Noor4H©M^dsch D^Mad Tweede Blad Yrij^aö 22 December i922. REÜHTSZAKEN. ARR-RECHTBANK TE ALKMA\R BUITENGEWONE STRAFZITTING VAN WOENSDAGMIDDAG De ouwe klare kruik zonder geleibiljet. De vislteerende commiozen vonden onlangs te Hoorn in een vraöhlrijders- kar een kist, waarin e<m mandenflesch. die gevuld bleekte zin met jajem. De vracfepijder Bruno ff van Wognum, kon geen geteidebiljet toonen, aange zien de fiesch buiten zijn welen in zijn vractilkarwas gezel. De vorige keer was de zaak reeds voorgeweesl en de rijksadvocaat had tegen Bruno f 103.10 boete gevorderd, te vervangen door 10 dagen hechtenis. De reelitbank was echier nog niet voldaan en had de zaak geschorst tol heden, teneinde als getuige nog te hoo-ren de knecht van den drankleverancjer, die de krui!: ouwe snik had klaar gemaakt en weg gebracht De man verklaarde de kruik bij afwezgiheid van den vrachtrijder op de kar te hebben gezet. Een gelei biljet had hij er niet bijgedaan, om dat hij geen tijd had, maar hij wist wel, dat dit een verzuim was van hem Uit deze verklaring bleek, dat de .raciïl/ijder geen schuld had, maar de rijksadvocaat hield zich wel echter angstvallig aan zijn vordering en hand haafde deze in alle opzichten, We willen echier hopen, dat de rechtbank zeti breeds rbtik heeft en den man zal vrijspreken, daar toch zonneklaar is aangetoond, dat van eenig opzet geen sprake is, afgesoheiden nog van het feit of de meening van Mr. Asacli? wel juist ie, als hij zegt, dat ook van vervoer kan worden gespi-oken als he1 voertuig nog niet is voortbewogen. HS0VISJCJML NIEUWS. HOOG KARSPEL. HOOGKARSPEL. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 18 December 1922, 's namiddags te 2 uur. Aiwerig de heer K. Sehluurnnn. Voor-itier de heer D. Brander Tz. Secretaris de heer J. de Jong. Ingekomen was o.a.: Een verzoek van de huurders der gemeentelijke landerijen om gedeel telijke kwijtschelding van de huur aver 1922 B. en W, stelien voor met het oog op de ongur.s.ige uitkomsten van het (andfecMiwhedrijt voor dit jaar 10 pCt van deh uur te restuueuren, den huur ders, die zulks verlangden zou ont binding van het huurcontract voor de volgende 3 jaren verteend woiden doch zij die zulks verlangden zou den de eerstvolgende drie jaren van de inauring zijn uitgesloten. De heer G alis vond de laatste maat regel te s trens. Hij zou hen in ,de gelegenheid willen stellen op den ba sis der huidige omstandi heden te laten inhuren, waarin hij door den 'teer Moes gesteund werd. De heer Stapel stelde voor zich voor dit ja.ar tot een restitutie van 10 pCt. te bepalen. Waren de resultaten /an he: landbouwbeonjl 't volgend ■aar ook orig rustig, dan zou men 'veder kannen zien. De heer Maas verklaarde zich daar mede te kunnen vercenigen, doch de Voor/itlei ontrieat de aanneming van dit voorstel, aat onbillijk zou zijn, die tegenover hen die onthuurd z'ijn bij de vorige verhuring. De ge meente kan niet het risico dragen van het landbouwbedrijf. Er zijn het vorige jaar liooge huurprijzen besteed en nu nog gaat het denzeïïden weg op, zooals blijkt bij verklaringen in omliggende p.aatsen. De huur speelt een ondergeschikte rol bij de uitkom sten van het landbouwbedrijf, de uit- comsten hangen ai van den prijs der producten. Er is overproductie. De toestand zal niet verbeteren nu Duitschland zich meer op den landbouw zal gaaan toeleggen en zelfs stikstof uit de iucht tot mests/ol bereidt. De heer Galis stelde voor óf ieen restitutie te verkenen van 10 pCt., óf de contracten te ontbinden en aEe huurders weder