1 r ij lit de yesËltiedenis van Uitgeest xn. t jji: ■«■It i ,VOOR HET HEILIGDOM VAN EERHERSTEL. Vorij? bedrag f 11.734.66Y2 N.N. Egmond aan Zee Op lioo"x van zegen voor ons huisgezin Van B. H. «it Rinnegom voor Kerk en pastorie Joh. A. de G. A'dam N.N. Egmond aan Zee ter eere van den H. Antonius N.N. Egmond aan den Hoef ter eere v. d. H. Joseph 1.— Rinnegom, uit de spaarpot v. moeder de vrouw, ter eere van den H. Antonius 2.50 N.N. Egmond aan den Hoef ter eere van de H. Marga- retha Maria 1.— N.N. Egmond aan Zee, uit dankbaarheid voor het Jezuskindje 1.— 10.- 2- 2.50 3- Transport f 11.757.C6" VEENHUIZEN. VEENHUIZEN. - Gunning. Aan den heer A. Visser, timmer man alhier is het werk opgedragen om een boerenwoning te bouwen voor rekening van den heer Jb Kooif het gebouw komt aan den Veenhuizer Middenweg. WINKEL. WINKEL. Roodvonk. Al hier is weder ten huize van den heer P. Kos een geval van rood vonk ontstaan. WADWAIJ. WADWAIJ. - Uitvoering. Tooneelclub. Tweede Kerstdag, gaf de tooneelclub alhier, hare eer ste uitvoering in het café „De Stoomboot". Het programma gaf ditmaal voor elk wat wils: zang, komische zang en tooneel. Dat ei veel belangstelling was, getuigde het feit, dat alle beschikbare plaatsen le Kerstdag al reecN uitverkocht waren. Voor wat dë" op te voeren stukken betreft kan worden gezegd, dat het af was, De tooneelclub neeft dan ook weder om getoond, hare goede reputatie te kunnen handhaven. De zang „Er was ereis," (quartet) en „Ik ben wat mans" (bariton) werden keurig gezongen en getuigden van grondige studie. De komische zangnummers „De verlofganger" (trio) „De Politiek" (duet) en „De miliciens van Knuppelland" (quar tet) was een succes. Ook het too neel was in goede handen. De voordracht „om het jawoord" en „'n leuke mop" (blijspel) werden op uitstekende wijze weergege ven. De vereeniging beschikt over uitstekende krachten. Keurige stemmen en prachtig samenspel. Het applaus na ieder stuk was dan ook zeer zeker verdiend. Naar wit vernemen zal op ve ler verzoek op Zondag 7 Januari nogmaals een uitvoering gegeven worden voor hen die j.l. Dinsdag geen plaats meer konden beko men, of die verhinderd waren deze le uitvoering bij te wonen, zal dit zeker met genoegen worden verno men. LANGENDIJK. LANGENDiJK. St. Vincen t i u s-v e r. Voor flink bezette za len werd Dinsdag en Donderdag in de groote zaal van „de Burg de uitvoering vanwege de St. Vin- centiusvereeniging gegeven. Bij de opening drukte de Voorzitter, de heer J. Kramer, zijn Vreugde over het groote succes wat met de verloting en den program ma-ver koop is bereikt. Spr. maakt tevens van deze gelegenheid gebruik om op te wijzen wat door de veree niging in dit {aar is verricht Ge regeld zijn .een 20-tal gezinnen be zocht en werd dit {aar voor onge veer f 1200.— aan versterkende middelen verstrekt. Spr. illustreert hiermee het groote nut van de vereeniging en brengt grooten dank aan allen die de vereeniging biertoe in staat hebben gesteld door hun milde bijdragen. Hierna werd opgevoerd het too neelstuk in 5 bedrijven „De toog van mijnheer Pastoor". In aanmer king genomen het feit, dat dit in gestudeerd was in zeer drukke ómstardigheden en hier zeer zeker van een zwaar, moeilijk te spelen stuk gesproken kan worden, was vertolking over hef algemeen goed te noemen. Enkele momenten, waar sommige spp!ers niet altijd rolvast bleken te zijn, werden daar om graag door het publiek over het hoofd gezien. Vooral de pas toor voldeed ten zeerste en lever de uiH? spel. Het stuk oogste dan '-on flinken bifvat. Tenslotte werden door den