De eerste Encycliek ven t Si. Ms Pius XI. No. 800. Woensdag 27 December 1928. 16e jaargang^ ONS BLAD,! Nieuwjaarsgroeten BUITEiLAÜh, BiNHENLSID. FEUILLETON. öe vloek van liet geld ft5orm€rrt®rTRspfrijs: Per kw.^lSa! voor Alkmaar J^W f 2. Voor tóten Alkmaar ..f283 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. f 2 83 0 60 f hooger. Advertentiepyrijsi Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reelat per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij va* uitbetaling per plaatsing f 0.60. ^an a||e a^onné'8 wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400—, f 200,—, f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,^ Evenals vorige jaren geven inf dë gele genheid in onze tfltjavë te wisselen Deze worden geplaatst in het Oudejaarsnummer. Een Nieuwjaarsgroet kost 3® cent voor de gewone maat, elke regel daarboven IQ CBKt. De Administratie. De eerste encycliek van Onzen Hei ligen Vader Paus Piua XI, is aan den vooravond van Kerstmis in de „Osser- vatore Romano" verschenen. De ency cliek draagt den naam „U'bi Areano Dei". De H. Vader vaagt Zijn Zendbrief staa met er nadrukkelijk op te wijzen, dat Zijne encycliek aan >et gebeele episcopaat reeds in de eerste dagen van Zijn Pontificaat 'had moeten ver schijnen. Deze wensoh, zegt de Paus, kon ech ter niet worden vervuld ten gevolge van de 'buitengewoon gewichtige om standigheden. „De mensclfheid en de sociale klas sen hebben na de afschuwelijkheden van den oorlog den waren vrede nog niet teruggevonden", gaat de Heilige Vader voort, „weshalve zij nog niet die vruehtbrengende rust genieten der orde welke voor alle dingen noodzakelijk is. Nog omgeeft een dichte nevel van feilen haat, die in wederkeerige kwet sing tot uiting komt, de volken. Lij den de overwonnen volken al zeer zwaar, ook den overwinnaars blijven hevige rampen niet. gespaard- De klei nen vreei-.GTi angstig door da grooten overmand te worden, terwijl de groo ten er zich over beklagen, dat zü door de kleinen met vijandigheid worden behandeld. „De angst- der volgeren groeit aan, daar een nieuwe oorlog dreigend het hoofd verheft, een oorlog, die veel erger, nog veel verwoestender zal zijn dan de vorige." Vervolgens spreekt Z. H. Paus Pius XI over de ontwikkeling, welke in -het sociale leven van alle landen te con- Rtateeren valt. Klassenhaat is tot een kwaad der maatschappij geworden, dat alle vitale krachten aangrijpt en aantast: arbeid, industrie, kunst, han del en akkerbouw. De strijd is ont brand tusschen hen, die bevelen en zij die moeten gehoorzamen: de arbeiders Vandaar, dat allerwegen te conftatee- ren valt een neerleggen van den arbeid revolutie en onderdrukking, reactie en ontevredenheid van gemoed. De encycliek brengt daarbij dan ook den .partijstrijd in herinnering, die zoo vol gevaren en zoo betreurens waardig is. Dan wijst de H. Vader op het feit, dat ook in het heiligdom van het huis gezin het proces van ontbinding is in getreden; welk proces begunstigd is door den invloed van de tijdens den oorlog steeds groeiende onzedelijk heid. „Wij zien wijd vertakte opstanden diep en ver om zich heengrijpen: bij personen van eiken leeftijd ontwaakt de drang om zich aan het wettig ge zag te onttrekken terwijl het schaamte gevoel der vrouwen en meisjes lijdt en wordt verteerd door de lichtzinnige en lichtvaardige kleeding en door dans, waarin de wellust zich openbaart. „Dit zijn