in de gelegenheid te stellen hun perceekn tegen be tere condities in te huren, welk Voor stel mei 4 tegen 2 stemmen werd verworpen. l'64 ,vcj0rst"/:ta el om 10 pQ resfilutie 'an de huurprijzen te geven werd imet algemeene stemmen aangenomen. Het tweede deel van het voorste! van d en W. om de (huurders,'die (hun perceel opzeggen, de drie volgende jaren van inhuring uit te sluiten werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen' tégen de lieeren Maas en Galis. Ingekomen een adres met verzoek om instemming van den Raad der gemeente Lisse met z'ijn verzoek aan de Tweede Kamer tot afschaffing *an den zomertijd. Werd besloten adhaesie te betuigen Ingekomen was een verzoek van uen heer J. B. Post te Hoorn om ,iem een subsidie te verkenen ten behoeve van den auto-omnibusdienst Hoorn-Enkhuizen, die met 1 April geopend was en sedert dien een nadeelig saldo opleverde van f2161.70 over een vol jaar berekend. De Voorzitter zeide, dat de reke ning met nauwgezetheid was satnen- jestefd en dat de dienst tot geen klaéfiïen aanleiding gaf, waarom -bij voorstelde over 1922 en 1923 een sub sidie te verleenen, berekend naar den maatstaf van 7 cent per inwoner, waartoe met algemeene stemmen be stoten werd. Ingekomen was een verzoek van den Minister om de verordeningen te wijzigen op de heffing en invorde ring van sdhootgeld vóór het gewóón lager onderwijs en voor het vervolg onderwijs en de heffing niet toe te passen blij een inkomen van f' 1200, maar te beginnen bij een inkomen van f 1000, waartoe met agemeene stem men bestoten werd. Goedgekeurd werd het besluit om een kasgefd'leening voor de Broeker haven aan te gaan van f 4003, tegen hoogstens 6 pCt, rente en - vallen de uiterlijk 30 Juli 1924. De Voorzitter deelde mede dat de Tochtbrug aan de Broekerhaven groo- te herstellingen moest ondergaan, waarom besloten Was tot aanbeste- ü.ig van een nieuwe betonnen brug. Het onderhoud aan de Broekerhaven was dit jaar z'eer aanzienlijk, vooral aan de steenglooiingen. Tot 15 Nov. j.l. was de opbrengst der rechten ,aan de Broekerhaven geweest f8538.26, tegen f 6013.23 over hetzelfde tijd vak van 1921. Daarna kwamen de voorstellen aan de orde van de commissie tot bestrij ding der werkloosheid door werkver schaffing. Bij monde van den voor zitter, den heer P. Stapel, ontvouwde de commissie haar voorstellen. Den ingezetenen zcxu door de leden van den Raad een lijst wo rden aan ge b- den, waarop Zij konden aangeven voor hoeveel werkdagen z!ij een ar beider konden gebruiken. De werk gevers zouden minstens 28 cent per moeten betalen. De gemeente zou daaraan toevoegen een toeslag van t 1 per kind tot een maximum van t 3 per week. Den ingezetenen zou gelegenheid worden geboden tot het doen verrichten van werk voor groe ten omvang (het aigraven van hooge akkers, het aanleggen van nieuwe vaarsl'ooten) waartoe de gemeente dan een zeker perceniage zou bijdra gen. Kleine bouwers zouden als ar beiders beschouwd worden, do.h' niet meer dan één persoon uit een gerin. De voorstellen der commissie wer den met algemeene stemmen aange nomen. Aan een commissie, bestaande uit de heeren P. Stapel, P. Galis, C. G. J. Maas en D, Beemsfer werd ide (uit voering dezer voorsteken opgedragen Werkloozen zouden terstond aan den arbeid kunnen gezet worden tot al- graving van den Zuiderberm van den Stationsweg en het uitdiepen van de sloot langs dien weg. Ook de Banne had haar medewer king toegezegd om door werk te ver schaffen het hare bij te dragen ttotlbe- strijding der werkloosheid. Besloten