„ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: M«. «O. POSTGIRO 194863. IINNE N L t N D. FEUILLETON. De verrader. Januari 1914, /ostgiro ram» - Jaarg***. BUITENLAND. Na Lenin** dood. KORTE BERICHTEN. den f Wordt vervolgd) I I ADMINISTRATIE No. 43» REDACTIE No. 633 het vredesplan, worden uitgeko- De i „Vereeniging Limburgscbe da Volkenbondscommissie voor het herstel van kt kon worden bereikt -ele maal het verleenen onderhoud gehad met het bestuur van de van een subsidie van overheidswege moest NOORD-HOLLANÜSCH DAGBLAD roepen. Stil, George, grootvader is buiten, klonk het gedempt van Bertha's lippen. Toen kon hij 't niet meer houden: hjj trad in 't vertrek. Berthastond verbaasd en verward op, zette echter met bevallige beweging een ze tel bij den schoorsteen, waarin eenige hout blokken vlamden, die 'n aromatische geur verspreidden. 't Kind plaatste zich vóór den ouden man zag hem een oogenblik met zijn groote, don kere oogen aan en stamelde: Grootvader, waarom zegt moedertje immer: „stil!” wanneer ge hier.daar. op den corridor wandelt, en waarom houdt zij op met zingen? De markies sidderde; 'n eigenaardige uit drukking gleed over zijn strenge trekken. Dat weet ik niet, zei hij aarzelend, doch ook ik heb u lief, mijn kleinen, goeden jon gen. Bertha voelde 't verwijt dat in zijne woor den lag. Waarom hebt ge mjj dan nooit gekust? ging 't kind voort. Ik ben toch ziek en bid ook. eiken dag voor u met moedertje. NA DEN DOOt) VAN LEN1N. Het geneeskundig onderzoek na het over lijden van Lenin heeft uitgewezen, dat de bloedvaten van den overledene ernstige pa thologische afwijkingen vertoonden. Een bloeding uit de vaten der weeke hersen schors is de onmiddelljjke doodsoorzaak ge weest Het overlijdensprotocol is door 11 artsen en professoren onderteekend. Om twaalf uur heeft Dinsdag te Moskou een zitting van het al-Russische radencon gres plaats gevonden, welke twintig minu ten duurde. In deze zitting deed Kalinin mededeeling /an het overljjde.n van Lenin, hetgeen op de gedelegeerden, van wie de meesten nog van dit feit onkundig waren, diepen indruk maakte. Het congres heeft den dag van den 2lsten Januari verklaard tot een nationalen rouwdag. Te Moskou zijn alle café’s en openbare vermakelijkheden voor zes dagen gesloten. Nacht en dag werd Lenin den laatsten tijd verpleegd door twee broeders en zyn echt- genoote. Met de buitenwereld onderhield hij nog slechts contact door middel van de te lefoon. Door zijn energie was hij in staat zjjn toenemende verlamming eenigen tijd te beheerschen, doch zijn geest was niet meer helder en hjj sprak nog slechts over de fan tastische droomen. die hem bezighielden. Als opvolgers van Lenin in den Raad van Volkscommissarissen zullen volgens een be richt aan de „Voss. Ztg voorloopig optre den Rikof en Kamenef. Een communiqué der Russische regeering deelt mede, dat het Al-Russische Radencon gres, dat te Moskou wordt gehouden, en het binnenkort te openen congres det sovjetunie de noodige besluiten zullen nemen om de voortzetting van den arbeid der sovjetregee ring te verzekeren. Trotzki zal zijn ziekteverlof afbreken ter bijwoning der begrafenis van Lenin te Mos kou. DE COMITÉS VAN DE C. v. H. Het tweede comité van deskundigen hoor de gisterenmorgen Bergmann, president van V --- teeltrots, waarin de markies geboren»en op gevoed was, doorgebroken te hebben. Zij voelde dat hij .haar wel zijn buis, doch niet 't hart geopend had zij voelde t en leed zwijgend, Hoe verlaten kwam zij zich voor' De grauwe hemel dezer bergen, hoe ver schilde hg van de blauwe luchten van haar eiland! Waar waren die lachende landschap pen, die goudkleurige zeevlakte, de met licht omstraaide palmbosschen van 't Zui den? By 't aaubreken van den dag wekte 't treurige gekir der duiven van den slottoren haar uit de onrustige sluimering; s avouus ruischte de beek daaronder in t dal haar melancholie# lied, ende oude eiken knarste' onheilspellend vóór 't raam. De bergen, zich rondom verhieven, veroorloofden