Hoorii-HtillandsGli dagblad. TWEEDE BLAD. Purmerend. Woensdag 14 Mei 1924. RECHTZAKEN. m le n n - k a rd én r e doch de Straf tot voor dame ;e dames middenstand, leh. leden v. d. Euch. J. Harten, ehuwden uit Schiedam. NOODLOTTIGE BOTSING, Bij het viaduct te Rhenen kwam I I Uit de geschiedenis van Uitgeest. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag.12 Mei." Ongewenschte gasten wor den buiten de deur gezet. Een gelor^netteerd arbeider uit Wes- terblokker, meer vechtlustig en onge zeggelijk dan zijn heerachtig uiteriijk XMt doen vermoeden, was te Hoorn wegens zijn onhebbelijk gedrag op 1 Maart uit het café „Het Witte Paard” gezet. Hii rolde zeer eendrachtelijk met den kellner langs de trap naar buiten. Toen gaf hii zich rekenschap van de ondergane vernedering in den over- drachtelijken en werkelijken zin des twoords en keerde terug op.zijn schreden óm den kellner in het gelaat te krabben. De officier vorderde voor deze kat achtige liefkozing tegen beklaagde, die reeds meermalen wegens mishandeling1 ,werd veroordeeld, 14 dagen gev.straf, politierechter reduceerde deze f40 obete of 40 dagen hecht Strandgoed achterover i gedrukt. Een ingezetene uit Enkhuizen, die Zich moest verantwoorden wegens we- derrechtelijke toeëigening van een aan- pespoelden balk, had bericht gezonden, dat h;: wegens treurige fainilie-omstan- digheden verhinderd .was om acte de jresense te geven. De geachte politierechter betreurde de afwezigheid om zulke droevige rede nen ten zeerste en veroordeelde den armen delinquent tot f 10 boete subs, 19 dagen. KOE OB HOL. Gisterenmorgen te 8 Uur is in de Van der Takstraat te Rotterdam een koe, die met een koppel andere beesten naar de Veemarkt werd vervoerd, losgebro ken en op hol geslagen. Het dier rende de Prins Hendrikkade op. De los-werk- tnan G. M. wilde het beest daar grijpen, doch werd tegen den grond geslagen tengevolge waarvan de man aan het rechteroog werd verwond. De koe hol de de Feyenoordstraat in en botste tegen den 8-jarigen l v. D-, die een hoofdwonde bekwam en verbonden moest worden. In de Willem Barentsz- straat liep dde koe terder den 72-jarigen lichterskhecht F. 5. ondersteboven, waardoor deze aan het linkerbeen werd gewond. Aan de Maaskade Oostzijde slaagde men er eindelijk in het hollende dier in een koppel ossen te drijven, waarop het zich gewillig liet grijpen en wegteiden. de motor van dr. Doornvdd uit Putten in botsing met een paard én wagen, waarbii dr. D. de borstkas werd inge drukt Eenige oogenbhkken tater over leed hij aan de bekomen verwondingen. Den heer K.. die mede op den motor gereden had, werd diens kaak ver minkt Hii werd per auto naar het zie kenhuis te Wageningen vervoerd. vader; d!e van zijn vrouw is gescheiden en hem eenige woorden toevoegde, die den schoonzoon niet aanstonden. Ten spijt van alle fabrikanten van flauwe schoonmoedersgrappen, trok deze mo- del-schoonzoon haar partij-maar echter op zoodanige wijze, dat hii heden te recht moest staan wegen» mishandeling-. Hij had namelijk zijn schoonvader ’h z.g. kopstoot tegen de kin toegebracht, wel ke carambole schoonpapa natuurlijk ver van aangenaam vond. De onicier vorderde f20 boele of 20 dagen, waarop beklaagde opmerkte, dat ’t wel wat minder kon. Ja, zeide de politierechter fijntjes, maar die kop stoot had ook wei wa^ minder gekund. Daar had schoonzoon natuurlijk niet van terug en hij ontving .zonder verder repliek ’n veroordeling tot f 10 boete of 10 gagen, plus ’n gratis vermaning Oom in ’t vervolg zijn schoonvader