ONS BLAD Brief uit Italië. No. 301. Donderdag 28 December 1922. 16e jaargang, Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: KSSSFCVS-433 BÜITI1LA1D. ie mn nan iet geiti BIHNENLfiMD, NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 93 39 Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor builen Alkmaar .f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. ir Advertentieprijs: Van I5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25; Rectaal per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bi) voaj uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—f 35,—, f 15,3 Alvorens mijn reisbeschrijving voort te zetten op verzoek van ver schillende lezers en fezeressén (of omgekeerd), wensch ik allen van harte Zalig ^Nieuwjaar: allen leden der Redactie en Administratie, al len weldoeners, vrienden en be kenden in Kennemerland en Wiest- Friesland. Moge de goede God u zegenen, steunen en troosten bii al uwe ondernemingen, tot Zijne meerdere verheerlijking' en uw waarachtig welzijn. Mijn laatsten brief schreef ik u uit Milaan, de bisschopsstad van Sint Ambrosius en zijn opvolgers, onder wie Paus Pius XI de voor- llaatste was. Verleden week is de tegenwoordige Aartsbisschop Mgr Eugenius Tosi tot Kardinaal ver heven en bij die gelegenheid héb ben de Milaneezen aan Z. H. den Paus een kostbare tiara of drie kroon aangeboden. Gisteren sprak ik iemand, die daarbij tegenwoor dig was en hii vertelde, dat de waarde van dit Kunstwerk geschat wordt op .200.000 Lire. Milaan is ook de stad der eerste katholieke Universiteit van Italië, de Univer siteit van 't H. Hart Deze week vernam ik, dat de linancieele toe stand der Universiteit niet erg schitterend was en dat men biina gedwongen was het nu bewoonde gebouw te verlaten daar op den vervaldag de rente niet kon be taald worden. Maar de Voorzie nigheid heeft op bijna wonderbare wijze de Universiteit gered.. Men had zich reeds herhaalde malen tot een schatrijken graaf gewend, maar deze had zelfs op den laat sten dag geweigerd iets aan de Universiteit te geven. Doch zie, op den vervaldag zelf, zendt hii plotseling een telegram: „lk be iaal alles, geef niet aan de Universi teit, maar aan het H. Hart" Hoe deze plotselinge verande ring heeft plaats gehad, heb ik niét vernomen. In Milaan sprak ik ook nog den Rector der Universi teit, P. Dr. Augustinus Qemelli O.F.M., een bekeerden gieneés- heer, die al zijn krachten en groo» te talenten wijdt aan dien bloei dezer Hoogeschool. Hij was ook in Tilburg geweest bij het Eth- nologisch Congres en sprak vol bewondering pver de goede Til- burgers, die de vreemdelingen zoo hartelijk hadden ontvangen. Als vreemdeling doet het iemand dub bel goed, wanneer men vriende lijk behandeld wordt. In den trein van Milaan naar Florence had ik gezelschap van een fascist uit Bologna en twee zij ner werklieden, stoere kerels, dié beide tot de popolari (de Kath. Volkspartij) behoorden. Een hun ner was vroeger in dienst geweest bij Z. H. Paus Benedictus XV z.g., van wien hij een zilveren medaille der Moeder Gods had gekregen. Hii droeg dat sieraad goed zicht baar aan zijn horlogeketting. Toen we voorbij Parma kwa men, riep hii uit: „wat heb ik hier goede dagen beleefd in den oor log. Ik was gewond en moest hier in het hospitaal verpleegd wor den. De zusters waren alles en alles voor ons. De Eerwaarde Moeder behandelde me als een prins. Ik denk er nog dikwijls aan, maar die tijd is voorbij." De fas cist, een soort