f t „ONS BLAD» Me M. fotrraiRo immx Ueaderdag 1 Hel 1VX4 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Verspreide Berichten. Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar i J f 2.— Foor buiten Alkmaar ....,,..,1285 Met Oefllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. 5 Advertentieprijs» Van I5 icgels f .25; elke regel meer f 0.25; VeciaMf per regel f 0.75; Rubriek .Vraag en aanbod" bg vcx uitbetaling per plaatsing f 0.60 alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 5OO,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60.—. f 35.—. f 15* FEUILLETON. In krijgsgevangenschap, i». UIT DE PERS. Behrille, t«* gemiste) 11 ff BUITENLAND. BOLSJEWISTISCHE FEESTEN. Staten-Generaal. BINNENLAND. Korte Berichten. 1 do 4 stiet 'n kreet van verras in Jevende HOOFDSTUK X. (Wordt vervolgd! I zij zichzelf mogen „betalen”. President Obre gon heeft echter reeds Verklaard, tegen der- gelyke anarchie met even groote strengheid te zullen optreden als tegen de opstandige beweging. De stakende arbeiders op de Mexicaansche olievelden zyn een boycot tegen de Engel- sche arbeiders begonnen. De arbeiders uit de Noord- en Zuid-Amerikaansehe staten en uit Spanje worden opgewekt, zich by dezen boycot aan te sluiten. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. M3 Mtl rdi- •eh- POSTG1BO 1MMX g NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD meer dan in de voorafgaand» week, doch 235.000 minder dan op 31 December 1923. Generaal Godlf velhebber van het Britsche bezettingsleger, vervan- den in pleizier in de en zijn tegen be- EEN TORNADO. Een Tornado heeft eenige Zuid-Oosteljjke i Staten van Amerika gisteren In den vroe gen morgen geteisterd. Er zyn 47 dooden 1 en 130 gewonden. Tevens wordt gemeld, dat 'F nog vele personen worden vermist. De scha- i de wordt geschat op één millioen dollars. i de g«- Nauwelijks had Blanca de zjjde van den soldaat verlaten toen ’n wild geschreeuw van stemmen, gevolg door *n scherp geluid van geweervuur uit ’t dorp kwam. Hart mann spoedde zich naar den heuveltop, en keek naar beneden. De geheele plaats was in beweging; rookwolken kringelden uit do lop de vluchtelingen nazette. Toen zij nader kwamen, herkende hjj onder hen z’n mede officier Vogel, die bij hem was, toen hij voor ’t eerst Blanca de Gavrolles had ont moet. Hij sprak hem San in de Duitsche taal. Vögel zag op, en 1- sing uit. Hemell ’s Is Hartmann, lijve! DE MIJNRAMP IN VIRGINIA. Tot dusver zijn reeds 79 lijken naar bo ven gebracht uit de mijnen, waar op 28 April de mijngas-ontploffing plaats vond. ging voort onder do schaduw der wouden. Intusschen hoorde hij ’n geluid, alsof het kreupelhout achter hem plat getreden werd. Hij hield op en keek in de richting van ’t geluid, doch zag niets. Gerustgesteld, ging hjj langzaam voort tot hij kwam in ’t «wicht van 't kas- Hartmaun knikte, en ging naar hem toe, terwijl hü zijn kameraad de hand drukte. Donnewetter, waar zjjt ge geweest? gromde Vögel, terwijl hjj zijn voorhoofd fronste...., wij hielden u voor doodl Ik ontsnapte, zooals ge ziet. Nu, daar is geen tijd te verliezen. Wjj vertrekken even spoedig, als we zijn geko men. Stijg achter mij op, geef me uw hand. Terwijl hij sprak, zagen beiden een groote troep Fransche infanterie, die snel hen v; i achteren naderde. Hartmann keerde zich om en haastte zich om den heuveltop te be reiken, waar hij achter eenige boomen be scherming zocht. Hij hoorde ’t kommando, daarna een gekletter van paardenhoeven en de Germanen waren verdwenen. Gelukkig voor hem. werd hij niet opge merkt door de soldaten van den naderenden troep. Zy liepen snel voorbij, terwijl zij nu en datr poosden om te vuren op de terug- «rekkende Uhlanen. teel. Achter en tcrweerszyden van hem strek ten zich de wouden duister en somber uit. Vlak by hem lag de stam van ’n gevallen boom; hij