Medeletiingeu. Ingezonden Mededeellngen. Gemengd Nieuws inbrekers -yan Nijmegen veilig. Geregeld Ingezonden Voor ■de onze lerding. Varinas 1 Melange KLEIN ALLERLEI. In de Berkelsche Ringvaart te Pijn- ackei; is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht t e Sliedreoht is ten huize van zeke ren j. B. een geheime branderij ont dekt. Eenige kommiezen hebben den inventaris van de branderij en een hoe- veelhedi gedistilleerd in beslag geno men. De Haagsche keuringsdienst heeft te Pijnacker een partij gezouten boonen vernietigd, waarmee een inrichtng na den oorlog was blijven zitten en die.' omdat men er geen raad mee wist, was begraven. Nu er weer vraag is voor Duitschland, had men het goed weer te voorschijn gehaald. Te Prinsenbage is bij het spelen der kinderen van v. R. de kachel om gevallen en terechtgekomen op de een jarige kleine, die aan de bekomen brand wonden is overleden. Te Os send recht heersoht de maze- Door de KUNST EN KENNIS. GROOTEBROEK. KERK EN SCHOOL ill PROVIHCIAAL NIEUWS. De jgrensomgevnigi blijkt nog steeds niei worden er nog kleine inbraakjes ge- pleegd. Zaterdagna -ht sloegen de mbre- vermoedelijk weer Duitschers een flinken slag in een der villa,s aan den Driehuizerweg onder Brakkenstein. Er werd veel kostbaar en antiek zilver gestolen. driegende vulkanische -tl f UITBARSTING. Aneta seint uit Weltevreden, dat het Mijnwezen adviseerde, de bevolking te waarschuwen, dat de mogelifltheid van een eruptie bestaat in verband met ver hoogde werking van den Papandajan. I VALSCHE ZILVERBONS. Op verschillende plaatsen in midden en Zuid-Limburg heeft men weder val- sche zilverbons van f2.50 uitgegeven. Vermoedelijk zijn hier dezelfde lieden bezig, die voor eenige wexen dergelijke bons uitgegeven hebben. De bons zijn thans beter nagemaakt en op het oog alleen van de echte te onderkennen door een drukfout in den tekst. De politie vermoedt, dat de bons ergens in het bezette gebied van Duitschiand vervaar digd worden. In elk geval belasten zich verscheidene personen met de uitgifte. Nijmegen f de vergadering der L. G. C. door den afge vaardigde ter sprake worden gebracht Niets meer aan de orde zijnde, volgde slui ting met gebed. AAN BIJZONDER VERVOLG ONDERWIJS. R. K. Séhoolvereeniging en het te MIJNHARD!”» Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten waarbij echter aan zwaren zal moeten men: le. <le sub 1 en gingen moeten 75 ct. x Met HooMptyn-Tabletten 60 ct. Bjj Apoth. en Drogisten. hebbenden kwamen van dit be- beroep eerst bij Gedeputeerden, en ■^<b«gsna 1» ,,W»b'.* werden besprekingen kevoerd ever zijn koloniaatieptannen van Ne >eria*deeh Nieuw Guinea. Naar het blad verneemt, zijn uit de voor waarden, welke de hertog voor een concessie had gesteld, reeds vervallen de pubüek-rech telijks bevoegdheden aan de concessionaris sen toe te kennen, zooal» rechtspraak over de inboorlingen en het in het leven roepen van een politiekorps. Dit is aldus gewijzigd, dat de cencessiona rissen bereid zouden zijn a. h. Nederlanisch Gouvernement de kosten voor het door de Nederlandsche Regeering in hot leven te roe pen politiekorps te vergoeden. Thans heeft dus het geheele kolonisatie plan nog slechts het karakter van een ge wone concessie, zooals er in Indië reeds meer dere zijn verleend. Of inderdaad een concessie omtrent Neder landsch Nieuw-Guinea tot stand zal komen, is echter nog zeer de vraag. De besprekin gen dragen nog steeds een zeer voorioopig