„ONS BLAD” FEUILLETON. 1 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: H6tel B UITE IL I N B, De kleine boekhouder. Pa. R. J. NOUWIMR, Mleat G 7 WECK-IWMAAI ART1 KELIM Woeauadas Jhud Itfta. 17e Jaargaap Abonnementspr^as Aer kwartaal voor Alkmaar *-*S i f 1— voor buiten Alkmaar ..f2 85 Met Oefllustreerd Zondagsblad 060 f booger. Advertentieprijs Mm alle sbonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 1OOt—f 60,—, f 35,—, f 15^ DE FRANSCHEN EN BELGEN IN HET ROERGEBIED. BINNENLAND, Toelast”. VERGUNNING ■yn zaak verbonden is. Socialistische Jeugdopvoedlng. I V* Op het aan Armeniërs, TWEEDE HOOFDSTUK. (Wordt vervolgd} Naar het Duitsch door JOAN. de stad Troisdorf is de staat van beleg af gek ondigd. ADMINISTRATIS No. 43» REDACTIE No. S33 Hierbij tij n< tens art. 14 der v NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Dr heb u geschilderd wat Eli Manchet ont waarde, als hg vanaf lijn draaistoel naar rechts, naar links keek. Maar de mcnsch kijkt niet alleen op zij, hij ziet ook rechtuit, en vooral EU hield er van rechtuit te kijken. In het leven in het algemeen, en van af zijn draaistoel in het bijzonder. Want tegenover hem, aan den anderen kant van de lesse naar zat iets zeer bezienswaarden: de blon- iemmerd zullen wbrdert. KRUISVERBOND BISDOM HAARLEM. De jaarvergadering had Maandag 4 Juni plaats in het Gezellonhuis te Ouderkerk a. d. AmsteL Van I5 regete f 1.25; eike regel meer f 0.25; Vet per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bQ uitbetaling per plaatsing f 0 60 En in alle vertrekken woonden gelukkige tevreden mensehen, on de liftboy zou met geen Van der Bilt geruild willen hebben. Want dit hadden bijna alle phantasieën van Eli gemeen: zy waren erop uit, de mensehen gelukkig te maken. Zy begonnen bijna alle met het kleine beekje: Eli, en mondden uit in de gioote zee: Menschheid. Hij smulde van een utopie: de menschheid gelukkig te maken. Maar het gouden sleuteltje „als” opende ‘j portalen der toekomst, ook de poorten van het opperhoofd uit de cactusstruiken te voor schijn komen en die zou in bet Indiaansch zeggen. „L ziet er slecht uit, mijnheer Co lumbus” dan Elis droomen omvatten het verleden, het tegenwoordige en de toekomst. In den mooien Frankfurter palmtuin groeiden niet zulke heerlijke bloemen, als ze ontlokenonder Eli’s kroeseharen en in het muziek paviljoen bracht zelfs de voortreffe lijke kapelmeester Kkmpfert niet zulke heer lijke harmonieën voort, als Eli in zijn pban- tasieën hoorde. Want in deze droomen zongen de engelen bliezen de bolwangige bazuinkoren des he mels, en in bet midden daarvan stond Eli Manchet als muziekdirigent, met een groot inktpotlood als dirigeerstok, en slechts van tijd tot tqd tikte hij af: „’n Oogenblik asje blieft, n oogenblik! Ik moet even opnieuw een puntje slijpen aan mijn orkeststokl” Namens de afd. Ouderkerk heette de beer Jac. van dar Vall, secretaris der afd. de afgevaardigden welkom. De heer J. W. van Dam, voorzitter van het Diocesaan Kruis verbond en tevens van de afdeeling Ouderkerk verwelkomde de af gevaardigden alsmede mevr, DekkerKoe- doodcr van den Dioc. Mariabond; de beer Vlneiberghs, van bet Dr. Ariënsfonds; Pater Hdefonsus O. Cap. en dr. van Wals urn, in specteur der Volksgezondheid. MedodgeJeeld werd o.m. dat van 15 tot 24 Juni een gebedsactie zal worden gehou den om zegen af te smeeken over de drank bestrijding. Plaatjes met gebeden zijn ver krijgbaar bij Sobriëtas. Als patroon der jongensbonden in het bis dom wordt St. Aloysius voorgesUld. Uit het jaarverslag van den heer Bon stip pen wij aan, dat 't ledental van 3067 terug- lie tot 2992. De beer Potbarst bracht verslag uit van bet geldelijk beheer. De uitgaven -'-droegen 