorgen hield de Ned. Bond van BoeKdrukkerijen zijn na jaarsvergad'ering onder leiding van den voorzitter den heer Kon huis. De agenda vermeldde uit sluitend verkiezingen voor ver schillende commissiën. In den namiddag begon de ver gadering van de Federatie der werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf. De voorzitter wees in zijn openingsrede op den buitengewoon slechten Bedrijfs toestand en gaf de hoop te kennen dat de besprekingen tof een gun stig resultaat zullen leiden. Inzake de overeenkomst met den Bond van Handelaren in Grafische artikelen, met betrekking tot het niet leveren aan ongeorganiseer den werd het Hoofdbestuur vrij heid verleend tot een overéén komst met genoemden Bond over te gaan of wel tot het sluiten van mdividueele contracten met de af zonderlijke leden van dien Bond. Van vele kanten werden klach ten geuit over de naelving van het bestaande contract door dien Bond. Het Hoofdbestuur werd op gedragen hierin verbetering te brengen. Gisteren werd de algemeene vergadering van de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf voortgezet met de behandeling van het con cept Collectieve Arbeidsovereen komst Verschillende sprekers oefenden crifiek op .de voorstellen uit. Zoo verdedigde de afgevaardigde van het district Rotterdam een motie, waarin de noodzakelijkheid werd verdedigd, dat ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden op meerdere wijze rekening zou worden gehou den met de ernstige malaise, waar in het bedrijf op het oogenblik verkeert. Door andere afgevaardig den werd eveneens naar voren ge bracht, dat een loonsverlaging van 6 pCt. lang niet voldoende reke ning houdt met den noodtoestand van het bedrijf, de daling van de kosten van het levensonderhoud, en de daling .van het loon in an dere vakken. De heer H. Diemer, voorzitter der Otnderhandlelings'commissie verdedigde het ontwerp. Nadat alle moties en voorstel len waren ingetrokken, werd het concept met 1138 tegen 33 stem men aangenomen. Tevens werd vastgesteld, dat met de gezellenorganisatiën, die 't contract aanvaarden, het concept zal worden afgesloten. De o-rga- nisatiën die de C. A. O. niet aan vaarden, zullen daarvan de con sequenties moeten dragen. Aan het hoofdbestuur werd opdracht verleend, die maatregelen te né men, welke het noodig acht om de arbeidsvoorwaarden van het con cept tot verwezenlijking te bren gen. Mr. ZIMMERMAN TE WEENEN. Het bureau van den commissaris- generaal mr. Zimmerman zal, naar de „Neue Freie Pres&e" verneemt, uit 4 ambtenaren beslaan. Als persoonlijke secretarissen worden hem de beide broeders De Bordes toegevoegd, van wie de een secretaris van den Volken bond Is, terwijl de andere tot nu toe als attaché aan het Nederlandsche ge- zzantscbap te Weenen werkzaam was en zich door medewerking aan de Ne derlandsche hulpactie algemeen be mind heeft gemaakt. De andere tw©e zijn Oostenrijksche ambt'enaren. EEN RIJKSCOMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE WERKVER SCHAFFING. Ingesteld is ae Rijkscommissie van advies voor de werkverschaffing. Daar in zijn benoemd tot voorzitter dr. W. H. Nolens, lid der Tweede Kamer en voorzitter van den Ned, Werkloosheids raad; tot leden dr. L. G. Korten horst en Triebeis, leden-werkgeversK. Kruit hoff en F. v. d. Wialle, leden-werk nemers; Antilon Folmeje, directeur v. d. Rijksdienst voor de Werkloosheids verzekering en mr. M. A. Harders, administrateur vau het dep. van Bin- nenJaudsche Zaken; mr, L. J„ A. Trip, ihes.