Koord-Rollandsch Dagblad. TWEEDE BLAD. Md 1924. Alkmaar. KUNST EN KENNIS. BUITENLAND. PROVINCIAAL NIEUWS. ANNA PAULOK NA. BINNENLAND. Uit onze Oost GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. van 8e* een bi de heer H. Timmer J. BR0ER8MA. vraag. eer Roderwijn geeft de volgende cij- in ge- dit der dien |gang onzet van den omzet'mi Van 1 Jan. tot 16 Mei 5." 78 traohL wenschi verheuge ken blyk auto uit Wolvega. waarin 6 zaten, tegen een boom gerede der inzittenden werden l fchadigd. HET KOSTBAAR LEVEN VAN EEN PRESIDENT. De kwestie of de gezondheid van den pre sident der Vereenigde Staten niet in gevaar wordt gebracht door het ontvangen van zoo vele bezoekers, is herleefd door lichte on gesteldheid van Coolidge, waardoor deze ge noodzaakt werd, alle week-end-besprekin- gen op te schorten. Eenige dagen geleden debatteerde men in den Senaat op heftige wijze of Tiet hoofd der uitvoerende macht al de bezoekers van het WMte Huis.... een hand moest geven! Dit de* t werd gevolgd door de mededeeling dat de president voortaan bezoekers zou ontvangen, zonder bun een hand te geven! Woensdag jl. gaf Coolidge een tuinfeest op het Witte Huis en hij stond twee uur lang blootshoofd zijn lange rij van gasten to be groeten. Dit veroorzaakte een lichte kou, waardoor Coolidge gedwongen werd zijn mer te houden. Hoewel de ongesteldheid zeer licht is, heeft ze rroote beroering verwekt in het land, dat op bijna dezelfde wijze, kort na el kander, twee zjjner presidenten heeft verlo ren. ken van re- HET CONFLICT IN DE ROERM1JNEN. De mijnwerkers-organisaties in het Roer gebied hebben het loonsvoorstel der arbl- trage-commissie aanvaard, doch zij weigeren een uur langer te werken. De Rykskaiiselier is van «de verw erping ■ter ^bemiddeling» voorstellen in kennis ge- BEZOEKT MOOI SCHOORL. Door-de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer in Schoorl is een klein gidsje samengesteld om de bezoekers op de hoogte te brengen met de dingen, die men noodzakelijk moet weten, als men ’s zo mers naar buiten gaat. Het boekje uitgevoerd in mooi groen om slag, geeft dan ook allerlei mededeelingfn: Hoe bereikt men Schoorl, Inrichtingen van onderwijs, Telefoonaansluitingen enz., ter wijl een klein terreinkaartje de bezoekers on getwijfeld mede den weg zal doen vinden. De werkgevers hebben de arbitrale uit- spraak aanvaa^^doch zij eischen, dat alle arbeiders binnei^R uur den arbeid hervatten daar zij anders zullen worden uitgesloten. ROEMENIE EN- RUSLAND. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Boekarest maakt men zich in Roemenië volstrekt niet bezorgd over de Russische troepenconcentraties aan de Dnjester. Men is overtuigd, dat deze troepen militair van niet ai te groote beteekenis zijn, vooral wat betreft bun uitrusting met technische hulp middelen, terwijl een overtocht over de ri vier den aanval terstond in gevaar zou brengen op beide flanken te worden aange vallen, terwijl het voorgaande de theoreti sche opvating van de militairen vertolkt, ge looft men in politieke kringen allerminst aan de mogelijkheid van een Russischen aan val, aangezien het geschil niet van dien aard is dat het by wederzydsche welwillendheid welke Roemenië voortdurend heeft getoond, niet uit den weg zou zijn te ruimen. IERLAND. Het geschil ovër de lerschen Vrijstaat en dium -w- een vriendschappelijke oplossing. Terwyl Sir fare omtrent den omzet der v< BÜ vergelijking van *22 en '23 blijkt een flinken vooi 1*2 J»?"