NooriHolkïidsdh Tweede Blad Een goeden raad: Donderdag 21 December 1922. KERK EN SCHOOL, SM@E2@3Ï0£N STUKKEN. PROVINRIMl NIEUWS. lesiel NU Uw kantoorboeken VAN PUTTEN &OORTMEILER PAYGLOP. Denkt aan de belastingcontrole. DE VIJF-KLASSIGE GEMF.EN- TEN-INDEELING„ Door de Commissie van Toezicht sip het Lager Onderwijs in da 'ge meente Ursetn is aan de Commissies van Toelicht op het Lager Onderwijs in de gemeenten van Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaaf het navolgende schrijven gericht. Het zal' U niet onbekend rijm, (dat {rei lager onderwijs ten plaffelande een zorgvol:en tijd tegemoet gaat. Voor net bijzonder onderwijs is die tijd reeds aangebroken en zal voor dien tak van lager onderwijs nog zorgvoller worden; voor het ópen- baar lager onderwijs ligt hij in het naaste verschiet. Als de plannen der Regeering om- fezet worden in daden; als de ver- eelïng der gemeenten in vijf klassen een teit is geworden; dan is Ue zorg volle tijd aangebroken. Dan gaat het lager onderwijs in c.tae nrovinrie gelijken op dat van vóór vij'.ftig jaar door gebrek aan viidrrwi skrachten. Want deze zullen zich haasten het ongastvrije Noord-Holiand benoorden iet Noordzeekanaal te verlaten, om- lat er geen enkele gemeente der eër- ~ta en tweede klasse, een enkele ge meente der derde en vierde klasse tti gevonden wordt. Onze welvarende provincie, bijna fiets anders tellende dan gemeenten, g^-.aiigsphikt in de vijfde klasse, zal fledits een doorgangshuis zaj'n voor so^flytecreude onderwijzers. Wij behoeven U niet onder filet oog te brengen dat dit groote schade zal berokkenen aan het lager onder- w';jï. Wtj hebben dus de eer (i Mj' dezen beleefd te verzoeken de onderwij- Z.TSorganisaties te steunen in den strijd, dien deze hebben aangebon den om een yijfklassige gemeenten- indeeling te voorkomen VERMAKELIJKHEDEN BU MISSIEFEESTEN. De R. K. Missievereeniging St. '««ncfsuus Xaverius te 's-Heriogen- fosbh heeft de opvoering voorbereid van het Kerstoratorium van Muller "31.: Wende beelden. Het Bosch' Gemengd koor was reeds met de repetities begonnen en een strijkorkest was gevormd aft -et Bosch' Strijkensem'büe en het Jong Brabant strijkje. r>e Missievereeniging heeft zkhedb ■?fr genoodzaakt gezien de verdere voorbereiding van deze actie te sta gen naar aanleiding van een bestuit ran het Doorluchtig Episcopaat, ge- ytxnea direct na het Missiecongres te Utrecht. 7.. D. H. Mgr. A. F. 'Diepen, deed hiervan aan het Diocesaan Missie- Comité van Den Bosch in het vol gend schrijven mededeeling ter pu blicatie. - „Aan het Diocesaan Missie-Comité in het Bisdom 's-Hertogenboscihc „ik moet uw Comité mededeeien. dat aan missieleesten of tentoonstel lingen geen vermakelijkheden ot ge legenheden tot consumptie mogen ver bonden worden en dus bij die 'ge legenheden niets anders dan gewone spreekbeurten met of zonder licht beelden toelaatbaar zijn'". Tentoonstel'ingen en optochten zijn «lus nog wel toegelaten. PATER AMANDUS BOSEL ORD. CARM. f. Maandag overleed in het Carmclie- tenktooster te Oss, in den ouderdom van 40 jaren, de ZeerEerw. Pater Armandus Böse, professor in de litur gie en het Kerkelijk Recht, alsmede hoofdredacteur van het maandschrift „Carmefrozen"'. Geboren te Delden26 Juli 1876, maakte de overledene zijn gymnasiale studiën aan het gymnasium der Pa ters Carmelieten te' Zenderen en trad in 1S93 te Boxmeer in de lorde 'van Onze Lieve Vrouw van den Berg Carmel. In 1899 werd ZijnEerw. te 's-Hertogenboscih priester gewijd. MGR. AELEN, Bij de eerw. Zusters