Noora-fioiianascn Dagblad. Tweede blad Hoorn. >1 Dlnsdai 29 Januari 1924. lee- penningffï?* dit zal half Februari SPORT EN SPEL Burg.Stand. GeborenElisabeth Dina, d. v. Jacobus Laan en Catharina Maria Kooter. Gehuwd: Hamke Hotze Boorsma en Grietje Makkes, l.* MEDEMBLIK. MEDEMBLIK. „De Hanze.” Ver gadering R. K. Middenstandsbond De Hanze’”. Na een woord van welkom opent de voorzitter de vergadering. PROVINCIAAL KIEUWS. OOSTHUIZEN. OOSTHUIZEN. Het bestuur van ons fanfarecorps is als volgt samenge steld: Beers, voorzitter; H. Pasier- kamp, vice-voorzitter; Ch. Kochheini. secretaris; J. Geuzebroek, en D. Laan, commissaris. VENHUIZEN. 'VENHUIZEN. In publ. veiling ging een burgerwoonhuis met 4.65 H.A. bouwland in eigendom over aan de hee- refi M. Schoenmaker en H. Kal, alhier SIJBEKARSPEL. SJJBEKARSPEL. Nat. Militie. net aantal ingeschrevenen voor den nul. dienstplicht in deze gemeente be- dnaagt 11, waarvan 3 vrijstelling ktin- nen vragen wegens broederdienst n.K.K.r- BINNENWIJZEND. BINNENWHZENDl - Op hol. - v™,-er ^raakte Bet paard, gespannen ^°°r een kar van den heer W. Zilver, bestuurder, Jac. Zilver, k^»m aL tè sPnn?en. Die kar h«ïnJeKen een.l>oom terecht Hierdoor brak er een wiel af. Het paard gmg O?ox en sprong over een frefwaarhet LANDBOUW EN VEETEELT. dere ongelukken af. I WOOtfEER. WOOMEER. Ongeluk. Zaterdag morgen overkwam onzen plaatsgerjoot, N. B., een ernstig ongeluk. Hij kwam van Hoorn met een wagen, toen op het Keern de auto van Bart en Schaak van Hensbroek van tegenovergestelde rich ting kwam aansnorren. De auto week uit, maar maakte daardoor een slipping, zoodat hii met voile vaart tegen paard en wagen terecht kwam. De voerman werd er afgeslingerd en met een ge broken been opgenomen. Ook paard en wagen kregen ernstig letsel, terwijl vooral het glaswerk van den auto werd beschadigd. ENKHUIZEN. ENKHUJZEN. Jaarvergadering R. K. V o 1 k s b o n d. In de Zondag j.t gehouden jaarvergadering van de atdee- img van den Volksbond brachten Se cretaris en Penningmeester een jaarver slag uit. Uit de bodcen van den penningr meester bleek, dat over 1923 was ont vangen f271.40, uitgegeven f246.31. al- zoo een batig saldo van f25.04. Tot verificateurs der rekening wérden be noemd de heeren P. Plukkel en Su Zel- denthuis. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. Bakker en C. van der Werf; in de plaats van den heer A. Buur, die onze parochie heeft verlaten, vyerd gekozen de heer N. de Boer. De oegrooting voor 1924 werd vast gesteld op een totaal aan uitgaven van 1285.10, aan ontvangsten f258.62i/2, sluit a.'zoo met een nadeelig slot van f26.47. I geval. De B. uit paard en wagen toen onderweg net nieuwe en in ord-3 o K. VAN KEULEN. Hierna werd de vergadering gesloten. van on- ook alles wa- ren, werd op voorstel van tt en W. tot tij delijk verloskundige benoemd, zoolang in de werd aangenomen de arenkeuringsdienst over FORWARD I—R. K. A. V. I Na een rustperiode van ongeveer drie maanden speelde Forward Zondag een thuis wedstrijd tegen het sterke R. K. A V. van Amsterdam. Wegens niet opkomen van den soheidsrech ter werd deze match geleid door den heer Mierlo, die zich uitstekend van zijn taak heeft gekweten. Ongeveer kwart over twee laat de heer Mierlo beginnen. Forward speelt eerst tegen wind en zon. Er ontwikkelt zich een tamelijk vlug ge lijk