„ONS BLAD” 1 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: POSTGIRO 10486X 4 BUITENLAND. I I 1 FEUILLE'ION. De verrader. .4 IMasdag Jaawari 1934. postgiro imsm. Wr Mr. P. v. a. UIT DE PERS. Net recht vee het ybiltk. HET ONDERZOEK DER DESKUNDIGEN. Adverterrtieprijni Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.29: teda< per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bi| vot uitbetaling per plaatsing f 0.60 ongevallen tot een bedrag van f 600,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 36,—, f 15* BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar l 5^4 f 2— Foor buiten Alkmaar•..•f2 85 Het Oeflluatreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. kan allo abonné'a wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert rOSTGIRO 1M8S& ADMINISTRATIE No. «SR REDACTIE No. Ml eenstemming. De stakers zullen den arbeid onmiddellyk hervatten, op voorwaard», da» later een regeling zal worden tot stond ge bracht. 4 I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD golven Plots e- DE POLITIEKE TOESTAND IN GRIEKENLAND. In de Grieluche Nationale Vergadering heeft Venizelos de kwestie van vertrouwen over de door hem afgelegde verklaringen ge steld, daar verschillende afgevaardigden op de noodzakelijkheid aandrongen den af stand der dynastie als een voldongen feit te beschouwen en daar geen plebisciet over te houden. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND De onderhandeüngen om tot een schik king in de Engelsche* spoorwegstaking te komen, zyn hernieuwd en er heerscht een hoopgevende stemming. De gunstige wending is het werk van de commissie voor onverwachte gebeurte nissen, die door het congres van de vakver- eenigingen is benoemd om den loop der ge beurtenissen, die door bet congres van de vakvereenigngen is benoemd om dén loop der gebeurtenissen gade te slaan en de stap pen te doen die zy gewenscht zou achten. Zondag h»«ft de commissie een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van den bond van machinisten wier leden staken en later op den dag had zij een onderhoud met de spoorwegdkecteuren. Deze besprekingen heb ben geleid tot bet bijeenroepen van een conferentie van alle partijen waarop de ver tegenwoordigers van den nationalen bond van spoorwegpersoneel, die niet bij de sta king betrokken is, ook aanwezig waren. De conferentie duurde ongeveer vjjf uur en werd daarna verdaagd. Ofschoon de resulta ten van de conferentie geheim worden ge houden, verklaarde Bromley, de secretaris van den bond van machinisten, op een ver gadering van stakers, dat d< onderhandelin- gen den gewenschten keer nemen. Intusachen is er aanzienlijke verbetering in den treinen dienst gekomen en Zondag toen er weinig passagiers reisden, hebben de maatschappijen zich speciaal toegelegd op *t goederenvervoer. Gisteren werden weder nieuwe dienstregelingen gepubliceerd en, vol gens de Times, zyn er gewijzigde diensten met zoo goed als naar alle doelen van bet land. De stakingsleider Bromley, blijkbaar wacb tensmoede, deed gisteravond een mededee- ling, naar aanleiding van het feit, dat de di recties nog geen conferentie hadden bijeen geroepen, waarin bij zegt: „Wy hebben ge- __)dig gewacht met de geruchten over on gen na gisteren en er is niets ij kunnen hier niet eeuwig bl|j- Dat is toch werkelijk heel pijnlijk, wat de minister van waterstaat antwoorden moest aan de deputatie uit de vereenigingen ter be scherming der belangen van rekeninghou ders bij den postcheque- en girodienst. Het bestaan en de noodzakelijkheid dier vereeni- ging zelve vormt reeds een aanklacht, maar het heeft weinig zin, om nu nog op dien war winkel terug te komen, te minder, nu er blijk baar met ernst wordt gestreefd naar ophel dering en afwikkeling. Den minister treft dan ook geen verwyt, maar wel anderen. We lezen immers: Op de vraag hoe het mogelijk was, dat de ze verschrikkelijke chaos is kunnen ontstaan deelde de minister mede, dat de dagelyksche controle der administratie bij de invoering van het nieuwe