Hl H „ONS BLAD» g ftUILLETOII floor do nnai aan hot licht gebracht. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Notil Citi Risturint ,,’t Gilden ïliis”, Zaterdag w Zondag i.sM CONCERT. VrUdag SI IMS. Me. *14. H 1 1 h Abonnementsprijs» Per kwartaal voor Alkmaar P.'iM f 2-—- Aan alle KORTE BERICHTEN. BUITENLAND^ VERSPRElDt BERICHTEN. BINNENLAND. HET ONGELUK BIJ LOURDES. Oorlogsgevaar abonné’a wordt op aanvrage gratis n polis verstrekt, welke hen verzekert legen ongevallen tot een bedrag van f 6OO,—, f 400,—, f 200,—. t IQO,—f 60,—. f 35.-. f 15^ 1 <oy ver- I’V ver een i ADMINISTRATIE Na 433 REDACTIE No. «33 'V' onderteekenaars and, maar than» heeft by de ver een ernstige nederlaag arres- go- Origiaeele „tiraeta” Peiraleaau' taker» ea Petrolewrekaehel». reakvrU - nwinlg - goedkoop Mall. Il seraiagasija BK WILD. Degelijk Restaurant geopend tot sluitingsuur genoegen, de nare, in het, sedert T' niet meer Ferdinand aan NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD oog op het vormen „Hoogerc Standen" ‘f vertegen woordi- T de Beoefe- den Verkie- grens zyn de iche grenscon» gearresteerde naar de - --en hem streng te be waken. B nwe Plofte nog wel herinne ren? vroeg de makelaar, wiens trots door •0h,‘ bekentenis gebroken was. m|jne verklaringen zooveel moge- Hjk te uwer gunste uitbrengen, maar de waarheid moet worden gezegd,” gaf de poli- tieraad ten antwoord. ..Thans wil ik U ook TncdAdrAlAn dat Ha len steeds min of meer bartstochtelyk, het zij bet voor schuldigen, dan wel voor on- scbuldigen party trekt. Nauwelijks had het gerucht van Ferdi nands onschuld en van zijn invrijheidstelling de stad doorloopen, of al degenen, die hem toenmaals miskend hadden, gevoelden zich gedrongen tot de verklaring, dat zy nooit van de schuld des jongelings overtuigd wa ren geweest En om deze verklaring, die, in den grond beschouwd, niets dan een onbe schaamde leugen was, meer kracht by te zetten, en ze zelfs den schyn van overtui ging te geven, begaven zich nog denzetf- den dag alle vrienden en bekenden van Schneiders naar diens woning, ten einde den onschuldigen veroordeelde bun oprechte ge luk wenschen te bieden, en tevens om bun nieuwsgierigheid te bevredigen. Ferdinand achtte het onnoodig er gewicht aan te hech ten. In de stad, waar hij zooveel bittere erva ringen had opgedaan, wilde Ferdinand niet blyven; hy verzocht een vriend te Londen, Het menschelyk hart is in zyn oordee- voor hem een landgoed in de nabijheid van de groote wereldstad te koopen. Daar wenschte by zich geheel aan zyn familie en zyn studiën te wijden. Helena en hare ouders waren bet met dit besluit volkomen eens; Schneiders belastte zyn boekhouder met de zaken en reisde persoonlijk naar Londen, om onder de aangeboden bezittin gen een keuze te maken. Na zijn terug komst werd het huwelijk van Ferdinand met Helena in stille plechtigheid gevit, d, en den volgenden dag vertrok het jeugdig echtpaar naar Londen. Frederik Kluge zag zich In zyn verwach tingen deerlijk teleurgesteld; by stierf op het schavot, de koning had zyn vonnis be vestigd. De calligraaf Fuchs vond i” de gevange nis gelegenheid om over het verleden na te denken. Prinses Ohristoffel van Griekenland, die weduwe was van den Amerikaanschen mil- lionnair Leeds, Is te Londen gestorven. Te Corunha is de algemeens staking uitgebrokeu als protest tegen den veldtocht in Marokko. De trama rijden niet. Het open baar gézag heeft de strategische punten be zet. Uit Minneapolis wordt gemeld, dat vol gens een aan de jaarlyksche vergadering van de Amerikaanscb j Orde van Advocaten voorgelegd rapport, sinds 1910 niet minder dan 85.000 Amerikanen gewelddadig om het leven zijn gekomen. In 1922 hadden 7850 