te Den Bosch la telegrafisch bericht ontvangen dat Z. Mgr. Aelen in goeden welstand te Madras is aangekomen. PATER M. BOOSTEN C. s.a. R. f la den ouderdom van 33 jaar is te s-Hertogeubosch overleden de Wel- Eerw. pater M. Boosten C. ss. R. Pater Boosten werd geboren te Bre da op 5 November 1889 en op 4 Oc- tobor 1916 priester gewijd. OE LANDBOUWONGEVALLENWET Een Meine waarschuwing. Nuttig eu noodig lijkt het ons om een kleine waarschuwing te laten hoo ien, voor hen die uog niet aan de WEÏTELIJKE verplichting hebben voldaan, om de officieels aangifte van hun verzekeringsplichtig bedrijf ten Ppstkautore te doen. W(j meenen daarom goed te doen belanghebbenden er even op te wijzen, dat zij die verzuimd hebben de aangif te vóór 1 December jI. te doen, nu «seds volgens art. 108 der Land- en Tuinbouw-Ougövallenwet, strafbaar zijn met Hoogstens een maand hechte-' nis of ten hoogste honderd gulden boete. Het zal naar onze overtuiging voor- loopig nog zoo'n vaart niet nemen met het„procesverbaal opmaken", doch men zal wel begrijpen dat een wettelijk voorschrift gemaakt is om nageleefd te worden. De aangifte had vóór 1 December j. 1. reeds moeten geschieden en wie dat nu nog niet gedaan heeft, loopt natuur Üjk als hij nalatig blijft, ook het ge vaar een procesverbaal op te loopen. Daarbij komt nog dat dan ook de ge legenheid voorbij is, om als lid toe te treden tot" een Bedrijfsvereeniging als de onze, waardoor men toch, zooals bekend is, van de aansluiting bij de Rijksverzekeringsbank is vriigesteld. Het is om al deze reden dat wii den goeden raad geven: zoo ge nog geen aangifte deed, doe het dan zoo spoedig mogelijk, want dat ls waarachtig al leen in uw eigen belang. Tot ons genoegen kunnen wjj hier aan toevoegen, dat de toetreding tot onze Kath. Bedrijfsvereeniging over 't heele land schitterend is. Ook in het Bisdom Haarlem zijn on ze verwachtingen verre overtroffen, BOEREN- EN TUINDERS- ONDERLINGE Vereeniging voor Ongevallen verzekering van den Nederl. Boerenbond. NICO VAN OMMEN, Dir. v. h. Bisdom Haarlem. IJSBONT» HOLLANDS NOORDERKWARTIER In de groote Parkzaal to Hoorn had gisteren do algemeene vergade ring plaats van den IJsbond „Hol lands Noorderkwartier". Nadat het bestuur op een foto was vereeuwigd nam de voorzitter, do heer S. Tlx, Minnema. van Haarlem het woord. Wij zijn, aldus epr„ in de oude hoofdstad van West Fries land samengekomen om onze belan gen te behartigen. Voor 11 jaar hadden wij hier ook de algemeene vergadering, die toen niet druk be zocht was, maar in het begin van het bestaan van onzen bond hadden wij eens een Parkzaal stampvod. Toen wisten wij nog niet wat de bond zou worden en gevoelde ieder dat een goed contact noodzakelijk was. Hoewel de laatste vergaderingen niet op zoo'n druk bezoek kon worden gerekend, mag de bond over het bezoek niet klagen. Spreker wensohte, dat dit ook steeds het geval was op da afdee- lings-vergaderingen. want is dat zoo, dan pas kan ook de bond vruchtbaar werk doen. Den spreker doet hiet genoegen dat de Zaanstreek een nieuwe distriols- voorzitter heeft gekregen ih den beer Buis, hier aanwezig, welke hartelijk welkom wordt geheefcen ©n waarvan hij hoopt, dat het zal zijn de rech te man op de rechte plaats. Het spijt epr. dat een trouw© afge vaardigde die jaren de vergadering bezocht, niet meer aanwezig is. Hij meent deu- hear Kool, districts voor zitter van Amstelland, welk district is opgeheven. Een oncLrafdeeiisig „Het Kalfje" is, waohtens en kijkems moe gestorven en waar iojn