gee nen blik in de verte zij voelde zich als van de wereld afgesneden. Wie niet in de bergen geboren is, behoeft tjjd om ze te verstaan. Omgeven door hun rijzige toppen, voelt 't hart zich neergedrukt u verzinkt in stille neerslachtigheid. Lang zamerhand echter wijkt de ban, de borst ademt vrijer en men begint deze reuzen der natuur lief te krijgen, hoewel ze in den be ginne de ziel met huivering vervullen. Ook Berth*, maakte deze ervaring; zij be kwam langzaam den moed, bare omgeving gade te slaan, en leerde hun karakter ver staan. Onverwachts kwam dezer dagen het be richt uit Moskou: „Lenin is gestorven.” Niet, dat de stichter van het Russische bolsjewis me een zoodanige gezondheid genoot, dat zijn plotselinge dood verwondering wekt. Integendeel: reeds vele maanden was bij ziek; telkens al werd zijn afsterven verwacht en uit de dagelijksche partijleiding was hij reeds uitgeechakeld. De bekwaamste medi ci der wereld werden aan zjjn ziekbed ge baald; alles werd beproefd om bet leven in dezen krachtmensch te onderhouden. Dan kwamen er weer geruststellende berichten: Lenin had weer een redevoering gehouden; hij zat weer aan zjjn schrijftafel; hij werkte weer. En zoo was den laatsten tijd de aan dacht van zijn wankelen gezondheidstoe stand afgeleid. Nu komen uit Moskou de niet meer twijfelachtige berichten: Lenin is aan bersenverweeking gestorven. Zijn verscheiden zal wekken in de wereb waarvan Lenin de vader, de ziel, de instand- bouder was. Het lijkt bijna onbegrijpelijk, hoe het aan één menseb gelukt is een zoo ontzaggelijk groot land als Rusland en een zoo heterogeen volk als het Russische na ien val van het tsjarenregiem en na de eer- ite revolutie, welke zooveel verdeeldheid on der dè leiders te zien gaf. te brengen onder de betoovering van één idee en de macht van één hand. Hiertoe behooren ongetwij feld, behalve zeer bjjzouJere omstandigheden ook buitengewone hoedanigheden. En Lenin heeft wel getoond als leider en als organi sator zeer buitengewone talenten te bezit ten. - Behalve dat, wordt hjj ons beschreven in heel zijn wezen, zoowel in zijn uiterlijk als in zijn geestelijken aanleg, zijn ruwheid en geslotenheid, als het type van den Russi- schen boer. Zelf afstammend uit een familie van klein- grondbezitters, kende hij het Russische land leven in al zijn intimiteiten; zoon van een landman, die het tot inspecteur van het volksonderwijs bracht, bleven hem de ge heimen der bureaucratie van 't tsjarenrjjk al vroeg niet onbekend. Als zoo menig jong revolutionnair heeft Lenin eok lang zijn urn verbeid, het uur der bevryding van het juk van Petersburg. Reeds op 25-jarigen leeftijd vervulde hij in de revolutionnaire beweging een rol van beteekenis. Maar bij zijn ontem bare kracht en moed bezat hij «en groote mate van sluwheid en genialiteit, welke hem van voorbarige en roekelooze daden terug hield. Toen Rusland in be<rin 1917 na de ge weldige slagen van Hindenburg militair iu- eenzonk en politiek in elkaar stortte, keer de Lenin naar zyn land terug en na weinig tjjds wist hij zich het leiderschap in den chaos te veroveren. In de tallooze redevoe- rjpgen en brochures, welke hij over het land uitgoot en waarmede hij zjjn macht en zys naam vestigde, toonde hij zich den fanaticus welke nu en dan in de wereldhistorie op treedt, eenigen tijd een rol speelt, maar wiens werk niet langer dan eenfge jaren in stand blijft. Lenin’s communistische leer werd met mo kerslagen in Rusland ingeheid; en men staat thans nog versteld hoeveel door de tyranuie van weinig' jaren werd bereikt. Maar dezu fanatieke communist was nog nuchter ge noeg om na eenigen -tijd de onmogelijkheid van zyn stelsel in te zien en om zelf den zwaai te nemen, die in gelijke gevallen leestal door een opvolger wordt gemaakt. En zonder inwendige revoluties maakte heel het land het geweldige fiasco mee; de af schaffing van den privaateigendom werd veranderd in een klein-grondbezit voor de boeren: van het terrein van de socialisatie van de