E „ONSBLAD” Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: L üe nnlftiiiii van John Parsons Gook. 18e Jm.rg i I i FEUILLETON. Ih o 11O. POSTGIRO 194861 l»eader<la< IS JKei HM Wat het hoogste is. BUITENLAND. Advertentieprijsi -1 UIT DE PERS. Atheïstisch BINNENLAND. Korte Berichten. Abonnementsprijs: per kwirtaa^voor ^kmanr a, J f2 Voor buiten Aflpnaar f2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. kan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 1OO,—f 60,—, f 35,—, f 15* - Verspreide Berichten. POSTGIRO 194861 POSTGIRO 194861 JO f gehuwd, i de gódloochening inhouden. Daartegenover goede dewerking aan Anierikaansehe be- i en sprak als het vonnis van het Hof uit, dat had achtergehouden. Inti een nota heeft ontvan- le regeering, waarin de- dat de tenuitverlegging van geschieden in Staffordshire ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 333 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Na den oorlog hoopte, ieder dat een nieuwe tijd zou aanbreken, een betere t(jd natuur lijk. Er MIJNONGELUK. Uit Qilman, in den staat Colorado, wordt gemeld, dat ten gevolge van een aardstorting Zaterdag j.l. 5 mijnwerkers van de buitenwe reld zijn afgesloten. Er worden pogingen aan gewend hen te redden en inmiddels hoopt men hun voldoende lucht en voedsel te kun nen bezorgen door middel eener pijpleiding die toevallig in hun omgeving uitmondt en 90 voet diep den grond ingaat. POINCARé. De „Matin” meent te weten, dat Poin caré voornemens is zich voor een bepaalden tijd uit het openbare leven terug te trekken en misschien xelfs van den senaatszetel af stand te doen. - Hy ontvangt talrijke aanbiedingen tot me dewerking aan Anierikaansehe bladen. NA DE VERKIEZING IN FRANKRIJK. Leon Blum, de leider van de Fransehe ge- unifieerde socialisten, heeft in een gesprek mer een aanleiding te kunnen vinden om zich sjor gezegd, dat de Duitsche nationalisten zich schromelijk zouden vergissen, wanneer zij er op rekenden in de radicale en socialis- tiseh-radicale meerderheid in de nieuwe Ka mer gen aanleiding te unnen vinden om zich tegen het program der deskundigen te ver zetten en hun verplichtingen te verzaken. IERLAND. De oud-premier van Canada sir- Robert Borden die was uitgenoodigd als voorzitter op te treden van de lersche grenscommissie heeft deze uitnoodiging afgeslagen omdat ’t ministerie van koloniën meende niet te kun- nen- voldoen aan de door hem gestelde voor waarden, n.l. dat zijn benoeming mede zou worden goedgekeurd door den premier van Uister sir James Craig en dat de beide par tijen zich bij voorbaat zouden verplichten ge noegen te nemen met de te vellen uitspraak. HET DUITSCH-RUSS1SCHE GESCHIL. Graaf Brockdorff-Rantzau, de Duitsche ge zant te Moskou confereerde met Litwinof over het incident te Berlijn. Litwinof eisch- te de gebruikelijke verontwaardigingen, er kenning van de ezterritorialfteit der Russi sche missie, bestraffing van degenen die ver antwoordelijk zijn voor de huiszoeking op de kantoren der handelsdelegatie en betaling van schadevergoeding. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russi sche sovjetregeering gen van de Duitsch ze haar leedwezen uitdrukt- omdat de Ber- lijnsche politie de rechten van exterritoriale persoonlijkheden beeft geschonden. Duitsch- land stelt in de nota voor een commissie te benoemen om de aangelegenheid te onder- CIJFERS UIT MOSKOU. Volgens de „Izwestia” wonen er momen teel in Moskou ruim IS millioen menschep; ■ruim 1S honderdduizend zijn van vreemde nationaliteit, terwijl er bijna 90 duizend joden wonen. Op elke duizèhd mannen zijn 42 vrouwen meer; van elke duizénd mannen zijn er 589 gehuwd, van de vrouwF» 464. .Momenteel trouwen er op elke duizend inW<q>ers zeven tien. In geheel Moskou zijn slechts tienduizend menschen. die een „vrij” beroep uitoefenen. De gezondheidstoestand in de stad verbe tert. dan begint het onvermijdelijk ondergang van elk volk voor- i bestaan eindigt op dezelfde [er dezelfde wetten