Dagblad. Tweede biad Wesasdai 20 Fibruiri 1924. =08 V I PROVINCIAAL NIEUWS. van op. I' PL Comité voor de K. 8. A. voor de Paro chianen van Noord-Zype op Donderdag 14 wan op- l een Voorgesteld en aangenomen werd in de eerste helft van Juni de tentoonstelling te houden. Tot leden van het uitvoerend comi- i gekozen de hereen W. Doedvrs, Wit, Adr. Kager, Th. Tesselaar en T ZAND- T ZAND. K. S. A. Do vergadering van ’t broeder, uitnoodigend niet tot bidden, doch ;en van de groote goedheid en leid van Jezus. Hier konden de groote liefdegeheim overwe- moon Kerstmis vieren. Nergens rogen het schot*- scnoonste Kerst lemmer vraagt inzage van het rapport der Wegen-Commiesie. De Voorzitter zegt, dat het rapport den leden in afschrift zal worden toegezonden. De heer Zandbergen vraagt of de Voorzit- ftïldSlfth J'punten van besprêiirig voor de algemeen* beid waarin t’ heffing van de Op voorstel van B. en W. wordt tot d® opheffing besloten. Voorstel tot het verlcenen van een crediet van 300.tot het dempen der sloot nabil de Gasfabriek. Het crediet wordt zonder hoofdelyke stem ming verleend. Behandeling van het voorstel van B. en W. om de uitdieping der stetslooten in het najaar uit- te voeren. Na verdediging van het voorstel door Wet houder Ku(js, wordt zonder hoofdelyke stem ming overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Voorstel van B. en W. tot betaling uit den post onvoorziene uitgaven 1923. De Voorzitter deelt mede, dat door een verzuim van den betreffenden handelaar een aan de gemeentepolitie geleverde revolver niet is betaald geworden. Uit biliykheidsoog- punt stelt hij voor het bedrag alsnog te be talen uit den post onvoorziene uitgaven. De heer Hommer ipeent, dat het voorstel onbillijk is tegenover de leveranciers in de gemeente. Er geschiedt toch altijd publicatie, dat de rekeningen vóór een bepaalden datum ingeleverd moeten zjjn. Hy vindt het zeer nonchalant van den vekkooper. Hy kan ech ter de handelwijze van B. en W. wel billijken. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoof lelijke stemming aangenomen. B» handeling van het voorstel van B. en W. tot het uitbetalen van voorschotten aan het Bestuur der Byz. Scholen, krachtens de art. 101 en 103 der Lager Onderwijswet 1920. Overeenkomstig het voorstel van B. en W tot dekking der kosten van do vernieuwing van den eiectriscben kabel in de Schoolstraat. De Voorzitter deelt mede, dat de bedoelde kosten uit den aard van hun karakter moe ten bestreden worden door een leening. De Commissie is echter van meening, dat het benoodigde bedr het reservefonds voor hunne werkzaamheden. Gevraagd wordt welke werkzaamheden hiervoor, moeten worden gedaan. Geantwoordt wordt, dat in spoedeischende gevallen het dagefijksch bestuur vergadert, waarvoor geen presentiegeld wordt gegeven, tevens wordt de boekhouder door hen gecontroleerd. Het bestuursvoorstel wordt aangenomen. Marktgeld. Voorstel bestuur. Voor aardap pelen en groente 4 pet., witlof 5 pet.. Alle leden na afloop der campagne K pct. over hun geheele omzet terug te betalen en indien mogelijk nog K pet. terugbetaling aan de le den over hun aardappelenaanvoer. Volgt benoeming financieele commissie 1924. In afwijking van vorige jaren stelt het be stuur thans voor, deze commissie voor 3 jaar te benoemen en ieder jaar een lid te laten aftreden. Hiervoor worden benoemd de bee- ren P. Groen, J. C. v. d. Ham cn S. Comman deur. Verkiezing van drie leden van het be stuur wegens periodiek aftreden van de hee ren