systeem ruim 6 maanden ten achter was. Hoe men aan zulk een uitgebrei- den tak van dienst over. beeft durven gaan bet nieuwe systeem in te voeren, terwijl er geen basis bestond, waarop men kon vertrou wen is hem een raadsel, maar hij is in deze uitgegaan op de verklaringen van de betrok ken ambtenaren en zelfs van den directeur- generaal, die bet niet eens noodig oordeelde, in verband met deze nieuwe wijze van wer ken, den dienst voor acht dagen stop te zet ten. Het blijkt dus, dat de personen, die in deze zagk leiding moesten geven, totaal on deskundig waren op het gebied, waar het hier in de eerste plaats om gaat. nd. de admini stratie. Dat is toch wei heel kras: „totaal ondes kundig", zegt bet „Centrum”. „En nog veel erger is, dat zy, niettegen staande deze onkunde, toch in een zeer ern stige zaak den minister adviezen waagden te geven. Dat kan en mag zoo niet blijven daar in die ambtelijke wereld, welke zich nu eens goed heeft te doordringen van het feit, dat ambtenaren aangesteld zijn en betaald wor den, om bet publiek te dienen. Niet te be- heer&chen, nog minder te ringelooren, maai# te dienen, goed en prompt. Men ontmoet telkens staaltjes van ambte lijke werkzaamheid, welke onbegrijpelijk zijn en in elk particulier bedrijf geen dag zouden worden geduld. Zoo bet geval van den sigarenfabrikant te Krommenie, die een bedragje aan premie voor oen arbeider moest betalen, daarover werd gemaand door den Raad van Arbeid, het geld toezond, toen een aantal vragen te beantwoorden kreeg, omtrent dat toegozon- den bedrag en ten slotte nog een aanmaning met bedreiging kreeg, om..... nu toch te be talen. En dit alles afkomstig van één en hetzelfde kantoor. Hoe vaak gebeurt het ook niet, dat men routekaarten of belastingbiljetten thuis krijgt voor dienstboden of andere huisgenooten, die allang verhuisd zijn. Is het Ban zóó moeilijk om een geregelde relatie te onderhouden met de kantoren van den Burgerlijken Stand of den Bevolkingsdienst? Wat zou daardoor niet aan verwarring kunnen worden voorkomen, en aan arbeid bespaard. Terwijl daaruit ook groot voordeel voor de openbare kas kan voortvloeien, wijl vele ontduikingen en ontwijkingen, welke ook bjj de tallooze Duitsche dienstboden voorkomen, aldus te beletten zijn. schouwde ’t zwijgend en drukte ’t hartatoch- telyk aan zijne lippen. Toevallig zag kapi tein Bouvaillant hem over den schouder. Luitenant, riep hij in vliegenden haast dit beeld? Bij den hemel, waarvandaan heb je dit portret? Spreek! Wat gaat u dat aan? ’t Is het portret mijner zuster. Uwer zuster'1* Ja, mijner verdwenen, geliefde Bertha. Gij waat kapitein Chapelot? Wie zou op dit uur liegen? Maar bij onze onsterfelijke republiek, boe kom je aan ’t medaillon? Antwoord me alvorens wij on dergaan! En hij stampte toornig met den voet. Wat moet er van mij geworden in de andere wereld, wanneer ik mijne vertwij feling medeneem? René was aangedaan. Vergeving, vergeving! smeekte hij. Uw geliefde aangebeden Bertha is mijne vrouw, de gravin Cros-de-Montroy. Vervloekt! Gij zijl alzoo de schurkt.. En hij hield René de gebalde vuist voo» oogen. Wij waren weezen. De dag, waarop gQ me haar hebt ontnomen Kapitein, heb achting voor den gadi uwer zuster vergeef en vergeet hem! (Wordt vervolgd) 6. Jacques Bournac beeft, evenals zijn karne- iaad, zyu plaats ingenomen. Oj) 't gegeven leeken zwenkte 't eskader en wendt ziel, den vijand te gemoet. thans dreunt*’n dof kanonschot, en tege lijkertijd vliegt aan den mast van ’t admiraal schip de vlag der republiek omhoog, 't Ant woord volgt, en aan 't hyschtouw der vijan delijke schepen verschijnen de kleuren van Engeland. Gedurende weinige oogenhlikken heerschte diepe stilte; alleen' de slaan om de planken der schepen, ling klinkt 't kommando: Op zes babellengten! Vuur! ’n Vreeseljjk gekraak doorbeeft de lucht, een monsterachtige rookwolk omhult alles. De strijd begint met alle verschrikkingen, die 'n zeeslag vergezellen. De dood wacht zijne prooi; wat de kogels verschoon en, dreigt de afgrond te verslinden, vanwaar zlechte weinige, lekgeschoten planken 't le ven scheiden. 