heerboer, begon al spoedig gen gesprek met me aan te knoopen, toen hij hoorde, dat ik Hollander was, want de fascisten hebben graag, dat debuitenlan ders een goeden dunk van Italië krijgen. Hii was ook wel eens in Hofand geweest en had daar twee paarden gekocht in een diorp bii Amsterdam. Hij riep bijzonder» over de hartelijkheid, waarmede de boeren hem ontvingen: „Ik moest binnenkomen, koffiedrinken en een sigaar opsteken", zei hii „en zi! lieten mii hun prachtige kaas zien en proeven. En wat zag alles er netjes uit bii de boeren!" Ik kon best begrijpen, dat een Italiaan voor onze kaas en onze zindelijkheid in bewondering raakt want van beide hebben ze hier geen kaas gegeten. Nu is het hier ook veel moeilijker om alles zin delijk te houden, want door den feilen zonneschijn wordt hier bijna alles stof en dat dringt overal' door. Ook is de boerenstand, in dien men er hier nog van kan spre ken, niet zoo welvarend als in Holland, ofschoon men hier zeer vruchtbare gronden heeft. De dor pen zijn kleurloos, de huizen wit (geweest), kerkjes oud en gedeél- telijk vervallen. In ons dorp is de kerk al duizend jaren oudze beeft betere tijden gekend dan de tegen woordige, nu de burgeroorlog hier eiken dag nog slachtoffers maakt Mijn fascist toonde een dikken stok, manganello, die iede re fascist bij zich draagt, om de orde te herstellen. Tot nu toe heb ik van de nieuwe regeering alleen gemerkt, dat de sigaren duurder geworden zijn en het briefport met 1 jan. verhoogd wordt. Toch hebben ze al meer be ftrikt, want de Lire is iets gestegen en daardoor het brood ook iets goedkooper geworden. De kruisbeelden zijn weer in de scholen teruggebracnt, waaruit ze door Socialisten (die niet tegen godsdienst zijn waren verwijderd Maar ik vergeet mijn heele reis beschrijving. 's Morgens vroeg kwam ik in Florence aan. nam 'n bakje, waarvan de koetsier me voor 50 cent (toen 4 Lire) afzette. Met mijn halve kaasje raakte ik behouden door de stadstol van Florence, waar men anders voor levensmiddelen ook nog moet be talen. Zoo kwam ik bii een vriend van me aan en ging spoedig naar bed, want in den trein kon ik niet slapen. En buiten regende het weer. WL L. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Naar aanleiding van de arrestatie van zekeren Kirohbaum, die in het be zit bevonden werd van militaire docu menten van Franschen oorsprong en van een aan Tsjitsjerin geadresseerd schrijven, verklaarde Tsjitsjerin ten stelligste, dat bij en de Russisch-Oekra- jiensch-Georgische delegatie geheel vreemd zijn aan dit incident. De besprekingen tussehen Lord Cur- zon en Ismet pasja over Mosoel hebben klaarb];;kelijk niet tot het gewenschte succes geleid. Er zijn althans twee no ta's door lsmet pasja en Lord Curzon openbaar gemaakt, waarbij de partijen uitvoerig uiteenzetten waarom zij mee- nen recht te hebben op het bezit van dit petroleumrijke district. Beiden be- toogen de noodzakelijkheid Mosoel te bezitten op grond van ethnografische, historische, economische en strategi sche argumenten. Ismet pasja beweert, dat de Koerden zich in alle opzichten één met de Turken gevoelen en ook in de laatste oorlogen den Turken ge trouw hulp hebben verleend. Lord Curzon antwoordde in zijn no ta zoo categorisch mogelijk. Rij ver klaart, dat de Koerden, naar taal en volksgebruiken een geheel ander ras rijn dan de Turken en dat de Koerden van Mosoel volmaakt tevreden zijn tot bet koninkrijk Irak onder het En- gelsch Volkenbondsmandaat te belmo ren. Curzon