heer W. Goudsblom nog een paar leu ke voordrachten ten beste gegeven waar de voorzitter een woord van dank bracht aan de spelers voor hun belange'ooze medewerking en aan allen voor den geschonken steun, hopende dat hierop in de toekomst steeds mag gerekend worden. HARENKARSPEL HAREN KARSPEL. - Vergadering Tuindersbond, ten -huize van Mcj. A. v. Op'hem. De Voorzitter opent de vergadering met den Christel'ijken groet en zegt in ziijn openingswoord dat wel niet allen het punt van bespreking dezer vergadering sympathiseeren, omreden het gaat over de opheffing van onzen thans beslaande tuindersbond „Haren- karspel Oost"' en de oprichting van een aid. L. T. B. Spr. hoopt, dat de besprekingen een gunstig verloop mo gen hebben en dat alle aanwezigen gehoor ziuilen geven aan de uitdruk kelijke wensch van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem die h:et voort bestaan onzer vereeniging verbiedt en hoopt dan ook, dat al de aanwe zigen zich met Wet voorstel van het Bestuur kunnen vereenigen om tot opheffing van de Tuindersbond „Ha- rerrkarspel Oost"' over te gaan. Door den- heer A. Dekker wordt uiteen gezet waarom het voortbestaan onzer vereeniging door Z. D. H. den Bisschop wordt verboden. Spr. wijst er op dat de manier waarop wij ver- eenigd z!ijn„ aanstekelijk werkt en daardoor een gevaar begint te worden voor de groote organisatie der L. T. B. Spr. meent dan ook dat er voor ons geen anderen weg is dan ais goede Katholieken gehoorzaam te zijn aan onze Kerkelijke Overheid en on ze bestaande vereeniging op te heffen. De Ze er Eer w. Heer J. J. VoHenng nam hierna het woord en zeide, dat hij, zoolang blij in deze parochie als Pastoor werkzaam is„ veel van zijn parochianen heelt gevraagd en steeds veel van hen hieelt verkregen en dat hij veel medewerking ondervindt en dan ook vertrouwdt dat, gezien hei goede dat hier tot stand is gebracht, mi het gaat vóór of tégen den Bis schop, aften de traditie getrouw zullen blijven en ais één man zuilen gehoor zamen. Uit het applaus dat volgde kon men merken dat er een goede stemming heerschte en da.t de aanwezigen be grepen wat hun te doen stond. Daarna werd het voorstel van %hei bestuur om tot opheffing der ver eeniging over te gaan, met algemeene stemmen aangenomen. De ZeerEerw. Heer Pastoor dankte de vergadering voor een zoo heerKjk voorbeeld van gehoorzaanfhteid, dat door de parochie Waarland is gege ven en feliciteerde de aanwezigen met het genomen besfuif. De Voorzitter merkt op, dat ofschoon het bestuur van zJijn functie ontheven is„ het toch derr eersten stoot dient te geven om afhier een aid. L. T. B. op te richten. Door den heer E. Bakker werd Bet bestuur dank gebracht voor al hetgeen het in het belang der vereeniging ringt ontkennend beantwoord wen den! Met recht werd hier in her innering! gebracht het degelijke artikeltje in dit blad: „Medezeg genschap door lidmaatschap. De door het voorloopige be stuur ontworpen statuten werden in hun geheel aangenomen. Tof naam der vereeniging werd gekozen ..Samenwerking". Na de behandeling der statuten legde het bestuur zün voorloopige functies neer, en had stemming plaats overeenkomstig het desbe heeft gedaan Spr. Koopt dat vóór dat treffende artikel. Het gevolg was, tot oprichting van een aid. L. T. B. dat alle aftredende leden werden 7ul worden overgegaan. de leden eeni-, hprkozen. Het bestuur bestaat nu i-e medede li gen wo den f edaan over uit de heeren G. Beïïeman, voorzit- de L. T. B. en de daarmee in verband ter, P. v. d. Molen, J. Liefting, f. staande instellingen omreden spr. van