niet meer et onthalen op kopstooten en der gelijke aanhaligheden ,wan ibii eventu- eele herhaling zou het niet meer met zóo’n geringe straf afloopen. i Siudentikoze grappen van aspirant-soldaten. Een jongmensch uit Medemblik of omstreken moest zich verantwoorden, omdat hii op den lotingsdag. ’n prach tige gelegenheid om boerenjongens het hoofd op nol te brengen getuige de bal dadigheden. die op zulke nationale feest dagen worden uitgehaald, ’n koperen deurknop van den 70-jarigen winke ier y. d. Meer had gemoerd en meegeno men. De officier had die flauwe kwa jongensstreek nogal ernstig opgenomen en sprak zelfs van diefstal of verduis tering. maar ten slotte werd het feit tot de ware proporties teruggebracht en het jongmensch veroordeeld tot f 15. boete of 15 dagen. 1 GEMENGD NIEUWS. OPLICHTING VAN f36.000. Een firma in het centrum van Am sterdam stond in rekening met een bankinstelling. Daar de brreven steeds door twee firmanten geteekend moes ten worden en een hunner dikwijls uit- stedig was. had hii in de brandkast eenige blanco papieren met zijn naam onderteekend neergelegd. Zoodoende konden spoedzaken tijdens zijn afwezig heid toch afgewikkeld worden. Een twintigjarige kantoorbediende maakte hiervan misbruik. Hii stal een brief en vulde deze in met het verzoek aan de bank om f 17.000 over te schrij ven op de firma Henri Germann. ge vestigd in de Sarphatiestraat, die pas een rekening bij de bank had geopend. Onnoodig te zeggen, dat deze tinna een instituut was. dat speciaal voor deze oplichting in het leven was geroepen. Een vriend van den kantoorbediende was hieraan medeplichtig. Een week later ontving de bank een tweede ver zoek, ditmaal om f 19.000 over te schrij ven. Ook dit .gad plaats. Vlak daarna nam de firma Henri Qqrmann haar geld in z’n geheel op. Daar de drie- maandelijksche afrekening niet al te ver meer af was. diende de dader z’n ont slag in en verdween in gezelschap van z’n compagnon met de f36.000 naar het buitenland. Gebleken is, dat het twee- i 2—5 Juni. Geh. Par. H. Bonifacius, Amsterdam e. a. d. (Voltallig.) pk Car meliet 10—13 Juni. Ongeh. Par. H. Bonifa cius, Amsterdam e. a. d. (Voltallig.) P. Franciscaan. 15—18 Juni. Leden v. d. H. Familie, Wijkeroog e. a. d. (Voh.) R. Redemp torist 23—26 Juni. Geh. dames St. Rifa--club, Amsterdam. P. Capucijn. 29 Juni—1 Juli. Jonge dames midden stand. P. Redemptorist. 2—5 Juli. Meisies ut Wassenaar e. a. deeln. (Volt.) P. v. d. H.H. Harten. 7—10 Juli. Gehuwde dames uit Alk- ROOSTER DER RETRAITEN I voor Mannen in het Sint-Oemenshuis te Noordwijkerhout 21—29 Mei. Eerw. Zusters. 31 Mei—3 Juni. Ambachtsleerlingen uit Den Haag. P. Augustijn. 710 Juni. Gehuwaen en Ongeh. v. d. gew. stand (volt.). P, H.H. Harten, 14—17 Juni. Gehuwden uit Schiedam. R. Redemptorist. 21—24 Juni. St. Josephs-Gezellen Am sterdam, afd. IV. P. Redemptorist. 30 Juni—3 Juli. Oem. Werkliedenb. ,.St. Petrus”, Den Haag. P. Dominicaan. itar e. a. d, (Volt.) P. Carmeliet. 1417 JuH. Gehuwden gewonen stand P. v. h'. Gez. v. Maria. I 1922 Juli. Ongeh. leden v. d. H. Fa milie Par. O. L. Vr. Hemelvaart, Lei den e. a. deeln. (Volt.) P. Franciscaan. 30 Juli—2 Aug. [Jonge Vrouewnbond Groep A, Patronaatsmeisjes, Amster dam. R. Capucijn. t 4— 7 Aug. Dames Onderwijzeressen. P. Dominicaan. 811 Aug. Dames Ziekenverpleeg sters. P. Franciscaan. 17—20 Aug. Patronaatsmeisjes Par. O. L. Vr. OnbevJ. Ontv., Den Haag. P. Jezuïet. 24—27 Aug. Ongehuwde .leden 3e Or de St. Dominicus. P. Dominicaan. 27—30 Aug. Jonge dames middelt. P. Augustijn. 