r 1 „ONS BLAD” Huousflnus Josephus Gallier, door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel, Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: pk' ab I 1 •3 Maandag II Femwari 1923. Jaargang y No. 35. JS Aan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 6OO,- BUITENLAND. DE FRANSCHEN EN BELGEN IN HET ROERGEBIED. f 4OO,—, f 2OO,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15^ scha zaam wordt gevuld Daarom het se- 4 ADMINISTRATIE Ntt. 433 REDACTIE Ito «33 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1 en aanbocT bfl vor DE TOESTAND TE SMYRNA. De Turken hebben nieuwe mynen gelegd aan den ingang vau de haven van Smyrna. Vrjjdag werden door de Turkache autoritei ten van Heraclea en Zoungoullak Fransche en Italiaansche kolenschepen aangehouden. Naderhand werden deze echter weder vrij gelaten. Ismet Pasja is te Boekarest aangekomen Hy heelt een onderhoud gehad met den Joe- goslavischen gezant Hy verklaarde niets te weten van een Turkscb ultimatum met be trekking tut de geallieerde oorlogsschepen in de haven van Smyrna en legde den na druk op Turkjje’s vredelievende bedoelingen Volgens de laatste berichten ujt Smyrna, die van Vrjjdag dateeren, hadden de com mandanten van de geallieerde oorlogssche pen op de nieuwe nota van de Smyrnotische overheid geantwoord, dat de schepen ter reede zouden blijven totdat zij van hun re- geeringen tegengestelde bevelen zouden ont vangen. De commandanten van bet Nederlandsche en het Amerikaansche schip hadden ieder af zonderlijk een soortgelijke mededeeling ge zonden. Naar verluidt, hebben de Turken een nieuw ultimatum gesteld, waarin zij eischen, dat de geallieerde oorlogschepen binnen drie da gen de haven van Smyrna zullen verlaten. Te Mlta is aangr komen b ‘t stoomschip „Pierre Loti”, dat te Smyrna de Fransche on derdanen aan boord zou nebben genomen, maar die de haven niet aandeed wegens het ernstige gevaar ontstaan door de mijnen, welke daar zijn gcir gd. De gezag voerd-r <an een Britsch stoom schip, dat Zaterdag van Smyrna in den Pi raeus aankwam, deelde m< ae, dat er voor de haven van Smyrna 11 Britsche. 4 Fran sche, 4 A menksansche en 8 Italiaansche ourlogsschepei liggen De kanonnen van de geallieerde oorlogschepen zijn gericht op de stad, die nacule door zoeklichten wordt beschenen. Ticii Britsche watervliegtuigen en acht mijnenvegers gingen de Britsche sche pen vooral, doen bet vlaggeschip „Curasao” de bniteulorten van Karabuenoe naderde, sig naleerde een klem lirrksch oorlogsschip ge vaar wegens de aanwezigheid van mijnen, maar de Britsche admiraal Nicholson sloég daasop geen acht en liep de Ooit van Smyr na binnen. De gezinnen van verscheidene rijke Le- vantqnen te Smyrna kwamen te Athene met een italiaansch schip aan Een Duitsch protest. De Duitsche regeering heeft te Parijs een nota laten overhandigen waarin zg protes teert tegen de jongste verordening van de in- tergeallieerde Rynlandconi missie, volgens welke de Duitsche ambtenaren geen verant woording meer schuldig zijn aan de Duitsche regeering. Regeerir.gspresident uitgewezen. De voormalige Piuishcbe minister van Eeredienst, Conrad Hanuch, die onlangs be- nbemd was tot regeering?president van Wies baden, vertoefde dezer dagen te Wiesbaden om in opdracht van het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken zich aldaar van eenige kwesties op de hoogte te stellen. Hjj werd Zaterdagmiddag bij den hoofdgedelegeerde van de Rgnlaodcommissie ontboden, die hem vroeg naar het doel zjjner aanwezigheid en van hem verlangde op eerewoord te beloven nog denzelfden avond naar Frankfort terug te keeren. Daar Haniseh dit weigerde, werd hem verklaard, dat zijn aanwezigheid in Wiesbaden in stryd was met verordening 29 in zake aanmelding van nieuwbenoemde ambtenaren. Hjj werd daarop onder bewa king in een automobiel naar het onbezette gebied gebraehL Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 1— Voor buiten Alkmaar if2 85 Met Geïllustreerd Zondagsbad 0 60 