3641.15, de ontvangsten 5185.25 met 1809.45 saldo. De begroeting 1923*24 werd vastgesteld In ontvangst en uitgaaf op 3108. Besloten werd eer. post van 50 te bren gen op de begroeting voor de reddingsbriga des, die dan op verzoek kunnen worden ge steund. Verscheidene commissieverslagen werden uitgebracht, waarna de voorzitter gelegen heid vond, hulde te brengen aan den Bonds- seeretaris den heer G. P. Bon, die thans 12 K jaar lid van het hoofdbestuur is. Spreker bood den heer Bon een gouden horloge aan. Mevr. DekkerKoe-.'ooder bood namens dan Mariabond een bewijs van waardeering aan. De heer Bon dankte en getuigde van de prettige samenwerking. De afgevaardigde van Velsoroor vroeg ’t hoofdbestuur stappen te doen om te bewer- Het nieuwe Duitsche aanbod. Naar de „Vossische Zeitung” mededeelt, zal morgen de nieuwe Duitsche nota aan de geallieerden worden overhandigd. De „Lokal Anzeiger” weet over den in bond van het nieuwe Duitsche aanbod me de te deelen, dat het document uit drie dee len bestaat. Het eerste deel loopt over de garanties. Het tweede deel houdt zich be zig met het vraagstuk der annuïteiten eu de betalingen, welke Duitschland. buiten die in deel één genoemd, nog wil verrichten. In bet derde deel wordt de internationale des kundigencommissie ter sprake gebracht, welke over de Duitsche betalingscapaciteit de definitieve beslissing zal uitspreken, en in welk lichaam Duitschland als gelijkgerech tied lid wenscht te zijn vertegenwoordigd. H outlev erin gen. Bet „giomale d’Italia” meldt, dat de Duit- sche bureaux, welke belast zijn, met de hout leveranties op rekening der schadeloosstel ling aan Italië, alle hoeveelheden ter be schikking hebben gesteld, welke sedert het einde van het afgeloopen jaar niet geleverd zjjn. ingeschreven, moeten overleggen. log medegedeeld, dat krach- Wet op de Kamers van Koop handel en Fabrieken (St.bl. do. 152 van 1920), die Kamers bevoegd zijn tot bet afge ven van bedoelde certificaten. DUITSCHE VISA. Herhaaldelijk zijn in de pers berichten ver schenen, dat het verkrijgen van een visum voor reizen naar Duitschland, vooral in den laatsten tijd, buitengewoon moeilijk valt en van een bewijs van noodzakelijkheid der reis afhankelijk gemaakt wordt. Daarentegen wordt er op gewezen, dat vol klasse 70.000 Mk., 2e klasse 35 000 MK, 8e klasse 14.00 Mk. met 10 percent beepreek- geld. In Silezië is een landarbeidersstaking uitgebroken, welke tot durver zestien distrie ten omvat De Grieksche Majoor Pieron is op een inspectietocht in den sector Charine na bij de Grieksoh-Bulgaareche grens door Bui gaarsche ongeregelde benden doodgescho ten. Te Anthoniennhutte Is een auto, waar in zich acht personen bevonden omgeslagen. Eenige inzittenden verloren daarbij het le ven, terwijl de overigen ernstige verwondin gen .opliepen. Bjj bet opblazen van oude ooi logs voorra den in de dokken van Sampierdarena beeft een onverwachte ontploffing plaats gevon den, waardoor vier arbeiders en een douane beambte zijn gedood, en één arbeider ern stig werd gekwetst de leverings- hepaling op ibedoelde op- n, een certificaat van oor de te leveren of te maken zich tot den directeur Andriessen wendend, nogmaals: mijnbeer!” Andriessen mompelde, zonder van zjjn werk op te zien: „Het zal wel goed zijn, col lega! Wat mij betn-f’!” Toen Martha de nap afging, ontmoette zij De Leeuw. Hij wilde juist de effeclen- afdeeling ingaan. Men had hem daar van daan weer een verkeerde coupon gezonden; er moest weer gescholden worden, en dat deed hij bet liefst zelf. „Aan u dw eer,” zei bij galant, nadat hij DE NEDERLANDSCHE NIJVERHEID De minister van binnenlandsche zaken beeft aan de burgemeesters geschreven: Ik heb de eer u mede te deelen, dat het