werd tot aankoop van een brandkast tot berging van de registers van den Burgerlijken Stand de thans in gébruik zlijnde brandkast zal in bruikleen worden afgestaan aan de administraatie van het G. E. B. tot berging van haar bescheiden en kas. De huur van drie opengevallen volkstuintjes werd van 1 10 opf 9 per jaar verlaagd. Volgt rondvraag en sluiting. TUITJENHORN. TUITJENHORN Plechtig afscheid. Vrijdag j.l. is de plech.ige uittreding van onzen alom beminden hoofdon derwijzer, de heer A .Blad, geschied. Heeds eerder zou het gebeurt zijn, was hei niet, dal de heer Blad dit door ongesteldheid moest nalaten. Te onge veer 2 ure waren alle schoolkinde ren, een 1-10-tal, verzameld in één der schoollokalen, dal door de goede zor gen van den heer Reuvers (lijdelijk hoofd d. S.) en de oudercoremissie mooi was versierd. De oiticjeele per sonen, die wij opmerklen, waren: Pas toor J. H. M. Sljeger, Burgemeester Burger, de wethouders Jac. de Groot en P. Borst, de gemeente-secretaris J. Dam; de Ouders commissie, beslaande uit de heeren C. Boekei en Jac. Blan- kendaal; de Commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren Jac. Bur ger en W, Strooper; de Commissie van Toezicht op' het Lager Onderwijs, be staande uil de leden L, Suijkei en mej. G. Blankendaal—slijkeim.n. Teen de heer Blad en zijn famitie gezelen waren, nam de heer Reuvers bet woord en sprak namens de leerlin gen een ge hartelijke woorden, waarna deze een mooi „Welkomstlied" zon gen Zij besloten met een „Meester leef nog lang, zonder zorg of smart." Hierna speelde bet fanfarekorps een tweetal nummers. Vervolgens werd bet woord gevoerd door den heer C. Boekel (Kalverdijk) namens de oudieerlingen, Spr, zegt Wat kan ik beter doen, dan U te danken voor het goede onderwijs, dal wij van U genoten hebben. Nooit is er één leerling geweest, die over U een verkeerde gedachte heeft gehad. Als blijk onzer waardeering bieden wij U aan ais aandenken zes stoeien en een lamp. Wij wenschen U toe, dat gij met uw ecbtgenoole nog lang hiervan zult mogen profj.teeren, zóólang meester Blad, dat uw vrouw nog eens zal zeg gen: „Vader, het gaat niet langer, de stoelen moeien opgeknapt worden." (Applaus.) Burgemeester Burger, sperkende als hoofd der gemeente, dankte de heer Blad voor alles wat hij voor het on derwijs heeft gedaan. Veertig jaren lang, zegt spr., hebt gij uw beste krach ten gegeven. Gij hebt méér gedaan dan alleen datgene wat zuiver uw pliaht was Zooiets is niet in cijfers uit te drukken wat dit beteekent voor de gemeenschap. Deze omgeving is als *.t' ware door U opgevoed. Als kind heb ook ik bij U onderwijs ontvangen, daar ben ik U nog dankbaar voor. Allen zijn U dankbaar, daar zelfs de armsten onder de armen hun penningske heb ben geofferd om U hun aanhankelijk heid te betuigen. Wat hebben wij ver der niet aan U te danken als Secretaris der Tuinbouwvereeniging en als kaa sier der Boerenleenbank. Gij hebt al die jaren gewerkt in 't belang der ge meente en Ik wensch U toe, dat gij r.og lange japen van uw welverdiende rust zuil mogen genieten. (Applaus.) Hierna sprak Pastoor Stieger: Hoog geachte meester Blad. Het ie mij een groote eer en geluk deze offjcieelé plechtigheid te mogen medemaken. Wanneer er Iels aan ontbreekt, dan zou ik zeggen dat "het mij spijt, dat heel vreselijk Haren ka rp 1 niet hi r f Aan gezien dat nie' gaal, zoo wil ik U, als Hoofd der Katholieke bevolking, na mens allen oprecht dank brengen voor alles wat ze van U ontvangen hebben. Bij dit uw afscheid laadt gij op ons eene schuld