hoorn. - ■ceelen due. HOOGWOUD. SCHOORL. z ENKHUIZEN. MEDEMBLIK. CASTRICUM. KERK EN SCHOOL. BERGEN. HEER HUGOWAARD. LANDBOUW EN VEETEELT TELEGRAMMEN. HANDEL EN MARKT. ENKHUIZEN, 30 April. Vischmarirt. Aangevoerd door 25 vaartuigen 450 tal Oreepharing f 0.28—0.79, door 2 span sleepers 81 tal sfeepharing f0.240.31 per tal. Door het vaartuig M.K. 81 werd heden aangevoeld 1 st. ansjovis. ZWAAGDIJK. WESTWOUD. HOOGKARSPEL. EGMÓND-BINNEN. HEILO. KOEDIJK. OUDORP. OUDKAHSPEL. heette de aan- en EN I of een de markt wa- stieren f225— magere f 175— de dit fó.8o ber f ren heden aai f 4(H), 277 i 5 ligde bijdrage. hen die willen laten loopig bfj de pl. i alleen de ver- wordt naar een uniform sten, z(j hier medegedeeld dat"er”aüe kans r J_i J- 2 wordenop 2.50 voor een oppervlak H A. hierboven. Niet dan Het dod is: slechts éénmaal per dag I ex enmin de verschuldigde Echter zouden wjj keuren aauraden, zich voorli commissie op te geven met melding van het te keuren opervlak; aanwjjzing van perceelen dus. Waar gest efd bedrag voor de verschillende keuringsdien sten, zij hier medegedeeld dat er alle kans is dat de premie voor deelname bepaald zal worden op 2.50 voor een oppervlak van 1—50 Are en verder 1.25 voor elke K H.A. hierboven. Niet dan om bijzondere redenen zal van dit aanvankelijk bepaalde tarief worden afgeweken. In ieder geval zal deze premie definitief worden vastgesteld vóór de uiterste datum waarop men zijn per. ceelen kan opgeven. Namens de Regelingscommissie, JAC. GROEN Az.. Voorz. Ook nam de vergadering er kennis van, dat de nieuwe jachtwet ook tót 15 Juli het schieten op ratten en musschen verbiedt. Daar het alleszins noodzakeljjk is. dat dit nu kan plaats hebben en verdelging na 15 'Juli geen zin meer heeft werd besloten te trachten ten spoedigste jachtneten te beko men. f Spoedige aanvrage is gewenscht, daar ant woord niet direct binnen zal zijn. Nadat nog geweten is op het snelle varen van een motor, wat bij politieverordening verboden is en voorgesteld werd tezamen manden aan te koopen. waarvoor geen ani mo bleek te bestaan, werd de vergadering gesloten. HOOGWOUD. Keuring. Uitslag van de op 28 April j.l. te Winkel gehouden keuring van dienstplichtigen der lichting 1925, te- weten: Johannes de Boer, voor goed onge schikt. Meinardus Antonius Bos, voor goed ongeschikt. Dirk Breebaart, Vrijwillige Landstorm. Comelis Dekker, geschikt. Cor nelia Groot, Vrijwillige Landstorm. Martinus Hoogland, idem. Theodorus de Jong, idehi. Adrianus Klaver, voor goed ongeschikt. 'Jacob Kayer, Vrijwillige Landstorm. Gerrit Klomp, geschikt. Johannes Theodorus Niele, geschikt. Johannes Nipshageu, Vrij- willige Landstorm. Simon Rinkel, idem. Jo hannes Rood, idem. Petrus Ruiter, voor goed ongeschikt. Albertus Schipperen, ge schikt. Pieter Stroome.r, geschikt. Comelis Ursem, Vrijwillige Landstorm. Comelis Vlaar, idem. Pieter Zee, idem. SCHOORL. Verkooping. Uitslag, eindtoe- wijzing en afslag der perceelen van den hr. Kriller, welke in bod stonden op 10.000 zjjn gemijnd door den heer v. JCampen te St Pancras met 3.900 in slag. Onderlinge Paardenfonds. In het lokaal van den heer Timmerman werd een verga dering van het onderling Paardenfonds ge houden. De Voorzitter de heer D. Duin Wz. opent de vergadering met een