„ONS BLAD» I I Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: FËüiLLEÏÜri. i I I 1 Rllerlel. M«. 184. D*aderdag M« J «11 19X3 BUITENLAND. I Abonnementsprijs; Per Irwirtaa! voor Alkmaar «Si f 1— voor buiten Alkmaar f2 85 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan aHe abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 600, Het rapport-Barge. Van |—5 r per regel f nu».» uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 4OO,—, f 200,—, f 1OO,—f 60?- Verspreide beichtee. Op audiëntie. DE FRAN8CHEN EN BELGEN IN HET f 35,—, f 15^5 DE STERKTE VAN DE LEGERS DER GROOTE MOGENDHEDEN. Advsrtentieprijsi ds f 125:cBceregel meer f 0.2fa?edaV 75; Rubriek «Vrug en aanbod” b| I J 9 POSTGIRO 1Q486&, 3 -.4 te Maatregelen. radueel: de eet zal den veroordeeld tot A 1 iT dat Klaas gelyk had, 2_ iraal afloop der audiëntie snel achterna iteit op de om 1 uur wach ten wel middelen voor hen niet veil tegen deze kleine indringers- makkelyk. Het is alleen maar de vraag of men met een zwak den wel met een sterk AOMINtSTRAT» No. 433 REDACTIE No, 333 1 zouden te. vangen zyn, en dat allen zou be- gelukt. heeren en Voor Mannheim en Ludwigshafen had de l om weer het tooneel en oogstten nieuwe lauwe ren. Gelukkig voor hen behoefde het niet te komen tot den acrobatischen acbterwaart- schen afgang, want reeds onder de toe spraak van Tys, werd een rood-bengaalsch vuur ontstoken en hief het fanfare-corps ons Volkslied aan. Een waardig slot van een onvergetelyken dagl POSTGIRO ..^V;U NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD openstelling der Rijnbrug hedenochtend vyf uur plaat*. Gemeentepi ciale politiek en Statenverkiezing* heele Eerste Kamer en de verkiezing Senatoren om maar enkele voorname din gen te noemen vallen buiten de competen tie vai> den Bond. Daarom dan ook kon de Bond alleen maar een proeve van een kiesreglement voor de Tweede Kamerverkiezingen vragen (al thans bedoelen) en bad de commiasie-Barge niets anders dan dat te geven. En nu wy die proeve nog eens nauwkeu riger bekeken hebben, willen ook wy wel zeggen verre van enthousiast te zyn, al zijn wy dan niet teleurgesteld. Immers, al heb ben wy dan niet alleen, zooals Mr. Bomans bet in de Maasbode deed, de uitkomst on zer overwegingen gepubliceerd, velen zullen terwql de Commissie-Barge aan het stu- deeren was voor zich toch ook wel eens een schema hebben gemaakt van het won derbare reglement, waaronder alle kiezers vredigen. Welnu, ons is dat nimmer En whr meent wat beters dan de Barge c.s. gevonden te hebben: hy sta op werpe den eersten steen I Billjjke critiek nu kan o.i. gezien de sa menstelling en den geest van ons groote kie zerscorps maar één ernstige aanmerking ma ken, n.m. dat de Commissie enkel aandacht heeft gewjjd aan de bestaande klachten te gen bet politiek advies, zooals dat nu eenige malen te Utrêcht is gegeven; dat zy enkel getracht heeft een organisatie te scheppen, welke meer vertrouwen zou wekken dan de vergadering, die het advies tot nu toe sa menstelde maar dat zy niet beproefd beeft een betere organisatie van de Roomsche kie zers zelf in het leven te roepen. En dit was toch zeker niet buiten haar taak gesloten. Deze voornaamste grief échter even ter zijde stellende, gelooven wy, dat men den Engeland 106.000, Duitechland 836.000, ii Bik - i Verkiezingsraad en de stemtechniek van de Commissie-Barge zy het zonder enthousi asme en met enkele kleine wijzigingen maar aanvaarden moet. Wy hebben veler hande critiek op het rapport reeds gelezen we