*1 1 I 1 „ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: ItoBderdaff IS timber ISM; No. »«X 17e Jaargaag. - -11 FEUILLETON. Het geheim. 4 Abonnementsprijs: BINNENLAND, BUITENLAND. Overmoed allo abonné’o wordt op aanvrage gratia een polia verstrekt, welke hen verzekert tegan ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, t 1OO,—60.—, f 35,—, f 15,- POSTGIRO 104863. POSTGIRO 1U*> NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD deze KORTE BERICHTEN Er Bruns- ÏF Sk>t volgt JVordt vervolrd. is 1 h|j voor :ere hoog- rde de politiebeambten de letgeen deze deen nadat er kloozen. 000 werkloozen. ADMINISTRATIE No. «SS REDACTIE No. SM in het Het j onrecht- erg gekrenkt. Ge hieldt plechtig my niet elief mij t dezen op; lier (namens z(ju nog id gebeurd den squi Per kwartaal voor Alkmaar i *1 f 2-— roor buiten Alkmaar f 2 85 Met Oeflluatreerd Zondagsblad 0 60 f hooier. hieven. Robert, vroeg hij opnieuw met kU- gend-bevende stem, kunt gij mij vergeven? Ik wendde het aangezicht af, om mijn tranen te verbergen, want ik zag den squire met gebogen hoofd op de knieën vallen. Philippa snikte luid. Toen ik de oogen weer opsloeg, hield Merryvale zijn verloofde omstrengeld, en het grijze hoofd van den squire rustte aan de borst des jongen edel- mans. En de oude man zeide: Daar ik u zoo innig liefhad, Robert, was de gedachte, dat gij zulk een misdaad hadt kunnen begaan, voor my een schrikke lijke foltering. In myn oog was uw schuld boven allen twijfel verheven. Kate had zich niet duidelijk uitgedrukt; 't was in haar laatste oogen blik ken.Nu begrijp ik, waarom zy uw naam beeft uitgesproken: niet om u, toottls ik meende, te beschuldi gen, maar om te verklaren, dat niet gy de schuldige waart.Dus heeft de zoon van myn broeder die laagheid op zjjn geweten! Luister naar hetgeen hy u te zeggen heeft, alvorens hem te veroordetlen, sir, antwoordde Robert. Toen wendde hij zich tot Philippa, en zei- de: Dierbare, dezen avond was er geen brief voor u. Toen ik my op weg naar den treurwilg bevond en over de rotsen kwam, hoorde ik een zacht gekerm, idlings ging Het personeel van de groote Berljjn- sebe meelfabrieken slaakt De broodvoorzie ning wordt door deze staking bedreigd De Frausche bezettingsauloriteiten hebben aan alle Krupp-directeuren een za kenverlof toegvetaan. Zy zyn teeds uit de gevangenis te Dusseldorp ontslagen. Het aantal weder aange-telne spoor wegarbeiders in bet bezette gebied bedraagt thans 36874. Ook zijn weder een aantal over eenkomsten geteekeud met bonden van mjjn eigenaars in het Zuidelijk gedeelte van het bekken. Te Dusseldorp hadden botsingen tas- schen politie en werkloozen plaats. De poli tie moest van de vuurwapenen gebruik ma ken, waardtioi één persoon gedood en twin tig gewond werden. Volgens uit Japan ontvangen berich ten, is bet dorp Soesaki. dat by de jongste aardbeving gedeeltelijk werd vernield, ge heel door een oversfrooming verzwolgen. Heden zal in Spanje een Koninklijk decreet worden gepubliceerd, waarbij de verschillende commissies en de huishoudelij ke dienst van Kamer en Senaat worden op geheven. De voorzitters van Kamer en Se naat beblun hunne functies neergelegd. Gisteren genoten te New-York twee bandieten twee bankloopers neer en ontkwa men met een buit van 43.600 Dollars. De miji werkers in het Gard-bekkea hebben de algemeens staking afgekondigd. derborn doorgebracht by den heer Von Ring habeu. "fitn nacht van Zondag op Maandag braéht de ex-kioonprins door bij majoor von Krahm in de nabijheid van Hannover. Den laatsten nacht vertoefde de ex-kroonprins op het slot Baruth, oi geveer 14 K.M. van Berlijn, als gast van den vorst Solms Baruth DE NOOD IN DUITSCHLAND. Het dagelyksch bestuur van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité te 's-Hertogenbosch stelt zich voor geregeld mededeeiiug te doen van het verloop barer hulpactie onder de Katholieken voor de noodlijdenden