't Kraken der kanonnen, 't krtyschen der kettingen, ’t steunen der verwonden en ster venden, 't bruisen der golven, die, tusseben de kielen geperst, schuimend opspuiten, ver- •®nigt zich tot *n ontzettend tumult. De kogels boren in de wanden der sche- Geeft u over! klonk ’t weder. De tweede batterij antwoordde met een volle lading daarna zweeg ze voor altijd. Haar geschut had ouder de.. vjjand gewoed, als de hagel van ’n Juli-weer op 'n koren veld. ’n Oot a blik aarzelden de Engelschen. In den grond met bem! klonk het com mando des Engelschen admiraals, en ’n vree slijke lading volgde ’t bevel. Toen de rook wat opgetrokken was, zag men de zee met gebroken u.asten en planken, met verminkte lijken bezaaid. De „Vengeur” was met ge scheurde borst weder eenige duimen dieper gezonken. Nog eenmaal beantwoordde de hooge batterij ’t vijandelijk vuur - dan ver stomde ook zij. Toen Renaudin, de comman dant van de „Vengeur”, zag hoe de vijande lijke admiraal booten in zee liet zetten, om de overwonnen dappere manschappen van 't schip op te nemen, wierp hij, door plotselinge woede aangegrepen, zijnen degen in zeé en sprong zelf na. Doch tegen zijn wil werd hij door de Engelschen gered. Met vertwijfeling in t hart, zag Renaudin zijn wakker vaartuig zinken; hoe gaarne was hij er mee ondergegaan.... Zijne plaats was terstond door ’n ander in genomen: door kapitein Bonvaillant. Dof weerklonk z’n commando; in ’t volgende oogenblik waaiden van de „Vengeur” alle vlaggen en banieren; by sierde ’t offer voor zyn laatsten gang. pen, splijten de planken, vegen de soldateu van ’t dek, verscheuren de matrozen. De dood houdt ’n vreeselyken oogst pver en weder, maar onafgebroken woedt de strijd voort. Elk wil zegepralen, niemand zien overgeven. Drie Engelsche schepen zyn reeds gezonken, verscheidene Fransche ge heel ongeschikt geworden tot den strijd, en u wordt de strijd op leven en dood voort gezet. De „Vengeur” hield zich wakker in dit tumult; de kapitein verdedigde zich met köene doodsverachting. Verscheidene Engel- sche schepen omringden hem, doch waagden 1 niet hem aan te grypen. Ze vreesden uen laagten sprong van den stervenden leeuw. Reeds was de beneden-battery van 't schip overstroomd en op ’t bovendek zag men slechts gespleten masten, gescheurde zeil>an, door rook zwart geworden puinhoo- pen. Toch weigerde de kapitein de vlag te strykeiL Men ging voort met vuren, hoewel de salvo’s zwakker werden, 't Scheen, als wihfê 't schip zich liever door den oceaan laien verslinden, dan den vyand een voet b.eed af te staan. Geef u over! klonk bet van *t vyande- lyke eskader. 't Water in de kielruimte steeg booger en hooger, dof gorgelden de golven in de ruim te van ’t schip, gelyk *t rocnelen eens ster venden; ze schudden bet schip, als wilden ze 't vermanen, zich over te geven. ’t Schip zonk van minuut tot minuut die per. ’t Hoopje van zjjne nog tot stryden ge schikte mannen drong zich op ’t achterdeel te zameu, omgeven door verminkte, ster vende kameraden. De dalende zon bescheen slechts bleeke, met rook en bloed besmeurde gezichten. Met gerimpeld voorhoofd, doch trots opgehevenh oofd, de armen over de borst gekruist, stond de kapitein aau ’t ge broken roer. René en Jacques Bournac „.en 't bloed bad ontkomen; zy troffen elkaar in deze noodottige oogenblikken, herkenden en om armden elkaar; in ’t aangezicht vah den dood vielen de grenzen van 't onderscheid in stand. Ach, myne meesteres! fluisterde Jac ques den luitenant in ’t oor. Dank m’u vriend. Ze mag trotsch zyn op haar gemaal, niet waar? Ja, maar.... en de heer markies? Myn vader? God trooste hem, hy zal myn vrouw en myn kind beschermen. Wy zyn verloren, Jacques. God, in uwe handen beveel ik mijn geestl.... Hy verzonk in nadenken. Vóór zyn geest trok z’n verleden in afwisselende beelden voorbij: zyn verweesde jeugd, de stille kerk in ’t dorp, waarin hij werd opgevoed, de troteche bergen van 't vaderland, 't duistere slot, de