opgaand spel met R- K. A. V. iets in de meerderheid. Lang duurt deze meerderheid niel want na zich wat te hebben ingespeeld gaat Forward tot den aanval over. Deze aanvallen stran den echter steeds op de hechte verdediging van R. K. A. V. Ook wordt door het bin- nentrio van Forward een enkel kansje onbe nut. Na ongeveer 20 minuten te hebben ge speeld krjjgt R. K. A. V. gelegenheid de lei ding te nemen, daar haar door een over treding van Forward in het beruchte gebied een penalty wordt toegekend, doch door on zuiver schieten gaat*deze naast.- F. daarentegen is wat gelukkiger wanneer haar een strafschop ten deel valt. Wordt deze in een doelpunt omgezet. R. K. A. V. laat zich hierdoor niet ontmoedigen en gaat met frisschen moed weer op het doel van For ward aan. Keeper Kaag is echter als altijd in condi tie en weet menig schot of schuiver te keeren Na een goed opgezetten aanval moet hij ten laatste visseben. Van R. K. A. V. maakt de inidvoor met een keihard schot gelijk. Er wordt van beide kan ten geprobeerd de score te verhoogen, het geen voor de rust niet gelukt- Over het re sultaat voor de rust waren wij niet tevreden uen meenden ookjjat^gorward nu ze voor wind ging speleifTMfl^ieSte-itaiis had om te win nen, of minstens een gelijk spel wist te for- ceeren. R. K. A. V. dacht hier anders over en nam direct het spel in handen. Deze ploeg liet voor al na de rust een goed combinatiespel zien, waartegen Forward niet opgewassen bleek. Do halflinie van Forward steunde de voor hoede niet voldoende, terwijl de enkele kans die Forward kreeg door de voorhoede werd verprutst. Van Stralen lijkt ons een zwakke plek, terwijl Hanff te veel op zich zelf speelt Veel meer voorzetten Hanff en niet zoo laks! De rechter vleugel van R. K. A. V. zit niet stil en weet de score zoo ongeveer om de 5 minuten te verhoogen. Forward speelt een verloren spol. Het einde komt dan ook met een welver diende overwinning van R. K. A. V.. De eind stand was 15. Het terrein was in een slechten toestand en zeer zwaar te bespelen. Een volgende keer beter jongens. Jullie kunnen beter. Houdt er den moed maar in. AANRIJDING. 'n Jongmensch, zekere N., koopman in sinaasappelen reed Zaterdag-avond met zijn negotie tegen den melkwagen van den melkboer Gerver. De bussen op diens wageu staande, kan-.- telden en stortten hun kostbaren iuhoud over het Groote Noord leeg. De schade door G. geleden, werd terstond, door N. in contanten vergoed. Jammer ech ter van de kostelijke melk. RIJKSNORMAALSCHOOL Met het oog op het voornemen der regee- ring tot opheffing van de Rijksnormaalschool werd in het Park een vergadering belegd ter bespreking van plannen om dit besluit te doen opheffen. De heer II. J. Sindram opent de vergade ring en brengt een hartelijk woord van wel kom aan het raadsbestuur en voornamelijk aan den burgemeester, die door zjjn aanwezig heid bljjk geeft den gang van bet onderwijs met belangstelling te volgen. Het doel der bijeenkomst acht spreker be- I jivot meina uv ‘iMfcciuumusr. De secretaris leest een schrijven voor van het Hoofdbestuur, welke verzoekt de actiterstaliige contributie te voldoen. De heer Pelle (aanwezig vanwege het Hoofdbestuur) zegt, dat het waarschijn lijk wei zal- gekomen zijn door tus- sdieniifds bedanken van leden, wat niet is opgegeven door het plaatse!, bestuur. Daar de penningmeester afwezig is wordt deze zaak aangehouden. I >e voornaamste kwestie isheeft de -Afd. recht van bestaan of niet? IDe voorzitter zegt, dat de meesten de hooge contributie met willen betalen en meer zien in een plaatselijlke veree niging. De heer jo.