dien we nooit zullen kun nen aflossen. Gij hebl U getoond als een man, wjen de opvoeding der jeugd (er harte ging, daarom achten wij U hoog. Gij hebl gevormd menschen voor de maatschappij, daarvoor danken wij U; de schuld echter blijft. Bidden wij God, (Jat. Hij U nog lang moge sparen, om ons in staal te stellen steeds bewij zen van sympathie te betuigen aan U, die onze vriend zijl. God geve door de gebeden der kinderen, dal gij een gelukkigen ouden dag zult mogen be leven. (Applaus.) Nadat de kinderen onder leiding van den heer Reuvers nog een mooi lied zongen, nam de heer Blad, blijkbaar zeer aangedaan, bet woord: Vrienden, kinderen, eindelijk dan zijn we aan hei einde gekomen van mijn loopbaan t£L> onderwijzer. Eigenaardig is ha, dat ik eindig bij hetgeen ik ook ben begon nen. Tusschen het begin en het einde ligt een tijdvak van 43 jaren, waarvan ik er 39 hier heb doorgebacht; steeds ben ik onder U geweest. De inwonere zijn allen zoowat oudieerlingen. Ik ben beei blij in staat te zijn dit mede te maken, en ben aangenaam verrast door de mooie versiering, die js aan gebracht De kinderen dank jk voor de mfj toegezongen liederen, de héér Reuvers voor zijn goede zorgen in dezen. Hel is eigenaardig, dal den gc- hcelen zomer alreeds een geésl on der de kinderen heer-schte. alsof ze eén voorgevoel hadden, dat het de laatste zou zijn bij meesier Blad. Ik dank je, kinderen,, voor die aching. Wéést steeds eerlijk in woord en daad, ver draagt elkander. Ik hoop jelui ais vol wassenen nog eens te zien. Dat ik eerder bij het onderwijs weg ga dan aanvankelijk mijn plan was, komt ge deeltelijk doordat dit een Katholieke schooi zal worden. Zou dit afscheid mij wellicht nog zwaar vallen, de groo te waardeerende woorden van den Pas toor zijn voor mij een reden te méér om met meer blijmoedigheid te schei-- den. Ik dank allen hier aanwezig voor den grooten steun, die ik steeds van hen heb ondervonden by de werk zaamheden in de verschillende com missiën en hoop, dat degene, die na iny komt, dp ook zal mogen onder vinden. (Langdurig applaus.) De kinderen brachten daarna een ï'i werf „hoera!" uit op hun scheiden- A'en hoofdonderwijzer en besloten met een zal hij leven". Nadat anfarecorps een paar numm.es - ie kwam ook de heer Van dei lom, onderwijzer te Dirks- horn, als collega complimenteeren Hierna hield de voorzitter van hel fanfarecorps, de heer C. Boekel (Tuit- jr horn) een toesp. aak namens de léden, die bijna allen oudieerliag zijn. De heer Blad dankte hen voor de beloonde belangstelling, dit beeft hem diep getroffen. Even wenscht spr. nog terug te komen op het hem aangebo den geschenk. Hij dankt allen, die hier toe iets hebben bijgedragen, de waar de zit voor hem niet in hoofdzaak aan hït geschenk, doch in de waardeering zelve. (Applaus.) Hierna zongen de kinderen het „Volkslied" en „Wilhelmus". Vermelden we nog, dat de kinderen werden onthaald op versuparingen en dat aan de leden van liet fanfare corps wijn weid rondgediend, wed een bewijs dat meester Blad hen waardeert Besluiten we met den wensch, dat de heer Blad nog lange jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten,, te midden van hen, die hem dankbaar heid verschuldigd zijn voor al het goede dat zij van hem ontvingen. ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. Raadsvergadering. Behandeld worden eenige ingeko men stukken en mededeelingen. De notulen der vorige vergade ring worden goedgekeurd. Besloten wordt tiaar aanleiding det uitkeering van reisgeld aan te Hoorn werkende sigarenmakers op de?jen, ook de onlangs aangenomen bepaling toe te piassen. Naar aanleiding van een door de gemeente Lisse aan de Tweede Ka mer gericht verzoek om afschaffing van den zomertijd, stellen B. en W. voor om aan dut veraoek geen ad haesie te betuigen. De heeren Sluis en S. Sta vend ter zijd tegen het voorstel van B. en tW. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van de Enkhuizer 'fcouwvakpatroons om den bouw van de nieuwe open bare school van de aanbesteding al leen onder Enkhuizer patroons te doen houden, stellen B. en W. voor om hierop niet in te gaan. De heer Kof man is voor Set (ver zoek. De Beer Van der Brug moet (in deze verschillen met zijn partijgenoot De vrij'e concurrentie moet wfijVén bestaan. Overeenkomstig Bet voorstel van B. en W. wordt besloten. Op een verroek van den Beer J. B. Post, exploitant van den auto- en omnfbiusdienst West-Friesland om een jaarfijksche subsidie wordt met algemeene stemmen afwijkend be schikt. t Een 3-tal woningen aan Bet Hoom sdie Veer, eigenares Wed. F. van Dam, worden op voorstel van B. en W onbewoonbaar verklaard. De Beer StSavenuiter ziet hierin een groot gevaar voor de bewoners; waar moeten de bewoners naar toe? Dan krijgen we weer bewoners van het dakloozengebouw. Aan de orde komt een verzoek van de Vrije Protesfantsdhe Sdhool- eeniging om vergoeding uit de ge meentekas der jaarwedde van de in 1920 aan die schooi verbonden 6e leerkracht. B. en W. steilen voor afwijzend te beschikken. De heer Sluis verdedigd uitvoe rig het verzoek. Op het standpunt waar B. en W. zich nu bevinden, hadden de heeren ook bij de behan deling van een dergelijk voorstel in zake het openbaar onderwijs moeten staan. De minister keurt het pian goed. t Door B. en W. wordt opgemerkt, dat die leerkracht waars ffijnlijk niet door het Rijk zal worden vergoed. De heer S. Stavenuiter merkt op, dat het bijzonder onderwijs met het openbaar gefijk moet gesteld worden. Het komt de heer Lub voor, 'dat B. en W. de zaak op de (lange ibaan willen schuiven. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om ten (behoeve .van de overdracht van de H. B. iS. naar het Rijk, een annuiteitsfeening aan te gaan tot een bedrag van ten (hoog ste 1 50000. naar een rentevoet van 5 pCt met een aflossing van *25 jaar. Hierin zal worden besloten de op richting van een sportterrein waarvan de kos.en worden geraamd opf 21000 De heer S. Stavenuiter uit zich tegen het voorstel. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om volgens de Pen sioenwet 1922 eenige veranderingen daarin aan te brengen. De heer Van der Brug komt jn verzet tegen deze handelwijze. Dit punt hoort thuis bij de begroeting en spreker is van plan voor de be handeling der begroot,ng algemeene beschouwingen te houden. Besloten wordt a gemeene tesdhoa- wingeu te houden voor de behande ling van dit punt. De 1 ,-r Van der Brug zegt in Wet begin fijner rede ''at intreedt een periode van ver?,. g. Lang, zeer tang Zfrt staat spreker stil bij het werkloonnvraagstuk. Spr. is verwonderd over de 1: hemoedig- heid der arbeiders. Met een lange pert, ie besluit s/preker z'ijn algemeene besohouwin- gen. De heer Stapel geeft eenige be schouwingen ten beste aan de hand van de rede van den heer Van /der Brug. Spreker kan als wethouder zeg gen, dat door B. en W. iai bet mo gelijke wordt gedaan in het belang der gemeente. Dit gemeentebestuur is niet de o-or.aak der malaise. Wat de vakantie betrelt heeft den heer Van der Br ig sterk overdreven. Het is voor de ar' e ders beter verkor