de Rykscommissie-werkverruiming gebleken is, dat bet meer dan eens is voorgekomen dat overheidsinstellingen, met de bedoeling de nationale nijverheid te bevorderen, op drachten verstrekten aan Nederlandsche fir ma's die zelf echter niet den aan de op drachten verbonden arbeid hier te lande de den uitvoeren, maar de goederen uit andere lauden met lagere valuta (met name uit Duitschland) betrokken, hoewel die Neder- landscbe firma's, aan wie de opdrachten gegund waren, soms zelf fabrieken hier te lande hadden Ten einde uu, in verband met bet beoogde doel, de gewenschte zekerheid te verkrij gen, dat inderdaad, de Nederlandsche nijver heid door de gunning wordt bevorderd, ver dient het naar ’t oordeel van genoemde commissie, waarmede ik mij kan vereenigen, alleszins aanbeveling, in de leverings- en aanbestedingBVOorwaardeu een 1 te nemen, dat zij, die de bovenbedoel' drachten ontvang sprong betreffenc goederen van de Kamer van Koophandel, in welks Handelsregister bun 'onderneming is ken dat in het retraitenhuis te Noordwyker hout koffie wordt geschonken in plaats var hier. De vergadering stemde applaus in. Besloten werd wederom een prijsvraag uit te schrijven. De leeftijd van toelating tot bet Kruisvar bond wordt van 16 op 18 jaar gebracht. Pastoor van Leeuwen sprak vervolgens over de bestrijding van het alcoholisme. De heer van Walsum, inspecteur der Volks gezondheid afd. drankbestrijding, voerde ten slotte het woord. Volgens spr. moeten Re- o j en particulier initiatief steeds meer i samenwerken. Hij constateerde niet alleen malaise op economisch, maar ook op geeste lijk gebied. Verblijdend en bemoedigend is bet, dat zooveel belangstelling wordt ge toond voor een zaak, die zuiver geestelijk is. Spr. zegde gaarne zijn steun toe en vroeg aller medewerking. HET BEZOEK VAN KONING HAAKON. Op de rede van burgemeester De Vlugt ant woordde de koning o.a. als volgt: Ik dank u hartelijk, mijnheer de burge meester, voor de vriendelijke welkomstwoor den die u heeft gesproken en ik verzoek u aan de inwoners van Amsterdam mijn war men dank over te brengen, voor de schit terende ontvangst die zy mij in deze stad bereid hebben. Gedurende den tocht van IJmuiden naar hier, heb ik gelegenheid gehad het genie en de kracht van uw landgenooten te bewoo- /n de lucht gevlogen. Nabij Troisdorf in bet Roergebied heeft men een locomotief van een door Fransch personeel bedienden trein in de lucht doen vliegen. Een treinbesmbte werd gedood, 'n ander zwaar gewond. De rails zijn tot over een afstand van 400 Meter vernield. Over hem niet alleen de het ontsloot hem verleden. En hü droomde: Als ik nu burgemees ter van Gomorrha was en het begon zwa vei te redenen en pek te sneeuwen en phosphor te hagelen en ik had geen pa- rapluie bij me en de brandweerelangen waren juist stuk dan Uf: Als ik nu Columbus was en ik was op zee met mijn stoomboot verkeeru ge varen en ik kwam plotseling by een vast land en daar zou een wegwijzer met het onschrift ..Amerika” staan en er zou «en I Juffrouw Bolten was op deze vraag niet berekend; zij had zelfs niet gedacht, zoo spoedig een aanstelling te krjjgen. Maar zij had snel met zich zelf overlegd: „Tachtig Mark, mijnheer de directeurf” Snijders glimlachte. „U schat uzelf zeer hoog, juffrouw! Ik denk, dal zestig mark al genoeg is voor bet begin. Denkt u ook i niet, collega Andriessen?” Directeur Andriessen die juist begonnen was, brieven te onderteekenen, hief ver- strooid het hoofd op en mompelde: „Wat I de juffrouw Bolten. Voor ongeveer twee jaar was juffrouw Bolten aan de Industriebank gekomen, rechte streeks van de handelsscbool geïmporteerd. Zij had zich by de directie aangemeld met een vleieuden aanbevelingsbrief, welke