bedrijven trad de staat terug om met de buitenlandsche kapitalisten over couce»- sles te onderhandelen. Het Russische volks bezit is weer te koop voor buitenlandsch ka pitaal! Met treurigen, verwijtenden blik zag Ber tha naar hem op. De markies wenschtc haar goeden nacht en trok zich terug; zijn vaste tred stierf weldra op de hooge trap van het stille huis weg. Thans hield Bertha zich niet langer meer in; de lang verkropte smart brak zich baan. God, o God, zuchtte zij, hoe hard is deze man! Hg heeft me alleen hierheen ge bracht om ons voor eeuwig te scheiden. O, René, René.... Ach, God gaf me een zoon en ik was trotsch in mjjn geluk. Daarom w- nedert hg me en ontrukt mij den gade. Heb medelijden met me, o Heer! Neem mijn kind, doch geef den gemaal terug! Nauwelijks waren die vertwijfelende woor den aan hare lippen ontvloden, of zjj huiver de van schrik. Zij zonk op de knieën en snikte: Wat heb ik gezegd?.... 0, mgn God, verhoor den boozen wensch mijns harten nietl Ik weet niet wat ik wil..,. Heer, uw wilde geschiede! Mijn kind, mijn George zou sterven? Neen, neen, nooit! 0, barmhartige Vader in den hemel, vergeef mij, heb mede lijden met een arme, gebroken vrouwl Ze boog zich over 't slapende kind. George, fluisterde zg, George!...; 't Doch ee Tfpiiwe zoig wachtte haar. Sinds het uur, va... op tij in vertwijfeling «.-haar zoontje den hemel als offer voor den gemaal had aangeboden, scheen 't kind door een on verklaarbare ziekte te znn aangetast. De an ders zoo vroolijke oogej blikten ernstig en treurig rond, de ronde wangen verloren haar volheid en frissche rozenkleur, en 't liefe lijke mondje, welks hel gelach zoo dikwijls 't hart der moeder verrukt had, opende zich nauwelijks meer, dan om op hare vragen korte antwoorden of haren naam. te murme len Met. toenemendeangst bemdkte Bertha deze verandering bij baien lieveling. Ook den markies ontging zij niet. Wan neer t ernstige, doordringende oog van 't kind, dat zijn geheimste gedachten scheen raden, zich op hem vestigde, kon hij zijne uauoering nauwelijks bedwingen, doch zjjn kleinzoon in de armen te sluiten, vermocht hij niet. 't Weder werd steeds guurder en veroor loofde niet meer 't oponthoud in de vrije na tuur. Op zekeren avond ging de markies, gelijk hy dikwijls pleegde te doen, op en neer in de lange gang, die zijne en Bertha’s kamer scheidde. Eentonig, zooals de slinger van ’t oude torenuurwerk, klonk zijn tred op den parketvloer. Zoo dikwijls hij de ka mer der jonge vrouw naderde, verstomde ’t zoete gezang, waarmede zij 't treurige kind op haar knieën beproefde te troosten. Moedertje! boorde hij plotseling ’t kind Deze merkwaardige evolutie is tevens het bewgs, hoe weinig de communistische leer tot merg en been van het volk was doorge drongen. Trouwens, men stond meestal ver baasd. wanneer men het ledental der com munistische partij zag gepubliceerd. De lei ding bestond uit een aantal krachtpatsers, die het slavenvolk, dat eeuwen gezucht had onder een keizerlijke tyrannie, onder be dwang hielden door het goed gevoede roo- de leger en op dat volk alle gewalde experi menten toepast Zelf dictators in den meest letterlijken en afschuweljjken zin, sprak men van „de dictatuur van het prole tariaat”, waarvan in werkelijkheid geen schijn of wezen bestond. Misschien heeft de grootste dictator van allen zelf wel eens gedroomd na een wereld revolutie en de zegepraal van zgn roode le ger een werkelijke volksdictatuur door het communisme te kunnen vestigen. Dat iemand van de kracht van Lenin en onder nooit meer terugkeerende omstandigheden het fiasco van de communistische leer heeft moeten erkennen; dat hij na een zevenjarig bewind een uitgehongerd en grootendeels verdierlijkt volk achterlaat, dat nu overge leverd is aan een in zich zelf verdeelde lei ding en zijn bestaan slechts kan verzekeren door zich economisch met banden en voeten aan buitenlandsche kapitalisten over te ge ven.dat alles is een waarschuwing voor het ontredderde Europa, om aan de socialis