„ winnubst brengt hulde aan het bestuur voor de actie inzake i levering van particulieren door het Pro vinciaal gesticht. l>e heer Pehe geeft een beschouwing over wat door het Hoofdbestuur wordt gedaan. De actie’s kosten veel geld, waarvan ook Medemblik profiteert. I Velen weten dit niet en meenen, dat de contributie te hoog is. Langdurige discussion volgen hier- I over. Bejammerd wordt, dat zoo vele I Middenstanders zich onttrekken aan hun I zedelijke verplichting Katholiek geor- I ganiscerd te zijn. Nog eenige zaïcen worden besproken. Daar echter de opkomst gering is, wordt besloten zoo spoedig mogeiijk een jaar vergaderirig te houden met een uit voerige agenda en dan een beslissing te nemen. De voorzitter siuit de.vergadering. - R. K. Debatingclub. De voor zitter, de heer Joh. Oeuzebroek, heet allen welkom, voornamelijk de Deba ting- ot Propagandaclub van Waar and e i den Z.Ecrw. Heer Pastoor. De heer Koomen zal hedenavond een lezing hou den over „Volksontwikkeling”. Een der leden uit Waarland zal als debater op treden. De secretaris leest de notulen, welke worden goedgekeurd. De spreker, de heer P. Koomen, be gint met een beschouwing te geven over het nrocte nut van ontwikkeling. Jpe mensch heeft van God ontvangen den vrijen wil. Nu is de groote kwes tie, is de wil ten goede ot ten kwade» Noodig is een goede wil om tot gezonde sociale ontwikkeling te komen. Spr.’s doel is niet om te spreken over agrari- sene ontwikkeling voor de landbouwers daarvoor zijn de fandbouwcursussen. Spr. wil meer naar voren brengen de algcmeene ontwikkeling, welke voor ieder noodig is in de tegenwoordige maatschappij. Op uitvoerige wijze zet spreker uiteen, dat de ontwikkeling op het platteland nog veel te wenschen overlaat. Een gezonde ontwikkeling is voor den mensch even noodig als het dagelijksch brood, wit men zich aanpas sen aan de huidige maatschappij. Na een opw'ekking besluit spr. zijn rede. Een dankbaar applaus volgde. Als debater treedt op de heer Van Diemen (Waarland). Spreker zegt, dat het de heeren wel zal verwonderen, dat hij als onderwijzer het contra zal beplei ten, daar hij juist toch de volksont wikkeling moet voorstaan. Echter will spr. meer aangeven dat pen massa-ont wikkeling ónmogelijk is, daarbij spreekt het gevoel, de wil. Ontwikkeling 'kan wel worden aangebracht, mits dit niet ontaardt in een verkeerde ontwikkeling. Met vooreelden geeft spr. aan het ge voelsleven, dat door massale volksont wikkeling juist zou kunnen worden ge schaad, dus algemeeije volksontwikke ling is maar niet zonder meer te pre- fereeren. Duidelijk geeft spr. aan den weg, die gevolgd moet worden. Na neg eenige beschouwingen besluit spreker zijn contra-rede. Tal van leden stellen vragen en maken het beiden sprekers lastig. Deze welen zich echter op vlugge en gevatte ma nier te verdedigen. Ook de ZeerEerw. Heer. Pastoor mengde zich in het debat De voorzitter uitte zijn tevredenheid over dezen goed geslaagden avond, dankte allen voor bun medewerking en ANnA PAULOWNA. ANNA PAULOWNA. Ongeval Vrijdagavond zou de heer Breezand, met