twee afdeel.ngen n.L Nes «n Oud-Hoorn overbleven, zijn deze ingedeeld bij een ander het Zuiderdistrict Dezelfde ontbindingsbaec 1, die een eind maakte aan „Het Kalfje" is ook bezig andere af dodingen aan te tas ten. Zoo is successievelijk opgehe ven de afdeeiing Wormerveer en Oudorp'. Laten toch de besturen der afdeel.ngen den mo.d niet la.en zak ken. IV el heeft men met moeilijkhe den te kampen en in dit verband wijst spreker op de moeilijkheden werk gedaan te krijgen, doch laten wij bedanken dat onzen ijsbond in de 27 jaar van zijn bestaan vooral wat de veiligheid op de banen be treft, schitterend werk heeft gedaan en dit moet blijven doen. Het aan tal gevallen van verdrinken is in de jaren van den bond zeer beperkt. Laat ons steeds in d© earsi» plaats voor de veiligheid zorgen ©n eerst daarna voor mooie banen. Na nog in net bijzonder het ©ere lid Hille te hebben verwelkomd en de verschillend© afgevaardigden te hebben gewezen op hiun plichten in de afdeeflngen opent die voorzitter de vergadering. Hierna heeft voorlezing der notu len plaats, welke worden goedgekeurd Ingekomen was ber.cht van verhin dering van den Burgemeester van Hoorn, Mr. G. J. Rissouop.. Medegedeeld, werd, dat de heeren Kok en v d„ Heuvel met dan heer St.kkel op sleeptouw, zullen trachten de afd. Stohermerborn weer op de been te brengen. Wat de banen van Oudorp betreft heeft de afd. Alkmaar toegezegd, haar schouders hier onder te wil len zetten. Over den berichtendienst wordt me degedeeid, dat men terug was ge komen op een contract met Vaz Dias. De districts voorzitters zullen hem bericht zenden in do eerste plaats aan het Nieuws y. d. Dag on ten tweede aan de plaatselijke bla den in den omtrek. i Als een treurige mededeeling werd gewaagd van de afwijzend© be schikking betreffende de f 500.— oub- sidie van Amsterdam1. Eveneens werd gewezen 'op den toestand te Westwoud, waar Öooir opheffing der afde©lii% ©en regeling dringend noodzakelijk is. Westwoud, dat midden in den hoek van Direcli- tertand ligt en als het ware poort is Van Hoogkarspeï, heeft bron-' achtig water, hetwelk het ijs daar misschien het gevaarlijkste ihaaM uit heel Noord-Hofland. i Tot heden is het den voorzitter van den Bond niet gelukt in contact te komen met den Burgemeester van het dorp. Wel is het den distriots- voorzitter gelukt eens f 25 subsidie te krijgen om de baan veilig" te ma ken, doch de groote noodzakelijkheid blijft bestaan, dat on dat gevaarlijke plekje van Noord-Hofland men ac tief blijve. Hierna wordt onder warm applaus der vergadering en in go d gekozen bewoord'ngen van den voorzitter, de heer Willem Bakker van Avenhorn, één der oprichters van den bond, tot eerelid benoemd. Het jaarverslag vangt aan met de mededeeling dat net ook dit jaar weer „hommeles" is geweest. Voor den Bond was het lij's niets F.r wordt op gewezen den tmoed er in te houden want na 'dezen (tijd komt een andere en ijs (komt er weer. De Voorzitter wijst extra op ttiet feit, dat de afd. V^eesp een feiec- sahe verlichting had lafen maken, wat tot gevolg had', dat er meer idati .100 leden toetraden. Huide voor Weesp Ook de afd. Hoorn en Srhermerhbm krijgen woorden van lol voor het kranig werk waarop mee zij de ba nen stofvrij wisten te maken. De heer Sfikkel drukt ziijn spijt er over uit, dat de secretaris van (zijn aMeelïng vergeten haa een jaarver slag in te zenden, temeer waar zoo vele afdeeilngen in het dist net Alk maar txuLengewoon mooi hadden ge werkt Wat betreft een eerdei gem aak te opmerking van