tische proefnemingen radicaal den rug toe te keeren. In zooverre zal Lenin’s verschij nen in het eerste kwart dezer eeuw een vree selijke les blijven voor toekomstige geslach ten. Schijnt.... neen, hij leeft.... hij slaapt slechts. God zal hem mij bewaren. Ach zon der hem zou ik geen dag meer leven! Knielend bracht de jonge moeder nacht aan ’t bed van haar kind door. Toen de morgen door de ronde ruiten van ’t raam schemerde, weende ze niet meer; ze had troost en sterkte in 't gebed gevonden. Langzaam en eentonig volgde de eene dag op den anderen. Geen bezoek - werd op den afgelegen burcht gebiacht in deze da gen van onrust en gevaar. De meeste edelen uit de buurt waien gevlucht. De weinige be dienden van ’t huis verrichtten zwijgend hun bezigheden; ’t opvliegend karakter van den ouden heer diilde geen luidruchtig bezig-zgn VVaten zij ook al niet in de gebeurtenissen der laatste dagen ingewijd, zoo hadden zij tóch alles begrepen; zij tooimen hun mede gevoel met 't lot der jonge vrouw, door yoiJlrkonienden dienstijver.. De markies bleef zich gelijk. Wel was hij. steeds opmerkzaam en aardig jegens zijne schoondochter, zocht bare geringste wen- scheu te raden en te vervullen, maar toch waifn zijue diens.en van die votmelijkheid veigèzrjd, dat slechts al te duidelijk verried, dat zij niet eene dochter, maar de gravin Cios-de-Moutroy. Berth* voelde 't maar *1 te wel, dat zij hem als indringeling gold, dat hjj ’t baar niet kou vergeven, den kring van 't enghar tig vooroordeel en van den voornamen kas- Hongarije heeft met algemeene stemmen het reconstructieplan aangenomen. Naar de bladen melden, zal de vroegere Zwcedsche Min. van Fin., baron Adelsvaerd tot Volkenbondscommissaris voor Hongarije worden benoemd. DE ENGELSCHE SPOORWEGSTAKING. Tengevolge van de spoorwegstaking zijn reeds 50.000 mijnwerkers in Wales werkloos De hoogovens moesten gedoofd worden. Dit aantal zou gisteren als men Noord- Engeland meetelt, waarschijnlijk tot hon derdduizend groeien. De havens in Zuid-Wales beginnen den in vloed der staking te voelen. De scheepvaart zal daar spoedig stil komen te liggen, tenzij er snel een regeling tot stand komt. Op last van de rechterlijke autoriteiten zgn in geheel Estland talrijke communisten gearresteerd. Tot de gearresteerden behooren ook leden van het parlement. Zij worden be schuldigd van plannen tot omverwerping van den staat te hebben gesmeed. In het Saargebied ia een zettersstaking uitgebrokea. De betrokkenen wenschen geen genoegen te nemen met de Duitsche loonta- rieven, welke in het Saargebied gelden. Hermann, de Thuringschv minister van binnenlandsche zaken, die enkele weken ge leden in hechtenis werd genomen, is gisteren uit de gevangenis ontslagen. De Gezantenraad heeft zich bezig ge houden met de loopende zaken, o.a. de mi litaire controle der geallieerden. In tegenwoordigheid van den heer von Hoesch, Duitsvh zaakgelastigde te Parjjs zal het rijkskabinet Zaterdag het Rjjn- en Roer- vraagstuk in zyn geheel bespreken Het Duitsche rijkskabinet heeft beslo ten, een belasting op de inflatiewinsten te heffen. Ten opzichte van de valorisatie is er nog geen definitieve beslissing getroffen. Het Duitsche rjjksindexcjjfer voor de kosten van het levensonderhoud bedroeg op 21 Januari bet 1.08 biljoen-voudige van dat voor den oorlog, hetgeen een vermindering van 2.7 pet-, vergeleken bij de vorige week beteekenL Te Schaephuizen bij Mörs zyn vier ge maskerde bandieten het gebouw der gemeen tespaarbank binnengedrongen met revolvers gewapend en hebben de geheele kas be staande uit 600 billioen mark, zoomede een aanzienlijke som aan Zwitserscbe francs en Hollandsche guldens meegenomen. In een te Berlijn gehouden vergadering van exploitanten van publieke vermakelijk heden in geheel Duitschland werd besloten de inrichtingen te sluiten, indien de desbe treffende belasting zou worden verhoogd. In een brief aan den voorzitter van de Senaatscommissie te Washington heeft Bok een nieuwen prijs van 100.000 dollar