- 16 Mei was de 64.747.91 tegen 35.782.45. Over den- zelfden tyd in 1923 dus 28.965.46 méér. De Voorzitter dankt hem hiervoor. De heer Borjeson zegt gehoord te hebben dat m Alkmaar een eierveiüng opgericht zal worden. Spr. vraagt of-het veilingsgebouw daarvoor niet gebruikt kan worden. De Voorzitter deelt mede, dat dit al reeds de aandacht van het bestuur heeft. Spr. zegt, wy zyn door onze laatste balans en door het laatste jaaroverzicht in een eeiiigszins optimistische stemming gekomen maar het vreugdezonnetje dreigt achter de wolken te verdwijnen doordat de koopersor- gamsatie haar leden adviseert geen huur voor emballage, te betalen. Het volgend jaar zal het weer heel wat moeite kosten om de nadeelen, die hieruit voortvloeien te boven te komen en het is te hopen, dat wij tot een oplossing van dit moeilijke vraagstuk geraken. 4 •Spr. dankt allen voor de medewerking en sluit de vergadering. en ver- Zut- idoorn. Voorst ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Zaterdag 17 Mei, ’s middags te 2 uur werd in café „Graanhandel;’ de jaarlyksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Alkmaarsche Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten gehou den. Vertegenwoordigd waren 92 aandeelen. De Voorzitter, de heer P. A. de I Jingo opent de vergadering en heet allen welkom in het bijzonder de heeren Balk en Teeling. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter brengt hierna verslag uit omtrent den toestand der Vennootschap. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende: Uit eene vergelijking der omzetcijfers zal u blijken, dat de omzet ten opzichte van het jtfitr 1922 niet onbelangrijk is toegenomen. Werd de eerste maanden van 1923, tenge volge van de lage prijzen der producten, het omzetcijfer ongunstig beïnvloed, later kwam daarin eene verandering ten goede, waar door niet alleen de achterstand werd inge haaid, doch het omzetcijfer van 1922 ten slotte met ƒ13100 werd overschreden. De stijging van het omzetcijfer heeft zich EEN LIJSTJE VAN EISCHEN. Het Uitvoerend Comité van de Republikein- sche Socialistische Party in Frankrijk is bij eengekomen om den politieken toestand on der oogen te zien. De leden van deze fractie zullen iedere deelname aan een regeering weigeren, in dien deze zich niet verplichten zal bet vol gend program uit te voeren: 1. Ontslag van president MiHerand. 2. Het herstel van het stemmen per arron dissement, zelfs voor de gedeeltelijke verkie zingen. 3. Algeheele Amnestie. 4. Vervanging van de belasting op de za- kencyfers door een belasting op het kapitaal. 5. Het in evenwicht brengen van de be groeting zonder leening. 6. Hervatting van de cordiale besprekin gen met de geallieerden, teneinde het seba- devergoedingsvraagstuk te regelen en dit laatste op den basis van het rapport Deskundigen. Bovendien zal een legerinkrimping eischt worden. DE CHEMISCHE OORLOG. Trotzky zet zonder ophouden zyn agitatie voort voor de ontwikkeling der chemische bronnen voor het leger. Sinds hy zyn program ntwikkeld heeft, waarin hy de middelen aangaf om 4en bur geroorlog in het buitenland te bevorderen, hebben verschillende speciale conf twenties te Moskou plaats gehad tusschen chemisten en militaire autoriteiten. In een speech, die Trotzky op 13 Mei tjjdens het Congres van chemisten te Moskou hield, noemde deze alg Rustand's grootste concurrent in den „dui- velschen chemicalen oorlogsstryd’’ Amerika, welk rijk niet alleen proeven heeft genomen «4 beesten, doen ook op misdadigers. Trotzky vervolgde. „Frankrijk en Groot- Brrtanië hebben zich eveneens op dergeljj- k- wyze gewajtend. Derhalve moeten wij ons eveneens organhecrea omdat wij weten, wat er leeft in de geeaten van de enorm rijke Amerikaansche bourgeoisie.” CORRUPTIE IN DE VER. STATEN. a George Remus die tydelyk uit de strafge vangenis is gelaten om als getuige te worden gehoord door de commissie van enquête uit den Amerikaanscben Senaat, die een onder zoek insleK