verzekert, dat de Engelsche regeering vast besloten is de verplich tingen tegenover de Koerden en Ara bieren, tegenover Irak, tegenover de geallieerden, en tegenover den Volken bcnd na te komen, en er niet aan denkt het district Mosoel aan Turkije over te dragen. Curzon zegt ten slotte, dat ver deje discussie geheel nutteloos is, daar Engeland's besluit vaststaat Hij is echter bereid zijn deskundigen op te dragen met de deskundigen van Is met pasja te beraadslagen over even- tueele kleine wijzigingen der noordelij ke grens. Naar wordt verwacht zullen de Tur ken zeer teleurgesteld zijn, daar zij ge- loofden dat er een of ander compromis zcu worden bereikt DE IERSCHE KWESTIE. Ierland heeft de Kerstdagen in vol komen kalmte doorgebracht. Er heeft bijna in drie dagen geen enkele mis daad plaats gehad. Verscheidene mi nisters verlieten voor het eerst na vele weken de regeeringsgebouwen teneinde de Kerstdagen bij hun familie door te brengen. De nationale troepen uit Tralee heb ben Zondag na de Mis in de Curabeen- kerk twee-en-twintig rebellen gevan gen genomen. Zeven rebellen werden gepakt, toen zij verscholen zaten on der het altaar, dat de troepen met toe stemming van den geestelijke mochten doorzoeken. HET FASCISTISCH BEWIND IN ITALIë. Mussolini heeft besloten 23 nieuwe senatoren te benoemen en daartoe een keuze te doen onder de mannen van naam op het gebied der wetenschap pen, kunst, letteren en politiek en on der de vertegenwoordigers der nieuwe provincies, die hebben bijgedragen aan het werk van den nationalen wederop bouw. Naar uit Rome wordt gemeld, is de aangekondigde^ bezetting van staats ambten met fascisten begonnen met de benoeming van drie generaals tot pre fecten van Turijn, Palermo en Cagliari De geruchten omtrent de aanstaande invoering van een preventieve censuur voor de pers worden tegengesproken, doch men geeft toe, dat de voorberei dingen daarvoor getroffen worden. De bundel roeden, het herkennings- teeken der fascisten, wordt in de nieu we munten geslagen. Op het stempel van het ministerie van. buitenlandsehe zaken prijkt dit teeken reeds. AMERIKA EN HET HERSTEL. De bekende Amerikaansche bankier Otto Kahn heeft een schrijven gericht aan Senator Smoot van de commissie voor de fundeering der geallieerde schulden, waarin hij krachtig de annu leering van een deel der geallieerde schulden bepleit of een vermindering van den daarop te betalen interest. Wat Groot-Brittannië aangaat stelt Kahn voor een amortisatiefonds in het leven te roepen van Kal pCt. 's jaars waardoor de schuld in 47 jaar zou wor den gedelgd. Bovendien stelt hij voor, dat de ren tevoet zal worden gesteld op 2 pCt. voor de eerste periode van 8 jaar, 3/4 pCt. voor de tweede periode en op klimmende tot 4/4 pCt. voor de laatste periode van 7 jaar. DE WERKLOOSHEID IN ENGE LAND. Het bestuur van het Engelsche Vak- vereenigingscongres heeft voorgesteld binnen veertien dagen een samenkomst met Bonar Law te hebben, teneinde de methode te bespreken, waarop het pro bleem der werkloosheid moet worden behandeld, hetgeen zou kunnen leiden tot een vroeger bijeenkomen van het parlement dan aanvankelijk was be paald. De leiders der werkloozen treffen voorbereidingen voor beioogingen le Londen en in de provincie op 7 Ja nuari, met het doel het parlement te dvingen wederom bijeen te komen. F.FN AANSLAG TE CAIRO. Prof. Robsen is te Cairo door drie inlanders aond,gescholen, toen hij zioh pnr fiets met nog een anderen En- gelschman naar zijn woning begaf. Zijn metgezel werd niet gewond. Tot dus ver;! hebben nog geen arrestaties plaats gr vonden. Tg vermoording is ongetwijfeld een politieke misdaad. Hij is alleen ver moord, omdat hij engels cnmaoi was. Zijn vermoording heeft groote sensa tie verwekt onder de Britsehe en ande re onderdanen in Egypte, die veront waardigd zijn over de gebleken on macht der Egyptische autoriteiten om de openbare veiligheid te verzekeren. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Nader wordt gemeld, dat, tengevol- g3 van instructies van Poincaré aan de Fransche delegatie, de C. v. H. door de laatste er toe werd gebracht het be sluit te nemen, dat zonder eenige re serve mede door de ItaJiaansehe en Bel giséhe gedelegeerden werd goedge keurd. Op de den 2en Januari te houden conferentie zal Poincaré zijn geallieer de collega's in kennis stellen van de do« Frankrijk noodig geoordeelde en. De plannen van Bonar Law zijn nog niet voldoende bekend. Tussehen Brus sel en Parijs echter bestaat ten aanzien van de kwestie van het herstel geen enkel meeningsverschil. Ook het standpunt van Italië nadert meer en meer dat van Frankrijk. Naar verluidt, iB Italië gunstig gestemd ten opzichte van de civiele controle op de bosschen en de mijnen in het Roerge bied en de daarop betrekking hebben de fiscale vraagstukken, beslaglegging op de douane-ontvangsten, uitgifte door Duitschland van een binnenland- sche leening ten bedrage van drie mil liard goudmarken, gegarandeerd door Duitsche banken en industrieelen, en automatische inwerkingtreding van de intergeallieerde sancties ingeval van in gebreke blijven van de zijde van Duitschland. Officieus wordt nog gemeld, dat Poin caré op de conferentie, welke op de 2 Januari te Parijs aanvangt, niet zal na laten de geallieerden op de noodzake lijkheid te wijzen om gezamenlijk die maatregelen te nemen, welke de Fran sche regeering noodzakelijk acht in verband met Duitschlands in gebreke blijven. Indien de geallieerden echter niet tot overeenstemming komen om trent een gezamenlijk optreden, zal Frankrijk afzonderlijk tegen Duitsch land optreden. KORTE BERICHTEN. De Amerikaansche vloot verza melt zich den 19den Februari te Pana ma voor het houden van wintermanoeu vres en schietoefeningen. De manoeu vres zullen tot 31 Maart duren. FEU5LLET0N. 'Naai een EweCsche vertelLinq 146. Wat bedoelt hij met dat gezegde van „vermoord", Mary Gear? vroeg hij Gij weet toch wie wij bedoelen? Ja. Zij verween denzelfden nacht 'lat gij Nettlewood verliet. Men beweer de dat gij te zamen gevlucht waart; uw beider namen worden nog samen- genoemd als die van een schuldig paar, dat mijn broeders eer geschand vlekt heeft. Hij wierp zich achterover in zijnen stoel en begon hoe langer hoe meer te beven; ja, het was zulk een hevige aanval van pijn, dat al zijn leden sid derden. Ik weet alles! hijgde hij, het is voor mij geen nieuws. Will gij mij, ter liefde van geluk kiger tijd, toen gij beweerdet dat gij mij lief hadt, eenen dienst bewijzen? smeekte mijne vrotfw. Wilt gij verkla ren dat wjj met' allen grond mevrouw Vaughan voor onschuldig mogen hou den aan den vuigen laster, waarmee men haren goeden naam bezoedelt, en dat zij niet met u naar New-York is gevlucht? Ais gij den naam van eer lijk man verdient, Wenford, en gij hebt niet te vergeefs de voorrechten van een goede geboorte en een goede op voeding genoten, dan zult gij toch niet toelaten, dat de leugen en de laster veld winnen, die zoowel u als haar