Joh. Schouten, S. Broer en S. Klyn. Laatstgenoemde wenscht niet meer in aanmer king te komen. De beide aftredenden worden herkozen, terwyl voor de vacature Klyn wordt gekozen na herstemming met den heer J. Huisman, de heer J. Doodeman. Voorstel vrjj mandaat bestuur. De voorz. licht toe, dat dit vrij mandaat is voor het opnemen van gelden en uitgaven van kleinere posten. De opmerking wordt gemaakt, dat voor het opnemen van groote posten toch de goed keuring der vergadering wel dienstig zou zyn. De heer Weeder zegt, dat het boofdzake- lyk betreft het opnemen van kasgelden wan neer b.v. verplichte aflossingen moeten wor den volstaan, er zou dan voor dergeljjke din gen steeds een vergadering moeten worden belegd. Een vast bedrag zou echter kunnen worden genoemd. Besloten wordt dat de op te nemen gelden niet boven de 5000 mogen gaan. Bespreking nieuwe cultures. De voorz. wyst er op, dat de verbouwing van spruitkool en witlof meer kan worden uitgebreid. Ook zou tot den bouw van schor- seneeren kunnen worden overgegaan. Da zaaityd is ongeveer April, dit is echter een teelt voor lichten grond Genoemd worden nog augurken en pret terwyl tevens aanbe volen wordt het verbouwen van sny- en sla- boonen, met de bemerking, dat ieder dan bet zelfde soort moet verbouwen, om deze in den natyd te verveilen. Verkoop fruitbussels. Het bestuur stelt voor, om de fruitbussela aan de leden te verknopen, daar deze hier geen dienst meer doen, en dus renteloos bly ven liggen. De heer P. Groen v raagt, of deze niet kun nen worden gebruikt voor het verveilen van de eerste vroege aardappelen. Geantwoord wordt, dat dit reeds eerder is geprobeerd, maar geen goed resultaat opleverde. Beslob n wordt de bussels, die van zeer goede kwaliteit z(jn, aan de leden voor den prys van 80 cent verkrijgbaar te stellen. Rondvraag. Do heer. Groen zou een betere regeling weusehen wat betreft de emballage. Do voorz. antwoordt, dat door het be- Commissie is echter Irag geleend kan wordeh uit s der Bed ijven. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Voorstel van de Commissie voor de Werk loosheidsbestrijding, inzake steun aan tuin ders. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich met het voorstel van de Commissie kun nen vereenigen, met deze restrictie, dat al leen steun wordt verleend aan tuinders, die zulks rkelijk noodig hebben. Het voorstel geeft den Raad aanleiding tot uitvoerige discussies, waaruit -blijkt, dat het werk der Commissie algemeen gewaar deerd wor De heer Louter acht de uitvoering te moei- lyk en vreest voor rekken der steunbeweging. De heer Zandbergen doet een voorstel de wegen te verbeteren. De heer Hemmer wijst nog eens op den slechten toestand der wegen. IN? neer Lief ting verwacht spoedig voor stellen van B. en W. tot opheffing der steun beweging. Spr. wil de menschen naar het Armbestuur verwijzen. De heer TwLsk spreekt zich uit voor het voorstel der Commissie, zooals dit ter tafel is gebracht. Na verdediging door de heeren Kuijs, Hel ling» en de Vries, wordt het voorstel van de Commissie, met de beperking daarin door B. on W. aangebracht met algemeene stemmen aangenomen, nadat de heer Zandbergen de toezegging van den Voorzitter heeft gekre gen, dat er voldoende werklieden voor de wegen zullen overbljjven. Rondvra De heer Êeu schrijven yap, het Centraal Bureau, dat irgadering kunnen worden ingezonden. Het bestuur heef t'gemeend'uit zuinigheids- oogpuat geen afgevaardigde naar de as. al- gem. vergadering te moeten