zette zich nadenkend er op neder. Plotseling scheen hy weder ’n geluid te ver nemen, alsof er zich iets in 't woud nabjj hem bewoog. Hij keerde zijn hoofd om en dezen koer zag hij iets glinsteren, dat als ’n paar rnenschelyke oogen glansde, 't Vol gend oogenblik ontstond er ’n plotseling licht, ’n scherp geluid. Hij wankelde op zjjn voeten en met ’n ..waren kreet van pijn, viel hij voorover op zijn gelaat. HOOFSTUK XI. Het schot was gehoord op ’t kasteel. Eeni- gen der dienstboden, die op ’t terras stonden zagen den Duitscher vallen; doch ’n vol kwartier verliep, alvorens iemand ter hulp kwam. Daarna kwam oude Hubert, bevend als ’n riet, en kijkend naar eiken kant, als of hy bang was, voor ’n verdwaalden kogel met zorg over de plaats gevolgd door yer« Bcheidene vrouwen. Toen zij met afgrijzen zich over hem bogen, bevreesd om hem aan te raken, kwam Houzel, de boschwachter, met lange schreden over den weg, en voeg de zich bij hen. Curieus genoeg, was hij on gewapend. Freule, sprak hjj, ge zyt niet boos op mij? Ik zou gaarne weten of 't zoo was, ge *Üt zoo schoon! Maar gij zelf hebt gezegd: waarom zouden we vijanden zjjn? wilt ge mg uw hand niet laten kussen, freule? Neen m’nheer, ik kan niet! Dan vergeeft ge me niet? Gy, die zulk een goddelijke vergevingsgezindheid toon de, toen ik jegens uw land misdeed, kunt thans niet vergeven, nu ik een beleediging heb begaan tegenover u! In *n oogenblik had zy haar hand uitge strekt. Hg nam ze aan en kuste ze, waarna zij ze haastig terugtrok, en alvorens hjj ’n woord kon uiten, had ’t meisje hem verlaten, en haastte zich met snelle stappen naar 't kasteel. Binnen enkele minuten had Hartmann z’n vorige standplaats, vlak achter de kapel bereikt. Hier bleef hy staan, en toen hij om hoog keek, zag hy hoe de Fransche solda ten elkaar op ’t marktplein verdrongen, ter wijl het kleine hoopje Duitsche cavallerie, thans veel geringer in’ aantal, voort galop peerde, tot het de verwijderde hoogte bereik te. Hier hield het voor een oogenblik stil, en terwyl de manschappen hun lansen dril den, slaakten ze dreigende kreten, die be antwoord werden door den vijand. Daarna galoppeerden zij in snellen spoed in de richting van Havre. Treurig en gedrukt keerde Hartmann met trage schreden naar de wouden v. Grandpré Wat hy zooeven had gezien vervulde zijn ziel meer en meer met de hopeloosheid van zijn liefde voor t sohoone, Fransche meis je. Zyn besluit was genomen. Hy wilde niet langer blyven in het kasteel, doch zich zelf terstond aan de Fransche autoriteiten over leveren. Door nog langer op Grandpré te blyven, zou hij zich zelf en ook wellicht haar een beproeving opleggen. Hij trad de poort binnen, en „Het Vaderland” wysjt er op, dat de beza digde rede van den heer Wibaut in de Eer ste Kamer een schrille tegenstelling vormt met wat de goegemeente in woord en druk dagelijks aan soc-iaal-democratische propa ganda te slikken krygl: „Wat ons vooral in de rede van den heet Wibaut trof was het vooropzetten van de groote moeilykbeid, waarvoor de heer Co- lyn by zyn taak staat, de groote zorg om ieder scherp woord te vermijden. Reeds daarom zou het goed zyn, als de S.D.A.P. een afdruk daarvan aan al haar leden deed toekomen; se zouden dan zichzclven kunnen afvragen acher wie ze willen gaan staan, achter Wibaut of achter de diverse schrij vers en teekenaars vaa de vuiligheden in pHet Volk” en in „De Notenkraker”. Waar in Colyn, tanichons le mot, stelselmatig is voorgesteld als een gewetenlooze schurk, die het bezuinigingsmes voor zyn hanteerde en nog behagen schiep smartkreten van de geopereerden, collega’s als de zwakkelingen, die hun wil den sterken man maar lieten gaan. Misschien kan hier ook de vraag ge steld worden of op den heer Wibaut, en het zelfde geldt natuurlyk voor Vliegen, Albar- da, van den Tempel, Drees en zoovele an deren, niet