zyn zelf by het doorwerken der artike len op de verschillende bezwaren gestuit, maar, welke verbeteringen men ook tracht aan te brengen, voor bet een is al zooveel te zeggen als voor .het andere. Het voornaam ste achten wy, dat van alle,leden van den Verkiezingsraad en van al hun plaatsvervan gers niemand vdor een zetel in aanmerking komt; ook op de vrije lijsten mogen geen leden van den Raad voorkomen. Dat waar borgt een groote mate van onpartijdigheid Voor het overige lijken ons alle theenings- verschillen slechts gi Raad willen uitbreiden, de ander inkrimpen; de een zal 100 onderteekenaars van een vrye lyst te veel, een ander te weinig achten enz. Ernstiger bezwaar kan men hebben te gen den invloed van sociale organisaties in den verkiezingsraad. Maar een zeer groot deel en zeker niet het slecht ste der Roomsche kiezers; en op de tweede plaats wanneer men vreest voor eenzijdig heid hunnerzijds, als komend uit een sociaal pilieu, dan kunnen de vrije lijsten daarvoor een correctief zyn. Zoo zien wy aan alle denkbeelden van het rapport twee zyden. Ons hoofdbezwaar, waaraan niet meer is te voldoen, is, zooals boven gezegd het ont breken van een poging om te komen tot een betere politieke organisatie van ons kiezers corps in zyn geheel. Reeds herhaalde malen hebben wy er op gewezen, dat een duurzame vrede in onze party niet te verwachten is dan wanneer de officieële candidatenlysten werkelijk door heel het klezerscoips worden samengesteld. En de huidige inrichting onzer kiesvereenigingen spot eenvoudig met deze gedachte. 't Is dan ook onze vaste overtuiging, dat, wanneer niet binnen af zien baren tyd ten de ze een grondige reorganisatie komt, het kies reglement-Barge niet meer dan één of twee maal dienst zal behoeven te doen.bij ge brek aan één R. K. Staatspartij. Zonder die algeheels reorganisatie zullen wfj, als in ’t buitenland, uit elkaar vallen. Maar in een groot reorganisatieplan kan de verkiezingsraad-Barge en wat daaraan vast zit dienst doen; en tot zoolang kunnen wij er ons mee behelpen. Maar men zorge er voor die noodhulp spoedig te vervangen.! Ten vervolge van de korte, voorloopige beschouwing, welke wy de vorige week reeds wijdden aan bet rapport-Barge wil len wy nu het lang verbeide rapport wel dra in de kiesvereenigingen aan de orde zal worden gesteld, althans, nu er commissies ter bestudeering en voorlichting benoemd gaan worden omtrent genoemd rapport alsnog énkele opmerkingen maken, welke, o.i. van mlt kunnen zyn. Niet te ontkennen valt, dat het rapport groote teleurstelling is. Aan Voor het grootste deel aan Door de intergeallieerde Rijnlandoommis- sie is een nieuwe verordening uitgevaardigd waarbij met booge geldboete en gevange nisstraf bedreigd wondt, hij, die zich in oo- gunstigen zin ui tl zat over de door deze oom missie uitgevaardigde verordeningen. Strafbaar ia niet alleen het zich in ongun- etigen zin uitlaten in bet openbaar, in de pers, geschrift of vergadering, doch ook in gewone gesprekken. Voorts wordt degene, die zijne medewer king verleent by de verdeeling van geldmid- >n het postkantoor, om hunne telegrammen af te zenden. Ze kochten nog snel een paar bloempjes, om de Koningin te verrassen en begaven zich dan weer naar het paleis. Zon der complimenten werden ze direct toegela ten; de generaal of wat hy dan wezen mocht had de menschen by de deur ingelicht en een van dezen bracht hen naar de konink- i lijke koffiesalon. Klokslag één verscheen Hare Majesteit, vergezeld van den generaal. „Heer