Noord -Uollandscli Dagblad. 1 DERDE BLAD. Zaterdag 19 April 1924. KERK EN SCHOOL. 1 Voor het heiligdom van Eerherstel. LANDBOUW EN VEETEELT planteNziektenleer. FINANCIEELE RUBRIEK. groot-noordhollandschei VEREENIGING VAN LEVENS VERZEKERING EN LIJFRENTE. INGEZONDEN STUKKEN. BINNENLAND. PROVINCIAAL NIEUWS. De overheid en de ver heffing van den arbeidersstand. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en ktauwzéer neemt in HoLands oorden Nonrustoarend toe. Cp 16 April werden door het veearts ..p kunuig toezxht 12 nieuwe geval.en ge constateerd. KRANKZINNIGENVERPLEGING. De examens krankrinnLgenverpleg nr. ingestekt door en af te nemen vanvycge de Nederi. Vereeniging v. Psychiatrie e.i Neuroiogie zijn voor net zomersemes.er o. a. vasigesteld a s volgt: Prov. Zieken huis te Medembiik 8 en 9 Mei; Pr<*\.- Ziefcennuis nabjj San.poort 12, 13 en 14 Mei; Prov. Ziekenhuis te Bakkum X 4 en 5 Juni, 9 ƒ2260.07 1.— 29.20 1.— 100— 1 25— M. K. Rood» Roode Wit» de l hebben wij by deze zaken een gestaan, met geen ander doel 5— 2440.27 2.50 14.50 1— Onderzeeërs. Den heer D. Bakker, 't Wyver, Hoogwoud, dank ik wel voor zyn schryven inzake on derzeeërs. Mochten er dit jaar weer onder zeeërs komen, dan zal ik zijn schrijven plaatsen. 2e Lijst onder bescherming 'van den H. Antonins. Vorig bedrag N. N. in ’t Woud voor hrt nieuwe altaar Door tusschenkomst- van on»» beste zelatricen N. N. voor een enkele reis naar het klooster Van N. N. voor de bekeering der zondaars N. N. Egraond aan den Hoef voor het nieuwe altaar N. N. te Alkmaar voor een goede toekomst Comité van ‘Actie N/N. tot zekere intentie Eerlykg evonden in de kerk waarschijnlijk voor het nieuw? altaar N. N. ter eere van den H. Antonins voor het nieuw» altaar alsmede Z. E. Kard. Schulte, vaa Keulen, in de Sint Rita (over het Y); Z. E. Kardinaal Bourne, van Londen, den 25en Juli in de St. Nicolaas (bij het Centraal Station), voor do Engelschen, waarbij Engelsche toe spraak. Z. D. H. Mgr. Heylen, van Namen, de Voorzitter van het Eucharistisch Congres zal den 25yn Juli in de St. Dominicus een stille H. Mis lezen, met generale H. Commu nie voor de Belgen, waarby een toespraak in het Vlaamsch en in het Waalsch, terwijl den volgenden dag in diezelfde kerk Z. D. H. Mgr. Rutten, van Luik, of anders diens Hulpbisschop Mgr. Lam in e, plechtig zal pon- tificeeren. Met verschillende andere buiten landse he Kardinalen en Bisschoppen zyn de onderhandelingen nog gaande. Geachte Redactie, Gaarne zag ik pnderstaande opgeuomeu in Uw hfad. Daar ik reeds meerdere malen last heb ondervonden, aangaande het schrijven in Uw blad over J. O., wil ik door deze bekend maken, dat dit schryven mij in het minst niet aangaat en ik er niets, mee heb uit te staan. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Jn. OUDHUIS, Kabel, H.-H. Waard. loodglans). Wageningen kent de oorzaak niet, men nam daar het zelfde waar by een inzending van jonge koolplantjes. De Controleur b. d. Plantenziekten kundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. Zwam op Wilgenschors Vraag 136, van P. B. te Ooster-Blokker. Wageningen bericht mij omtrent de zwam op de wilgemchors, dat dit is Polyporus adustus. Deze is vooral kenbaar aan de zil vergrijze kleur van de onderzijde van den hoed; zjj komt zeer algemeen voor, doch van een eventueel leven op levende stof is niets bekend. Totaal Goed zoo! Goed zoo! De premie is ditmaal ten deel gevallen aait N. N. die ons die mooie gift schonk voor de bekeering der zondaars. Voor degenen, die er nu 25< van maakt geven wij als premie bet leven van Paus Pius X in prachtband. 