benoemen. Wordt goedgevonden. Van de land- en tuinbouwtentoonstelling*- commissie te Hoorn bet verzoek, om een me daille of een gift in geld voor genoemde ten toonstelling beschikbaar te stellen. Het be stuur meent zich hieraan niet te moeten ont trekken en stelt dan ook voor een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. Door een der leden wordt gevraagd het verzoek te doen deze medaille beschikbaar te stellen voor de rubriek tuinbouw., De voorz. zegt zulks toe, alhoewel hij van gevoelen is, dat hierover alleen het tentoon stellings co mitbeschikt. Verder is het de be doeling van het bestuur om met verschillend* producten op deze tentoonstelling uit te ko men. Gevraagd wordt of er op d* vergadering zyn die hiervoor iets gevoelen. Verschillen de personen geven zich op, waaruit een com missie wordt benoemd bestaande uit de hee ren P. Korver, J. Romein A. Haring en P. Ham, aan wie de voorbereidende werkzaam- beden worden opgedragen. Op de vraag of ook fruit kan worden in gezonden, wordt -geantwoord, dat door de vereeniging alleen artikelen betreffende den tuinbouw zullen worden ingezonden, maar dat het aanieder- vrjj bljjft persoonlijk Iets anders In te zenden. De secr.-penn. brengt vervolgens verslag uit, .waarbjj bljjkL dat de ontvangsten zijn 26699.47, uitgaven 26234.48 batig sal do winst van f. 1303.72. Door den penningmeester worden nog ver schillende posten .nader uiteengezet, waarna de voorzitter een woord van dankt spreekt voor het uitgebreide en duidelijke overzicht De heer P, Groen brengt namens de finan- eieele commissie verslag uit on verklaart de bescheiden volkomen in orde te hebben be vonden. De secretaris brengt alsnu zyn jaarverslag uit, waarvoor de voorzitter hem een woord van dank brengt Salarisregeling. Het bestuur stelt voor, de salarisregeling onveranderd te laten n.m. voorz. 2/10 pet, secr.penn. 175/1000 pet boekhouder voor de eerste 100.000 omzet 8/10 pet boven de 100.000 omzet 7/10 pet Het vorig jaar was het minimum-salaris gesteld op 1000, dit vervalt nu. De heer Bruin zou het minimum willen handhaven. De voorz. antwoordt, dat de boekhouder zelf (tet voorstel heeft gedaan. Wordt aangenomen. Het presentiegeld wordt wederom bepaald op 1.50, terwyl door het bestuur wordt voorgesteld de leden der financieele commis sie hetzelfde presentiegeld toe te kennen. Aan de vice-voorz. een gratificatie over 1923 toe te-kennen van 15.In het vervolg de vice voorz. en een bestuurslid, mede uitmakende Na opening door den Voorzitter, den neer W. Doëdens, werd in bespreking gebracht het plan tot oprichting van een genootschap van den Stillen Omgang. De Voorzitter gaf een overzicht van het geen was voorafgegaan en waarom thans I ter gunstig heeft geadviseerd op het verzoek 1 om opheffing der zittingsdagen van den Ryksontvanger in het gesticht „Duin en Bosch.” Do Voorzitter antwoordt, dat de door den Directeur van „Duin en Bosch” aangevoerd* bezwaren door hem naar de belastingadmini stratie zyn doorgezonden. De heer de Vries vraagt het verszak om steun inzake do Landarbeiderswe au J. Zonneveld in comité te willen bes.» t n. Hierna wordt de openbare v*‘ ’-lering houden van een Missietentoonstell>ng «n sa- gesloten. imgeven door een zilveren kruis de juiste plek aangeeft. Zoo ergens ter wereld dan is dit de heilige plaats welke door de kruisvaarders onder Godfried van Bouillon is veroverd. Het H. Graf binnentredend aan men slechts met 8 personen tegelijk plaats nemen. Ontroerend is dit oogenblik, te staan