den Voorzitter, dat Alkmaar de zorgen op ziiöh zou ne men voor de wederoprichting van de afd. Guaorp', deelt de heer Stekkei mee, dat het zoover nog niet is en dat dan ook Aflcmaaar zidh de lafdee- iing Stompetoren toch zou moeten aantrekken, gelijk met Schermerhorn AIS No. 7 stond op het program ma „verrassing"'. De heer Silver gaf hliervan toelich ting en deel'de ai bij' voorbaat 'mede. dat de verrassing geen aangename was. Op de hoofdbestuursvergadering had de penningmeester z'n nood ge klaagd over het laten maken en iniet- verkoopen van de gedenkboeken ter gelegenheid van hiet 25-jarig bestaan. Deze werden thans ae leden aan geboden voor den prijs van IT.— per stuk. Oorspronkelijke prijs was f 2.50. - Door de aanwezigen werd van de ze aanbieding druk gebruik gemaakt De uitslag der verkiezingen was als voigt: Herkozen, de Voorzitter, de heer S. Th. Minnema, de penningmeester de heer P. Preijer Jr., de idistricts- voorz. Noorderdistrict H. Limpers, district Schagen A. Sleutel, district Alkmaar A. J. Stikkel. Als plaats der alg. verg. in 1923 wordt aangewezen Schagen. Daarna brengt de Penningmeester de heer Preijer z'n financieel verslag uit, hetwelk gunstig afsteekt bij vo rige jaren, zoodat op de begrooting over 1923 de post voor onvoorziene uitgaven belangrijk kon worden ver hoogd, hetgeen noodig was om een oude schuld aan de afdeeiing Alk maar te kunnen voldoen. De rapporteur, de heer Wurkum van Opperdoes bevestigt mede na mens z!ijn medeoommissieleden dat de rekening volkomen accoord is be vonden. Door de afd. Lutjebroek wordt de verantwoording der subsidies tor sprake gebracht. Aangezien dit een hoofdbestuurs- kwesie is, worden hierover geen dis cussies toegelaten. Neg wijst de penningmeester op den post „Fonds 25-jarig bestaan" die voor dit jaar met f 250 Op (de begroeiing is geplaatst dank Zij het groote batige saldo in plaats van de f 50 van gewoonlijk. Dit is ge schied om eerder de schuld van f 1000, gemaakt bij het 25-jarig be staan, te kunnen delgen. Hierna wordt de begrooting goed gekeurd. De Rondvraag leverde weinig be langrijks op. Herinnerende aan de ui .spraak van een vorjgen Dijkgraaf van Drechteriand, die eenmaal te gen de Hoofdingelanden, toen zij aanmerking maakten op de hooge li«e- grooting, zei: „Mijne Heeren, 't is nu nog niet noodig, daar hebt igij gelijk in, maar toch moeten wij nj werken alsof het noodig was, wint als het noodig werd en wij (moesten dan eerst aanpakken, dan zou het te laat Zijn". Sloot de Voorzitter na de gebrui kelijke bedankjes de vergadering. PROVINCIALE STATEN. Dinsdag kwamen de Provinciale Sta ten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen. De heer Gerhard (Gied. Staten.) lichtte eenige door Ged. Staten voorgestelde wijzigingen toe, aan te brengen in de ontwerpbesluiten, beboerend© bij de voordracht in verband met die invoe ring van de Pensioenwet 1922; o.m. wordt voorgesteld na art. 20 een nieuw artikel 21, in te voegen, luidende: voor gewezen ambtenaren der provincie, aan wie vóór 1 Juli 1922 ontslag uit den provincialen dienst is verleend, blijven de aanspraken, die zij of bun weduwen en weezen aan het ponsioeu'regiemént -Noord-Hofland, vastgesteld 19 Decem ber 1918, zcoals dat sedert is gewijzigd, konden ontleencn, behouden, tenzij zij later een betrekking hebben aanvaard 'of zullen aanvaarden, die hun. imge- 1 Voige de bepalingen der Pensioenwei 1922 aanspraak geeft op pensioen en zij toepassing van art. 134 der Pensioenwet hebben aangevraagd. In dat geval wor