Sentveld, Th. Straathof, Th. Mei- gedachte is dat sommigen meenen, ker. C. de Goede, P. Hof Bz. en dat zij indien zij lid worden van C. Wittebrood, den L. T. B. ook nog aansprakelijk I De contributie zal slechts 10 ct. kunnen worden gesteld voor de be- per lid bedragen, zoodat deze nie- -taande schuld. mand behoeft af te schrikekn. Vervolgens werd tot oprichting van Na nog penige mededeelingen een aid. L. T. B. overgegaan en werd ieder der aanwezigen persoonlijk ge vraagd of hij lid w ensch'te te worden, met het verrassend gevolg, dat van de 47 aanwezigen er 46 toetraden en wij twijfelen er niet aan,, of ook de thuis blijvers zuiden (gezien het voorbeeld dat is gegeven) zich allen opgeven •ds h'd van den L. T. B. afd. parochie Waaripna. Bij de gehouden Bestuurs verkiezing werd het aftredend bestuur met bijna a'lgemeene stemmen herko zen met den heer Jac. Morsink als Voorzitter. Afien namen hunne benoeming aan De Voorzitter stelt voor„ nu wij aKen Jeden zijn geworden van den L. T. B.„ het ons toekomende geld jit de kas van oe Tuindersbond „Ha- renkarspef Oost'" te storten in de kas der nieuwe aid. wat algemeen werd goedgevonden; de .tittredenden heb ben recht op hun deel,, aat ter gelege- nertijd zal worden uitbetaald en aan gezien er in de vorige vereeniging leden waren van buiten de parochie zullen eenige feden van de lijst moe ten worden geschrapt. De Voorzitter wijst er op,, dat de contributie aan de L. T. B. f 2.50 per jaar bedraagt en zou gaarne zien dat de contributie aan de plaatselijke vereeniging naar draagkracht zou wor den geneven. Na eenige bespreking werd vastge steld om voor de plaatselijke afd. een contributie te hellen van 3-4 cent per snees bouwland met dien ver stande,, ddat zij, die niet meer bau wen dan 1 H.A. geen contributie aan de aid. hebben pij te dragen zoolang zij contributie moeten afdragen aan het Hoofdbestuur. Hiema sluiting EGMOND-BINNEN. vereen. Woensdagavond hield de nieuwe kiesvereeniging voor den gemeenteraad haar eerste ver gadering. De opkomst van kiezers liet veel te wenschen over, zoodat de voorzitter reden had twijfel uit te spreken, of deze vereeniging nu werkelijk noodig was. Toch was er reeds zoo herhaaldelijk op aan gedrongen, en van verschillende zijden was de meening geuit, dat deze vereeniging in een behoefte zou voorzien, en dat de weg door haar in te slaan de eenig tuiste kon zijn. Of zouden zij, die het meest klagen over verkeerde toe standen, alleen maar uit zucht tot critiseeren en afbreken kankeren, en niet zelf krachtig willen mee werken om, waar mogelijk verbe tering te brengen? Moge deze vraag op een volgende vergade sloot de voorzitter de vergadering die een uitstekend verloop had, en waarvan alleen maar te betreuren is. dat de zaal niet geheel gevuld was. Melk. Woensdagmorgen ver gaderden de aangesloten melk veehouders ter bespreking van aan ting bij den R. K. Bond van Melk- vehouders ter bespreking van aan sluiting bit den R. K. Bond van Melkveehouders, om daardoor te komen tot meer gelijkmatige melk prijzen. De heer De Wilt van Cas tricum zette de voordeelén van aansluiting uiteen. De afdeeling zou niet verplicht worden bij een bepaalden handelaar te leveren, doch mochten zich moeilijkheden voordoen, dan was het hoofdbe stuur daar om die te regelen, ter wijl bij leverantie voor Amsterdam ook gedurende den tijd van de grootste productie de weg was ge vonden om alle melk te kunnen ontvangen. Hierdoor zouden de prijzen in den tijd voor dat te veel niet tot het bespottelijke kunnen dalen. In Egmond zou de prijs ver- moedeliik wel 2lk