moorden plaats en 6790 moordaansla gen. Ut Dresden wordt bericht, dat de toe stand der arbeidsmarkt voortdurend slechter wordt. De werkloosheid neem in Sak ten toe. In de week van 19 tot 25 Aug. zyn honderd b< Iryven gesloten. Volgens een bericht uit Antivari wordt de stad door Montenegrynsche opstandelin gen aangevallen. Zij zouden met regeerings- troepen slaags zijn geraakt. De B. Z. a M. meldt uit Rome, dat het socialistisch orgaan „Avanti"' door een groep kapitalisten zou zyn gekocht. Volgens een draadloos bericht onder handelt een Italiaansche maatschappij T00r stierengevechfan te Weenen over het afstaan van het grootste voetbalterrein aldaar voor het houden van stierengevechten. In het conflict tusscben de employé’» bij de beriijnsche metaalindustrie en de werk gevers heeft de rjjksminister van arbeid op nieuw zijn bemiddeling verleend. 'De kolenvoorraden der mijn Schurbank bQ. Appieroeck branden. Het betreft 50.000 ton kolen en 90.00 ton briketten. zingsraad (in het Rapport Barge genoemd) kunnen worden aangewezen. DE HANZEBANKEN IN HET BISDOM HAARLEM De hoofddirectie der Hanzebauken in het Bisdom Haarlem schijnt voornemens een be langrijke bezuiniging in haar bedryf door te voeren Werden reeds voor eenigen tyd de salarissen van het geheele person' el met 15 pCt. verlaagd, thans gaat onder de directeu ren der bijkantoren het hardnekkig gerucht dat per 1 Jan. a.s. de huren der directeurs woningen, die het eigendom van de Bank zyn, aanmerkelijk worden verhoogd. Bovendien schijnt het in bet voornemen te liggen, reeds spoedig een aantal bijkantoren waarvan er eenige nog korten tyd geleden in nieuwe gebouwen gehuisvest werden, in gewone correspondentschappen om te zetten Zoo b.v. is het bijkantoor Boskoop reeds opgeheven. Een der beambten van het kantoor te Al- phen aan de Rijn houdt eenige uagen per legraven zitting om het noodige de bestemde relaties te onder- EEN TACTISCHE DAAD. Op advies van het Spaansche kabinet heeft koning Alfonso gratie verleend aan korporaal Sanchez, die door den krijgsraad ter dood was veroordeeld wegens bet spelen van een leidende rol by de jongste muiterij te Malaga, waar, zooals men zich zal herin neren, de troepen weigerden zich in te sche pen met bestemming naar Marokko. Het von nis zal worden veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Waarschijnlijk zal Sanchez echter binnen enkele jaren weder op vrije voeten worden gesteld. Deze tactische daad van den koning heeft ten gevolge gehad, dat de onrust in het land eenigszins geluwd is. Verschillende stakin gen door de communisten geproclameerd zijn verloopen. De moeder van den officier, die door de muiters werd doodgeschoten, deed een be roep op den koning het leven van den oordeelden korporaal te sparen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De stemming in officieele Duitsche krin gen is de laatste dagen buitengewoon pessi mistisch, waartoe verschillende oorzaken sa menwerkten. in de eerste plaats bet voort durend dalen van de mark, waardoor een op lossing van 't financieels vraagstuk voortdu rend moeiljjker wordt. In de tweede plaats bestaat er een zekere mistroostigheid over het onverzettelijke der antwoorden van Brus sel en Parijs aan Londen, waardoor de kans op een schappelijke overeenkomst met Duitsehlands crediteuren, evenals een be- vryding van het industrieele gebied uit de tegenwoordige kluistere, steeds geringer wordt. Doch de voornaamste factor is wel de houding, die Beieren aanneemt ten opzichte v. h. nieuwe rtjkskabinet en die bijna vyande- lyk is te noemen, nu bet geven van steun aan Stresemann wordt verbonden met de ver vulling van allerlei voorwaarden. Ook de neiging van verschillende groepen