woord van welkom en hoopt, dat de besprekingen tot bloei van de verzekering mogen strekken. Hierna worden de notulen gelezen onveranderd vastgesteld. Uit de jaarrekening blijkt, dat is ontvan gen 779.81 en uitgegeven 505.85 saldo 2873.96. ’t Vorig jaar was ’t saldo 149.48 De heeren F. Gutker en T. Timmerman zien de rekening na en stellen de vergade ring voor tot goedkeuring over te gaan. Nu volgen de algemeene besprekingen. De heer H. v. Lienen bespreekt de boete en de presentiegelden. Spr. wil evenals bjj het veefonds dit op 50 cent brengen in ontvangst en uitgaaf. De Voorzitter is het met hem eens en vraagt of hjj er een voorstel van maakt. De heer van Lienen maakt er een voorstel van, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer S. Hoogvorst bespreekt de con- tributie-inning welke nu p. laand geschiedt en wil dit per kwartaal doen. Ook dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter wil gezamenlijk met inning der veefondsgelden voor zoover kan op een nota doen. Dé heer Timmerman meert te moeten zeg gen, dat ’t dan soms te duur zou worden aan zegels, daar 't dan spoedig boven de 10 is. Om deze redenen wordt dit dan ook niet aangenomen. x ENKHUIZEN. Concert Woens dagavond gaf de afd. van Toonkunst een concert in de Nutszaal. De opkomt was matig. Het concertstuk Zion van Niels W Gade, Had zeer goede gedeel ten, doch werd ontsierd door de onzui- verbeid vooral in ’t 2e gedee’te. Veel beter was het Requiem van' Cherubini, vooral in Sanctus, Benedic+us en Agrtïis Dei. Hier viel ook een schoone voor dracht te bewonderen. De bariton-solist de heer C. Scentrop, uit Bussum, zong niet yrii en was soms in de hoogte ook- onzuiver. Bovendien was ’t geluid veel gedekt, ja soms neuzig. In zijn liederen was hij beter, vooral in „Als de ziele hiistert”‘van C. v. Rennes. waarna het applaus hem tot een toegfit noopte. Het orkest, dat de beide koorwerken bege leidde. was goed. MEDEMBLIK. 60-jarige Echtvereeniging. Heden vierde het echtpaar J. Windt zjjn 60- jarigr echtvereeniging. Beide oudjes zjjn nog flink. Ze zjjn resp. 91 en 81 jaar oud. De bruidegom is de oudste inwoner van deze gemeente. Natuurlijk heeft het hun vandaag niet aan belangstelling ontbroken. CASTRICUM. Burg. Stand. Geboren: Johannes Petrus, z. v. J. Kjjzers en Gr. van Weenen. Agatha Lucia, d. v. J. Lute en G. van der Eng. Willibrordus, z. v. W. de Groot en Tr. Borst. Ondertrouwd: Dingeman Gerrit van Dam me, 28 jaar, technisch ambtenaar te Castri cum en Jac. Ber. Joh. Enzerink, 21 jaar, te Velsen. Josephus Sprenkeling. 26 jaar, tuinder? wonende te Castricum en Margare- tha Rejjnders, 27 jaar, te Castricum. Johan nes Verver, 27 jaar, tuinder te Castricum, en Maria Wilh. Hugtenburg, 22 jaar, tc Heiloo. Getrouwd: Simon Pieter Bakker tc Obdam en Agatha Ruiter te Castricum. Petrus Jo hannes Bakker te Schoorl en Geertrnida Schut te Castricum. Pieter Bosman te Lim- men en Dina Vasseur te Castricum. Overleden: Willem Jan Bosdriesz, 85 jaar, - te Amsterdam. Bevolking. Ingekomen: A. M. Ham- stra, van Weesp, naar Duin en Bosch. Wilh. Wusten, van Rosmalen, naar D. en B. Tr. Hejjnes, van Amsterdam, naar D. en B. Jan ke Karssiens, van Utrecht, naar D. en B. Antje Kalsbeek, van Utrecht, naar D. en B. Chr. M. Helsper, van Den Haag, naar D. en B. M. E. Aarts, van Maastricht, naar D. en B. J. J. Outmejjer en gezin van Amsterdam. 