60 Vraag Hebt u in don Paa- chtyd niets goed te maken? zoodauigen uitleg gegeven, dat de werkgeest onder de betrokkenen hopeloos door al die actie werd verpest. Ik herinner mij een geval, dat in een gfootc vergadering op oen vraag van één der aanwezigen, wat zij wel met zulk een onverlaat van een wethouder dio zoo iots goedkeurde, moesten doen, als repliek volgde: er uit zetten den volgenden keer. Breedvoerig oogenblik stil dan out te trachten aan te toonen, dat de Overheid tot opheffing van den arbeiders stand betrekkelijk weinig dienst kan doen en om te laten zien, dat de beoordeeling van meerdere daden door sommige personen gesteld een kwestie van appreciatie' is. Daarom kunnen wij niet geuoeg herhalen, dat men toch zijne verwachtingen in de hulp en werkzaamheid van de Overheid niet te hoog stelle, want legt men te veel op dien kop, de betrokkenen zuilen met de overheid incluis op de flench gaau en een Staats- of gemeentc-bankroet zal slechts het einde zyn. En tegelijk mogen wy nog eens herhalen, dat men toeh niet meer verwijdering schep- pe, dan er helaas al te veel bestaat. Het is zoo eenvoudig en te gelijk gemak kelijk om sommige personen met een zwarte kool te teekenen en het kost heusch geen moeite en kunde om, ter bereiking daarvan, by groote groepen succes te oogsten. Maar het moet den eerlyken man toch tegenstaan, iemand onverdiend te grieven, of verwyderiü^ te scheppen, waar toenade ring en samenwerking zoo noodig is. En was het nu nog maar zéé, dat de groep, welke in deze tijden veel te dragen had, er beter van werd, dat haar verheffing er door werd bewerkstelligd. Maar ook dit resultaat is geenszins het gevolg, veeleer het tegendeel. Alleen eigen hulp desgewenscht en zoo noodig gesteund door de Overheid kan hulp brengen. Daarover in onze slot beschouwing. ’s B 92. Boonenziekte. Vraag 134. D. R. te Beemstcr en R. V. t« Opperdoes kan ik het volgende berichten, omtrent de door hen iugestuurde booucu: Ik heb ze doorgestuurd naar Wageningen, vanwaar ik hot hiervolgend schrijven ont ving: - „Het zwarte puntje aan de boonen bestaat vnl. uit sporen met resten van sporendra gers en van het zwamdradenweefsel van een Aspergillus-soort. De zwammen van dit geslacht zyn vrijwel alle sapropryten (le vend of doode stoffen v. K.) alleen voor enkele tropische en sub-tropischc vruchten (vijgen en dadels) worden een paar soorten als schadelijk opgegeven, door n.l. het vruchtvleesch ongenietbaar te maken; waar schijnlijk zyn deze ook slechts half parasi tisch op rijpend vruchtvleesch. Ik geloof dus niet, dat het verschijnsel voor de cultuur van eenige beteekenis is. In de litteratuur wordt er geeu melding van gemaakt." Paddenstoelen aan bessenstruiken. Gaarne zou ik van bessenkweekers eens bericht ontvangen of zij nog bessenstruiken iu hun tuin hebben staan, waarop zich bij den grond paddestoelen bevinden. Indien dit het geval is, kom ik gaarne eens zien, en wat materiaal verzamelen indien moge lijk. De vooruitgang van het verzekerd kapitaal in 1923 is, blijkens het jaar vers Lag, achtergebleven bij die van 1922. de netto-winst is echter van f66.950 tot f129.341 gestegen. Bedriffsi:itkcmo<en 31 Dec. 1923: Aan tal polissen 1/9.434 (v. j. 174.431). Ver zekerd kapitaal f 18.961.432 (vorig jaar f 17.406.869). Verzekerde reme f 100.444 (v. j. f 95.431. Jaarpremie (52 maal weekpr.) f598.181 (v. i. f563.873). Wis kundige res. f2.741.467 (v. j. f 2.533.0541 Extra reserven f437.734 (v. j. f330 043). De bruto-winst ad f 193.842 is ge bruikt voor: Extra storting voor de pen- sioenverzekeringen f 2800. Afschrijvn- gen: Alle in 1923 gemaakte „eerste on kosten” f58.700. Ktuisbouw f3()00. Sd- do