f hooger. „dat wij. de wereldsche begeerlijkheden verzakende, matig en rechtvaardig en godsdienstig moeten leven in deze we reld”. Voorts geldt natuurlijk ook voor de ouders, waf de H. Kerk (C. I. C. c 1353) den Priesters en vooral den Pas toors ten plicht stelt, dat zij de kinderen welke roeping toonen tot het Priester schap, met bijzondere zorg moeTen be schutten tegen het bederf oer wereld, en in hen de godsvrucht moeten aankwee- ken. "Deze ph'cht van waakzaamheid houdt ook niet op bij het intreden in het seminarie, want gedurende een aan merkelijk deel van 1 minarist buiten de heilige afzondering, en het is een betret dor>r gebrek aan die waakzaam.- c roeping verloren gaaf Na het reeds gezegd noodig zijn veel woorden voor een 1 ping hunner kinderen niet mogen te- ii zouden hierover zelfs liezen, wanneer het niet KORTE BERICHTEN. Het Amerikaansche Huis van Afge- vaardigöuM neefl de regeling der schuld tota ling van Engeland aan de Ver. Stalen met 291 tegen 44 stemmen goedgekeurd. Thans k< in: die regeling in behandeling bij den Senaat. De Bulgaarsche ministers van Binnen* lansche Zukeu, Financiën. OocloM en Spoor wegen zijn uk net kabtne1 ,-etreden. De bladen te lamberg maken melding van onlusten onder de Oekraimache recri*- len in het district Tarnopol, waarby verachd- Leude personen gedood zouden zijn. By eeu scuielpartjj tusseben commu nisten en fascisten in een der voorsteen van IR me werden een aantal personen gwwond, De Duiwcne gezant by (dim, von Erekeet, wop een excursie in de Gordjlleraw aevaben en gedood. Koningin Helena van Italië ia verg» arid van prinses arianda en graaf Cain gen besloten, van 12 Februari af den uit voer van metaal- en andere producten, ver vaardigd In de bexette gebieden naar het onbexette Duitachland niet meer toe te Rtran.” De Duitsche xaakgelastigde te Parijs heeft sm gelijkluidende nota ontvangen van de Fransche regeering. De proteststaking fn de mijnen. De proteststaking op de mijn „Konstantin der Grosse” heeft zich uitgebreid tot de mij nen „Deutschland” en „Eintracht-Tiefbau”. Op bet oogenhlik staken in bet district Bo chum bijna 30.000 man. Omtrent de stremming van bet verkeer in bet Roergebied wordt van Duitsche zijde medegedeeld, dat van de 1242 K.M spoor lijn van bet Roergebied, waar 32.000 ambte naren en beambten en 30.500 arbeiders werkzaam waren, nog slechts SOU K.M. in bedrijf zijn. In de mijnen werken weliswaar voltallige ploegen, d >ch de productie is tot de helft ge daald. Ook de hoogovens en de ijzerfabrie ken beginnen bun productie aanmerkelijk te verminderen. Naar gemeld wordt zal van beden af uit Nederland 80.000 liter melk per dag naar het Roergebied worden aangevoerd. De boycott-beweging. De artsen vereeniging te Bochum beeft be sloten aan de boycott-beweging tegen de be zettingstroepen deel te nemen en elke genees kundige hulp aan Fransche en Belgische troe pen te weigeren. Talrijke artsen vereenigin- gen in bet Roergebied hebben zich bg dit be sluit aangesloten. Telegrammen^censuur. De Duitsche regeering heeft besloten we derom een telegrammen-censuur voor politie ke doeleinden in te stellen. Telegrammen, die naar het oordeel der autoriteiten, voor Duitschland ongunstige berichten bevatten, zullen worden geweigerd. Bloedig incident. Vrijdagmiddag-heeft te Bochum een bloe dig incident plaats gehad tusseben Duitsche burgers en een tweetal Fransche soldaten. De soldaten hadden twist gekregen met eeni ge voorbijgangers. Al spoedig vormde zich een oploop van nieuwsgierigen, die degenen, die met de Fransche soldaten in twist waren geraakt, steunden. Ten slotte zagen de Fran sche soldaten zich van alle kanten zoozeer bedreigd, dat zij naar hun wapens grepen. De menigte drong echter op en wist de Fran schen te ontwapenen. Een gevecht ontstond waarbjj een der soldaten ernstig door mes steken werd gewond. Gevolgen van uitwijzingen. Zaterdagochtend tegen 11 uur verscheen in de kamer van den eersten burgemeester te Oberhausen de plaatselijke