onteeren. Gij, dien ik eenmaal achtte, byna beminde, zult toch de hand niet leenen tot zulk een wreed schandaal? Herhaal die laatste woorden! riep hij, met fonkelende oogen en een stra- lenden glans op het verwelkte gelaat. Wenford, ik wil u iets mededee- len, dat mijn echtgenoot weet; dat ik mij niet schaam u te bekennen. Toen gij mij jaren geleden ten huwelijk vroeg, voelde ik mij rampzalig, onge lukkig, en gij waart de eenige die mij beklaagdet en liefhadt. Ik beminde u bijna daarom uit dankbaarheid, ik zou u tot mijnen echtgenoot hebben geno men, indien gij iemand waart geweest aan wien ik mijn lot had durven toe vertrouwen. Dan zoudt gij eenen zelfmoord ge pleegd hebben, antwoordde hij; het was beter dat ik u verloor, al be stond er door u alleen kans voor mij een braaf menseh te worden, en al moest die kans mij ontvallen en mij zoo ellendig maken als ik thans ben. Thans ben ik een toonbeeld van jam mer, mevrouw Gear, en mijne geschie denis zou stof tot een leerzaam ver haal kunnen leveren. Het doet mij leed dat gij u in zulk een ellendigen toestand bevindt. Gij hebt altijd een gevoelig hart be zeten. Ik dank u. Maai' ik zou u haten en verachten als gij u aan de laagheid hadt schul dig gemaakt, waarmee de wereld u brandmerkt. Wenford, ik acht u niet in staat tot zulk een gruwel; ik bid u, zég mij, dat ik mij niet in u bedrógen heb! Vraagt gil Mij dat ter wille van hem? vroeg hij, met eenen zijdeling- schen blik op mij. Neen, in mijn eigen belang. Het is beter te zwijgen, zelde hij, nadat hij schijnbaar een zwaren strijd gevoerd had om haar verzoek af te slaan; ik weet niets dat u gelukkiger kan maken. Ik ben een lafaard en was laag genoeg om schijnbaar de rol van een deugniet te spelen. Wat komt het er op aan, vervolgde hij stampvoetend, wat ik nu doe? Gij zijt bedrogen door eenen boos wicht! Gij zijt uw leven lang zijn slaaf geweest. Het is mij thans aangenaam zulks te zijn. Wat is het koud! wat een ake lig geluid maakt de regen tegen de rui ten! Gij wilt mij dus niets zeggen, Wenford? - Ik kan u niets verheugends mee- deelen, antwoordde hij, en dus zal ik maar zwijgen. Wat ik u bidden mag, ga thans heen. Als ik u aanzie denk ik aan eene geestverschijning; het bloed stolt mij in de aderen bij uwen aanblik Ik durf u niet meer aanzien. Wenford,- laat het aan mij over wat voor mij goede of slechte tijding is. Moet ik u op mijne knieën smeeken om uw wreed stilzwijgen te verbreken Neen.doe dat nietl smeekte hij, terwijl hij bevend en wankelend op rees; ik ben zoo zwak als een kind, en als gij dat doet, geraak ik geheel en al van mijn stuk. Gij zult dus toelaten, dat dit schandelijk proces voortgaat! Gij zult uwen goeden naam niet redden, maar u laten omkoopen tot eene daad, waar voor alle eerlijke lieden u zullen veraeh ten. Te Curling, in New-Foundland, zijn zeven schoeners, waarvan twee Amerikaansche haringvisschers, in een baai ingevroren. De kans om voor de lente vrij te komen is gering. De Zuid-Slavische minister van financiën besloot tot ontbinding der commissies voor het verleenen van ver gunningen voor den invoer en aan koop van buitenlandsehe deviezen. Bij een brand in een filmfabriek te Los Angeles is een schade van 350.000 dollar aangericht. Veertienhonderd Italiaansche vluchtelingen, die na den brand te Smyrna naar Brindisi kwamen zijn naar Smyrna teruggekeerd om zich op nieuw daar te vestigen. Tijdens een huiszoeking te Stue- benville in Carolina werd een drank wetambtenaar