den de bijdragen betaald volgens art. 5 tweede lid van bet Pensioenreglernent Noord-Hofland, vastgesteld 18 Decem ber 1918 zooals da! sedert is gewijzigd teruggegeven. Art. 21 wordt art. 22, Mevrouw BoissevainPijnappel wees er op, dat, wanneer de nieuwe Pen sioenwet wordt toegepast, de leerling- verplegers aan de provinciale zieken huizen zeer duur zuflen worden, Spr. wenseUte voor deze leerlingen een regeling, waardoor het mogetijk wordt hen in een apart verband op te nemen, zoodait zij niet ais tijdelijke functio narissen vallen onder de ponsioenbepa- lingen voor de vaste ambtenaren. De hear Bo mans uitte den wensch, dat Ged Stalen zich zuhen beijvp-cn •/co', e mo ©jij per on e te oe d él ach ig worden aan pensioen en opporde bezwaren tegen de door Ged. Staten voorgestelde looneongelijkheid. De heer Gerhard (Gedep. Staten) sprak als zijn meening uit, dat door Ged. Staten gedaan is, wat zij kon den, maar dat zij gebonden zijn aan de bepalingen van de Pensioenwet. De gevolgen van die wet kunnen Ged, Staten nog niet in hum geheel over zien, vooarl niet de duurzame gel delijke gevolgen, maar zij zullen de wenschen van dén heer Bom arts onder de co gen zien, zoodra dat kan. De ontwerp-besluiten werden daarna aangenomen. Bij het voorstel oetreffende wijziging van de voorwaarden, waaronder aan de, N, V. Eerste Urker Stoomboot Mn ,,Urks Belang" subsidie is toegekend, vroeg de heer Westerhof een onder zoek naar de oorzaak, waardoor de exploitatie zoo slecht gaal en de reden waarom door de Mij. zulke lage loo- nen worden uitgekeerd. De heer Staalman sloot zich bier hij aan. De heer Ketelaar (Ged. Stalen) zeide, dat Ged. Staten wel nog eens een on derzoek wiflen instellen, 'maar er is al eens het een en ander aeïnformerd. Het personeel heeft minder werk, want er wordt minder gevaren. Directie en personeel hebben een overenkomst aam gegaan. Een productieve liin zal het nooit worden. Het voorstel wordt aangenomen. Verschillende subsidies worden toe gekend. Door den beer Kooiman werd nog aan Ged. Staten gevraagd, hoe het nu staat met leveren van eiectricflcit aan huis, met uitschakeling van de gemeen ten. De heer Hendrix (Ged. Staten) her innerde er aan, dal hij in de vorige vergadering had gezegd, dat er geen sprake van is, dat Ged. Staten hebben overwogen hét roer om te gooien. Spr. kan verklaren, dal Ged. Staten alle waardeering hebben voor die ge meenten, die een welwillende houding tegenover Ged. Staten hebben aange nomen. Met de gemeente Hoorn, door den heer Kooiman ter sprake gebracht, staat het echter anders. De provincie heeft voor Hoorn een laagspannings net gebouwd en vernuurde dat aan Hoorn, maar er staat een bepaling in het contract, dat Hoorn ten aflen tijde de huur kan opzeggen. De gemeente Hoorn heeft dat gedaan en wil ook maar een zeer klein deel van het net overnemen. Ged. Staten hebben nu de gemeente Hoorn gewaarschuwd, dat de provincie wel eens, na afloon van het contract, gebruik zou kunnen gaan maken van haar recht, zelf stroom aan huis te gaan leveren, maar in het algemeen is niets besloten ein spr. wil de bespreking van de priiici- pieele kwestie: atrooinlevering aan huis, uitstellen tot de behandeling van hel P.E.N.