In bet Rijn- en Roergebied om te gaan er kennen dat een voortzetting van bet lijdelijk verzet vruchteloos zou zyn, vooral nu het zoo moeilijk wordt dit te financieren, is een feit, dat pessimistisch stemt, zelfs al bestaat de neiging tot staking thans nog slechts bij weinigen. DE MOORD OP DE ITALIAANSCHE MISSIE. Woensdagavond kgeu 7 uur trok een groo te menigte met een Grieksche vlag voorop door Triëst en verbi anode de vlag op het Vrijheidsplein De demonstranten trokken vervolgens naar de oude stad en drongen een café binnen, dal veel door Grieken be zocht wordt Het café werd geneel vernield en de gasten werden mishandeld. Onder bet uiten van beleedigingen aai* bet adres van Griekenland, begaven de betoogers zich naar de Grieksche Kerk en de Grieksche school, waar geplunderd werd. Carabieri herstelde de orde. De prefect beeft strenge maatregelen getroffen om de rnst te hand haven. Naar vernomen wordt, is de moord op den Italiaanschen generaal Tellini en vier leden van zyn staf nabij Santa Quaranta in den gezntenraad te Parijs besproken op grond daarvan, dat het een intergeallieerde aangelegenheid is. De mogelijkheid van gevaar, in den toe stand aanwezig, wordt te Parijs ten volle be seft en de bladen spreken de ernstige hoop uit, dat in bet belang van recht en vrede in geheel Europa de hartstocht, die in de ge moederen woedt, binnen de perken zal wor den gehouden. De Raad van Ambassadeur» beeft besloten, een telegram naar Athene te zenden, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen den moord op de Italiaansche leden der grensaf- bakeningscommissie en waarin verzocht wordt spoedig een onderzoek te doen instel len. De Italiaansche gezant te Athene heeft de screrp gestelde nota der Italiaansche re geering overhandigd zonder te verklaren welke sancties zullen worden toegepast, in geval de eiscben in de nota vervat, mochten worden afgewezen. De gezant verzocht om antwoord binnen 24 uur. valsching kennis draagt; hy heeft mij beloofd te zullen zwijgen en zelf» voor het gerecht de echtheid v»n het to«tement te roeren Be vestigen, wanneer ik hem hiervoor betalen wilde.'' „Kijk, kjjk; dat heerschap hebben wy nooit reeht vertouwd.” zeide de politieraad; hoeveel vorderde hy?” „Twaalfhonderd thaler." „Dit was bescheiden. Hebt ge zijn eisch ingewilligd?” „Ik verzocht, mjj drie dagen te mogen bedenken.” „inmiddels waart ge voornemens de stad te verlaten?” „Juist geraden.” De politieraad gaf den gendarmen wenk, waarop dezen zich met bun gevange ne verwijderden. „2*1 u ook den calligraaf laten ar teeren?" vroeg Helena, toen bet kleine zelschap het bewuste buis verlaten had. j^a zeker!” antwoordde de politieraad. „Had Kluge de stad verlaten, dan zou Ferdi nands onschuld ongetwijfeld nimmer aan 't MUSSOLINI. De Italiaansche regeering heeft besloten drie takken van het economisch leven, n.l. levensverzekering, telefoon en spoorwegen, alle drie staatsbedrijven, vöortaan aan het particulier beheer over te laten. Het Italiaansche verzekeringsbedrijf, dat ingevolge de wet van 4 April 1912 bijkan» uitsluitend in handen van den Staat is ge komen en in 1922 in een volledige staats onderneming zou worden omgezet, zal thans onder zekere waarborgen weer in banden van particuliere maatschappijen, zoowel binnen- landsche als buitenlandsche, overgaan. Een regeeringsbesluit betreffende het over geven van de spoorwegen in particuliere handen stelt vaat, dat de Italiaansche Staat in de winst der spoorwegmaatschappijen zal deelnemen, zoodra het aan de aandeelhou der» toegekende dividend 7 pCt. over schrijdt. Voor het telefoonbedrijf worden concessies voor een tijdsduur van 25 jaar toegekend. VERHOORD. Gisterenmorgen werd de plaateelöke