-generaai van den Arbeid; dr. I. H. J. Vos, weihouder van Amsterdam. Tot len resp. 2en secretaris zijn be noemd J. Gerritz, secretaris van den Ned. Werkloos'heidsraad en Meyer de Vries, commies van deu Rijksdienst voor de Werkloosheidsverzekering. LANDELIJK HULD1GINGS- COMITE 1923. In de vergadering van het voor- loopig Comité is tot voorzitter be noemd de heer A. E. Dudok van Heel te Amsterdam, Heerengracht 520 en tot vecretaris Jhr. Ir. A. C. von Weiier te Vleuten bij Utrecht Het Comité heeft zich tot taak ^esteid de verschillende Provincia le Comité's tot elkaar te brengen nog niet zijn opgericht, tot de op richting mede te werken. nge en in de provincies, waarin deze >g niet dhting Zoodra voldoende aansluiting tsuschen de Provinciale comité's is verkregen, zal hieruit een defi nitief Landelijk Comité worden gekozen en zullen hierin de be stuursfuncties opnieuw worden verdeeld, EEN NIEUW' R. K. VAC ANTIE HERSTELLINGSOORD. Naar de „Msb." verneemt zijn voorbereidende plannen in wor ding om te komen tot een groot R. K. Vacantie- en herstellings oord in de bosschen van het Oran jewoud te Heerenveen. UIT DOORN. De hofmaarschalk van keizer Wilhelm, graaf von Moltke, die zich niet kon vereenigen met nieu we toestanden op het kasteel, heeft sinds de komst van de tweede vrouw ontslag genomen. Hij is in zijn functie vervangen door baron von Loen, die reeds eenige weken te Doorn vertoefdé De heer von Moltke zal naar Duitsehland terugkeeren. Er zijn op het kasteel veie gasten aange komen voor de aanstaande Kerst- efestviering. De keizer komt den laatsten tijd weinig in het dorp. Hii zaagt evenwel iederen dag weer veel hout. HET SOPHIAFONDS. De Koningin heeft ook dit jaar wederom een aantal giften ge schonken uit het Soph afonds, ter harer beschikking .gesteld door wil ophie, Prinses harer beschikking .gei (en groothertogin So. van Saxen Weimar, geboren Prin ses der Nedrr'anden. 'Nutien Hanelscht vertelling t. 142 Welnu, laat de zaak dan voor komen, zeide Jozef, die nu tot zijn eerste plan terugkwam; de uitspraak kan verdaagd worden. Ik denk dat men de uitspraak wel zal willen op- schorsen totdat er vollediger getuige nis is gekomen; in dien tusschentyd kunnen wy handelen. Ik vertrek nu naar Nettlewood ik geloof dat ik daar een ander spoor heb ontdekt, en ik heb slechts tijd noodig. - - Gij ueiiomihert u o er dat geld, waaraan uwe ziel altijd zoo verslaafd is geweest, verweet ik hem; uwe lagi geldgierigheid js sterker dan de liefde voor uwe zuster. Gij hebt eens gevoel gthad; gij bernindet EU uw nart was toen vatbaar voor goede indruk ken. Wees nu ook eerlijk en edelmoe dig, denk minder aan u zelve; ge draag u beter en edelmoediger en leer mij alzoo u hoog te achten. Houd u bedaard wees kalm, Canüit. Waarom hebt gij' dia deur gc- Wij moeien VS'en ford gaan spre ken. Als Wenford ons tegenstaat, moe- te. i w.j au hau ga a «poe en en hem waarschuwen dai wij kunnen bewij zen. dat zijn medeplichtige zonder uwe zuster naar New-York is gereisd. Ik denk dal die man de zaak wel zal laten varen als wij hem mededeeLen, dal het ons bekend is, dat hij en Ellen op 21 Juli te zamen iu den Zwarten Gap zijn geweest. Dat kunnen wij niet bewijze». Als ik htm dat slechts bewijzen kon! Vergeet gij dan den ring van Ellen eu zijn handschoen? De handschoen is geen bewijs, men kan er niet op zweeren.de ring wel. Canut, voer hij fluisterend voort, het zou veel gewonnen zijn als ik dat feit kon doen aannemen; als ik bewijzen kon dai Vaughan zich naai de Gaps begaf, toen hij het feest van mevrouw Ray verliet. Hij behaalt in den beginne zeker een voordeel op ons want hij heeft zijn liui-s nieL verlaten. Hoe weel gij dat? Ik gelcol' hel..., want ik' heb het veer den gansehein nactit ia hei oog gehouden. Jozef, gij hebt mij! nog niet al les verteld. Neen, alles nog niet,... dat zal langzamerhand we] kernen; maar gij houdt u ook nog niet kalm en gij moedigt inderdaad mijne vertrouwe lijkheid niet aan En nu danben ik niu niet bedaard? .Een oogenblik geduld. Hij schoof zijn stoel dichter bij de mijne en legde een© band oip