ernstige vader, de geliefde vrouw en ’t zoete kind. Hij trok ’n medaillon uit den boezem, b» gen dub derhandélii gebeurd. I ven wachten. Myn bestuur overweegt thans de staking krachtiger voelbaar te maken.” Even na 9 uur verliet Bromley, vergezeld door drie leden van het bestuur van zijn ver eeniging; haastig bet hoofdkwartier van die vereenigng, klaarblijkelijk om de spooroweg- directeuren op een geheime plaats te ont moeten. Men vermoedde dat de moeilijkhe den tot op zekere hoogte uit den weg zijn geruimd. Volgen niet-bevestigde geruchten zou er vannacht waarschijnlijk een regeling tot stand komen. De gezamenlijke conferentie begon gister avond even over tienen, tusschen de spoor- wegdirecteuren, de bemiddelingscommissie uit bet vakvereenigngscongres, Bromley en drie leden van het bestuur van de vereeni- ging van machinisten en stokers, die, naar verluidde,, volmacht hadden van de reet van het bestuur. Nader seint men ons: De conferentie tusseben de spoorwegdi rectie en de vertegenwoordigers der staken de spoorwegarbeiders is hedenmorgen te half 5 geëindigd met bet bereiken van over- -mIT‘ EEN FEEST VAN DE HOHENZOLLERN3, In de villa Liognitz te Potsdam, waar- prins August Wilhelm van Hobenzoilern woout, is Zondag een intiem feest gevierd naar aanleiding van ex-Keizer Wilhelm'» 65sten verjaardag. De eetzaal der villa waa in een kleine kapel veranderd, waar de hof- prediker Handel de feestrede hield. Onder de aanwezigen ten getale van nauwelijks twintig bevonden zich ook de kroonprins on zyn drie oudste zoons, die te Potsdam schoolgaan, verder de prinsen Eitel, August DE ARBEIDSONRUST IN DUITSCHLAND. By de stemming onder de leden van den bond van Duitech spoorwegpersoneel inzake de verlenging van den arbeidstijd, zyn de districten, welke zich tegen staken hebben uitgesproken, in de meerderheid gebleven. Uit Augsburg wordt voorts gemeld, dat de Beierache staatscommisaaris Von Kahr, T houden van een dergelyke stemming onder de Beierache spoorwegarbeiders heeft ver boden. Tal van werkloozeir trekken uit het be zette gebied naar bet onbezette Duitschland Bovendien vertoont zich onder hen een ster ke neiging naar Zuid-Amerika te emigreeren. Zoo zyn de laatste dagen uit Hagen ongeveer duizend werkoozen naar Brazilië vertrokken De stakingsbeweging in het Wupperdal duurt onveranderd voort. Het gevaar be staat dat de beweging overslaat naar do stedelijke arbeiders in Bannen. SERVIE EN HET VATICAAN. By hun ontvangst op het vaticaan, waar Z. H. de Paus zyn zegen uitsprak over Zuid- Slavië en zyn tevredenheid uitte over bet tot stand komen van het vergelijk met Italië hebben Pasjitsj en Nintsjitsj verklaard to hopen, dat nog binnen een jaar een concor daat tussshen hun land en den Heiligen Stoel tot stand zal komen. Na hun onderhoud met den Paus hebben Pasjitsj en Nintsjitsj zich onderhonden met kardinaal Gasparri, wien zy eveneens over het concordaat spraken. DE DUITSCHERS IN ZUID-WEST-AFRIKA By de regeling van bet onderdaanschap van de Duitschers in het Zuid-West-Afri- kaansehe mandaatgebied zijn hun verschil lende gunsten toegestaan, zooals een vry ge bruik van de Duitsche kerken door de mis sie, subsidieering van de Duitsche scholen te S wak opmond en Windhoek, benoeming van een Duitscher in het departement van binnenlandscb bestuur en in het bestuur vaw de landbouwbaok enz. Generaal Smuts heeft aan Haas, den verte genwoordiger van het Duitsche departement van buitenlandsche zaken geschreven, dat de Duitschers, tot een van de kostbaarste onderdeden van de Zuid-Afrikaansche be volking behooren en dat hy er van over tuigd is, dat zy krachtig mee zullen werken tot het vestigen van een blijvende Europee- sche beschaving op Afrikaanschen bodem. De eerste commissie van experts onder voorzitterschap van generaal Dawes kwam gisterenmorgen voor de laatste maal bjjeen voor haar vertrek naar Berlijn, dat op giste renavond vastgesteld is. De algemeene be sprekingen liepen over het programma, dat de commissie te Berlijn zal afwerken, met