overgebracht opReserve voor min der courante fondsen f20.000. Reserve vcor uitbreiding f5090 en extra reserve f89.341. SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N. V. Spaarbank voor Katholiek Nederland te Nijmegen werd de Balans en Winst- en Verlies rekening over het tweede boekjaar goedgekeurd; het Dividend over 1923 vastgesteld op 5 over het bedrag der verplichte storting, makende f5 per aandeel be taalbaar op Div:dend-bewijs No. 2. te Nijmegen ten kantore der Bank en in andere ptaa.sen bij de hoeren Kassier- Correspondenten de heeren L. L. Didiaert te Zutphen, Roetandus Jansen 1e Amsterdam. M. G. Ziekten bij Koolplantjes. Vraag 135 van J. H. en v. L. te Bangort. Wageningen bericht my, dat men ook daar niet kan zeggen waaraan het barsten der stengeltjes van jonge koolplantjes moet worden toegeschreven, noch of dit verschyn- sel van eenige. beteekenis is voor de plan tjes. Het weer zal er niet onschuldig aan zyn vermoedelijk. Ziekten by erwtenplantjes. J. H. te Bangert kan ik berichten, dat het onder den grond doorrotten van erwten plantjes is te wjjten aan aantasting door de zwam Botrytis cinerea, die niet zelden jonge plantjes doet afsterven. Af doende bestrij dingsmiddelen daartegen bestaan niet. Het witachtig worden van Uw erwten, schrijft Wageningen, is geen gevolg van aantasting door meeldauw, of eenige andere zwam, maar van een plaatselyk los zitten van de opperhuid, waardoor tusschen het blad weefsel en de opperhuid lucht komt. Dit heeft de witte kleur tengevolge (evenals bij INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel.) Het Comité voor Godsdienstige Plechtig heden deelt mede, dat aan de groote Pro cessie in het Stadion zullen deelnemen alle priesters, die in toga en roket zijn (waarvoor iedere priester zelf moet zorgen) of die in habijt zyn; dezer dagen zullen uitnoodigin- gen verzonden worden aan de godsdienstige de sociale en de charitatieve vercenigingen. Vereenigingon, die niot kunnen deelne men aan de processie, ontvangen later een uitnoodiging, om zich langs den weg der processie op te stellen. Tevens deelt dit Comité mede, dal reeds verschillende buitenlandsche hoogwaardig- heidsbekleeders hebben toegezegd, om Congresdagen een plechtige Pontifical Mis te cclebreeren. Zoo zullen pontificeN ren: Z.Em. Kardinaal Reig y Casanova, van Toledo, den 26en Juli in de O. L. Vr. Onb. Ontv. (de Posthoorn), voor Spanjaarden, waarby Spaanscho preek; Z.E. Kard. Ber tram, van Breslau, den 24en Juli in de St. Franciscus-Xaverius (de Krijtberg) voor de Duitschers, waarby Duitsche toespraak. tei- myn eindigt over één week. Maar tijd ge- om I Schoort. 15 April 1924. Geachte redactie. U zoudt mij ten zeerste verplichten met het vohrende als ingezonden op te nemen. cr wordt name ijk volgens Uw Raads vers-lag beweert, dat de Pensionhou dersvereeniging een adhaesle betuiging zou gezonden hebben naar het Comité van Ac.ie. Het Bestuur der Pensionhotidersver- eeniging machtigt mij echter dit tegen te spreiennooit heeft onze vereemging tets dergeliiks verzonden en zit .stelt zich absoluut bui en kwestie. Zij s elt zich ten doel reclame te ma ken voor Schoorl om zooveel mogelijk gasten hiereen te trekken. Zij verzdtkt dan ook den heer Kaag in den vervolgen eerst goed te overwe gen a.vorens dergelijke onwaarheden te verkondigen. Dat wij ons best doen gas jen naar Schoorl te trekken is toch ze ker ons goed recht en wij Pensionhou ders hebben toch ook zeker een recht van bestaan. U geach.e redactie bij.voorbaat dank zeg gend yoor de vereende plaaisruim te ieeken i|> met de meeste hoogachting namens de Pensionhoudersvereeniging. M. W. VAN