„ONS BLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: Abonnementsprijs! BUITENLAND. De Meimaand. Verspreide Berichten. Korte Berichten. BINNENLAND. OVERLEG MET LANDBOUW ORGANISATIES. FEUILLETON. In krijgsgevangenschap. 18. NOORD-HOLLANÜSCH DAGBLAD be- wordt en d« liefdadigheid misbruik zyn ----alleen te wandelen, en hoewel ik de vijand ben van ADMINISTRATIE No. 43» REDACTIE No. «S3 ’er kwartaal voor Alkmaar 4 4 f 2.— /oor buiten Alkmaar .12 85 Het Oetlluatreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. gemaakt, door lang te blijven. Ik wil bericht zenden uw soldaten om mij naar Fécamp te En het g< rondere wyze getrokken tot die beeltenis. gebeurt het, dat, gedurende de Mei- id iederen dag, zoowel in de morgen- als in de avonduien talloos velen hunne Meikoningin komen begroeten en Haar toe zingen met de schoonste en bljjdste Maria- liederen. Toch zijn er nog Katholieken ook in deze maand voor wie het eene onmoge lijkheid schijnt, om in de week, vooral des morgens, eens even eene kerk binnen te tre den en zich aldaar een wijle te vereenigen met de hulde, Maria gebracht. Voor niet weinigen bestaat de onmogelijkheid inder daad. Maar er zijn er helaas maar al te velen voor wie die onmogelijkheid eigenlijk niets anders is dan onwil om een half uur tje of kwartiertje minder te offeren aan wat veel lijkt op vadsigheid. Hoeveel gelukkiger en tevredene:*, hoe meer opgewassen tegen de dageljjksche moeilijkheden en teleurstel lingen zouden ook z(j zich niet gevoelen, als ze den dag met het offer van die onbedui dende kleine moeite begonnen of eindigden. Mogen toch alle Katholieken, van welken rang of stand zij ook zijn, bedenken, dat de viering der maand Mei, door allen beoefend, van groote beteekenis en tevens van ver heven teederbeid is, wat overal weerklank vindt en van grooten invloed blijft op het innerlijk en maatschappelijk leven, omdat boven de wisseling der tijden Maria uit rijst als de samenvatting van alles wat goed is en schoon. wereld, rijk uit- tiers” genaamd en bestaande uit 38 jonge lieden van goede familie. Het uniform van de leden der garde is geheel zwart, terwijl zij als wapen een dolk dragen. Mqssolim zal na zijn terugkeer uit Si cilië, ’n ontmoeting hebben met de Bdgi- scbe ministers Theunis en Htymans. De sa menkomst zal waarschijnlijk midden Mei te Milaan plaats hebben. Generaal Di Giorgio is tot Italiaansch minister van oorlog benoemd in de plaats van generaal Diaz, die wegens gezondheids redenen is afgetreden. Te Shanghai zijn, meer dan 1000 Chi- ncezen voor Sun Yat Sen’s strijdkrachten te Kanton gerecruteerd. Er zijn aanwyzigüigen, dat de regeering van Peking een nieuwe campagne tegen Sun Yat Sen zal onderne men. DE ONTRUIMING VAN DE KEULSCHE ZONE. Verschillende Fransche bladen hebben on langs de vraag aan de orde gesteld of Enge land voornemens is, de Keulsche zone einde Juni te ontruimen, en men wijst er op, dat 'n dergelijke vraag alleen gesteld kan worden op grond van een misverstand. Men schijnt n.l. uit te gaan van de veronderstelling, dat do periode voor het bezetten van de ver- tohillende streken van het Rijnland inge gaan is op den datum der onderteekening van het verdrag van Versailles n.l. 28 Juni t919. Dit is echter niet het geval, aangezien het verdrag In de slotzinnen uitdrukkelijk zegt, dat de tijdsbepaling er in voorkomend beginnen te loopen van den datum waarop de eerste acte van ratificatie zou zijn neer gelegd en dezq| datum was 10 Januari 1920. schermen. Alvorens te antwoorden, keek Blanca be vreesd rond. Hartmann, die ’t bemerkte, zeide: Uw plaagster is weg, zooals ge ziet. Ik heb haar gelaat te wel in mijn geheugen geprent, dan dat ik ooit 'n dronk water uit haar banden zou aannemen. Ha! freule, de vrouwen van uw streek zijn niet, zooals gij, ’t spijt me ’t te moeten zeggen: ware 't anders er zou wellicht geen oorlog meer zijn! Zij heeft reden tot bitterheid, zeide Blanca; ze heeft