als van alle vroegere volken, die de goddelijke orde van het leven zochten om te keeren. De menschelijke ziel en haar heil, dat is het hoogste. beginsel zich richt tegen de goede zeden; dat derhalve de overgelegde statuten in gevolge de wet voor goedkeuring niet vatbaar zijn. Deze beslissing nu lijkt de „Msb.” en ook ons verdedigbaar en goed. Hier gaat het niet om den een of anderen vorm van dwaling, hier is een ontkenning van God en van al het godsdienstige. Onze natuur naar haar einddoel en naar volma king hunkerend, onze rede, die een eerste bron en oorzaak van al het bestaande postu leert, worden hier miskend. Atheïstisch zou geen enkele staat Ipinnen bestaan. In. de historie zijn wel vertoond samen- Van I5 regels f 1.25; elke regel meer 10.25; Mecla^ per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bfl voc uitbetaling per plaatsing f 0.60 ophanging, en dit vonnis zou als een sprekend voorbeeld. Zoo is inderdaad geschied. De zaak Palmer gelijk men haar kortweg noemen kan, had inmiddels reeds do aandacht van geheel het Vereenigd Koninkrijk getrokken. Er scheen een zekere keer in de openbare meening ge komen ten aanzien van zijn schuld. Waar hij ondanks zijn veroordeeliug bleef ontkennen; waar bij nauwelijks verbleekt was toen hem het vonnis werd medegedeeld, oordeelde men minder hard over hem en achtte men zijn on schuld aannemelijk. Veel meer dan de jury gaf de openbare meening er zich rekenschap van, dat tegen Palmer toch eigenlijk niets anders dan aanwijzingen Waren ingébracht, en dat zelfs het begin van een bewijs niet was gevonden. Brieven stroomden in tien en honderdtallen den gevangene toe; tal van brieven ook waarschuwden de betrokken Autoriteiten, dat Palmer pogingen tot zelf moord in den zin bad en dat hij met de groote kennis van vergiften,, waarover hij beschikte, een kleine maar voldoende dosis te zijner eigen beschikking op kunstige, wijz^j «vL^c^Louden. Intusschen bleek, poch van het eene noch van het andere de juist- Blijkens mededeelingen in de pers heeft de Regeering aan een afdeeling der vereeni ging „De Dageraad” koninklijke goedkeu ring geweigerd, daar zij zich baseert op athelstischen, dat is godloochenende», grond slag. In haar motiveering zegt de Regeering: dat de Vereeniging blijkens het bepaal de in art. 2 van de overgelegde statuten zich ten doel stelt: „naar de vrije en vol- ledige ontwikkeling der menschelijke per soonlijkheid te streven door de bevorde ring van het vrije denken op elk gebied. Zq plaatst zich hierbij op den grondslag van de steeds voortschrijdende weten schap en het wjjageerig denken en schouwt de critische waarneming en er varing als de eenige kennisbronnen. Uit gaande van de rede plaatst zij zich op Atheïstisch standpunt.” dat alzoo de Vereeniging beoogende een van uit atheïstisch standpunt na te streven vrüe en volledige ontwikkeling der menschelijke persoonlijkheid, de in God baar oorsprong vindende normen voor het leven ter zijde stelt, en mitsdien in BORG ESI l’ S-ANECDOTEN. In zijn wekelijksche Parlement-film in „De Vrijheid” vertelt de heer D. Hans ditmaal Borgesius-Anecdoten. Wij nemen, er het vol gende uit: Komisch waren zijn versprekingen. Op de meest kritieke momenten kon hij een woord verdraaien, een paar letters of lettergrepen an volgorde doen veranderen, .dat heel de Kamer in een schaterlach schoot. Nooit ver ge* t ik het oogenblik. dat hij het in.een par lementaire speech had over „den beroemden Italiaanschen geleerde „Bromloso” (Lombro- so). Met sommige woorden had hij ontzag lijke moeite .^Argument” kon hij niet zeggen hij wrong er altijd „aggrement van en oyer het woord „constittttioneer’ maakte hij drie* of vier oratorische salto-mortales. Van hem is het beroemde „kouwevriesrecht” en één de aardigste oogenblikken was ook, toen, hij 't had over de antithee „Christus en Bi- liam”. Wat is er toen gelachen....'