ting van vaaa dan verlaging van loon. Spreker kan zich niet voorstel len, als aljes zoo werd ajs den heer Van der Brug wil, deze toestand 'dan houdbaar zon zijn. La/rgs de Zuider zee is geen enkele gemeente zoo voor de werkloozenzorg dan hier. De heer Zwaan vindt het optreden van den heer Van aer Brug teen imis lukking. Ook de heer Sluis is erg teleur gesteld aoor de rede des heeren Van der Brug. Den heer Van der Brug moet eens aangeven hoe het dan wel moet, als het nu niet goed gaat. Wat betreft de pensioenkorting, dat gaat spreker niet ver genoeg. De heer J. Stavenuiter vindt het voor den heer Van der Brug wel Jammer, dat wij niet zulke S. D. A. P.-sohe ideeën .hebben. De heer Van der Brug beantwoordt de verschillende sprekers. Besloten wordt om aan 65-jarige ambtenaren ontslag te v-reenen. voor zoover de wet daartoe de bevoegd heid geeft. In bespreking komt de samenvoe ging van de vischafslag met den (ha vendienst. Besloten wordt eervol ontslag te verleenen aan den diree.eur, den heer W. Hart met toekenning van pen sioen en een gratificatie van f 400 boven het pensioen. Thans wordt besloten om aan een der beide ambtenaren hij den visch- atslag, n,l. Sint of Visser ontslag te verleenen. Tot directeur van de vischafslag wordt benoemd de ha venmeester op een belooning van f 500 's jaars. Sommige leden vinden de gratifica tie aan den directeur van den viseh- aisag te hoog. Door anderen wordt dit ontkend. De afgetreden directe ir heeft maar recht op f 500 pensioen. Na stemming wordt besloten een gratificatie te verleenen van f 400. Na stemming wordt beslöteu eer vol ontslag te verleenen aan den (heer Visser als ambtenaar aan den visch- afslag met een gratificatie zoo hoog dat Bij een inkomen verkrijgt van f 500. De heer Van der Brug is tegen de belooning van f 500 aan den ha venmeester. Als dien persoon dit werk van Zijn tij'd er bij" kan tdoen behoeft hij ook niet extra te worden beloond en kan dit niet, dan moeten de instructies van dien ambtenaar worden gewij'zigd. Met de stemmen der socialisten te gen wordt de post goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter voo- om met het oog hierop, dat het miL„er- naohtetijfc uur reeds voorbij is, de Apenbare vergadering te schorsen tot Donderdagavond 7 uur. Wordt pfdus besloten. 'T ZAND-ZIJPE. 'T ZAND-ZIJPE. - Raads vergadering. (Vervolg). Me dedeelingen en ingekomen stuk ken. van Regenten Weeshuis en de le den van net Burgerlijk Armbe stuur, dat zii hun herbenoeming aannemen. Dat 11 December bij den gem.- ontvanger in kas was f 39089.05V2, waarvan belegd bii de zuivelbank Alkmaar f 3000. Dat door de betrokken zuivel bank een waarborg zal worden ge steld groot f 40000 Van Ged. Staten verzoek, geen wijziging aan te brengen in de ver ordening regelende het marktwe zen, daar e en en ander geregeld is m de veewet Van een 4-tal ingezetenen te 't Zand, Manneveid e.a. om terug gaaf van geld door hen gestort voor reiniging der sloot achter hun perceeten. B. en W. stellen voor, evenals in de vorige vergadering afwij zend te beschikken. De voorzitter zegt den heer Hooij, dat indertijd wei een schrijven van den heer Manneveid is ontvangen maar dat er niet uit blijkt dat er teruggaaf van geld verlangd wordt De neer Hooi] heeft zulks misschien niet geweten. De heer Hooij zegt zulks niet te hebben geweten, doch wenscht ziin ingenomen slandpunt te hand haven. Met den heer Hooij tegen wordt besloten arwrjzend op het verzoek te beschikken. Van den Min. van Binnenland sche Zaken een circulaire inzake