doodgeschoten. Dit is reeds de tweede moord op een dusda- nigen ambtenaar binnen een jaar in dit land. De Spaansche minister vor oorlog heelt 'hel ontslag van den commisa- ris-generaal over de gebieden van Me- liila aanvaard. Generaal Lassada, de hcoge commissaris van Villa Nueva, zaal naar Tetoean vertrekken. Te Oberhausen zijn onder ver denking van landverraad een aantal personen gearresteerd, die krachtig pro paganda maakten voor de republiek Hijnküd. Volgens een bericht uit Kiel iB hel bergingsvaartuig „Antrax" sedert 21 December verdwenen. Aan boord van het schip bevonden zich 12 man. Aan de Duitsche kust zijn wrakstukken en liet lijk van een matroos aangespoeld. Volgens een bericht uit Saloniki conceatreeren de Grieken in West- Thracic troepen. In de buurt van De- mir zouden zich 30000 soldaten ver zameld hebben. De Turksche autoriteiten deelen mede, dat de buitenlandsehe postkan toren met de Turksche zijn samenge voegd en dat elk land een sectio zal bewerken. De Fransche Kamer heeft de voorloopige twaalfden mei 443 tegen 62 stemmen aangenomen. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, zal de op 15 Januari te ver wachten verhooging van de Duitsche posttarieven een verdubbeling van de tegenwoordige tarieven met zich bren gen. Op den eersten Kerstdag zijn bij de Oder-brug te Neusals twee sche pen gezonken, waardoor de doorvaart gedeeltelijk versperd is. De nieuwe Italiaansche gezant Bosdari is te Berlijn aangekomen, VRAOHTVERLAGENG NEDERL. SPOORWEGEN. Aan de klachten van het publiek omtrent de boog© vracht voor bestel goed wordt weidra een heel eind te gemoet gekomen. Op 1 Januari 1923 zullen, voor afstanden tot 100 K.M. vracihtverlagmgen worden ingevoerd, die vooral voor klein© Bendingen, van niet gering© beteekenis zijn. Ook het afbaalloon wordt met in gang van 1 Januari 1923 aanzien lijk verlaagd (waarbij natuurlijk ie lengte- van het af te leggen spoor weg-traject geen rol speelt) Voor het afhalen zal slechts verschuldigd zajn fO.10 indien een Bending van 1—10 K.G, weegt; f0.15, wanneer d© zen ding 19—15 K.G, zwaar is en f0.20 voor zendingen van ,1626 Kilogram. Niet alleen dia afhaaltoonen voor besteigoed, maar ook da afnaai- en, beftell-oonen voor ijl- ©n vrachtgoed worden met ingang, vain 1 Januari Omkoopen! herhaalde hij opsprin gende, waarna hij weer in zijn stoel neerviel en bet gelaat in de handen verborg. Nu dan, ja., ja., zoo ver is het met mij gekomen! Bekent gij dat? Gij wenscht dit geding te voor komen. om den naam van de zuster uws eehtgenoote te redden, en gij hebt mij opgezocht om mij dit mee te deelen Ja. Maar als het nu eens beter ware, dat de zaak voor het gerecht kwam en uwe zuster werd vrijgesproken? Als uwe zusters eens liever de schande verdroeg, dan levenslang aan Herbert Vaughan verbonden te zijn? Als dat waar was, zou ik ,er in berusten; maar ik zou haar verachten, als ik wist, dat zij leefde en zulk een doel had, riep Mary uit. Edmond Wen ford, kunt gij mij zweren, dat Ellen leeft? Hij heeft er mij zijn woord op ge geven. Gelooft gij dan, dat zij met haar •karakter in. staat zou zijn tot zulk schandelijk complot? Zijt gö zoozeer door mijnen broeder misleid om u door zulk een huichelachtige streek te laten 1923 verlaagd; vooral voor kleine zend'ngen is d© verlaging aanzienlijk. Voor zwaardere zendingen is het .verschil naar verhouding minder groot maar toch ook hiervoor zajn die loonen vrij wat- lager geworden. DE STRUBBELINGEN TE WORMERVEER. In zake de aanklacht, die