'Joh. Lute en gezin, van Limmen. Vertrokken: Trjjntje Tanis naar Pontiac (Amerika), van Duin en Bosch. Th. R, Bon man en gezin naar Den Haag, van D. en B. Vrijstelling van den Dienstplicht. De ingeschrevenen voor de lichting 1925, die meenen vrijstelling te kunnen bekomen, wegens broederdienst, kostwinnerschap, per soonlijke onmisbaarheid, opleiding geestelijk ambt of om andere redenen, moeten zich daartoe Maandag 12 Mei a.s. tusschen 9 en 12 uur des voormiddags ter gemeente-secre- tario vervoegen onder medeneming van be wijsstukken. Verzonden. Met St.crt. no. 83, zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de Vereeniging van Postduiven liefhebbers .,De Castricumsche Luchtpost,” alhier. Ook de omgeving van dit pakhuis ziet er allesbehalve riant uit en ver hoogt in geenen deele hét aspect van het Groote Oost. O, DIE AFLAAT. De redacteur van hét „Zoeklicht'’ schrijft soms heel rare dingen; in tal van punten kunnen we met hem ac- coord gaan; doch daar loopen van die uitlatingen door zijn correspondentie heen, die heelemaal niet in den haak zijn Het schijnt, dat katholieke opvat tingen niet zoo gemakkelijk begrepen worden. Is het wonder, dat de aflaat één van die gelegenheden tot struike len isi? We zouden verwonderd zijn. BERGEN. Benoemd. Tot poldermees ter van den Sluispolder is benoemd de heer Mr. H. D. A. van Reenen en tot poldermees ter van den Ouhuispolder de heer. Jb. Lejjen Czn.. zulks ter voorziening in de vacatures ontstaan door het bedanken van den heer J. Duin en door het overlijden van den heer Jn. Oldenburg. Stille Omgang. De door de K. S. A. tegen Dinsdagavond uitgeschreven vergade ring met het doel te komen tot oprichting van een Comité voor den Stillen Omgang werd tameljjk goed bezocht. Na bespreking van een en ander werd een zoodanig comité opgericht en werd een bestuur van 5 leden gekozen. Besloten werd dat de afd. Bergen Zondag a_s. te kwart voor 3 in den morgen, van het St. Jan>gebouw zal vertrekken naar Alk maar ter deelneming aan den Stillen Om gang. Verkocht. Naar wjj vernemen, heeft de heer M. Aardenia te Bergen aan Zee. zjjn zaak met gebouw verkocht aan den heer C. Houtman, alhier. HEERHUGOWAARD. Vergadering der rjjwielclug „St. Elias.” De Voorzitter, de heer P. Trop. opende de vergadering met den Christeljjken groet en heette de aan wezigen van harte welkom. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Bespreking Stille Omgang naar Alkmaar. De Voorzitter hoopt, dat de opkomst ter vergadering geen weerspiegeling mag zijn van de deelname a.s. Zondag. Volgens verslag in het Noord-Hollandsch Dagblad vertrekt Noord om 1.30 uur. dus om aan te sluiten zullen wij 1.45 uur dienen klaar te staan. Aldus besloten. De voetgan gers uit het Noorden vertrekken 12.30- uur. De ffrtaen zullen gestald worden bij Win- nubst. Waarschijnlijk gaat de WelEerw. Heer Kapelaan de tocht meemaken, dus zal het noodzakeljjk zijn voor de vroegmis weer terug te zijn. Wat wel mogelijk werd geacht. De omgang is volgens den nieuwen tijd. De vertrekuren hierboven volgens ouden tjjd. Besproken werd nog de Katholieke Land dag te Schagen. Daar nog geen gegevens aanwezig waren hoe laat de