verleening van steun. De Minister verzoekt zoo mogelijk alleen dan steun te verleenen wanneer pro ductief werk kan worden geleverd. Volgt vaststelling pensioen grondslagen van 4 gemeente-amb tenaren van den veldwachter Noor man op f 1710, Bult op f 2100, van den klokkenist Boonacker op t 48.50 en van den heer Veugen oip f 300. Vaststelling van het eerste sup- oir kohier der belasting op de „anden over het dienstjaar 1922. Goedgekeurd. Vas.stel ing van de le suppletoi re gemeentebegrooting, dienst '23 groot f 160.000, betreffende een* geidleening, noodig voor het G. E. B. en P. W. N. goedgevonden. Benoeming van twee leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens aftre ding öp 1 Januari 1923, van Mej. P. Blaauw—Bossen en den heer A. Olie. De aanbevelingen luidden: va cature Blaauw—Bossen1. Mej. P. Blaauw—Bossen, St Maartens brug; 2. Mei. J. jongejan—Kraak Si. Maartensbrug. Vacat"re A- Olie: 1. A. Olie, St. M'aartens- brug, 2. H. Jippes, Oudcs.uis. De aftredenden worden met alge meene stemmen herbenoemd. Door B. en W. wordt machti ging gevraagd om de politiewo- ning te Oudesluis publiek te ver- koopen, deze woning komt vrij daar Noorman naar Schagerbrug zal worden overgeplaatst en de raad indertijd besloten heeft .geen derden veldwachter meer aan te stellen. De heer Nannis zou de woning willen verhuren, hij meent, dat er wel een goede huurder voor te vinden is, daar de koopsom f 4000 heeft bedragen zal de gemeente wel erg moeten toeschieten. De heeren Appel en Hooij ver klaren zich voor verkoop. De heer Grootes vraagt of men er wei van overtuigd ïs dat aan Oudesluis geen veldwachter meer noodig zal zijn, hij vindt het beter de woning te behouden. Met de heeren Nannis en Groo tes tegen, wordt tot verkoop be sloten. Voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op het ver zoek van het R. K. Kerkbestuur te Burgerbrug om gelden beschik baar te stellen voor het stichten van een R. K. school aldaar. B. en W. doen dit voorstel, le. uit fi nancieel oogpunt (de tenlaste der gemeente komende kosten zullen ongeveer f 4000 per iaar bedra gen). 2e. om verslechtering van het onderwijs te voorkomen. (Bij stich ting van een R. K. School te Bur gerbrug zal de bevolking der O.L, School vermoedelijk zoodanig ver minderen dat een der leerkrach ten overcompleet wordt en er dus slechts 2 leerkrachten te werk kun nen gesteld worden. Men krijgt dus twee tweemans-schooltjes waarvan elke onderwijzer met niet minder dan 3 of 4 klassen moet werken,) .Tot zoover het advies van R. en De heer Bruin drukt er zijn spijt over uit dat dit verzoek is gedaan zonder medeweten der R. K? raads Tden, wel is er eenigen tijd gelé oen door de parochianen verga derd waarbij ook de heer Bruin tegenwoordig was, om de stich ting van een R. K. School te be spreken, uit die vergadering is echter niet gebleken of het wel gé- wenscht was tot oprichting over te gaan. Men zal wel verwachten dat hij als katholiek raadslid dit verzoek krachtig zal steunen, doch spr. zal dat niet doen omdat het R. K. Kerkbestuur te weinig kapitaalkracht bezit, tevens ook in verband met den plaatselijken toe stand en om het groote óffer van de gemeente gevraagd. Spr. zal b'anco stemmen. De heer Appel bespreekt de ont stemming die te Burgerbrug heerscht door rl'e s^ooln a n, en het groote offer dat van de ge meente wordt gevraagd. Spr. hoopt dat B. en W. hun best zul len doen om dezen schoo'bouw tegen te gaan. De heer Dignum gaat in met den heer Bruin mee w j-e- treft het passeeren der raads.