commandant, een majoor, begeleid doe. andere Fransche officieren, die van het gemeentebestuur de levering van nog meer hoeveelheden hooi en stroo eischten, hetgeen de burgemeester wei gerde. Daarna werd hij gearresteerd. In de onmiddellijk daarna bijeengeroepen verga dering van de gemeente-ambtenaren, -be ambten en -arbeiders is scherp geprotesteerd tegen de arrestatie van den burgemeester en werd besloten, onmiddellijk een protest-sta king te beginnen. De directeur van het boschwezen in de Palts, dir eenige dagen gejeden, niettegen staande zijn slechte gezondheidstoestand uit de Palts wx« uitgewezen, Is dientengevolge overleden Bet toppunt van ongerechtigheid. De Belgische minister van Buiteulandsche Zaken, Jas par. beeft Zaterdag aan den zaak gelastigde van bet Duitsche Rijk de volgen de nota doen overhandigen: „De Belgische eu Fransche regeeringen hebben geconstateerd, dat bet bezoek van den Rijkskanselier, dr. Cuno, in het Roerge bied. en de actie, die deze daar heeft ontke tend. uitsluitend ten doel badden en inder daad hebben geleid tot gevaarlijke prikke ling der gemoederen, in tiet bijzonder bij de grootindustrieelen en by de ambtenaren en beambten van den staat. Onder deze om standigheden zien de Belgische en Fransche regeeringen, die zich beijveren alles te ver- mjjdeg wat wellicht bloedige onlusten zou kunnen veroorzaken en dit in de eerste plaats met het oog op de belangen van de bevolking zich verplicht de ryksregee- ring en dt landsregeeringen er van in ken nis te stellen, dat het den ministers van het Duitsche rijk en dien van de Duitsche sta ten niet meer geoorloofd zal zijn het Roer gebied binnen te komen.” Een gelijkluidende nota beeft Poincaré den Duitscben zaakgelastigde te Parijs doen overhandigen. Mijndirectcuren gearresteerd. De Franschen zijn Zaterdag onverwacht wederom tot arrestatie van drie mijndirecteu ren overgegaan, doch van anderen dan die reeds voor den krijgsraad terecht hebben ge staan. Zjj werden in bun woning gearresteerd terwijl Fransche oficieren en soldaten de toe gangen tot de mijnen bewaakten. De gear resteerden zijn de beidé leiders van de Krupp-myneu „Konstantin der Grosse” na bij Bochum en van de mijn „Helena Amalia” nabij Essen, de hoeren Hoppstadter en Beis- sel, alsmede de directeur van de eveneens particuliere Arcnbergmgn, de heer Reck- mann. Zjj werden naar den generalen staf te Bredeney gevoerd en vervolgens uitgezet. Voorts is voor de tweede maal gearres teerd de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Essen, dc hter Juuger. In de Krupp-myneu is een 24-uursstaking afgekondigd. Uiivoer van metaal verboden. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Jaspar heeft Zondagmorgen aan den Duitschen zaakgelastigde te Brussel, Roedi- ger, de volgende nota doen overhandigen: „In verband met de bevelen, welke door de Duitsche regeering aan haar ambtenaren in het Roergebied zijn gegeven, en met de moeilijkheden van allerlei aard, welke de Duitsche regeering daar tracht te verwekken hebben de Belgische en Fransebe regeerin- rende een aan ieder jaar leeft de se -- - - iurenswaardig feit, dat „ie waakzaamheid over dc nog onervaren jongelieden, menige' roeping verloren gaat gezegde zal het wel niet __T woorden te gebruiken betoog, dat de ouders de roe- genwerken: Wij zouden hierover zelfs geen woord verliezen, wanneer het niet somtijds voorkwam, dat de ouders dit werkelijk doen, hetzij uit zelfzuchtige berekening, dat zij hun kind niet kun nen missen, hetzii uit verkeerde liefde voor hun kind, dat zij onverstandig ge noeg zeggen, dit niet te willen mis sen. of zelfs uit een onchristelijke eer zucht, waardoor ze hun kind een naar hun meening hoogere bestemming heb ben toegedacht Dergelijke beschouwin gen echter zijn een waaYiijk katholiek- voelenden vader of moeder onwaardig; de hooge waardigheid toch van het Priesterschap, aan nun kind door God toegedacht, moet hun wel een offer waard zijn, en een hoogere bestemming is in het oog van