de heet Ferf, naast de aanklacht tegen den burgemeester, meende Ie kunnen in stellen tegen wethouder Buitendijk, verneemt do „Tel." dat deze op gelijke gronden zou berusten, als de aanklacht tegen den voorzitter van den Raad. Spreken over zaken uit de geheim© zitting. Het betrof de benoeming van eene fröbelonderwijzeres, waarbij permon lijke aangelegenheden bes rooenwef den. Later werd daarop in dsn Raad gezinspeeld door oen voorzitter, 'en deze werd van repliek gediend door den wethouder. De gememto-secretaris, ue hoer Boonstra, is door Ged. Staten van Noord Holland te Haarlem uiige: oo dlgd tot éen conferentie om daarin zijn zienswijze omtrent de Wormer- veersohe aangelegenheden kenbaar te maken, daar hij als e. rste ambte naar der gemeente geacht wordt, evenals de burgemeester op de hoogte te zijn van wat er t r plaatse omgaat en nuttige wenken te kunnen geven, om Wormerveer uit de misè re te helpen waarin bet tegenwoor dig verkeert. LANGERE ARBEIDSTIJD De Kamer van Koophandel cm Far briekan voor het gebied Utrecht heeft aan alle gemeenteraden in haar gebied een schrijven verbonden, waar in erop wordt gewezen, dat de Ar beidswet is gewijzigd en de gelegen heid wordt geopend den normalen arbeidstijd in fabrieken en werkplaat sen te verlengen tot 8i/2 uur per dag en 48 uur per week en in bepaalde gevallen te verlengen tot 56 uur per week. De Kamer pieent, dat het thans op den weg der gemeenten ligt, voor te gaan in het gebruik maken van •deze gelegenheid tot het uitbreiden der werktijden. JOS. M. ROOZENBURG. f In den avond van den Eersten Kerstdag is te 's Gravenhag© plot seling overleden de heer Jos. M. Roo zenburg, president van den Bij zonde ren Raad der St. Vincenrius Vereen! ging en vice president van den Hoefd raad d er Vereeniging. D© heer Roo- zenburg bere.kte den ouderdom van bijna 75 jaren. INVOERRECHT VLEESCH. De commissie van deskundigen voor het invoerrecht op evrsch en gekoeld vleesch heeft in hare ver gadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 100; paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 35. Gedurende de maand Jan. 1923 zat nritsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoor ten bedragen 10 pCt. van de hier voor vennelde waarden. VOOR EER EN DEUGD. Vanaf 1 Januari a.s. wordt het Centraal Bureau van voor Eer en Deugd te Roermond verplaatst van Willem II Singel 69 naar Gods weerdersingel 48. Tel. 420. verblinden? Wel., ik geloofde., ik heb de zaak nooit uit dat oogpunt ingezien. Als die Vaughan mij weer zand in de oogen heeft gestrooid, zal ikzal ik Een nieuwe aanval van pijn belette hem voort te gaan, en hij wees met be vende vingeren naar een glas op den schoorsteenmantel, waarin zich eenig vocht bevond. Mary stak er de hand naar uit cn hield het aan zijne lippen. Een oogenblik later was hij kalmer, en hij kwam weer tot zich zeiven. De uitdrukking van eenen onverzettelij- ken wil teekende zich op zijn gelaat. Als hij poogt mij te misleiden, mij dwingt mij hier schuil te houden, terwijl hij intussehen ongestraft heime lijk voortwerkt, ben ik in staat om mi) ten laatste tegen hem te zetten. Ga zit ten en vertel mij wat er gebeurde se dert ik Nettlewood verliet. Mary voldeed aan zijn verzoek en hfi luisterde geduldig zonder naar mij om te zien. Hij verzocht mii te zwijgen toen ik mijne vrouw eens in de rede viel om eene onnauwkeurigheid in haar verhaal te verbeteren. jWordt vervolgd,;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 1