..' De namen van sommige leden kon hij prachtig verhaspelen. Hij gaf eenmaal het woord aan den heer „Henk Snoekemans” en deelde mede, dat in een commissie waren be neemd de heeren Berekoper en Kleeresteyn” En hoe dikwijls hij, rittende op zijn voorzit- terszete). een toespraak tot de Kamer aan ving met de woorden ..Mijnheer de Voorzit ter’. weet ik niet. Dat is ontelbare malen ge beurd en soms verscheidene keeren in een zelfde toespraak. Het aardigste van dit alles was, dat Bor- gesius zijn vergissing nooit zelf bemerkte. Als er vroolijk gelachen werd, keek hij hyper- verbaasd rond, en vroeg aan een medelid of aan den griffier wat er was Een andere ver-preking in dit genre is ook bekend: sprekend over de, ook overigens beroemde, liberale taktiek, zei hij eens: tiectak. Het is de gewoonte, dat een minister in 't begin van de maand van een der hoofdamb tenaren van zijn departement zijn salaris ont vangt. Die komt’ het hem dan brengen. Al thans zoo ging het vroeger aan Binnenland- sehe Zaken. -Gp zekeren keer het was al over <le helft van <io maand deelde minis ter Borge«ius aan den betrokken ambtenaar mede, dat hij zijn salaris nog niet had. De mi nister zat er wel niet verlegen om, doch hij zei het alleen. „Maar excellentie, ik heb het u wer kelijk gegevenpersoonlijk". De minister herinnerde het zich niet. De ambtenaar vond het ellendig. L it de admini stratie bleek echter, dat hij gelijk had. En.... 1 een paar dagen later kwam "s ministers sala de oude paden van materialisme en mecha nisme. Er werd geroepen om messiassen en er kwamen ingenieurs. De bankiers zeiden, dat 's wereld'» nood lag aan de wisselkoersen. De economen verzekerden, dat het gebrek schuilde in te geringe productie. De hervormers verklaarden: de loonsn moeten de hoogte in, wil men het gemakke lijke leven van vroeger herwinnen. En ieder* leuze werd: produceeren! Dat wae de oude strijdkreet van het rijk der machine. En zij klonk valsch in de ooreu der mensoh heid, die afgemat en verminkt uit den strijd kwam. Geen der heilmiddelen .bracht uitkomst; noeh hooger loonen, noch meer levensgenie- tingen; aandeel in de winst, noch algemeen kiesrecht. Onder de tirannie van de vlakke gemak kelijke en goedkoope begrippen uit de eeuw der machine, welke in de plaats gesteld wer den van levende ideeën, ia de wereld zoo rusteloos geworden. De menachheid kan stoom en electriciteit niet missen, maar er zijn andere dingen, die zij meer noodig beeft. Het woelt en kookt en bruist in de onder ste’ lagen Wat daar leeft, komt naar boven en daar bij is veel gesonde oerkracht, maar die in goede banen moet worden geleid. Een volk ia alleen groot, als de ludiuiduén groot zqn. De individuen zijn grooter, naarma te zij beter het evenwicht weten ie beware» tusschen het leven van ziel en geest >1 de fijnere aandoeningen van het leven en hun teterlijk zakenleven, hun werk. WanneeFhet laatste groeit ten koste van het eerste, dan begint het onvermijdelijk ver val. dat den spelt. En zjjn wjjze en ondei 3. Zeker, hij erkende, dat Prof. Taylor, die vele en nauwkeurige proeven met srtychnine op dieren had genomen, een belangrijk ge tuige zou zijn geweest, indien mpn ook maar de kleinste hoeveelheid van het vergiftigings- middel in Cook’s lichaam had gevonden; in het tegenovergestelde geval echter verviel elke beteekenis aan zijn oordeel toe te ken nen. Cook kwam geheel gezond te Shrewsbury aan, maar hij was uiterst zenuwaohtig en opgewonden; voor hem hing van den afloop der races te veel af. Zijn gedachten waren dan ook geheel geconcentreerd op het succes „Poolstar*’; ware deze overwonnen, dan was bet zijn ondergang; overwon deze, dan waa rijn fortuin hersteld. Aan de reactie die „Poolstar’s" overwinning op Cook teweeg bracht, schreef de verdediger voornamelijk diens plotoelin^en dood toe. Het gebruikelijke reeumé van den Lord- was gestreden voor idealen en geleden met heldenmoed. Echter, binnen enkele maanden zaten we midden in de discussies over verloren kapi taal, vernietigden handel, verminderde volks kracht en ’t onvermogen van den