1— 4Sept. Patronaatsmeisjes uit Haar lem. 7—10 Sept. Ongeh. leden v. d. Euch. Bond e. a. d. I 15— 18 Sept. Gehuwde leden 3e Orde St Dominicus. 22—25 Sept. Jonge dames, leden v. A Euch. Bond e. a. d. 30 Sept.3 Oct. Meisjes uit Poeldijk a. d. 19—22 Oct. Gereserveerd. 22—25 Oct. Meisjes gewonen stand. 2730 Oct. Gehuwden gew. stand. 25 Nov. Meisies gewonen stand. 5— 8 Nov. Jong 10—13 Nov. G( Bond e. a. d. 17—20 Nov. Geh. leden v. d. Euch. Bond e. a. d. r-j 24—27 Nov. Gehuwde dames midden stand. Een vader, die de roede niet spaart. a Ongeveer 50-jarig’arbeider te Enk huizen stond teredit, omdat hii zijn 16- jarige dochter Mina, die haar yader had gebrutaliseerd en zelfs de hand tegen hem had opgeheven, had afgerost. De buren hadden van de mishandeling aan gifte gedaan, doch de buurvrouw, die heden met Mina als getuige werd ge hoord -moest eerlijkheidshalve verkla ren. dat er van beide kanten werd ge- pondigd. De dochters van den man ziin niet gehoorzaam en slenteren graag Jang de straat, de vader is driftig en los ciandig en vanzelf komen er dan stui kende conflicten tusschen vader en kin deren. De politierechter heeft op.voor stel van den officier de zaak geschorst iot 23 Juli, teneinde den redasseerings- ambtenaar nog.eens ’n deugelijk onder- j^oek te doen instellen. i Beter hard geblazen, dan den mond gebrand. Zen staatsburger uit de gemeente Graft had de minder aanbevelenswaar- dlge vrijmoedigheid b ij’t twist over rundvee zijn dorpsgenoot M. ,,’n groote schooier” te noemen. De heer M., grof peleegd, deed klacht, maar zal nu zeff ook met den kantonrechter in botsing komen, aangezien hii heden, hoewel als getuige behoorlijk gedagvaard, zonder bericht van .wettelijke verhindering was jveggeblevenwaarvan acte werd geno me n. De loslippige Graftenaar werd veroor deeld tot f5 boete of 5 dagen. Alweer ’n carambole tusschen familieleden. 1 Een Alkmaarsche pakhuisknecht kreeg op 1 April kewstie met zijn schoon- LANDBOUW EN VEETEELT KERK EN SCHOOL. 'n Juffrouw te Enkhuizen. die gebeten jtantezegster” onlangs op zeer toegenegenheid niet en haar daarop Nicht werkt politierechter, kwestie veroc.. dagen. !_j root z’n compagnon met de f36.000 naar het tal zjch van passen hacf voorzien. i I i -.ij Jngeh. v. 1) Bijdr. v. H.: dl. XXII, biz. 408. 2) Doleo vehementer, quod Stationes in Hollandia Boreali in misero statu reperiantur et plurimum passa© sunt. Pax pro tota Euro pa est necessaria. Deus mUericordissimus erit pro nobis semper. Bissch. Oud-Ar chief to Haarlem. 3) Bijdr. v. H.: dl. XLI, biz. 303. 4) Bijdr. v. H.: dl. VIII, biz. 330-331.; 5) Bissch. Oud-Archief te Haarlem. 6) Bissch. Oud-Archief te Haarlem, vaukelijk behoorde, wist ik niet te achterha len. Onder de leden der Keulsche Provincie der Observante Minderbroeders, welke in den loop der eeuwen zoovele priesters aan het Hollaudsche Kerkdistrict heeft afge staan, werd zijn naam niet gevonden; even min staat hy vermeld onder de Paters Fran ciscanen der Thuringsche provincie. In elk geval keerde hij als priester naar het Hol- landsche Kerkdistrict terug en was, volgens de priesterlist van den Aartspriester Cra mer 6), in 1813 kapelaan te Purmercnd, daarna stond hy van 1817 tot 1821 als pas toor op het eiland Wielingen, waar door hem wegens het armeljjke der Statie, zorgelijke en kommervolle jaren werden doorge bracht. Pastoor Speet, die zwak en ziekelyk was van gestel, stierf te Uitgeest den 24en Sept. 1822 in den ouderdom van 48 jaren. J. C. VAN DER LOOS, Poeldijk en te Middelburg, van 