name de kwesties betrekking hebbende op de op te richten centrale goudbiljettenbank. De experts denken onderweg deze bespre kingen te vervólgen. Hedenavond zullen eveneens enkele leden van de tweede commissie vertrekken. McKenna zal zich via Ostende en Brussel by zijn collega’s voegen. telt nog steeds de uitkotost niet en telt het doel alleen. Dat doel is onverzwakt hy Frankrijke po litieke leiders de tinandeele zorgen van het oogenblik hebben daarin geen wijziging ge- bracht. De oogen zullen nog wijder open moeten gaau. Parys, 43 Januari 1924. Zyn plicht doen beteekent niet: zich pre cies aan voorschriften en opdrachten houden maar ijverig en krachtig medewerken tot be reiken van het doel”. IN VEEL BEWOGEN DAGEN. Of men wil of niet, de stand Van den franc et dure leven en de financieele regerings voorstellen, bljjven bet onderwerp van den lag. Men spréékt over niets anders, kan aan üets anders denken, omdat hét geheele le ven er door wordt beheerscht, er nog ster ker door bebeerscht zal worden, laten wij hopen in den goeden zin, als de wetsvoor stellen tot wetten verheven zullen zijn. Veel bewogen waren de weken, die achter ons liggen, niet minder zorgelijk zyn de tijden die komen. De ongerustheid van een volk, plotseling wakker geschud uit al te blijde illusie-droomen, wijkt niet alleen by de ze kerheid dat er handelend zal worden opge- treden, daarvoor is een vertrouwen noodig m <ie aangekondigdp maatregelen. Meer dan op bet „Hotel Astoria” waar de deskundigen der geallieerde en geassocieer de landen vergaderd zyn, om de commissie van Herstel voor te lichten omtrent Duitscb- land's financieelen toestand en de middelen iaarin verbetering te brengen, is de aan- <iacbt dan ook gevestigd op de schommelin gen, waaraan nog steeds de franc op de in- ernatiotiale beurzen onderhevig is. Men weet dat deze deskundigen met on- /ermoeidan ijver de band aau den ploeg nebben geslagen, uiaar te weinig dringt van hun werkzaamheden door tot de groove mas sa, om er beschouwingen aan te wyden of er reeds verwachtingen op te bouwen. De stand van den franc, blijft de meest sprekende barometer, de prijzen der levens middelen zijn de directe oorzaak van pes- imistisehe of optimistische stemmingen. Tot ■iu toe behoudt een stemming van verslagen ueid de overhand. Het ontwaken is te pijnlek geweest, de oogen-zyn te plotseling o;k.m gegaan, de zekerheid, dat Duitschlaud bin nen afzienbaren tijd Frankrijk uiet zal kun nen schadeloos stellen, is al te abrupt in de plaats getreden voor de leuze „Duitschland zal betalen” waarmede de huidige Regecring bet Fransche volk moest binden aan haar buitenlandsche politiek. W’at het buitenland reeds lang voorspelde, door ons menigmaal bier werd ontvouwd, slechts enkeleu in het eigen land durfden bet te erkennen, is thans bewaarheid, het Fransche volk beseft, dat Poincarés Roer- politiek op een mislukking is uitgeloopen, zich gekeerd heeft tegen de financieele be langen van het land zelf. En al wil men dat nog uiet met zooveel woorden toegeven, in de erkenning dat Frankrijk op eigen inkomsten is aangewezen om de begroetingen kloppend te maken; is het beste bewys er van gelegen. De illusies gebouwd op Duitsche milliarden zyn in rook opgegaan, aan de verwachtingen en voor spiegelingen is de bodem ingeslagen. Het gaat er uiet om- thans te spreken van eigen schuld, die het meeste plaagt, van loontje komt om zyn boontje, het oogenblik is ge komen het mes diep in de financieele ^wonde te zetten. En boe men ook moge denken over Poincaré’s buitenlandsche politiek in 't »erleden, men iioet toegeven, dat hij niet geaarzeld heeft, met versmading van eigen populariteit, krachtdadig in te grypen. De regeering is gekomen met ingrijpende maatregelen en dat wel op een tjjdstip, vlak voor de algemeene verkiezingen, waarop men het liefst dergelyke hervormingen ver mijdt. In bet parlement om bartstoc.htelyke discussies te voorkomen; dalrbuiten om de 'tiezers te laten voortleven in droomen van welslagen en naderende voorspoed. Had niet