in Duitschland. Dit eerste overzicht loopt over de twee vorige weken. - In de afgeloopen week is, geheel in over- leg met Z-Eni. Kardinaal Schulte, de bulp- verleening in Rijn- en Roergebied geregeld Er is een comité opgericht voor de kinder- uitzending, gevormd uit de directeuren van de Karitas-Verbande als vertegenwoordigers van het Doorl. Episcopaat, terwijl een verte genwoordiger van Kardinaal Schulte in den persoon van den directeur van het diocesaan Karitas Verband als voorzitter optreedt. Daarnaast is gevormd een comité voor le vensmiddelen- en geldverdeeling, waarvan de Landeehauptmann Dr. Horion voorzitter en de ovengenoemde directeur van het Dioc. Karitas Verbaad ondervoorzitter is. De ver deel ing ligt in banden der plaatselijke gees telijkheid. De verzending der levensmidde len geschiedt aan de Karitas Verbande. Beide comité's strekken bun werkzaamhe den uit over de verschillende bisdommen genoemde gebied. R. K. Huisvestings-Comité is thans doende eene regeling te treffen voor de ove rige bisdommen, omdat de door haar geor ganiseerde hulpverleening voor geheel Duitschland geldt. In de laatste twee weken werd door den algemeenen penningmeester ontvangen aan giften voor de noodlijdenden in Duitschland een bedrag van 1476.87. In totaal kreeg het comité de laatste we ken de beschikking over 1255 plaatsen voor Duitsche kinderen. De vorige week werden, als gevolg van de actie ender de boeren, als eerste opgaat, die bij bet comité binnenkwam, 10 wagons le vensmiddelen toegezegd, nJ. 103500 K. G. aardappelen, en eenige honderden kilo’s rogge. Voor de afzonderlijke actie voor Kloos ters in Duitschland ontving de algemeens penningmeester de laatste 14 dagen 192 gif ten tot een bedrag van 2804.06, waardoor tot dusver in bet geheel een bedrag van 5573.76, bijeengebracht door 495 giften, be schikbaar is. De R. K. Bakkerspatroonsvereeniging St. Honoratus te 's-Hertogenbosch nam het initi atief tot een inzameling van levensmidde len onder de bakkers en zal zich met een zelfde verzoek wenden tot alle zusterorgani saties In het land. De Katb. Slagersvereeniging houdt op de zelfde wyze eene inzameling onder hare le den in Den Bosch een voorbeeld, dat na volging moge vinden. Het adres van het Centraal Bureau van het R. K. Huisvestingscomité is: Znidwillems vaart 's-Hertogenbosch het adres van den penningmeester J. Pastoor, Postbus 5, 's-Her- togenbosch. HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM In overleg met het Hoofdbestuur van de Hanze en mede op verzoek van een aantal aandeelhouders heeft de Raad van Commis sarissen der N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem besloten tot het uitschrijven van een bijzondere vergadering van aandeelhou ders. De vergadering, die gehouden wordt op Donderdag 22 November a.s., vindt plaats in bet gebouw „St. Bavo” te Haarlem des namiddags één uur. Op deze vergadering zullen mededeeliugen 20.- - Sir, ging hfl voort, gy hebt my vaardig bejegend en erg gekrenkt. r my voor een schurk, hoewel ik u myn onschuld bezwoer. Gy kondet schromelyker beleedigenSir g< te volgen; met Gods hulp heb ik avond Henry Richcourt het leven gered; hy wordt te mijnen huize verpleegd. De onge lukkige is zwaar gekwetst, maar ik geloof uiet, dat hy aan zyn wonden bezwijken zal. Hy heeft het verlangen te kennen gegeven, u let8 .u’ ***Klfen« dat mijn onschuld moet sta ven. 1 rouweiis, ik vermoedde reeds lang de ware toedracht der zaak.... Ik heb geen verderen uitleg van noode, zei de -quire met zwakke stem. Lees.... Een treurige historie sir, sprak hjj toen. Maar als gij hoort wat Richcourt te zeggen ')eln m*nder streng beoordeelen. Myn rijtuig staat gereed voor u en miss Elliot. Robert, hernam de squire, zult ge mij ooit kunnen vergeven?.... waren die woorden niet geheel over zyn lippen gekomen, toen de inwoners van bet dorp, onder de vensters van bet kas teel hun Kerstzang: „Vrede op aarde”, aan- toestemming. Zy waren overeengekomen, te St. Hildas Bay 't huwelijk te laten sluiten, en in dat plaatsje zou Kate voorloopig ver blijven.... Meer dan ééns was Henry op 't punt geweest, den squire alles te bekennen; maar de vrees dat hem zyn jaargeld onttrok ken zou worden, sloot hem den mond. Te St. Hildas ontmoetten zij elkander, en lAér werden zy getrouwd.Een half jaar later ontstond er tusseben hen een kleine twist, en zeer opgewonden zei toen Henry, <iat Kate niet wettig getrouwd was, daar zij zich had laten schaken. Die mededeeling was in stryd met de waarheid; maar Kate nam ze ernstig op, en scheen van smart en schaam te krankzinnig te worden. Daar het geheim van hun huwelijk met zorg bewaard was ge bleven en Henry bij zijn bezoeken aau Kate zeer voorzichtig te werk ging, had niemand eenig vermoeden van hetgeen er was. Henry kon dus onbeschroomd re naar Dover ontbieden, en hem uitnoodi- gen, ben onderzoek in te stellenNa Jeu twist, waarvan hooger gerept, bad Kate hei melijk hare woning verlaten, en 't was Hen ry niet gelukt, eenig spoor van haar te ont dekken. Had bij toen maar zyn gezegde kunnen herroepen!.. Doch ’t waa te laat.. Nu volgde het schandelykste deel van Richcourt’s bekentenis: Instede van den squire van allen op de hoogte te brengen en den ouden beer in zijn nasporingen behulpzaam te alfa, zweeg hij. DE DUITSCHE BETALINGS- CAPACITEIT. Nadat hem door de C. v. H mededeeling was gedaan van haar besluit om hem te booren in zake de Duitsche betalingscapaci- teit, zal de voorzitter van de Kriegslasten- kommission, Fischer, zich zoo spoedig mo gelijk met de regeering te Berlijn in verbin ding te «tellen. EHRHARDT EN VON KAHR. Naar de „Wiesbachen Anzeiger” meldt, beeft kapitein Ehrhardt zich ter beschikking van staatscommissaris Vou Kahr gesteld. Hij verlangde vau dezen een algemeene amnes tie en het verlof vuor de nationale organisa ties om zich onder een nieuwe betrouwbare leiding aaneen te sluiten. DE SAKSISCHE LANDDAG. In den loop der debatten in den Saksi- schen Landdag kwam bet tot heftige toonee- len tusseben democraten en communisten. Een drietal communisten ging een democra- tiseben afgevaardigde te lyf en trachtte hem te slaan. Het gelukte den democraten de communisten terug te dnugen doch bet was inituoschen in de vergadering zoo wan ordelijk geworden, dat de voorzitter de bij eenkomst moest onderbreken voordat de rust kon worden hersteld. verwijderd. Midol het pas gekozen, doch niet ver kiesbare communistische lid werd tegen half vier gearresteerd, toen hij zich in de vestiaire van het gebouw bevond, omringd door talrijke communistische gemeente raadsleden. Twee dezer, Glacery en Louis Sellyer, wer den tegelijkertijd gearresteerd, doch kort daarop wv.er vrijgelaten. Intusschen werd de veragdering voortge zet, op sommige momenten onder een on beschrijfelijk lawaai. EEN AANSLAG OP TROTSKY? Naar uit Moskou gemeld wordt, is de re den, waarom Trotsky niet aanwezig was by de viering van den verjaardag der revo lutie op 7 Nov. LI., dezen, dat, toen bij voor een kleine vergadering een rede hield, door een der aanwezigen een revolverschot op hem gelost werd, dat hem in het hoofd trof Volgens de Rigasche bladen is een uit Mün chen ontboden geneesheer per vliegtuig te INCIDENTEN IN DEN PARIJ8CHEN GEMEENTERAAD. Tegen twee uur gisterenmiddag eenige mi nuten vóór de opening van de zitting van den Paryscben gemeenteraad, hebben er ern itige incidenten plaats gehad. Frédéric Bru nei, voorzitter van den raad, verzocht den talrijken politiebeambten in civiel, die zich in de zaal bevonden, bun mandaat te too- nen. De beei Guillaume, commissaris bij de z.g. „delegations judiciaires”, verklaarde dat bij geen mandaat maar orderw had. Brunei maakte daarop van zyn bevoegdheden ge bruik en sommqpn' zaal te verlaten, h< tusseben hen en de noden eenige vuistsla gen waren gevallen. De