haar bezorgd was door een buitenlandschen han- delsvriend van de firma. Maar een betere aanbevelingsbrief was baar frisch uiterlijk, haar levendige, slanke figuur, baar verge noegde zekerheid in woorden en optreden. Het hupsche meisje sprak tegen den stren gen directeur Snyders met een snaaksche natuurlijkheid, alsof zy haar gelyke vóór zich bad, en niet den man, bij wiens ver schijnen op de bureaux alle gezichten de strakke gelaatstrekken van een lijk kregen. En juist deze dapperheid was den direc teur bevallen. ,.U is weliswaar nog niet practisch werk zaam geweest, en u bezit alleen een han- deisscbooldiploma, waaraan ik niet veel waar de hecht, maar we kunnen het toch wel eens probeeren. Dunkt u ook niet, collega An driessen?” En de bevende directeur Andriessen, die steeds meende, wat Snyders meende, knikte met zjjn kaalhoofd en zei: „Wel goed.” Hjj wist heelemaal niet waarom net ging. „Hoeveel salaris verlangt U?” vroeg diree teur Snijders aan het meisje, dat intusschen de aankl-H-ding van de kamer nieuwsgie rig bekeken bad.- Een verbod. De Franschen hebben, klaarblijkelijk als représaille tegen de beweerde daden van sabotage in bet bezette gebied, van gisteren af den autoriteiten verboden, zich in ver binding te stellen met de autorieiten in het onbezette gebied. Bezet. „De Franschen hebben de fabrieken Her- mannshute en Mulhofenerhute nabij Bendorf bezet. Beide fabrieken zijn het eigendom van de firma Krupp en zijn in beslag geno men, omdat die firma weigert, de verschul digde kolen belasting ten bedrage van 20 milliard mark te betelen. Liever dood dan een verrader. Naar thans nog bekend is geworden, is aan den koopman Schlageter 2 uur voor zijn terechtstelling meegedeeld, dat hij genade zou krjjgen, indien hij zijn helpers bekend maakte. Schlageter weigerde echter zie.h daartoe te leenen De Franschen en de pers. In de maand Mei heeft de Fransche com missie 68 kranten verboden waaronder zich een groot aantal kleine bladen bevindeu, die door het verbod te gronde zijn gericht. In de Palz beeft generaal Demetz 18 kran ten voor verschillende tijden, loopende van eenige dagen tot eenige weken verboden. In bet geheel zyn sedert bet begin van de Roerbezetting door de Rijnlandcommissie in Rijnland en Westfalen over de 200 cou ranten verboden, daaronder niet begrepen de bladen die buiten, bet bezette gebied ver schijnen doch in bet bezette gebied niet ver kocht mogen worden. Ondergeteekende maakt bekend, dat vanaf heden Diverse b'tters 2B ets. Beleefd aanbevelend, P. J. C. A. DUINKER- Internationaal Arbeiders-jeugd- eongres te Hamburg zijn zooals op alle congressen belangrijke dingen gezegd. Maatregelen zyn besproken, gewikt en ge wogen om de jeugd vroegtijdig en practisch np te leiden voor de socialistische cultuur. Voogd (Holland) heeft er een inleiding gehouden over de cultureele taak der jeugd orranisa tie’s. Wat we daaronder verstaan moeten geeft hij nader aan in „Het Volk” van 30 Mei: „De schoonste taak van de socialisti- „sche jeugdbeweging is, dat ze de kweek plaats van een nieuw socialistisch jeugd leven zal worden. Krachtig, roept spreker uit moeten wy werken tegen den geest van de kapitalistische maatschappijen. De cultuur der gemeenschap moet uit de so cialistische jeugdbeweging naar boven groeien.” We zouden kunnen vragen of men daar niet vreest, dat de zegeningen van die so cialistische cultuur even wrang zullen blij ken als in Rusland; maar wie nagaat, boe Edo Fimmen den laatsten tijd met Sovjet- Rusland koketteert en zelfs de Sovjet Fepu- bliek wil beschermen tegen landen, die hei durven wagen die heerlijke Russische vrij heid aan te randen, die begrijpt voor de jooveelste maal, dat, hetgeen in Ruslana