W a. b. c. M I I e a u a e to cb ON bp* /o» n di be 01 neer de gelegenheid zich daartoe aanbii mogelyk door reorganisatie van den uitgaven in te krimpen. Een stap in ring deden wy reeds, door aan de derlandsche gemeenten opdracht te dees bereid waren mede te werken tot de benoeming uit den Raad van een Commissie, welke tot taak zou hebben eventueele voorstellen aan Burgemeester en Wethouders te doen met betrekking tot de inkrimping van diensten en personeel. Andere leden verklaamen vernomen te hebben, lat Burgemeester en Wethouders reeds in deze richting doen de waren, weer anderen meenden dat men by een dergelyke Commissie ook deskundigen buiten den Raad moest hebben en wilden hun plannen ten opzichte van de Commissie nader tldus omlynen. De taak van deze Commissie zou zyn te on- lerzoeken: de bezetting op de Secretarie en bij do verschillende bedryven; de mogelijkheid van concentratie van bedrijven en het vormen van een groep ongeschoolde arbeiders ^voor de verschillende bedrijven; de vraag of bezuiniging kan worden verkregen door Subsidies Sportdoeleinden. Meerdere leden wilden gaarne vernemen in verband mei het voorstel om het verzoek af te w ijzen van het Bestuur van het Nederlandsche Olympisch Comité met welk voorstel zij verklaarden mee te kunnen gaan of Burgemeester en Wethouders van meening zijn, dat voor sportdoeleinden reeds voldoende wordt uitgegeven Een ander lid wilde gaarne vernemen, welke maatregelen 1'. en W. op het ge bied van sjiort reeds genomen hebben, waaruit kan Wijken, dat voldoende op het gebied van sport wordt gedaan. B. en W. antwoorden: Ons hfwQzend advies op het adres van het bestuur van bet Nederlandsch Olympisch Comité motiveerden wij dtx>r er op te wijzen, dat de gemeente vóór sportieve doeleinden indirect reeds voldoende uitgeeft. Wij liadden daarbij op het oog de bijdrage, die jaarlijks op de exploitatie van bet Sportpark moet worden toegelegd. Openbare leeszaal en Bibliotheek. Eén der leden wenschte aan Burgemeester en Wethouders in overweging te geven een onderzoek in te stellen in hoever het gebouw der Hanzehank zou Kunnen dienen om aan de Openbare Leeszaal en Biblothéék een betere en ruimere lo kaliteit te verschaffen. B. en W. antwoorden: Het hier geopperde denkbeeld had reeds onze aandacht Wjj zullen daarop te zijner tijd terugkomen. Gehuwde ambtenares. Vele leden stelden de vraag of het niet gewenscht is, thans reeds het principe te doen vaststellen, dat ten aan zien van dc gehuwde en huwende ambtenares zal worden ingenomen. Naar de meening van de hier aan het woord zijn de leden behoort de gehuwde vrouw aan het huisgezin, zoo- dat ontslag uit den dienst by huwelijk dient te worden ge geven, terwyl de reeds gehuwde ambtenaressen dienen te worden ontslagen c.q. met toekenning van eenig wachtgeld. Gevraagd werd of spoedig van Burgemeester en Wethouders, voorstekten in dién zin te wachten zyn. aanbesteding in plaats van uitvoeiing in eigen be heer. Een lid verklaarde bovenstaande beschouwingen niet te loeien en verwachtte van het instellen van een Commissie als gevraagd, weinig resultaat. Meerdere leden waren van meening, dat meer dan door 'urgemeester en Wethouders is voorgesteld zal moeten wor- len bezuinigd en dat ook de burgery, die op zich zelf dit rtreven op prjjs stelt, hare eischen en verlangens moet be- icrken. Burgemeester en Wethouders zeggen wel, aldus enkele .eden, dat steeds voor iedere bezuiniging weer nieuwe uit- gave^in de plaats komen, zooals D.v. door toename der be volking, inaar niet vergeten moet worden, dat dit ook weer nieuwe inkomsten voor de gemeente tengevolge heeft, hoe- - wel de hier aan het woord zijnde leden aanstonds wilden toegeven, dat in vele gevallen de