Graaf” zelde zij tot hem „gij kunt gaan, ik wenscb met myn trouwe Tuljiendammers alleen te zyn." Men kon het de Koningin aanzien, dat ze blij was, eens op haar gemak een boterham metje te kunnen eten en wat te praten over Tulpendam en over koetjes en kalfjes. „Kom” zei ze huiselijk „ik zal eerst een kopje troost inschenken en dan eten we vlug een paar boterhammetjes, want veel tyd heb ik niet. Ik moet er straks weer op uit. Heeren, geneer je niet, tast toe." „Majesteit” zei Arie „we kunnen het nooit jonger doen.” Allen volgden het voor beeld van de Koningin en tastten toe en aten met smaak de koninklijke, broodjes. In- tusschen informeerde Hare Majesteit belang stellend naar den Burgemeester en naar de familie van Arie, Ty’s en Klaas. De beklem ming op de borst van Klaas’ vrouw wekte deerpis bij Hare Majesteit. Zy raadde kamille- en vüerthee aan met zoethout, heet gedronken vóór het alapen- Den volgenden dag besloot de gemeente raad van Kooldam met algemeene stemmen dat op bet Kooldamsche raadhuis met spoed zou worden aangebraebt een klok met dub bel slagwerk voor heele en halve uren! voor velen een wie de schuld? de teleurgestelden zelf en voor het andere deel aan de Commissie. Wie vergelen waren, welke opdracht de Commissie-Barge op 17 October 1922 kreeg en wie langzamerhand by alle moeilijkheden welke in de R. K. Staatsparty naar voren kwamen, dachten: „nog een weinig geduld, de commissie-Barge zal doorVoor wellicht een oplossing brengen”, zy moesten wel be drogen uitkomen. Wie echter de opdracht voor oogeu hielden en bedachten, dat de Commissie tot taak had om bet Bondsbestuur x>t advies te dienen omtrent de vraag op welke wyze bet recht der R. K. kiezers tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer der btateu-Generaal zóó wordt uit geoefend, dat bet belang de. katholieke par ty eu het landsbelang bet meest daarmee worden gediend en om de resultaten van dit onderzoek neor te leggen in een proeve van een algemeen kiesreglement der R.-K. Staatspartyvoor ben, die dit voor oogeu hebben gehouden, kan de teleurstel ling niet zoo heel groot zyn. Het rapport-Barge beeft er opnieuw aan herinnerd zoo men wil opnieuw de aan dacht gevestigd op de leemte dat onze Algemeene Bond van R. K. Rykskieskrmg- organisaties zich wel siert met den schoouen naarn van R. K. Staatsparty, maar buiten het vaststellen van een verkiezlugsprograin en (of) een partyprogram by verkiezingen voor de 1 weede Kamer en buiten het leiding ge ven aan die verkiezingen weinig of geen be voegdheid beeft. Gemeentepolitiek eu -verkiezingen; provin- ;en; de ge- der WAAROM VALLEN ER ZOOVEEL FRANSCHE VLIEGTUIGEN IN DUITSCHLANDP i Den laatstee tyd zyn acht Fransche vlieg tuigen, die over Dukschland vlogen, geval len en door de Duitschers vastgehouden, op grond, dat Duitsohland volgens het Vredes verdrag sinds 1 Januari *23 de vryheid over zjjn luchtruim heeft teruggekregen, hetgeen van Franscbe zijde betwist wordt. Een medewerker van „l’Oeuvre” beeft aan Fransche officieren in het Rjjnland ge vraagd wat zij daarvan dachten. En wat was het antwoord? „Dat doen de Duitschers. Zy hebben een middel ontdekt, om vanaf den grond, in vloed te oefenen op het mechaniek van het vliegtuig. Te Berlijn hebben zy goedgeslaag de proeven genomen om in een bepaalde stadswijk plotseling alle auto’s tot stilstand te dwingen. En nu nemen zy proeven met vliegtuigen Deze verklaring heeft de journalist daarna voorgelegd aan een deskundige van het vn- der-ministerie voor het vliegwezen. Die