karakter. INVOERRECHT VAN KAAS IN SPANJE. De Ver. van kaashandelaren in Noord-Hol- land heeft een adres gezonden aan de konin gin, waarin wordt medegedeeld dat haar lo Oden door de onrechtvaardige invoorrechten op Nederlandsche kaas In Spanje zeer ern stig in hun belangen worden geschaad. Op do reeds bekende gronden wordt aange toond, dat de Nederlandsche kaas van de Spaansche markten worden verdrongen, voor namelijk door de Zwitsersche kaas. Zjj wendt zich nu tot do' koningin met het ver zoek haren Minister van Buitenlandsche Za ken in overweging te geven, onverwijld maatregelen te nemen, die noodig zijn om ’t Invoerrecht van Nederlandsche kaas in Span ie tenminste to doen verlagen tot het door Zwitserland betaalde invoerrecht. BEZUINIGING BU HET RIJKSBOUW- f WEZEN. Naar ,.Het Vad.” verneemt, is de Rijksge- bouwendienst er in geslaagd, alleen bij het r aan van vijf dl het an tal Rijks landbouw een wfyzigtng van de Boterwet h> voorbereiding zijn. R. K. Meisjespatronaat „St. Oertrudis” Leeuwarden waren bij den raad van Leeu warden aanjtrajym ingediend, om toeken- ning eener bijdrage in de kosten van het bij zonder vervolgonderwys over 1921, op wel ke aanvragen voornoemde raad 27 Maart 1923 afwijzend beschikte. Belar sluit in later bij den Raad van State. De Minister van Onderwijs heeft tenslotte als zijn oordeel uitgesproken, dat de beroe pen gegrond wajen, en derhalve de betrok ken besluiten van gedeputeerden van Fries land eu van den raad van Leeuwarden be hoord te worden vernietigd, en adt moet worden beslist, dat de vorengenoemde schoolbesturen alsnog aanspraak hebben op de gemeentelijke bijdrage, als bedoeld in art. 102, le lid (oud) der 0. L. 1920. Blijkens Zaterdag verschenen St.bl. no. 8, heeft de koningin by besluit d.d. 12 Jan. 1924 in dien geest beslist. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. Het Comité voor Sociale en Charitatieve Vereeniging deelt mede, dat van 16 Januari tot 26 Januari by haar berichten zyn iugeko- men o.a. van de volgende vergaderingen, die reeds hebben plaats gehad of alsnog zullen plaats hebben: Beverwyk, K. S. A., Maart of April Hoorn, K. S. A., in Februari Anna Pau- lowna, Stille Omgang, nader te bepalen da tum Assendelft, K. S. A., Februari. ARY BELINFANTE t In 55-jarigen ouderdom is Zaterdag te affl sterdam overleden de heer Ary Belinfante, directeur der Eerste Particuliere Muziek- school aan de Joh. Verhulststraat. Ary Belinfante ontving al op zeer jeug digen leeftijd muziekonderwijs van zyn va der. Aanvankelijk bestemd voor de studie in de medicijnen, besloot hy op 21-jarigen leeftijd zich geheel aan de muziek te wijden. Hy stu deerde twee jaar aan het Conservatorium te Amsterdam, onder leiding van Julius Rönt gen en Daniël de Lange, en ontwikkelde, na dat hy zijn einddiploma behaald had, de tech nische zijde van zyn spel onder leiding van Henri Tibbe. In 1898 werd hjj leeraar in klavier»pel aan de orkestschool te Amsterdam en een jaar later eveneens leeraar in muziekgeschiedenis besebik- is aan dese ge eerste-oefeuing ver- T ZAND. T ZAND. Aanvaring. Gisteravond ging de sleepboot „Eleonora” met een sleep schtu ten. belast voor de Zuiderzeewerken door de vlotbrug. Een der schuiten kwam zoodanig met de vlotbrug in aanraking, dat het ver keer tijdelijk moest worden stopgezet On danks de aanvaring bleek de materiale scha de toch niet zoo heel groot te zyn. Uitgeno men zware auto's kon alles spoedig weer zyn