„ONS BLAD» l Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: MMTOmO 1HM3L Me. M. F0BYGtn«MMX De heer BRA AT, bleek van woede, 5 Dtaderdag 7 Fehrwari 1M4 F0BYGfn«MWx 18e JsaryM^, Abonnementsprys Per kwart»! voor Alkmaar 4 F' I f 2— voor buiten Alkmaar f 2 85 Met Oeflluatreerd Zondagsblad <^60 f booger. LOONSVERLAGING SPOORWEG PERSONEEL. BUITENLUI VERSPREIDE GERICHTER. TREIN DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. BINNENLAND. KORTE BERICHTEN. UIT DE PERS. Em niIIomiI sportpaleis itt vreraiH bilden? Advertentieprijs) Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.2S; Vrr‘s< per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bQ voi uitbetaling per plaatsing t 0.60 len adle abonné’s wordt op aanvrage gratie een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag ven f 5OO,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 3S,—f 15^ STATEN-OENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Nadat de Minister gesproke i had, wil de de VOORZITTER aan het dooriia- meren gaan, doch de heer BRAaT riep: „stemmen!” De VOORZITTER: Waarover wilt u stemmen. De heer BRAaT Over artikel 1. Mevr. DE VRIES-BRUINS drong naar voren en zeicie eerst nog te wil len rep’iceeren. De heer BRAaT, bleek van woede, posteerde zich voor het voorzittersge- stoelte en ging er hardop s aan praten, omgeven ooor ’n gtocp.e lachende Ka merleden. De heer Braat beweerde hee! heftif en sloeg zelfs met de vlakke hand op de voorzitters .afel De VOORZITTER hamerde en zeide: ,.Ik verzoek den heer Braat z>pi mond te howien ,want ik wensch te luis e- ren naar mevr. De VriesBruins.” Deze verdedigde zich tegen de be weringen van den heer Scheurer als zou zii het ziektebestrijdingsvraagsluk niet objectief bekeken hébben. Hiera repliceerde de MINISTER. Toen de Minister gereed was, kreeg de heer Braat het woord. Hij zeide, den voorzatter gevraagd te hebben voor ie der artikel als spreker ingeschreven te worden. De VOORZITTER weigerde dit „U kunt bij ieder articel het woord vragen.” De heer BRAAT; Ik wil voor ieder 4 NOORD hij stelde ten goede gekomen is. links werd geroepen: de gebeurtenissen. gegeven ter herinnering i zegels zyn zwart van kli ADMINISTRATIE No. 43» REDACTIE No. «33 Percentage MIJNRAMP. Bij een overstrooming in een mangaan- ertsmyn nabij Crosby in Minnesota zyn 42 mijnwerkers verdronken. HET DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. IN INDIë De heer J. F. W. van der Keulen onder directeur van het departement van Eeredieu sten in Indië is benoemd tot directeur. 3.6 7.4 4.5 8.9 33 voor dat LLANDSCH DAGBLAD arbeidsweek dan: e kwartalen voor jeugdl- FRANKRIJK EN HET BEZETTE GEBIED De Matin berekent als volgt de producti viteit van het bezette gebied. Het Fransch- Belgische spoorwegbeheer levert in het Roer en Rijngebied dagelijks een nettowinst van 500.000 francs op, hoewel de tarieven in be- I zet Duitschland 50 pCt. lager zijn dan in het onbezette Duitschland en het beheer zich j over slechts twee derden van het spoorweg net uitstrekt. Uit het Roergbied kwam in Uit het Roergbied kwam in de laatste week van December 236.000 ton brandstof, I in de laatste week van Januari 292.000 ton. Frankrijk kan rekenen op 700.000 ton cokes en steenkool per maand; de Roer levert ver der aan Italië 420.000 ton, aan België 400.000 ton en aan Luxemburg 200.000 ton per maand. De jaarljjksche opbrengst van het als pand genomen Roergebied bedraagt spoorwegen 400 millioen frank; kolen: 800 millioen; kolenbelasting: 360 millioen; ver schillende belastingen: 700 millioen frank. Van 8—13 Jan. 23 Van 31 Dec. 23-5 Jan. 24 Van 24—29 Dec. 23 Van 17—22 Dec. '23 In de vergadering van de R. K. Kiosver- eeniging DoctichemDichteren is een mo tie aangenomen, waarin de loonsverlaging het spoorwegpersoneel en de goedkeu- be- K®- den TH. ZUR MUHLEN f Gisteren is, na eene korte ongesteldheid te Haarlem overleden