cent beneden Amsterdam blijven, tengevolge van de transportkosten. De heer de Wilt betoogde, dat alleen door organisatie gezorgd kan worden, dat steeds een behoor lijken melkprijs betaald werd, daar de veehouders anders van den wil lekeur van enkele handelaars bliv- ven afhangen. De aanwezigen konden in 't al gemeen met het gesprokene wel meegaan, en zouden zich wel wil len aansluiten, doch daar het aan tal leden statuair niet voldoende was, zal door persoonlijk bezoek de zaak geregeld worden. De con- EGMOND-BlNNEN. Kies-' tributie zal dan bedragen f 1 p. koe. Door aansluiting zijn de leden der afd. van zelf lid van den L.T.B. waarvoor dan geen afzonderlijke contributie meer geheven wordt. Bij de rondvraag werd er nog eens op gewezen, dat het lidmaatschap van'den L.T.B. geen enkele finan- cieele verplichting of verbintenis in zich sluit Met dank aan de aanwezigen sloot de vzoorzitter de heer N. Zuurbier, de vergadering. HEILOO. HE1LOO. ,.De Vooruitgang," - De Tuinbouw vereeniging „De Vooruit gang" hield Donderdagavond een leden vergadering in bel café Helder. De voorzitter, de beer K. Blokker, opende de vergadering. Daarna volgen de notulen, welke on veranderd worden vastgesteld. 1 Bespreking groentewagen-verzending naar Beverwijk. De Voorzitter üebt toe, dat men irols de beffingsper-ceniage ran 10 pCt. en emhailagehuur, neg een le korl op de exploitatie beeft, dal veroorzaahi is door de geweldige lage prijzen. Het te kort bedraagt 1378.17. Het bestuur heeft ai meerdere malen het gevcelén der vei gadering gevraagd, hoe dit te kort te dekken, doch le vergeefs. Daar om zal het zjcti van zijn weinig be nijdenswaardige taak kwijten en doel eeu voorstel orn P/a pCt te beffen van den bruto omzet der groenten; aardbeien blijven buiten beschouwing Ben der grootste aanvoerders betwij felt of de vergadering recht beeft dit te beslissen, anders dan bij liquidatie der veiling. Een ander stelt voor 1 pCL te hef fen; bij hoopt op een tertiggve van de N. Z. h. Tram. Weer eeen ander stelt voor een mini mum heffing van f5 per lid, ook al heeft men voor minder- dan dit bedrag aangevoerd, om de groote aanvotrdetr te verlichten. De Voorzitter meent, dat hef op den weg van hef besiuur ligt om mof een voorstel fe komen. Op reductie N. Z. H Tram valt niet te rekenen. De adgemeene voorzitter is het met den eersten spreker niet eens, het bé stuur verdient lof, het heeft getracht het te kort te dekken door neffing op veifingsmateriaal en zou er zeker in geslaagd zijn als de buitengewone lage prijzen dit niet hadden verhin derd. Hij stelt voor hel punt van de agenda af te voeren, opdat het bestuur der V.V. eens kan bespreken boe dal fe kort te dekken. Het leek spr. ge- we nscht toe het eene in hun bestuur naar voren te brengea De vergadering vereenigde zich mei deze zienswijze. Volgden; zakelijke besprekingen, rondvraag en sluiting. Raadsvergadering. De teleurgestelde bewo-ners van den Mol Lenweg hebben tot hun leedwezen ge zien, dat de beharding van den weg is gestrand op den onwil van den heer K. Dimmen. Zij vragen evenwel om tol uitvoering over te gaan, daar de weg zomers onbegaanbaar ia van stof en rand en 's winters van het slijk; bo vendien zetten zij uiteen, dat de weg totaal in het duister Igft en men zon d-er licht kans heeft in de beek te raken. De Voorzitter deelt medeA dat de brief eerst heden is ingekomen en dal bij nog geen gelegenheid heeft gehad deze aangelegenheid met de wethou ders te bespreken. Hij is het echter met de bewoners roer-end eens, doch in de gegeven omstandigheden stelt spr. toch