naar de gestie van den (thans afgetreden) minister van justitie, Daugherty, beeft interessante verklaringen afgelegd. Remus erkende nJ. dat hy 21)0.000 a 300.000 dollar had betaald om straffeloosheid te krij gen. Dat was geweest in het voorjaar van 1923. Het geld was betaald aan Smith. Deze laatste had aan Remus verteld, dat Daugherty hem meegedeeld had Remus, die aan dranksmokkelen deed evenmin als zijn (Remus’) makkers zou worden vervolgd. Remus zit nu een gevangenisstraf van twee jaar uit wegens complotteering tot over treding van de anti-drankwet. HET PROCES TOPPél. Gisterenochtend is het proces Coppée voor do assiesen van Brabant onder groote be langstelling van een talrijk publiek begon nen. Raadsheer Wouters is voorzitter van bet Hof. Door twee gendarmen vergezeld, die hem dag en nacht bewaken, verscheen do oude oaron ('oppée in do rechtszaal. Hij is 72 jaar oud, maar ziet er uit naar 80 en maakt een terneergeslagen indruk. Men zegt, dat hjj ernstig ziek is en het wordt niet ónmogelijk seaeht, dat zyn toestand over eenige dagen verergerd zal zyn, wat wederom uitstel van het proces zou beteekenen. De beklaagde is in zyn eigen auto naar het paleis van jus titie gekomen. De ochtendzitting werd gevuld met forma liteiten betreffende de samenstelling van de jury. Gisterenmiddag werd de acte van be- schuldigign, die 180 pagina's beslaat, voor gelezen. Men verwacht, dat de behandeling van de zaak zes weken, mogelyk twee maan den zal duren. ANNA PAULOWNA. Coöp. Boe renleenbank. Vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank op Vrn- dagr 16 Mei in café Neuvel. Aanwezig; 57 leden. Door den voorzitter, den heer Th. Smtis, werd de vergadering geopend met den Chrisielijken groet. Spr. her dacht in zijn openingswoord het over- lev en bestuurslid den heer H. Kranen borg, die gedurende 16 jaar een ijverig en behulpzaam bestuurslid van de bank geweest is. Ook zeide spr. nog een plaats onbezet te zien aan de bestuurs tafel. namelijk die van den heer M. Hui- berts. die ongesteld is. Dat hij weder spoedig hersteld in ons midden moge zijn hierna las de heer W. Komen de no tulen der vorige vergadering, welke on veranderd werden vastgesield. Uit het 11e jaarverslag van den secre- taris bleek, dat de algemeene toestand van de bank iets beter is dan het vorig, jaar. Aan voorschotten was het afge- loopen jaar groot gebrek. Het bestuur heeft 17 maal vergaderd, waarvan A maal met deir'taaci tan toezicht. 8 nieu we leden zijn er dit jaar Pngekomen, Afgegaan 3. door vertrek en overlijden. Op 31 Dec. telde de bank 82 leden. 31 voörschotten zijn verstrekt en 8 nieuwe spaarboekjes zijn uitgegeven. Volgt rekening en balans 1923. De totaal-omzet in 1929 bedroeg f 26b.486.44. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf op f 180.247.22. De balans gaf in actief en passief f 138.912.74 met een exploitatieverlies over 1923 van f67.081,/. Rapport financieel' commissie 1923, Bü.monde van den heer H. op It Veld, lid der financieele commissie, jwordt tot goedkeuring geadviseerd. Benoeming tinanc. commisssie 1924. Aanblijvend lid voor 1924 was de heer W Tamis. Daar deze echter met Augustus de gemeente gaat verlaten, verzoekt de voorzitter den heer H. op ’t Veld nog: een jaar aan te blijven. De heer O. L. Elf ring wordt als 2e lid verzocht hieraan deel te nemen. Beiden nemen hun benoeming aaij. Verkiezing bestuurslid wegens per. aftr. van den heer Joh. Nuij. Herkozen met 51 stemmen. Verkiezing lid van den raad van toe zicht, wegens per. aftr. van den heer M. Huiberts. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze verkiezing een jaar uit te stellen. Verkiezing lid van den raad van toe- zich wegens vacature H. Kranenburg. Gekozen wï^dt de heer H. Timmer met 29 stemmenA Vaststelling salaris kassier. Een ver- hooging van 1100 wordt door dezen gevraagd, zoodat het salaris op f400.