de heer Th. Zur Muhlen, lid der firma Vereenigde Scheeps- agenturen en vice-consul van Groot-Britan- nië te IJmuiden. WERKLOOSHEID EN DIENSTPLICHT. Bij de inlijving van de lichting 1924 is ge bleken, dat in het iniijvingsdistrict Zwolle zich niet minder dan 120 dienstplichtigen vrijwillig lieten indeelen bij de cavalerie, die een zooveel langeren disentyd biedt. Be doelde dien tplichtigen kwamen daartoe door de voor hen dreigende werkloosheid. De heer J. F. W. van der Meulen werd in 1901 benoemd tot tijdelijk klerk ter alge- meene secretarie en is hetzelfde jaar be noemd tot tweede commies. In 1904 werd hij eerste commies, in 1906 hoofdcommies, in 1908 referendaris by het departement van B. B., in 1912 administrateur bij dat departe ment en in 1914 werd hij werkzaam ge steld by het departement van onderwijs en. Eerediensten. In 1916 werd de heer v. d. Meulen belast met de waarneming van de betrekking van secretaris, waarna in 1917 zijn definitieve bo noeming volgde. In 1919 werd hij benoemd tot tydeiijk onder-directeur, in 1920 tot on derdirecteur en in 1922 werd hij tydens de afwezigheid van den heer Creutzberg, direc teur, wien hy in rang telkens opgevolgd is, belast met de waarneming van bet directeur schap. EEN INTERVIEW MET MACDONALD. In een speciaal interview met een verslag gever van de „Manchester Daily Despatch” heeft Ramsay MacDonald verklaard, dat de erkenning van SovjeURusland door Enge land absoluut is. Voorts verklaarde de Britsche premier, dat zoowel Duitschland als Rusland tot den Volkenbond behooren tpe te treden. Ten op zichte van Ruslands toetreding kunnen be zwaren bestaan, doch op de opneming van Duitschland moet worden aangedrongen. Sprekende over de betrekkingen van Groot-Brittanië tot de Fransche regeering gaf MacDonald als zyn meening te kennen, dat de weifelende, negatieve houding van de Britsche regeering grootendeels verant woordelijk was voor misverstanden. Dit alles is thans voorby en Groot-Brittanië zal zich niet langer tevreden stellen met toezien op MUITERIJ IN HET ROODE LEGER? Eenige zuiver Russische divisies van het Aoode Leger, uitsluitend samengesteld uit Russen zonder Tartaren, Mongoliers of ver tegenwoordigers van andere volksstammen, zyn voornemens op te rukken tegen de com munistische regeering te Moskou. Zy liggen thans op strategische punten ten Zuiden van de bolsjewistische hoofdstad en volgens hun plannen zullen zy in April «oakou binnenrukken. De reizigers in een trein van den berg- spoorweg WeenenWavozele, waarlangs jaarlijks duizenden touristen reizen, zyn ter nauwernood aan den dood ontsnapt. Een la wine viel op den trein, waardoor de locomo tief geheel en drie wagens gedeeltelijk wer den bedolven. De passagiers konden met moeite door de portierramen uit de wagons worden getrokken. Een aantal personen liep slechts lichte verwondingen op. raadsfractie te Wurzen, in Saksen, is wegens opruiing tegen het staatsgezag en dn poli tie, gearresteerd. Een bericht, dat men alleen zou ver wachten als een grap in een humoristisch blad, wordt thans als werkelijk gebeurd ge meld. In Neu-Rupin is namelijk de kistenma- kery van een groots fabriek van snelbrand- bluschapparaten totaal uitgebrand. In de maand Januari hebben er niet minder dan 158.420 personen overnacht in het Berlynsche gemeentelijke asyl voor dak- loozen, en wel 145.308 mannen en 13.211 vrouwen. Dit is een record. In Januari 1923 hadden er 116.574 personen in bet asyl ge logeerd Van welingelichte zijde wordt te Ber lijn medegedeeld, dat de ontvangsten op de Duitsche spoorwegljjnen die thans onder Fransch-Belgfsch beheer staan, ongeveer 1-30 bedragen van wat zy eveneens netto voor den oorlog opbrachten. Gisternacht heeft een springtij Hamburg geteisterd. De steiger by Neumuchleu is over stroomd, zoodat Ae booten niet meer kun nen aanleggen. Te Sankt Pauli drong het water over den kaaimuur en