DE OARDc. Voorzi^er. SCHEYBEECK. De lieer Henri Polak schryft in het Hdbd: Wie van Velsen naar Beverwijk gaat, zal even voor laatstgenoemde plaats aan zijn linkerhand een fraaie buitenplaat* zien. Het is Scheybeeck, dat in de 17de en 18de eeuw het eigendom was van bekende Amsterdain- sche jiatriciërs- en regentengeslachten Baeck, Panera», Geelvinck, en waar Vondel vaak de gast was van Lourens Baeck. De plaats staat nu te koop en het is zeer te vreezen, dat zy in handen zal komen van eene combinatie, die daar in een aantal bouwterreinen verkavelen zal. Dau zal bin nen afzienbareu tijd het oude buiten, na van zyn fraaiste geboomte te zijn ontdaan, plaats gemaakt hebben voor een agglomera tie van min of meer banale villa’s met dTto tuintjes en zal ons land alweer een der steeds zeldzamer wordende historische bui tengoederen kwyt geraakt zyn, een brok van zfjne schoonheid ingeboet hebben. Zou het voor Beverwyk niet zaak zyn zich te voegen bij de gemeenten, die eigen be volking en tallooze landgenot,ten aan zich verplicht hebben, door prachtige buiten plaatsen en bosschen voor ondergang te be hoeden en ten eeuwigen dage te doen strek ken tot rein genot? Het kan gemakkelijk, zonder eenig noe menswaard geldelijk offer. Scheybeeck, byna 8 hectaren groot, ligt besloten tusschen dc Sparsieslaan, den Weg Holland op zyn Smalst, den Schulpweg en den Rjjksstraat- weg. Tusschen de beide eerstgenoemde w»- gen vormt het een driehoek, bestaande uit duinachtig terrein, uit schoonheids-oogpunt het minst belangrijke. Het sluit goed aan bij het uitbreidingsplan. Twee wegen, die thans op de Sparsieslaan uitloopcn, kunnen er over heen doorgetrokken worden naar den Weg Holland op zyn Smalst. De ge meente heeft dan een mooi stuk bouwter rein, waarvan de opbrengst te zijner tyd waarschyniyk don koopprijs van de geheele bezitting zal kunnen dekken. Een bekwame tuinarchitect, iemand als Tersteeg of Van Nek, zou voor de goede indeeling en aan sluiting kunnen zorgen. De gemeente houdt dan over de prachtige beboomde plaats, met het fraaie oude hoerenhuis en de vete ^bijgebouwen. Deze zou een magnifiek wan delpark worden er is ook een groote en schoono waterpartij een lustoord voor de ingezetenen, eene groote aantrekkelijkheid voor anderen. De gemeente zou zich zelf in stoffelijk en in ethisch opzicht bevoordeelen en tailoozen aan zich verplichten. x Scheybeeck kan oji deze wijze alleen ge red worden. Het is kort dag. De fatale noeg voor den Beverwykschen Raad eene cordate beslissing te nemen, van Leerdam te Helder, A. Rutten te Harderwijk. Mr. .A J. W. N. S okvis fe Utrecht, M. van der Veen te Velp (G) werden als Commissarissen gekozen; als Gedetegeerd-Commissaris werd aangewezen de heer M. van der Veen, Accountant, enz. te Vefp (G.) de voorgesteMe Satutenwijzigin^, waardoor het kapitaal wordt uitgebreid en tevens kteprtf aandeelen worden ge creëerd: alsmede de verandering van den naam in „Nationale Spaarbank”, werd met nagenoeg afgemeene stem men aangenomen de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders machtigde dc Directie, om, in overleg met den Raad van Commis sarissen, dire Spaarders aan te wijzen, die voor het boekjaar 1924 de Com missie uit de- Spaarders zouden ui.ma ken. tijd werd gewonnen, <tie anders zou worden .gevergd. Danrin-tulpcu stonden in twintig dagen volop in bloei, terwijl by gewone vervroeging daarvoor vier tot vyf wekca noodig zyn. Van handelsoogpunt Jbeschouwd, worden deze uitkomsten van groot belang geacht, wyl door het gebruik van electrisch licht veel arbeid en brandstof worden uitgespaard terwjjl dc kosten voor het benoodigdo eleo- trische licht onbeteekonend zjjn. EEN NIEUWE MALARIA BESTRIJDING. Aan de Itestwcn der Afdeelingen van de N.