een nuchterder en minder phantastische verkla ring had, nl. een panne. Hy achtte het per centage bovendien tot dusver vrij geruststel-, lend. Hy erkende ook gehoord te hebben van de andere uitlegging, die hij echter onjuist acht te. Al is voor de wetenschap ten slotte niets ónmogelijk. Bovendien zouden de Duitschers gesteld, dat zy zulk een uitvinding hadden gedaan, hun proeven nemen op Fransche vliegtuigen, als om te waarschuwen?? Neen, zoo besloot de deskundige, men moet de ver beelding niet zóó laten werken! En het pu bliek behoeft zich niet ongerust te maken onze vliegtuigen zijn onder geheel andere omstandigheden gevallen. We behoeven daar in niet de hand der Duitschers te zoeken. - Verkeersverbod opgeheven. Vannacht om 12 uur heeft te Mannheim het verkeersverbod tusseben bet bezette en het onbezette gebied van Duitscbland een einde genomen. De Intergeallieerde Rijnland commissie heeft een dienovereenkomstige me dedeeling aan de bevoegde autoriteiten Ludwigshafen doen geworden. Een landelijke geschiedenis. 8- door H. L Intusschen sloeg de officieels toon over in den buiselyken. De drie raakten aan den praat, alsof ze in buiselyken kring waren en vertelden van de dingen van den dag. Het werd muisjesstil in de zaal en geen hunner woorden ging verloren Gretig luisterden allen toe. Hun verhaal kwam in 't kort hier op neerHare Majesteit, gezeten op den Troon in al Hare Koninklyke waardigheid had diepen indruk op hen gemaakt. Zy had hen aandachtig aangehoord en gadegeslagen m°t grooten ernst op het fyn besneden ge laat. Toch had Arie een paar maal een min zaam en tevreden glimlachje waargenomen. Klaas durfde zweren, dat Zy een generaal of zoo iemand, die by haar stond een knip oogje had gegeven en kwam klaar aan den dag, toen de genei hen na d;. kwam, om ze namens Hare Majesteit koffie uit te noodigen, dien middag on Zjj konden gerust blyven en zoolang ten in een kamer, die de generaal ni zou aanwyzen. Maar ze hadden immers be loofd, den burgemeester te telegrafeeren en .Wipten daarom eerst even naar den overkant ROERGEBIED. De Fransch-Belgische bespre kingen. Er worden op het oogenblik zeer drukke diplomatieke besprekingen gevoerd tusseben Parys en Brussel. Hoewel de Belgische en Fransche regeeringen besloten hebben, ieder afzonderlijk te antwoorden op het ontwerp- antwoord van de Britscbe regeering, wensebt men toch, zoowel te Parys als te Brussel, zich te verstaan omtrent de hoofdlynen van het aan Engeland te verzenden antwoord. Er zal derhalve nog eenige tyd verloopen, voor men in staat zal zyn de Britsohe regeering te antwoorden. Brussel en Parys zyn het nJ. nog niet geheel eens over de door de Brit- sthe nota naar voren gebracht punten. De Engelscbe regeering zou bereid zijn stappen te doen, by de Duitsche regeering, teu tinde deze te bewegen het lijdelijk ver zet in het Roergebied op te geven, doch zij wenacht vooraf precies de meening te weten van de Belgische en Fransche regeeringen, omtrent de kwestie der garanties voor de veiligheid omtrent de wyze, waarop de beide regeeringen de controle op de financiën van Duitsohland opvatten en met betrekking tot de commissie van deskundigen, belast met de bepaling der Duitsche betalingscapaciteit Moestafa Kemal heeft aan Ismet Pasja een telegram met geluk wenschen gezonden, De splitsing in de Venizelietische partjj tusseben de aanhangers van het huidige re gime en die van de republiek wordt offici eel bevestigd. De commissie, welke de vluchtelingen uil Tbracië vertegenwoordigt, heeef