rampen, welke moeizaam weer zijn goed te maken en welke zul ke betreurenswaardige gevolgen na zich sleepen." Daarna uit de H. Vader een ln-droe- ve klacht over het sluiten van zoovele seminaries en het gebruik van kerken voor andere doeleinden dan waarvoor zij zijn bestemd. Dan merkt de H. Vader opt „Waar is het echter ook, dat deze groote geestelijke rampen niet hebben nagelaten als een soort vergoeding heerlijke vruchten af te werpen, want vele harten bekeerden zich tot God, ontsloten zich voor het gevoel van va derlandsliefde, neigden zich en kwa men tot de Kerk. Maar dit alles zijn Wij aan de oneindige Liefde, Goedheid en Wijsheid van God verschuldigd. Want Hjj weet nit het booze en kwade het goede te trekken. „Te lang reeds" vervolgt dan de en cycliek, „duurt het recht der geweld- politiek onder de menschen voort: Ver dwenen is zin en gevoel voor persoon lijke waardigheid en hoogachting. „Op brutale wijze heerscht de macht van den sterke en het getal. De een zoekt den ander te benadeelen en te bedriegen om te beter en langer van de goederen dezer wereld te kunnen genieten. Zij allen dwalen evenwel, wijl zij alleen hun gedachte en geest gericht houden op wat materieel en tijdelijk is, terwijl zij de geestelijke en eeuwige goederen vergeten. Volken en individu en staan tegenover elkander in een on afgebroken kamp. Deze brandende zucht naar het materieels is de bron van den haat en van de sociale inter nationale onrechtvaardigheid. De volken zijn broeders en vormen één groote familie. Ook de andere na ties hebben het recht om te leven en te groeien. Het is nooit geoorloofd en Diet verstandig bovendien om hetgeen nuttig zou kunnen zijn te scheiden van hetgeen eerlijk is." Do encycliek spreekt dan mei tret- fende. woorden van de groote goddeloos heid van de maatschappij. „Dringend noodig zijn derhalve de geestelijke geneesmiddelen om de gees ten tot rust en orde te brengen. Drin gend noodig is niet alleen de toestand van uiterlyken vrede, maar veel meer noodig is de ware innerlijke vrede des harten. Deze kan echter niet worden verkregen, wanneer er geen vrede wordt gesloten met Christus. Die im mers gezegd heeft: „Gij zijt allen broe ders. Dat is Mijn gebod, dat gij elkan der liefhebt, zooals Ik u heb lief ge had." „De vrede van Christus wordt niet verkregen door een streven en een hang naar materieele goederen, wel door de geestelijke en hemelsche ga ven. „Na een herstel van de geestelijke factoren en goederen moet de eerbied tegenover de menschen wederom 'her steld worden. Dan eerst zal het respect voor de orde en het gezag wederom te rugkeeren. „Alleen de Katholieke Kerk beizit de verschillende vereischten en de ge schiktheid om dien geest van materia lisme, die alles heeft aangetast, met vrucht te bestrijden. Alleen de Katho lieke kerk kan niet alleen den vrede terugbrengen, maar hem ook voor de toekomst verzekeren en beveiligen Geen enkele menschelijke instelling is hiertoe in staat. „Moge het uur der geestelijke ver zoening spoedig aanbreken. Het zal heerlijk en vruchtdragend zijn voor den wereldvrede." Aan het slot van Zijn encycliek stelt de EeUige Vader een hervatting van het Vaücaansch oecumenisch concilie in het naderend jubeljaar in hét voor uitzicht. De encycliek besluit met den Apos- toliBchen zegen. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE Te Lausanne loopt bet gerucht, dat Amerika niet tevreden met beperking van toet doorvaartsrectot door de Dar- dannellen voor oorlogsschepen, thans tracht, met Turkije een afzonderlijk verdrag te sluiten, waarbij de Darda- nellen voor alle Amerikaanschc oor logsschepen zonder aanzien van ton- oeamaal of aantal zullen openstaan. Dit gerucht nam vasteren vorm aan en in geallieerde kringen werdt reeds overwogen, welk standpunt tegen een dergelijk verdrag in te nemen zou zijn. De hier tot stand komende, overeen komst zal moeten worden beschouwd als een deel van het algemeen volken recht. dat net doorgangsrecht door dien internationalen waterweg dei- Darda- nellen regelt, Turkye's recht, naar ei gen goeddunken hierover verdragante sluiten, heeft doen ophouden. De mi ndei'heden-conimlssie had een gunstige ergaderinig. Riza Noer bey was gematigd ln zijn optreden en toon en deed verschillende concessies. Het ,.Hdbd.r' verneemt van Turk- sche gedelegeerden, dat. hoewel lamét pasja te Lausanne is gebleven, de tweede gedeleerde Hassan bey Zondag avond per Orient-Express naar Kon- stanljnopel is vertrokken om, waar schijnlijk te Ismid, met de leiders uit Angora te confereeren. Daar hij eerst op 2 Jan. met instructies vian Kemal te Lausanne terug kan zijn, kunnen vóór dien datum geen beslissingen worden verwacht. TJitsjerin heeft tegenover ©en ver- tegenwooidiger van het bliad ,.La Pren- sa" te Buenos-Ayres verklaard: „Voor- loopjg blijft ons niets anders over dan hooren, zien en zwijgen. Op de groote mogendheden rust de verantwoorde lijkheid voor de taktiek, welke te Lausanne wordt gevolgd en voor een eventueelen achter onzen rug gesloten onvolkomen vrede. Wij' wensdhen ech ter niet de minste aanleiding te geven voor bet verwijt, dat wij' ons aan het saboteeren der onderhandelingen sahuJ dig maken." De privié-oouferentie inzake de kwestie der- zeeëngten tusschen Cur- zop, Barrère en G%i*oni schijnt te zijn afgeloopeu. Nopens 'het garnizoen van Gallipoli is men nog niet tot overeenstemming gekomen; iheit te echter Wtiarschijntijk, dat nel aantal gendarmen aldaar op 3000 wordt vastgesteld. De Turksche delegatie heeft - den voorzitter der sub-commissie voor de minderheden een brief toegezonden waarin zij protesteert tegen het hoo ren der Bulgaarsche en Armeensche delegaties in de volgende zitting en aankondigt, dat de delegatie onder deze omstandigheden niet zal deelnemen aan deze bijeenkomst. DE DUITSCHE MARKEN IN BELGIE Van Staatswege is bij de Belgische justitie een Macht wegens oplichting ingediend tegen hen, die marken ter inwisseling hebben aangeboden, welke zif verkregen hadden, door ongeo'or- Icofden handel met den vijand tijdens de bezetting, of welke zij uit Neder land hebben binnengesmokkeld. Te Antwerpen werd het grootste aantal ingewisseld en heit parket van deze stad heelt het dan cok bijzon der druk. i AMERIKA EN HET HERSTEL. Volgens de „Vossjsche Zeitung" is op de conferentie der Amerikaansche ge zanten te Londen een plan uitgewerkt, waaraan, naar men aanneemt, de Washingtonsohe regeering haar goed keuring heelt gehecht Van dit plan is het principe der politieke garanties, hetwelk bij de credietverleening aan Oostenrijk is toegepast, tot basis ge maakt. Ook ten aanzien van Duits ch- land en Frankrijk zou door de omlig gende staten een garantie moetien wor den gegeven. Hierbij zouden dus niet alleen de geallieerde staten zijn be trokken, dooü eveneens de neutralen, dus Nederland, Scandinavië