aange boden voor den auteur van dat door de commissie zou zén. Door den heer Oud was d.d. 20 December 1.1. aan den minister van waterstaat ge vraagd of Z.Exc. bereid is, om hangende de ontslagaanvraag van het Kabinet, geen be slissing te nemen omtrent de wijzigingen in do loonregeling van het spoorwegpersoneel. Daar op is door den Minister bet volgen de geantwoord. De Regeering heeft geen aanleiding kun nen vinden om de bedoelde hselissing aan te houden. Dienovereenkomstig is goedkeuring ver leend aan het door de directie der Neder- landsche spoorwegen gedaan voorstel tot* opneming van een nieuw artikel 185 in het R. D. V. 1921 (S.S./H.S.), naar welk artikel te rekenen van 1 anuari 1924 10 pt. van de thans geldende loonen wordt ingehouden in afwachting van het tot stand komen van een nieuwe loonregeling. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING. De commissie heeft op 19 Januari te ’s Gravenhage vergaderd onder voorzitter schap van prof. dr. W. H. Nolens. Mededeeling werd gedaan van een 60 ge vallen, waarin de bemiddeling van de com missie werd ingeroepen, om te bevorderen, dat niet buitenlandsch, doch Nederlandsch fabrikaat zou worden aangeschaft. Hieruit bleek, dat in vele gevallen door overleg bet genweuschte resultaat coop-Bond hebben onlangs te Einhoven een en dat slechts een enk groote beroering ver- Id der bolsjewisten, Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar i St f 2— Foor buiten Alkmaar «f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. Aan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert Advertentieprijs - V*n 1—5 'egels f 1.25; elke regel meer f 0.25; ?eda^ per regel f 0.75; Rubriek Vraag en aanbotr bQ vor uitbetaling per plaatsing f 0.60 tegen ongevallen tot een bedrag van f 600,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15.* de Kriegslastenkomtnission, die vergezeld was van Meyer. Het verhoor duurde een uur. De gedele geerden begonnen daarna met de gedachten wisseling over de verklaringen van Berg mann. De besprekingen van het comité wer den in den namiddag voortgezet. De beide comité’s van deskundigen heb ben hun werkzaamheden voortgezet. Mc. Kenna, heeft dr. Slacht en Bergmann om inlichtingen gevraagd over de mogelyk-j heid eener enquête in Duitschland. Besloten werd heden in Berlijn bjjeen te komen. Naar het „Hdbl.” van goed ingelichte zij de verneemt, zal in geval van oprichting van de Duitsche Goldnotentoank, hetgeen vrijwel verzekerd schijnt, Amsterdam de zetel dezer instelling worden. FRANSCH OPTREDEN. Kapitein Geyer van het Fransche toezicht kantoor te Bergzabern heeft per auto de bur gemeesters van zgn district afgereden en van hen allen geëisebt, dat zjj een gedrukte verklaring zouden onderteek enen, volgens welke de mededeelingeu uit'geestelijke, in dustrieels en arbeiderskringeij aan Clive ver strekt nopens de gevoelens van de Paltser bevolking jegens de autonome regeering met de waarheid in strijd zjjn. EEN OVERROMPELING Ongeveer driehonderd oorlogsinvaliden hebben gisteren het parlementsgebouw te Weenen overrompeld om te protesteeren te gen het feit, dat hun sedert eenigen tijd geen ondersteuning meer wordt uitbetaald. Zij had den de politie op een dwaalspoor gebracht door aan te kondigen, dat zjj zouden demon streeren voor het bureau van den invaliden dienst, hetwelk dan ook door de politie was afgezet. Geamputeerden en invaliden van allerlei aard werden de ministerieele bureaux binnen gedragen. Onder groot tumult moest de minister voor Sociale Aangelegenheden met de deputatie onderhandelen. Ten slotte teek ende de minister een schrif telijke verklaring, waarin werd toegezegd, dat de oude toestand zou worden hersteld waarbij de staat zonder tusscheninstanties de pensioenen zal uitbetaleu. HET SCHRIKBEWIND VAN HEJJAS. In bet Hongaarsche parlement heeft de af gevaardigde Drisdy een onthulling gedaan over het schrikbewind van Hejjas. Hjj noem de de namen van de vermoorden en van de moordenaars. Hjj beweerde, dat de