op de plaats waar eens Maria en Jo hannes hebben gestaan onder het kruis. Na den grafsteen gekust te hebben, tot afscheid en tot wederziens werd God dank gezegd voor het groote voorrecht op deze plaats te mogen verkeeren. Op Witten Donderdag werd door den Legaat van Egypte een pon tificale H. Mis opgedragen, waarby meer dan 80 priesters aan de groote processie deel namen. In den avond van dien dag werd een gebeurtenis meegemaakt als nooit te voren. Den zelf den weg als door Christus met zyn apostelen werd afgelegd, werd door de pel grims in stilzwygen, overdenkend het groo te geheim, bewandeld, het was of het de avond van Christus gevangenneming zelt was. Op Goeden Vrjjdag, den dag van Chris tus’ Ijjden en dood, werd op plechtige wyze den kruisweg afgelegd. De ondragelijke hitte welke daar heerscht vanaf half twaalf tot drie uur 's middags, kon de pelgrims niet weerhouden den weg door Christus afgelegd1 te volgen. Juist om drie uur was deze plechtige pro cessie op de veertiende statie, de sterfplaats ’s Avonds werd in 7 verschillende talen ge predikt. Op Paasch-Zaterdag, na den ver heerlijkten Christus in het Evangelie van de Emmaüsgangers, verhaald te hebben, schet ste Z.Eerw. het tempelplein en de plek, waar de Joden treurden over den verwoes ten tempel en de komst van den verlosser af wachten. Hierna werd door „Zang en vriendschap” onder leiding van den heer Al, een Psalm van David en Jeremias, vertolkend het heim wee der Joden, gezongen en daarna het drie stemmige „Wees Gegroet” uit het Kerst oratorium van Dr. Muller. Beide nummer* werden goed uitgevoerd en mochten een har- telyk applaüs verwerven. Hierna pauze. De Eerw. Spr. schetste daarna de groote ontroering, welke den priester bevangt, wan neer hy daar het H. Misoffer mag opdragen op de plaats waar eens bet bloedig kruis offer is voltrokken. Als vanzelf buigt men de knie „Wij aanbidden U Christfi en loven u”. Van deze heilige plaats werd per rijtuig gegaan naar Bethlehem, het bevoorrechte plaatsje, waar het „Woord is Vleeech gewor den”. Treffend schetste de Eerw. Spr. ons hoe op dit welvarend plaatsje de pelgrims werden ontvangen doo een Holrlandschen h-- tot overwegi barmhartig» pelgrims dit gen, en een scEoon Kerstmis vieren. Nerj ter wereld wordt beter overwi ne „Gloria in Excylsie”. Het i feest, dat ooit is gevierd, was daar in dien stillen nacht. Vervolgens werden bezocht de velden waar eens de herders kwamen tot het Goddelijk Kind. Daarna een tocht langs de doode zee en de vruchtbare Jordaanstre- ken. Aan het eind der reis werd nog bezocht de plek waar Johannes doopte en aldaar in de openlucht een plechtige H. Mis opgedra gen. Tenslotte te Bethanië een bezoek aan het graf van Lazarus. Het uur van scheiden brak aan en toen beving den pelgrims een wee moedig gevoel, want daa doet het scheiden wee. Daar is gebeden voor het dierbaar Ne derland, opdat de verdiensten van Golgotha tot voordeel mogen zyn van alle Nederlan ders. Na door den Franschen Consul uitgeleid te zyn, werd niet zonder voldoening de reis naar Kairo aanvaard. Teekenend schetste Z.Eerw. de scherpe tegenstelling: aan de eene zyde de schitterende restauratiewagen der Hanno- nica-trein, en aan de andere zyde de arme Oosterling met zyn kameel. Ultra-Wes- tersch modern en ultra-Oostersch. Vervol gens werd bezocht Heliopolus, het brandpunt van Oosterschen handel, doch ook van af godendienst, vervallen en arm, de stad eens genoemd de zonnestad, waar slechts een en kele Obelisk is