geregelden gang gaan. WESTWOUD. WESTWOUD. Ontwikkelingsavond. De opkomst der leden op de Donderdag j.l. ge houden ontwikkelingsavond was bevredL gend. Ingevolge verhindering van den voor zitter, wordt de bijeenkomst door den secre taris op gebruikelijke wyte geopend. De inmiddels binnengekomen 2e voorzit ter neemt de leiding der vergadering over. De debatleider verzoekt den inleider op den katheder plaats te nemen. Kort doch zakeljjk worden 5 schijnbare tegenspraken der Ka tholieke kerk door den inleider besproken, waarna vruchtbare debatten en aangename discussies volgen, die echter allen naar be- hooren door den inleider worden beant woord. De voorzitter deelt mede, dat in verband met de komende uitvoeringen, de ontwikke- lingsclub een week vacantie zal houden en dat er vermoedelijk nog 8 ontwikkelings- avonden worden gehouden. HOOGKARSPEL. HOOGKARSPEL. Gereinigd. Werkloo- ze arbeiders hebben dezer dagen, door de werkverschaffing hiertoe aangesteld, de straten, die na de ingetreden dooi erg vuil waren geworden gereinigd, zoodat deze voor het publiek weer bruikbaar zijn geworden. MEDEMBLIK. ■MEDEMBLIK. Geslaagd, het machinisten-examen slaag plaatsgenoot de heer H. A. B SCHAGEN. Pluimvee-Vereeniging. Bovengenoemde vereen ging heert voor hare leden een toom Rhode Island-kip- ncn en haan aangekocht, welke gefta- Tionneerd zullen worden bij den heer G. Brokken, waar tevens b roedek ren zullen te verkrijgen zin om dit keurig soort pluimvee aan te kweeken. Begrafenis -vereeniging. Wil vernemen, dat op initiatie? van de St Lodewijks-vereemging te dezer plaatse, met de andere hier bestaande Begrafe- nis-vereenig^ng een gecombineerde ver gadering is gehouden, om te komen tot verlaging der kosten van den lijkkoets. Ook is nog overwogen om een lijk- auto aan te schaffen, wat door de hooge kosten op moeibAheden stuijte. ZWAAG. ZWAAG. Vordering van paarden. Gedu rende de maand Februari is ter secretarie der gemeente de alnhabetische lijst ter inza ge nedergelyed, bevattende de namen der in deze gemeerde metterwoon gevestigde eige naars of beheerders van een cf meer ter vor dering aan te bieden paarden. Een goede verbetering. Dezer dagen is aan de O(»enbare School de nieuwe speelplaat» in gebruik genomen. Waar vele jaren de pu blieke weg als speelplaats moest dienen is hierdoor thans een groot gevaar afgewend, temeer als men bedenkt het drukke verkeer der laatste jaren. Muziekconcours. Bij het te houden Natio naal Concours van Harmonie- en Fanfare corpsen uitgeschreven door „Apollo” te Hoorn, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, zullen van hier de beide corpsen „Herleving” en „St Caecilia” deelnemen. GROOTEBROEK. Onderhandsch verkoch Bij onderhandschen verkoop is het huis va| den heer L. Vlaming overgegaan in handei van den heer Schagen, dat van de heeren K. Prins aan J. Bruin en P. Koomen, aller woonachtig te Grootebroek. BARSINGERHORN. BARSINGERHORN. Uitstek By king van den Minister van Oorlog, den dienstplichtige S. Breebaart, uit meente, uitstel van eerste-oefeuir leentL de bewaarschool tijdelijk is gesloten. Verschillende gezinnen tellen twee, drie of vier patiëntjes. Ten nadeele van een fabriek aan den Overtoom te Amsterdam is een kof fertje met f3000 vermöedeïijijk verduis terd. KATHOLICISME EN ANGLICANISMS Kardinaal Mercier heeft aan de priester» van het aartsbisdom een uitvoerig schrijven gezonden over de Roomsch-Anglicaansche be sprekingen te