en Zwit serland, Deze staten zouden zich moe ten verbinden, om zich. ingeval het tot een gewapend conflict tusschen Duits chland en Frankrijk mocht ko men, aan de zijde van den aangevallen staat te scharen, In ihet plan zou verder worden ge zegd, dat slechts als Amerikai aan de landen met gedeprecieerde valuta geld wil leenen, de resteerenda gedééltéu van de schulden dier landen kunnen worden betaald en de normale pro ductie worden [hervat. DE IERSCHE KWESTIE. De correspondent van de „Daily Mali" te Dublin verneemt, dat de re- geering van den Vrijstaat besloten heeft een stelsel van blokhuizen in te voeren tot bescherming van de voor naamste spoorlijnen. De blokhuizen, waarin garnizoen zal worden gelegd, zullen op enkele mijlen afstands van el kaar worden geplaatst. Er is bevel gegeven, dat alle perso nen, die zonder daartoe bevoegd te zijn, zich in de nabijheid van den spoor weg ophouden, nadelijk moeten wor den doodgeschoten. Gewapende rebellen hebben bij Lel- triüi drie postauto's aangehouden en de bestuurders gedwongen naar de begen te rijden, waa de ongeregelde troepen tal van schuilplaatsen hebben in holen. De postzakken bevatten Kerstpakketten, tal van aangeteeken- de stukken en officieele brieyen. De regeering heeft goedgekeurd, dat alle gevangenen zullen worden ontslag- gen, die een verklaring onderteekenen, dat zij voortaan geen wapens meer zul len dragen tegen den staat. Het heet, dat eeu groot aantal gevangenen van de geboden gelegenheid gebruik maakt MASSA-ONTSLAG BIJ DE DUIT SCHE STAATSSPOORWEGEN. De directie der Duitedtoe rijksspaoT- wegen is voornemens tol een vermin dering van personeel over te gaan Voor 31 Maart zullen 5500 werkplaats- arbeiders en opgeleide leerlingen wor den ontslagen. Verder zullen 20.000 beambten hun ontslag uft den staats dienst krijgen. De rijksregeering te verder voor nemens, in het belang van de gemeen schap, tot een vermindering van het geheele beambten-apparaat over te gaan en vermeerdering van arbeid te verkrijgen met kleiner personeel. Om te beginnen zal in alle takken van dienst de vaeantie worden verkort voor arbeiders en beambten in staats dienst. De beambten-organisaties hebben reeds tegen het voorgenomen ontslag geprotesteerd De maatregel van de rijksspoorwe. gen zal de reeds onder de staalsarbei- ders J^erscliende opwinding nog doen toeu«Hen en in gegeven omstandig heden tot ean uitbarsting kunnen lei den. De begroeting voor 1922 bedroeg reeds 580 'mjllard mark en zal voor 1923 nog aanmerkelijk stijgen. Het aan tal bij de spoorwegen werkende arbei ders en beambten, bedraagt tol nu toe ongeveer 1 miMioen, waarvan onge veer 21/» pCt. ontslagen wordt, EEN OOSTERSCH VAKCONGRES, Uit Moskou wordt gemeld, dat de sovjetregeering een groot internationaal congres der Oostersche vakverenigin gen voorbereidt, in Februari en Maart 1923 te Moskou te houden. O. m. zou den de vak vereen iigiugen van Ned- Indië, China, Japan, Korea en Britsch- Indië worden uitgenoodigd MALAISE IN HET DUlTSCHEi TABAKSBEDRIJF In de Dujilsclie tahaksnijverheid feeerschl groote werkloosheid. Van de oa. 127 000 arbeiders in de ejigaretten- industrie zjjn er 20.500 volkomen werkloos Slechts 42.500 werken nog 48 uur per week, de overige 64.000, dus meer dan de helft, minder dan 48 uur, en van hen het meerendeel zelfs maar 24 uur of nog minder in de week. Bovendien is aan 1000 chiefs in deze Industrie tietgen 