se cretaris der fascistische partij te Triëst, Morare op straat door een keurig gekleeden heer aangehouden, die vyf revolverschoten op hem loste. Morare trachtte te vluchten, maar werd door drie kogels doodelijk getrof fen. Hij zakte ineen en gaf spoedig den geest De aanvaller werd gearresteerd. Het ia zeke re Sollaroli uit Benevento afkomstig. Hy ver klaarde, dat hy de daad uit wraak had be dreven, daar Morare bet hem beloofde ehauf- feursbewys niet gegeven had Alle zaken en openbare localiteiten te Triest zyn gesloten, van de huizen waait de zwartomfloerste tricolore. Patrouilles zwart- bemden trekken door de straten. „En Ferdinand?” „Kom my morgen bezoeken, dan zal ik met u naar de gevangenis gaan, opdat hij van uwe lippen bet eerst de blyde tijding vernemel” 1, ongezelige woning, waar Kluge s inhechtenisneming, gespookt had, te zien afbreken. had het bewuste huis namelijk aan de stad vermaakt, op voorwaarde dat bet geslecht, en in plaats daarvan een hos pitaal gebouwd zou worden. Boven den hoofdingang van dit hospi taal prijkt een zilveren maan op een gou den schild, en hij, die de beteekeuis van dit zonderlinge zinnebeeld mocht willen weten, kan uit den mond van ieder kind vernemen wat op deze plaat» de maan eens aan het lich bracht. 80. „Ook deze voorzorg zou vergeefs ge weent *yn Ge zoudt uw weg dan door het raam genomen hebben.” De terugkomst van den advocaat, die door een commissaris van politie en twee gendarmen vergezeld was, maakte aan dit onderhoud een einde. De politieraad beval den gendarmen den gevangenis- te voeren DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. De jongste uitslagen der lersche verkiezin gen toonen aan, dat de regeering haar ster ke leidende positie blijft behouden. Van 80 thans toegewezen zetels hebben de repubü- kenen er maar 20 gewonnen. De regeerings- party heeft 33 zetels veroverd; de overig» zyn verdeeld tusscben de agrarische partij, de Labour Party en de oriafbankelyken. Daar deze partyen alle voorstanders zyn van het verdrag met Engeland, is de meerderheid voor het verdrag op bet oogenblik dus reeds 60 tegen 20 President Cosgrave heeft m een interview dat ten der verslaggevers van de „Evening News” met hem beeft gehad, verklaard, dat De Valera en diens partjjgenooten, die op het oegenblik gevangen zitten, aan de Dail zullen worden uitgeleverd. Gavon Dutfy, een der vap het verdrag tegenstander der kiezingen in lerli geleden. De belangstelling is voornamelijk gericht op de uitslagen der plattelamlskiesdietn eten Tot dusver zijn nog slech 4 boeren geko zen. Ongetwijfeld zal echter de landbou- werspartij betere resultaten in de platte- landsdistricten behalen. VERGIFTIGDE CHAMPIGNONS. Ten gevolge van het nuttigen van giftige paddestoelen zijn drie zoons van den eigenaar van het landgoed Berne by Altrahl- stedt ziek geworden. Ook twee kinderen uit leden kunnen het Roergebied, alsmede twee dienstboden en een gouvernante werden .ongesteld, De drie zoons alsmede een der kinderen zijn aan de gevolgen overleden, terwijl de ove rige zieken zich in het ziekenhuis in groot levensgevaar bevinden. By Kon. Besluit is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid de gouden eere-pen- niug voor menschlievemd hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: Henri Hourcadet, electricien te Luz, en Gaston Blavet, steengroef arbeider te Lour des, wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van den eenig overleven de van bet reisgezelschape hetwelk met een auto-car op 13 Augustus by LuzSt. Sau- veur, departement des Hautes-Pyrenéee (Frankrijk) in een ravyn is gestort. NOODUITKEERING AAN GEMEENTEN. De regeering beeft aan de Gedeputeerde Staten der provinciën