landdag begint, kon het vertrekuur nog niet aangegeven worden, doch dit wordt gesteld 2 uren voor den aanvang. Voor de Bedevaart naar Heiloo zal nog een vergadering gehouden worden. Op die vergadering zal ook besproken worden een zoo mogeljjk te houden retraite. Niets meer aan de orde, sloot de Voorzit ter de vergadering met den Christelijken groet en dank voor de opkomst en mede werking. INGESTORT. Van een leegstaand pakhuis aan Kef Groote Oost is gisteren een groot ge deelte der dakbedekking ingestort. Voor den toeschouwer valt dit niet te verwonderen, wanneer hïj de ruïne bekijkt. ZEER JUIST. Het „Zoeklicht” haalt met instem ming aan wat de „Amst Kerkbode” van 13 Mei zegt over het getnegd huwelijk „Het huwelijk is immers gebaseerd op de eenheid tusschen man en vrouw; een eenheid, die zoo nauw moet zijn als de eenheid tusschen den Christus Gods en de Gemeente, welke Hij kocht met Zijn Bloed en vernieuwde door Zijnen Geest. Daar kan niets tusschen in, of hét dreigt verstoringen teweeg te brengen of althans verkoeling te doen ontstaan; waar dat gevaar reeds dreigen kan door allerlei dingen, welke betrekking "hebben op de uitwendige omstandigheden, op verschillen van ras en bloedsmenging, en dergelijke ver schijnselen meer, hoe zoude dat dan niet dreigen, wanneer het zich uitstrekt tot dingen, welke de geestelijke begin selen raken Het zijn dus niet de katholieken al leen, die daartegen zijn. Het is een feit, dat iemand, die zijn geloof als het hoogste acht, het aflernoodzakeligcste, geen gemengd huwelijk aangaat Om standigheden van hartstocht en andere invloeden geven hier dikwijls de ver klaring Een is een spreid vindt, houdt, >et in geenen deele het aspect van Groote Oost. De ijveraars voor schoon en mooi Hoorn mogen hierop wel eens him aandacht vestigen. RfOLEERING. De werkzaamheden aan de nieuwe rioleering vorderen langzaam maar zeker, alhoewel nog telkens op moei lijkheden gestuit wordt Dezer dagen b.v. vond bij den ingang der Veenenlaan weer een flinke grond verschuiving plaats, met hét noodige daaraan verbonden werk. Buiten deze telkens voorkomende stagnaties is het voor de eigenaars der perceelen aan de Veenenlaan minder aangenaam te moeten constateeren, dat hun perceelen verzakken en groote scheuren gaan vertoonen. Of deze hiermede accoord kunnen gaan is natuurlijk aan twijfel onder hevig. In ieder geval bevordert het de stabiliteit der woningen niet. 25-IARIG JUBILEUM. De heer A. Visser, van Alkmaar, die oP onze stad een vrachtrijdersdienst on- dérhoudt, herdenkt heden als zoodanig zijn 25-jarig jubileum. VERBOD MELKVENTEN. De gezamenlijke Hoornsche melkven ters hebben aan den Raad een verzoek gericht het daarheen te leiden, dat des middags na drieën (uitgezonderd Za terdags) geen melk meer verkocht mag worden. versche melk te leveren. aan. groote dommiteit in dit punt zet, die door romans druk ver wordt en gemakkefijk ingang n.l.als ge maar van elkaar liefde is het voornaamste. Dat is totaal mis: plicht is het voor naamste, plicht jegens God, plicht ejgens het geloof, plicht jegens ziin geweten. Dat liefde in hét huwelijk noodig is en dat er in menig Huwelijk weinig liefde te vinden is, daarover valt niet te twisten. Maar alles wat liefde heet, is nog geen fiefde. Met dienzelf- den