vertoond wordt, slechts de bittere conse quentie is van de hooggeprezen socialisti sche cultuur, waaraan men de jeugd wil declacbtig maken. Ook onder ons blijft bet jeugd vraagstuk nog altyd veel aandacht vragen en we zjjn daarmede ook nog bij lange niet, waar we eigenlijk konden en moesten wezen. Maar dat we alles op te zetten hebben om onze jeugd te beschermen tegen een der gelijke „cultuur” zal wel voor geen tegen spraak vatbaar zijn, en naast bet vele, wat reeds geschiedt, zouden we kunnen probeo- ren of er op sommige plaatsen nog niet meer aandacht aan bet jeugd vraagstuk kon ge- «cüunken worden. ken had, en zich plat tegen den muur ge drukt hjtd om haar gemakkelijker voorbij te laten gaan Zij knikte vluchtig by wyze van dank, en ging verder.- J’otdori!” glimlachte De Leeuw, terwyl hij haar nakeek, „eer. verduiveld aardig ding! Wie zou het zijn?” a.nwWIUuC Hij haastte zich naar de e.ffecten-afdeeling Maamlagi" verbeterde haar de di bleef echter onderweg staan, maakte rechte- omkeerd en liep naar het portiershokje. „Zeg, Meijer,” vroeg hjj den portier, „wat was er dat voor een, die net naar builen ging? Die blonde slanke?” hiermede ondei stoort u my toch voortdurend? Het zal wel bij bet zien van Martha zyn vest rechtgetrok goed zynl” --u ---- „Nu juffrouw?” vroeg Snyders. Martha Bolten haalde snibbig de schou ders op. „Voor zeventig Mark blijf ik." Directeur Snyders lachte geamuseerd. „Als ik u naar uw mondwerk betalen moest, was u onbetaalbaar. Dus zeventig Mark. En wanneer kunt u beginnen?” „Dadelijk”, antwoordde Martha vlug. „Dus a.s. 1' recteur. En plotseling weer streng-zakelyk wordend, zei hij koel: „U zult uw contract schriftelijk krijgen. Geeft U Uw adres bene den bjj den correspondent opl Kamer ne gentien! Dat damee niet intern genomen worden, zal U bekend zyn. Meiat U zich Maandagmorgen acht uur aan de w'ksselaf- deeling!” Daarmee kon zjj vertrekken. jDag mijnheer de directeur," zei za. En Lafhartig. In het havengebied van Dusseldorp heeft gisteren een Fransche schildwacht een jon getje van 7 jaar doodgeschoten, dat hem bad toegeroepen: „Monsieur, nix brot”. De Franschman schoot den jongen van 3 M. af stand met een schot in bet hoofd neer. De Fransche gendarmen hebben den soldaat in hechtenis genomen. De Duitsche politie moest hem tegen de jroede van de menigte beschermen. DE TWEEDE CONFEREMÏIE TE LAUSANNE. De Geallieerden hebben Ismet Pasja mede gedeeld, dat zij de Turksche voorstellen in zake rechte-waarborgen voor buitenlanders aanvaarden. Het geschil, dat de eerste conferentie beeft doen mislukken, ia derhalve voorgoed gere geld. De Geallieerden bebbe» besloten, dat de grens van Europeesch Turkije den loop van de Maritsa zal volgen. De Merkem-eilanden komen aan Turkije terug; Italië behoudt Castellorizo. De Turken hebben volstandig geweigerd amnestie te verleenen aan de die bet land hebben verlaten. Omtrent de amnestie, welke Griekenland heeft geweigerd aan diegenen zijner mili tairen, wien wangedrag tijdens den oorlog ten laste wordt gelegd, is overeengekomen, dat alleen gevolg zal worden gegeven aan de vervolgingen, die reeds zyn ingesteid. Onder die omstandigheden zal Venizelos t verdrag kunnen teekenen. DE VOLKENBOND. Maandag bad de eerste zitting van de ge mengde Volkenbondscommissie voor de be wapeningen plaats onder voorzitterschap van Schanzcr. Oud «geest diende een voorstel in om ook de staten, die nog geen lid van den Volken bond zyn, speciaal Amerika, Duitschland eu Rusland, uit te noodigen, toe te treden tot de conventie van St. Germain in zake den particulieren handel in wapenen. Het voor stel werd met algemeene stemmen aangeno men. Ook werd een voorstel aangenomen van den Franschen kolonel