Mechelen. o Zijne Eminentie zegt, bet woord over deze kwestie te hebben genomen, omdat over deze conferentie», in Engeland en elders geheel verkeerde interpretatie» zyn gegeven. Door dit schrijven wil de kardinaal ook de sympathie zijner geestelijken verlevendigen voor de heilige zaak der unificatie der Kerk Hjj merkt verder op, dat ds Mechelsche besprekingen niet zyn gevoerd van geeste lijke overheid tot geestelijke overheid, die el kaar officieele gedelegeerden zonden, het wa ren dus geen onderhandelingen e Kardinaal Mercier beeft zich niet aan de besprekingen willen onttrekken, omdat de Roomache Kerk nooit haar deuren gesloten houdt, als er geklopt wordt. DE OPLEIDING BEPERKT. Naar men aan de „Standaard” meldt, heeft de Minister van Onderwijs beslist dat voor ioopig aan de Ryksinrichtingen tot opleiding van onderwyzer(es) bij het lager onderwijs- geen nieuwe leerlingen zullen worden toege laten. SUBSIDIE Rijksbouwweren een 700.000 per jaar salarissen te besparen. In plaats rjjksbouwmeester» doet men het gaat best met één; ook is het aantal architecten en Rijks opzichters belangrijk in gekrompen. ONTSLAG BIJ DE REGISTRATIE EN DOMEINEN. Volgens het „Centrum” zouden alle ad- Junct-inspecteurs bij de Registratie en Do meinen met ingang van 1 Mei ontslagen zijn OVERHEIDSPERSONEEL. Zaterdag is het comité van tien, uit de samenwerkende centrales van overheidsperso neel, te weten de R. K., de Christelijke, de neutrale, de moderne en die van de hoogere rijksambtenaren te Amsterdam in vergadering bijeen geweest, ter vaststelling van het stand punt bij dn onderhandelingen met de regee ring in de centralê commissie op 12 Februari in .te nemen. Er werd volledige overeenstemming verkre gen. Heden komt het comité opnieuw bijeen. HET 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN NED. JOURNALISTENKRING. D» viering van het 40-jarig jubileum van den Nederlandschen Journalistenkring werd Zaterdagmiddag geopend met een ontvangst floor het Haagsche gemeentebestuur in de •alen van het Raadhuis in de Javastraat Namens het gemeentebestuur verwelkom de wethouder dr. Van der Meulen. waarne mend burgemeester de aanwezigen. Zijn toe spraak werd beantwoord door den Kring- ▼oorzitter, den heer D. Hans. Daarna werden eenige ververschingen rond gediend. In den loop van den middag hield het JCringbestuur een zeer druk bezochte recep tie in Hotel Paulez, waar zeer vele autori teiten en vooraanstaande personen hun ge lukwensten kwamen aanbieden. Te ongeveer half vier werd de komst vi den Prins aangekondigd, die vergezeld w: yan zyn adjudant,'den kapitein ter zee jht. .Von Muhlen. By het binnenkomen speelde de muziek het Wilhelmus. Ook baron Van Geen, particulier secretaris »n kamerheer van de Koningin, minister Heemskerk, baron Sweerts de Labdas Wy- borch, commissaris der Koningin in Zuid-Hol land en verschillende andere autoriteiten de den van hun belangstelling blijken. De» avonds had in Hotel Paulez een feest maaltijd plaats. De zaal en aangrenzende salons waren fraai met palmen en bloemen versierd. Tot de aanzittenden behoorden' o.a. de ministers Ruys de Ileerenbrouck en Aalber- se on voorts de burgemeesters van Leiden, Hilversum, Bergen, Alkmaar en Bussum, resp de heeren jhr mr. De Gyselaar, mr. Reymer, mr. Van Reen en, mr. Wendelaar, en de heer De Bordes, de waarn. burgemeester van Den Haag, dr. Van der Meulen, en de heer Gips, directeur van de Holland-Amerika Lyn. Minister Ruys