een pro- teetschryven gericht aan de Amerikaanscha Engelscbe, Fransche, Italiaansche en Ja- pansche delegaties te Lausanne tegen hei besluit der conferentie, waardoor volgens het schrijven Thracië ontwricht wordt, in plaats van tot een autonomen staat ge maakt. De Briteche onderstaatssecretaris voor BuHenlandsche Zaken, Mc. Neill, verklaarde in bet Lagerhuis, dat de diplomatieke en consulaire betrekkingen met Turkye zullen worden hersteld, terstond nadat het vredes verdrag in volle werking is getreden. In het Briteche Lagerhuis werd verder medegedeeld, dat, ten gevolge van de on derteek ening van het vredesverdrag van Lausanne, drie bataljons uit Irak zullen wor den teruggetrokken, terwijl het garnizoen in Palestina zal worden verminderd. Het Grieksche eskader heeft de wateren van Creta verlaten. De onderteekening van het vredesverdrag werd te KonstanUnopei geestdriftig, maar ordelijk gevierd. Het eerste bericht van de onderteekening werd des middags 5 uur ont vangen door een Engelsch oorlogsschip. On- middellyk daarna brandde een salvo los uit 101 kanonnen der Turksche batterijen, ter wijl alle schepen, die in den Gouden Hoorn lagen, de sirenen lieten loeien. De volks- vreugde brak snel los en uitte zich ook in het lossen van revolverschoten in de lucht. Het schieten was wel is waar verboden en de politie arresteerde dan ook vele overtre ders, maar zy slaagde er niet in er een eind aan te maken. delen of giften in natura, teneinde zoodoen de het lijdelijk verzet te bevorderen, even eens met straf bedreigd. Arrestaties en processen. De bezettingsautoriteiten hebben den di recteur van den Bochumer Verein, Schrei ber, in hechtenis genomen. Voorts werd het lid van den bedrijf.raad Wassermaan gear resteerd. Voor den Franschen krijgsraad te Werden stond de kassier van het filiaal van de Rijks bank te Essen terecht.-Beklaagde werd ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 14 millioen mark boete wegens bet niet voldoen aan een bevel van de bezettings- tutoriteiten. De kassier had den Franschen, toen zy het bankgebouw bezetten, een ver keerden sleutel gegeven, waardoor alle slo ten onbruikbaar werden gemaakt! Voor don krijgsraad te Witten stond te recht de echtgenoote van den fabrieksdirec teur Beckel wegens het aannemen van een per post toegezonden dagblad, welks ver schijning door de berettingsautoriteiteu was verboden. Beklaagd* werd vijf faillioen mark boete. DE REBEI-l-KM IK MAROKKO. Het blad „A. B. C.5ö publiceert een be richt uit Melilla, volgens hetwelk een „kar- ka” van rebellen gevormd is, die overvloe dig van wapenen zyn voorzien, welke vol gens het blad door bultenlandsche agenten verschaft zijn. Zy ondernemen plundertoch ten in het nog niet onderworpen gebied. In het Briteche Lagerhuis heeft Guinness, de onder-staatssecretaris van oorlog, een overzicht gegeven van de militaire sterkte der voornaamste landen in 1913 en 1922. In 1913 had Engeland 106.000, Frankrijk 666-000, Duitschlajid 836.000, Rusland 1.300.000 en Amerika 86.000 man onder de wapenen. Thans heeft Engeland 80.000 man Frankrijk 450.000, DuitocÜand 100.000. Rus land 1.300.000 en Amerika 137.000 man. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN DUITSCBLAND. Het rijksindexcyfer voor levensonderhoud bedraagt, wegens een mededeeling van het Duitsche bureau voor de statistiek, voor 23 Juli 1923, 39.336 1913-’14 geldt voor een heid. De stijging, vergeleken by de vorige week 28.892 bedraagt mitsdien 3v.l procent De prijzen der levensmiddelen te Berlijn zyn in de laatste dagen zoo gestegen, dat men zich daarover in breeds kringen ver ontrust In de markthal in de Lindenstras- se hadden gisterenochtend rumoerige toonee len plaats, toen het gerucht zich verspreid de, dat de kooplieden bet pond aanlappen niet beneden de 9000 mark wilden verkno pen. Het bestuur n de markthal liet on- middellyk de Schuw» alarmeeren. Toen er werd medegedeeld, dat de aardappelen slechte 6000 mark kostten, kwamen de koo-~ pers eenigszins tot bedaren. De Berlynsehe woekerpolitie houdt zich thans in het bijzonder bezig met den groothandel in vleeech. Gisterenmiddag heb ben er in de buurt van Berlijn geweldige in beslagnemingen van rundvleesoh plaats ge had, ter waaide van vele milharden. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES. De Duitsche Rijksminister van Binnen- landsche Zaken heeft de regeeringen der verschillende Duitsche staten in een rond schrijven uitgenoodigd, in verband met de mogelijkheid van botsingen op 29 Juli, alle maatregelen te treffen, welke noodig zullen worden geoordeeld en zoo noodig het hou den van vergaderingen in de open lucht ge heel te verbieden. De hoofdcommissaris van politie te Dres den, heeft alle openluchtvergaderingen van revolutiohnaire en radicale werkloozen en hun aanhangers krachtens een artikel van de rjjkagrondwet verboden. HET SEPARATISME IN RIJNLAND. Te Bad Ems, heeft een vergadering van voorstanders van een zelfstandig Rynland plaatsgevonden. De voorzitter verklaarde te kunnen mededeelen, dat de aaneensluiting tusschen Smeeta, Dorten en Balthes inder daad tot stand is gekomen. De nieuwe eenheidspartij noemt zich ^Rheinlhndisehe Vereinigung.” ONDER COMMUNISTEN. Op het jaarljjksch congres van de Fran sche Oonféderation Générale du Travail zjjn de ernstige geschillen, welke de Fransche communisten verdoelen, duidelijk aan het licht gekomen. Degenen, die zichzelf met een zekere vrij moedigheid Moskousche syndicalisten noem den, stelden een resolutie voor, beoogende speciale commissies te benoemen, belast met de taak te trachten de Fransche vakvereeni- gingen te organiseeren in overeenstemming met de denkbeelden van Moskou. Maar wel dra werd het duidelijk, dat de ontevreden heid met de leiding van Moskou snel aan het toenemen is, en sommige extremistische sprekers werden voortdurtugj op heftigt wij ze in de rede gevallen, niet alleen door de aanwezigen in de zaal, maar ook door de menigte buiten, welke door de geopende ven eters naar de redevoeringen luisterde. Den geheelen dag was het een tumult van je welste. Blijkbaar had men het zaakje zoo georganiseerd, dat niet meer dan zes spre kers tegelijkertijd bet woord zouden voeren. Een storm van verontwaardiging ging er in de zaal op, toen een gematigd afgevaardig de verklaarde, dat- het bultenlandsche geld, waarmede de propaganda wordt gesteund, bewyst, dat de organisatie een instrument is in de handen van Trotzki en dat z(j geen on afhankelijkheid bezit Wellicht was het meest beteekenisvolle voorval van deze aan incidenten rjjke verga dering de vijandige ontvangst, welke te beurt viel aan den secretaris, Monmousseau, die tot dusver onbetwist de lakens in de or ganisatie had uitgedeeld. Toen hij opetond om te spreken, werd hy met zulk een ge joel begroet, dat hij, bleek en trillende op zijn beenen, af moest zien van elke poging om het woord te voeren. De resolutie in zake de instelling van bij zondere commissies werd weliswaar aange nomen, maar slechte met 58 tegen 37 stem men. De sterkte