bedreigde de kei derwoningen. Wegens loongeschillen is een staking uitgebroken op de werf Germania te Kiel De directie heeft haar poorten gesloten. jeugdig persoon beneden 16 ir arbeid verricht dat 48 uren per week en een jeugdig persoon van 16 jaar. of ouder of eene vrouw niet langer dan 55 uren per week; 8. dat het aantal uren, waarmede de 48- urigen arbeidsweek wordt overschreden, niet meer bedrai a. in de eerste ge personen van 16 jaar of ouder en vrou wen 20 urea ner kwartaal en voor mannen De Duitsche gezant te Parys zal, dezer dagen in een bespreking met Poincaré de directe Duitsch-Fransche onderhandelingen hervatten. Het Duitsche Rykskabinet besloot de door de Duitscb-Hannoverscbe party voor gestelde stemming in Hannover, inzake een eventueele afscheiding van Pruisen, 14 da gen na de Ryksdagverkiezingen te doen houden. Blijkens meedeeling van Tsjitsjerin aan den secretaris-generaal van den Volken bond zal Rusland ter vlootconferentie op 14 Februari a.s. te Rome vertegenwoordigd worden door Eugen Berens. De Belgische regeering heeft haar goed keuring gehecht aan het plan, de vestingen Antwerpen, Luik en Namen te laten ont mantelen. Volgens de bladen gaat de poging om de Duitsche staatshuishouding in evenwicht te brengen in de goede richting. In Januari bedroegen de uitgaven namelijk slechts 1.9 millioen goudmark meer dan do inkomsten Rilland beeft nieuwe postzegels, uit gegeven ter herinnering aan Lenin. De post zegels zyn zwart van kleur met het portret vm Lenin in een roods lijst in het midden. Te Czenstochau werd een groep arbei der*, die bezig was met het ruimen van sneeuw van den spoorweg, door een rangeer locomotief verrast, tengevolge waarvan 14 arbeiden werden gedood. De onderhandelingen tusschen de Noor- sche werkgevere en de havenarbeiders, wer den zonder tot een resultaat te hebben g<~ leid, afgebroken. Naar verluidt, zulle 35000 arbeiden worden uitgesloten. voor ring daarvan door den minister wordt treurd. Deze motie wordt ter kennis bracht van den minister-president en voorzitter der R. K. Kamerfractie. DE FILMKEURING IN HET ZUIDEN. De Ned. Bioscoopbond heeft thans beslo- ten het geheele bedrijf in hët Zuiden stop te zetten. Vaa Vrydag a.s. af zullen geen bioscoop- tooneeleu en variétévoorstellingen meer ge geven worden in geliouwen van leden van den Bond. In verband hiermede is het ge heele personeel van de bioscopen te Eindho ven definitief ontslagen, waardoor ca. dertig gezinnen broodeloos zyn. DE GIRO-COMMISSIE. Vandaag zal de commissie worden gein stalleerd, die advies zal hebben uit te bren gen over verschillende vraagstukken, welko met het postchéque- en girobedrijf verband houden, gelyk het dilemma „centralisatie of decentralisatie”, de kwestie der rentever goeding en die der kostelooze girotransac- ties. Deze commissie zal als volgt zijn sa mengesteld: A. A. H. W. Kënig, directeur- generaal der posterijen en telegrafie, voor zitter prof. Bruins, hoogieeraar aan de Han- delsschool te Rotterdam, mr. A. van Door- nick, tbesaurier-generaal a/h departement van financiën, mr. Dubois, mr. H. H. A. v. Gybrandt Oosthoff, de hoeren Duynstee en 't Hooft. Als secretaris zal de heer Somers optreden. NA DEN DOOD VAN WILSON. Onze regeering heeft aan den Nederland schen gezant te Washington o|*gedragen aan de Amerikaansche regeering haar deelne ming te betuigen in het verlies, dat de Ver eenigde Staten door het overlijden van den gewezen president der republiek, Wilson, geleden hebben. De gezant heeft tevens ten sterfhuize een krans neergelegd. By afwezigheid van den heer Loder, pre sident van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, heeft de heer Weiss, vice- president van het bof, het volgende telegram gezonden aan mevr. Wilson: Namens bet Permanente Hof van Interna tionale Justitie wenscb ik u myn diepgevoel de deelneming te betuigen met het onher stelbare verlies, dat