1801 tot 1807 pastoor te Zierikzee en sinds 16 Febr. 1807 pastoor van Uitgeest, waar door hem zware en moeilijke jaren werden doorgebracht. Vol gens een Missieverslag van den aartspries ter Ten Huisdier, opgesteld in 1807, telde de statie even 300 communicanten, en wer den hare kerkelyke gebouwen beschreven als 3) „oud en versleten, welke zeer noodig behoorden vertimmert en gerepareert te wor den, doch de Gemeente was te zwak en on vermogend om de daartoe vereijschte kosten te dragen." Vandaar dat de beide kerkmeesters Teeu- wis Henneman en Pieter Cornelisz den 11 en Dec. 1809 hun beklag indienden „bij de Heeren der commission tot vereffening en onderzoek der geschillen over kerk en ker kelyke fondsen in het departement vau Amstelland”, dat de beslissing omtrent het bezit en den eigendom der oude parochie kerk nog altyd was opgeschort 4). Want al droeg de aloude dorpskerk in haren ouderdom van by'na vier eeuwen do zichtbare sporen van den vergankelyken en alles verwoestenden tyd, zy was toch In tiet ii aai beteren staat, can de schuurkerk, voor wie alle herstel even vruchteloos als nutteloos geoordeeld werd. Daarby kwam' dat de omwenteling op het einde der 18e, de nieuwe staatsinrichting in het begin der 19e eeuw, met de onvermijde lijk daaraan verbonden burgertwisten; het ondergaan van oude, het* oprijzen vqn nieu- godsdienstige gezindheid verdeeld 566 katholieken, 523 gereformeer- -.vw, uut.iv.Muvii en 14 israfiheten. Om tot een minnelijke schikking te geraken in de verdceling der kerken en kerkelyke goederen, werden uit de verschil lende gezindten commission gevormd, wel ke door onderling overleg deze belangrijke aangclgenheid tot een bevredigend einde Sïoosten brengen. Dat gewenschte einde héb XX Hl. Op den 13en October 1792 werd kapelaan Joannes Koster, die sinds eenigen tyd den overleden pastoor in zjjne herderlijke bedie ning ter zijde stond, door do kerkelyke over heid tot diens opvolger aangesteld. Den 22en Januari 1755 was hij te Amsterdam geboren, en stond meer dan elf jaren, van 17 Febr. 1781, als kapelaan aan de Sint Laurens-Sta- tie te Alkmaar 1). Ten gevolge der Staatsomwenteling van 1795 was zyn herderlijk bestuur ryk aan ve le, onder menigerlei opzicht, merkwaardige gebeurtenissen. Zoo werden de katholieken, als zynde in aantal de grootste kerkelyke gezindte in de gelegenheid gesteld om de oude parochie-kerk, na taxatie over te ne men en jrederom voor den Katholieken eere- üenst in gebruik te stellen. Destyds had Uit geest een bevolking van 1233 zielen, welke 'taar hare werden int den, 82 mennonieten, 48 Lutheranen larafilieten. Om tot een 1 te geraken in de verdceling der kerken kerkelyke goederen, werden uit de yoraz» Jende gezindten commission gevormd, wel- Jra /izvzxw aangclgenheid tot een bevredigend BIOSCOOPBEZOEK MET KERMIS. By den aan vang vau de voorjaarskermif hebben wy onze lezers verklaard, dat de films van Schinkel’» Bioscoop gerust gezien konden worden. Wij deden dat, afgaande op de mededeeling van de exploitanten, van wie wy ten aanzien van de kermisprogramma’s de beste getuigenissen hadden en ook aau de hand van eigen onderzoekingen. Tot onzen spyt moeten wy nu echter mel de n, dat wy in dat opzicht zeer zfjn teleur gesteld. Woensdagavond werd een film afgedraaid die voor katholieken absoluut ontoelaatbaar was. Door „Voor Eer en Deugd" was deze film afgekeurd. Hoewel deze film niet vertoond had behoo- ren te worden, daar men adverteerde „met uitsluitend goedgekeurde films”, is er nadien nog iets