voor om het request voor kennisge ving aan te nemen, pen zienswijze waarmede zich de jeheele Raad ver eenigde. Aankoop Slempad. B en W .stellen voor om hel Skm- uad eigendom van den heer C. Kielt aan te koopen voor f75. overwegen de. dai deze weg toegang geeft tot een 3-tal woningen en een uitgang naar het bosch eigendom der gemeente, oor- deelen B. en \V. dezen aankoop ge- wensebt. De Raad dacht er eveneens zoo over. Aldus werd bestolen. Aanleg Kanaalweg van den Rijles- straatweg door de Boekeiermeer, naar het Noord-Holton-dsch Kanaal overeen lengte van 3 K.M. De Voorzitter zet uileen, dat deze vergadering op voorstel van den heer Opdam is belegd, cjie zich een warme voorstander heeft getoond van dezen weg. Zooals bekend ja. is de uitvoering van liet kanaalplan gestrand op de zienswijze van Ged. Staten, die in dal plan geen streekbelang zagen, echter hebben zij in dat antwoord laten door schemeren. dat zij zich wei kunnen vereenigen met een weg naar het N.H, Kanaal, welke weg volgens deskundige locjjrhr-ng van den heer Man f45.004 ra] konten. B. en V stellen voor on> in dezen geest een besluit te nemen. Aan de hand van het rapport der wgencommissie lichtte de Voorzitter toe, dat er geen overeenstemming wxa verkregen. De heer Senger* lu« zicb daarin ais een warm voorstander voor» gedaan, de heeren Vahl en Bakker toonden zich minder voorstanders; hoe wei zij toegeven, dat er vpordeelen aan verbonden zijn. ipeenen zij, dat do kosten groot er zijn dan de vo'ordeelen. De heer Qpclam kreeg hierover het eerst het woord. Spr releveerde hoe voor jaren tecug „Heiloo Vooruit" het initiatief had genomen voor een Kanaaipian. welk belangloos werk hij had bevorderd, Spr. had weinig kun nen vermoeden, dat hij nog zijn stem kon geven voor dit plan. at was hel in gewijzigden vorm. n.l. een weg naar het Kanaal. Spr. hjekf een warm plei dooi voor de belangen van den tuin» l>ouw bij dezen weg; de tuinKo trwers. die hun arbeid zien verdrogen, zul len daar een betere grond vinden zij behoeven dan niet. zooals in deze ja ren. hun gevouwen handen dp te ste ken naar Regeering, Provincie en Ge meente. l De heer v. 't Veer was geen voor stander. Spr. zag liever den Molen weg behard; de voordeel en er aan verbonden, bezag spr. uit een ander oogpunt, de voordeelcn wegen z.i. niet op tegen de kosten. De beer Mulder was evenmin voor* stander van de vele door den heer Opdam genoemde voordeeten. De heer Vahl was al evenmin over tuigd van het nul voor den tuinbon* De heer Sengers wees nop op da belangen voor het zuidelijk gedeelfe der gemeente de weg in het oentoun gelegen voldoet in een behoefte. De heer Maas Geesteranus is voor stander. Dat deze weg voldoet is bw ten kijf. De neer Bakker verklaarde zich b deze uiteenzettingen voorstander. Na een range beraadslaging, waari liet voor en tegen in onderdeden we# toegelicht, verklaarde de heer v 't Vet zich ook voorstander. De heer Opdam zette nog ultec.- dar voor bet losaen en vervoer van materialen voorat de transportarbei ders in deze gemeente gehaat zuller zijn, werk waar anders Alkmaarder. tnee weg gaan. De Voorzitter had met genoegen dt warme verdediging der voorstander/ gehoord, zijn zienswijze, het groote lx lajig voor de gemeente, was hierdoor nog versterkt Tot de tegenstanders wensebl spr. te zeggen, dat ae betasting er geenszins door verhoogd wordt, enkel met de kosten van aanvoer van materialen voor de gemeente zou ai- lossing en rente bestreden hunnen wor den; e belasting zal er niet mee ver- hoogen, integendeel. B. en W. stellen voor, wanneer Rijk en Provincie twee derden ia den aan leg betelen en wanneer de gemcenté met iji onderhoud kan volstaan, v:a' spr. aanneemt, dat het juist zal blij ken le ziju, dan tot beharding en aan leg over te gaan. Vóór dit plan stemden de heeren Sengers, Opdam, v. 