de plicht rust om aan deze voor de 3.D-AJP. beschamende propaganda een eind te maken, die trouwens in dezen tyd nu er bezuinigd moet worden, lang niet zonder gevaar is.” Ook wg zou<ien die vraag willen stellen. Doch: Of 't helpen zal? We twyfolen er sterk aani De bolsjewistische leiders snannen zich in den stryd tegen de kerk sinds lang in om de Uhristelyke feestdagen te seculariseeren. Zy doen dit, door de christelyke feestdagen een wereldlijk communistische beteekenis te geven en deze dan zoo mogelyk te popula- riseeren. Op welke wyze dit geschiedt leeren ons een paar voorbeelden. van den „Johannes-dag” „feestdag van den stryd tegen en de „Elia-dag” zal veranderd worden in ’t „feest van de natuurkunde en de electrtfioeering”. Op een blyvend resul taat zal men echter met deze namen be- zwaarlyk kunnen rekenen, allerminst in Rus land met zyn in-religieuse landbevolking. Aldus een bericht in het „Hdbd.”. Kan het bolsjewisme al brutaler van zyn heidensch materialisme en van zyn gods diensthaat getuigen? AUSTRAUC WIL OORLOGSSCHEPEN. Bg een lunch ter gelegenheid van het be zoek van het Britsche eskader aan Welling ton, heeft de >premier van Nieuw-Zeeland bekend gemaakt dat wanneer de Engelsche regeering by haar houding om geen vloot- baais te Singapore te bouwen, volhardde en Nieuw-Zeeland derhalve daarvoor geen by- drage behoefde te geven, het bereid zou zyn, een tweeden kruiser in den Stilk'i Oce aan té onderhouden. ONRUST IN MEXICO. In Mexico wil de binnenlandsche orde en rust, ondanks de onderdrukking van den Huerta-opstand, maar niet terugkeeren. De regeering van president Obregon ziet zich geplaatst voor _cen agrarische beweging, wel ker aanhangers huh eischen met kracht van wapenen willen dóórzetten. In de provincie maken deze lieden zich gewelddadig meester van stukken land, zulks ingevolge huu op vatting, dat zy aan den stryd tegen de op standelingen hebben deelgenomen en deswe ge op belooning in den vorm van land aan spraak kunnen maken. Zy meenen dat, daar die belooning niet vrywillig wordt verstrekt EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Dc algemeene beschouwingen over staatsbegrooting worden voprtgezot. De heer MENDELS betoogt, dat in andere staten het wederoptreden van het kabinet na het votum over de vlootwet met gehoon zou zyn begroet. Waar blijft de verantwoor delijkheid voor het wederoptreden? Spr. acht het stellen van de portefeuillekwestie bij de vlootwet, blykens het wederoptreden van het kabinet, branie. De verlaging van de salarissen is z.i. niet geoorloofd op grond van schade wegens dnrechtmatige daad (ar tikel 1401 B. W.), of van schending van goede trouw en billykheid. De heer VERKOUTEREN bestreed de weerloosheid, die de heer v. Embden bepleit had. De geschiedenis leert dat men er daar slecht mee afkoint. In den volkenbond heeft spr. vertrouwen, maar zoolang Amerika er buiten blijft, kan men er niet veel van verwaehten. Van arbi trage verwacht spr. niet veel. Spr. begrypt de vredesgedachte der socia listen niet. Immers in hun eigen party heb ben ze allemaal ruzie met elkaar en hoo kan als onder dc socialisten al geen vrede is er vrede onder de menschen zyn? De heer MOLTMAKER legde er den na druk op, dat het aanzien van het parlement eigenlijk het meest geschaad wordt door hen, die thans het meest klagen over do daling van het peil van het parlement. De heer DE VEER oordeelde dat de re geering geen rekening heeft gehouden met het stopzetten der nooduitkeering ayn do gemeenten, dat de gemeenten daardoor zou den worden gedwongen do belastingen te verheugen en daardoor den druk voor do burgers verzwaren. Minister RUYS DE BEERENBROUCK be gint met de rede van den heer Van Embden Oppervlakkig beschouwd was zj. de grond gedachte van die rede sympathiek doch zoo eenvoudig is het vraagstuk niet, vooral rijen en do commissariaten voor de koop vaardij en de spoorwegen zal omvatten. De pakjesdragers en straatventers t» Lissabon hebben een staking afgekondigd, uit verzet tegen de verhooging van de straatgelden en de boetes, die hun werden opgelegd. Colback, de Waalsche student die den Viaamschen student Bertin Vallayes neer schoot is in voorloopige vryheid gesteld. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. De viering van den verjaardag van prin ses Juliana ging gisteren in de Residentie gepaard met de feestelijke herdenking van den verjaardag van Prins Hendrik, welke verschoven werd tot gisteren. Het triestige regenweder in het ochtend uur beloofde niet veel goeds voor het vuur werk dat^ door het Haagsche Comité voor Volksfeesten gisterenavond ter eere der beide verjaardagen in het Malieveld werd afgestoken. In het Lange Voorhout waren de midden- Mnen vanwege het gemeentebestuur ge tooid met vlaggen en baniertjes. De Koningin, de prins en prinses gebruik ten het noenmaal by de koningin-moeder. In de koninklijke paleizen in het Koord einde en in het Voorhout lagen registers van gelukwensching gereed, ter teekening dóór de civiele en militaire autoriteiten, gezanten en particuliere personen. BOND VAN ADVERTENT1ERE1Z1GERS. Te Amsterdam is Dinsdag opgericht de Bond van Advertentiereizigers, waarvan hei secretariaat gevestigd is: Bronckhorststraat 38. Het doel der nieuwe organisatie'Lis o.a. in samenwerking met uitgevers en ’adver teerders tot betere toestanden in het bedryf te geraken. KATHOLIEKE SPOORWEGMANNEN Bl\ DEN PAUS. Z. H. de Paus ontving Dinsdag eeu vee^ tig tal Hollandsche spoorwegmannen audiëntie. De Hollanders werden aan den H. V: ▼oorgesteld door den secretaris van Ki naai van Rossurn, pater dr. Jos. M. f> mans C.3.3JI. Z. H. sprak de mannen in het Duitsch toe, prees hun nuttige vereeniging en zegende deze en al haar leden. KONINGIN WILHELMINA JUBILEUM- FONDS De Koningin heeft enkele dagen geleden een bedrag van 73,200 Zwitsersohe franken ontvangen, byeengebracht door Nederlan ders en vreemdelingen in en buiten Zwitser land, als een fonds uit dankbaarheid jegens Hare Majesteit en als blyvende herinnering aan haar regeeringsjubileum in 1923. Aan dit fonds is, met toestemming van H. M., den naam gegeven van Koningin Wilhelmina-Jubileumfonds 1923. Het zal worden afgedragen aan het bestuur der Vereeniging tot behartiging van de belan gen van Nederlandsche longlijders te Am sterdam, welke vereeniging baar Neder- landsch Sanatorium te Davos heeft. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Tot directeur van den postcheque- en girodienst zal, naar de „N. R. Crt.” ver neemt, worden benoemd de heer J. Lazon- der, thans directeur van het postkantoor te Rotterdam. De heer Lazonder zal Maandag 6 Mei zyn nieuwen werkkring aanvaarden. Dozer dagen is het koninklyk besluit van zyn benoeming te wachten. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Gisteren werd te Enschedé in verband met het conflict in de Textielindustrie ten HONGARIJE’» HERSTEL. De commissarisgeneraal Smith, van den Volkenbond, komt heden te Boedapest aan om met de saneeringsactie een aanvang te maken. Nadat de saneeringsvoorstellen in de Staatscourant waren opgenomen, begonnen de inschrijvingen voor de Hongaarsche Na tionale Bank. By de banken zyn reeds tal rijke inschryvingen binnengekomen. Men hoopt het noodige kapitaal in het land zelf bijeen te brengen. BLOEDIGE INCIDENTEN. De ,Matin” meldt uit Belgrado, dat ty- dens een vergadering van de Duitsche party te Novigrad ernstige incidenten hebben plaats gehad tusschen leden dezer party en Servische nationalisten. Er werden ver scheidene personen gewond, van wie één overleden is. DE ERKENNING VAN SOVJET- RUSLAND. De Belgische regeering heeft besloten on- derhandelingen te openen met de Russische regeering over de erkenning de jure. De Bel gische gezant te Londen, Moucheur, heeft op dracht ontvangen om zich in verbinding te stellen met Rakofski en de Russische han- delsdelegatie tLonden. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De C. v. H. heeft besloten: lo. Onmiddel- lyk in te stellen een comité tot organisatie van de Duitsche spoorwegmaatsc happy, voorzien in het rapport van de eerste com missie van experts en William Ackworth en Leferve te verzoeken persoonlyk aan de werk zaamheden der commissie deel te nemen. 2o. Robert Kindersley, directeur van de Bank of England te belasten met dfe deelne ming aan de commissie van organisatie van de bank, voorzien in het rapport der eerste commissie van experts. 3o. De heeren Descamps, president van de Handelsbank van Ryssel en Pirelli, industri eel, te benoemen tot leden van bet comité tot organisatie der industrieele verplichtin gen, voorzien door de eerste commissie van experts. EEN NIEUWE 0NTWAPENINGS- CONFERENTIE? In bet Engelsche I-agerhuis is op het vra genuur de kwestie ter sprake gebracht eener nieuwe ontwapeningsconferentie. Aauvanke- lyk verwees MacDonald naaf de redevoering van Coolidge op 22 dezer, doch op de vraag van commandant Kenworthy of Engeland inmiddels geen eigen stappen kan doen, tot het byeenroepen van zulk een conferentie zeide MacDonald, dat in overeenstemming met de door de Britsche regeering aangeno men houding, die tot zyn genoegen door een Aiuerikaanscben staatspresident werd gedeeld, het noodzakelyk zal zyn enkele vraagstukken van politieken aard in Europa uit den weg te ruimen, alvorens van zulk etn conferentie zakelyke resultaten zyn te verwachten. stadhuize wederom een vergadering gehou den, opgeroepen door den ryksbemiddelaar, den heer Van Ussclsteyn. Op deze vergadering, waar alle partijen tegenwoordig waren, werd mededecling ge daan, dat de fabrikanten een overeenkomst wenschten aan te gaan voor 15 maanden. De loonsverlaging zou dan bedragen 7 en het aantal overwerkuren, te verwerken naar keuze van de werkgevers, 130 per jaar. Gehuwden en kostwinners zouden gedu rende drie maanden een toeslag ontvangen van 1.50 per week. De vertegenwoordigers van „St. Lamber- tus” verklaarden, dit voorstel niet positief te verwerpen, terwyl dc vertegenwoordigers van „Unitas” zich wenschten te beraden. De vertegenwoordigers van de „Een dracht” verklaarden uiet genegen te zyn, hun leden te adviseeren, dit voorstel aan te newen, welk standpunt ook werd ingenomen door de vertegenwoordigers van de beide federatieve organisaties van textielarbei ders, de neutrale organisatie van textiel arbeiders en het Enecnedésche comité der ongeorganiseerden. De vertegenwoordigers van het centrale comité der ongeorganiseerden, die zich aan de zijde van Lambertus’^ stelden, stel den voor, de besprekingen voort te zetten met „St. I^ambertus”, „Unitas” en de ver tegenwoordigers der fabrikanten welke laats ten zich daartoe bereid verklaarden. De conferentie werd hierop geschorst en te 3 uur hervat. Toen waren behalve de ryksbemiddelaar aanwezig de vertegenwoordigers van „St. Lambcrtus”, „Unitas”, de commissie ad hoe der fabrikanten en de vertegenwoordigers van het Centraal Comité der Ongeorgani seerden. ramen der huizen, terwyl ’n eind verder ’n troep cavallerie galoppeerde, half verborgen in de stofwolken, die door de hoeven der paarden oprezen. Hartman herkende hen in 'n oogenblik. ’t Waren Uhlanen. Een in deze dagen maar al te veelvuldig ^voorkomende scène volgde. Franc-Tireurs, die de plaats bezetten, waren spoedig op de vlucht gedreven doch de gewapende dor pelingen zetten de schermutseling van af de daken en ramen voort. Toen de Uhlanen oevr de straten liepen, am ver. Daarna hiel- veischrikte maniign en Mhauwen, -die nog over de straten lïcpén, oniWL Daarna hiel den zy stil op ’t marktplein en richtten hun pistolen op de lui die van