verslagene, voorgewend of werkelijk, om oorlogsschatting te betalen. Hernieuwingsprogram.s werden opgesteld, doch waar liepen die op uit? De menschheid werd uit haar verheven droombeelden overgehaald sn gesmeten op levingen gesteund op misvormde godsdien stige begrippen, maar godsdienstloos niet. Dat heeft de menschelijke verdwazing voor dezen tijd willen bewaren. RusMmd is mis schien het beste voorbeeld van een gode- dienstloozen staatsvorm; doch het Russische volk zelf is goeddeels nog godsdienstig, waardoor er nog een basis voor de zeden is overgebleven. Vondel zong terecht: Waer zagh oit zon geregelt Ryck Godsdiensteloos in ’s weerelts ronde? Hier stond de Regeering voor statuten, die staat de grootste liberaliteit toch niet meer neutraal. Wie God loochent, zegt Weisz loochent alles wat hoog, wat edel, wat rein, wat goed, in één woord, wat ideaal is. Wat blijft er nog over voor bet zedelijke en publieke le ven, wanneer men het geloof en de toewij ding hééft weggeworpen aan Hem, dien zelfs de heidensehe dichter noemt: den ge ver van alles wat recht en goed is?” Allo weldenkenden zullen met de Regee ring erkennen dat hier strijd met de zeden aanwezig is. overmand. De over de 100 aanwezige perwj- nen trokken partij voor den bandiet en poog den hem te bevrijden. S. had zich op den grond geworpen en moest uit de zaal op straat gesleept worden. Het publiek werd door de revolvers der politie in bedwang gehouden. Buiten werden de politiemannen gebombardeerd met bi‘-r- glazen, flesscben. steenen. Uit noodweer was ‘de politie verplicht schoten te lossen. Na veel moeite kon Sch. naar het arrestantenlokaal worden gebracht. Een der grootste belhamels, die zich tegen de politie verzette, was een lid van den Raad. gehad. Een trein waarin 200 personen ge zeten waren zon van een 50 Meter hoogen berm gestort zijn. Bij het in werking treden van den zo merdienst op de Oostenrijksehe spoorwegen op 1 Juni a.s.. zal het aantal treinen dat van vóór den oorlog overtreffen. „Oberrigierungerat” Weiss. de chef van de politieke afdeeling aan het Berlijnsche hoofdcommissariaat van politie is op non- activiteit gesteld, in afwachting van de op heldering van de gebeurtenissen op de Rus sische handelsmissie. v Von Seissen heeft bij het -taatsgerechts hof te .München geprotesteerd tegen zijn ontslag. Bij den terugkeer van vier duikbooten van maneuvres zjjn te Ccherbourg twee duik booten met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen Inliepen ernstige averij, doch konden drijvende gehouden worden. De politie te München heeft een zeke ren Toeni», medeplichtig aan den moord op Érzberger en Rathenau. gearresteerd. r lie dreigende staking van Engelsche kolentremmers in de kolenhavens is uitge steld. in afwachting van het ingrijpen der regeering. --f- Theiinis en Hymans vertrekken Zater dagochtend om 10 uur naar .Milaan. Er heeft een hevige aardbeving plaats gehad in de streek van Erzejoem. Verschil lende dorpen zijn verwoest. Tot dusver zijn er 80 slachtoffers vermeld. De Pruisi.-che minister van Binnen- landsehe Zaken heeft den z. g. „Duitsche dag’’, welke door de nationalisten Zondag a. s. te Breslau zou worden gehouden, verbo den. Mussolini heeft zijn reis op Sicilië af gebroken en is plotseling naar Rome terug gekeerd, De Itaiiaai’sche kruiser „Miratella" zal nog deze maand een officieel bezoek bren gen aan Kroonstad. De Russische Sovjet- autoriteiten organiseeren voor die gelegen heid een plechtige ontvangst. Te Gelsenkirchen heeft een politiebe ambte na hevige» twist zjjn vrouw, zjjn schoonvader en schoonmoeder met schoten zoo zwaar gewond, dat de dood wel zal volgen. De Italian nsche regeering gaf het his torisch klooster „Sacro Convento”, dat bij de basiliek en het graf van St. Franciscus te Assisi ligt, aan de minderbroeders-eonven- tueelen terug. Sedert ’70 was dit klooster als staatscollege ingericht. Het spoorwegverkeer in Duitsehland on dervindt in stijgende mate de gevolgen van de staking in de