overgebleven. Te Jaffa ging men op de boot om te Alexandrië te arr»- veeren. Na een reis van 5 dagen was men weder om aan het uitgangspunt der reis Marseille Hier werd in de Notre Dame de la Garde aan Maria hartelijk dank gezegd voor de behou den terugreis. De Eerw. Spr. zegt allen hartelyk dank voor de groote aandacht by zyn lezingen be toond en hoopt, dat door deze mededeelingen uit de bevoorrechte plaatsen, de liefde voor onzen God en Zaligmaker, welke tot redding van het menschdom is willen geboren worden lyden t en sterven, moge toenemen en ein digt zyn schoone, zeer interessante lezing met den Chr. Groet. Februari was matig bezocht Lezing Heilig Land. Zondagavond werd in hot Brunogebouw alhier de lezing over ’t Heilig Land voortgezet. De Zeereerw. Heer Pastoor, opde deze flink bezochte vergade- daarna onmiddelyk naar Jehtsalcm, waar de paters Franciscanen de pelgrims gastvrij ont vingen. Groote vreugde was er by het be reiken van deze plaats, 24 dagen hadden de reizigers noodig gehad om dit groote doel te bereiken. In processie waarby de banie ren wapperden, werd ópgetrokken naar de kerk van het H. Graf. Veel bekijks van Jo den en Muzelmannen, echter zonder spot, zooals die in de Westersche beschaving wordt aangetroffen. De kerk van het H. Graf gebouwd op den berg van Calvarië, werd vervolgens nader beschreven, tevens gaf do Eerw. Spr. alvorens verder te gaan een korte uiteenzetting van Jerusalem. Ruim 300 jaren is deze heüive plaats ver- NOORD-SCHARWOUDE. NOORD-SCHARWOUDE. Noordennarkt- bond. Vergadering van het Bestuur op Maandag 18 Febr. Afwezig de heeren P. Gootje*, J. Bakker, P. Ligthart, A. Dekker en A. Swager, de laatste wegens ongesteld heid. De notulen werden ongewijzigd vast gesteld. Van de gelegenheid tot het doen van voor stellen voor de alg. vergadering Ned. Tuin- bouwraad en Groepveiling werd geen ge bruik gemaakt. Wel werd nog gesproken over actie tegen den zomertjjd, waarby het Bestuur zich ook uitsprak tegen de invoe ring in de maanden Juni, Juli en Augustus maar met de zekerheid, dat de groote orga nisa ties al het inogelyke beproeven om de Zomèrtjjd afgeschaft te krijgen, achtte men veruere stappen overbodig. Wel was men algemeen voor het handhaven van den ouden tyd als dq, Zomertijd ingevoerd wordt. Een punt van langdurige bespreking was de proeftuin te Alkmaar. Medegedeeld werd, dat alles zal beproefd worden om den proeftuin te liandhaven, doch met het vooruitzicht dat de Rykssub- sidie volgend' jaar vrij zeker zal verminderd worden, is meer steun noodzakelijk. Besloten wordt, dat deze zaak in de aan gesloten vereenigingen zal worden bespro-' ken <>m te trachten meerdere leden te krij gen. Ook acht men Algemeen gewenscht, dat alle vereenigingen lid worden. Hiervoor is Je minimum-contr/butie 10. Besloten wordt dit bedrag voor elke vereeniging uit de Bondskas te betalen en dat deze zelf even tueel de hoogere bijdragen betalen. Ingekomen is een verzoek van de Schlp- persvereeniging tot bet bijdragen van een derde in de kosten van het openbreken van de Ringvaart in Januari, welke in totaal 301.50 hebben liedragen. Eenigo toezeg ging in deze is reeds gedaan. Do heer G. C. te Broek op l^ngendyk heeft besloten 50 bij te dragen op voorwaarde dat de N. M. B. het ook doet. Do vergadering besluit de gevraagde een derdo by te dragen op voorwaarde, dat by voorkomende gelegenheid het ijs tot de sluis te Noord-Scharwoude wordt opengebroken. Besloten wordt hierna voor de in dit jaar te Hoorn te houden land- en tuinbouwten toonstelling een gouden medaille beeenik- baar te stellen. Het Centraal Bureau heeft verzocht voor de statistiek maandelijks de omz.