een goed-katholiek eenvoudig niet denkbaar. Hierbii komt nog, dat dergelijke bere keningen maar al te dikwijls te schande wonden gemaakt Wii hebben’t zelf ge zien, dat moeders, die hun kind met konden missen, ditzelfde kind nog voor dat zij priester zouden zijn geworden, wanneer zij niet waren teruggehouden, - - r—'e.i d<xx| missen iet Priester- moesten; dat ouders, die uit geldeiijke J het aantal ook moge wezen te "kun- I roeping "te volgen, bij nen opnemen. Vooe dien krachtigen steun nu, Ons door Geestelijkheid en Oeloovigen verleend, brengen Wij On zen hartgrondigen dank, en Wit zullen niet nalaten den goeden God, die zich niet in edelmoedigheid laat overtreffen, voortdurend te bidden, dat Hij Uwe groote offervaardtgnekl door Zijn over 'igen Zegen blijvend beloone. komen wij echter tot U met een Advertentieprijs! Van I5 regelt 11.25; elke regel meer f 0.25; per regel f 0.75; Rubriek „Vraag- uitbetaling per plaatsing f 0.60. DE BEPERKING DER BEWAPENING. De Britsche vertegenwoordiger. Lord Ce cil, heeft Zaterdag voor de Ontwapenings commissie van den Volkenbond zijn ontwerp verdrag voor wederkeerige waarborgen toe- gelichL De hoofdlijnen hiervan zijn de vol gende: In het algemeene deel wordt vastgelegd de plicht van de onderteekende staten den aan gevallen staat te hulp te komen, alsmede de gelijktijdigheid van het geven van waarbor gen en het overgaan tot ontwapening over eenkomstig de formule van de derde com- tcissie van de Volkenbondsvergadering. In het ontwerp wordt aan den Volken bondsraad een groote macht verleend. Zoo wordt hem bijvoorbeeld opgedragen toe to xien dat de mate van bewapening, die later zal worden bepaald, niet wordt overschre den. Verder wordt aan den Raad de beslis sing gelaten, wie de aanvaller is, indien de vijandelijkheden reeds zfjn begonnen. Als bo wijs van aanval zal ool gelden schending van het grondgebied van een anderen staat. De militaire hulp wordt in het ontwerp tot hef eigen werelddeel beperkt, uitgezonderd voor de zeestrpdkrachten. Voor Nederland, Zweden, Denemarken, Noorwegen en soortgelijke staten is het van belang, dat de mogelijkheid wordt geschw pen, met toestemming van den Volken honds raad het verdrag voorwaardelijk of gedeelte lijk te onderschrijven, waardoor voor deze lan den het gevaar, onverwachts in een ernstig conflict te worden gewikkeld, tot een mi nimum wordt beperkt Echter blijft ook voor deze staten de voorwaarde gehandhaafd, zich te verplichten tot beperking der bewa pening. Het verdrag zal in werking treden zoodra het geratificeerd is, in Europa door vier van de vjjf groote mogendheden in Azië door Ja pan en nog een mogendheid eu in Amerika door de Vereenigde Staten en nog een mo- gendheid. DE IERSCHE KWESTIE. Vertegenwoordigers der regeering van Ul ster ontvingen inlichtingen, dat de republi keinen toehereioselen treffen voor een uitge breide campagne van brandstichting in Bel fast en zes der noordelijke graafschappen. De verklaring der lersche republikeinen, dat de verdes voorstellen der regeering van den Vrijstaat niet in overweging kunnen worden genomen, is gevolgd door een weinig goeds belovende proclamatie van den chef van den generalen staf van het republikein- sche leger aan dat leger, waarin wordt ver klaard, dat de strijd zal worden voortgezet tot dat de onafhankelijkheid van Ierland er kend zal zijn. Het republikeinsche leger wordt in de proclamatie aangespoord zijn actie krachtig voort te zetten en geen acht te slaan op de intriges van den vijand om de moraal van het leger te breken. Ongeveer tegelijk met het bekend worden van deze proclamatie hebben gewapende mannen de drukkerij te Dublin in de lucht doen vliegen, waar het amaestie-aanbod van d« Vrgstaat-regeeiring aan de opstandelingen werd gedrukt, waarbij deze laatsten werden uitgenoodigd de wapens vóór 18 dezer in te leveren. Naar uit Dublin wordt gemeld, hebben 3 gewapende mannen den auto van generaal Mulcahy aangehouden en in brand gestoken STAK1NGSONLUS1EN OP