paard en wagen huis waarts keeren, toen onderweg net voor stel van den wagen brak, waardoor het paard schrok en op hol sioeg. Het werd echte rspoedig gegrepen. De wagen had heel wat averij opgeloopen. De B. was van den wagen gevallen en had een der wielen over zijn been gekregen waardoor een beenwond ontstond. LANGEJIDIJK. LANGENDIJK. W wel een week met L dooi, maar toch ui« en verzending beleidn week gaf ’n vlugge» bij zeer grooten aan’ nair bleven. De verzeil weer van grooten omv: byeenge gons. Ei laatste dagen kon voor de mooiste partijen I de 5 slechte bij uitzondering bereikt wor- I den, wel waren de grootste duurder dan vorige week en was voor middensoort de middelprys 4.80 per 100 K.G. Daarentegen .was de belangstelling voor roode kool de laatste dagen grooter dan in ’t begin der week en liep de groote kool op van 0.50 tot 7.50 per 100 K.G. Midden soort ging voor 7.50— 9.00 van de hand, terwjjl het mooie goed (niet alleen voor bin nenland, maar ook voor export) tot 10 per 100 K.G. kon opbrengen. Voor gele kool was de stemming in bet mi-’den van de weck ’t best, toen kool van het meest gewilde gewicht ook tot hoog stens 10 per 100 K.G. kon opbrengei:, de laats-e dagen kwam dit niet booger dan 9.50 en gingen groote voor 7—7.50 en middensoort van 7.50—8.50 van do hand. By de vorige weck zyn de pryzen van de roode en gele kool dus iets gestegen. Met het product uien ging het eenigszius in an dere richting. Voor Engeland bleek dc animo niet groot te zyn, althans tegen de bestaande hooge prjjzen en zakten deze iets in. Een flinke daling bleef echter achterwege, daar behalve binnenland, ook Duitechland wat van do ge ring aangevoerde kwantums afnam. De laat ste dagen bedroeg de doorsneeprjjs 9 per 100 K.G. Voor den aan voer leende zich ook nu het weer bijzonder slecht en is het uiterst moeilijk dit product in drogen staat te leveren. Ook van peen kwam zeer weinig ter vei ling, de meesten kunnen dit product ryet b« reiken. Ze was zeer gewild en kon in door snee 5.50 opbrengen, een enkele maal werd zelfs tot 7 besteed. Behalve het aangevoerde werd ook nu heel wat op bonnen uit de hand verkocht, naar het ons voorkomt tot schade van het algemeen, vooral nu zooveel aan de veiling wordt aangeboden, zoodat deze verkoop een onnatuurlijken druk op de prijzen teweeg brengt. teko verzicht. D.1I maal (wisselende vorst en zoodanig dat aanvoer icrd werden. Ook deze handel te zien, zoodat Hoer de pryzen statio ning was 'dan nijgen bedroeg byeengenomen 4000000 kilo wel 400 gons. Een enkele maal wareu er tekort wa gons, over het algemeen was er echter geen reden tot klagen. De grootste aanvoer bestond nu uit Decn- sche witte kool, waarnaar wel een flinke vraag bestond, voornamelijk voor Duitsch- land, maar was tóch zoodanig dat een klei ne druk op den prijs niet uibleef. Vooral de WARMENHUIZEN. WARMENHUIZEN. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdag 23 Januari j.L voltallig. Met welgekozen woorden van welkom en gelukwensch werd deze eerste vergadering in 1924 door den voorzitter geopend. Deze memoreerde de ge noegelyke samenwerking in den Raad in 't afgèloopeu jaar. Hierna werden de notulen van de vorigo vergadering goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van het gemeen tebestuur van Werkendam verzoekende ad- haesie te betuigen aan het adres gericht tot de Kroon om over te gaan tot wijziging van het verhaal der kosten voor het Middelbaar en Hooger Onderwijs. Op voorstel van B. en W. werd besloten geen adhaesie te betuigen, daar de afdeeling Noord-Holland der Ver eeniging van Ned. Gemeenten reeds ernstig in deze richting werkzaam is. Op 't verzoek van den gemeente-veldwach ter om hem met ingang van 1 Januari 1924 een vast bedrag aan kleedinggeld toe te keuneu n.L 150 per jaar, wordt afwijzend beschikt. Een adres van de Tuinbouwvereeniging „De Noord” om de politieverordening aan te vullen met een artikel waarin verboden wordt gewassen op zyn land te hebben wel ke schade opleveren voor de hier in het al gemeen verbouwde producten. Besloten dit te stellen in handen van B. en W. om advies Wat betreft het in handen van B. en W. I gestelde adres van het Beemsterpad, waarin verzocht wordt dit pad in gemeente-eigen- dom te nemen stellen B. en W. voor aan de hand van het bepaalde in art. 13 der Bouw en Woning verordening aan belanghebbenden mede te deelen, het pad te willen overnemen overeenkomstig de bepalingen in dat artikel vermeld. Aldus besloten. De gemeente-geneesheer Dr. van Heste ren, werd op voorstel van tt en W. tot tjj- delyk verloskundige benoemd, zoolang in de vacature niet is voorzien. Voor kennisgeving rekening van den Wa 1922. Alsnu werd ter tafel gebracht een schrij ven van B. en W. van Harenkarspel, waarin-, gevraagd wordt met het oog op 't bestaan de contract omtrent gaslevering, of er be zwaar bestaat, dat de gemeento-woning be woond door Dr. Groenhart aangesloten wordt aan het P.E.N.. B. en W. willen het verzoek toestaan. Aldus besloten. Verder werd medegedeeld, dat de bouw van de nieuwe O. L. School thans definitief is opgedragen aan den architect, er zullen drie lokalen worden gebouwd, doch kleiner dan oorspronkelijk do bedoeling was, de kosten zullen evenwel niet hooger zyn dan voor twee groote lokalen. Aan mej. Bergnufii werd met ingi 1 Febr. a.s. eervol ontslag verleend derwyzeres. Wat het Krabbedanunerpad betreft heb ben Ged. Staten in principe geen beswaar tegen de opheffing. De noodig» juiminiafj-a— tievo regelen zullen thans worden genomen. Ged. Staten hebben goedgekeurd de ver ordening op het beheer van het gasbedrijf. Op 21 Dec. j.l. zyn de kas en boeken van den gemeente-ontvauger nagezien en in orde bevonden eu was in kas 13945.63. Het R. K. Schoolbestuur zond een dank betuiging in voor do subsidie voor de jubi leumfeesten van do bewaarschoolkinderen. Wat de opheffing van het postkantoor te Schoorldam betreft, deelt de voorzitter me de, dat dit zal worden omgezet in een post en telegraaf- en telephoonkantoor, de tele- phoon is dan to gebruiken van ’s morgens 8 uur tot 's avonds 7 uur. Het postkantoor is inplaats van 5 uur 2 uur per dag geopend. Het gemeentebestuur cn de meest belanghebbenden- hebben tegen deze regeling geen bezwaar. Besloten werd ten behoeve van het gas bedrijf over 1924 een kasgeldleening aan te gaan groot 20.000. Tot lid van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur werd herbenoemd de heer K. Bar- n, en tot leden der gascommissie de .7. Gutker en C. Nanues. Met algemeene stemmen werd tot hoofd der school benoemd de heer T. Donia hoofd der school to Boombergen (Fr.) in het bezit van land- en Tuinbouwacte. Hem zal ver zocht worden