voorgevallen, wat wy allerminst onvermeld mogen laten. Nadat wij namelijk over deze film onze afkeuring hadden uitgesproken, zeide men ons, dat deze film den volgenden avond niet meer zou worden vertoond. Maar toen wy den volgenden avond kwamen om het nieu we programma te zien, werd ons aangekon- digd, dat de film van Woensdag wederom op het doek zou komen. Wy meenden dit niet onvermeld te mogen laten. vaart der bevolking verwoestend gewerkt had. Op de koloniën stoiia de handel groo- teudeels stil; de vestiging van de Bataaf- sche Republiek werd duur betaald, en, toen kort daarop, de inlijving volgde van Holland bij Frankrijk, de Fransche legers telkens nieuwe en zware belastingen vorderden, werd de geldelijke achteruitgang en de maatschappelijke inzinking van het diep vernederde Nederlandsche volk een voldon gen feit. Het was daarom alleszins verklaar baar, dat de katholieken niet meer bij mach te waren om hun geestelijken leidsman naar behooren te onderhouden. Vandaar dat de Aartspriester Cramer den 13en Dec. 1814 aan „den Hoer Commissaris voor Kerkelijke Zaken” de ronde verklaring aflegde 5): „de pastory vau Uitgeest is merkelijk vermin derd, zoodat de Heer Wilhelmus de Wit on derstand noodig heeft; daartoe heeft de oor log in Noord-Holland het zjjne bijgedragen.” Of aan den noodlijdenden pastoor een toe lage van Regeeringswege is verstrekt ge worden? ’t Is mij uit niets gebleken. Pastoor de Wit stierf te Uitgeest den len Juni 1821; sinds 16 Febr. 1820 werd hij in zjjne pastorale werkzaamheden door kape laan Van Meegen bijgestaan. Ook ’n slachtoffer van de - voortreffelijke centralisatie van den R Ch. en G.denst, Een jeugdig rijwielhandelaar uit Helder was op het zondaarsbankje ge- requireerd, omdat hii een bekendma king! van het wettig gezag ongewet tigd van zijn ramen had verwijderd. Het was een aankondiging van verkoop bij executie van eenige door de admi nistratie der Dsr. belasting in beslag genomen goederen, wegens belasting schuld. welk gezellig document op Jast van een deurwaarder was aangephkt door den makelaar Borghouf. Bnklaagde erkende het feit, maar hii fiad zulks gedaan uit ergernis, omdat de ontvanger niet wenschte te wachten tot het tijdstip, dat hit zijn tegoed bii de Giro in ontvangst kon nemen. Voorts beriep bekl. zich op ’n onbeduidend foutje in de dagvaarding waarover hii door Mr. Muller op z’n plaats .werd gezet. Zijn beroep echter op het Jan boeltje bii de Giro had echter meer succes en .werd bekl. tot slechts f3. boete of 3 dagen veroordeeld, echter met de ernstige vermaning dat hii zich in den vervolge van dergelijke vrijpos tigheden moest onthouden. i Hier werden de duimschroe ven harder aangedraaid. Ook een caféhouder te Helder moest rekenschap afleggen voor ’n dergelijk feit hierboven gemeld en strafbaar ge steld bii art. 187 Wetb. v. Straft. Deze opposant had zelfs tot tweemaal toe ’n dergeliike publicatie van ziin ruiten ver Wijdend. De belastingschuld waarvoor de executoriale verkoop werd aange- kondigd, was ten laste van een weduwe in wier café bekl. de zaken dreef. Maar hii .was de lupus in fabula, dè man die het feit had bedreven en daar hii^zich niet achter den Post cheque en Giro dienst kon verschuilen werd hii yeroor deeld tot f20 boete of 20 dagen. Hij kon nog niet scheiden. Een door drankmisbruik geheel aan lager wal geraakte inwoner van Lut- iebroek had zijn huis verkocht aan een landbouwer en dit op den vastgestelden datum ontruimd afgeleverd. Maar de man was thans zelf dakloos en keerde ’s nachts