MARTINIQUE Da staking van de suikerriet-snijderij op St. Martinique is in hevigheid toegenomen. Stakers zyn tot de bezittingen doorgedroix- gen en hebben daar plunderingen begaan. Voorts hebben zij op verschillende plaat sen het te veld staande suikerriet in bruid gestoken. Te Sassignac heeft een bloedige botsing plaats gehad tusseben stakers en gendarmes, die door de stakers werden aangevallen. De politie-beambten zagen zich genoodzaakt van hun vuurwapenen gebruik te maken. Er vie len tal van dooden en gewonden. De gou verneur heeft onmiddellijk troepen ter ver sterking gezonden. DE WILNA-KWESTIE. De Litausche regeering heeft aan cretariaat van den Volkenbond een telegram gezoadep, waarin zij zich verzet tegen een verdceling van de bestaande neutrale zone tusseben Litauen en Polen. Zjj verzoekt het herstel van den toestand, zooals deze werd ingesteld bjj het verdrag van SuwalkL vlowligen Zegen nieuwe bede, een bede, die "Wij als Bis schep toch zouden moeten doen ora den inderdaad nijpenden nood, waarin Wit verkeeren. Het is van algemeene bekena heid, dat in den Laatsten tijd de yreea. die zoo lang heeft bestaan voor al wat roomsch is, God zij dank, hoe langer ioo meer verdwijnt, zoodat thans ook op ons vaiderland toepasselijk schijnt, het woord des Heeren: „Slaat Uwe oogen op en aanschouwt de velden, dat zij reeds wit staan voor den oogst”, maar van den anderen kant is het ook waar dat vooral in de groote steden vele katholieken tot onverschilligheid, ja zelfs tot ongeloof vervallen, omdat zij daar komen als dwalende schapen, aan wie geen voldoende herderlijke zorg kan worden gewijd, daar Wij geen Pnes fers genoeg nebben, om in hun geeste lijke behoeften te voorzien. Wat zouden iwij nu hebben aan een ruimer Semi narie, wanneer die ruimte niet genoeg zaam wordt gevuld Daarom moge hier een woord worden gewijd aan de roe pnig tot het Priesterschap, waaraan Gij allen, zonder uitzondering, kunt en moet medewerken. De roeping tot het Priesterschap komt van God en van Hem alleen, „niemand toch”, zoo vermaant de Apostel Paulus, „niemand neemt zich die eere, maar hij die geroepen wordt door God”. Doch wij allen kunnen en moeten, als ons de uitbreiding van Gods Rijk op aarde ter harte gaat, bidden, dat Hij ge noegzaam werklieden zende in Zijnen wijngaard; ieder kan ziin dagelijksch zoo dikwijls herhaald gebed, „laat toe komen Uw Rijk” met die bedoeling bidden, en dit nu vragen Wij van U allen. Van de vaders en moeders echter mag nog meer worden gevraagd; want al komt de roeping van Goa en van Hem alleen, daarmede is niet gezegd, dat God niet in den regel waarop Hij natuurlijk uitzonderingen kan maken en somt ijls werkelijk maakt deze eer van het Priesterschap geeft aan de kinderen van ouders, welke door hun waarlijk deugdzaam teven, verdienen op deze wijze begunstigd te wonden. Ook daar om is het niet ondienstig, vooral in de zen tijd waarin wereldsgezindheid en ge notzucht ons zoozeer van alle zijden omringen, dat wij allicht daarin kunnen gorden medegesleept, te herinneren aan de vermaning van'den Apostel Paulus: BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent Bisschep Wf den Pauselijken Troon, aan de Geestelijkheid en de Oeloovigeo van ons Bisdom, Zaligheid in den Heer. Wij hebben tegenover U nog een zeer sangenamen plicht te vervuilen, een plicht van innige dankbaarheid, waarvan *Vij Ons bij deze wenschen te kwijten. Toen Wij voor drie jaren Ons ver plicht zagen in Ons klein-Seminarie niet minder dan 38 studenten af te wijzen, hoewel zij voor hun toelatingsexamen geslaagd waren, en dat nog wel, of schoon Wij sinds lang gebrek hadden I aan Priesters, gevoelden Wij Ons in geweten gedrongen, daarin te voorzien door den bouw van een nieuw Semi narie. De uitgewerkte plannen vorder den echter daarvoor een zoo reusachti ge som, dat Wij daartoe niet mochten oyergaan, alvorens de zekerheid te be zitten, dat Wij daarbij op uw krachti gen steun konden rekenen. Die steun nu was inderdaad zoo