bericht, dat zy wegens den toestand van 's lands financiën geen voorstellen aan de Staten-Generaal kan doen tot het doen van een nooduitkeering aan de gemeenten over 1923 en volgende jaren. K. S. A. REIS NAAR ROME. Naar wy van bet Centraal Bureau der K. S. A. vernemen, is voor de deelnemers aan de Rome-reis, welke 8 September aan vangt, een gezamenlijke audiëntie by den H. Vader verzekerd. Er is derhalve in bet geheel geen reden om te vreezen, dat het voornaamste doel van dezen pelgrimstocht niet zal wor den bereikt. KATH. SOCIALE ORGANISATIES. Dinsdag a.s. wordt te Lelden onder lei ding van het dag. bestuur der Kath. Soc. Actie een vergadering gehouden met de be sturen van Katholieke Organisaties, wier geacht worden een „vry be roep” uit te oefenen. Dit geschiedt met het van een organisatie van waardoor eventueel de vyf gets der JHoogere Standen” of naren der vrye beroepen” in d Wederom heeft zich dezer dagen een van die betreurenswaardige, onherstelbare ge beurtenissen vóórgedaan, waardoor bet lot der volkeren wanneer bet hun ongeluk betreft voor een groot deel beheerscht schijnt te moeten worden: Op de Griekscb-Albaansche Italiaansche leden der Albaansi missie vermoord Door wie? Te Athene wil men bet blijkbaar doen vóór komen, alsof hier slechts een misdaad van Albaanscbe struikroovers in bet spel is, doch de Italiaansche regeering meent genoeg zame aanwijzingen te hebben om te conclu- deeren, dat hier eeo politieke moord beeft plaats gehad, waarvoor niemand minder dan de Grieksche regeering zélf de moreele ver antwoordelijkheid draagt In deze overtuiging regeering naar haar Öi i worden gesteld, welke voor de Grieken zwa re nationale vernederingen f bjj zelfs een zekere Itafiaansche I in de Grieksche rechtspraak niet geloochem. kan worden Het valt niet te ontkennen, dat hier een ■eer ernstig conflict geschapen is, hetwelk naar ons bezien van de zaak zeer bezwaarlijk „naar wederzQdsob genoegen” zal kunnen worden opgeloet. We denken aan Sarajewo, waar óók een politieke moord plaats vond, enwe hui veren. Al» eenmaal de nationale hartstochten ge prikkeld z(jn. als pro’s en contra's zich ook buiten de betrokken landen gaan doen gelden, als eenmaal wederom de éérste oorlogsdaad verricht is, dan te het einde van de ramp niet te overzien. Vooral in een Europa, waar sinds 1914 nog immer geen vrede kwam te heerechen. waar zy het ook zonder kanonnen de natie’» nog immer met welhaast onverzoenlyken baat tegenover elkander staan. Ad v ertentieprijs Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Verlag per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bq vo< uitbetaling per plaatsing f 0.60 Gisteren heeft de Grieksche ministerraad over het te geven antwoord beraadslaagd. De Grieksche premier, Gonatas, beeft tegenover den „Tïmes"-correspondent verklaard, dat sommige etechen zullen worden aanvaard en andere niet. Hy voegde hieraan toe, dat de Grieksche regeering bereid is, Italië recht vaardige genoegdoening te geven en schade loosstelling te betalen aan de familie van de slachtoffers. T*n opzichte van het vertrek van den Ita- lianscben militairen attaché naar Janina ver klaarde de premier, dat den attaché niet zal worden toegestaan aan 't onderzoek deel te nemen, daar een dergelijke inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Grie kenland niet kan worden gedoodgd. De Italiaansche regeering heeft een scher pen maatregel genomen, door drie Grieksche dagbladcorrespondenten onmiddeliyk over de grens te doen zetten. Deze drie journalis ten waren zelf niet schuldig aan anti-Itali- aanache propaganda, maar men laat hen boeten voor de politiek van de dagbladen, welke zy vertegenwoordigen. Verklaard wordt, dat