zet op de Tippen praten gehuwden echtbredk goed, loopen ze van elkaar weg. Dan is ïn den dierentuin, in de apenafdeehng die liefde op Zijn bésf te vinden. P. QUIR1NUS. VERVOER VAN KRU ESSEN. Ondergetekende vestigt er de aandacht op, dat dit jaar weder gelegenheid zal wor den gegeven tot het verkoopen en afleveren vftn door Amerikaansche meeldauw aange taste kruisbessen aan inrichtingen, die ver gunning hebben gevraagd en verkregen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Itandbouw tot het verwerken van deze kruisbessen. Het verkoopen en afleveren, aan. zoomede het vervoer naar inrichtingen of personen, die geen vergunning tot bet v< ..-erken van dergeljjke meeldauwbessen hebben aange vraagd en verkregen is verboden. De Inspecteur. Hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst, N. VAN FOETEREN. CONTACT TUSSCHEN REGEERING LANDBOUW. KEURINGSDIENST L. T. B. AFD. TUINBOUW. Keuring van vroege aardappelen. Tot heden waren wjj niet in staat eenige mededeeling te doen over de keuring voor dit jaar. Oorzaak hiervan is het feit, dat de regels nog niet door het Centraal Comité zijn vastgesteld. Op dit oogenblik kunnen wij dan ook nog niet anders mededeelen dan dat eht ziekte- percentage niet is veranderd bij het vorig jaar. Alleen dient vermeld te worden, dat bij de keuring een eprceel niet anders wegens Rhyzoctonia afgekeurd zal mogen worden of in een lagere klasse zal mogen worden gebracht, dan wanneer deze ziekte zichtbaar is aan het loof. Verder dat ook dit jaar certificaat niet verlichtend is voor deelname aan de keu ring; wel bestaat de kans dat deze partijen eenige voorkeur verkrijgen of bij degene waarvan geen certificaat aanwezig is. De datum van opgave is. nog niet vastgesteid Regelingscommissie, IROEN Az., Voorz. waarn. adm. BRAND TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 1 Mei. In het groote fabrieksgebouw ,,De Phoe nix" van HeDemans bouwmaatschappij, ge vestigd aan de Looiersgracht 43, ontstond hedenmorgen op de 5e verdieping brand. In dit gedeelte van het gebouw zijn geves tigd de meubelfabriek en de magazijnen van Liberty (Mex en Co.). Weldra stond ook de zolderverdieping in brand. Hierop is ge vestigd de mattenfabriek der firma Tijn. Binnen zeer korten tijd sloegen de vlammen die gretig voedsel vonden in het licht-ont- brandbare materiaal, voor en achter uit wel 20 ramen tegelijk uit. Op de 4e verdieping van het gebouw zijn eveneens gevestigd de mattenfabriek van de firma Tijn; de 2e en 3e verdieping wordt ingenomen door de meubelfabriek „De Phoenix" terwijl geljjk- straats gevestigd is de wijnhandel van de firma H. Kruimel. De brandweer is met veel materiaal uit gerukt en werkt met volle kracht. Vele autoriteiten, o.w. de burgemeester, slaan het bhisschingswerk gade, terwijl de politie de duizenden toeschouwers op een afstand houdt. Spoedig na het uitbreken van den brand waren reeds de 2 bovenver diepingen uitgebrand. De brand duurt nog onverminderd voort, ALKMAAR, 30 April. ABcm. Export veiling. Rabarber f3.207.60 per 100 bos; uien f5.80—9.30, worteien f0.80 —f3 per 100 K.G.Brussellsch lof 12— 26 ct per K.G.koolrapen f 1.30—2.50 per 100 K.G.kropsla 16.30—12 80 per 100 stuks; pieterselie f6.20—9.80, prei f 5.30-11.40, radijs f 7.80-11.20, raap stelen f3.80—6.40, selderie f4.206.40 alles per 100 K.G.spinazie f5.20—12 per 100 K.G. Aanvoer 13.000 K.G. spi- Onazei. Handel vlug. SCHAGEN, 1 Mei. Op aangevoerd: 3 geloekoeien i f410, 51 idem vette f‘275^175, 55 kali koeien f300—500, 46 pinken f140210. 