terug naar «de ledige woning, om er den nacht door te brengen op de kale planken. Teneinde zich echter toe gang te verschaffen vernielde hij een glasruit i Voor dit feit werd hi< thans veroor deeld tot f3 boete of 3 dagen. Van Juli 1821 tot October 1822 werd de Statie bestuurd door pastoor Theodorus Speet die te Amsterdam uit Josef Speet en Elisabeth van Éuderen geboren was, en als -... lid der Franciscaner-Orde tot priester werd geslachten; op de maatschappelijke wel- gewijd. Tot welke provincie Pater Speet aan ,.bt. Petrus”, Den Haag. P. Dominicaan. 5- 8 Juli. Gehuwde St. Josejahs-Gezel- len uit Amsterdam. P. Franciscaan. 1215 Juli. Sf. Ignatiuschjb, Amster dam. P. Augustijn. 17— 20 Juli. Parochie H. Joannes dc Dooper, Haarlem. P. H.H. Harten. 22— 25 Juli. Jongens uit het R. K. Weeshuis, Den Haag. P. Capucijn. 28—1 Juli. Heeren leden van den meer gegoeden stand. P. Carmeliet. 2—5 Aug. Heeren Onderwijzers. P. Jezuïet. 9—12 Aug. St. Ritaclub, Amsterdam. P. Franciscaan. 1619 Aug. Heeren Commissieleden van Patronaten. P. Dominicaan. 23— 26 Aug. Sr. Ignatiusctub, Amster dam. P. Redemptorist. 30 Aug.—2 Sept. St. Ignatiuscfub, Am sterdam. P. H.H. Harten. 6- 9'Sept. R. K. Volksbond, afd Delft 11—14 Sept. R. K. Bond van P. T. T. Personeel St. Petrus”, Ring Zuid-Hol- iand. 16—19 Sept. Ongehuwde leden van den Euch. Bond en andere ongehuwden uit den gew. stand. 22—2d Sept. Leden der Unie v. R. K. Studenten-vereenigingen. 27—30 Sept. Retraitefonds „St. Igna tius”, afd. R. K. Volksbond, Den Haag. 2— 5 Oct. Heeren Vincentianen. 7- 10 Oct. R. K. Politiebond ,St. Mi chael”. 13— 16 Oct. Hanzeleden e.a. heeren uit den middenstand. 18— 21 Oct. Gehuwde leden van den Euch. Bond e. a. gehuwden uit den gew. stand. 25—28 Oct. R. K. Volksbond uit het Bisdom Haarlem. 3— 6 Nov. Ongehuwde leden van den Euch. Bond e. a. ongehuwden uit den middenstand. N 11—14 Nov. Patronaat uit Loosduinen. j 1720 Nov. Patronaat uit Beverwijk. 22—25 Nov. Gehuwde leden van den Euch. Bond e. a. gehuwden uit den middenstand. ROOSTER DER RETRAITEN voor Vrouwen in „De Thabor” te Rotterdam. 19—22 Mei. Dames-leden der Vereen, der Eeuwigd. Aanbidding en tot onder steuning van behoeftige kerken e. a. deelneemsters. P. Jezuïet. 25—28 Mei. Meisjes uit Dordrecht, (Voltallig) P. v. h. Gez. v. Maria. Weer ’n fantilie-coqflict 'n juffrouw te Enkhuizen. die gebeten y.ms op .haar nicht Wilhelmina, heeft deze jtantezegster” onlangs op zeer duidelijke wijze laten blijken, dat haar toegenegenheid niet oveigroot was, door eerst nichtjes doopceel te lichten d af te rossen. ;te tante voor den die de dame in ;westie veroordeelde tot f7 boete of 'I DE INFANTERIE-KAZERNE TE -> HAARLEM. Het Gerechtshof te Amsterdam wees giste ren arrest in het proces tusschen het Ryk en de gemeente Haarlem in zake de ontruiming van de infant eriekazerne aldaar. Zooals men weet, is de gemeente Haarlem een proces begonnen tegen het ryk, met den eisch om de infanteriekazeme aan den Nborderhom te ontruimen en weer aan de*gemeénte over te dragen. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den Staat de kazerne te ontruimen binnen drie maanden na de beteekening van het vonnis. Het 0. M. bij het Gerechtshof te Amster dam concludeerde in booger beroep tot ver nietiging van- het vonnis en ontzegde aan geïntimeerde oorspronkelijk eischer, de vor dering met haar veroordeéling in de kosten van ’t geding in beide instanties. PLANTENZIEKTEN. Ten einde de aanraking met de praktyk van land- en tuinbouw te bevorderen zijn sinds eenige jaren aan den Plantenziekten- kundigen dienst (de instelling, die gratis in lichtingen geeft over plantenziekten en <Ie bestrijding van deze) correspondenten ver bonden. Deze correspondenten hebben zich geheel belangloos beschikbaar gesteld om hunne medewerking te verleenen bij de vast stelling van de ziekteoorzaak by planten (waarvoor meestal opzending van zieke plan ten naar Wagcningen voor onderzoek noo dig is) en bij het verkrijgen van inlichtingen over toe te passen bestrijdingsmaatregelen. leder, die zich niet direct tot het hoofd bureau van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen wendt, kan door be middeling van de correspondenten de noodi- ge inlichtingen verkrygeu. Het is in het belang van land- en tuinbouw van deze gelegenheid een ruim gebruik te maken. Als correspondenten treden cp: de heer P. Band te Nieuwe Niedorp; de heer A. P. Couwenhoven te Oterleck. de heer M. D. Dijt te Alkmaar, Wester- weg 102a; de heer W. de Geus te Koedijk; de heer T. Kostelyk te Heerhugowaard; de heer E. Vogelenzang te Egmond a. d. Hoef. de heer C. Weel te Onderdyk. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. (Officieel Het Comité vood Godsdienstige Plechtig heden deelt mede, dat ook Z.Em. Kardinaal Mercier voor de Belgen 26 Juli plechtig zal 'pontific-eeren in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus; en dat Z. D. H. Mgr. Nomesch, Bisschop van Luxemburg, een plechtige Pon tificale H. Mis zal opragen 24 Juli in de kerk van de H.H. Martelaren vvan Gorcum. Nog met zeven andere buitenlandsche Kardinalen en Bisschop zyn 'briefwisselingen gaande, «oodat er dan in byna alle kerken van Am sterdam tijdens de Congresdagen een Pon tificale Mis zal zyn. De theologanten der Nederlandsche seminaries zullen daarby de noodige assistentie verleenen. De voorzitter van het Congresbtireau ver- zoekt dengenen die nog een doorloopende kaart willen bezitten, zich zoo spoedig mogc- lijk schrifteljjk op te geven aan het Congres bureau Bagynhof 22, teneinde teleurstelling te voorkomen. ben zy niet bereikt, ondanks de vele en lang durige besprekingen, welke tot dat doel ge houden werden: zoodat de katholieken van Uitgeest nog altyd op het bezit der oude dorpskerk hunne aanspraken doen gelden. In het bestuur der weeshuizen en in het bezit en beheer der wees- en armengoederen werden volgens de begrippen en opvattin gen dier dagen, zij het ^niet voetstoots, de gewenschto veranderingen gebracht. Doch over deze aan de katholieken teruggegeven vrijheid, zoo in het kerkelyke als in het bur gerlijke leven, wordt elders meer uitvoerig gehandeld, gelyk ook een afzonderlijke be spreking gewijd zal worden aan deojnva! in Noord-Holland in 1799 van de Engelschen en Russen, van wie Uitgeest en de rondom haar liggende staties Egmond. Castricum, Heemskerk en Akersloot zooveel schade en nadeel ondervonden hebben. Alleen moge ik hier ’n schrijven overleggen van den Vice- Superior der Noord-Nederlandsche Missie, Aloysiua Ciamberlani als antwoord op een brief van den aartspriester Ten Hulscher 2): „19 Juli 1800: „Het doet mij bijzonder leed, dat de Staties in Noord-Holland in treurigen staat verkeeren en veel gelden hebben. Voor geheel Europa is de vrede bijzonder ge wenscht. De God van barmhartigheid zij met ons te allen tjjde.” Pastoor Koster overleed den 15en Dec. 1806. Willem of Wilhelmus de Wit was te Maas sluis geboren en werd den 21 en Deo. 1788 I tot priester gewijd. Hij was kapelaan to

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 6