-rapport. Hierna werd de zitting gesloten. GROOTEBROEK. GKOOTEBROEK. Vrijstelling. - Bij beschikking van den Minister van Oorlog, is aan den dienstplichtige N. Visser, uit deze gemeente, met ingang van 13 Maart 1923, voor den tijd van twee jaren, vrijstelling vaa den dienst plicht verleend. HEILOO. HEÏLOO. - L. T. B. Vrijdag avond hield de L, T. B. teen (uitste kend be.Gctile L tjpagandavergadering in café J. MorSoh, De heer J. Sengers, voorzitter der Tuindersgroep opent de vergadering met den Christelijken groet en een hartelijk wekom aan O. Adv. en spre ker. i De Spreker van dezen avond, de heer H, j. Ganzeboom h'ad tot onder werp gekozen: „Wat is de L. T. B. en waarom moet men Katholiek ge organiseerd zijn?" In breede trekken behandelde spr. deze vragen en gaf er een (bevre digend antwoord op. De Geest. Adviseur is nog niet tevreden over de opkomst; hij wenschte daif aEen deze rede gehoorü hadden en dringend noodig is dat de laaiste land- en tuinbouwer in de1' L. T. B. wordt opgenomen. Na een sluitwoord van den Voor zitter, die èn spreker èn Geest. 'Adv. en vergadering dank bracht, volgde Sluiting. EENIGENBURG. EENIGENBURG. Tuinbouwvereen. „De Noord-West". Op Donderdag 14 December j. 1. hield vorengenoemde vereeniging een algemeene ledenvergadering. I)e voor zitter, de heer L. Teensma, opent de vergadering en heet allen welkom. Hier na leest de secretaris, do heer P. Bood de notulen. Deze worden ongewijzigd 'goedgekeurd en vastgesteld. De secre taris ontvangt 'n woord van-dank voor zijne werkzaamheden. Hierna leidt de voorzitter de besprekingen in, over punt 2 der agenda: „actie van de ver eeniging „De koophandel" tegen ver plicht veilen, der tuinbouw-producten. Spr. memoreert hoe in den oorlogs tijd die achter ons ligt, alles aan ban den werd gelegd. Langzamerhand is er weer vrijheid van handelen voor ons gekomen. In die jaren echter is door de tuinbouwers met groote meerder heid aangenomen, het verplicht veilen der producten. Dit laatste nu, tracht men van de zijden der handelaren, weg te krijgen De tuinbouwers worden dru bewerkt, om hen toch maar de over tuiging bij te bregen. dat eigenlijk het verplicht veilen voor hen schade in plaats van voordeel beteekent. Spr. geeft gaarne het woord aan de vergadering, om baar oordeel in dezen te vernemen. De heer C. Kos maakt zich bekend ais groot voorstander van verplicht veilen, en wil dit gehand haafd zien. Verknopen op contract staat hem niet aan. De heer P. Bood is dezelfde meening toegedaan. De heer Jac. Strooper is voor handhaving van verplicht veilen. Hij acht het gewenscht onder bepaalde omstandiheden ruim consent te geven aan den koopman. De heer W. Bood wil het verplichte veilen zoo streng mogelijk handhaven en juist hierom zoo min mogelijk con sent verstrekken aan de kooplieden om aan de huizen te koopen. Voorzit ter zegt hot voorstel van het bestuur het eerst in steming te brengen. Dit luidt: hel verplichte veilen blijft ge handhaafd, doch indien de omstandig heden zulks noodig maken, zullen te beoordeelen door het veilingsbestuur wordt ruimschoots consent verstrekt. Dit voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer C. Schuijt zou willen, dat de consenten niet door den voorzitter der veilingsvereeniging wer den afgegeven doch door den betaal meester. De voorzitter zegt, dat er zeer strenge controle zal gehouden worden. De heet W. Bood vraagt of we de veiling-leider nu niet kunnen missen. De voorzitter antwoordt dat dit punt wel eens ter sprake dient gebracht op de Centrale vergadering. Tevens zou de vorige vragensteller gaarne zien, dat de drie veilingsvereeuigingen in deze omstreken zouden medewerken om voor de nódlijdende tuinbouwers steun te verkrijgen van het Rijk. De voorzitter antwoordt, dat dit de taak is der Provinciale Commissie uit de vei lingen, die hieromtrent niet stil zitten, en natuurlijk meer invloed kunnen uit oefenen. De heer Cor. Meijles bespreekt mogenlfjken gezamenlijken inkoop van kunstmeststoffen. De heer W. Meijles wflst op de bezwaren hieraaa verbon den, n. L dat men gezamenlijk borg is voor de betaling, en de toestand der fi nanciën heel ongunstig is. Daar hierop verder niet wordt inge gaan, sluit de voorzitter de vergade ring, onder dank aan de aanwezigen voor de medewerking, die zij hebben betoond. bij TUITJENHORN. TUITJENHORN. Concert. Donderd. 