gy geleden hebt en hul de te brengen aan de nagedachtenis van den staatsman, dank zy wiens streven de stich ting is mogelyk gemaakt van een instelling geroepen om recht te spreken tusschen de natiën. (w.g.) Weiss, waarnemend president. de toch reeds schrale opdrachten voor het uitvoeren van eenigszins beteekenende wer ken, stuk voor stuk naar het buitenland gaan. Behalve het onmiddellyk tastbare en be rekenbare verlies, komt daarby nog, dat met iederen slag, welke in dezen tyd van malaise en werkloosheid de Nederlandsche industrie wordt toegebracht bet weerstands vermogen vermindert en de buitenlandsche nijverheid al meer overwicht krygt op onze kwijnende arbeidsmarkt. Moge men zich dus nog wel tien maal be denken, alvorens den bouw van een Neder landse!) sportpaleis door Franscben of Duit- •chers te laten uitvoeren!” OVERWERKVERGUNN1NG BOEKBIN DERSBEDRIJF. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft, beschikkende op een verzoek van de Centrale commissie voor de naleving van het collectief contract in het Boekbinders bedrijf in Nederland, daartoe strekkende, dat door dc arbeiders aangesloten by den Alge- meenen Nederlandschen Typografenbond, den Nederlandschen R.-K. Grafischen Bond, den Nederlandschen Christelyken Grafischen Bond of den Nederlandschen Grafischen Bond, en werkzaam in ondernemingen, als bedoeld in artikel 1 van de collectieve ar beidsovereenkomst van werkgevers, aan ge sloten by den Nederlandschen Bond van Boekbinderspatroons, arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaade by de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919; de gevraagde vergunning tot en met 31 December 1924 verleend onder de volgende voor waarden: 1. dat een jeugdig persoon of eene vrouw niet langer arbeid verricht dan 10 uren per dag en een man niet langer dan 11 uren per dag; 2. dat een jaar niet langer arl DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN DUITSCHLAND. Duitschland streeft op het oogenblik naar vergrooting der productie, die langzaam, die van voor den oorlog gaat naderen. In na genoeg alle industrieën wordt onderhandeld over verlenging van den werktijd. Dit alles heeft op het prysverloop een gunstigen invloed. Het is waar, de stabili satie der Mark had de pryzen van verschil lende Duitsche artikelen tydelyk tot boven jdie van de wereldmarkt doen stijgen, doch *dit wordt van dag tot dag beter. Bovendien kunnen koopers, nu rust in de politieke en economische omstandigheden gekomen is, met zekerheid op levering tot den bedongen prys rekenen. Onverkwikkelijke navorderin- gen zijn niet meer te vreezen. Als bewys van een mgetreden verbetering geldt, hetgeen, op grond van de cijfers der arbeidsbeurzen, officieel omtrent Saksen wordt medegedeeld. De vraag naar vaklie den en ongeschoolde arbeidskrachten, pro- visireizigers, vertegenwoordigers enz. is op vallend toi genomen. Het rapport omtrent den stand der arbeidsmarkt in de tweede helft van Januari wyst, behoudens eenige uitzonderingen, op vooruitgang. De tijdsomstandigheden begunstigen nu in Duitschland (met name in de nijverheids centra) niet den tot nu toe door radicale groepen gevoerden strijd om de macht, maar veeleer een overeenstemming tusehen de burgerlijke en arbeiderspartijen, op grond van een gematigd, reëel program. Dit komt de gewenschte productieverhooging zeer ten goede. Het feit, dat het in Duitschland ten op zichte van kwaliteit, prys en voortbrenging ;oede richting >d en de ver- Duitschland te boven ko men. De gunstiger perspectieven hebben overal dan ondernemingsgeest doen ontwa- ken. De van 2 tot 8 Maart I Leipziger Voorjaarsmesse zal i wijs leveren, dat na het zoo juist doorleefde Wiji willenbeginnen mét onze erkentelijk- tijdvak ^van zware moeilijkheden, een keer heid te betuigen voor het besluit van deze maatschappij om bovenstaande waarschu wing tijdig aan de pers te verschaffen. Het