uitgaven aan de inkom- ten voorafgaan. Meerdere leden .vroegen of Burgemeester en Wethouders <ereid waren de dienstreizen van de hoofden van takken zan dienst zoovéél mogelijk te beperken en oi Burgemeester en Wethouders nu van iedere ambtenaar zijn volle per soonlijkheid mag worden gebiecht bereid zijn den Direc teur van Gemeentewerken te verzoeken niet meer in examen commissies zitting te nemen hetwelk veel tijd koet. Met verwondering verklaarden meerdere leden kennis te hebben genomen van bet voorstel van Burgemeester en Wethouders om nog nieuwe subsidies te verleenen en daar in dan ook niet mee te kunnen gaan. Deze ledent zagen niet in Je noodzakelijkheid om aan het „Reizend drank weermu- seum” een subsidie toe te kennen, terwyl ten aanzien van „Het Witte Kruis” werd opgemerkt, dat Alkmaar rich reeds niet onbetuigd laat, door den grond van de ontsmettings- gebouwen voor slechts enkele guldens beschikbaar te stel len, welk standpunt naar de meening van die leden ook zou gedeeld worden door het Hooidbestuur der Vereeniging. Ten aanzien van de bestaande subsidies stelde een lid de vraag of Burgemeester en Wethouders niet den tyd ge komen achten tot inkrimping daarvan over te gaan. Dit lid «telde de vraag of wel toezicht wordt uitgeoefend op de ;e3ubsidieerde vereenigingen met betrekking tot een zui- ig beheen.en of Burgemeester en Wethouders de overtui ging hadden, dat deze vereenigingen hunne inkomsten van particulieren zoo Ijoog mogelqk opvoeren. Achten Burge meester en Wethouders, zoo vroeg dit lid, niet den tijd ge komen om het voorbeeld van Amsterdam te volgen en naar deze punten een onderzoek in te stellen? B. en W. antwoorden: Wjj meenen, dat de hier aan ’t Woord zijnde leden niet voldoende rekening houden met de beide belangrijke door ons voorgestelde maatregelen, welke bezuiniging op de uitgaven tengevolge zullen hebben, n.l. de inhouding zan SH pensioensbijdrage en de afschaffing van den vvcantiebyslag. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de personeelsuitgaven een aanzienlijk deel der middelen vra gen. Beide maatregelen beperken het daarvoor beschik baar te stellen bedrag. Het aanbrengen van sterke beperkiugen in de gemeen telijke bemoeiingen is alleen dan mogelijk, wanneer de gemeente hare diensten op al te groeten voet heeft in gericht of zich onnoodig in de behartiging van allerlei belangen heeft gemengd, die evengoed verwaarloosd of aan de zorg van anderen overgelaten kunnen, worden. Deze toestand bestaat hier naar onze meening niet Natuurlijk zullen wij niet nalaten, te liezuinigen, wan* pTFwm-évoorts zoo inst de algemeene kstgenoemde rich- 'ereeniging van Ne- ^rstrekken tot het uitbrengen van een rapport inzake de Vinaneieele admi nistratie der gemeente in haar vollen omvang. Het Was onze bedoeling aan de band van dat rapport eventueel met de noodige' voorstellen te komen. Wy vertrouwen, dat deze maatregel de instemming van Uwp Vergade ring heeft. Daarmede is, naar bet ons voorkomt, tevens I de aanleiding vervallen voor het instellen van een bezui- nigngw/ r t uit den Raad. Dienstreizen zullen evenals tot nu toe, niet door de hoofden van takken van dienet worden ondernomen, dan wanneer het belang der gemeente zulks vordert De Di recteur van gemeentewerken heeft indertijd by zijne be noeming uitdrukkelijk de vrijheid* om in een examencom missie zitting te nemen, bedongen. - Het pricipe, om voortaan geen nieuwe subsidies toe te kennen schynt ons in zyn algemeenheid onhoudbaar toe. Toch achten ook wy beperking gewenscht Uit bet ter inzage liggende adres der vereeniging „Reizend Drank- weer-museum” blijkt, dat zy zonder steun der gemeente niet kan blyven bestaan. Ter instandhouding van het nut tige werk, dat zy verricht, zouden wy althans voor 1924 het geringe bedrag van 25.