— komt. Algemeen goedgevonden. Verkiezing kassier, wegens per. aftr. van den heer W. Komen. De heer Komen werd met 41 stem men herkozen. Benoeming afgevaardigde Alg. Verga dering Centrale Bank. De heer Th. Smits werd als zoodanig benoemd. Bespieking rentevoet 1924. 1 Bestuursvoorstel en van raad van toe zicht luidt: 41/« pCt. voor spaargelden en 6>/« pCt. voor voorschotten en 1/10 pCt. provisie, eveneens voor credit en debit in loopende rekening. Got dgevonden wordt het bestuur hier in vn. te laten, wanneer zulks noodig wordt geacht Voorstel bestuur en raad van toezicht otn over te gaan tot contributieheffing en deze te bepalen op f 1 per lid. Algemeen goedgevonden. Voorstel bestuur en raad van toezicht om de erven van eenige overleden leden vrij te stellen van betaling aandeel ver lies volgens de balans 31 Dec. 1923. Hierover ontstonden nogal eenige discus&ién, waarna een hoofdel. stem ming werd gehouden, met als uitslag; dat 1 van de 4 gevallen vrijgesteld werd van betaling. Bepaling maximum bedrijfskapitaal. Het bestuur vraagt machtiging tot het leenen van een maximum aan bedrijfs kapitaal tot een bedrag van f250.000. De voorzitter zegt, dat vorige jaren het maximum bedrijfskapitaal was 1150.000, maar aangezien dit bedrag niet voldoende is, vraagt het bestuur, machtiging voor genoemd bedrag. Algemeen goedgevonden. Niets meer aan de orde zjmde sloot de voorzitter hierna met een woord van dunk de vergadering met den Christdih ken ffroet DEMOCRATISCHE PARTIJ. De te Amsterdam gehouden vergadering van de Democratische Party heeft besloten tot fusie met de AlgAaeene Nederlandsche Vrouwenorganisatie. Het bestuur van de nieuwe party is als volgt samengesteld: prof. J. E. Heeres, eerste voorzitter; mevr. A. Schwier-Rutten, tweede voorzitster; mevr. A. Dortland-Sillevis, eerste secretaresse; mevr. R. Lorjé-Wolf, tweede secretaresse, en mevr. W. Willink-Alts, penningmeesteresse. De nieuwe vereeniging zal den naam dra gen van Democratische Party. HERLEVING. Het eerste Nederlandsche stoomschip kwam te Taganrog aan de zee van Azof aan voor inlading van graan. FRAUDE. r De boekhouder van de suikerfabriek Pak- kies, toebehoorend aan een Semarangschen Chinees, heeft fraude gepleegd tot een be drag van 50 mille. NAAKTLOOPERS AANGEHOUDEN. Herhaaldelijk waty er klachten inge- komen van dames uit Apeldoorn Voorst, dat zich een naaktiootx toonde in de omgeving van de phenschen straatweg Voorst-Apel Door rijks- en gemeentepolitie ie werd de schuldige aangehouden en naar heit Gemeentehuis van Twello overge bracht, waar hii na confrontage met de betrokken dames bekende. Enkele oogenblikken later werd aan de polite per telefoon uit Klarenlxek meoégedeeld, dat ook daar een man in minder gewenscht costuum was gezien. Nadat de marechaussee te Deventer en de polite te Twello en Apeldoorn wa ren gewaarschuwd, hadden de beide politiemannen uit Voorst inmiddels dien anderen naaktlooper aangehouden. Dit gebeurde pas na een wilde jacht met nets en motorfiets, waaraan ook de be woners uit de» omgevinjg deelnamen. Beide personen bleken mt Apeldoorn afkomstig te zijn. MEISJE VERMIST.’ De commissaris van politie afd. G te ’s-Gravenhage verzoekt namens de di rectrice van de Christina-stichting, Po- pul.erstraat 70 aldaar, opsporing en te rugbrenging in voormeld gesticht van het minderjarige meisje Wilhelmina Hendrika van wijpe. geboren 27 No vember 1908. die eenigen tijd geleden haar betrekking aldaar heeft verlateq, onbekend waarheen. Aan een ongehik behoeft nog niet te worden gedacht Signalement: 15 jaar oud, lengte pi.m. 1.50 M.. lichtblond haar en wenkbrau wen, blauwe oogen, spitse neus en kin, dunne lippen, eenigszins voomitsteken- de tanden, gezicht snul, overigens flink postuur kleeding thahs onbekend. BH haar vertrek was zij in dienstboden uniform gekleed. Vermoedelijk is zi» ergens in den ''vi de in betrekking. EEN „WARENHUIS”. Men herinnert zich wellicht, hoe eeni gen tijd geleden te Rotterdam eenige jongens zijn aangehouden, die zich sdiul dig maakten aan diefstallen van goede ren op wagens. Het was de recherche tot dusver niet gelukt tegen den van heling verdachten koopman A. K. op Kralingen voldoende bewijsmateriaal te verzamelen. Deze toch zou de door de jongens gekaapte goederen steeds ge kocht hebben. De verklariing der gear resteerden was in dezen zeer pertinent Thans werd huiszoeking gehouden ten huize van den verdachte K. Reeds zou men onverrichterzake vertrekken, toen een der rechercheurs besloot eens onder het dak te kijken. Deze poging is met succes beloond. Men vond verstopt onder de pannen een geheel ^waren huis”. voor een waarde van eenige dui zenden guldens. Daar waren dooz.en met petten .sokken, dekens, manufactu ren, meubelstof, dameskousen, fotogra- fie-artikelen, spijkers en nog veel meer. Het „warenhuis” is naar het Paleis van justitie overgebracht. Men weet van de herkomst der in beslag genomen goe deren nog niets af. Even__ buiten Heerenveen is een j personen i gereden. Twee ■jA gekwetst De NG. i Zondag heeft op den Ziflweg te Haar lem een aanrijding plaats gehad tus schen een motorrijder en een auto. De motor werd niet ernstig beschadigdde berijder, de heer van M. bezeerde zich de rechterknie en den knkerenket Erger was het gesteld met het 6-jjtrig zoontje van den heer van M., die van den motor geslingerd werd en klaagde over hev ge pijn in de maag. Het kind werd naar het St. Eiisabethsgasdiuis overgebracht, waar de toestand zoo verergerde, dat ’s avonds nog een operatie noodig was. Het kind had ’n kalmen nacht, maar de toestand blijft zorgwekkend. TWIST. Zondagavond omstreeks 7 uur ging de 36-jarige W. K. te Haarlem naar de woning van W. van T„ 21 jaar oud, wonende aan de Baljuslaan, om over een loonkwestie (Opreken. Bi» dit ge sprek ontstond een twist, waarbij K. ten schoevendraaier uit zijn zak haalde en v. T. in de linkerzijde stak, waardoor dé linkerlontf werd geraakt. Bi» de vecht partij was aanwezig de 17-jarigé G. v. d. V., die zich ermee wilde bemoeien en daardoor een steek met den schroe vendraaier in de hand opliep. Dit dEes gebeurde in de woning van den heer S„ w»Lar van T.. in de kost is. Dr. Linden- bergh uit Schoten verleende de eerste hulp. Direct levensgevaar bestaat er niet De verdachte is gevangen geno men en zal ter beschikking van de justi tie worden gesteld. HUISELIJKE TWIST. Bij een huiselijke twist heeft de losse werkman T. dé J. juffrouw D. van H.. bit wie hii inwoont op het Haagscheveer te Rotterdam, .mishandeld en in het ge laat verwond. Zji riep de hulp der poli tie in. Twee agenten begaven zich naar haar woning; toen zii binnenkwamen verscheen T. de J... gewapend met een breekijzer. Een van de agenten kreeg met ’t breekijzer een slag op den schou der en de ander een klap op de linker hand. De agenten grepen den woeste ling beet en terwijl zit .hem vasthielden, schoot plotseling juffrouw D. van H. naar voren en sloeg er, voor de agen ten het verhinderen konden, zoo ge ducht met de hak van haar schoen op los. .dat de rechterkaak van den lossen werkman vermoedelijk gebroken is en hii pen paar galen in het hoofd kreeg. De man is in het ziekenhuis opgeno men. WIJ GAAN BEZUINIGEN. Na hetgeen is afgeSpeeld by de aanbeste ding „Verplaatsing Accynstoren” en „Bouw