erge in dergeljjke gevallen is meestal, dat zulke verklaringen te laat komen. Toch spreekt er in dezen brief iets wat ,>p bet kriewelen van het geweten lijkt. Heelemaal in den haak vinden wij de zaak niet. Immers, de Maatschappij Nationaal Sportpaleis schrijft niet: „Wy hebben voor dan.bouw van onze wielerbaan zulke dvelige buitenlandsche aanbiedingen, wjj de Nederlandsche industrie willen toe roepen: „past op uw tellen!” Neen, zy spreekt van voorwaarden, blijkbaar vooraf jetroffen, waaraan buitenlandsche firma's zouden kunnen voldoen enhet werk tot zich zouden kunnen trekken, zonder dat een openbare aanbesteding noodig zou zijn. De zin, waarin deze mededeeling is vervat, is niet erg duidelijk. Maar, wanneer wjj er dit uit op mogen maken, dat men op buiten landsche aanbiedingen kan ingaan, zonder die van de eigen vaderlandsche industrie alle te kennen, dan vinden wjj dat toch een zonderlinge manier om een nationaal sport paleis te bouwen. Daarby komt nog dit: de minister van ar beid heeft onlangs een zeer goede circulaire uitgevaardigd, waarin er op aangedrongen werd, om toch, alvorens tot bet geven van een opdracht aan een buitenlandsche firma te besluiten, in ieder geval de Commissie voor Werkverruiming te waarschuwen. Het uiterste kan dan worden beproefd om de ramp te verhoeden. Want een ramp noemen wij het, wanneer Wy lezen in de „Nw. Haarl. Crt.”: „Men herinnert zich het geruchtmakende geval van de opdracht voor den bouw van een nieuwe boot ten behoeve van de Maat schappij Nederland, aan een Fransche ree- derjj. Daarop kwam een in draagwijdte minder schokkende, maar principieel gelijke mede deeling van de bestelling van een vrachtboot by een Engeiscbe firma voor Nederlandsche rekening. En deze spjekende feiten waren met tal van kleinere gevallen te vermeerde ren. Hedenmorgen ontvingen wy van de direc tie der „Maatschappij Nationaal Sportpaleis” te ’s Gravenhage het volgende schrijven: Wy achten het van belang U mede te deelen, dat twee groote buitenlandsche bouwondernemingen deze week aan onze architecten hebben aangeboden een over dekte wielerbaan te bouwen op de in ons bezit zijnde gronden. De buitengewoon voordeelige voor- waanlen aan dit aanbod verbonden, heb ben ons doen besluiten tot verdere onder- handelingen met deze firma’s. Het is duidelijk, dat wij er de voorkeur aan zouden geven, indien het werk aan een Nederlandsche firma kon worden op gedragen, doch wanneet tegenover het buitenlandsche aanbod geen ongeveer ge- voordeeltge voorwaarden jA>oilen, dan zou, in dien met een der genoemde firma’s tot overeenstemming werd gekomen, een openbare aanbesteding krachtens den aard der voorwaarden niet noodig zyn Het tot stand komen van een overdekt sportgebouw, tevens geschikt voor land bouw- en andere tenttAmsteilingen, waar naar men in Den Haag zoo reikhalzend uitélet, achten wy van zóó overwegend belang, dat voor ons hoofdzaak moet zijn dit op alle manieren te bevorderen. Wij achten het gewenscht dit ter ken nis van de Nederlandsche pers te brengen, opdat ons niet later verweten zou kunnen worden, dat wjj geen pogingen hadden gedaan den bouw door een Nederlandsche firma te doen uitvoeren. De bijzonderheden van het plan zyn niet alleen te Riga bekend doch ook aan de bolsje wistische regeering, die met spoed Tartaar- sche en Mongoolsche divisies naar Moskou laat komen. DE STRIJD IN MEXICO. President Obregon deelt mede, dat de re- geeringstroepen de plaats Cordoba op de rebellen hebben veroverd. Verder bevestigt hy, dat de opstandelingen Vera Cruz heb ben ontruimd en dat Huerta is gevlucht. In officieele kringen wordt verklaard, dat met de vlucht van Huerta de ruggegraat van den opstand gebroken is. Men gelooft, dat Huerta op weg is naar Merida, de hoofdstad van den Mexicaanschen staat Yucatan. De Amerikaansche consul-generaal te Ve ra Cruz meldt, dat de stad door de rebeUen in