hield een tafelrede, waarin hy o.m. de onafhankelijkheid der Nederland scho pers naar voren bracht. De Nederlandsche Journalistenkring kwam Zondag in vergadering te ’s-Gravenhage bij een Aanwezig waren vele leden met hun da mes, benevens verschillende genooïigdcn. De Kring-voorzitter, de heer D. Hans, hield een herdenkingsrede over „Veertig jaren Journalistiek”. Spr. herinnerde in deze rede aan den tijd, toen er in ons land nog geen volaomen pers vrijheid bestond. Uitvoerig schetste hij den langen worstel strijd, dien de journalistiek heeft moeten voeren, om de rechten en de vrijheden te ver werven, welke zjj op dit oogenbiik bézit Daarna wees spreker er op, hoe de Kring van de oprichting af langzamerhand het ver zamelpunt onzer dagbladschrijvers is gewor den. Spr eindigde met oen beioep te doen op de Nederlandsche Journalisten opdat zij in deze troebele rijden zich door hunne roeping den weg laten wyzen om hun werk te doen in trouw, eerlijkheid en in waarheid. DE BOTERWET Hel Algemeen Zuivel- en Melkhygiënisoh Weekblad spreekt mot beslistheid tegen het bericht van het Mederi. Weekblad voor Zui velbereiding eu Veeteelt, als zou aan het - departement vaa bianenlandsche zaken en len eoidetnisuhk ia verband wMrmede Benoemd is tot ridder in de Oranje-Naa- aauorde de heer W. N. van der Hout, le se cretaris van den Nederlandschen Journalis tenkring te 's-Gravenhage. DE LOONSVERLAGING BIJ DB SPOORWEGEN. Gisteren hield de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht een congres, waar met 1519 tegen 476 stemmen de vol gende motie werd aangenomen: „Het congres, enz. aanvaardt de wijziging in de arbeidsvoorwaarden zooals deze zyn aangegeven in bylage A van den brief van 19 Januari 1924 R. D. V. no. 21* der directie, de navolgende drie be- worden tegemoet geko- 8 genoemde loonsveria- zich inderdaad blijven bepalen tot een verlaging van daarin genoemde percentages zoowel wat het loon als de periodieke verhoogingen be treft, zulks met dien verstande, dat de nurloonen worden afgerond op de ge bruikelijke wijze (t w. K cent en min der is 0. boven K cent is 1 cent.) 2e. het eerste lid sub 9 komt te vervallen de Nederlandsche Vereeniging verbindt zich daartegenover om over de reeds ingevoerde 4e klasse en de nu in te voe ren verlaagde loonregeling niet te pro- cedeeren en de reeds aanhangig ge maakte procedure in te trekken. Se. in de laatste alinea van punt 11 de woorden „te maken” te vervangen door ,.aan de organisaties voor te leggen." Boveyjlien spreekt het congres het ver langen uit, dat de directie punt 7 van de bovengenoemde bylage alsnog laat vervallen en gaat over tot de orde van den dag.” DE STRIJD IN DE TWENTSCHB TEXTIELINDUSTRIE. Naar ons wordt medegedeeld, vergadert het R. K. Vakbureau Woensdag 6 Februari met zyn aangesloten Vakbonden naar aan leiding van het conflict in de Twentsche Tex tiel industrie. Het moet in de bedoeling liggen, om, nu de Werkgevers alle bemiddeling van de hand wyzen, maatregelen te overwegen, waardoor de stryd in een nieuwe phase zal komen te staan. In dit verband zal het Vakbureau zich op nieuw tot de 2200 afdeelingen wenden, met het verzoek de steunbeweging krachtig voort te zetten. Verder moet men voornemen» zyn een speciaal beroep te doen op beschikbare krachten speciaal op de georganiseerde werk loozen in alle plaatsen, in dezen zin, dat zy zich met bun persoon beschikbaar stellen voor de steunbeweging, door regelmatig met