zitting was begonnen, toen men in de zaal een inspecteur van politie herkende. Hy werd naar de tribune gesleept, zyn hoed werd verbrijzeld en hij werd onder het ge roep van „mouchard” onder hevig tumult DE EX-KROONPRINS. De ex-kroonprins en zyn echigenoote heb ben gisterenmiddag kennelijk met de bedoe ling om aan den wenseh van de inwoners ge volg te geven, een wandeling gemaakt, wel ke zoo al niet een officieel, dan toch een min of meer plechtig karakter droeg. Men had daarbij gelegenheid, den landheer te begroe ten. De in Oehls aanwezige buitenlandsehe journalisten hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om eens te vragen, wan neer zij nu eindelijk eene aan de beurt zijn. Z|j hebben gemeenschappelijk een verzoek schrift opgesteld om door den ex-kroonprins te worden ontvangen. Hieraan is voldaan en zy werden in het slot ontvangen, doch niet door den ex-kruonpnns zelf doch door diens adjudant von Muldner. Deze las, uit naam van den kroonprins de volgende verklaring voor: „Ik ben gelukkig weer „In der Heimat” te zijn, bij vrouw en kinderen op mijn bezit ting. Gelukkig ook, weer te midden mijner landgenooten te leven en met hen te dragen het „Scwere”, dat over Duitschland is ge komen. Gelukkig ook, weer te leven te mid den mijner vrienden uit den vrede en mjjn kameraden uit den oorlog. Myn doel is, om my uitsluitend aan mijn persoonlijken plicht te wyden en binnen het bestek van mijn ar beid en mijn plicht, mede te werken aan den wederopbouw van mijn vaderland, aan welks wederopkomst ia niet twijfel Majoor von Muldner deride daarna eenige bijzonderheden mede, in verban^ met de rei- van deu ex-kroonprins van de Hollandsche grens tot Dels. De reis werd in vier dagen afgelegd. Ter beschikking waren gesteld twee groo te Durkopp-auto s, naar nog een derde, be geleidende auu> bijkwam, waarin de „Krimi- nal-Oberwachtmeister" Klein, van de Ber- lijnsche politieke politie had plaats genomen Deze laaute auto had onderweg in de na bijheid van Hannover een panne. Door een weigering van de stuurinrichting reed de auto tegen een boom eu werd Klein eruit geslingerd, waarby hij eenige fracturen en een verwonding van den ruggegraat opliep. De exkroonprins reed uiet verder, voordat hy de goede verpleging en bet transport naar Berlijn van den beer Klein had ver zorgd. De eerste naeht werd in de buurt van Pa ait vrees voor de gramschap van zjjn i>e schermer, en aan die vrees werd Kate op geofferd. Samenwerking tusschen den squi re en Henry zou meer dan waarschijnlijk tot een gunstigen uitslag gevoerd bebben; maar de gedachte, dat zyn oom hem alle oudêr- stefinirig onttrekken, en later zelfs geheel onterven zou, maakte den jongen officier tot een lafaard. cheiding eshya zben tRoetakasjjn hVVk Verder zeide Richcourt, dat hij n;et diep leedwezen Philippa’s gedwongen afstand van Mongomery Hall tegemoet had gezien, en dat hij meermaals op bet punt was ge weest, alles te bekennen, teneinde Merryva- le’s onschuld aan het Hebt te brengen. He laas! vuige baatzucht had immer zijn tong geboeid. Maar nu zijn laatste uur nabij was, sprak zjjn geweten luider dan ooit en dwong hem tot bekentenis van zjjn lafheid.. De verontwaardiging van den squire ken de geen palen; maar de herinnering aan het geen hy zelf ten opzichte van Robert mis dreven bad bracht hem eenigszins tot beda ren. Hij verklaarde, Richcourt vergiffenis te schenken; maar zyn eigen woorden logen straften die verzekering. Naar uft Berlijn wordt gemeld zal het seniorenconvent van den Rijksdag Vrijdag vergaderen. Algemeen wordt verwacht dat de Rjjksdag Dinsdag zal bijeenkomen. Uit Osaka wordt gemeld, dat de herzie ne vlootbegrooting voer de rest van het loopendo jaar verminderd is met 39 millioen jen. De totale vlootbegrootiug voor 1924 be draagt 1238 millioen, hetgeen 40 millioen minder is dan oorspronkelijk was vastge steld. De Sjah van Perziö is uit Damaskus te