28 December a. s. zal in het St. Joseph- patronaat een concert gegeven worden door de gemengde zangvereeniging en het fanfare corps van deze plaats. Het programma is rijk aan afwisseling en bevat behalve de liederen voor ge mengd koor en een 6tal nummers uit te voeren door het fanfarecorps ook ook twee mannenkoren en tevens 2 liederen voor 3 stemmig dameskoor. Bovendien zullen een drietal voor drachten worden uitgevoerd, voorts nummers voor 2 violen en piano en een lied voor tenor en bariton. Een mooie avond voor muziekliefhebbers. D Pro gramma's zijn gedrukt bij „Noord-If oil. Dagblad" en zijn als altijd keurig uit gevoerd, ZIJPE. j ZIfPE. Raadsvergadering. Afwe zig met kennisgeving van verhinde ring de heer Kapitein. Na opening worden de notulen on veranderd goedgekeurd. De heer Nannis vraagt naar aan lei ding van het gesprokene in de vo rige vergadering, betretfende werk loosheid en h'et door B. en iW. toe gezegd onderzoek inzake de werken van het P. E. N. en (het AV. 'B.,' wat ziijn de resultaten van dat onderzoek De Voorzitter zegt dat door B. en W. in deze een onderzoek ingesteld is en dat resultaat was, dat |B. en W. meenden het er maar niet zoo te moeten op aansturen, dat bij de werken van het P. E- N- en P. .W. >B. Zijner werldoozen moesten te werk worden gesteld. B. en W. moesten toegeven dat 't moeilijk was hierin verandering te brengen, echter zal in overleg worden gewerkt en ge tracht verbetering aan te brengen. De heer v. d. Sluis gee.t hierop nog eenige nadere uiteenzetting omtrent de handelwijze van B. en W. tui deze. De heer Brak ziegt dat B. ten (W. de werkloosheid wel degelijk onder de oogen zien en hebben besloten aan den raad machtiging te vragen om steunverleening tot een bedrag van f 500 en steun te geven san ieder die pnxtuQttet werk laat ver richten tot een maximum van 30 jpCt. De heer Nannis h'ad graag gezien, dat het werkloozenvraagstuk eerder onder de oogen was gezien en iopc gelost, hij betreurt h'et ten sierkste, dat wordt afgewacht tot men tot ide noodzakelijkheid is gekomen, thans sfaan 30 werkioozen ingeschreven. De heer v. d. Sluis meent, ld.it er kend moet worden, dat door B. et W. met het oog op de gemeente financiën zoo maar niet kan wordet ingegrepen. De heer Nannis zou willen, da; in den zomer reeds naar een oplos sing zou gezocht worden. De heer Hooij h'ad graag gezien, dat men in overleg trad met hef bestuur der kleine polders met de molenmeesters. De Voorzitter zegt dat B. en W. aan ieder die produc'ief werk laaf verrichten, 30 pCt. willen geven en niet enkel aan den Polder, wel heb ben B. en W. zich reeds tot ih'et polderbestuur gewend. De heer Nannis vraagt of bef niet ligt op den weg van het .gemeente bestuur om in overleg te treden met het polderbestuur van Koegras en de gemeente Caflantsoog inzake be- ha-rding van den duinweg ook in onze gemeente. De Voonitter zegt dat zulks reeds in bewerking is en onderzocht wordt wel'ke Subsidies daarvoor kunnen wor den verkregen, maar heett daar voor- loopig niet veel verwachting van. De heer Nannis zou ook willen ktat evenals verleden jaar aan de verschil lende Ijsbonden in deze gemeente een toeslag werd gegeven van 50 p-Ct., verleden jaar heeft dat goed ge werkt en uitstekend voldaan. De Voorzitter is van meening, dat aan de Ijsbonden 30 pCt. kan "wor den gegeven. De heer Dignuin wii bet idee .