— willen toestaan. Op de aanvraag om een subsidie van 1 cent per in- Steun industrie. Meerdere leden zouden gaarne willen vernemen, hoe het standpunt van Burgemeester en Wethouders is ten aanzien van het verleenen van steun aan de industrie. Deze leden waren van meening, dat na de onlangs in deze gevallen beslissing, de omstandigheden zich gewijzigd hadden. B. en W. antwoorden: De meerderheid van ons College stelt zich op het stand punt, dat het verleenen van financieelen steun aan de industrie de gemeente zou brengen op een terrein, daar op zy/ ïich ter wille van de bedenkelyke finaneieele en economische consequenties niet moet begeven. Dat er na de op 20 December jJ. door U genomen beslissing ten ^aqzien van de aanvrage van de Alkmaarsche IJzer- en Metaalgietery iets zou zijn voorgevallen, waardoor het behooreu tot- de hoogo uitzonderingen. Hiertoe zyn ech- /standpunt der gemeente thans een ander -zou moeten zyn, dan toen ook door de meerderheid van Uwe Vergadering werd ingenomeu, kan de meerderheid van ons College niet inzien. Een der leden voegde aan deze gegevens nog toe, dat ze ker in den tegenwoordigen tijd, waar men tot het op wacht geld stellen van ambtenaren zal moeten overgaan, men met de gehuwde ambtenaressen zal moeten beginnen. Met name werd gewezen op een leerares bij het Handelsonderwijs, die in de twee afgeloopen jaren een zeer lange periode afwezig is geweest. Andere leden merkten evenwel tegenover deze beschouwingen op, dat ook naar hunne meening de gehuw de vrouw meer in het huisgezin op haar plaats is, maar wilden de beslissing aan de personen zelf overlaten. B. en W. antwoorden: De gemeente heeft slechts twee gehuwd j vrouweljjke ambtenaren in dienst, t.w. twee leeraressen. De beginsel- vraag thans buiten beschouwing latentie, meenen wy U niettemin mededeeling te moeten doen van den brief, dien wfl aan de hoofden der lagere scholen hebben verzonden en waarin wy erop hebben aangedrongen, in den regel voor tjj<ielijke benoemingen in de eerste plaats in aanmer king te brengen onderwijzers, daarna ongehuwde onder wijzeressen, daarna gehuwde onderwijzeressen. Werkplan. Zeer vele leden verklaarden wel te kunnen instemmen met het door Burgemeester en Wethouders aangeboden werkplan, ook al wilden zij zich voorloopig nog niet defini-. tief binden. Gevraagd werd of het werkplan in de komende vier jaren de voorkeur zou hebben boven andere voorstellen en of de nummering van de verschillende zaken in het werk plan ook aangeeft de volgorde waarin zy zullen w-orden uit gevoerd, hetgeen het hier aan het woord zynde lid ten zeer ste zou betreuren, daar hij inzonderheid verwezenlijking^ van punt. 17 „Instituut voor beroepskeuze” dringènd noodig acht B. en W. antwoorden: Het werkplan heeft uiteraard de beteekenis, dat de daar in genoemde punten 2 pnzo bijzondere aandacht zullen vragen, al sluit dit niet uit, dat wij ons ook zullen moeten beraden over andere punten, die te eeniger tyd op onze belangstelling aanspraak mogen maken. De aangegeven nummering is niet beslissend voor de volgorde waarin de onderwerpen ter sprake zullen komen. Een voorstel tot de oprichting van een instituut voor beroepskeuze is reeds in voorbereiding. VERSCHILLENDE HOOFDSTUKKEN EN ARTIKELEN. U. ALGEMEEN BEHEER. Volgno. 15. Presentiegelden. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de presentiegelden tot 5.per zitting moesten worden verlaagd. Naar het oordeel van de hier aan het woord zynde leden, dienden by de bezuiniging de leden van den Raad zelf het voorbeeld te geven en wilden zij dan ook uitsluitend hierom, het voorstel doen, hoewel zy met andere leden die verklaarden zich hiermede niet te kunnen vereenigen van oordeel waren, dat de thans geldende scliadeloosstelling zeker veel te ge-, ring was voor het zeer vele werk, dat van de raadsleden wordt vercischt. Van de eerst aan het woord zijnde leden brachten eenige nog naar voren lat van de tegenwoordige raadsleden geen van allen verlies van loonen hebben door verzuim, waartegenover anderen echter opmerkten, dat naar hunne meening dit nooit als motief kon gelden, terwyl bo vendien de samenstelling van den Raad ieder oogenblik kan veranderen en het raadslidmaatschap door het moeten aan schaffen van tijdschriften enz. toch ook wel dikwijls kosten medebrengt B. en W. antwoorden: Wanneer men in het presentiegeld voor de Raadsver gaderingen tevens wil zien een verge. J/ag voor het bjjwo- nen van commissievergaderingen, achten wy een presen tiegeld van 8.per vergadering van den Raad niet te hoog’. Het oordeel over de vraag of ook hierop bezuiniging moet worden toegejiast. laten wy,geheel aan den Raad over. Wethouderspensioenen. Gevraagd werd wanneer een voorstel kon worden tege moet gezien tot regeling van deze materie. B. en W. antwoorden: Het voorstel tot regeling van de pensionneering v«n Wethouders en van hunne weduwen en weezen, opgeno men in bijlage nummer 48 van 1922 en, in verband niét de opmerkingen der com missie van onderzoek, nader’tóé- gelicbt in bijlage nummer 113 van 1928, kan in den 1óbp van dit jaar aan de orde worden gesteld. - r o'* ter niet te rekenen de als voorbeelden van te zelfstandig optreden vfcïteldo inhouding van pensioensbijdragen en het ontslag van werklieden by Gemeentewerken. Ten aanzien der inhouding van jxmsioensbijdragen hebben de hoofden van takken van dienst op ons verzoek het per soneel ermede in kennis gesteld (vóór 1. Januari j.l.), dat een voorstel, om met ingang van 1 Januari 1924 een ver haal van pensioensbijdragen toe te passen van 3J4 in overweging is. Het ontslag van een aantal losse werk lieden bij den dienst der Gemeentewerken, voor wie geen werk meer was, geschiedde met voorkennis van ons Col lege en met machtiging van de meerderheid. Concentratie van bedrijven schijnt ons niet mogelyk toe. De te behartigen belangen loopen daarvoor te veel uiteen. Mocht de Raad van een ander gevoelen zijn dan zouden wy daarvan gaarne kennis nemen. Evenzeer zouden wij het op prijs stellen, indien de vraag, inzake de mogelijk heid van vermindering van het aantal bedrijfsdirecteuren nader werd gepreciseerd. De instelling van een reserve van ongeschoolde arbei ders zou wellicht geen bevrediging schenken. Vrjjwel bet eenige bedryf, dat van tijd tot tijd de beschikking over losse arbeiders behoeft is bet bedryf van Gemeentewerken welkg bemoeiingen door de gewenschte inkrimping van het eigen beheer afnemen. De overige bedrijven hebben aan het bestaan van een dergelijke reserve geen behoefte. De uitreiking van vaste aanstellingen aan tijdelyk per soneel moet met eenige omzichtigheid geschieden. Do ge meente zal steeds behoeftehebben aan eon groep, die niet in vast dienstverband werkzaam is. Deze groep Wis selt voortdurend en wordt grooter of kleiner naar de ©ogenblikkelijke behoefte. Zoo kan het ziju, dat voor bui tengewone werken een opzichter, zelfs voor vry langen tijd, is aangenomen, zonder dat deze ooit uitzicht zal kun nen hebben op een vaste aanstelling, die immers alleen kan worden gegeven aan hen die tot de vaste formatie behooren. Dit voorbeeld is met verschillende andere aan te vullen. Voor de gewone werkzaamheden wordt althans ten opzichte van de werklieden zooveel mogelijk vastge houden aan den regel, dat na eed jaar vaste aanstelling volgt of ontslag. Commissie Drankwet. Meerdere leden stelden de