Roermijnen. In het bezette gebied heeft de Franseh-Belgisehe regie al 36 personentreinen wegens kolengebrek la ten uitvallen. De koks in het hotel- ei^ restaurantbe drijf te Parijs gaan Zaterdag a.s. (daags voor aanvang der olympische spelen!) in sta king. In de Rjjn-Provincie heerscl t sedert eenigen tijd een besmettelijke ziekte onder het vee, waardoor heele kudden binnen kor ten tijd -sterven. Het js nog niet zeker of de ziekte door voedervergiftiging ontstaat. In verband met de arrestaties van com munisten onlang-, is de politie in Wilna een spionnage-organi-atie ten bate van Sovjet- Rusland op het s]»oor gekomen; 23 personen zijn gearresteerd. 40.000 Hongaarsehe mijnwerkers zijn wegens loonkwestie in staking gegaan. De Donau is te Boedapest meer dan zes meter gestegen, zoodat het scheepvaart verkeer ónmogelijk is geworden. De lager gelegen gedeelten van de stad staan reeds on der water. Uit Moskou wordt gemeld lat by Odes sa een ernstige',treincatastrofe heeft plaats heid; Palmer, die ook in de gevan o ui-, na zijn veroordeeliug. zijn kalmte behield, werd er tot afscheid bezocht door zijn verwanten en toen naar Staffordshire overgebracht. On danks alle.pogingen, die men daar aauwend- de om de nieuw-gierigheid binnen de perken to houden; ondanks dat men herhaaldelijk den datum van de terechtstelling veranderde teneinde het groote publiek op een dwaal spoor te brengen, bleef de belangstelling be staan. En toen op den ochtend van 14 Juni 1856 de galg was opgericht om de wrekende ge rechtigheid met Palmer's misdaad te ver zoenen, werd de menigte, dio naar oinringde, op niet minder dan 50.000 menschen geschat, van wie vélen geduldig in de open lucht had den overnacht teneinde een goede plaats toch vooral niet te missen; van wie ook velen van buiten waren gekomen om dit akelig schouwspel aan te zien. Palmer, die met kreten van afschuw door deze, groote menigte werd begroet^ verscheen tegen de gewoonte in, in ’t izrjjze gevangenis pak; hij had er recht op kunnen doen gelden einde toe hefiiéfd hij zyn volmaaktebedaard? heid; bekende niets van zjjn aéhuld; ging zoeken. Deze commissie zal uit een gelyk aantal Duitsche en Russische leden bestaan. Indien de leden der commissie het onderling niet eens worden, lal een scheidsgerecht be slissen. Brodowski, de Russische zaakgelastigde te Berlyn zal de eischen zijnerzijds met dr. Stresemann, den Dultschen ryksminister van buitenlandsche zaken bespreken. Algemeen wordt verwacht dat de commi--ie van on derzoek een dezer dagen zal worden be noemd. DE ONDERLINGE SCHULDEN DER GEALLIEERDEN. MacDonald heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis een zeer belangrijke verklaring afgelegd. Op de vraag nJ. of hjj bereid was stappen te doen voor een bespreking der on derlinge schulden der geallieerden, verklaar de de premier er in dit stadium waarbjj eerst het vraagstuk der Duitsche schadevergoe ding moet worden geregeld en de maatrege len moeten worden getroffen voortvloeiend uit het rapport der deskundigen de^regeling der schulden als voorbarig te. beschouwen. Hij wenschte deze twee geheel verschillende aangelegenheden niet dooreen te laten ha len. HET CONFLICT IN DE DUITSCHE MIJNINDUSTRIE. Gisterenmiddag om 5 uur is te Berlijn een scheidsgerecht bijeengekomen, ter bij- legging van het conflict in de Roermijnen. In de Roer heersebt een geweldige terreur tegen werkwilligen. Te Karnap werd een bom gegooid in de slaapkamer van een mijnemployé, die ontplofte zonder iemand te .derpn. In de woning van een anderen employé werden 8 revolverschoten gelost. Arbeiders, die ’s nachts naar de mijnen wilden gaan, werden door posters opgevan gen en zwaar gewond. In de streek van Dortmund voeren ook in de ijzerfabrieken de communisten een levendige propaganda De oproep tot de al gemeens staking is van de centrale leiding der arbeiders in de Roer uitgegaan. Ofschoon het den gemeenten bij de wet verboden is, de mijnwerkers te steunen, heb ben er in verschillende