^uen, Spr. wijst op .het recht, dat ieder ouder heeft om het onderwijs te verlangen, wat hij meent, dat voor zijn kinderen het beste is, wel wordt er van de gemeente een of fer gevraagd maar zulks gebeurt wel meer, 'ook worden er wel van ons offers gevraagd waaraan we niets hebben. De heer Hooij kan zich het e recht der ouders indenken, maar uit financieel oogpunt zal hij te gen stemmen. De heer Schilder gelooft niet, dat het offer zoo groot zal ziin, eerst is genoemd in de bladen een bedrag van f5000.— B. en W. heb ben een berekening van f 4000.— maar hij gelooft, dat het eerder t 3000.— zal worden, Spr. zal voor het verzoek stemmen. De heer van der Sluis zou een uiteenzetting van den heer Schil der willen hebben hoe hij tot 'n bedrag van f 3000.— komt, de hr heer Schilder kan nu hieraan nie' voldoen. Na nog eenige besprekingen over de al of niet goede verstand houding der burgers te Burger brug werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en zooals men kon verwachten aan genomen met 7 stemmen voor, 2 Fegen en 1 blanco. Vóór de heeren Jn. Grootes, C. Nannis, J. Hoog land. A. Appel, C. Hooijj de Wet houders Brak en v. d. Sluis. Te- gen de heeren Jb. Schilder en H. •ignum. Blanco de heer Jn Bruin. Hierna sluiting. LiMMEN. Openbare verkoop. Ten overstaan van notaris Heenk te Cestri- cum vierd bisteren openbare verkoo- ping geti' 'Ui'^n van de Boerderij, ge naamd „Zuiu-Einde", met ruim 11 H A. vruchtbaar weiland, toebeiioornde aan deu heer Th. Pepping, alhier: a Huis en hooiberg en weiland, samen groot 2.02.46 H.A. Kooper P. van Tij Kz alhier, voor f 10.410. b Wehand bij den Uiigeesterweg, genaamd „de Kolhorn", groot 6.98.10 H A Kooper D. Dirkson, alhier, voor f i5 305. c Weiland in de Nesse, g/w. umd „De Tussohendijken", groot 2.64.5C H A Kooper C. Kollenberg te Caslri- cum, vbor f 4230 NOORD-SCHARWOUDE. NRD.-SCHARWOUDE.. - St Vincentius-vereeniging. De lief dadigheidsuitvoeringen van de St Vincëntiusvereeniging, welxe 2en Kerstdag en Donderdag d.a.v. wor den gehouden, beloven, behalve nuttig wegens het liefdadige doel te worden, ook mooie avonden vol kunstgenot te zijn. Door verschil lende tooneldilletanten uit de paro chie is in studie genomen een blij spel in 5 bedrijven „De toog van Mijnheer Pastoor". Wii gelooven, jiat dit wel een aansporing zal zijn voor zeer velen om niervan te profiteeren, want de tijden zijn ook voor de Veree- niging niet gunstig. SCHAGEN SCHAPEN, vterkocht. Het gebouw bevatttende twee .arbeiderswoningen, afkomstig van wijlen J. Struiji en staande aan den Lagedfjk, is gisteren avond verkocht 'bij piubliexe verkoo- ping aan den heer A. van Tvvuijver, voor ruim i 1900. Verplaatst. De drukkerij van den heer P. Boonacker wordt ver plaatst naar het perceei in de Hee- renstraat waarin voorheen de auto garage van Smit en Verkuiji was ge vestigd. Overgeplaatst De directeur van het bijkantoor der Han/ebank alüiier, wordt als zoodanig overge plaatst naar Goes. Gekocht De heer N. Groot Paardensiager alhier, heelt een sla gerij gekocht te Leiden. Herkozen. De heer O. Hum berts, alhier, is herkozen tot voor zitter van den polder Burg.iorn. NIEUWE NIEDORP. NIEUWE NIEDORP. Gekozen. Tot Voorzitter van de Banne N.- NLediorp, is gekozen de heer jn. Stammes (vacature Jb, v. d. Stok). HARENKARSPEL. HARENKARSPEL. Col.ede. - De af iur gehouden co.le.te voor de Eerw zusters v. h. St. Elisabethgesiidn te Alkmaar ter gelegenheid van bet 25- jarig bestaan van dit instituut beeft opgebracht t '123.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 5