zoo spoedig mogelyk in dienst te treden. B. cn W. stellen voor over te gaan tot het verbeteren van de schutting bij de school no. 1 te Wannenhuizen, na eenige bespre kingen werd besloten aldaar nieuw hek werk te plaatsen. De feestcommissie inge steld ter gelegenheid van het 25-jarig re- geeriugsjubileum van H. M. de Koningin vraagt een subsidie van ten hoogste 200 om het nadeelig saldo te kunnen dekken. Na eenige besprekingen wordt besloten het gevraagde toe to kennen. Bij de rondvraag informeert de heer Hof hoe het staat met het slootwerk van de werkloozen door den ingetreden vorst kon dit werk niet worden uitgevoerd. Do heer Gutker vraagt inlichtingen naar ’t uurwerk in den tor< worden geplaatst. PLANTENZIEKTENLEER. 8L De navolgende hoeren zullen worden aan gesteld tot correspondenten van den Pian- tenziektenkundigen dienst en voor bun woonplaats als zoodanig optreden. Samen zullen zij een aardappelziekten-commissie vormen voor de streek.- Daar zy rechts- streeks met Wageningen in verbinding staan steden zy zich ook beschikbaar ziek materi aal, niet alleen van aardappelen maar ook van andere gewassen naar Wageningen te sturen, zoodat men daarmede eventueel re kening kan houden. Hieronder volgen de namen der corr es po”''enten. •Voor Wjjdenes zal optreden de heer C. Ham; voor Hem: Th. Groot; voor Venhui zen: F..J. Burger; voor Hoogkarspel: C. Dol Jzn.; voor Lutjebroek: P. J. Jong Kzn.^voor Grootebroek: Th. Roosje; voor Bovenkar spel.* D. Visser; voor Eukhuizen: C. V'clt; voor Andyk: D. Molen en Ju. Sluys Kzn; voor Wervershoof: C. M. Boon; voor Onder dijk: C. Weel; voor Medemblik: C. Trempel: voor Opperdoes: R. Visser; Voor Midwoud- Qstwond: J. H. Avis; voor Wognum: C. lioebe; voor Berkhout-Bobeldijk: C. A Bot an voor Avenhorn: O. Ruiter. Commissie van Correspondenten voor den Jangert en Omstreken: In de plaats van den heer T. Groot te Hem lie als lid van deze commissie bedankt heeft -al optreden de heer F. Veld <e Venhuizen. Deze commissie zal dan bestaan uit do hee ren: F. Feid te Venhuizen, voor Venhuizen en Hem, voor Wijdenes: F. Singer; voor Schellinkhout: J. Maarse; voor Ooster-Blok- ker: P. Broertjes, tevens voorzitter; voor Wester-Blokker: K. Bosstad en J. Koeman; voor den Bangcrt (gedeelte Blokker): K. W. Balk en W. de Jong; A- W. van der Deurc en J. M. DÖW^#!^\oor Hoorn: K. v. Keulen, tevens secretaris; voor Wognum-Nibbixwoud: K. F. Kuiper; voor ’lauwert en Zwaagdyk: K. Ruiterman; voor oenningbroek-Sijbeearspel: R. Sasburg; voor Nieuwe-Niedorp, Hoogwoud en Winkel: P. Band; terwjjl als voorzitter en secretaris van de vereeniging „De Proeftuin” zitting heb ben de heeren. H. W Balk on W. A. Klok. De heer P. Gons te Bangert is ecre-voorzit- ter dezer vereeniging. Commissie van Correspondenten voor tien Langend ijk cn Omstreken: De leden (correspondenten) van deze commissie zyn de heeren: P. Glas en J. Bou wen» te Broek op Langendjjk; voor Heerbu- gowaard: T. Kostelijk; voor Oterledk: A. Zouweaboven; voor Nieuwe-Niedorp-Win- kei: P. Baud; voor Qntlkarspel: A. Timmer man; voor Koedjjk W. de Geus en voor W.»r- aienhuizen: J. de Groot. Getracht zal .wor den ook voor Alkmaar, St. Pancras, Noord- Scharwou'de, St. Maarten, Waarland en Ob- dam correspondenten te vinden. Ik verzuim de nog mede te deelen, dat de heer W. C. Speets reeds correspondent is