boven af op hen vuurden, 't Vuur werd steeds zwakker, slechts nu en dan hoorde men 't geluid van ’n geweer en ’n wilden kreet. Nadat zy afgestegen waren, drongen som mige Duitschers met geweld in de huizen, om den verborgen vyand op te sporen. Zij, die men vond, Wérden terstond gedood. Nauwelijks wetende, wat hy deed, daalde Hartmann den heuveltop af. Troepen man nen en vrouwen renden, hevig verschrikt, hem voorby, en haastten zich de bescher mende rotsen te bereiken» Hij stond juist in de nabyheid van den hoofdweg, toen hy op korten afstand van hein ’n verstrooiden troep cavalerie bemerkte, die in vollen ga- Op welke wyze dit geschiedt leeren paar voorbeelden. In de plaats van den „Johannes-dag komt nu de bet bygekwf” en de „j mg”. Op een blyvend resul- chter met deze namen be- Het "Canadeesche Parlement verwierp met 92»tegen 29 stemmen een wetsvoorstel om de doodstraf te vervangen door levens lange gevangenisstraf. 4000 landverhuizers zyn te Winnipeg gearriveerd. Een duizendal zyn Britten. De anderen komen uit Zwitserland, Holland en Denemarken. Gemeld wordt, dat gedurende het fis cale jaar, dat op 31 Maart 1924 eindigde, de werkelyke ontvangsten in Engeland be droegen 837.169.000 pond, de werkelyke uitgaven 788.840.000 pond. Het surplus is gebruikt tot vermindering der schulden. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 21 April jJ. 1.050.000 zynde 11.30tf op 31 December 1923. ley, de huidige opperbe- kêert naar Engeland terug en wordt gen door luitenanUgcneraal Ducane, i vroegeren Britschen vertegenwoordiger het noofdkwartier van Maarschalk Foch. De knoopenfabriek van Pondorf, in Al tenburg (Thüringen) waar meer dan 1000 arbeiders werkzaam zyn, is tot den grond afgebrand. Mpn vermoedt, dat brandstich ting in het spel is. Een aantal Duitsche katholieke gees, telyken zal binnenkort een veteeniging op richten, ten einde zich speciaal aan de jour nalistiek te wyden. Te Geneve is een militair vliegtuig naar beneden gestort; de luitenant-vlieger werd gedood, de luitenantverkenner brak slechts een been. Volgens een bericht uit Rome aan Duitsche bladen, telt de fascistische party in het buitenland thans 494 afdeelingen. De afgevaardigde, Zalmbrecher van de Beiersche volkspartij toen hg te München van een verkiezingsvergadering huiswaarts keerde, door communisten aangevallen en ernstig mishandeld. Het bezoek van Theunis en Hymans aan Milaan ter ontmoeting van Mussolini Is thans officieel op 18 Mei bepaald. Gemeld wordt, dat een lid van Fransche controlecommissie te Berlyn dood werd by een botsing tusschen* een mo torfiets en een fiets. De fietser werd «Waar gewond. De bevelhebber van de bezettingstroe pen te Dortmund heeft alle 1 Mei-betoogin- gen in de openlucht verboden. Het aantal steungenietende werkloo zen in het onbezette Duitschland is van 1 April j.l. tot 15 April j.l. gedaald van 703.000 tot 476.000. De Noorsche metaalarbeiders hebben besloten, de nieuwe condities van de werk gevers niet te aanvaarden. De staking duurt nu a] zes maanden. De jongste vredespoging van de Span jaarden in Marokko is afgestuit op de on- verzettelyke houding van Abd-el-Krim. De Franciskaners en kinderen, dio den 13en April te Tetoean opgelicht zyn, werden mee gevoerd naar het Rif. Als bewys hoo merkwaardig er In Rusland wordt omgesprongen met het gees- telijk eigendom van buitenlanders, meldt een Duitsch blad, dat thans in een fabriek te Rostof de tractors van Ford op groot» schaal worden nagemaakt. Uit Indianapolis wordt gemeld: Mc. Czay, de gouverneur van Indiana, Is ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete wegens omkooping ter bevordering van bedriegelyko plannen. De Italiaansche ministerraad heeft be sloten een ministerie van verkeersmiddelen in te stellen, dat het ministerie van poste-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1