volkomen orde ontruimd ie. De burgerlij ke autoriteiten oefenen weder het gezag in de stad uit. De Amerikaansche kruiser „Richmond” is de haven binnengeloopen. De Amerikaan sche admiraal werkt met de Mexieaaneche re geering samen, ten einde den normalen toe stand te herstellen. b. in het vierde kwartaal voor jeugdige per sonen van 16 jaar of ouder en vrouwen 40 uren per kwartaal en voor mannen 14 uren per week en 40 uren per kwartaal; 4. dat in een kalenderjaar een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid ver richt dan 2500 uren; 5. dat de arbeid van een jeugdig persoon of van eene vrouw op twee achtereenvolgen de dagen wordt afgewisseld door een nacht rust v. ten minste elf uren achtereen en dat die personen geen arbeid verrichten tus schen 10 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. DE WERKLOOSHEID. De ryksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling geeft bet vol gende overzicht van de werkoosheid onder de leden ingevolge bet Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsideerde werkloozenkassen in de wek van 7 Januari tot en met 12 Januari 1924. Aantal leden 277.227. Geheel werkloos 56.138. Q^deetelyk werkloos 9.993. Percentage 20.3 14.9 17.9 16. 13.8 DE DREIGENDE HAVENSTAKING IN ENGELAND. Dinsdag zijn onderhandelingen aangevan gen met vertegenwoordigers van de bestu ren en de werkgevers van de Britsche ha vens en vertegenwoordigers van de Trans port arbeidersbonden, ten einde te trachten het uitbreken der aangekondigde staking op 16 Februari a.s. door een minnelijke schik king te voorkomen. Nadat de conferentie twee uur had ge duurd werden de onderhandelingen tot Maan dag verdaagd. DE COMMISSIES VAN DESKUNDIGEN De sub-commissie voor de begrootingskwes ties uit de eerste commissie van deskundigen heeft gisteren de voorleopige raming van de Duitsche ontvangsten nauwkeurig onder zocht ’s Avonds kwam de eerste commissie in voltallige vergadering byeen, waarin Sir William Acworth en Leverve, de spoorweg- deskundigen, verslag uitbrachten. De leden van de tweede commissie zullen waarschynlyk heden uit Berlyn vertrekken. Na het onderzoek van deze commissie en het binnenkomen van het resultaat van en kele onderzoekingen, dat spoedig verwacht wordt, zullen de besprekingen te Parijs wor den hervat. NIEUWE AANVALLEN OP POINCARE. In de Fransche Kamer stelde de socialist Candace voor bij lid II der begroeting een lijst te voegen, vermeldende de hoofdstak ken van de begrooting, waarop zal worden bezuinigd, met vermelding van de respectie ve bedragen. Poincaré stelde hiertegenover de vertrou wenskwestie, waarna dit amendement werd verworpen met 327 tegen 240 stemmen. Hierna kwam men tot de kern der kwes tie zelf met een motie-Herriot, om lid II uit het artikel te lichten, welke motie door An dré Lefèvre ondersteund werd. Poincaré zei de hierover, dat de stemming over deze mo tie zou toonen, of men zyn methode van be zuinigingen wenschte of niet en daarom de vertrouwenskw^irti*. Óp verzoek van vyftig léden der linkerzij de vond een hovfdeljjke stenrming plaats. Ten slotte wend de motie-Herriot verwor pen met 253 tegen 16 stemmen, tezamen dus 269 stemmers, terwijl het aantal kamerleden 626 bedraagt, zoodat het quorum 312 ia. De president verklaarde echter, dat volgens het reglement het quorum met 50 verminderd moet worden, wanneer Kamerleden zich van stemming onthouden, zoodat' bet quorum slechts 263 en de stemming geldig is. Rechts barstte in gejuich uit Door j-^Peniission!” gedragen, doch wanneej tegenover lykwaardige kunnen worden aangi v. industrieele artikelen in duj gaat, wordt steeds meer t^kei w ach ting bestaat, dac ‘Wei) jj de overgangscrisis spoedig zal i. De gunstiger perspectieven 1 'In...1x J ken. De van 2 tot 8 Maart e.k. te houden 1 aan de groote schare van internationale bezoekers het be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1