jrug Hoevervaart”, v^ar met de l^lasting- “iJ-nu juist niet nie zuinigheid is be ats in de gegeven omstandigheden lelyk mag worden geacht, is het een ~end verschijnsel, dat Gemfcentewer- _‘:en geeft tot inkeer te zyn gekomen. Ik heb dan ook gemeend aan het geval hierbedoeld, meerdere bekendheid te moeten geven, ook opdat van my niet kan worden gezegd, de -goede daden van meergenoemde dienst niet te waardeeren. Vrydag j.l. werd een vyftal aannemers uitgenoodigd prijsopgaaf te doen voor het maken van een afrastering op het Sportpark Aanbesteding had plaats Vrijdagavond. Ben ik goed ingelicht, dan was de laagsto inschrijver 363.Do controle by Gemeen tewerken is in orde, waardoor gelukkig kon blyken, dat zelfs de laagste inschrijver aan merkelijk te hoog was. Ia nadere opdracht van den Directeur zal nu worden overgegaan, tot het uitvoeren van dat werk in eigen beheer. Naar mij van de zyde van Gemeentewerken L verzekerd, vertrouwt men op deze wyzo de 12000 gulden, welke de beide eerstge noemde werken teveel zullen kosten, spoedig terug te hebben. ook in 1924 voortgeiet In de maanden Ja vanen Februari werd 8200 meer geveild loo-j ln de over0enkomstige maanden van In 1923 bleef ten gevolge der droogte voor u e ^nvoer van sny- eti spercieboonen belangryk ten achter ten opzichte van 1922, daarentegen brachten deze producten een hoogeren prijs op. Door het mislukken der fruitoogst was de aanvoer daarvan gering. Met voldoening valt op te merken, dat het aantai aanvoerders steeds grooter wordt. Dat de prijzen, welke voor de producten worden gemaakt, de vergelijking met de pryzen op andere vnijmgen zeer goed kun nen doorstaan, zal aaiAde vermeerdering van het aantal aan voerders V-l niet vreemd zyn. In het byzonder willen\dj hier vermelden, dat vooral spruiten steeds meer worden aan gevoerd uit Anna Paul<w.napolder, Lutje- broek, .Obdam, Hensbroek, Schermerhorn, enz. Uien werden dezen winter veel aauge- voerd. Witlof is hier zeer gevraagd, Schoorl en Bergen voeren alles aan, St. Pancras een groot gedeelte. Komen thans «ok de andere kweekers naar Alkmaar, dan kan het bier één der belangrijkste wit lof veilingen uit den omtrek worden. Voortgegaan werd met het clame. Getracht wordt de relaties uit te breiden door besprekingen met bouwers of kweekers en medewerking tegenover den handel. De balans en winst en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo v. 268.19H Ons Bestuur zal by goedkeuring der jaar rekening dit saldo bestemmen voor afschrij ving op het verlies van vorige jaren, waar door dit verlies wordt terug gebracht 2239.73 tot 1971.53Sy Belangryke onderhandelingen zullen 1924 aan het Veilingsgebouw lyoeten schreden. Ten laste van 1923 werd voor die werken een bedrag van 500 uitgetrokken. Eveneens zullen aan de pakloods voorzie ningen worden getroffen. IWj een geraamden omzet van 200000.— zullen opk in 1924 alle pogingen in het werk worden gesteld om het nieuwe boekjaar met eene sluitende rekening te kunnen eindigen. y^og steeds is ons Bestuur in c.orresponden tic met het Gemeentebestuur van Alkmaar omtrent de mogelijkheid eener verlaging van het rentetype der van gemeentewege ge leende gelden (7 pCt. voor een bedrag van 4000 en 8 pCt. voor een bedrag van 9000.) By schrijven dd. Augustus 1923 aan B. en W. van Alkmaar is o.m. de aandacht geves tigd op - de omstandigheid dat door onze veiling vólgens overeenkomst 200 per jaar moet worden betaald voor het onderhoud der bestrating gelegen langs den Helderscheu. weg vanaf ons Veilingsgebouw tot aan de brug over den Singel. Sedert 1917 is de toe stand ter plaatse thans dusdanig gewijzigd, dat naar onze meening het Gemeentebestuur uit een oogpunt van gemeentelijke belangen reeds