1 Jan, ont slag aangezegd. KORTE BERICHTEN. De Nationale Vergadering van Angora heeft besloten, om de doorvoe ring van de drooglegging van Turkije op te schorten tot 1 Maart a.s. Het Dearborn Streetstation te Chicago is door brand vernield. Daar door missen thans acht van Chicago uitgaande spoorlijnen hun „onderdak". In den gemeenteraad van Gera is met 25 tegen 24 stemmen besloten het ruiterstandbeeld van keizer Wil helm I af te breken en de bronzen doe len te verknopen. Bij Jativa zijn twee tremen met elkander in botsing gekomen. Er zijn acht dooden en verscheidene gewon den, Aan boord van den torpedojager „Celesti" te New-York heeft een gasoli- ne-bntploffing plaats gehad, waardoor brand ontstond die de bemanning dwong het vaartuig te verlaten. Alle opvarenden zijn gered. De stoomboot West Hardeway" heeft 24 uur in den Atlantischen Oce aan rondgedreven, terwijl haar kolen- voorraad was uitgeput. Het Britsche departement van Arbeid maakt bekend dat het aantal werkloozen op 18 December 1.359.100 bedroeg, of 29.551 minder dan in do voorafgaande week. Het consulaat-generaal van Luxemburg deelt mede dat grootherto gin Charlotte aan een dochter het le venslicht heeft geschonken. De Duitsche industrfeelen verzet ten zich tegen een a.s. loonsverhoo- ging van de mijnwerkers, daar verhoo ging van den kolenprijs het economisch leven ondragelijk zou maken. Van 2 Januari af zal een tramrit in Berlijn 70 Mark kosten. De bladen melden, dat de Itali- aansche koning het besluit inzake de amnestie heeft geteekend. Een ernstige gasontploffing had! plaats in een groote fabriek var. chemische producten te Oppa,u Drie arbeiders werden ernstigl ge wond. Óp het station te Keulen heeft een treinbotsing, plaats gehad. Twee reizigers werden gedood en 14 gewondT De Sovjetregeering heeft het houden eener algemeene volks telling in Februari 1923 over ge heel Rusland gelast De Grieksche Regeering heeft met de nationale bank een overeen komst gesloten tot uitgifte van 600. millioen papieren drachmen. Een hevige brand verwoestte te Pointè a Pitre (kleine Antillen) de gendarmeriekazerne en eén viertal huizen. De schade beloopt drie millioen. Op de Parijsche boulevards heeft een anarchistische federatie een betoog:!ng „gehouden. De po litie heeft 42 arrestaties gedaan, zeven personen zifn gevangen ge houden. Een B.T.A bericht uit Brus sel maakt melding van een over val, die zou hebben plaats gehad op een Belgischen schildwacht te Ruhrort. Vijf Duitschers poogden hem zijn geweer te ontnemen,, maar de wacht snelde toe en arres teerde de aanvallers, die ter be schikking van de militaire autori teiten zijn gesteld De toestand op de Duitsche arbeidsmarkt is in November we derom slechter geworden. Het aantal personen, die werkloozen ondersteuning, ontvangen, is van 24.000 tot 42.000 gestegen. Er is te Wellington een lang aanhoudende aardbeving .gevoeld. Men seint dat op jieÓ land veel schade is aangericht. .Verschillende gebouwen trilden in zeer veront rustende mate. Naar een B'. T. A. bericht uit St Denis d.d. 23 Dec. meldt, ie een personentrein 's avonds op een lo comotief geloot>en. Er zijn twee dooden en vijf gewonden. Te Dijon is een congres bij eengekomen van uit de partij getreden en gezette communisten. Voorgesteld werd een nieuwen bond te vormen. Een aantal inliandsche roovers die zich te Ahmadabad in arrest bevonden, overvielen den ge wa penden