voor Valkoog. Spoedig zal ook deze commissie een voorzitter kiezen. Als secretaris zal ook voor deze commissie optreden de heer K. van Keulen te Hoorn. Er is dus welhaast geen plaatsje in d» Streek, Bangert en .omstreken en aan den Langendjjk of er is een correspondent van Jen Plantenziektenkuudigendienst. En zoo hoort het ook wil er zooveel mogelijk ge daan worden op dit gebied. Gaan in andere deelen van ons land de z.g. Commissies van Advies alle te gronde in Noord-Hollands Noorderkwartier verryzen ze in den vorm van commission van correspondenten. Het lijdt geen twijfel of dc goede zaak wordt er mee irediend, d.i. het algemeen belang. WITLOF OF UIEfcVELD. Op ue Zuid-Hollandsche eilanden is men tot do ontdekking gekomen, dat cichorei op bolbroek-ziek uien veld zoodanig van in vloed is, dat men er het volgend jaar weer met uien terug kan komen. Het uiengewas bleef gezond. Wie wi^ er nu hier eens een proef nemen met witlof om dat dus te ver bouwen op uienveld dat besmet is cm er dan een volgend jaar weer uien op te ver bouwen. Hoe meer proefnemers hoo beter. Zoo men weet worden er al poeven genomen of zullen worden genomen om te zien of bolbroek op aardappels overgaat. De Contr. bij den Plantenz. dienst kond. In 1922 werden landelijk reeds vc* schillende Ryksnormaalsoholen opgeheven- In verband met den bouw eencr nieuwe U. L. 0. school kwam het voornemen tot opheffing B. en W. ter kennis. Doel was Hoorn en Hel der of tc heffen en te Alkmaar een «chool op te richten. B. en W. van Hoorn hebben terstond de besturen dor buitengemeenten van dit voor nemen in kennis gesteld, opdat ook zjj bij de regeering op behoud der school te Hoorn zouden aand ringen. Velen hebben reeds gevolg gegeven aan het verzoek van B. eh W. Slechts een gemeente weigerde stappen in die richting te doen en wel de gemeent* Zwaag. Na de kennisgeving aap do verschillende gemeentebesturen is deze vergadering be legd en het groote aantal aanwezigen en het eveneens groote aantal sympathiebetuigingen geven blijk van groote belangstelling. Het hoofdbestuur van het volksonderwijs heeft zjjn medewerking toegezegd, de heer Smeenge, welke hedenavond als spreker zou optreden zond bericht, dat hij verhinderd was Op dit oogenblik bixlraagt hei aantal leer lingen 75. Bij een eventueele vestiging van de school te Alkmaar, zjj opgemerkt, dat de leerlingen uit Enkhuizen en omstreken dan reeds te on geveer vijf uur ’s morgens moeten opstaan. Op een desbetreffende vraag verklaarde de vergadering zich unaniem tegen. De heer Hellingman, Purmerend, hoopt dat de pogingen van Hoorn zullen slagen, be ter althans dan die van Edam. Hjj zag gaarne dat mr. P. Oud, lid der Tweede Kamer zijne medewerking zou willen .verieenen. De heer Holle, Berkhout, toont aan, dat van de 75 leerlingen er slechte 22 uit Hoorn .komen. De leerlingen ten Noorden, Oosten van Hoorn zullen ónmogelijk dagelijks van en naar Alkmaar kunnen reizen en voor die uit het westen is dit totaal onmogelyk. De bedoeling der regeering is te Alkmaar een kweekschool te stichten, doch spreker vermeent, met het oog op bezuiniging, dat dit wel een dagnormaatechool zal worden. Voor velen zal dus het bezoek aan de school te Alkmaar onmogelyk worden. De regeering zal moeten worden aange toond, dat van bezuiniging in deze geen spra ke is. Als voorzitter der