«van den heer Nannis graag steunen. De heer Grootes wil niet, evenals verleden jaar, dat een ieder maar .te werk wordt gesteld, maar uitsiuitenJ werk verleenen aan ingeschrevenen bij het bemiddelingsbureau. De heer Dignum is van meening dat den heer Grootes ook hiet werk van hun polder wel zal bedoelen en zegt, dat bij het willen uitvoeren van het werk de eerste ploeg inge schrevenen de Welft boven de begroo iing kwam, de tweede iets minder, terwijl de derde ploeg (nie(-aangeslo tenen) kon worden te werk gesteld, door bun werd h'et werk goed uitgevoerd, terwijl een daggeld werd verkregen van f 4.50. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met den heer Grootes tegen. 1 De heer Hooij meent te moeten wijzen op den Rijksweg te 't iZand, hij noemt de toestand daar verschrik kelijk en wil dat de gemeente ïracht daarin verbetering te krijgen. De Voorzitter wil met genoegen daarin meewerken, de vraag blijft eoh ter of het wel wat geven (zal, een en ander hadden B. en W. reeds (be sproken. Voorstel Nannis om 50 pCt. aan de Ijsbonden te geven tot een Ge drag van f 500 wordt mei algemeene stemmen aangenomen. De heer Digman vraagt aan wie die boomen behooren te 't Zand, hij meent dat deze wei een» jnogen nagezien en gesnoeid worden. De Voorzitter zegt dat de boomen thans aan de gemeente behooren. (Wordt vervolgd. HEEMSKERK. HEEMSKERK. - De vrachtrijder de R., die enkele dagen terug (het ongeluk had dat een der wielen van zijn voertuig over zijn been reed, waardoor hij zich aan dit lichaams deel nogal tamelijk verwondde is gister naar een der Ziekenhuizen in riaailem vervoerd, omreden deze ver wonding naar het oordeel der medi cus een ongunstig verloop, begon aan te nemen. Gekozen. Door het bedanken ii den heer de Wilde aiS kassier onzer afd. Boerenleenbank is nu ais zidodanig gekozen de heer J. v. Tui nen, alhier. GELDLEENINGEN Prov. Staten van Noord-Hofland besloten ten ste der provincie aan te gaan geldieeuingcn van zoodanige no minale bedragen ais noodig zu.len blij ken om eene soui te verkrijgen ter voldoening van a. f 112400 wegens kosten van bui tengewone werken in het provinciaal ziekcMuis „Duineubcsch" te Bakkum; b f'29/iOO wegens kosten van bui tengewone werken in hel provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort; c f 117JUK) wegens kosten van bui tengewone werken in het provinciaal ziekenhuis „Duinenboseh" te Bakkum; d_ 169 950 wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het provinciaal etectriciteitsbedrijf e. f 1.244.000 wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het provinciaal waterleidingbedrijf f. £300.000 vegens voorschot aan het provinciaal waterleidingbedrijf ten behoeve van het doen van uitkeeri-ngen aan enkele gemeenten; met bepaling, dat deze leeningen zul len worden aangegaan tegen eene rente van ten hoogste 6 pCt. 's jaars en zul ten worden afgfelost: de sub a. ge noemde leeniog in 20 jaar; b. in 20 jaar; c. in 12 jaar; d. in 40 jaar; e. in 40 jaar eu f. in 40 jaar. Deze itsssingeu zullen begimnai in het jaar volgende op dat, waarin df leeningen worden gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5