151 nuditerre kalveren rl228, 146 over houders f40—52, 10 lammeren f25.50, 26 bokken en geiten f3—15, 24 varkens magere f 18—24, 99 idem vette per kg. f 058-065, 161 biggen f 10-15. 25 konijnen fl—4, 45 kippen f 1.50—3.25; 358 kg. boter f 1.60—1.80 per kg.; 9437 kipeieren f5—6.50, 3758 eendeieren f5.60 r>er 100. PU RM EREND, 30 April. Afslag ver. „Beemster, Purmerend en Omstreken.” Witlof 24—29 ct. per KXj. spinazie 6269 ct. per mand, 5 KXj.sla r 5 80— 0 Per 100 krop; radijs f6.50, rabar- f 8-8.40 per 100 bos. Handel vhig. HOORN, 30 April. Op de Veemarkt waren heden aangevoerd 85 vette var kens f0.58—0.65 per K.G. H. goed. BROEK OP LANGEND» JK. 30 April. 2075 K.G. wortelen fl.9tK-2.50, 1572 K.G. uien f5.30—7.00 per 100 K.G. NOORIKSCHARWOUDE, 30 April. D. witte kool f8.40—10.40, grove uien f77.60, drielingen f4.40—5, peen f 1.80 f3, alles per 100 K.G. Aan voer: 58.000 K.G. D. >w. kool, 6600 K.G. uien en 7400 K.G. peen. Naar wij vernemen is dezer dagen te Bergen on Zoom gevangen 75.000 stt ansjovis. De vischjes waren naar men ons mededeelde mooi van stuk. BEVERWIJK 30 April. R. K. Coop. Tuindersver. „Kennejmerland”. Spina zie f2.85 per ksit; aardappelen 7—11 ct per K.G.rabarbér 8—15 ct. per bos; 4witlof 1e soort 12—14 ct.. 2e soort 8 10 ct. per K.G. Overzicht op 30 April. De aanvoer van groenten bestond heden in hoofdzaak uit spinazie, witlof en rabar ber. Vooral van spinazie was heden de aanvoer groot en werd er voor dit arti kel goede prijzen besteed. Ook witlof wordt in groote partijen aan de veiling gebracht, doch de prijzen zijn de laatste dagen sterk gedaald, hetgeen is toe te schrijven dat dit product dit jaar ten gevolge van het koude voorjaar te laat is en de oogst met de spinazie samen valt. Maandag 28 April bedroeg de aan voer van spinazie ruim 1600 kisten en werd er 16.000 pond lof aangevoerd. Hetzelfde aantal kisten spinazie werd heden weder aangeveerd, terwijl de aan voer van witlof ruim 19.000 pond was^ ’s-HERTOGENBOSCH, 30 April. Op de markt van heden werden aan gevoerd: 1117 stuks hoornvee, 1195 big gen. 89 zeugen, 121 schapen en 83 kal veren. «Totale aanvoer 2605 stuks. De prijzen waren als vo'gt: kalikoeien f275—425; kalfvaarren f250—400, ma gere ossen en koe.'en f190290 p. st; vette ossen en koeien le kw. fO.60, 2e kw. f0.50 Per pond; pinken f 140—210, zeugen fóO—100 per stuk; biggen fl.75 12.25 per weekschapen f25—45, lam meren 112—24 per stuk. Aanvoer ruim» De Voorz. hoopt, dat alle paardenbouders tot deze onderlinge verzek'ering zullen toe treden. Enkele aanwezigen zeggen, dat dit de aangewezen weg is, daar zjj nit ondervinding kunnen spreken, b.v. de Obdamsche verzeke ring betaalt uit 70 pCt. en voor paarden boven 20 jaar 50 pCt tegen een hoogere premie dan bjj onze verzekering, terwijl ons paardenfonds 95 pCt uitbetaalt onder welke voorwaarden ook voor ’t gebeele aantal ver zekerde paarden loopt een risico verzeke ring tegen brand en bliksem van 20.000. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. ANDIJK. 