-H. Vereeniging „Het Wit te Kruis" en het „Wit-Gcle Krmsf (beide laatste in Noordholland) is door de Hoofdbesturen een circu laire gezonden van ongeveer deii volgenden inhoud- „Het zal Uw Bestuur bekend zyu, dat d*< Malariabestrijding in Noordholland zooals dhi van Regeeringswege ouder leiding van do Inspectie van de Volksgezondheid wordt uit gevoerd, zoo&is oorspronkelijk in de bedoe ling lag, iu de naaste toekomst vervangen zal worden dooi i cn andere werkwijze. De bestrijding zal komen in handen van do be volking, geheel overeenkomstig de oorspron kelijkc plannen. De bevolking zelve moet de verdelging der muggen ter haud nemen. Zy worde daar to<' voorgelicht door ter-zake-kundigo perso nen, die door v«»:drachten de bevolking nog beter dan tot nu het geval was, d,»^n besef fen aan welke groote vf-rautw oordelijklieid zij zich onttrekt, als zij niet medebelpt do mug gen te verdelgen. Daartoe opgeleid personeel zal leiding en voorlichting geven bij deze wyze van bestrij ding. Om te voorkomen, dat onze plannen lucht- kasteelen worden, ie het noodzakelyk, dat er verordeningen worden vastgesteld, die zullen voorschrijven, dat het geregeld verdelgen der muggen verplicht ia: dat deze verorde ningen strafbepalingen betalten en dat op het naleven dier verordeningen geregeld con trole zal worden uitgeoefend. Een schoon arbeidsveld ligt voor u open! Ontgint dat, bearbeidt dat, en de vruchten vallen dor bevolking in den sehoot. Wy re kenen oj> uw medewerking en steun zonder welke ons werk vruchteloos zal zyn! Door bemiddeling van den Hoofd-Inspoc- teur van de Volksgezondheid, Dr. J. Th. Ter burgh, té ’s-Gravenhage, is onderstaande’Com missie benoemd en geinotalleèrd: Dr. H. Aldershoff, Inspecteur der Volksge zondheid te Utrecht, Voorzitter Mr. A. M. Ledeboer, te Alkmaar, Vice- Voorzitter, Roode Kruis. D. H. Prins, te Alkmaar, Secretaris-Hoofd- controleur. G. Looman, te Alkmaar, Penningmeester, Witte Kruis. A. W. Michels, te Haarlem, vertegenwoor diger der Provinciale Staten. W, J. Kernkamp, te Edam, vertegenwoor diger der Provinciale Staten. Jhr. J. P. W. v>.n Doorn, te Heemstede, vertegenwoordiger der Ver. van Nederi. Ge meenten, Afd. Noordholland. Wiebe van Slooteu, te Heerhugowaard, ver tegen woordiger der Ver. van Nederi. Ge- \fd. Noordholland. van Amstel, te Alkmaar, Witte Het ideaal van alle goedwillende burgers van een geordende samenleving moet bljj- ven, om de grootst mogelyke som van ge luk (ook hier op de wereld) voor een zoo groot mogelyk aantal als het kan voor alleu te bereiken. Dat deze stelling door de Katholieken als collectiviteit, zoowel als door elk hunner af zonderlijk, wordt onderschreven, behoeft fei- tetyk niet te worden betoogd. Hot Katholicisme is uit zyn aard aaugw. wezen om tot het vorenstaande mede te wer ken. En indien cr al Katholieken worden ge vonden, die daartoe niet of schijnbaar niet zotfden medewerken, dan is dit al leen te verklaren uit de omstandigheid, dat zij de volleen volledige consequenties van hun eigen leerstellingen niet of niet voldoen de h bben begrepen. Maar, daarom staat net voor ons dan ook nog altijd va»t, dat zeker de Kath. bewe ging, hetzy haar deel bestaat uit werk gevers, w werknemers, middenstanders of boeren een dusdanige verheffing ook be doelt, althans wil bewerkstelligen. Voor ons is het onaanvaardbaar om aan te nemen hetgeen soms door andere groepen en ook wel eens uit eigen kring wordt vernomen dat sommige categoriën bewust en opzettelyk pogingen tot verhef fing, als hier besproken, wiUen