*t- en aanvoercyfers der veiling op te geven, waar De Algemeene vergadering van den Bond wordt hierna vastgesteld op WoenMlag 9 April 's namiddags half 2. De aang -sloten vereenigingen zullen gelegenheid hebben tot 15 Maart eventueele voorstellen in t« die nt n Medegedeeld werd dat, vanaf 2 Januari tot 18 Febr. zijn geveild of althans over de N. M. B. zyn verkocht 360 wagons rood o kool, 153 wagons gele en 413 wagons Deensclie witte kool, 20 wagons uien en 18 wagons peep totaal 944 wagons. Up 2 Jan. waren opgegeveu reap 625, 210, 975, 58, ^1 totaal 1949 wagons. De cyfers van de inventari satie op 15 Febr. konden nog niet worden medegedeeld. In bespreking komt de te Waarland aan genomen motie waarin het optreden van den keurmeester wordt afgekeurd. Waar de ze vereeniging echter zelf al den weg am- geeft deze zaak aanhangig te maken oy -1* Comm, van Beheer, besluit de vetgidering dit punt niet op den beschrijvingsbrief v wr de algemeene vergadering te plaatsen. Uit de vergadering gaan stemmen op .lat, hoe wel er geen sprake kan tyn dat do kevrmeos ter zyn plicfn niet doet, deze en misschien ook de voilingieider slachtoffer zyn van de omstandigheid dat de eiseben die door som mige kooplieden aan de producten worden gesteld niet beantwoorden aan -ie opvat ting die ten opzichte van het pro luct steeds by de bouwers beeft gegolden. De meeste le den weerspreken deze meening, elk geval dient op zich zelf bezien te worden en er wordt in deze sterk overdreven. Besloten wordt deze kwestie verder aan de Comm. van Beheer over te laten. Na rondvraag volgt sluiting. menwerking met ’djn WelEerw. Pater, W. de Wit, Missionaris, m Midden Afrili- die thans in Holland vertoeft. De voorz. zegt, dat reeds met genoemde Pater in een bestuursvergadering van het PL Comité is besloten tot het houden van een tentoonstelling. Voor 't slagen dezer tentoonstelling is veel actie noodig. Hy ver zocht daarom alle aanwezigen als propagan disten op te treden, opdat de geheele Paro chie moge medewerken aan de tot stan-lko- ming van het grootsche en schoon, plan. Voorgesteld en aangenomen werd in de eerste helft van Juni de tentoonstelling te houden. Tot leden van het uitvoerend comi té werden gekozen de hereen W. Doedvrs, W. A. de Wit, Adr. Kager, Th. Tessclaar en Jb. Groot. Genoemd Comité zal de zaak verder ter hand nemen en uitvoeren. By de rondvraag bepleit de heer W. de Wit Az. de noodzakelijkheid, dat vooral de jongeren in de Parochie optreden als ijveri ge propagandisten voor Missietei-toonstel ling en Stillen omgang, opdat beide zakea schitterend zullen mogen slagen. Volgt sluiting met den Christ, groet. CA8TRICUM. CASTR1CUM. Raadsvergadering. Ver gadering van den Raad der gemeente Castri- cum op Donderdag 14 Februari 1924, den namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Met kennisgeving de heer Schipper afwezig. Aan de orde wordt gesteld: Vaststelling der notulen van de vergade ring van 29 Januari 1924. Deze notulen wor den onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. bericht van Koninklijke goedkeuring van de verordening op de heffing centen op de Vermogensbelasting tot getal van 60. b. Idem verordening op de heffing centen op de Grondbelasting. c. Een schryven van den Minister van Ar- aangedrongen wordt op de op- le Huurcommissie. WOGNUM., WOGNUM. Jaarvergadering. De