'ANDIJK. Te water. Ofschoon de <lijk- graebt gedempt is en alzoo voor de bakkers geen gevaar meer oplevert hun broodjes tc zien onderdompelen, gelukte het toch dezer dagen aan een bakkersknecht in do Ban- gert alhier, zjjn paard en rijtuig in de sloot te werken, tot groot vermaak der jeugd, welke zich aan do ronddrjjvende koek en be schuiten kon tegoed doen. Het paard, dat aanvankelijk kopje onder had gedaan werd roet het. rijtuig door toegeschoten hulp we der op den weg gebracht. ZWAAGD1JK. Boerenleenbank. In bet eerste kwartaal van 1924 werd in de Boe renleenbank alhier ingclegd 4932.02 en tc rugbetaald 16764.25. Aan voorschotten werd verstrekt 3030 en terugbetaald 4976.25. Naar de Centrale werd gezon den 5700 en van die instelling ontvan gen 2800. Door overljjden en vertrek ver loor de bank 2 leden. WESTWOUD. Ziekenrjjtuig „Witte Kruis”. Van het te VVcstwoud gestationneerde Witte Kruis-ziekenrytuig werd in het le kwartaal van 1924 vier malen gebruik gemaakt, cn wel naar Enkbuizen (ziekenhuis) 3 maal en naar het ziekenhuis to Hoorn 1 maal. Dat do sterk verlaagde tarieven het vervoerd be vorderlijk zijn, blijkt wel hieruit, dat in de maand April reeds 3 maal van het rjjtuig is gebruik gemaakt. HOOGKARSPEL. Begrafenisfonds. Gedu rende het le kwartaal 1924 verloor het Pl. Begrafenisfonds geen enkel lid door over lijden, wat gedurende de tien jaar van baar bestaan nog nimmer het geval is geweest. Door vertrek verloor het fonds een 6-tal leden, terwijl een 8-tal nieuwe leden toetra den. In April daarentegen had het fonds alleen het overlijden van 4 leden te boeken. EGMOND BINNEN. Stille Omgang. Ook de Egmonders zullen weder in grooten ge tale den omgang, te Alkmaar mede maken. Het verterk is liepaald op half één uit Eg- mondhinnen en om 1 uur van Egmond a. d Hoef volgens plaataelijken tijd. HEILOO. Autobusdienst. Wij vestigen nog eens do aandacht op de advertentie van den heer C. J. de Brujjn in ons blad van gisteren in verband met de extra- dienst HeilooAlkmaar, die ingesteld is op verzoek van het gemeentebestuur ter aan sluiting op do sneltreinen. KOEDIJK. Waterleiding. De waterleiding is geheel gereed, maar de aansluiting schiet slecht op, daar er weinig voor wordt ge voeld. Ten hoogste zal er ongeveer 50 pCt. der bevolking tot aansluiting overgaan. Aan den Kanaaldijk waar men meer om waterlei ding Is verlegen dan in het Zuideinde, om dat men in het Zuideinde nog goede wellen heeft, is men nog niej met den aanleg be gonnen, hoewel do gemeente heeft aangeslo ten met ’t oog op den Kanaaldijk daar deze altijd gebrek aan goed water had. OUDORP. Het onderwijs. Woensdag had onder groote belangstelling de jaarljjksche prjjsuitdecling en verhooging plaats van de kinderen der R. K. Jongens- en Meisjes school alhier. Hoewel jaarlijks een' groot aantal kinde ren do school verlaten, bleek dat dit jaar niet het geval. Aan slechts 2 kinderen werd dit toegestaan, een die den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt en één die zeven klassen heeft doorioopen. Dit heeft bevreemding en groote ontstemming teweeggebracht, daar een ieder in de meening verkeerde, dat de Wet op het Onderwijs (schoolgaan tot 14- jarigen leeftijd en het 7e verplichte leerjaar) niet is doorgevoerd. Véle kinderen, die