gevangeniswachter,, wien zij een geweer afhandig trachtten te maken. De andere wachters ech ter vuurden, doodden twee en vet verwondden twee andere roovers, waarvan er een later stierf. Voor de deur van het Italiaan scfie consulaat te Lissabon, is een bom ontploft, welke onbeteekenen- de schade aanrichtte. Een brief, welke op de plaats der ontploffing werd gevonden, wekte het ver moeden, d at de aanslag tegen het fascisme gericht is. Bit de ontvangst van het Heilig College ter aanbieding van de Kerstwenschen, gaf de paus uiting aan de hoop, dat einde lijk in de harten der menschen die werkelijk christelijke vrede moge opbloeien. Italië is bereid .voor Oosten rijk de waarborgvericlaring (voor de internationale leening) te ge ven, PENSIOEN-INKOOP. In het Staatsblad verschijnt een Kon. Besluit, waarbij o.m. regelen zijn vastgesteld voor den inkoop van pensioen voor den tijd, dien 'n ambtenaar vóór 1 Juli 1922 in tij- delijken, zijdelings enen óf onbezoi' digden publieken dienst boven den leeftijd van 18 jaren heeft door gebracht. Het verzoek otn inkoop, met de daarvoor benoodigde stukken be hoort voor 1 Jan. a.s. aan den Pen sioenraad (Lange Houtstraat 11 te Naar een Enqelsche vertelling). 145. De koetsier scheen met moeite het adres te vinden, dat mijn broeder mij gegeven had; maar, na veel heen en weer vragen, kwamen wij eindelijk voor een rij roode steenen huizen van eene verdieping. Dit is Dynaston-Street, mijnheer. - Houd voor No. 10 stil. Ik steeg voor No. 10 uit, en 'belde. Eene vrouw met vuil gezicht en be morste kleeren deed de deur open. Woont mijnheer Wenford 'hier? vroeg ik. r— Neen, mijnheer. Nu, de naam doet niets ter zake; hier woont een 'heer, dien ik ver lang te spreken. Bedoelt gij mynheer Smith, mijn heer? Ja, Smith. Een man van hooge gestalte, die.. Die aan de jicht lijdt, ja, myn heer, dat is hy. Ik moet naar de markt gaan. Wilt g zoo goed zyn de deur achter n toe te trekken, als gij heen gaat, mijnheer. Hij is boven op de voor kamer. Ik geloof, dat 'hy u verwacht. Zou hjj? Hij zéide dat er vandaag een ze ker heer naar hem zou komen vragen. Gy zult niet vergeten de deur toe te trekken, mijnheer? Met deze laatste aanbeveling ging de vrouw des huizes met ongekamde haren en hangende muts de straat op, zonder zich in het minste om het on gunstige weder te bekommeren. Ik deed het portier open, en hielp mijn vrouw uitstappen. Daar ik gezien had dat zij zeer bleek was geworden, verzocht ik haar, de zaak verder aan my over ta laten. Neen. Canut, herhaalde zij, ik gevoel mij sterk genoeg om het erg ste te doorstaan. Ik ben thans hande lende persoon gij niet; ik wees al leen Herbert hier te ontmoeten. Wij behoeven hem niet te vree zen, als dit mocht gebeuren. Wij sloten de deur achter ons en gingen een bouwvallig krakende trap op naar de bovenkamer. Ik klop te op de deur, en een welbekende ru we schelle stem riep: Binnen I Ik draaide de'kruk van de deur om en Mary en ik traden binnen. Een lange vermagerde gestalte zat ineengedoken op eenen ouderwetscken lederen stoel, voor een kolenvuur. Een uitgeteerd geel gelaat, half door baard en knevel bedekt, keerde zich naar de deur, toen wy binnentraden; en een uitdrukking van verwondering teekende zich op die vervallen trek ken. Eerst ontsnapte hem een vloek; hij hief zich met eenige moeite en met be hulp van zyn 'handen op de armleu ningen van zijn stoel, overeind, staar de ons