Coop. Marktvereeniging „De Volharding” voor Wognum en Omstreken, hield .hare jaarver gadering ten lokale van den heer Boot al hier. De Voorzitter, de heer K. Romein opent met een woord van welkom en uit zyn vol doening er over, dat ondanks dat de verga dering nu 's middags wordt gehouden zoo veel leden aanwezig zyn. Spr. memoreert, dat, hoewel de afgeloopen twee jaren ongunstig voor den tuinbouw waren, de vereeniging flink is vooruitgegaan Hy spoort de leden aan propaganda te ma ken voor de nieuwe producten, die hier op de markt worden verveild. Datr thans de vooruitzichten voor den tuinbouw gunstig zyn hoopt spr. dat de uitkomst de verwachting moge overtreffen. De notulen worden gelezen en goedgekeurd Ingekomen is o.a. een schryven van den Ned. Tuinbouwraad, betreffende schadelyk Mededeeling van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland betreffende uni forme regeling der maat van uien, waarin ia bepaald: groote 75 m.m. gewone 4375 m.m. drielingen 3543 m.m. Verzoek van den Tuinbouwraad om steun voor propaganda in het buitenland betreffen de fruitteelt. Van dezelfde vereeniging de mededeeling, dat vaaaf 31 Doe. jl. de ver- eepiging als 1R1 is ge*ehrapt. stuur aksede M> »dew tegeHag- i» g^rol- I borgen gewèest/Jótóai^Qor. koker Constan- 4 t|jn en sgn heilige moeder Helena de heilige I heuvel met het heilige kruis te voorschun I kwam. Deze plaats is thans oi zilveren hek, waar een fen. -. --- Voortaan kan een bon, waarop vermelding van het aantal af te geven manden gehaald worden b(j den marktmeester, waar tevena het verschuldigde bedrag moet worden vol daan. Op vertoon der bon aal de emballeur de manden opgeven. De koopman krijgt een bon van den emballeur voor de afgegeven manden en ontvangt zyn geld van den markt meester. De heer C. Ootes gelooft, namena de gehee 1* vergadering te spreken, wanneer hjj een woord van dank brengt aan den afgetreden secretaris, den heer Starman*, en doet het vodrstel hem als eerelid te benoemen, wat al gemeene instemming verwerft. Dezelfde spr. vindt de post werkloon wel wat hoog en zou het bestuur in overweging willen geven zoo mogelyk hierop te bezuinigen, z.L konden de aanvoerders ook zelf wat meer helpen, waardoor dan minder volk behoefte te wor den aangesteld. De post werkloon komt nu nogmaals la b* spreking; hieronder is het salaris van keur meester en afslager inbegrepen. Ook wordt er op gewezen, dat er na de veiling vooral voor het witlof extra^volk moet zyn om dit zoo spoedig mogeiyk te kunnen verzenden. Het bestuur heeft dan ook in overweging genomen om 1 cent stortgeld van den koop man te heffen. De heer Haring zou het werk willen aan besteden, maar dit wordt ontraden. Het voorstel Optee om elkander te helpen vindt geen ondersteuning als zynde onuit voerbaar door den aanvoer door veie vracht rijders. De heer Korver spreekt namens de kooplieden en verzoekt de leden in het be lang der marktvereeniging steeds te willen zorgen voor een goede sorteering der aange voerde producten. Ook wil spr. een woord van dank brengen aan den marktmeester en het bestuur, die steeds de kooplieden ter wil le zyn. De voorz. antwoordt, dat, wat het sortee- ren betreft, hiervan wel eens onkunde de oorzaak was, welke opmerking de heer Kor ver beantwoordt door te zeggen, dat het wel eigenaardig is, dat niettegenstaande on kunde het beste goed steeds boven op ligt. Tevens zegt de voorz. dat het verschil in prijs eerst ze«F gering wae, maar nu beter tot zyn recht komt. De heer P. de