mijne knie. Hetgeen ik u thans ga verteHen heb ik u te Ljv erpooi niet meegedeeld, omdat ik uwe zöHbeheersching mis trouwde eene overijlde daad zou voorzichtige lieden ten onz'ë naciecle op hunne hoede doen zijn. Nu wij bei den beslissend moeten handelen, is liet misschien goed, alles te zeggen. Denkt gij, dat gij kalm genoeg zijl om mij aan te hoorön? Ja.... ja Toen mevrouw Ray, ondanks-al de portwijn dien zij gedronken had, mijn huwelijksvoor-stel had afgeslagen, vertrok ik teleurgesteld en verbitterd, dat ik mij1 weinig om nachtrust bekom merde. Ik had misschien'zelf ook te veel wijn gedronken en dacht dat oen wandeling langs den oever van het meer mij verkwikken zou. Ik verlei de u vroeger, dat ik naar Heniock wandelde; doch dit was niet waar. Ik stapte voor de herberg heen en weer, toen ik eensklaps, te midden der doodelijke stilte van den nacht, haastige slappen op den grooteu weg hoorde aankomen. Ik hield myn adem in; ik voelde, dat ik dichter en dichter bij de waar heid kwam Toen ik mij overtuigd had, dat mijn verbeelding mij niet misleidde wees bedaard; zie zoo, dat i® braaf! verschool jk mij in de schaduw van het huis en wachtte daar de ophelde ring van het geheim af. De voetstappen naderden het veerhuis. Ik zag scherp toe, en, niettegenstaande de duister nis, ontdekt© ik duidelijk, aan den oe ver, de gestalte eener vrouw, dje met ongeduldig© vingers het touw, waarmee de veerboot aan wal vast lag, poogde los te maken. Zij kon het touw even wel niet los krijgen en zij sneed het met een. scherp werktuig door. Ik zag haar in de boot springen, een riem grijpen, en de boot van wal stootên. Haar gelaat was, toen zij zulk® deed, naar mij toegekeerd, en dc maan, dig voor een oogenhijk door. de wolken brak, verlichtte dat akelig spookach tig gelaat. Ea dat gelaat? Was dat van Janetdö Schoi- sehe dienstmaagd de moordenares van Ellen! XV. I Dit was e©ne onverwachte tijding, waar-op ik hoegenaamd niet voorbe reid was. Het was nogmaals een geheimzinnig weefsel in de raadselachtige geschie denis, waarvan de draad moeilijk te volgen zou zijn. Janel! herhaalde ik. Na de bekentenis van myn broeder, ging mij een licht op over veel in haar gedrag, dat mij vroeger onverklaarbaar had toegeschenen; ik herinnerde mij nu een aautal zaken, die ik vroeger reeds niet overeen had kunnen bren gen met de eerlijke bedcel-inge», wel ke mijne vrouw haar toeschreef. Hare schijnbar© gehechtheid aan mjjne vrouw eu haren onwil om het kasteel van Nettlewood en desse-lfs meester te verlaten; de tegenzin van Ellen ea haar wantrouwen, daar zij Janet voor ©ene spion aanzag; haar over het geheel zoo zonderling ge drag hare heftige verdediging van Herbert Vaughan zoo dikwijls ik hem beschuldig© had; de verandering die zij na Ellen's verdwijning onue-gaan had; hare zonderlinge aandoening, die, zooals ik thans begreep, alleen overeen ie brengen waren met de bloedschuld, die aan hare handen kleefde. Ik herinnerde mij wel hoe onver moeid zij mijne vrouw had opgepast, -in de lange ziekte, na het geheimzin nig verdwijnen van Ellen, maar ik schreef haar gedrag destijds niet zoo zeer aan dc liefde toe die zij voor 'Mary koesterde, als aan het verlangen om te belelten, dat Mary het laaghartig karakter van haar broeder voor my zou blootleggen. Ik verbeeldde mij, dat ik de gan- sehe zaak nu gaheel en al doorzag; deae vrouw was het werktuig geweest van Vaugnan en had hem gediend, of kende ten minste al zijn handel in,gen. Ellen L«d bemerkt, dat zij zich in gevaar bevond cn had zich met de eigen boot van het kasteel laten over zetten; Janet was haar nagesneld om! haar in den Zwarten Gap tegen te houden; zij kende dien weg, zelfs nog beter dan mijne zuster hem wist» (Wordt vervolgd,),

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1