lang aanleiding zou hebben gevonden ter plaatse tot bestrating over te gaan, in dien daarin destijds niet ten laste onzer vei ling was voorzien. Op deze gronden beeft ons Bestuur ten slotte op kwijtschelding dier jaarlyksche verplichting aangedrongen. By schryven dd. 10 Maart 1924 mochten wy van het College van B. en W. toezegging ont vangen, dat waarschijnlijk eerstdaags op onze verzoeken zou worden beslist. De huur van de spoorlyn en van het spoor- terrein werd dit jaar tot een minimum be perkt, zij het door toevallige omstandighe den. Getracht wordt ahriog tot eene regel matige onderverhuring van de beschikbare opslagruimtè te geraken. De emballage werd in den loop van dezen winter deugdelijk in orde gebracht, hetgeen met vrij groote uitgaven gepaard ging, waar tegenover staat dat aanschaffing van „nieu we’ emballage slechts by uitzondering zal be hoeven te geschieden. In den loop van 1923 werd besloten tyde lyk de huur van zakken te verlagen. Drte huurverlaging bracht niet alleen huufderving met zich mede, doch tevens de verplichting tot uitkeering van een bedrag van 200, zyne de helft van de huur, die by niet ver laging meer zou zijn ontvangen. Ons Bestuur gaat na of de tydelyke huurverlaging wel langer bestendigd kan worden. Uit een en ander zal u blijken dat onze veiling zeer zeker met de vereende krachten van alle bc'langhebbenden in het goede spoor kan worden gehoudeft. De resultaten van het afgeloopen jaar, do iets betere economische vooruitzichten in het algemeen en de herleefde handel met Duitsehland stemmen hoopvol. Balans, winst- on verliesrekening over 1923. De ontvangsten bedragen 7975.de uitgaven 7706.80S, batig saldo 268.19% De heer Teeling, Directeur van de Nat. Bank, kantoor Alkmaar, acht het wensche- lyk de gemaakte winst te gebruiken voor af schrijving der achterstallige aflossing en ren te aan de gemeente Alkmaar. De Voorzitter vindt deze opmerking juist en zegt toe zy:i aandacht hieraan tv zullen wijden, echter is de winst op het oogenblik daartoe niet voldoende. Spr. wyst er nog op dat het, als de gemeente Alkmaar goedgun stig op het verzoek om vermindering der rente l>eslist, heel mooi zou zyn als dat met terugwerkende kracht werd gedaan. Daardoor zou tevens aan den wensch van den heer Teeling op gemakkelyker wyzo kunnen voldaan, doordat er dan meer gelden beschikliaar komen. De heer Schoorl brengt nog onder de aan dacht, dat de winst eerst, tenminste gedeel- telyk, gebruikt moet worden om het oude verlies weg te werken. De heer Teeling vraagt of de plaatsgelden dit jaar minder waren, waarop geantwoord wordt, dat door een administratieve wijzi ging een kleiner bedra^ïs geboekt, maar de feitelijko ontvangsten zyn dezelfde. Hierna volgt benoeming van een commis sie voor bet nazien der rekening over 1924. Benoemd wordëli de heeren Klaver, Noort en Wognum. Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftrdrtmg van de heeren R. Wog num en H. Doorn. Beide heeren worden her kozen. Rondvraag. Do heer Roderwijn geeft de volgande cij- zafen, tegen een boom auto werd zwaar AANR Zondag1 heeft op grenzen tusschen den Ulster, is, in een sta- gekomen, dat eenige kans belooft op James Craig in den beginne voortdurend vasthield aan de bestaande grens en niet wilde hooren van eenigen afstand van gebied heeft hy zich thans bereid verklaard even tueel dorpen waar de meerderheid der be volking aansluiting by den^Vrijstaat ver hangt de gelegenheid hiertoe te openen. Aan deze toezegging heeft hif «venwel de voor waarde verbonden, dat de Vrijstaat desge lijks zal handelen wat districten betreft, waar de Ulsterianen de meerderheid bezitten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1924 | | pagina 10