twee zonen verloren! Kn gij, freule, antwoordde de krijgs man teeder, hebt wellicht 'n vader verloren. ’s Meisje keerde haar gelaat, dat vrees uitdrukte, tot hem. Is m’n vader dan gevallen, mijnheer? zeide ze, op ’n toon zoo vol angstige droef heid, dat 't haar gezel wee deed. Ik hoop van niet, freule, doch hij staat bloot aan de kansen van den oorlog. A, ja, hij is in den krjjg; doch ik bid God nacht en dag, dat hij hem behouden tot mij mag brengen. En ik bid, dat uw gebed moge ver hoord worden. Uw Vader is u zeer dierbaar, is ’t niet? Hjj is al wat ik in de wereld heb. Gedurende cenige oogenblikken gingen de twee zwijgend voort; dan rustten zy eenige oogenblikken, richtten hun gelaat naar de zee, en de militair sprak weder: Ge hebt nooit een groot verdriet ge had, freule? zeide hij. Nooit, tot dat myn vader mij verliet, om ten strijde te trekken, mynheer. Altijd hebben we samen geleefd op 't kasteel, en een zeer vreedzaam leven geleid, tot de oorlog begon, en hij van mijn zijde werd weggerukt. En toen bleef ge alleen? Ge hebt stel lig iets van hem gehoord? In den beginne dagelijks, maar nu heb ik sinds verscheidene weken niets van hem vernomen. En laatst heb ik verschrikkelijke droomen gehad. arbeiders week niet niddags en met dien verstande, dat tusschen begin en einde van den werktijd geen langere tijdsruimte dan een van twaalf uren gel. gen mag zyn; 3e. dat de arbeid van bedoelde arbeiders op Zaterdag niet aan vangt vóór 7 uur des voormiddag*. BEZOLDIGING PERSONEEL VERZEKERINGSKAMER. Het staatsblad no. 211 bevat een Kon. Besluit van 25 d» z« r houdende voorloopigo voorziening betreffende de bezoldiging van bet personeel der Verzekeringskamer. Artikel 1 luidt: Met wijziging in zooverre van Ons Besluit van 4 Augustus 1923 ;Stbl. no. 395), "houdende bezoldigingen-reling voor het personeel der Verzekeringskamer wordt op de wedden van de onder dat be sluit vallende functionarissen op den voet van de volgende bepalingen met ingang van 1 Mei 1924 een vermindering toege past. Artikel 2: De op 89 April 1924 volgens de tot dan geldende salarisregeling toeko mende wedden worden verminderd: a. voor zooveel betreft 1. de gehuwde mannen, 2. de overigen, die kunnen aan- toonen kostwinner van een gezin te zyn, een en ander beoordeeld uaat den toestand op 16 April 1924. met ingang van 1 Me! 1924 met vyf en met ingang van 1 October 1924 met tien teu honderd; b. voor zo-'veel betreft beu, die niet val len onder a, met ingang van 1 Mei 1924 met tien ten honderd. Een overeenkomstige vermindering toegepast ten aanzien van de wedden van met ingang van 1 Mei 1924 of een latereu datum nieuw benoemd© of bevorderde func tionarissen, zoomede ten aauzlen van ver- hoogiugen van wedden, welke met of na 1 Mei 1924 intreden. Onder wedden worden voor de toepassing van dit besluit begrepen de in artikel 19 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Ryksambtenaren 1920 (Stbl. no. 37) bedoel de toelagen. Artikel 3: De ingevolge vorenstaande be palingen gevonden wedden worden naar bo ven op tien gulden afgerond. Artikel 4: Voor de bedragen van 100 en 25 genoemd in het derde lid van arti kel 6 van voornoemd Bezoldigingsbesluit wordt gelezen 90 en 23. Artikel 5: Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei 1924. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELNIJVERHEID. De volgende motie is aangenomen: De by de Twenteche uitsluiting betrokken afdelingsbesturen van den Neder). R. K. Textielarbeidersbond St Lambertus, in ver gadering byeen op Zaterdag 26 April in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging te Hengelo, gehoord hebbeude de uiteenzet ting door den bondsvoorzitter b- effende de onderhandelingen aangaande het Twent- •che conflict, kennis genomen hebbende van dc hetze en verdachtmakingen aan het adres van bet hoofdbestuur van St. Lamber- tus vooral door den voorzitter van hetz Ne der). Verbond van Vakvereenigingen, maar ook