steunlysten en steunbonnen te werken. Na de opheffing van deze school stichtte hy in 1900 met den heer S- van Adelsberg de eerste particuliere muziekschool, geheel op den voet van conservatorium ingericht. Tot zyn geschriften behoort de „Leidraad bij het onderwys in de muziekgeschiedenis” die verschillende drukken beleefde. Met den heer J. H. Garms Jr. richtte hy de Vereeniging van Muziekonderwijzers en -onderwijzeressen op, het Muziekpaedagogisch Verbond, van welke vereeniging hy onafge broken voorzitter en van welker rijdschrift het Muziekpaegogisch orgaan, hy redacteur was. Als pianist trad hy herhaalde malen op. BURGERBRÜG. BURGERBRUG. Bedankt. Mej. Klerk te Helder, heeft voor de benoeming aan de O. L. school alhier bedankt. ZIJPE. ZIJPE. Mond- cn Klauwzeer. In de afge loopen week werd 1 nieuw geval .van mond en klauwzeer aangegeven. In één stal bleek de ziekte te zjjh geweken. ST. PANCRAS. ST. PANCRAS. Jaarvergadering. R. K. Tuinbouwvereeniging. De voorzitter, de heer K. Trompetter, opende de vergadering met den Christelyken groet. Hierna werden de notulen gelezen en on veranderd vaistgesteld. Thansvolgde het jaarverslag, waaruit bleek, dat dé? vereeniging reeds 34 leden telt de Koninklijke goedkeuring op haar statu ten heeft Verkregen tot lid der Ned. Tuin- bouwraad is joegetreden en reeds voorwaar delijk als lid Tier L. G. C. is aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de vereeni ging reeds spoedig in confict was met de Kamer van Koophandel over de inschrijving in het handelsregister, waardoor zy Woens dag j.l. voor het Kantongerecht moest ver schijnen en in het gelyk is gesteld, dus is de vereeniging daar vry van. Hierna bracht de penningmeester zijn jaar verslag uit. waaruit blykt, dat er een batig saldo is van*/ 11.80. De boeken werden in orde bevonden. Op voorstel van het bestuur werd besloten een handzaaimachine aan te koopen en die voor de leden beschikbaar te stellen voor 25 cent per halve en 50 cent per geheelen dag en voor niet-leden voor het dubbele tarief met dien verstande, dat do leden der Zuid de voorkeur hebbeu. De machine wordt geplaatst by den beer Jn. Smit Kzn., waar hy voor gebruik is te. be vragen. Bestuursverkiezing. Herkozen de beiden aftredenden met byna algenieene stemmen. Aankoop witlofkistjes. Besloten werd, dat zy die voor gezamen- lijken aankoop gevoelen dit voor 15 Febru ari moeten opgeven by den secretaris den heer Jan Commandeur. Rondvraag. De heer F. Hes wil ingrijpen in het bon nenstelsel wat betreft het koopen aan de hui zen van de producten. Zooals dit thans gaat wordt de markt gedrukt De beer Jn. Bypost besprak het toezicht bij de bascule, en meende, dat dit niet vol doende is. De heer A. Groen meende, dat het ijs open houden om de ladeplaat» niet voldoende was daar er een dag was, dat er genoeg wagons waren maar men kon ze niet laden daar het jjs niet open was. De voorzitter meende eerst te moeten we ten of de vereeniging op de volgende alge- meene vergadering der L. G. C. al stemrecht heeft Is dit het geval, dan zal een vergade ring worden gehouden en het voorstel van den heer F. Hes verder worden uitgewerkt. Wat de opmerkingen van de heeren Bypost en Groen betreft, die zullen on de eemtvolgen INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER TE OUDE-NIEDORP, DEN HEER B. J. F. MEIJER. (Het officiëele gezelschap gekiekt). -4 *5 •’ST!'.;.'/ - -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 2