't Veer, Bakker en Maas Geesteranus, tegen de heeren Mulder en Vahl. De Voorzitter feliciteert den Raad met d|t besluit en hoopt, dat het in het belang der gemeente zal zijn; niet de uitvoering zal den noodjgea spoed betracht werden. Volgt sluiliDg. Van de publieke wereldlijke gebouwen is het Recht- of Raadhuis het meest met het burgerlijke leven der bevolking verbonden. Op bepaalde tijden ko men daar de vertegenwoordigers bijeen van de burgerij om, in onderling over leg, de belangen te behartigen van de Gemeente; van hun doorzicht en on dernemingsgeest hangt grootendeels de welvaart ai en ae opbloei der Ge meente; door hen worden besluiten genomen en bepalingen gemaakt, welke aan de rust en de maatschappelijke orde der geheele burgerij moeten ten goede komen. Hunne besprekingen leveren stof tot overwegingen in kiesver- eenigingen of tot het schrijven van opstellen in dag- of weekbladen. Met het Gemeentebuis is het leven der burgers, hun wei en wee, ten nauw ste verbonden. Daar gaat men heen bij aangiften van geboorten of sterfgeval len; daar verschijnt men bij het aangaan van burgerlijke verbintenissen. Het Raadhuis, dat meer dan twee eeuwen het middenpunt was der burge rij van Uitgeest, bestaat nog, zij het dan in zijne fraaie bouwvormen schro melijk verminkt. Boven den ingang stond het jaarcijfer 1684, zijn stichtings jaar. Ook in de resolutiën der Gemeente staat op dat jaar te lezen, dat het raadhuis zou worden afgebroken, en een nieuw daarvoor in de plaats „op getimmerd"; aan eenige timmerlieden der gemeente werd opgedragen „mo dellen voor een raadhuis" in te leveren. Geen prent of plaat is mij bekend, waarop dat oude afgebroken raadhuis staat afgebeeld; gewis heeft het in zijn bouwtrant een middeleeuwsch karak ter vertoond, gelijk het evenzeer in zijn omvang van besehelden afmeting was. Want wanneer op den 16en April 1600 van elk der tien om Uitgeest ge legen dorpen twee afgevaardigden hier tezamen komen tol Bet onderling vaststellen van verschillende dorpskeuren, wordt als plaats van vergadering, niet zooals te verwachten was, het gemeentehuis, maar de herberg „de Swaen" aangewezen, welke op het einde der Schevelstraat gelegen was, waar thans Berghuis en Twaalfhoven wonen 1) Het Raadhuis van 1684 werd aan den noordkant der oude dorpskerk, met zijne liehtvensters ten oosten gekeerd, opgetrokken uit gebakken steen, en gedekt met een tentdak, waarop aan de vier zijden even zoovele schoorstee- nen verrezen. Hoe bescheiden ook van omvang, het geheel was een fraai ty pe volgens de bouwvormen van dien tijd. Het middenpaviljoen droeg in rijn topgevel het wapen van Uitgeest: twee zwarte en twee roode leeuwen, ge kruist op een veld van goud. Dat gaf „een ongemeen smakelijk aanzien", zegt Van Ollefen. De beide zijgevels, elk met een liohtvenster, sloten zich bij dien middenbouw aan. Door onkunde en wansmaak ia veel aan dit aloutle gebouw bedorven; maar het meest werd het ontsierd door een blokvormigen uitbouw aan de zuidzij de, thans bestemd voor bergplaats van de brandspuit. Het geheele gebouw, dat een vierkant tot grondvlak heeft, bestaat uit eene verdieping. In het beneden-gedeelte bevindt zich aan den zuidkant een ver trek, dat, in den loop der jaren, voor de meest uiteenloopende doeleinden is bestemd geweest, maar thans voor zooveel als bureau