aan, viel toen met een kermen den zucht weer neer, en begon ver schrikkelijk te beven. Wie duivel, zou u beide hier heb ben kunnen verwachten? zeide hij. Zijn wij welkom, mynheer Wen- ford? vroeg ik. Dat kan ik niet juist zeggen. Als gij hier gekomen zijt om mij uit te hooren mij, die altijd de laatste noot ben geweest die er in heel En geland te kraken was dan zijt gy niet welkom en hebt gij te vergeefs een verren weg afgelegd. Wy komen als vrienden mijn heer Wenford, merkte mijn vrouw aan; wij komen u vragen om ons uit een groote moeilijkheid te redden. Een schorre lach was het antwoord en hij schoof zijnen stoel dichter bij het vuur. Hij zag met eenige belangstelling ons beurtelings aan, en lachte en rilde toen weder waarop hij zijn beven ver vloekte. Blijft, zeide hij, edelijk, en ver heugt u over mijnen val. Gij zijt zeker naar hier gekomen om u te overtuigen dat de wereld goed voorspeld heeft, toen zii overtuigde dat Zotte Wenford zich hals over kop in het verderf stort te. Mijn oude vader liet mij een aanzien lijk vermogen na, en ik heb het tot de laatste duit to"e opgemaakt. Is dat tegenwoordig zulk eene ongehoorde zaak, Gear? Niet zoo ongehoord; maar.zeer ongelukkig. Houd daarmee op! riep hij uit. Ik heb altyd een afgrijzen van elk soort van medelijden gehad; ik heb nooit kunnen verdragen dat men mij beklaag de. Ik was mijn eigen meester en ben ik den slechten weg op gegaan, wel dan is niemand te laken dan ik zelf. Welnu, wat komt gij beiden hier doen? Kunt gij dat niet raden? vroeg ik Ik heb u eene vraag het is onnoodig mij met een weervraag te antwoorden. Ik ben slim genoeg om zulk soort van streken te begrijpen. El fce sluwe deugniet heeft mij voor dom genoeg aangezien om mij vast te ne men, en ik heb 'hem soms met opzet in die gedachte gelaten om hem later zelf vast te nemen. Welnu, wat komt gij 'hier uitzetten. Mijnheer Wenford, zeide mijne vrouw, terwijl zij hem naderde en de hand reikte, wij ten minste zijn altijd goede vrienden geweest. Ach! wy zouden misschien in eene nauwere betrekking tot elkaar gestaan hebben, als die kerel niet was afgekomen, antwoordde hy, terwijl hij op mij wees. Zeg dat wij nog goede vrienden zyn dat gij, die mij eens vrede en geluk hebt toegewenseht, dien vrede en dat geluk, door uw stilzwijgen niet verstoren wilt, mijnheer? Zijt gy ongelukkig? vroeg hij ver wonderd. Ik deel de korgen van mijnen echtgenoot, en hij lijdt onder een die pe smart. De gedachte bedroeft mij dat zijn naam onteerd zou worden, dat zijne zuster ln haar graf niet ge spaard zou blijven voor den vuigsten laster, die aan den naam van een vrouw kleven kan Is uwe zuster dan dood? vroeg hy; wie zegt dat.? Dat zeg ik. Het schijnt dat hij altijd iets vooi mij verbergt, fluisterde Wenford; hij vertelt my juist, zooveel, als hij aoo- dig oordeelt ter bereiking van een ol ander doel, r irvan hij mij geen reken schap geeft. Wanneer is zij gestorven? Zij is denzelfden nacht vermoord, toen gij en James Baines de Triesdale- engte zijt doorgereisd, antwoordde ik. Hij schrikte maar gaf geen ant woord. Mijne tegenwoordigheid beviel hem niet; ik herinnerde hem de grootste te leurstelling van zijn leven, en stemde hem-niet 'beter voor mij, nu ik hem in zijn diepe vernedering zag. Ik las haat en woede in zyne diepgezonkens oogen eer, hy zich van mij afwendde. iWpidt vervolge^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1