door den modernen textiel arbeiders bond De Eendracht, verklaren, hun volste verirouweir te stellen In het hoofdbestuur van St. Lambertus en zyn overtuigd, dat het hoofdbestuur den eenig juisten en het ar- hem afwendde.'t Zou zyn door Gods bijstand, als ik m’n plicht deed. Ik beu niet sterk of goed, ik ben slechts n meisje. Ge zyt meer, ge zyt 'n engel. Mynheer! Ik zeg nog eens, ge zijl ’n engel. En, God vergeve het mij, ik bewonder u met inyn geheels ziel! Hij sprak nadrukkelijker en strekte zyn band naar haar uit Met ’n plotselingen kreet sprong zij terug, en zag half bevreesd in zijne oogen. Daarna terwijl hjj een beweging maakte om haar te naderen, gaf zy hem 'n teeken, dat hij terug zou blijven. In ’n oogenblik was hjj haar op zij. Ge moot niet gaan, zeide hjj; ge moet mij aldus niet verlaten. Ik weet, dat ik u heb beleedigd en gewond. Hoe kon het an ders zijn? Doch ge moet zeggen, dat ge mij vergeeft, dat ge mij niet haat Was ik in staat geweest uw misnoegen te vergeten dan zou ik m’n woord gebroken hebben, denk ik, en weggegaan zijn, terwijl ik mijn geheim met mij droeg; doch de vrees voor uwe ver achting deed mij blijven. En nu heb ik ge sproken Zij stond stil, doch gaf hem geen ant woord; en hij kon beur gelaat niet zien, want zij had het afgewend. (Wordt vervolgd) Vanaf den aauvang der Kerk tot op onze dagen heeft elke eeuw, elk land Maria hulde gebracht; de droefste tijden en de ongeluk kigste volkeren vaak de schoonste, wyl de bange harten zich ’t me^st en met 't kinder lijkst vertrouwen wendden tot Haar van wie zy nog hulp en redding meenden te mogen verwachten, als alle hoop verloren scheen. Zoo is het ook op onze dagen nog, nu reeds jaren achtereen donkere wolken rond om de Kerk zich samenpakken en de vijan den haar bestoken met een geweid, welke hen telkens en telkens voorbarige triomf gezangen doet aanbeffen. Vooral de maand Mei is dier baai aan bet baft van alle goede en godsdienstige Katho lieken, omdat deze maand meer dan elke andere is toegewyd aan de vereenering van de Kouingin des Hemels. Dan wordt onder de gewyde tempelbogen van eeuwenoude Kathedralen, in prachtige kerken van jonge architectuur, in nederige dorpskerkjes en kapellen, alsook in woningen van ryk en arm, over gansch de wereld en in alle talen de Lof van de Allerheiligste Maagd verkon digd en vindt men daar een Maria-altaar, dan wel de beeltenis der H. Maagd, getooid door (ie schoonste natuurproducten om te symboliseeren de verheven waardigheid van Maria onder de menschen. En het geloovige volk voelt zich op by- Zoo maan Tusar. De nieuwbenoemde minister was tot dusver gezant te Weenen. I>e Noorsc.be regeering zal eerlang een exfieditie naar de Noordelijke IJszee uitzen den om de bemanningen van vyf Noorse he trawlers, die schipbreuk hebben geleden en zich nu op de Russische IJszce-kust ophou den. naar huis te brengen. Verschillende Trans-Atlantische scheeps- vaartmaatschappijen hebben besloten, dit jaar verlaagde 3e klasse tarieven iu te voe ren voor schrijvers en kunstenaars, die bun vacantie in Europa willen doorbrengen. De firma Emil Weiis A Zoon, heurscom- missiounairs te Boedapest, is gefailleerd. De firmachefs zyn voortvluchtig. Naar ver luidt* zou hier een passief van 10 bestaan. Een dergelyk faillissement is te Boedapest nog nimmer voorgekomen. Fransche troepen zijn te Beyruth geland Volgens een bericht uit Rome zouden in ZuiJ-Syrië schermutselingen tusschen Fran sche troepen en ontevreden opstandelingen plaats gehad hebben. Mussolini besit een eeregarde, „muska- EEN REDE VAN MARX. De Duitsche Rykskanselier Marx heeft Maandagavond in een door het centrum bij eengeroepen, buitengewoon goed bezochte verkiezingsvergadering zjjn houding uitge sproken tegenover de kwesties van buiten en binuenlandsche politiek. Hy begon niet het optreden van de ryksregeering te verde digen, waar deze zich met de principes van de rapporten der deskundigen beeft eens