Beiroet aangekomen. Hy staat op het punt zich naar Europa in te schepen. Leden van geheime organisaties, heb ben te Coblenz tülryke separatistische pos ten en couvooien aangevallen. Er ie een twintigtal dooelen te betreuren. De hertog Ernst August van wyk, oudste zoon van wijlen den kouing van Hannover, een schoonzoon van den ex- keizer, is gisterenmorgen op zijn landgoed te Gmuuden ernstig ongesteld geworden. Men vreest voor zijn leven. Tengevolge van den regen der laatste dagen zijn in Noord-Engeland de rivieren buiten haar oevers getreden. Honderden huizen zyn overstroomd. In de Rhoue-vallei is door hoog water groote schade aangericht in de laagliggen- de havensteden Aries, Tarason. Avignon en Beaucaire. Onder de bevolking heersoht groote opwinding. ik licht balen en hulp ontbieden. Weldra vonden wy Henry Richcourt; hy was van een rots gevallen, maar gelukkig niet hee- lemaal in de diepte gestort. Aau een voor uitspringende punt der rots was hy blyven hangen. Ik waagde myn leven, om hem te redden, en door middel van sterke touwen gelukte 't ons, hem op te balen. Hy was be wusteloos. Behoedzaam brachten wij hem over naar Deanes Chase. Langzamerhand kwam hy tot kennis, en toen hy vernam, dat ik hem gered bad, bekende hy vrijwillig zyn misdrijf en verzocht my, den squire te balen.... Philippa,, dierbare van nu af mo gen wy elkander toebehooren! In weerwil van den sneeuwstorm vertrok ken zy onmiddellyk naar Deanes Chase. Henry, die zyn laatste uur gekoïnen waande, verhaalde den squire zijn gesenie- denis. Hy had met voorbedachten rade de fout begaau. Schoon by Kate Horby innig liefhad, waagde hy bet niet, de gramschap, van den squire te troleeeren. Hy beminde Kate meer dan Philippa, en toch zou hy laatstgenoemde, als zij gewild bad, tot vrouw hebben genomen, om den willen van haar rijkdom.. Hy was ook niet van plan geweest Kate te schaken; maar toen zij vernam, dat hij Mongomery Hall ging verla ten, was zy schier waanzinnig van smart; dit nu had zyn ijdelheid geprikkeld en hem genoopt, haar tot een geheim huwelijk over te haleu. Maar al te "bereidwillig gaf zy bare Minister Coljjn heeft gesproken. En ons volk was geheel en al oor. Geen wonder! Minister Coiijn sprak over de kwestie, wel ke in deze «lagen heel ons volk in spanning houdt, en in die kwestie de kabinrte- erisis is Minister Coiijn voorzeker de voor naamste „deskundige”. Hij sprak op eeu Colyn-waardige wijze: in groeien stijl, forscb en kloek met ’n ietsje militaire strengheid, zelfbewust ender erken ning van God’s eind-almacbt, zonder ^eel diplomatieker! omhaal van woorden. Hjj zeide, wat hy meende te moeten zeg gen, zonder aanzien vande R. K. Partij Hij zeide, dat de anti-revolutionnairen op dit moment niet zouden willen deelnemen aan de vorming van een nieuw rechtsch kabinet Alvorens er weer van samenwerking ge sproken zou kunnen worden, moesten de anti-revolutionnairen voor de toekomst ze ker zijn van den parlementairen steuu hun ner vrienden. En eerst dén zouden de anti-revolutionnai ren zich van dien steun verzekerd achten, wanneer de „vrienden” als Colyn's „onaf- wysbaren eiscb" aanvaardden: le Herstel van het finantieel evenwicht op de door hem geschetste wyze, en 2e het op de bres staan voor de vervul ling der Nederlandscbe verplichtingen als zelfstandigen staat, welke laatste eiscb (blijkens een tirade in een ander deel der rede) voor Colyu gelijk staat metaan vaarding der Vlootwee *En dan natuurlijk zóó, ah Coiijn wil. Ons dringt zich de vraag Eiscbt Minister Coljjn hi Mti-revolutiounaire party?) niet te véél? Wy betwijfelen bet, of alle Katholieke Ka merleden in verband met een zeker coalitie- accoord verplicht geweest waren, de vloot wet op dit moment aan te nemen en zóó als Minister Coiyn haar decreteerde. Doch dat even déér^elaten: ten aanzien van Colijn's bezuinigingsvoor stellen kan er by het optreden van het twee ds kabinet-Ruys toch