vraag wat de reden is, dat nog geen uitvoering is gegeven aan bet in bylage 115 van 1921, onder II, bladzijde 8 omschreven besluit van den Raad. B. en W. antwoorden: Het is niet juist te meenen, dat nog geen uitvoering is gegeven aan bet bedoelde Raadsbesluit, aangezien het toenmalig College de instelling van een Commissie als bedoeld in artikel 49 der Drankwet voor deze gemeente verzocht heeft; de Kroon heelt op dat verzoek gunstig beslist. Thans moeten de leden dier Commissie worden benoemd door den Commissaris der Koningin in deze provincie, tot wien wy ons zullen wenden met een verzoek daartoe naar aanleiding van nevenstaande vraag. Beschikbaarstelling Gemeentelokalen. Dezelfde leden wilden gaarne ingelicbt worden, wanneer prje-adyies tegemoet kan worden gezien over het verzoek van do arbeidersmuziekvereeniging „Excelsior” en de af- deeling Alkmaar van de Arbeiders Jeugd-Centrale terzake van het beschikbaarstellen van een gratis gemeentelokaal. B. en W. antwoorden: De afdoening van deze adressen liebbeu wy aangehou den, omdat de ouderhandelingcn met het Rjjk inzake de overneming van het vroegere Rijks-opvoedingsgestieht het uitzicht opende, dat aan adressanten een lokaal in dat ge bouw in gebruik zou kunnen worden gegeven. Op. dit oogenblik kunnen wij nog geen lokaal aanwyzen, dat voor het beoogde doel in aanmerking komt. Wy zullen te dezer zake zoo spoedig mogelijk een prae-advies uitbrengen. Winkelsluiting. Ook stelden deze leden de vraag, wanneer prae-advies kan worden tegemoet gezien van de verschillende adressen be treffende een verordening „winkelsluiting”. Andere leden daarentegen achtten dit niqt urgent en wilden liever de Ryksregeling afwachten. B. en W. antwoorden: Toen de bedoelde adressen inkwamen, was de gedachte nog algemeen, dat ten aanzien van de winkelsluiting een wettelyke regeling kon worden verwacht Deze is even wel uitgebleven. Wij hebben ons thans met een vraag dienaangaande tot den Minister van Arbeid, Handel en Nyverheid gewend. - Openbare speeltuinen en Centrale speelplaats. Enkele leden zouden gaarne op de begrooting een post hebben gezien, bestemd voor openbare speeltuinen, waar, behalve gewone spelen voor de kleinen.,pok dc röpere jeugd ter en Wethouders denken toe te passen en welke groote lijnen daarby zullen worden gevolgd. Waarom, werd ge vraagd, zyn Burgemeester en Wethouders niet gekomen met voorstellen tot inkrimping van diensten en personeeL Zon der hun meening met betrekking tot de andere takken van dienst te zeggen, verklaarden deze leden, dat naar hun meening b.v. bij den gemeenteontvanger, gemeentewerken, en het Bureau van verificatie en controle inkrimping wel mogelyk zou zyn. Een ander lid achtte eveneens ontslag van personeel wel toelaatbaar, doch eerst nadat een be hoorlijke wachtgeldregeling is ingesteld; het lid verwachtte dat véél bezuiniging kon worden verkregen door controle bij de bedrijven door een accountantsdienst. Vele leden stelden de vraag of Burgemeester en Wetbou- woner voor de Outsmettingsinrichting van het Witte Kruis komen wij nader terug. Wy zullen ons inmiddels van de bedoelingen ,vanhet Hoofdbestuur op de hoogte stellen. De bestaande subsidies zijn geregeld met inachtneming van den in 1922 door den Raad aangenomen regel,\dat de bedrage der gemeente wordt bepaald in verhouding tot do contributies en giften, die van particuliere zijde inkomen. Intussehen hebben wy daaraan niet star vast gehouden, maar met het oog op de zoo wenscbelyke be zuiniging ons reeds een afwijking op dien regel veroor loofd. (Zie volgnr. 