de 6e klas hebben doorioopen en zeven jaar naar school zjjn gegaan, mogen thans de schóól niet verlaten. Vele ouders nemen hier geen genoegen mee en zullen hun kinderen thnis houden om op deze manier te zien of de wet hen verplichten kan. OUDKARSPEL. „De Eendracht”. De Tuinbouwverecniging „De Eendracht” hield Woensdagavond een ledenvergadering spe ciaal voor bespreking van het punt ratten verdelging. Door den voorzitter werd dit punt nader toegelicht. Deze deelde mee, dat het doel is, dat de verdelging zoo algemeen mogelijk geschiedt door allo tuinbouwvereenigingen en zoo mo- gelijk door alle leden. Dit is beter dan dat het door het bestuur moet geschieden omdat zoo beter alle plaat sen bereikt kunnen worden. Het doel is aan elk, die het wenscht een fleschje serum gra tis ter beschikking te stellen, meerdere fleschjes voor rekening der aanvragers. Het beste kan men het serum drenken op tarwe, maïs, gekookte rijst of gekookte aard appelen. De kosten zijn voor de vereeniging bij hoe veelheid besteld 82 X cent per fleschje. De vergadering^ besloot de verdelging met kracht ter hand te nemen. De aanwezigen bestelden allen meer fleschjes. Medegedeeld werd, dat de mollenvanger een proces-verbaal heeft en daarom wil trachten door het verzamelen van handtee- keningen toestemming van de Commissaris der Koningin te krijgen. Daar de meeste leden zoo min mogeljjk last van mollen wenschen, wordt dit adres bima door allen geteekend. als we in een protestantse»! blad eens degoede, de juiste opvatting1 aantroffen. Zoo schrijft de redacteur: „En nu vraagt u of God dan ook de misslagen tut ons leven, wanneer w-e ze Hem Se- lijden, niet nog tot heerlijke zegeningen kan maken. Zeker, maar niet als‘jrc dit als aflaat bezigt voor een nog- te bc- ginnen misdaad. Zondig niet op voor- schot Zijner Barmhartigheid.” Dat laat ste is zeer, zeer juist. Wat doet die af laat daar nu Hi? Geen sterveling, die snapt wat u'bedoelt; wanneer hij weet, wat a'flaat is. Bezigt dit niet als aflaat voor een nog te beganen misslag. Met andere woordeneen aflaat is een bon of iets dergeliiks, die ge je eigen aan- senaft, als geplan hebt eens te gaan bonjouren, en waardoor van te voren al. alles wat ge uitzet. is goedgemaakt. Wat een reddelooze onzin! "Een aflaaf heeft met toekomstige zon den niets te maken, niets, heelemaal niets, letterlijk niets, zoo niets mogelijk. Een aflaat heeft met verleden, met bedreven zonden, met de zonde zelf, eveneens niets, letterlijk niets te maken. Een aflaat is alleen een kwijtschelding van straffen, van straffen, die na de vergiffenis der zonde nog te boeten bleven. Lees nu eens ^oe’d, het is zoo eenvoudig mogeliikna de vergiffenis der zonden. Dus, als de zonden reeeds vergeven zijn! Eerst moet de zonde uitgewischt zijn! En dan is nog de aflaat geen bon netje, of kaartje van toegang, dat ge ie eigen in een luchtige, royale bui aan schaft: neen, daar hoort wel degelijk tot die uitroeiing van straffen een rouwm oedig ha rt Me dunkt dat is eenigszins anders. Zou er zooveel op tegen zijn, dat de lezers van het „Zoeklicht” eens jusit lazen, wat een aflaat beteekende? Op dwaling of onwaarheid kan toch het Rijk Gods niet gebouwd worden. P QUIRÏNUS.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 7