zeker géén accoord gumuikt zjjn. Fin al ligt het ook voor de hand, dat de Roomsche Kamerleden den bezuinigingsmi- nister in zijn forscb streven <oo veel moge lijk ter zyde zullen staan bet gaat toch met aan, reeds by voorbaat in alle opzichten ter bereiking van de noodige bezuiniging volko men onderwerping te eischen. Aan de hedeudaagsche Colynsche bezuini gingen werd in 1922, toen de coalitie op nieuw een regeering vormde, niet gedacht, thans stelt minister Colyn de aanvaarding van juist déze bezuinigingen als eisch voor het herstel der coalitie, welke op een geheel ander punt (en dan nog niet eens princi pieel) uiteen viel. Immers: ook de Katholieken wenschen „op de bres te staan voor de vervulling der Ne derlandscbe verplichtingen ah zelfstandigen staat", ook de Katholieken willen Indifi behoorlijk verdedigen, ook de Katholieken willen wel 'n vlootwet. De tien tegenstemmers handelden uit niet- principieele overwegingen, behoudens mis schien een enkele uitzondering, welke in dit geval geen gewicht in de schaal leg«le. Vraagt Minister Colyn dan niet een onbil- Ijjken prys voor...„. verdere samenwerking vooral nu het landsbelang toch juist déze (verdere) samenwerking gebiedend eischt? Of eiscbt, volgens hem, het landsbelang juist, dat eeu zoo hooge prijs gevraagd wordt? Acht hy het m.a.w. noodig, dat in deze dagen de bezuinigingsminister de meer derheid van bet parlement^- wét er ook ge- beure échter zich heeft? Vraagt den bezuinigingsminister tot op zeke te dictatoriale macht? AdvertentieprijBi Van I5 regel» f 1.25 elke regel meer f 0.25; Veda^ per regel f 0 75; Rubriek „Vraag en aanbod* b| vo< uitbetaling per plaatsing f 0.60 Dan zou over dit hitste gesproken en on derhandeld moeten worden. En inderdaad! Er ware wellicht héél wat vóór te zeggen: hier is een sterke man noo dig met groote macht. Het gaat echter niet aan, dictators-invloed te willen doen gelden, ah men geen erkend dictator is. Wy pryzen den anti-revolutionnairen lei der om zyn moreelen en politieken moed. Hij hoede zich echter voor overmoed! Moskou aangekomen om Trotsky te behande len. Weer andere berichten schryven Trotsky’s afwezigheid by de herdenkingsfeesten der Republiek en op verschüleude vergaderingen toe aan maagkanker. DE GEZANTENRAAD. De gezantenraad ia suierenochtend bij eengekomen en beek enkel de loopende za ken afgedaan, daar de geallieerde regeerin- gen nog niet all» aan bun vertegenwoordi gers in den raad instructies hadden doen toekomen iti zake teragkeer van den kroonprins en de ber.Matuwg der werkzaam heden van de gealfteerds controte-com- missie. De raad zal heden om half zes byeenko- men. Men denkt, Jat hjj dan nuttige beslis singen zal kunnen neuten. DE WERKLOOSHEID IN EUROPA. Het I. V. V. beeft flén rapport opgesteld over den econombchen toe.-tand in de ver schillende Europeesche hnden. Daaruit blijkt, dat in bijna aUe laudun de werk loosheid aan bet verminderen is. De ergste uitzondering op dien regel vormt Duitsch land. De getallen zyn als volgt: België 12.368 werklóoren. Frankrys 1.361 «verft too zen. Nederland 80.222 Werkluozen, die arbei ders inbegrepen, die van tjju tot tyd werk hebben. Italië 231.590 werktooteu. Polen 87.000 werklessen. Denemark«*n: 20.724: werkloozen. Noorwegen: 12.840 werkloozer Zweden: 11.009 wiT^looten. Zwitserland 22.840 perl Tsjecho-Slowakjje: 300 Oostenrqk 77.923 werkloozen. Rusland Aantal werUovzen in 52 steden 443.000. Duitschland 660 788 werkloozen. Voor het geheele vasteland van Europa 1.961.697 werkloozen. INCIDENT BIJ EEN BOKSWEDSTRIJD. Te Butte, Montana, antstond bij een boks wedstrijd oneenigheid tusseben een n«3ger bokser en den scbeid^ehier, welke laatste xoo’n hevigeu suteop in de maag ontving, dat hy aan de gevolgen overleed. Verscheidene personen, die zich met het geval bemoeiden, liepen verwondingen op.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1923 | | pagina 1