krachtig, dat Wil hoewel nog niet zonder groote bezorgd heid, niet langer mochten dralenen zoo gingen wij tot den bouw over, maar tot Onzen gTooten spijt met weglating van de Kapel, waarvoor dan maar een der groote zalen moest dienen. Toen dit be Lend werd, hebt Gij bij Ons vijftig-jarig Priesterfeest verleden zomer, weer een zoo groote feestgave voor ait doel sa mengebracht of toegezegd, dat de mo gelijkheid om tot den bouw der Kaj>el over te gaan, nog wel niet vaststaat maar toch ook niet geheel is buitenge sloten, In ieder geval hopen Wij in ’t najaar bij het wederbeginnen der stu diën, in het voltooide hoofdgebouw, alle jongelingen die zich tot net Priester schap geroepen gevoelen hoe groot den vrede onder de menschen terug te brengen en blijvend te bewaren. Daar toe bevelen Wij ook Ons in Uwe gebe den aan, terwijl Wij niet zullen ophou den voor U allen, voor Uwe geestelijke en stoffelijke behoeften te biaden. En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag Quinauagesima, in alle tot Ons Bisdom bêhoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 27 Jan. ’23 t AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem, Op tast van Z. D. Hoogwaardigheid, J. M. v. <L TUYN, Secretaris, wanneer zii niet waren teru; door een vroegtijdigen doo^ berekeningen hun zoon beletten zijn j gemis aan den noodzakelifcen Zegen Gods, ondanks de hulp van dien aan God betwisten zoon, in hun zaken achteruitgingen; Wij hebben het zelfs gezien, dat die voor iets hoogers bestemde zoon door een later ouwaardig levensgedrag zijnen oudere waarlijk niet tot eere strekte. Doch dit alles daargelaten, in een goed katholiek huisgezin mag en kan het niet voorkomen, dat als God aan een kind zegt: „Volg mij”, een vader of moeder, hetzij door woorden hetzij door daden zoude„Gij blijft in de wereld”, en zoo kwamen wij op onze bede aan de ouders, dat zij ..verzakende aan de wereldsche begeerlijkheden matig en rechtvaardig en godsdienstig teven”, op dat God hen in hun kinderen kunne zegenen ook door hun roeping te ge ven tot het Priesterschap, en ojxlat die kinderen, in de dagen dat zij wederom in den familiekring verkeeren, hunne roeping niet alleen niet verliezen, maar daarin zelfs nog gesterkt worden. Zoo, vertrouwen Wij, zullen Wij althans na verloop van tijd Priesters genoeg hebben om aan onze Geloovi- gen, aie gevaar loopen hun deugd en geloot te verliezen, de zoo hoog noó- oige Priesterlijke hulp te verschaffen, en onze dwalende broeders nader te brengen aan de waarheid, welke zoo velen onder hen begeerig zoeken. Dat geve God! Dit zulten Wij Hem vragen, daarvoor vurig bidden, vooral in oen nu weer aanbrekenden vasten tijd, waarin onze gebeden zoozeer aan kracht winnen, door de versterving, die onze tpoeder de H. Kerk ons oplegt, en ook naar Wij hopen door de verstervingen, die wij onszelf vrijwillig zullen opleggen, om zooals de H. Apos tel Paulus zegt, wat ontbreekt aan Christus’ lijden en smarten, in ons aan te vullen voor zijn lichaam der H. KerK Tevens bevelen Wij aan in Uwe god- viuchtige gebeden aJ de nooden vat) Kerk en Maatschappij; van de H. Kerk, die in zooveel landen weer hevig wordt vervolgd en bijna overal aan de grootste beproevingen bloot staat; vau de Maat schappij, die niet tot orde en rust en vrede kan komen, omdat de wet Gods de rechtvaardigheid en de christelijke lief de maar al te zeer vergeten worden door de leiders der volkeren; voor on zen H. Vader den Paus, dm. zoo vurig verlangt en werkt om den vrede vait Christus in het Koninkrijk van Chris tus te brengen, maar naar wien helaas niet genoeg wordt geluisterd, noch door de völkeren zelven noch door hunne leiders; voor onze geeerbiedigde en ge liefde Koningin, die weldra 25 jaren lang haar vc2x zoo zegenrijk heeft ge regeerd, voor Haar eu Haar Koninklijk Huis; in een woord voor ai Ut geeste lijke en wereldlijke Overhed*.., opdat God hen voortdurend verlichte, om

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1923 | | pagina 1