terroristische brigade nog steeds bestaat. Haar centrum is te Boe dapest. Aan het hoofd van de brigade staan Hubel en Hejjas. Minister Rakovsky, die de vergadering bjjwoonde, was niet in staat op deze beweringen te antwr orden. DE STRIJD IN MEXICO. De Amerikaansche regeering heeft aan Obregon nog meer oorlogsmateriaal ver kocht, w.o. 5000 geweren en 2500 automati sche pistolen. De Amerikaansche minister van staat, Hughes, heeft de Mexicaansche opstandelin gen en hun leider, generaal Huerta, gewaar schuwd, dat de Ver. Staten alle noodige maatregelen zullen nemen om den handel en vryheid van beweging van de Amerikaan sche onderdanen in Mexico te waarborgen. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat de ge zagvoerder van den Amerikaanschen kruiser Tacoma, die daar dichtbjj onlangs strandde bericht dat 2 ambtenaren der draadloozo te legrafie aan boord van zijn schip door een ongeluk om bet leven zjin gekomen. De Mexicaansche revolutionnaire leiders hebben den Amerikaanschen consul te Vera Cruz medegedeeld, dat zij besloten hebben, de blokkade van Tampico op te beffen. HET HERSTEL VAN HONGARIJE. De Dinsdag gehouden eindzitting van IN HET ZUIDEN. werd te Eindhoven de Noord-Brabantsche en voor Gemeen- waar- Vereeniging voor Zuidelijke Gemeente*, waar zij hunne bedenkingen tegen de bepa lingen hebben keifbaar gemaakt. Tegen het vastgesteld tarief voor keu- ringsloon hebben de filmverhuurders hunne bedenkingen gehandhaafd. Naar ons thans medegedeeld wordt, is in een dezer dagen onder leiding van het hoofd bes'uur gehouden vergadering van de Be- drjjfsafdeeling Filmverhuurders van den Ned. Bioscoop Bond besloten wel de films aan de Zuidelijke keuring te onderwerpen, maar principieel bezwaar te maken tegen ’t afwentelen van de keuringskosten op het bioscoopbedrijf. Mocht er omtrent de betalingskwestie tus- seben het bestuur der Vereeniging voor de Zuidelijke Gemeenten met dat van den Ned. Bioscoop- Bond geen overeenstemming be reikt worden, dan zullen de filmverhuurders geen films meer naar de achttien aangeslo ten Zuidelijke Gemeenten zenden. SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. Van de London and North Eastern Rail way is bij de Nederlandscbe spoorwegen be richt ontvangen, dat in verband met de ma chinistenstaking, op de Engelsche spoorwe gen niet gegarandeerd kan worden, dat de reizigers hun bestemmingen bereiken, doch dat het mogeljjko gedaan wordt om den dienst in stand te houden. POSTVLIEGTUIG. Het Engelsche postvliegtuig, dat gisteren morgen uit Engeland is vertrokken, is we gens zwaren mist naar Engeland terugge- keerd VICE-ADM1RAAL JHR. J. A. RfiELL. De bejaarde oud-vice-admirq^l jhr. J. A. Röell, in Den Haag, die dezer dagen, na het hem overkomen .tr;<i ongeval, oe kliniek van het Roode Kruin mocht verlaten, is den dag na den terugkeer in zijn woning aldaar weer gevallen, waarbij hjj zoo ongelukkig terechtkwam op het dijbeen, dat zjjn opne ming in een ziekeninrichting weer noodza kelijk is geworden. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. De R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael” heeft gisteren te Utrecht een huishoudelijk congres gehouden inzake do voorstellen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Uitvoerig is daarbjj o.m. over artikel 36 van het R. D. V. van gedachten gewisseld Over 14 dagen wordt het congres voortgezet FILMKEURING vorige maand '““7 van Gemeenten schappelijke Filmkeuring” opgericht, waar- by zich tot op heden achttien gemeenten in bet Zuiden hebben aangesloten. Het bestuur dezer Vereeniging had oan. bepaald, dat met ingang van 1 Februari in de aangesloten gemeenten alleen de door de Vereeniging goedgekeurde films of de vroeger door de Vereeniging „Voor Eer en Deugd” toegelaten films, vertoond zouden mogen worden, voorts dat voor de keuring der films door de filmverhuurders een be paald tarief zou moeten worden betaald. Vertegenwoordigers van den Ned. Bios- -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1