verklaard en bereid is, deel te nemen aan onderliandelingen over de praestaties voor het herstel aan de hand dier rapporten. Hy wees daarbij de Duitsch-nationalen erop, dat de regeering, die bij haar beslissing in hot belang van bet Duitsche volk geen oogen blik getalmd heeft, geenszins maar een za kenkabinet is, doch In het volledig bezit van de rechten van een rykskabinet. Het spreekt vanzelf, dat verklaring van de rjjka- regeering volstrekt niet een erkenning in alle détails van bet omvangrijke rapport is. De regeering wil eindelijk in het belang van van bet Duitsche volk zelf alsook dat van de entente-landen en de geheele economisch en financieel orde in het scheppen. De deskundigen verklaren drukkelyk, dat het bezette gebied in econo misch, financieel en, zooals vanzelf spreekt dus ook in administratief opzicht weer on der het gezag van de Duitsche- regeering moet worden gebracht. Het nakomea van deze voorwaarden dor deskundigen zkl. zoo als vanzelf spreekt, ook de Duitsche regee ring met de grootste nadruk eischen. Abso luut noodzakelyk is bet verder, dat zoo spoedig mogelijk ook de uitgezetten weer naar hun woonsteden moeten terugkeeren en de gevangenen moeten worden bevry^. Immers, eindelijk moet er toch wat vrede komen tusschen de buurstaten om den wille waarvan Duitschland tot de grootste offers bereid is. Met moet zich met het feit verzoenen, dat Frankrijk op het oogenblik de sterkste ge wapende macht ter wereld is en zelfs Enge land iu uitrusting met vliegtuigen eu de modernste strijdmiddelen reeds verre over treft, terwyl Duitschland alles ontbeert wat voor een modernen oorlog noodig is. De rijkskanselier wees ten slotte op de noodzakelijkheid, dat de nieuwe Rijksdag een krachtige middengroep bevat, waarop de regeering steunen kan om konsekwent en zonder aarzelen een politiek te volgen, welke de eenige is, die tot de herleving van het Duitsche volk leiden kan. Met een Dul tech volksch- Duitscbnationale meerder heid in den nieuwen ryksdag zou naar men- scheljjke berekening de ondergang van bet Duitsche rijk bezegeld zyn. Alle burgers, die zich hun verantwoordelijkheid bewust zijn, moeten er voor zorgen, dat de midden partijen in den Rijksdag een meer dan vol doende meerderheid bereiken. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. In verscheidene steden in Saksen zijn wilde stakingen van de gemeentelijke arbei ders uitgebroken. in Halberstadt, waar ook de gas- en elec- tricitoitsfabrieken door de staking worden getroffen, werd de tewerkstelling van den techniscben nooddienst door den sociaal-de- mocratischen burgemeester geweigerd. De staking in bet Roergebied is reeds we der aan het verioopen. Het totale aantal stakende mijnwerkers is van 2500 tot 470 ge daald. De beambten van de Berlynsche verkeers ondernemingen hebben besloten aan de doorvoering van een stilstand in het ver keer op 1 Mei af te zien. VERKIEZ1NGSINCIDENTEN. Een zestienjarige Deutscb-Volkische blik- slagersjongen beeft een schot gelost op den voorzitter van de democratische party van het district Osnabrüek, Adamschek. De ge troffene werd zwaar gewond in het zieken huis opgenomen. I zelfbehoersching, bedekte ’t gelaat met bare banden, en snikte bitter. De militair wachtte tot dc hevigheid van hare droefheid verminderde; daarna zeide hy: Ge hebt meer redenen dan ik dacht, om mij en de mijnen te haten. Ik heb van uw I zoo naar brengen. Terwyl zy snel hare tranen droogde, keer de Blanca zich tot hem. Gij zyt niet sterk genoeg om te gaan, mijnbeer. Ik heb geen recht om langer te blijven; ik heb droefheid over uw huis gebracht! Ach, spreek zoo niet. Ik kan ook zeg gen, dat ik uw huis in droefheid heb ge bracht, sinds uw zuster ’n broeder, uw moe der ’n zoon heeft verloren, 't Is de oorlog deze verschrikkelijke oorlog, die, naar ik hoop en bid, spoedig een einde nemen mag. Sedert ge in nood verkeert, zyt ge niet lau- ger mijn vijand alleen dan, als uw hand zich bad opgeheven naar mijn dierbaren vader, dan En dan, freule zelfs dan zoudt’ ge mij verplegen, gelijk ge deedt, toen ik in uwe macht was? vroeg hij met aandrang. Ach, mynheer, vraag me dat niet, ant woordde zij. terwijl zü haar bleek gelaat van Advertentieprijs. Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; RedaM pér regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod* bfl vör uitbetaling per plaatsing f 0.60 en alle abonnó’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—f 200.—. f 1OO.—f 60.— f 35.—. f Na afloop van een Deutsch-Völkische ver gadering te Breslau, waai afgevaardigde dr. Wnlle het woord had gevoerd, heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad tusseben communisten en Deutsch-Völkischen? Het gelukte de politie ten slotte de me nigte de zystraten in te drijven. Aan beide zyden werden personen gewond. In een in het Noorden van Berlijn ge houden soeiaal-democratische verkiezings vergadering drongen dichte drommen com munisten binnen. Er werd bloedig gevoch ten es niet minder dan 20 personen werden zwaar gewond. De politie ontruimde de zaal. DE VALERA. Mevrouw Catherine De Valera, moeder van den lerschen republikeinschen leider De Vafera, die in Ierland gevangen zit is uit Rochester gekomen, om by het Congres stap pen te doen voor de invrijheidstelling van haar zoon. Zy wenscht, dat de regeering der Vereenigde Staten, die verleden jaar ten be hoeve van den Russischen aartsbisschop, die door de Russische sovjet ter dood werd ver oordeeld, bemiddelend optrad, nu ook de vrijheid van haar zoon zal bewerken. DE RAPPORTEN DES DESKUNDIGEN. Betreffende het te 1‘arjjs plaats gehad hebbende onderhoud tusschen de Fransche en Belgische ministers verklaarden Theunis en Hymans het volgende; „Zeker zyn er nog moeilijkheden te over winnen, maar wy hebben de overtuiging, dat geen enkel onoverkomelijk bezwaar den weg verspert tot een algemeene overeen stemming.” Donderdag a.s. vertrekken Theunis en Hy mans naar Londen, waar zy Vrydag op de Belgische ambassade de lunch zullen ge bruiken. In den namiddag vertrekken zy dan naar het landgoed The Chequers, waar zij de gasten van den premier Macl>onald zul len zyn tot Zaterdag. In gezaghebbende kringen is niets kend omtrent den datum van het bezoek van Poincaré aan Ixmden. na de Fransche ver kiezingen. Het wordt echter zeker geacht, dat de Britsche en Fransche premiers el kaar binnen twee maanden zullen ontmoe ten. De Commissie van Herstel heeft de ant woordeni van Japan en Joegoslavië op rapjsirt^F der deskundigen ontvangen. DE MIJNRAMP IN VIRGINIA. Latere telegrammen uit Wheeling in Vir ginia melden, dat 107 mijnwerkers werden bedolven. Nadat de puinhoopen, die den ingang blok keerden, waren opgeruimd, vonden de red ders vyf dooden en zestien ernstig gewon den. Uit den ingang komt rook. Er bestaat weinig hoop, dat de andere mijnwerkers le vend zullen worden aaugetroffen. HEVIGE ONWEDERS. De laatste dagen "woedden in zekere gedeel ten van Duitschland onweders zoo hevig, als men sinds Juni 1880 niet heeft gekend Zoo wordt uit de Oberlausitz gemeld, dat in tal van dorpen de bliksem is ingeslagen. Ha gelbuien met ongewoon groote steenen, heb ben zoo groote schade aangericht, dat vele volden opnieuw moeten worden gezaaid. In Berlijn heeft het gisteren den gebeelen morgen by tussebenpoozen geonweerd. In het Westen van de stad sloeg de bliksem in een draad van de tram, waardoor het ver keer geruimen tyd werd gestremd. De lersche Vrystaatregeering zond een nota aan den Britschen minister van Ko loniën, waarin dezen verzocht wordt, stap pen te doen tot onmiddellyke uitvoering van de artikelen betreffende de grensbepaling in het Engelsch-Iersche verdrag. Volgens een bericht uit Praag is Dr. K. Drofta benoemd tot Tsjecho Slowaksch gezant te Berlyn als opvolger van wylen 16 jaar en ouder, in afwijking van het be paalde by artikel 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht op in aanbouw zyndo bouwwerken, bij grond of graafwerken, dienend© tot voorbereiding van dien bouw, en op in herstelling of in slooping zijndo bouwwerken, en zulks onder voorwaar ie. le. dat door bedoelde arbeiders ni^t lan ger dan 10 uren per dag en 55 uren per week arboid wordt verricht; 2e. dat de arbeid van bedoelde arb op de eerste vyf werkdagen d<f weel aan vangt vóór ti uur des voowniddaj niet eindigt na 7 uur des namidSfcgB, Zy zuchtte, zag hem aarzelend aan; daar na gerustgesteld door den blik van zyn oogen, ging zy voort: Gisteren is in een der zalen van het de partement vau binnenlandscbe zaken landbouw ©eu vergadering gehouden, waar in de landbouworganisaties hier te lande vertegenwoordigd waren. De vergadering welke werd bygewoond door den directeur-generaal van den land bouw, dr. P. van Hoek, en inspecteur van den landbouw, den beer I. Kakebeeke, en afgevaardigden van het Kon. Neder). Land- bouw-Comitó, den Nederl. Boerenbond, den Christelyken Boeren- en Tuindersbond, den Nederlandschen Tuinbouwraad en den Alge- meeuen Nederl. Zuivelbond, heeft de Minis ter van Binnenlandscbe Zaken en landbouw Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, geopend met een rede. HET RIJKSINKOMEN DER KONINGIN. In verband met het ingaan der salaris ver mindering van de Ryksambtenaren op 1 Mei aus. heeft de Koningin gevolg gegeven aan haar reeds het vorige jaar geuite voorne men, om 'n gedeelte van haar Ryksinkomen ter beschikking te laten van den minister van Financiën. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Naar de „Tel.” uit postkriugen verneemt, zou de beer J. Lazonder, directeur van het postkantoor te Rotterdam in aanmerking komen voor de benoeming tot directeur van den Postcheue- en Girodienst. OVER WERKVERGUNNING BOUWVAK. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft gezien de bolangelf van de volks huisvesting en de omstandqfHeicL, dat ten gevolge van de langdurige vorstperioe in de afgeloopen winter vele bouwwerken gerul- men tyd hebben stilgelegen; heeft aan hoof-, den of bestuurders van ondernemingen tot' het uitvoeren van bouwwerken in alle ge meenten des rijks vergund, dat In him on dernemingen gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 1 October 1924 door arbeiders van Verscheidene nachten geleden heb ik gedroomd, dat mijn vader b(j me was niet hier op ’t kasteel, maar op een eenzame plaats en telkenmale, als wij samen ge weest zyn, heeft hy zyn hand op mijn hoofd gelegd en gezegd: God zegene u, mijn arm* Blanca! En ’t scheen me, dat hij voorzag, hoe een groo te ramp mij zou overkomen, en dat hij boos was. Wat kan dat be teek en en, mynheer? Zulke droomen voorspellen toch geen kwaad? Mocht mijn vader kwaad overko- mcu, dan zou zulks mij dooden. En voor een oogenblik verloor zij hare Als de ridder hem had ontmoet op ’t slagveld, mu hy hem neergeslagen hebben, geljjk ze myne zonen hebben gedood. Ja! aidien het God behaagd had, hem in mijne handen te aloen vallen, zou ik hem t hart ioorboord Nebben, gelijk gy moest hebben gedaan, en gelyk alle goede patriotten louden doen. Maar, let op, hy wordt gevierd op ’t kasteel, zelfs ofschoon de ridder wel licht neergeslagen ligt door een dezer ver vloekte Duitschers. Blanca slaakte ’n kreet en bedekte hare ooren met de handen, alsof zy ’t geluid der •tem van de oude vrouw wilde dooven; maar ’t wjjf, volstrekt niet verschrikt, en tich wellicht verheugende in de uitwerking van hare woorden, zou hebben doorgegaan, kien op dit oogenblik de Ublaan verecheen. Terwyl hy zyn oogen strak op ’t wyf vestigde verzocht hy haar te vertrekken; daarna sprak hij Blanca hoffelijk aan: Freule, mag ik de eer hebben, u naar ’t kasteel terug te brengen? of, als ge wenscht uwe wandeling voort te zetten, mag ik u dan vergezellen? ’t Is niet veilig voor u, 4w land, ben ik toch wel in staat u te b«- P08TOU0 104MX

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1