tegengaan. Immers dit zou beduiden een bewuste be lemmering van verheffingsmogelykheden, on aan een zoodanig streven gelooven wy niet en wy houden het er voor, dat geen Katholiek zulke achterdocht mag koesteren. Hoogstens mag men gelooven bij verschil van inzicht aan een ter goeder trouwe dwaling by het kiezen van middelen om een gemeenschappelijk doel te bereiken. Dat verschil van inzicht heeft onder Ka tholieken steeds in meerdere of mindere mate bestaan, maar thans is het soms tot een bedenkelyke hoogte toegeepitst. Het is vooral de laatste omstandigheid, welke ons een oogenblik bij deze zaak in dit artikel deed stil staan. Wy zelf toch hebben ons deel iu de mee- ningsverschillon gehad en hebben van het daaruit voortvloeiende leed onze portie ge dragen. Wil men een concreet voorbeeld: in schier elke plaats is op dit oogenblik onvrijwillige werkloosheid. Het is redelyk en noodzakelijk, dat de Overheid zich met de daaruit voortkomende gevolgen bezig houdt en het is verstandig, dat zy de bona fide werkloozeA op de beste wjjze helpt Zjj behoeft zich daarby althads naar mijne meening niet allereerst en uitslui tend door wettelyk formalisme te laten lolden, maar zy mag de zaak gerust prac- tisch en nuchter bekyken. En dan verklaren wy onomwonden, dat naar onze meening dé Armenwet voor de voorziening in deze nooden niet allereerst is gemaakt en zelfs de wetgever aan een dusdanigen toestand vry zeker destijds niet heeft gedacht. Is nu een dusdanige opvatting een vry- briëf om dan maar te doen cn te'laten wat men wil? Het spreekt wel vanzelf, dat dit niet zoo is! Wij hebben de toepassing in ouze ge meente als volgt gezocht: wy zoeken een basis, uit het contractueele loon van de voornaamste takken van industrie en bedryf ter plaatse van ongeschoolde werklieden; van dat gemiddelde uurloon betalen wy in de werkverschaffing taclïlig procent aan uurloon. Hierby blyft dus de prikkel om altijd nog den ongeschoolden arbeid in het vrye bedrjjf per uur werk te verkiezen boven een uur arbeid in werkverschaffing. De hoeveelheid ureu per week, welke men in de werkverschaffing werken mag, is af hankelijk van de overige gezinsinkonWen, hetwelk eensdeels als een tweede prikkel, anderdeels als een goed en zuinig beheer van andermans geld is te beschouwen. ?>oo mag dus iemand by ons ter plaatse op dit oogenblik, indien hy een vrouw en drie kin deren tot zyn last heeft, zeventien gulden vyftig cent, dat is tachtig procent van het gemiddelde contractueele loon, of vijftig uren van vjjf en dertig cent maken. Hoeft hij gezinsinkomsten, dan wordt de .ydsduur, op basis van twee derde daarvan, met zooveel verminderd. Bij meerdere kinderen dan drie krygt hij tachtig procent van den hier gebruikelijk zijnden kinderbijslag in meerdere takken van nijverheid. Heeft hij geen of minder kin deren. dan* wordt de verhouding even on gunstiger. Nu geven wy grif toe, dat de betroffenen met deze betaling, in een grootendeels on productieve werkverschaffing, een uiterst ichatml bestaan hebben. Maar wij moeten er te gelyk by verkla ren, dat zulks nochtans uitgaven heeft ge vorderd en blyft vorderen, welke op den langen duur niet zyu vol te houden. Dezen winter was het twaalf duizend gul den per weck, thans zyn wy tot een vier vier en half duizend per week terug geloo- pen. Over deze maatregelen is heel wat te doen geweest en sommige groepen en personen ook van hen, van wie men anders zou ®ogen verwachten hebben daaraan een 1 meenten. Af< J. Ph. Kruis A. M. Couyn, arts, te Alkmaar, Kruis. Mr. C. A. de Groot, te Alkmaar, Kruis. Dr. A. J. Korteweg, te Alkmaar, Kruis. P. H. L. J. Lommen, te