387.) Personeelzaken. Door enkele leden werd de opmerking gemaakt, dat de hoofdambtenaren in dienst der gemeente in sommige geval len wat al te zelfstandig optreden, of in ieder geval, dat het optreden niet steeds blijk geeft ww» den-noodigen tact, wat o.a. gebleken zou zijn bij het vooruitlo.pen op het besluit van den Raad betreffende de inhouding van de pensioens bijdrage en in het bijzonder by het ontslag van werklieden in dienst van Gemeentewerken. Door meerderen werd aangedrongen op een betere samen werking tusschen de verschillende gemeentebedrijven, ter wijl meerdere leden de vraag wenschten beantwoord te zien of door concentratie van bedrijven, w^ard wr de werkkracht van het personeel intensief zou kunnen worden benut, geen bezuiniging zou kunnen worden verkregen.- Door een lid werd ook de vraag naar voren gebracht of het niet gewenscht is dat de gemeente beschikken kan over een groep ongeschoolde arbeidskrachten, die dan ter be schikking van de verschillende bedrijven kunnen worden ge steld, naar behoefte. Een ander lid wenschte het oordeel van bet College te vernemen, of het niet wensebelijk was, dat aan het perso- jieel, dat langer dan een jaar in dienst is, nu eindelijk eens een vaste aanstelling werd uitgereikt. Een der leden stelde de vraag of het aantal Directeuren van bedrijven in vergelijking met gemeenten als Helder en Zaandam niet te hoog is, dit lid meende, dat minstens met een Dicoctqw^puiider zou kunnen worden volstaan. B. en W. antwoorden: Over het Aptsodeu en de plichtsopvatting van de hoofdambtenaren bobben wij geen reden tot klagen.Na tuurlijk komt het wel eens voor, dat omtrent on<f bedoe lingen misverstand- heeft geheerscht, maar deze ^gevallen lichamelijke opvoeding zou kunnen ontvangen en evenzeer voor de stichting van een Centrale speelplaats als b.v' te Leeuwarden. Andere leden verklaarden de noodzakelijkheid i daarvan niet in te zien. Deze leden wezen erop, dat vroeger- reeds speelterreinen waren aange.egd, b.v. by Oostwijk, maar dat men toen overal in de buurt speelde, behalve juist daar. Naar het oordeel van oéze leden gaat de jengd toch daarheen waar zy wik Ook de klachten over baldadigheid waarop gewezen werd, nemen bjj voortduring af. Een der leden maakte de opmerking, dat raar zyu meening in een stad als Alkmaar als buitengemeente uie> zooveel behoefte aan speelterrein bestaat in tegenstelling met de groote ste den, waar meer gebrek is aar. de vrije natuur, terwyl dit lid er voorts op wees, dat nog kort geiedenf de Raad een terrein in de nabyheid van de Tulpstraat, dat voor s- eelterrein be stemd was, met algemeene stemmen besloten heeft te ver- koopen voor woningbouw. B. en W. antwoorden: De minderheid van ons College zou efeneens de hrtieh- ting van een centrale speelplaats van veel belang aéhten; de meerderheid daarentegen sluit zich aan by lien, die de noodzakelijkheid daarvan voor deze gemeente evenmin in zien als van het inriebten van gemeentewege van open bare speeltuinen. Vertegenwoordiging Vereeniging Nederlandsche Gemeenten. Enkele leden zouden Burgemeester en Wethouders in over weging willen geven, om hen, die de gemeente vertegen woordigen in de Vereeniging van Nederlandsetra gemeenten, verslag van het verhandelde aan den Raad te laten doen. Meerdere andere leden verklaarden het voldoende te achten wanneer de gedrukte verslagen op de leestafel worden new gelegd. B. en W. antwoorden: De verslagen van de vergaderingen der Vercóhiging van Nederlandsche gemeenten worden opgnnonieii ’ih- het „Weekblad voor gemeentebelangen,” dat geregeldvoor de leden van den Raad op dc leeszaal ter inzage wordt gelegd. Het’ is daarom, naar onze meening. overbodig, daarnaast ook van do vertegenwoordigers der gemeente een zelfstandig relaa- van het in die vergadering en verbw delde te vorderen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 17