Requin, waarby den Raad wordt verzocht na te gaan of het mw- geltjk zou zyn, de acht regeeringen die aan de vlootconferentie te Wsshington hebbeu deelgenomen uit te noodigen, aan de com missie de rapporten van hun deskundigen omtrent de kwestie van den oorlog met che misebe middelen over te leggen. Verder heeft de commissie besloten, den Raad van den Volkenbond te verzoeken, de staten, die niet lid zijn van den Bond, uit te noodigen tot een kenbaar maken van hnn meening over de wijze waarop ze me» den Bond willen samenwtrrken in zake de controle over den handel in, en den parti culieren aanmaak van wapenen. MGR. CIEPLAK. Op het Vaticaan is bericht ontvangen, dat de Sovjet-Regeering asn den leider der pauselyke steunmissie in Rusland, Walsh, vergunning heeft verleend, mgr. Cieplak rn de gevangenis te Pokolniki te bezoeken. Mgr. Cieplai was bleek en uitgeput. Hjj was echter ten zeerste bewogen, toen hij den pauselijk en zegen in ontvangst kon nemei>. Ia kringen van het Vaticsan hoopt men nog gedaan te krygen, dat hjj vrijgelaten wordt DE TERREUR TE BARCELONA. Een troep onbekend gebleven personen te Barcelona heeft schoten gelost op een agent van politie, en dezen gedood. De aansla* schynt bedoeld te zyn tegen een advocaat die voorloopig in vrijheid was gesteld, na eerst te zyn gearresteerd op beschuldiging van een aanslag gepleegd te hebben tegen een rood vakvereenigingsblad. BLOEDIGE BOTSINGEN. De „Epoca” verneemt uit Triëst, dat daar een fascist door vier communisten is aange vallen en gedood. Drie arbeiders werden gekwetst bij een botsing met fascisten. In een zijstraat werd kort daarop bet lijk gevonden van den voor- zitter van de afdeeling Tritst der commu nistische jeugdorganisatie. COMMUNISTISCH COMPLOT. Gisterenmorgen zjjn te Tokio meer dan 100 communisten en vooraanstaande socia listen gearresteerd. De politie beweert, een ernstige samen iwn»4wa TMfM den staat uns- dekt te hebben. DE DéBACLE VAN DE MARK. De voortdurende sprongsgewijze prijsstij ging heeft de gemeenten in het Roergebied doen besluiten in dringende telegrammen de rykaregeering te wyzen op de onhoud bare toestanden. De gemeenten eischen on verwjjid krachtige maatregelen te meer waar de jongste loonsverhoogingen door de prijsstijging zijn achterhaald daar andeiu de gemeenten voor de handhaving der orde en net voorkomen van onlusten niet meer kun nen instaan. DE MOORD QP DEN AARTSBISSCHOP VAN SARAGOSSA. Z. H. de Paus beeft een H. Mis opgedra gen voor de zielerust van wylen kardinaal De Soldevilla, den vermoorden aartsbis schop van Saragossa Deze moord beeft in de kringen van het Vaticaan een diepen in druk gemaakt KORTE BERICHTEN. De socialistische Muenchener Poet die een zeer onvriendelijk artikel aan bet adres .- van de Berlynsche regeering had gpubli- hun oponthoud m Duitschland met be ceerd is voor vijf dagen ♦srboden. Nog deze maand zullen in Duitschland bankbiljetten van 500.UU0 mark worden uit gegeven. Een vliegtuig, dat van Slitten naar Homs in Tripoli vloog, is van een hoogte van 30 M. neergestort. Twee luitenants-viie- ger, een sergeant-waarnemer, en nog een luitenant zyn gedood. Een technicus is ge wond. Van af heden kost op den Duitschen spoorwegen een plaats in de slaapwagen ie gezondheid afd. drankbestrijding, voerde ten Xf u gens de voorschriften der Duitsche Passen- I garing bureaux niet alleen aan serieuze kooplieden maar ook aan toeristen en vacantiereizigers bezoekers van Kur- en badplaatsen en van onderwijsinstellingen, deelnemers aan con gressen enz. voor ven reis naar Duitschland het visum zonder eenige moeilijkheid wordt verstrekt en dat zulke reizigers ook geduren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1923 | | pagina 1