juist daarom in 1923 de Regee- rin v -- eveneens voor 1924 te doen gelden? Des te grooter moet dan ook onze bewondering zyn voor den moed van dezen minister-pre sident, dietde stoute schoenen heeft aange trokken om voorstellen in te dienen, waar van hij bij voorliaat wist, dat zy in deq^ande by velen groote ontevredenheid zouden wek ken. Hieraan wordt niets veranderd door het feit, dat de dalende franc een ingrijpen noodzakelijk maakte. Men kan bem terecht verwyten niet voorzien te hebben, wat an deren onophoudelijk hem hebben voorge houden, het zou onrecht zyn, bem de hulde te onthouden voor zyn momenteele vastbe radenheid. Poincaré kent slechts één norm voor zyn politieke gedragingen, het diene, van Frankrijks belangen. Hjj weet daarbij de bakens te verzetten als het getij verloopt. Niemand kan zeggen wat de gevolgen zullen zyn, potitiewen economisch, van de maatre gelen, die verwezenlijkt zullen “worden en reeds bekrfeld zyn. Ongetwijfeld,' een nieuwe belastingdruk van 20 pCt. zal zwaar te dra gen zijn voor het Fransche volk. De belas- tingschroef is reeds sterk aangedraaid en 't gevaar van een duurder leven wordt er niet door ontweken. Een scherp doorgevoerde bezuiniging zal vele sociale maatregelen op de lange baan schuiven en niet het minst de gepen- sionneerden zullen hun billijk verlangen van verhoogd pensioen „ad calendas Graecas” zien uitgesteld. Dit «üe» echter mag geen gewicht in de schaal leggen en zal bet ook niet doen, waar het evenwicht van de ge wone begroeting dient hersteld door het na laten van nieuwe uitgaven en nieuwe inkom sten moeten gevonden om in de plaats te treden van illusoire betalingen door Duitsch land. De regiering grjjpt dan ook in, te laat wellicht, om de begane fouten volkomen te herstellen, vroeg genoeg, naar men hoopt, om een verdere debacle te voorkomen. De ryke bronnen waarover Frankrijk beschikt en waarop zy reeds menigmaal wezen, geven alleen reden op een welslagen te vertrou wen. Een wijziging derhalve in Frankryks fi- nancieele politiek. Een koersverandering in Poincaré’s buL tenlandsche politieke gedragingen helaas, beduidt deze niet. Hij heeft het in zyn jong ste kamerrede, als antwoordt aan Hevriot nog eens duidelijk onderstreept, Frankrijk blijft staan op zyn stuk, houdt onherroepe lijk vast aan de éiseben van het vredesver drag van Versailles, hoe onmogeljjk deze ook door geheel de wereld worden be schouwd. Aau een opbeffen der Roerbezetting valt ook in de naaste toekomst niet te gelooven. Het vertrouwen in de productiviteit van dat pand moge al geschokt zyn, door de meea ten zelfs verloren, het pand zelf zal niet uit handen worden gegeven, zoolang het Duit sche Rijk zijn schulden niet heeft voldaan. Veeleer zal men trachten nieuwe waar borgen te vinden naast deze bestaande, om de betaling der oorlogsschulden te ver zekeren. Zullen nieuwe ontgoochelingen noodig zyn om Frankrijk ook op dit gebied tot inkeer te brengen, gelijk de dalendo franc oorzaak is geworden van^binnenland- sche hervormingen? Wagen wy ons niet aan voorspellingen op dit punt, evenmin als over den invloed van deze biunenlandsche maatregelen op het verloop der a.s. verkiezingen. In de komen de maanden, enkele slechts, die ons van de verkiezingen scheiden, kan er te veel gebeu ren, om nu reeds zekerheid te geven. Zeker is dat de weinig gunstige positie van Frankrijk aan bet licht is getreden op een ongewenscht oogenblik en niet bevor derlijk is, het vertrouwen in de al te natio nalistische politiek van het „Bloc National” te versterken. Zeker is echter ook, dat bet Fransche volk niet spoedig den moed verloren geeft en meer dan ooit verlangt eenige winst te voorgesteld de begrooting van dat jaar trekken uit een overwinning, die tot nu toe alleen nadeelen en schadeposten beeft opge leverd. Er zullen sommigen zyn, die het Regee- ringskamp verlaten, nu Poincaré’s roem aan hei tanen is, zyn politiek beleid niet de ge noopte vruchten opbrengt, de meerderheid

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1