de bewuste Grieksche dagbladen by voortduring een campagne tegen Italië ge voerd hebben en, doordat zy de militaire commissie in een valsch licht hebben gesteld, in hooge mate voor den gepleegden moord verantwoordelijk zyn. Reuter meldt uit Athene: Indien de situatie op het doode punt mocht komen, zal de Grieksche regeering voorstellen, het geschil met Italië ter oplossing voor te leggen aan den Volkenbond. Naar vernomen wordt, heeft de Italiaan- sche gezant te Athene zijn regeering reeds medegedeeld, dat de Grieksche regeering de Italiaansche nota, in den vorm waarin deze te Athene te overhandigd, niet zal aannemen EEN BLOEDIG GEVECHT. Een groep terroristen, met revolvers ge wapend, is de zaak van een graanhandelaar te Barcelona binnengedrongen en heeft daar 6000 peseta's geroofd. Bij de achtervol ging der roovers door de politie ontstond 'n vuurgevecht, waarbij een agent en tien bur gers werden gewond, van wie twee ernstig. Veertien personen werden gearresteerd. week te Bod< contact met houden. PRE34KANT-STATENLID. De heer J. T. J. Spaargaren, predikant bij de Ned- Hervormde gemeente te Aartv woud, die dit jaar tot lid der Provinciale Staten van Noord-Hoiland was gekozen, was door de hooge kerkelijke autoriteiten uitgenoodigd als Statenlid te bedanken, om dat de kerkelijke reglementen de veroeni- ging van predikant en Statenlid niet toelar ten. De kerkeraad zag in deze combinatie geen bezwaar. De heer Spaargaren heeft zich thans op grond van de betreffende re- giementebepalingen gezien als Statenlid zyn ontslag te nemen en dit aan het Provin ciaal bestuur ingezonden. Zijn opvolger op de vrjjzining-democratteche Ijjst voor de kieskringen Hoorn en Zaandam te de heer J. Beet Nz., burgemeester van Berkhout dykgraaf van de Baa^dorperemeer, voor zitter der afdeeling Hoorn en omstreken van de Hollaudscbe Maatschappij van Landbouw VERKIEZING EERSTE EN TWEEDE KAMER. De Voorzitter van het Centraal Stembu reau maakt bekend, dat de openbare zit ting van bet Centraal Stembureau tot be- noemdverklaring van twee nieuwe leden van de Tweede Kamer en een nieuw lid van de Eerste Kamer zal worden gehouden Dins dag 4 Sept., des middags te 12 uur, in net lokaal van het gemeentehuis te 's-Graven- hage, voorheen voor de vergaderingen van den Raad bestemd. DE EX-KROONPRfNS. De Duitsche ryksregeering is, naar uit bevoegde bron verluidt, er van in kennis gesteld, dat de voormalige Duitsche kroon prins voornemens, is zich in Duitschland te vestigen. De berichten van buitenlandsche bladen, dat hij reeds verdunning heeft ge vraagd om naar Duitschland terug te kee- ren, zijn echter niet juist. DE BEZUINIGING OP DE SALARISSEN. Het Comitó voor Neutraal Overheidsper soneel (C.N.O.P.) vergaderde gisteren te ’s-Gravenhage ter bespreking van het voor nemen der regeering tot intrekking van art. 40 van het bezoldigingsbesluit. Het C.N.OJ*. besloot tot krachtige actie bjj eventueel doordrijven van het verlagen van de door de ambtenaren op 1 Juli 1922 genoten salarissen. Aan de met betrekking tot de 19 voeren actie van A.C.O.P. ont vangen uitnoodiging tot een bespreking op Zaterdag 1 September zal bet C.N.O.P. ge volg geven. Het drong er echter by het A. C.O.P. op aan, dat ook de Hoogere Centrale van rijksambtenaren en de federatie van personeel in overheidsdienst tot deelneming urn de bespreking zullen woelen uitgenno- digd. neeft de Italiaansche o‘rieksche „collega” een nota gezonden, waarin verschillende etechen in houden, waar- iiaansche inmenging reloochend EINDF r:iaf Fuchs sedert gisteren van de ver- dat de jongelieden vertrokken waren, het geheim, dat hjj moest openbaren.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1923 | | pagina 1