afd. Hoorn sympa thiseert hjj met het thans gevoerde streven en geeft in overweging samenwerking met Helder te zoeken. Een geheel andere zaak zou het worden, iudien te Alkmaar een kweekschool werd op gericht. In dat geval zou het N. O. G. de ac tie niet steunen. Zouden er in Alkmaar veel leerlingen ko men, dan zou dit tengevolge hebben dat pa- rallel-klassen werden opgericht en deze zjjn zeer duur. De heer Mr. Bisschop, burgemeester, deelt mede, dat ook de boofdinspecteur van het L. O. van meening was, dat Alkmaar als cen trum bet meest in aanmerking kwam, voor een dergeljjke inrichting. Hjj protesteert te gen de uitlating van den heer Holle, dat wan neer te Alkmaar een kweekschool zou ge vestigd worden, de groote organisaties dit zouden toejuichen. Spr. acht voldoende aangetoond, dat West Friesland en Purmerend voldoende bestaans recht aan een kweekschool verzekeren. Verdere discussies volgden elkaar op, met als einde, de navolgende motie, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. Do vergadering enz., Overwegende, dat de opheffing der Rijks normaallessen zeer ten nadeele zouden zjjn van de vele leerlingen. overwegende dat 't bezoeken der eventu eele inrichting te Alkmaar voor leerlingen uit West Friesland door den huldigen treinen loop bjjna onmogelyk zal blijken overwegende, dat .le cand.-onderwjjzers meerendeeis voortkomen uit minder financi eel krachtige ouders, waarvoor de vergoeding voor pension zeer .groote offers zou eischt^i en geen bezuiniging zou brengen; overwegende, dat in den loop der jaren is gebleken, dat de normaallessen te Hoorn, ge let op het aantal geslaagde leerlingen, een zeer belangrijke opleidingsinrichting voor on derwijzers mag worden gendemd; overwegende, dat opheffing der normaal lessen en de daarvoor eventueel in de plaats te stellen opleidingscursus tc Alkmaar naar haar meening tot geen bezuiniging zal leiden, besluit Uwe'Excellentie met aandrang te verzoeken niet tot opheffing der normaalles sen over te gaan. Na voorlezing dezer motie werden nog ver dere besprekingen gevoerd over de vraag, of het bestuur van volksonderwijs alléén of aan gevuld met anderen ie actie verder zal voe ren. Besloten werd dat het bestuur in samenwer king met het hoofdbestuur en den steun van eenige kamerleden, het doel zal trachten te bereiken. De voorzitter brengt hierna dank voor de uitgebrachte adviezen en wekt allen op niet alleen krachtdadig, doch ook financieel de actie te steunen. Een collecte werd gehouden tot dekking der kosten. AUTO-ONGEVALLEN. Zaterdagmorgen vond op het Keern eeu nogal vrjj ernstig ongeval plaats -» Dc autobus van de firma Bast en Schaak dft wilde uitwijdeg voon een ii^aautocht zijn de auto, haalde tekort uit en reed daardoor een daar ter plaatse rijdende wagen met kunstmest aan. Do voerman viel door den schok van den bok, bezeerde zich vrjj ernstig en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het paard, dat ernstig gewond werd za! hoogst waarschijnlijk moeten worden afgemaakt Een tweede ongeval had plaats op den Koepoortsweg. De omnibus van de firma Pisch gleed door de gladheid van den straat weg en kantelde om. Door den matigen gang der auttt kwameu de inzittenden met den schrik vry. KC^>C»>c>i ftciu. M.itA O«4* ^.»- paard schrok en op hol sl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5