Castricum, Wit-Ge- lo Kruis Wjj uoodigeu uw bestuur, al dan niet in vereeniging met besturen van zusterafdeelin- gen in uw naaste omgeving, dringend uit plaatselyke comité's, al of niet uit uw mid den, te willen vormen tot bestrijding der Ma laria en met de leden uwer afdeelingen (zoo noodig ook mede h-den van zusterafdeelin- gen), genoodigden enz., één of meer bijeen komsten te willen houden ter bespreking der Malariabestrijding door de bevolking zelve. De leden der bovengenoemde commissie verklaren zich, zooveel mogelijk, bereid ver dere inlichtingen tc geven. Voorts verzoeken wy u de controleurs, die als inspecteurs en voorlichters de ontmugging door de bevolking zelve zullen controleeren wel met raad en naad te willen bjjstaan, als zij uw hulp inroepen. Eendrachtig samenwerken, kan Noordhol land van de Malariaplaag verlossen. Op de besturen der VS itte, Roode en Wit- Gelo Kruis afdeelingen rust de onafwijsbare plicht met alle kracht, die hun gegeven is, mede te helj>en ons doel te bereiken. Wjj doen daarom een beroep op u, als Witte, Roode en Wit-Gele Kruismannen en vrouwen. larat het dundoek- onzer schoone vereenigingeu niet alleen wapperen, doch laat het tevens leiden ter overwinning op den vijand der Noord hollanders. Wjj verzoeken u niet te talmen, doch bin nen vier weken comité's te vormen on daar van uiterlyk binnen 6 weken kennis te ge ven aan den secretaris der commissie, den heer D. II. Prins, R. Visscherstraat 10 Alk maar. De tjjd dringt, willen wjj in dit najaar gereed zjjn met onzen strijd. Komt binnen zes weken geen schryven van u in, dan zullen wij tet onzen grooten sj>yt het er voor moeten houden, dat u niet bereid is mede te werken aan do Malariabestrijding in onze provincie en zullen wij noodgedwon gen naar andere hulp omzien. ELECTRISCH LICHT ALS BEVORDE RAAR VAN PLANTENGROEI. Het gebruik van electrisch licht als hulp middel by plantenteelt heeft, volgens do „Gard Chronicle", ernstig de aandacht ge- liad van de „Westinghouse Electro Com pany-’, welke eenige byzondor belangwek kende proefnemingen heeft gedaan betref fende deTi invloed van electrisch licht op het vervroegen van bolgewassen, in de kas sen van de heeren Peter Henderson en Co., Baldwin, L. I. Bijzonderheden over deze proeven zjjn gepubliceerd in het Amerikaan- sche blad „The Florists’ Exchange" van 8 Maart j.l. De voor de proef gekozen bolgewassen waren Narcissen, Hyacinten, vroege tul pen en Darwin tuljien. De bollen werden in November in potten gezet en in Februari in de kas gebracht. Dc aangewende electrischo belichting werd ontleend aan acht 500-watt Mazda lampen) type C, waaraan reflectors werden bevestigd om een volkomen belichting te verzekeren over do geheele oppervlakte der proef. De helft der planten word enkel on der daglicht gekweekt; de cultuuromstau- digheden waren overigens in beide gevallen nauwkeurig dezelfde. Te beginnen met den 4cn Februari werden de lampen eiken nacht van 8 uur des avonds tot 1 uur 's nachts ontstoken en binnen een week reeds konden verschillen tusschen do beide plantengroepen opgemerkt worden; de planten welke aan de behandeling met electrisch licht waren onderworpen, waren ver vooruit boven de andere z.g. eontréle- planteu. Vroege tulpen werden zoo binnen 14 tot 18 dagen tot vollen bloei gebracht, waarvoor in gewone vervroegings omstan digheden drie tot drle-en-een-halve week worden vereischt. Hyacinthen bloeiden in zeventien dagen tegen ongeveer een maand in gewone omstandigheden, en Narcissen waren binneu twee weken geschikt om te snyden, waarbjj minstens een week van den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 11