van politie dienst doet. Daar sluit zieh bf} aan, het achterste gedeelte van het perceel, waar drie cel len zijn aangebracht, om den gaanden of komenden rust- of ordeverstoorder tot kalmte te brengen met een rustigen zit of slaap. Wél aardig hier crp te voor Waag, eene gelegenheid om varkens te wegen. Eene wenteltrap ter rechterzijde leidt tot de raadskamer, waar de vroede vaderen ter beraadslaging tezamen kwamen. Eeu houten balie verdeelt de kamer in tweeën, waardoor aan belangstellende burgers gelegenheid wordt geboden de debatten te volgen. Wat aan de ligging van het Raadhuis ten goede komt, is het zich daarvoor uitstrekkende half cirkelvormige plein, Markt genaamd, waar sinds 1786 in het voor- en najaar een beestenmarkt gehouden werd. Gebrek aan belang stelling deed dezen tak van nijverheid verkwijnen en verdwijnen. Ook de later gestichte groentenmarkt was ten doode opgeschreven. Op dit marktplein stond tot de komst der Eranschen, tot schrik en waar schuwing der burgerij, de galg of boevepaal. Sinds het jaar 1651 zijn de notulen der vergaderingen onzer vroede vade ren in het archief der gemeente bewaard gebleven; alles wat daaraan voor afgaat, is verdwenen. Raar men zegt, werden in 1795 zakken vol papieren naar de stads-secretarie van Alkmaar overgebracht. In 1729 werd door de vroedschap een besluit van heteekenis genomen, toen zij besloot de ambachtsheerlijkheid Uitgeest van de Staten-geaeraal aan te koopen voor de som van 20.000 gulden; maar in 1796 was van deze aan merkelijke schuld slechts een klein .gedeelte afgelost. Het jaar 1795 bezorgde het anders zoo rustige Raadhuis van Uitgeest ru moerige zittingen. Het oude dorpsbestuur, gehecht aan Oranje en de oude staatsinstellingen moest vervangen worden door eene regeering van patriot ten, die met de komst der Franschen den dageraad begroetten van een na tionaal leven, waarin vrijheid, gelijkheid en broederschap zou heersehen. Op Zondag den 18en Januari 1795 scheepte zich Prins Willem de vijfde, de laat ste stadhouder der Republiek op een vissoherspink in, om met zijne vorstelij ke familie de wijk te nemen naar Engeland. Nooit zou deze telg uit het Oran je-Huis zijn geboortegrond meer betreden. Bij het vertrek des stadhouders was de vreugde des volks onstuimig. Het zware en knellende juk der stadhouderlijke regeering werd afgeworpen. Vreugdezangen, vrijwillig of gedwongen aangeheven, werden overal ge hoord; op de markten of op de pleinen werd de vrijheidsboom geplant, waar om door menschen van alle standen en beider kunne, onder muziek en zang, in den roes der algemeene broederschap een wufte dans werd uitgevoerd. Kleurige en luidruchtige optochten werden gehouden; brallende redevoerin gen afgestoken, want het vreugdedronken volk moest beseffen en weten, dat onder de leuze van vrijheid, gelijkheid en broederschap, een tijdperk van ongekende welvaart was aangebroken. Afgevaardigden van velschillende stemhebbende steden, die rich als „pro visioneels vertegenwoordigers des Hollandscben Volks" hadden opgewor pen, namen reeds den 26en Januari zitting in de vergaderzaal der Staten van Holland, onder voorzitterschap van den Rotterdainschen patriot Pieter Paulus, en deden den 31en Januari op de meest plechtige wijze, in steden, dorpen en vlekken, de rechten afkondigen van den burger en van den menseh Ook hier te Uitgeest heeft de bevolking in die algemeens blijdschap ge deeld. Op het marktplein heeft ook rij een vrijheidsboom geplant, „die wel sender eenige pracht was", zegt Van Ollefen, maar niettemin gelegenheid, bood tot een