Winkel vraagt of de rege ling omtrent het wegen der aardappelen op andere markten ook is zooals hier. Het be vreemdt spr. dat waar met de aardappelen campagne de aanvoerders steeds klaagden dat een zak aardappelen 52 pond moest zyn er nu niet meerdere zijn, die hierover het woord verlangen. Geantwoordt wordt, dat voor het komen de seizoen in balen zal worden gewogen en deze dan moeten wegen 102 pond. De heer G. Roosendaal verzoekt om voor taan het reglement der vereeniging in het marktgebouw op te hangen, zoodat een ieder dit kan lezen. Naar aanleiding van dit verzoek vraagt de heer J. Zyp of het te veel kosten met zich het dagelyks bestuur 12.50 toe te kennen.' brengt wanneer ieder lid een reglement zou krijgen. De voorz. antwoordt, dat door de wyzigin- gen in het reglement dit steeds veranderd en het dus geen zin heeft ieder een reglemdht te verstrekken, aan het verzoek van den heer Roozendaal zal worden voldaan. Na een woord van dank aan den afgetre den secretaris, en den heer Klyn volgt sluiting HE1LOO. HEILOO. Zeldzame vangst. Als een bij zonderheid kan vermeld worden, dat de knecht van den heer B. dezer dagen een Fuut (ook wel Kuifduiker, Satynduiker of Keizer genoemd) gevangen heeft. De Fuut (ongeveer 95 c.M. lang) is een zonderlinge verschyning; de kop (loet den ken aan een hofjesjuffrouw, met mutsje en keelbanden, een gevolg van de veeren van den bovenkop, die een platte, driehoekige zwarte kuif vormen, terwyl zich, aan weers- zyden van den kop, een groote, donkere wangkraag bevindt. De teenen zyn niet door zwemvliezen verbonden, doch elk afzonder lijk, ook de achterleen, door een breed vlies omzoomd, waarmede zij echter uitstekend zwemmen kunnen. Het zyn dan ook echte waterdieren, die in den zomer op plassen en meren en in den winter aan het strand leven. Op het land slaan zy een dwaas figuur, want de pooten zyn zoover achterwaarts ge plaatst, dat het dier byna recht op staat en de gang moeilyk en waggelend is. In het dui ken en zwemmen zyn zy onovertroffen en slechts in den uitersten nood gaan zy aan land. Zy slapen zelfs op het water. Hun voedsel bestaat uit allerlei waterdiereu, in secten, salamanders, kikkerlarvcn enz. Als er gevaar dreigt, neemt het wyfje de jongen onder de vleugels of op den rug, zwemt met hen rond en duikt er zelfs mee onder. De Fuut broedt in gematigde en warme streken van Europa en ook in Azië, Noord- Afrika en Noord-Amerika. Vroeger was hy in ons land veel menigvuldiger dan thans; men vindt hem op onze meren en piassen, waar hy in April op zyn broedplaatsen aan- de oevers dier wateren aankomt, om in Sep tember weer te vertrekken. De snavel, ongeveer zoo lang als de kop, is recht en spits, roodachtig van kleur, de pooten zyn geelachtig groen, de bovendee- len donkerbruin, de onderdeden satijnachtig wit. ring met den Chr. Groet en verplaatste ons I deze vergadering was belegd. Behoudens en kelen die zich terugtrekken, gaven ailen zich aLs leden van het Genootschap op. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van een definitief bestuyr. By acclamatie werden benoemd de heeren L. Schil 'er Jl z. M. Groot, F. Veul, W. Klaver, G. l-enting, welke heeren reeds meremalc^i den Stillen Omgang te Alkmaar en 'Amsterdam hadden meegemaakt. Op verzoek werden enkele ver plichtingen genoemd en inlichtingen aan de leden gegeven. Verder zullen do bestuurs leden de zaak, regelen en leiden. - Punt 2 der agenda betrof het plan tot liet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 5