der minderheid voorspelt niet veel goeds voor de federatie, welke naar Moskou is georiënteerd. DE VREDE VAN LAUSANNE De Amerikaansche vloot heeft Konstan- tinopel definitief verlaten Ter gelegenheid van de onderteekening van het vredesverdrag wordt te Konstantino pel overal gevlagd De bevolking hield grootsche patriottische manifestaties. Er ia veel vreugdevertoon. gaan. Juffrouw Zwart snikte van ontroe ring, toen ze ’t hoorde. Tys sprak over „Hooger zy ons doel” en de laatste markt prijzen van boter en kaas. Klaas beschreef den veestapel en Arie gaf een relaas van den algemeenen toestand in Tulpendam. Aandachtig luisterde de Koningin toe. Als Hare Majesteit Tys vroeg, of ze hem nog eetfs in mocht schenken, zei Tys „As het niet ontrieft. Arie zegt altyd, je kan het nooit jonger doen," waarop Hare Majesteit antwoordde „Arie is een guit!” Het werd hoe langer hoe gezelliger en prettiger maar daar is een tyd van komen en daar is een tyd van gaan. Het drietal nam hartelyk af scheid van Hare Majesteit, die het betreurde dat ze dien avond op bet hof-diner niet mee konden eten. Hare Majesteit hoopte spoedig weer eens iets van hen te hooren en als ze met hunne vrouwen in den Haag waren, dan moesten ze bepaald eens aankomen. In de gang riep Hare Majesteit hen nog de hartelykste groeten na voor Tulpendam en voor zyn goeden burgemeester. Arie, Tys en Klaas hadden afwisselend gesproken, elkaar aanvullend en soms verbeterend. Alle aanwezigen hingen aan hunne lippen en zagen met ontzag naar de mannen, >lie dienzeïfden dag in zoo hoog gezelschap, zoo vry en ongedwongen hadden verkeerd. Men riep tenslotte, om eene herhaling van de vertooning der audiëntie. Het zou de slot apotheose worden. De nobele drie bestegen pen en sponzen neer te leggen. De, mieren verzamelen zich daarop by massa’s. Als spons en doek goed bevolkt zyn, gooit men ze in emmer kokend water en verdelgt op die manier gemakkelyk het mierenvolkje Als de kolonie op die manier flink is gedund, zal zy spoedig uitsterven. Heeft men echter te doen met een mieren volkje, dat uit vele duizenden bestaat, dan is het uitroeien met behulp van zoetigheden een hopeloos werkje, want heele legioenen komen op de begrafenis der gesneuvelde en gevangen makkers. In dergelyke gevallen moet men tegen do nesten te velde trekken die altyd aan de zuidkant der huizen worden gemaakt. De ervaring heeft geleerd, dat hot boste mid del om mieren te verdelgen is, ieet gesmol ten vet in de opening te laten loepen. (Rik heete vaseilne kan voor dit doei gebnHkt worden. Het warme vet dood reeds een deol der mieren en het vet, dat in do gangen van het nest stolt, vormt daar hinderpalen, die de mieren niet kurnen over winnen, omdat zy stikken, als zy z» h met vet hebben be smeerd. Als men op eer. van ■leze manieren de re ten en gaten, '••aardjor de mieren in- en uitgaan, heeft behandeld, wint men het ook van de mees» baLstarrige lastposten I 1 MIEREN IN HUIS. Onze mieren zyn niet zoo gevaarlijk als die in tropische landen. De wandelmieren verdrijven daar als ze in groote troepen ver schijnen, in de letterlijke beteekenis van het woord de menschen uit huis en hof. Onze mieren zyn alleen lastig, omdat onze levens- 1_L. jilig zyn. De strijd tegen deze kleine indringers is niet altijd ge makkelyk. Het is alleen maar de vraag volkje te doen heeft. Is het een zwak mie renras, waartegen men moet kampen, dan is het voldoende te zoetigheid gedrenkte ten-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1923 | | pagina 1