luidruehtigen algemeenen ronden dans. Ook bier werden door de stemhebbende burgers vjgf mannén gekozen, die he* oude dorpsbestuur Hun namen waren: de burgers Jan Wagen, Jan Out, Claes IJ ff, Pieter Kraakman en Cornells Teunisz. Cornelisse. Op den 2en Februari 1795 kwa men zij op het Raadhuis tezamen, o'm de bestuurszetels der vertrekkende vroede vaderen te bezetten. Hun bestuur was „provisioneel" of voorloopïg, zoodat op den ?en Mei 1795 de geheele burgerij van Uitgeest in de oude dorpskerk tezamen kwam. om uit hun midden vier onafhankelijke personen te kiezen die, volgen» de regelen van gelijkheid, een geheel nieuw gemeentebestuur zonder» samen stellen. Geen wonder, dat de keuze opnieuw op vier vao de vijf provisioneels vertegenwoordigers des volks viel, Jan Out was uitgevallen. Wie door de „onafhankelijker»" tot lid van de vroedschap werd aangewe zen, doet minder ter zake; alleen blijkt, dat de gemeente destijds in eigendom bezat een drietal huisjes, die te nauwernood bewoonbaar waren en een riet- derg, genaamd Krakenderg; tevens drukte op haar eene schuld van 2<ó0 gulden en verreweg het grootste gedeelte van de koopsom, waarmede in 1729 de Ambachtsheerlijkheid Uitgeest was aangekoeht. Aan het wijs en voorzichtig bestuur der eikander gedurende een halve eeuw opvolgende raadsleden moet het worden toegeschreven, dat in 1&4& oe gemeente Uitgeest zonder schuld was, olschoon toch in dien tijd eene nieu we school was gebouwd en vergroot, de Langebnurt en Meldjjk waren be straat geworden. Inmiddels begon het aloude Raadhuis den zichtbaren jlfik te dragen ras. jaren en eeuwen; wat in den ouden bouw veranderd of gewijzigd was, ken, om wille der onkunde van metselaars en timmerlieden, geen verbetering worden genoemd. De fraaie 17e eeuwsche bouwvormen in dak en gevel wa ren verminkt, of verloren geraakt; een grijze, sombere kal klaag had de njEUi- vlakten gedekt. De topgevel met zijn dorpswapen was verdwenen. Het Raad huis gaf „een misselijk gezigt", zou Vondel zeggen. Geen wonder, dat meer en meer onder de raadsleden plannen rijpten om de gemeente Uitgeest van een nieuw Raadhuis te voorzien. De gelegenheid bood zich aan, enkele Ja ren terug, toen een der fraaiste villa's, gelegen in het midden der Gemeen te, door hare bewoners verlaten werd; hetgeen de burgemeester aan Z*6? raad deed voorstellen, om dit pand voor het benoodigde nieuwe RaaaüuJs aan te koopen. Bezwaren van beteekenis werden niet geopperd; en enkele dagen later had burgemeester Van Litb, in gezelschap van deo oudsten wet houder Koopman de begeerde huizinge voor de som van 8U00 gulhen na mens de gemeente aangekocht. Dit gebouw uit verblendsteen opgetrokken, en in zijne vormen herimierentL.aan de HoBandsche Renaissance, is inder daad eene gelukkige aanwinst voor de gemeente. Den 28en December 1917 werd het als Raadhuis op feestelijke w«ze ge opend en in gebruik genomen. Een hardsteenen gedenkplaat aangebracht ftjj de trap, welke leidt tot de raadszaal, vermeldt de namen van het toenmali ge gemeentebestuur. Het waren de heeren A. van Lith, S. Koopman en D. Zonneveld als burgemeester en wethouders,en de heeren K. Brasser, F. Groot, P. Twaalfhoven, J. Visser en J. Zonjee als leden van den Ka.ad, ter wijl de heer J. van Nienes secretaris was. Met dankhare erkentelijkheid zal het nageslacht de namen gedenken dér achtbare vaderen, die door den aankoop van dit gebouw en een nieuvr Raadhuis van wijs beleid m degehjk doorzicht hebbenbKk geven. Uitgeest. J. C. VAN DER,LÜÜ& y

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1922 | | pagina 10