plaatsen spijsuitdee- lingen en dergelyke hulpmaatregelen plaats, waarvan de kosten indirect ongetwijfeld ten laste van de gemeenten komen. Bij de besprekingen op het rijksdeparte- ment van den arbeid, welke door rjjksininis- ter dr. Brauns persoonlijk zijn geleid, werd 04!. voorgesteld een commissie te benoemen, die alle twistpunten zou onderzoeken. Deze commissie zou bestaan uit drie onpartijdige personen en uit vijf door beide partijen aan te wijzen gedelegeeerden. In Saksen is het aantal werkwilligen groo ter geworden. In Opper-Sileziö is de toe stand daarentegen nog -teeds zeer, ernstig. DE KRANT IN RUSLAND. Sovjet-Rusland telt momenteel ongeveer 140 millioen zielen. Voor die menschen zijn in totaal beschikbaar 498 bladen met een ge zamenlijke oplaag van 2.520.000 exemplaren. Daaronder zijn 108 bladen in de Oekrain- schc, Armenische, Georgische, Kirgizsche en Tataarsclie talen. Op elke 55 menschen is >r gemiddeld’ één op een courant geabon neerd. Er zjj herinnerd, dat in Rusland alleen bolsjewistische bladen mogen gedrukt wor den. DE ARRESTATIE VAN EEN BANDIET. Tweeden Kerstdag 1922 arresteerden de Duitsche en Belgische politie in een balzaal te Jülich den beruebten in- en uitbreker Chr. Schiffer uit Merken, een plaatsje aan de Duitsch-JIollaiidsche grens. De arrestatie ge schiedde met veel moeite en hevig verzet. Eenijje weken geleden wist S. uit de ge vangenis te ontvluchten. Toen de politie wist, dat S. zich in Merken bevond, werd gepoogd den gevaarlyken dief andermaal te arrestee- ren. Een sterke politie acht begaf zich in een zaal, waarin eec \ergadering gehouden werd. Onder de deelnemers bevond zich Sch., welke het groote woord voerde. Sch. werd Chief Justice duurde ditmaal by zonder lang. Immers, het was destyds in Engeland gebruikelijk, dat in dit resumé door den president van het Hof werden opgeno men de woordelyke verklaringen van de ge tuigen, gelijk deze in de processen-verbaal waren neergeschreven, en voorte van alle belangrijke stukken van het geding. Op ieder dezer getuigenisverklaringen, en ook op deze voornaamste stukken, gaf de president zyn op- en aanmerkingen; hy stelde de be teekenis ervan vast, en zet ook de juridi sche waarde ervan uiteen. Na het reeumé te hebben aaugehoord, trok de jury, die al deze dagen in de strengste af zondering had geleefd en zelfs haar gewone wandelingen maakte onder politie-toezicht, zich in de raadkamer terug. Zy behoefde slechts een uur om tot haar uitspraak te komen. Zy oordeelde den beklaagde schuldig Volgens de gewoonte werd tot Palmer de nadrukkelijke vraag gericht, wat hij te zijner verdediging nog had in te bréngen: antwoord op die vraag, volgde, als in het meerendeel der gevallen niet. Daarna verhief zich de Lord-Chief Justice VUUA4JWR. V3UA UW UV* UAb Palater zou worden ter dood gebracht door zelfs tevoren, naar den beul, gaf hem zyn hand, waarop hij hem op vriendeljjken toon toevoegde: ..Dat God U zegene Een ogenblik daarna werd het steunpunt onder Palmer's voeten weggenomen; het lichaam hing aan den strop en na nog enkele stuiptrekkingen bad Palmer het leven ge laten. De behandeling van Palmer s zaak kostte aan het openbaar gezag niet minder dan 10.000 pond sterling. En zij had geen eens het resultaat, dat zij bevrediging bracht want nog altijd loopen er velen rond, die de over tuiging met zich dragen, dat met Palmer eigenlijk een onschuldige is gestraft. Wie dan de schuldige was? Dat valt moeljjk te zeggen, temeer, waar niet eens onomstoote- lyk is vastgesteld, dat er een misdaad werd begaan. Of dan Palmer wellicht redenen had om dingen te verzwijgen, die hem van scheld hadden kunnen ontlasten? Zoodanige moge lijkheid blijft altijd, al is die niet zoo groot bij iemand, die tengevolge van het verzwij gen van deze dingen hét aangezicht van deu grwclddadigen dood zoo nabij treedt om zyn eigen kleeren te dragen. Tot op het L alü a iif EU* DE* heid; bekende niets

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 1